bknehlaid. ZEELAND. goesl walcheren. WEERBERICHT. noord-beveland. NUMMER 170. TWEE BLADEN. DONDERDAG 22 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Koele, droge voeten. ZUID-BEVELAND. rwinctttl* ELBURGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en ageat- sciiap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal W«ek-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COUPANT^ Uitgeefster: Nacunlooze Vennootschap ..De Middalburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor PubliciteitswaBrde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1J, regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. meS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HET PRINSELIJKE PAAR OP HET LOO. Prinses Juliana en Prins Bernhard .zijn gisteravond om kwart voor elt per auto uit Soestdijk op het paleis Het Loo aangekomen, waar zij enkele dagen zullen verblijven. Ondanks het late uur viel het Prin selijke paar een hartelijke begroeting van de talrijke belangstellenden ten deel. Een meisjesvereeniging uit De- demsvaart had er enkele uren wachten •voor over, om' van de aankomst getuige te zijn. HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Naar de „N. R. C." verneemt, zijn ook gep. vice-admiraal J. C. Quant en gep. kolonel B, C. Kempees uit het Verbond voor Nationaal Herstel getre den. Admiraal Quant was voorzitter v.an de afdeeling Amsterdam en stond bi; de Kamerverkiezingen als no. 3 op de lijst, Bij kon. besluit is aan prof. mr. C. P. M. Romme te 's Gravenhage, minister van sociale zaken, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid. LANDBOUW-ORDENINGSWET. Het ontwerp zal niet worden behandeld. Reeds dadelijk na de verkiezingen werd gemeld, dat het vóórontwerp- Landbouw-ordeningswet, althans in zijn tegenwoordigen vorm, n i e t zal wor den gehandhaafd, gezien de vele critiek vooral uit handels- en industrieele, m,aar óók uit agrarische kringen. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Eindhoven heeft het lid van de Tweede Kamer de heer K, L. M. van de Putt thans medegedeeld, dat het ontwerp niet inbehande, ling zal worden genomen. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Een brie! van minister prof. mr, C. P, M. Romme aan de besturen van de centrale werk- geversorganlsates en aan de vier arbeidersvakcentarles. Naar de „Volkskrant" verneemt heeft de minister van sociale zaken, prof. mr, C. P. M. Romme, aan de besturen van de centrale werkgeversorganisaties en aan de vier grootste arbeidersvakcen trales een brief gericht, w,aarin de mi nister o.m, het volgende zegt: „Een van de meest belangrijke ur gente problemen, waarmee ik me in de naaste toekomst zal moeten bezighou den, is wel het vraagstuk der werk loosheid. Eensdeels zal getracht moeten worden den omvang der werkloosheid zooveel mogelijk te beperken anderdeels de gel delijke gevolgen der werkloosheid zoo doelmatig mogelijk te regelen. Ik beperk mij in dit schrijven tot het eerste punt. Uiteraard ligt een groot deel daar van buiten mijn bemoeiing. Het aantal werkloozen hangt niet alleen in sterke mate af van de internationale factoren, maar ook van het algemeene oeconomi- sche beleid, waarmede niet ik in de eerste plaats mij heb bezig te houden, Wel .echter ligt het op mijn terrein te overwegen of door regelingen op het gebied van den arbeid zelfs iets kan W<i"i n ^ec'aan om een zoo groot mo gelijk aantal personen aan den arbeid te krijgen en te houden, op een wijze die oeconomisch verantwoord is. Ik heb hiermede met name op het oog regelingen, die een zoo goed moge lijke verdeeling van den arbe:d over de beschikbare arbeidskrachten verze keren. Wellicht kan in deze ook met behulp jhet Publiek gezaé iets ten goede "-den gedaan, denk daarbij aan maatregelen als: Tn TkTa êeliikmatige verdeeling van den arbeid over verschillende tijden van hej "ee-op-een-stelsel; de re- g i g vai} en toevloed van nieuwe ar- betrachten tot het bedrijf; uitschake ling van personen die wegens onbe kwaamheid of leeftijd niet of niet meer kunnen worden geacht tot het bedrijf te behooren. Het komt mij voor, dat wil men dit vraagstuk bezien,zulks alleen bedrijfs- gewijze goed kan geschieden, in dier voege, dat men zich vak voor v.ak af vraagt, of in deze richting iets is te doen, en wat dan. Te dien einde zou ik gaarne de voor lichting hebben van hen, die de bedrij ven in hun dagelijksche gang en hun al gemeen verband overzien. Ik zal het dan ook zeer op prijs stel len over dit onderwerp in de tweede helft van Augustus of begin September ook met uw vereeniging een onderhoud te hebben, waarbij dan ter sprake zal komen: 1. of in bepaalde bedrijven ver moedelijk iets in bovenstaanden geest zal zijn te doen en eventueel in welke richting; 2, welke bedrijven in de eer ste plaats zouden moeten onderzocht en op welke wijze, waarbij ik allereerst denk aan de medewerking van de be- drijfsraden en bij ontstentenis daarvan aan die van eventueel ter zake te vor men paritaire commissies," De minister besluit dan zijn brief met een beroep te doen op de medewer king der betrokken organisaties Mr„ Westerman weigert zijn Haagschen Raadszetel prijs te geven. Het lid van den gemeenteraad van. 's Gravenhage, mr. dr. W. M. Wester man heeft aan het Verbond voor Nati onaal Herstel een schrijven gezonden in antwoord op het door gemeld verbond aan mr. Westerman gedaan verzoek om in verband met zijn toetreding tot de N. S.B. zijn raadszetel ter beschikking te stellen. Mr. Westerman zet in dit schrijven uiteen, dat hij aan het verzoek geen ge volg zal geven. Als grond voor zijn weigering voert hij o.a. aan, dat bij de verkiezingen van 1935 op de lijst van Nationaal Herstel 20.113 stemmen zijn uitgebracht, voor een belangrijk gedeelte afkomstig van kiezers, wier sympathie naar de N.S.B uitging. Mr. Westerman meent, dat hij het vertrouwen, dat zoo talrijke kiezers in 1935 in hem hebben gesteld, zou be schamen, indien hij tusschentijds het lid maatschap van den Haagschen Raad zou prijsgeven. FINSTERWOLBE ONDER COMMUNISTISCH BESTUUR. Een onhoudbare toestand. Finsterwolde is een landbouwend dorp in 't Oldambt, het Noordoosten van de provincie Groningen. Voor 't oog een welgesteld en rustig dorp, met wijd strekkende velden, waarop een snel rijpende, straks goudgele graan- vrucht. Maar er bestaan hier zeer ei genaardige gemeenterechtelijke toestan den; tal van dingen staan er scheef. w,ant het dorp heeft een communis ti sche regeering. Zes C.P.H. communis ten, voorts een minderheid van twee li beralen jen drie vrijzinnig-democraten vormen er den gemeenteraad. De burgemeester van Finsterwolde, de heer J. Roelofs Ezn., zelf nog prac- tisch boer, was bereid aan de „N, R. Ct." een uiteenzetting te geven van de situatie welke geleidelijk in zijin ge meente in het gemeentelijk en burger lijk leven is ontstaan, door de hande lingen v,an het talrijke communistische element. Bij het langdurig gesprek ten gemeentehuize van Finsterwolde was tevens de secretaris der gemeente, de heer H, Tuin Hzn„ aanwezig, die de uiteenzetting van den burgemeester met allerlei zakelijke gegevens aanvul de. We ontleenen aan het verslag omtrent de periode v,an de communistische meerderheid: In de laatste jaren hebben gelijk elders de communisten van Finster wolde, onder den druk der internatio nale omstandigheden. hun eischen eenigszins gematigd. Zij wilden het niet al te bont meer maken. Toch is er zoo langzamerhand een onmogelijke toe stand ontstaan. Vooral op het gebied van het verstrekken van boterbons val len er onaangenaamheden voor, wrijvin gen tusschen den burgemeester en de beide wethouders, tusschen dezen en de verantwoordelijke gemeente-ambte naren, die de besluiten dezer meerder heid moeten uitvoeren. Al jaren vallen er tusschen Den Haag en Finsterwolde vernietigingsbesluiten. Verder is de steunregeling voor werkloozen ook een bron van moeilijkheden. Ik aldus de burgemeester kan van deze wet houders geen hartelijke medewerking verwachten. Wanneer er op dit terrein iets wordt gedaan w,at niet in den haak is, dan weet ik te goed, dat zij dit niet te mijner kennis zullen brengen. We krijgen straks een critiek oogen- blik, vervolgde de heer Roelofs, De communistische meerderheid in den raad werkt door, ook in lichamen, die bestuurszelfstandigheid hebben, bijv, in de Stichting Finsterwolder Woning bouw en in het burgerlijk armbestuur. Twee leden van de Woningbouw-stich- ting hebben bedankt, omdat zij niet met 't Verstand van de jeugd is niet een vat dat gevuld moet worden: het is een haard, waarin het vuur ontstoken moet worden. een communistische meerderheid wil den samenwerken. Practisch is sedert 1 Juli 1937 het geheele bestuur in han den der communisten. De St chting ex ploiteert 43 woningen. Er zijn al ver schillende moeilijkheden met de bewo ners geweest, die zelfs al eens een soort van huurstaking tegen het bestuur hebben doorgezet. Diezelfde menschen hebben daar nu de leiding. De belang rijke functie van secretaris-penningmees ter wordt waargenomen door een com munist, d-e in Rusland is geweest en wegens wangedr.ag voor altijd van de steunverleening is uitgesloten. Deze persoon is bijna het geheele jaar werk loos. Kan men van een dergelijk iemand, afgezien nog van het feit, dat hij ten eenenmale voor dit besturend werk on bekwaam moet worden geacht, ver wachten, dat hij een verstandig beleid zal voeren? Nog belangrijker is, dat per 1 Janu ari 1938 ook het burgerlijk armbestuur geheel in communistische handen komt. Dit lijkt ons nog funester. Het burger lijk armbestuur heeft altijd een belang rijke taak gehad, In de laatste jaren werd er jaarlijks f 19.000 op de be grooting voor uitgetrokken. De gemeen te maakt ook belangrijke kosten voor ziekenhuisverpleging en verstrekt aan het Groene Kruis een subsidie van 600. In het beheer van deze gelden krij gen de communisten van Finsterwolde straks het zeggenschap. Over deze din gen dient objectief en zuiver geoordeelc te worden. Een der wethouders, die dus straks in het burgerlijk armbestuur en in de woningbouwstichting het hoogste toontje zal zingen, is zelf uitgesloten van werkverschaffing en steunverleening Tegenwoordig voorziet hij in zijn onder houd door te venten met winkelwaren die hij in hoofdzaak slijt onder armlasti gen en werkloozen. Hij beslist dus mede over aanvragen van menschen, die zijn klanten zijn. Kan hij onbevooroordeelc zijn? Voor burgers, die in dergelijke om standigheden komen, wordt het een gang naar Canossa; zij zullen niet graag hun belangen bepleiten of een verzoek doen De tweede communist in het burgerlijk armbestuur heeft van datzelfde lichaam gedurende langen tijd steun gehad in den vorm van melk en eieren. Voor zoover wij de stemming onder de burgerij van Finsterwolde hebben kun nen peilen, schudt men in deze kringen het hoofd over de dingen, die aldus zijn gegroeid. Men voelt het gemoed in op stand komen, als men bedenkt, wie in Finsterwolde regeeren, namelijk twee communistische wethouders, die aller minst op achting kunnen bogen. De kin deren te Finsterwolde kunnen het u ver tellen, en de ouderen zwijgen er maar over, dat beide wethouders meermalen kennis met den strafrechter, ja zelfs vrij langdurig met de gevangenis hebben ken nis gemaakt. Het gaat te Finsterwolde niet goed. Den Haag blijft de eenige hoop. Ill—I II II HIWULW MTOHiMW KERK EN SCHOOL, Aan de Middelbaar Technische School te Amsterdam slaagde voor het examen afdeeling electro, de heer W. P. Voorthuyzen te Middelburg, Te Utrecht slaagde heden voor het Staatsexamen afdeeling B, de heer H. van Empel te Middelburg. Aan het St. Gertrudis Lyceum te Roosendaal zijn bevorderd van de le naar de 2e kl. Wa. Lambermont; van de 2e naar de 3e kl. Ea, Lambermont, Ma. v. Schijndel en Aa. v. d. Grinten en Ge. Smits te Vlissingen; van de 3e naar de 4e kl. J. v. Schijndel, van de 4e naar de 5e kl. (afd. Gymnasium) Ma. Lam bermont; van de 5e naar de 6e kl. (id.) Ae. Lambermont, allen te Middel burg. Het Prov. Kerkbestuur van Utrecht heeft aan ds. H. Kwint, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Utrecht, vroeger te N. St. J o o s 1 a n d, met ingang van 1 Oct. a.s. eervol emeritaat verleend. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. Kraaij te St. Annaland is be roepen te Polsbroek en Vlist. Ds. Joh. Gerritsen te Zierikzee heeft het beroep naar Arnhem aangenomen en bedankt voor Goes. Can. J. Veen te Utrecht is beroepen (toez.) te Serooskerke-Kerkwerve. Infanterie-dag te Amersfoort. Gister heeft onder bijzonder groote belangstelling te Amersfoort een „infan terie-dag" voor de pers plaats gehad. In verband met een gemaakte afspraak, zuljen wij in ons nummer van Zaterdag a.s. daaraan een beschouwing wijden. Giften wijkverpleging. De Goessche-Wijkverpleging ontving in de maanden April, Mei en Juni 1937 een gift van 10, een van 5, een van 3, veertien van 2.50, een van 2, dertien van 1, en drie van 0.50. Totaal 69.50. Openbare les Zangschool Toonkunst. Gisteravond is door de leerlingen van de Zangschool der Mij. tot bevordering der Toonkunst afd. Goes, onder leiding van den directeur, den heer Otto Lies, een openbare les gegeven in de tooneel- zaal van de „Prins van Oranje", Aller eerst werden gezongen zes een-stemmi ge liederen van Cath. van Rennes, waar van enkele, zelfs door de kleinste leer lingen heel zuiver en met gevoel zijn vertolkt. Wij letten niet op 'n ontijdigen inzet of iets dergelijks, dit hoort zoo bij de jeugd, die met ongeduld het oogen- blik verbeidt om aan de beurt te komen Verder zes twee-stemmige liedjes van Hendrika van Tussenbroek, die, al was het eene lied veel beter dan het andere toch alle het kenmerk droegen van flin ke studie. Dit bleek ook in „Zomer (eenstemmig). Interessant was het door twee jon gens gezongen „De zomer kwam met bloemen". Het kwam er zoo flink en vlot uit. Van de twee liedjes voor groo te meisjes was vooral ,,'t Was ochtend' van A. Fagel zeer goed. Tenslotte „Van een Zeeuwschen jon gen", 34 stemmige Cantate met piano van Bernard Zweers. Dit was wel het zwaarste gedeelte, dat, dank zij de dui delijke piano-leiding van den directeur prachtig is weergegeven. Bij deze openbare les is weer geble ken dat de heer Lies de kunst verstaat om ook bij kinderen de liefde tot de heerlijke zangkunst te doen ontwaken en te ontwikkelen. Na de pauze werd opgevoerd „Als de kind'ren slapen", kinderzangspel in één bedrijf woorden en muziek van M. A. Brandts Buijs Jr. Voor de uitvoering van dit werk on zen lof. 's Is werkelijk een heele prestatie voor zulke jeugdige dilettanten om alles zoo te verwezenlijken. De poppenleid- ste'r vooral was eenig in zang en spel. Elk meisje en jongen (de soldaatjes niet te vergeten) had zich "best in haar (of zijn) rol ingeleefd. 't Ging alles met prettige, ongedwon gen bewegingen, heel natuurlijk en ge woon, iets wat bijna altijd in kinderzang en spel te genieten valt. De costuumpjes waren artistiek, ter wijl de begeleiding van den heer Lies niets te wenschen overliet. Het talrijke publiek was zoo enthou siast dat ze de medespelenden herhaal delijk terugriep. De heer Lies en de hr. en mevr. Pen- nings ontvingen bloemen uit erkente lijkheid. DOMBURG. Was het vroeger een gewoon schouwspel dat heele rijen Wal- chersche huifkarren met schoolkinderen die uit rijden waren door ons dorp trok ken of wat we nog liever hadden hier pleisterden, zoo is dit stukje floklore bijna geheel verdrongen door de moder ne autobussen. Gistermorgen echter za gen we weer zoo'n mooien uit 24 wa gentjes bestaanden stoet. Het waren de kinderen van de Chr. school te Oost- kapelle. Van te voren waren de wagens gereden langs de villa van den burge meester van Oostkapelle, alwaar voor iederen wagen iets voor de reis werd medegegeven. RITTHEM, De kring Oost- en West- SouburgRitthem van het Nederl. Roo- de Kruis hield Woensdagavond bij het gemeentehuis onder veel belangstelling van het publiek verschillende oefenin gen onder leiding van den heer Koke laar, chef-commandant te VTssingen, Verondersteld werd, dat te Ritthem een groot ongeval h,ad plaats gehad, waarbij een 10-tal personen verschil lende min of meer ernstige wonden hadden bekomen. Roode Kruiszusters Indien Uw voeten transpireeren of pijnlijk zijn en spoedig stukloopen, be handelt ze dan met Purolpoeder, dan blijven ze koel en droog, worden niet branderig en loopen niet stuk. In bus sen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogis ten, (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk nog enkele regenbuien, iets warmer overdag. UKKEL: Vrij sterke W. tot N.W. wind. Afwisselend zwaar bewolkt en helder. Plaatselijk regenbuien. Koele tempera tuur met een nachtelijk minimum van 8 graden. Do, 22 Juli. Zon op: 5 h 06; onder: 21 h 05. Licht op; 21 h 35. Maan op: 10 h 15; onder: 3 h 50, V.M. 23 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen! Juli. Hoogwater. Laagwater. Do. 22 1.34 13.52 7.55 20.24 Vr. 23 2.10 14.25 8,31 21.00 Za. 24 2.48 15.03 9.11 21.41 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Juli. Hoogwater. Laagwater. Do. 22 3.17 15.42 9.02 21.27 Vr. 23 3.58 16.20 9.37 22.03 Za. 24 4.38 17.01 10.17 22.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veejre 38 min. late? (S springtij). en mannelijke gediplomeerden uit Sou burg toonden hoe die gewonden behan deld moesten worden. Ook was verondersteld, dat iemand met een parachute in een boom was terecht gekomen en daarbij gewond w,as. Hij werd in den boom voorloopig ver bonden. vervolgens neergelaten en op gevangen op een gespannen ze 1, De heer Brozius gaf prachtige demon straties met de te Vlissingen gestation- neerde Roode Kruishonden Berta en Leo. De ploegcommandant van het ver voer w,as de heer Van den Bosch, Het doel der oefeningen was om te laten zien, hoe, vooral op een weinig afgele gen dorpen, waar niet directe genees kundige hulp aanwez'g is, de eerste hulp bij ongelukken moet worden ver leend. Later zal in Ritthem nog een lezing worden gehouden en een- film worden vertoond, waarbij het groote nut van het Roode Kruiswerk zal worden aan getoond en getr.acht zal worden wer kende leden in de gemeente te werven. BAARLAND. Alhier circuleert een lijst onder de ingezetenen, met het doel aan den Raad te verzoeken de Zuid hoek weer, evenals vroeger, in beide richtingen te mogen berijden. Er wordt druk op geteekend. HANSWEERT, De .minister van fi nanciën maakt bekend, dat ten behoe ve van 's Rijks schatkist .is ontvangen wegens te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der d rec- te belastingen alhier 40, onder de let ters J, X. WISSENKERKE. Dinsdag werden de 70-jarige inwoners weer in de gelegen heid gesteld om gezamenlijk een rijtoer t-e maken, waar een dankbaar gebruik van werd gemaakt. De rijtoer was dit maal richting Breda. Er werd gereden met 14 personenauto's welwillend door de eigenaars beschikbaar gesteld. Door de ingezetenen was het bestuur ruim van geldmiddelen voorzien. Onge veer 8 uur 's morgens werd afgereden en des avonds 9 uur arriveerden allen weer in de Voprstraat, hoogst dankbaar voor den genotvollen dag en onder veel belangstelling der ingezetenen, Onder de ouden van dagen bevond zich ook de 92-jarige verpleegde uit het rusthuis „Vredestein", mej. Pieternella Versluis, die nog alle reizen heeft meegemaakt. Het bestuur kan met genoegen terug zien op den geslaagden dag.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1