W.9de PI6I3 S. WIENER Co NUMMER 168. TWEE BLADEN. DINSDAG 20 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Den „democraat" te conservatief en den conservatief te democratisch? BINNENLAND. MIDDELBURG Zeer|[lage] prijzen WEERBERICHT, wer- inaam burg, Arne- on- wed- wer- )alen, idem, 8 en ter 5 3 te eenl ing", .10— kg' Kler- hiibb. —33, —31, ulon 16— 21— en 4 val 1—5, voor enw. de rwiffci&U ELBURGSCHE COU Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, eldeTs 2.50 per kwartaal - Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBAIIT- Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteits waarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en' dankbetuigingen 17 regel* 2.10, elke r. m. ?0 ct. Rubriel „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct1. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10_ct. extra Bewijsnommers 5 cent. (Ingezonden) Het is ons niet te doen om een be paalden politieken koers uit te drijven. Neen: wij geven, waar noodig, slechts onbewimpeld onze meening en verder staan onze kolommen, zij 't dan uiter aard met mate, voor voldoende be langwekkende beschouwingen ook van anderen kant, gaarne open. Dezer dagen nu ontvingen wij van on verdacht Zeeuwsch-stedelijke zijde een beschouwing, welker publicatie ons de moeite waard lijkt al onderschrijven wij hetgeen daarin gesteld wordt, ze ker niet in alle opzichten! Zij is afkomstig van iemand, die zich in onze provincie op politiek terrein be weegt, doch die het niet noodig acht, zijn naam aan de publicatie dezer denk beelden te verbinden; al wagen wij de onderstelling, dat menigeen dien er toch wel uit proeven zal. Maar dat doet er niet toe; de schrijver heeft ons vergun ning gegeven zijn becshouwingen te pu- bliceeren; zij zijn op te vatten als af komstig van iemand, die zich op g e e s- t e 1 ij k terrein uitgesproken v r ij - zinnig en opeconomisch gebied even uitgesproken conser vatief noemt. Geretoucheerd van persoonlijken brief tot courantenartiekel luidt die be schouwing dan ongeveer als volgt: „Uwe verschillende bijdragen met be trekking tot het verlies aan stemmen van den Vrijheidsbond belichten deze aangelegenheid m.i'. nog niet afdoende. Er zijn nog andere factoren. De Middelburgsche Courant wijdt heelemaal geen aandacht aan het gelei delijk sterker geworden verlies van de C.-H. Toch is dit zeer belangrijk te ach ten: men lette slechts op de talrijke personen die van vrijzinnigen huize zijn, en die zich de laatste jaren niettemin bij de C.-H. aansloten, aldus den rechtervleugel der vrijzinnigheid verlatende en den linkervleugel der rechtzinnigheid versterkende. Waarom deden zij zulks Men kan zeer wel de vrijzinnige le vensbeschouwing zijn toegedaan, als tegenstelling tot de dogmatische, en niettemin een verklaard tegenstander zijn van wat men tegenwoordig „demo cratie" gelieft te noemen, doch hetwelk m.i. juister gekarakteriseerd ware als loonopdrijverij, voor ambtenaren, be ambten en werklieden, etc. De S.D.A.P. heeft haar grooten aan was te danken aan haar ijveren voor, haar steeds staan in de eerste rij voor, de relatieve loonsverhooging van den industrieelen arbeider. Deze loonsver hooging zou evenwel als economisch verschijnsel tóch gekomen zijn. Een der medestanders van de Middel burgsche Courant uit het zelfs als grief: de Vrijheidsbond stond, waar het loons verlagingen gold, steeds in de voorste rij. Mijns bedunkens had de Vrijheids bond echter nog meer de volle aandacht dienen te schenken aan het economisch gebeuren. Bijvoorbeeld in de November dagen 1918. Toen ging de Vrijheidsbond achter de 48-urige werkweek staan. Ik ben er zelf bij geweest op die vergade ring in de Kroon. Ik betreur het nog al- rijd, dat ik verzuimd heb te waarschu wen. Mr. Mees, die het ook wel weet, 1S Me.rieden 'aar de woestijn in gestuurd. M*J dunkt, er zijn velen, die zich de mocraten weten democraten dan in den zm van: beoogende het algemeene volksbelang en die meenen dat dit beter behartigd wordt door de rechter zijde, en wel door de minst-dogmati- schen daarvan. Dezulken zullen vrijzin- nig zijn en blijven, en zij zullen niet kun nen zien, dat de vrijzinnige gedachten op den duur door de principieel kerke lijke partijen om hals gebracht zullen worden. Deze vrijzinnigen-rechtzinnigen [contradictio in terminis die toch in het betoog van dezen politicus niet zonder zin is. Red.] zien, schoon dan m.i. ten onrechte, in de rechterzijde eigenlijk meer de conservatieve par tijen. Economisch-politiek conservatief dan. Dezulken zien echter voorbij, dat ook in de partijen ter rechterzijde wel degelijk linker- en rechtervleugels be staan, en dat deze partijen ook hoe langer zoo meer gedreven worden in de boven als zoogenaamd „democratisch" geschetste, en m.i. volkomen foutieve, richting. Er zijn vele van deze in wezen be paald oprechte vrijzinnigen, voorstan ders van de openbare school, kerkelijk zelfs vrijzinnig kiezenden, die daarom echter nog niet economisch vooruitstre vend te noemen zijn Deze nu wendden zich van den Vrijheidsbond af. Men zag dus het merkwaardige ver schijnsel, dat voor dezulken de Vrij heidsbond niet conservatief genoeg was weshalve zij naar de C.-H. liepen en voor anderen was daarentegen de Vrijheidsbond niet vooruitstrevend genoeg, weshalve zij dien Bond óók verlieten! De arbeiders, beambten en ambtena ren verlieten den Vrijheidsbond om naar den Vrijzinnig Democratischen Bond over te gaan; zij vonden daar zoo onge veer wat hun roodere geestverwanten in de S.D.A.P. vonden. Door deze afbrokkeling aan beide zij den, ter linkerzijde omdat de arbeiders etc. den Vrijheidsbond te remmend von den en ter rechterzijde omdat men den Vrijheidsbond niet remmend genoeg vond, is de Vrijheidsbond tenslotte in plattelandsvaarwater terecht gekomen. Dit had tengevolge, dat de Vrijheids bond in hare voormannen te zeer agra risch werd georiënteerd. (Nationaal: Bierema, Van Rappard, Louwes; provin ciaal Kakebeke, Van Bommel van Vlo ten, Erasmus, Moelker, v. d. Zanden). Bij deze agrarische voormannen betee- kent agrarisch hetzelfde als bevordering van den coöperatieven bedrijfsvorm, en dan wel meer bepaald in dien zin, dat niet de coöperatie zelfstandig haar plaats in de maatschappij moet zien te veroveren, maar dat zij met overheids hulp op denzelfden voet moet worden geplaatst met de uit het vrije maat schappelijke leven voortgekomen be drijfsvormen. Dit zoo zijnde mag en moet toch wel de vraag gesteld worden: kon er op de ze wijze in den industrieelen en handel- drijvenden-industrieelen middenstand ook maar eenige sympathie overblijven voor een partij, waarvan de voormannen het er geenszins op aanlegden den maatschappelijken welstand van dezen handeldrijvenden en industrieelen mid denstand te bevorderen Zoo kon er immers geen rechtstreeksche,, als het ware binnenskamersche, propaganda van den Vrijheidsbond voor dezen uit gaan Integendeel: wij zien zelfs een afwen telen van een deel der agrarische lasten op de niet-agrariërs (belasting op den bebouwden eigendom bv.) Nu moge men dit alles bejammeren, maar daarmede komt men niet verder. De liberale partij leed al maar door verliezen. Eerst aan de arbeiders, toen aan de ambtenaren, nu, tenslotte, ook aan den handeldrijvenden en in dustrieelen middenstand. Wat bergt de toekomst Wat moet daarin de houding zijn van een waarlijk vrijzinnige partij, economisch vrij van excessen,, naar de eene zoowel als naar de andere zijde? [De strijd tusschen platteland en stad is op komst. De partij heeft daarin haar houding te bepalen. En daarbij zal Roomsche aanmatiging leiden, en moeten leiden, tot een her groepeering van het in wezen, op het gebied des geestes, liberale Nederland. Daarvan moeten de liberalen de kern vormen. (Want, wat déze zaken aan gaat zijn ook Christelijk Historischen en Anti-Revolutionairen.... liberaal; ook zij immers eischen vrijheid des geestes, van persoonlijke consciëntie, zij het dan, dat zij eigen beschouwing absoluter, of volstrekt absoluut, tegenover de meer relatieve waardebepaling der liberalen achten). Het verlies ware wellicht geriiiger ge weest, indien de Vrijheidsbond zich te rechter tijd tot een economisch conser vatieve partij hadde hervormd, zij het dan geestelijk op vrijzinnigen grondslag. Haar grondfout was echter, dat zij den zgn. democraten niet democratisch, den conservatieven niet conservatief ge noeg was, terwijl zij evenmin vierkant stelling nam en durft te nemen inzake de dreigende agrarische overheersching over den industrieelen en handeldrij venden middenstand. (Kolenbonden)". Tot zoover onze inzender. Wij zullen ons voorloopig van com mentaar onthouden, slechts zij hier me degedeeld, dat wij tegenover deze con-, De gelegenheid om iets groots en heldhaftigs te doen, komt misschien nooit, maar ik kan mijn leven held haftig maken, door getrouw en dage lijks iederen plicht volledig te betrach ten. PRINS BERNHAKD IN SOEST TERUGGEKEERD, H. M. naar Het Loo. Gisteravond te half tien is Prins Bernhard in zijn Zeppelin Maybach, waarvan de k,ap was neergelaten, uit Reckenwalde ten paleize Soestdijk te ruggekeerd. De Prins werd verwelkomd door Pr nses Juliana, die te 6,15 uur met H. M. de Koningin in een open auto uit Den Haag naar Soestdijk was terugge keerd. Bij den ingang van het paleis h,ad zich een groot aantal belangstellenden verzameld die de Koninklijke personen hartelijk toejuichten. Na een kort oponthoud is H. M. de Koningin naar Het Loo doorgereden. Oud-directeur van den Postchèque- en girodienst Lazonder overleden. Op 66-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer J. L.azonder, oud-d - recteur van den postchèque- en giro dienst. De heer Lazonder heeft in 1924 dit bedrijf, nadat het in het honderd was geloopen, weer op pooten gezet. De nieuwe rijwielplaatjes. Met ingang van 22 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijg baar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1937-1938 (1 Augustus 1937 tot en met 31 Juli 1938). Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1937 zal geen boete zijn verbeurd wegens het op den open baren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het ver- eischte belastingmerk. DE „HERTOG HENDRIK" NAAR GIBRALTAR. Blijkens een bij het departement van defensie binnengekomen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Maandag van Bordeaux naar Gibraltar vertrok ken, voor den convooi-dienst in de on rustige Spaansche wateren. De aanbieding der Prinselijke standaards. Het aanbieden, op Zaterdag 31 Juli, ten paleize Soestdijk, van de prinse lijke paleis- en autostandaards met het nieuwe wapen van Prins Bernhard, zal geschieden in den tuin van het paleis De burgerleden en donateurs van „De Princevlag" die, voorzien van insigne, in grooten getale naar" Soestdijk zullen komen, worden in den paleistuin in een halven cirkel rond het bordes n de paden opgesteld, vanwaar zij dan de aanbieding van de standaards, welke gedragen worden door princevlagleden, die dien dag van de internationale vier- daagsche terugkeeren, bijwonen. Ook de aanbieding van het album vindt op het bordes plaats. De tamboer- en pijperkorpsen van de „Princevlag" welke medekomen. worden tot een groot korps van 200 tamboers, pijpers en trompetters ver- eenigd, hetwelk op het grasveld tegen over het Prinselijk paar komt fe staan en bij het hijschen van den Prinselijken standaard de eere-signalen geeft en gedurende het défilé de model-tam boers,- trompetters- en pijpermarschen uitvoert. De geuniformde leden met rood-wit- blauwe en oranje-blanje-bleu-vlaggen zullen een eerefront op het pad tegen over het bordes vormen en met de vlaggen het saluut aan het Prinselijk paar brengen. Ook bij het overhandi gen der standaards en bij het spelen der volksliederen wordt het saluut ge bracht, terwijl zij het défilé in den tuin zullen openen. Vervolgens défileeren de burgerleden en donateurs met vlag gen, waarbij het muziekkorps „Juliana" défileermuziek en de volksliederen ten gehoore zal brefigen. Alle deelnemers (sters) zullen een herinneringskenteeken ontvangen. servatief-anti-agrarische beschouwing gaarne een verdediger der keerzijde de zer medaille aan het woord zullen la ten. Welke vooruitstrevende, wei-onder legde, goed-liberale landbouwer neemt den handschoen op COUPONS (Ingez. Med.) GENERAAL SNIJDERS EN „NATIONAAL HERSTEL". Naar wij vernemen is generaal Snij ders afgetreden als eere-voorzitter van het „Verbond voor Nationaal Herstel' Generaal Snijders wenschte zich ech ter over de aanleiding tot dit bedanken niet uit te laten. Wel legde hij er den nadruk op, dat hij niet uit het verbond is getreden. Of hij hiertoe nog zal over gaan, zal hij laten afhangen van een re organisatie van „Nationaal Herstel" en de wijze, waarop die eventueel haar be slag zal krijgen. Indische padvinders eeren admiraal De Ruyter, De Ned.-Indische padvinders, die ter gelegenheid van de jamboree in het moe derland vertoeven, hebben gistermiddag een krans op het graf van admiraal De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amster dam gelegd. De hoofdcommissaris van den Indi- schen Padvindersbond, de heer Ranneft, bracht de laatste door De Ruyter ge voerde gevechten bij Sicilië in herinne ring. Wij eeren in den admiraal aldus zeide de heer Ranneft niet den zee held, maar den nobeleft, edelen mensch. Wat De Ruyter deed, volbracht hij uit plichtsbesef, en steeds zocht hij zijn steun bij God. Nadat twee padvinders de krans had den neergelegd, werden op het orgel Valerius' „Gelukkig is het land" en het Wilhelmus gespeeld. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, voor zitter van de subcommissie der Nieuwe Kerk, dankte voor de hulde aan Neer- lands grootsten admiraal. Hij herinnerde er aan, dat De Ruyter niet alleen dap per en een strijder voor het recht, maar ook een vroom man was. Hiermede was de korte, doch indruk wekkende plechtigheid ten einde. INDEXCIJFERS VAN DE LOONEN. In 1936 laagste peil bereikt. Het eerste halfjaar 1937 bracht eenige stijging. De 6e aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statis tiek bevat de nieuwste indexcijfers van contractloonen en van uurverdiensten, welke door dit bureau zijn berekend. Voor het eerst sedert een reeks van jaren blijkt het indexcijfer der contract loonen geen verdere daling te vertoo- nen; in het eerste halfjaar 1937 steeg het n.l. van 84 tot 85 (1926—1930 100). Het indexcijfer der uurverdiensten over dezelfde periode is nog niet be schikbaar. In het tweede halfjaar 1936 is het gedaald tot 82, terwijl het cijfer over het geheele jaar 1936 83 bedroeg (1926—1930 100). Daar sindsdien in de bij dit cijfer be trokken bedrijven geen loonsverlaging, in een aantal hiervan daarentegen loons- aannemen, dat ook het indexcijfer der verhooging heeft plaats gehad, kan men uurverdiensten in 1936 zijn laagsten stand heeft bereikt. INTERNATIONAAL GRASLAND CONGRES, Het volgens congres in ons land, In het kleine kustplaatsje Aberyst- Wyth aan de schilderachtige kust van Wales (Engeland) zijn dezer dagen een groot aantal delegaties tezamen ge komen ter bespreking van de vraag stukken, d'e met de productie, den aanleg, de bemesting en behandeling van het grasland samenhangen. Bijna veertig landen zijn vertegenwoordigd, waarbij uit den aard der zaak Enge land en de dominions wel het sterkst naar voren treden. Ook uit de Ver- eenigde Staten zijn een groot aantal menschen van proefstations en voorlich- DE BILDT; Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen regen, iets koeler, UKKEL: Zwakke wind uit diverse, doch meest Noordelijke richtingen. Nach telijk minimum 13 graden. Ook morgen nog vrij schoon en warm weder, met plaatselijk geringe kans op onweer. Di. 20 JulL Zon op: 5 h 03; onder: 21 h 08. Licht op: 21 h 38. Maan op: 19 h 02; onder: 2 h 03. V.M. 23 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen! Juli. Hoogwater. Laagwater. Di. 20 12.28 24.50 6.26 18.52 Wo. 21 13.14 7.13 19.44 Do. 22 1.34 13.52 7.55 20.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: JulL Hoogwater. Laagwater. Di. 20 1.31 14.10 7.26 19.57 Wo. 21 2.31 15.01 8.17 20.48 Do. 22 3.17 15.42 9.02 21.27 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). tingsdienst overgekomen om kennis te maken met de inzichten, die in Eu ropa op het gebied van het grasland- vraagstuk worden gehuldigd. Neder land is behalve door twee officieele afgevaardigden, ir. D, S. Huizinga, in specteur van den landbouwconsulent, vertegenwoordigd door een inspecteur van de Heide Mij. Twee heeren van het Rijkslandbouwproefstat'on te Gro ningen en twee van de kunstmestindu strie. Met groote instemming werd beslo ten het volgende congres in 1940 in ons Land te houden, een onderscheiding die zeer de aandacht verdient en een reden mag zijn om het graslandonder- zoek en de toepassing in de praktijk in ons land op de meest voordeel: ge wijze aan de deelnemers te laten zien, te meer, omdat niemand minder dan inspecteur Huizinga, met groot enthou siasme van alle deelnemers tot voor zitter van het volgend congres is ge kozen, AANTAL GEORGANISEERDE WERKNEMERS OP 1 JANUARI 1937. Over 1936 nog achteruitgang in ledental bij alle vakcentra les, hoewel belangrijk minder dan over voorgaande jaren, Gedurende het laatste kwar taal van 1936 steeg het leden tal bij de grootste drie centra- len N.V.V., C.N.V. en R.K, werkl. verb.; voortzetting der stijging bij N.V.V. en C.N.V. over het eerste kwartaal 1937. Blijkens pen mededeeling in het laat ste nummer van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek' bedroeg het aantal georganiseerde werknemers op 1 Januari 1937 in to taal 724,134 tegen 728,150 een jaar te voren. Het is dus in 1936 nog met 4016 d.i. met ongev, pet. gedaald. In 1935 bedroeg de achteruitgang 3 pet., in 1934 5% pet., in 1933 4 pet. Onderscheiding van de georganiseer- den naar de richtingen geeft de volgen de cijfers (de adspirant-leden zijn niet medegeteld): Nat. Arbeids-secretariaat 11,356 (v.j. 12,018); Ned, verb. v. vakvereenigingen 283,382 (v.j. 285,649); Chr. Nat. Vak verbond 108.235 (v.j, 103.514); R.K, Werklieden verb. 168.064 (v.j,) 173 535); Ned. Vakcentrale 44.602 (v.j. 44,662); Ned. Syndical, vakverbond 1,872 (v.j. 1,995); Oud Katholiek Vakverbond 597 (v.j. geen)niet bij vakcentr. aangesl. 106,026 (v.j. 101,817); totaal 724,134 (v.j. 728,150). In de afzonderlijke groepen werk lieden, administratief en technisch per soneel en personeel in openbaren dienst was het aantal georganiseerden als volgt: Werklieden in het vrije bedrijf 466,690 (v.j, 469,974); Adm. en Techn. pers. in het vrije bedrijf 73,685 (v.j. 73,283); Personeel in openbaren dienst 183,759 (v.j. 184,893); totaal 724.134 (v.j. 728,150). Bij de cijfers valt nog op te merken, dat in de daling van het ledental der grootste drie centralen N.V.V.Cfaft Nat. Vakverbond en R.K. Werklieden verbond, blijkens hare kwartaalstaten in het 4e kwart.aal een kentering kwam. Het N.V.V. won toen 1146, het Chr.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1