AKKERTJES KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit ZEELAND. Nieuw kantoorgebouw van de P. Z. E. M. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 19 JUU 1937. No. 167. m, MIDDELBURG. B. en W. stellen den Raad voor 11.285 m2 grond aan de maatschappij te verkoopen tegen 1.50 per m2. fxtra la- lage. A. 1, Bree- Ter ivragers [,Supra"- samen- r! Brief- ardrecht. R., Mid- iof 5 bo- ecretari- Idelburg, aet vol- dan W Wal- autorij- ISchunse- M'burg, 'elikaan, nburg en Zwitser- Reisbur. 688, Mid- Pelikaan 12 Aug., bn. Kaar- Graven- elburg. te M. Aanvoer 27, Vette leren 2, "kens 504 |6, 2e kw, per kg, 52—62? 100, 2e ;is levend 52, 3e f. 50, 2e kg le 2e kw. stuk le Isen, kor- rige week Ivoer vet- prijshou- schapen |lel slecht, aanmer- Izen hoo- Ivoor ex- -dappelen 4—4.50! It); Eigen per hl. -5 5 idem 4—5; aoolmees- Gelder- tamellijke üeeuwsch leel 70 kming ter jdel ging Iverkocht. li, Buiten- ld. Mais nieuwe |stoomend ,iio, stoo- de Yoego- ifitte Yoe- 129, Wit- xed Ben- La Plata Ï0; Witte stoomend Ig) Man- irijzen. eine mui- l., Zeeuw- eeuwsche llauwe ei- kg. Aan- week per kg- leze De sovjet-unie en de Aziatische markten De Duitsche pers beweert vaak, dat de Sovjet-Unie in het Westen expansie zoekt en allerlei min of meer fantas tische plannen koestert. Te oordeelen naar de artikelen van de schrijvers van een zekere richting, zijn de Sovjet-legers in staat elk oogenblik Centraal- en West-Europa te overstroomen. Dat is humbug. Wij willen natuurlijk geenszins ontkennen, dat de Sovjet-regeering van elke gunstige gelegenheid gebruik zal maken om haar in vloed ook in het Wes ten uit te breiden er zijn voorbeelden genoeg, die dat aantoonen maar de eigenlijke richting van de Russische ex pansie wijst naar Azië, met zijn hon derden millioenen zielen tellende bevol king, met zijn geweldige mogelijkheden. De Sovjet-overheid heeft de laatste ja ren veel gedaan voor de vergemakke lijking van die expansie. In tegenstelling met Japan, dat er zijn sterk en impo sant leger voor gebruikt, volgt de Rus sische expansie den weg van den han del. Dit 'klinkt misschien eenigszins vreemd: een communistische staat, die de „kapitalistische middelen" verfoeien moet, (en het in theorie ook doet) ge bruikt diezelfde middelen om zich een weg naar nieuwe gebieden te banen, doch theorie en practijk liggen vaak met elkaar overhoop. In het Westen handhaaft de Sovjet- Unie het regeeringsmonopolie voor den buitenlandschen .handel in al zijn ge strengheid en laat geen enkele verzach ting er van toe. De betrekkingen met het Oosten zijn van het begin af echter op volkomen andere principes opge bouwd. Van den Russischen kant is er in het Oosten geen hardnekkige strijd ge voerd voor de erkenning van 't mono polie van den buitenlandschen handel, terwijl de Aziatische landen van hun kant niets deden om dat monopolie te bestrijden. De Sovjet-regeering zag in de Oostersche landen vóór alles mogelijke bondgenooten in haar strijd tegen het kapitalistische Westen. Het Oosten moest dus gespaard worden, er moest rekening gehouden worden met zijn rele- gieuze, nationale, cultureele en sociale eigenaardigheden en aspiraties, deze as piraties moesten gerespecteerd worden, de Sovjet-regeering wierp zich zelfs op als verdediger van die aspiraties tegen het Westen, dat de Oostersche volken exploiteert. Dit bepaalde de handels politiek van de Sovjet-regeering in het Oosten, De Oostersche kooplieden mogen naar Rusland komen om er hun inkoopen te doen en hun waren te verkoopen. Een tijd lang bestonden zelfs in de grensge bieden van USSR echte jaarmarkten, als in de tsaristische tijden. De Sovjet-Unie weet zich aan de Oostersche psychologie aan te passen en breidt haar uitvoer naar die landen uit, ten koste van het Wes ten; tegelijkertijd koopt ze in Aziati sche landen grondstoffen aan voor haar industrie. De handelsagenten en reizigers van de Sovjet-regeering dringen overal bin nen. Zij zijn in Chineesch Turkestan te vinden, in Afghanistan, in Buiten-Mon- golië, en overal zijn zij geduchte concur renten zoowel van de Westersche als van de Japansche handelsreizigers. De verovering van nieuwe markten ge schiedt op vreedzame wijze, zonder met de sabel te rinkelen, zonder met kanon nen te dreigen. Dit verklaart, waarom de Russen in die landen meer sympathie wekken dan de Japanners. De lijst der exportartikelen breidt zich gestadig uit, In het begin waren het al leen: olie, weefselen, suiker en aarde werk (onder het oude regime was het Russische aardewerk, dat van uitsteken de kwaliteit was overal in het Oosten beroemd); den laatsten tijd komen er nieuwe artikelen bij: staal, ijzer, land bouwmachines, electrische lampen, elec- door DOROTHEA GERARD. 18). „Ik zie niet in, dat het als een belee- diging is te beschouwen. Wij hebben al lebei zwart haar. Ze heeft ook ongeveer mijn figuur. Ik zou kunnen beweren, dat wij beiden naar hetzelfde model zijn ge maakt". „De hemel voorkome dat!" riep Klo binski, zijn hand tegen zijn goed ge naakte donkerbruine uniform leggend er ^a,a*se waar naar ruwe raming ver- nioed kon worden dat zijn hart klopte. „Lr is niet de minste gelijkenis tusschen u en haar. U had moeten zien hoe mal t 6 j t zi' z*ch- omdraaide. Ik ge loot, dat wij elkaar verstomd aangaap- tt^'.i .1,7 was net een komedie! Hihihi! Hij barstte los in een hoog gehinnik, dat bij hem de plaats van een lach ver vulde, Die lach had zekere psycholo gische beteekenis in zooverre, dat het geluid alleen er van bij de meeste men- schen de neiging' deed ontstaan hem voor niet goed wijs te houden, terwijl er in werkelijkheid veel meer een schurk in hem school. „Iets nieuws uit Mantsjoerije?" vroeg Katya kortaf, daar die hinnikende lach trische benoodigdheden, geneesmiddelen, parfumerie. Russische olie concurreert nu in het Verre Oosten met succes met de olie van de Britsch-Nederlandsche en Amerikaansche maatschappijen. De laatste jaren nemen wij in de Azi atische landen zelfs iets waar, dat de meesten zeker niet verwacht hebben: Sovjet-Rusland voert in die landen een politiek, die het Westen in Rusland tracht te voeren: het financiert de nieu we industrie in die landen (bijv. in Iran). In Turkije wordt onder Russische leiding een industrie opgebouwd, Rusland ver schaft Turkije machines, het stuurt naar dat land ingenieurs en technici. In de landen van Centraal-Azië ontstaat de overtuiging, dat Rusland rijk is, dat Rus land de rol van een bankier kan spelen, dat Moskou de plaats van Londen en Parijs kan innemen! Moskou steunt vaak zijn Aziatische naburen bij het opbouwen van een eigen industrie, ofschoon dit in strijd met de eigenlijke belangen van Rusland is, dat markten voor zijn industrieele produc ten noodig heeft, omdat het in snel tem po een industrieland met geweldige mo gelijkheden wordt. Doch dit is iets, dat wij ook in het Westen kunnen waarne men en dat door verschillende oorzaken te verklaren is. De handel met Azië breidt zich voort durend uit, voor de toekomst belooft die handel nog meer. Om de Aziatische markten beter te kunnen bedienen en den kostprijs zooveel mogelijk te druk ken, sticht de Sovjet-regeering in de af gelegen Aziatische gedeelten des rijks groote industrieele centra met com plexen van fabrieken, die een groote ca paciteit bezitten. Die fabrieken zullen hoofdzakelijk producten vervaardigen, waarvoor in de aangrenzende landen vraag bestaat. Het zou natuurlijk ver keerd zijn te beweren, dat alles als van een leien dakje gaat, maar er is al heel wat bereikt. De tegenwoordige tendenz van de Sovjet-economen kan als volgt geformu leerd worden: de invoer uit Westersche landen moet zoo veel mogelijk vermin derd worden, terwijl de handelsbetrek kingen met het Oosten en de uitvoer naar die landen opgevoerd moeten wor den. KERK EN SCHOOL. Uitslagen M.U.L.O.-examens te Goes. Zaterdag slaagden voor A: A. C. Tons- beek, Kamperland; A. M. van Boven, Middelburg; J. C. van Eenennaam, Mid delburg; C. Sanderse, Koudekerke; M. J. Davidse, Oost-Souburg; J. S. Bongers, Vlissingen; H. J. Anthonisse, Vlissingen; A. P. Struyck, Zierikzee; C. J. v. d. Ber ge, Ouwerkerk; I. de Jonge, Goes; A. M. Dominicus, Wemeldinge; H. G. Deur- loo, 's Heer Arendskerke; K. Dellebeke, Heinkenszand; M. Allewijn, Hoedekens- kerke; J. J. Houtekamer, Krabbendijke; A. F. Wattez, Goes; J. de Kam, Grijps- kerke; H. C. v. d. Vreugde, Kruiningen. E, P. Tilroe en M. J. Nederhand, beiden te Goes; D, de Putter, Zaamslag; M. Lou werse, Hoek; W. J. van Doorn, Terneu- zen; J. C. de Jongh, Goes; W. C, Wey ermans en J, A. van Zwienen, beiden te Vlissingen, Voor B: F. de Wolf, Zoutelande; I, de Nood, Middelburg; J, C. de Vos, Se- rooskerke (W.) en E. M. Verlinde, Zaam slag. Afgewezen 5. Geslaagd te 's-Hertogenbosch voor coupeuse de dames N. Baurdoux te Middelburg, J. van de L:n- de te K o r t g e n e en T, Baas te Nieuw- en St. Joosland, opgeleid door de zusters Dominicanes sen huize „St. Jozef" te Middelburg. De heer A. J. Versprille, geboren te Oostburg, slaagde te Am sterdam voor het examen van adjunct commies der directe belastingen. altijd prikkelend op haar werkte. Over het naaimeisje sprak zij niet verder, Het was een dier kleine voor vallen geweest, welke ongemerkt voor het oogenblik voorbijgaan om later weer in de herinnering op te duiken. Klobinski gaf aan zijn gelaat onmid dellijk een uitdrukking, die meer in overeenstemming was met den ernst van het oogenblik. „Geen goed nieuws, moet ik u tot mijn spijt mededeelen. Toen mademoiselle binnenkwam, vertelde ik madame juist van de laatste telegrammen, die alle wijzen op een voortgaand terugtrekken van onze troepen. Natuurlijk is nog niet alles gepubliceerd, maar in tegenwoor digheid van mademoiselle waag ik het mijn plicht tot zwijgen te schenden". „Katya!" riep Malania Petrowna, uit, „heb je ooit zoo iets meer gehoord? On ze soldaten slaan op de vlucht voor die kleine Japanners, die poppetjes! Toen je binnenkwam, z'ei ik juist aan meneer den commissaris, dat het bepaald een vergissing moest zijn. 'Ik ben overtuigd, dat de telegrammen vervalscht zijn door de Jóden, de sociaal-democraten of an dere dergelijke lui met de bedoeling om de recruten te ontmoedigen. Het spreekt toch wel vanzelf, dat wij niet kunnen wegloopen voor die dwergen! „Er spreekt niets meer vanzelf, zou ik meenen", zei Katya een beetje neer slachtig. „Zeker spreekt het niet van- DE DIJ KV AL IN DEN WILLEM ANNAPOLDER. Uit het verslag van den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, Gedurende en kele dagen bestond groot ge vaar voor invloeien van den polder. Men is op het oogenblik nog druk doende met het herstellen van de scha de, welke is veroorzaakt door den be kenden dijkval van 14 December 1936 aan den Wester-Scheldedijk van den calamiteuzen Willem Annapolder op Zuid-Beveland. Nog steeds worden langs de zeezijde van den dijk zinkstuk- ken gelegd, terwijl een groot aantal ar beiders van dag tot dag werkt aan het herstel van het gedeeltelijk weggevallen dijklichaam. Meer nog dan direct na den val kan men thans constateeren welke groote hoeveelheden grond destijds in het water zijn verdwenen. Hoewel men aan het einde van 1936 nog bezig was met de herstellingswerk zaamheden, is toch reeds het een en ander dienaangaande vermeld in het aan Ged. Staten van Zeeland uitgebrachte verslag over 1936 omtrent den toestand van de oevers voor de Zeeuwsche pol ders en waterschappen van den hoofd ingenieur van den provincialen water staat. En ook uit dit verslag blijkt, dat het hier een ernstige val betrof. De uitkomsten der peilingen waren in 1936 ongustig, inzonderheid zeewaarts van het oostelijk oeverwerk en op het oevervak tusschen dit en het westelijke in 1915 aangelegde en in 1935 uitgebrei de oeverwerk, wijl op dit oevervak de dieptelijn van 15 en 20 m. en in verschil lende raaien ook die van 5 en 10 m den oever waren genaderd. In verband met dezen achteruitgang werd op de veran deringen aan dezen oever bijzonder ge let en werden daarom in het najaar op nieuw peilingen verricht. Ook van deze peilingen waren de uitkomsten ongun stig. Na het verrichten van de najaarspei lingen in October ontstond op 14 De cember des namiddags omstreeks 4 uur de dijkval, waarbij de zeedijk tot in den buitenberm wegviel, terwijl de rand van den val daarna verder afbrokkelde tot in de dijkskruin. De val had gemeten in de richting van de oude laagwaterlijn, een lengte van ongeveer 300 m en een groote inscharing binnen deze lijn van 25 m, terwijl de geheele val werd ge vormd door een reeks van meerdere, vermoedelijk vier aaneensluitende val len. Een oppervlakte van ruim 2000 m2 dijksverdediging_ ging verloren, de op pervlakte van den val was ongev. 4 ha. en de inhouid van den weggevallen grond bedroeg ongev. 200.000 m3. Op een afstand van 85 m uit de dijkskruin bedroeg het verschil in diepte 10.7 m. Door dezen dijkval, welke eenige verzakking van de oostwaarts gelegen verdedigingswerken veroorzaakte, be stond gedurende enkele dagen groot ge vaar voor invloeien van den polder. Met inspanning van alle krachten is het gelukt den polder te behouden. Hier voor werden ter bekleeding van den rand van den val twee zinkstukken, groot resp. 1350 en 712.5 m2, geplaatst en werd op deze zinkstukken, tegen den rand een prisma van steen gestort. Bo vendien werden in de kom van den val, met den lengteas ongeveer in de oude laagwaterlijn, twee lzinkstukken, elk groot 2000 m2 en een zinkstuk, groot 1100 m2, gezonken, waarop een dam van steen gestort werd als steun voor het waterbeloop van den berm, welke in den val opnieuw wordt aangelegd. Uit een en ander blijkt wel, dat het behoud van den Willem Annapolder ge- zelf, dat duizenden Russen al den dood hebben gevonden op de Chineeschen bodem, omdat wij alweer begeerig kij ken naar een stuk van Azië nog vóór wij onze reusachtige portie in Europa behoorlijk verteerd 'hebben". „Maar lieve kind", prevelde Malania met een veelbeteekenenden blik naai den bezoeker, „ligt het wel op onzen weg de beslissingen van hooger hand te critiseeren? En dat nog wel in tegen woordigheid van een dienaar van den tsaar!" „Binnen deze muren ben ik enkel de dienaar van mademoiselle", w'as de vleiende verklaring van Klobinski met een even vleiende buiging voor de vrouw des huizes, „De commissaris heeft mij gevraagd, wat je gedaan hebt met de andere schil derijen, die hier tevoren hingen", kwam Malania Petrowna tusschen beide, daar zij zich niet op haar gemak gevoelde, waar zulk een teer onderwerp werd aangeroerd. (Maar intusschen bracht zij in haar overijling een haast even teer onderwerp ter sprake. „Hij had de por tretten nog nooit gezien". „Neen, vermoedelijk niet", antwoord de Katya terwijl zij omzag in den salon, waar nu de heele serie der Swigello's weer op hun oude plaats hing, Eerst kort geleden was een lang gekoesterd plan om hun de hun toekomende plaats terug te geven, verwezenlijkt, ondanks weldig veel geld kost en dat het bezit van grond in dien polder nog wel iels anders beteekent dan grondbezit elders, waar geen of weinig gevaar voor over strooming bestaat. Maar het is Wel zoo goed als zeker, dat ook in de toe komst al het mogelijke voor het behoud van den polder zal worden gedaan. Zee land weet met het water te vechten en van een terugschrikken was nimmer sprake. Een groot gedeelte van den Willem Annapolder (ongev. 70 ha.) t.w. de hof stede van den heer Dees, komt over en kele dagen in veiling. Het betreft in de zen uitsluitend bouwland en het is be grijpelijk, dat door zeer velen met be langstelling naar dezen verkoop wordt uitgezien. Het is vruchtbare grond en uit de geboden prijzen zal wel blijken hoe hoog men de bezwaren, verbonden aan het bezit daarvan, aanslaat. Ver wacht wordt, dat de prijzen aan den hoogen katat 'zullen zijn, omreden de grondprijzen in de omgeving gedurende den laatsten tijd zeer ver uitgaan bo ven de gebruikswaarde. DE KEURINGSDIENST VAN WAREN. Verschenen is het verslag over 1936 van den 'keuringsdienst van waren te Goes, welke dienst Zeeland en een deel van Noord-Brabant omvat, nml. 125 gemeenten met in totaal 369,808 inwoners. Er waren 7622 bedrijven aan gewezen voor het betalen van een jaar- lijksch recht gemiddeld f 2 per bedrijf. Voor vervoer, in voorraad hebben of behandelen van melk en/of melkproduc ten zijn thans in totaal 1748 vergunnin gen uitgereikt. Het register betreffende consumptie-ijsbedrijven bevat 309 inge schrevenen, Door de keurmeesters wer den 9289 inspecties van bereid-, bewaar- en verkoopplaatsen enz. verricht en wel 4887 inspecties van kruidenierswinkels enz., 538 melkveestallen, 1523 inspecties in broodbakkerijen en bakkerswinkels, waarbij tevens het hier aanwezige brood werd gewogen, 1496 inspecties van melk- 'verkoopersbedrijven en 845 inspecties op markten, veilingen, vischverkoopge- legenheden enz. Hierbij werden 259.899 partijen ter plaatse oppervlakkig ge keurd. In het laboratorium werden 10962 monsters onderzocht, waaronder 7339 monsters melk en 409 monsters melk producten. Er werden 63 processen-ver baal opgemaakt, 587 waarschuwingen gegeven en 187 partijen buiten consump tie gebracht. Wegens het verkoop van brood met te laag gewicht aan droge stoffen wer den 69 waarschuwingen verzonden en 14 processen-verbaal opgemaakt. Ten opzichte van consumptie-ijs werden 117 waarschuwingen uitgereikt en 5 proces sen-verbaal gegeven. Inzake melk werden 25 verbalen op gemaakt, waarvan 8 voor toevoeging van water. Het euvel van bietensmaak en reuk is door scherpe controle nage noeg verdwenen. Een ernstig vergiftigingsgeval deed zich voor na het eten van havermoutpap. Hierin werd een aanmerkelijke hoeveel heid van een kwikverbinding aangetrof fen. Vermoedelijk hebben de betrokke nen aan de omstandigheid, dat de ge consumeerde hoeveelheid spoedig weer uitgebraakt werd, hun leven te danken. Een monster regenput-water met een sterke paarse kleur werd door de poli tie ingezonden. Vermoed werd, dat hier een wraakneming bij een burenruzie in het spel was. Het onderzoek maakte uit, dat de paarse kleur veroorzaakt werd door metholviolet, afkomstig van een inktpotlood, dat in den regenput was terecht gekomen, Mét ingang van 1 Augustus is ver plaatst van Den Haag naar Terneuzen, de commies der directe belastingen enz. G, A. Romijn, thans waarnemend ont vanger te Sas van Gent. het tweezijdig verzet van Timosh en Malania. „Ik vind enkele dier portretten zeer mooi, en ik kon die theaterwolven en die kinderlijk welgedane moeders even min uitstaan als die pilaren en palm- boomen, die aan beschilderd blik deden denken. Daarginds naast het raam hangt Stanislas Swigello, de man, die naar Siberië werd gebannen en die daarvan terugkeerde, zooals u zoo vriendelijk was voor mij na te speuren". „O ja, de laatste der Swigello's!" Een oogenblik stond Katya op het punt 't mede te deelen, dat het niet de laatste der Swig'ello's was, dat zij zelve heel wat meer had ontdekt, dan hij voor haar had kunnen uitvisschen, maar zij hield zich in.Ze had teveel hekel aan den man om hem deelgenoot van haar ontdekkingen te maken. „'Het moet een wonderbaarlijk knap pe man geweest zijn, vindt u niet?" zelde zij in plaats daarvan, naar het por tret kijkende. „Wonderbaarlijk!" verklaarde Kobins- ki, doch hij keek niet naar het portret bij die woorden, doch naar Katya's pro fiel en den fijnen omtrek van het oor, dat onder het zijdeachtig haar uitkwam, en zijn kleine donkere oogen gloeiden als kooltjes vuur daarbij. „Lieve kind," zei Malania tot Katya, nadat de bezoeker was vertrokken, „die man is veel verliefder dan je vermoedt, Gij kunt op reis niet buiten een zakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pij: direct bij de hand tegen noofdpijn, kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. AKKER-CACHETS M; Koker met 12 Btuka 62 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ci. (Ingez. Med.) B. en W. deelen den Raad mede, dat de N.Y. P.Z.E.M, in de eerste maanden van dit jaar met het gemeentebestuur in onderhandeling trad omtrent eventuee- len aankoop van een geschikt gemeente terrein, teneinde daarop een eigen nieuw kantoorgebouw te stichten. In het besef, dat een welslagen van deze aangelegen heid voor de gemeente in velerlei op zicht van zeer groot belang was te ach ten, hebben B. en W daarna met de Vennootschap verschillende malen, zoo wel mondeling als schriftelijk omtrent dien aankoop van gedachten gewisseld. Tenslotte Zijn zij erin mog'en slagen tot overeenstemming te geraken en is de 'keuze gevallen op een terrein aan den Vlissingschen Singel hetwelk aan de ge meente (Middelburg toebehoort en waar van 695 m2 in Middelburg en 10.590 m'2 in Koudekerke gelegen is. Verwijzende naar een ontwerp-besluit schrijven B, en W„ dat de verkoopprijs van f 1.50 per m2 voor het terrein zeker niet hoog is te noemen. Zij hebben intusschen over wogen, dat de gemeente zich, ter wille van de stichting van het nieuwe kantoor gebouw, ook een financieele opoffering mag getroosten. Anderzijds dient opge merkt, dat de gemeente ter plaatse nog rond 6000 m2 ter beschikking houdt en bovendien gerekend van den datum van verkrijging der terreinen door de ge meente, na den onderwerpelijken ver koop, rond f 4000 voor de gemeente als voordeel is geboekt. Als levertijd is aan genomen 1 Oct. a.s., zijnde de datum, op welken de gemeente, na ieeds door haar gedane opzeggingen aan de huurders van de betrokken gronden en opstallen, vrij over de gronden c akan beschik ken, Geen bezwaar achten B. en> W. ge legen in de voorgestelde bepaling, dat op het aan de gemeente Middelburg in eigendom verblijvende gedeelte van den grond, de eeuwigdurende erfdienstbaar heid gevestigd wordt, dat daarop geen ge bouwen of getimmerten zullen worden opgericht. B. en W. zullen trachten te bereiken, dat door de P.Z.E.M. in de bestekken wordt bepaald, dat de arbeidskrachten worden aangenomen via de districtsar beidsbeurs. Bovenstaand bericht is voor onze ge meente Zeker van gjroote fbetee'kenis. Wat wij van de plannen van terzijde ver namen, geeft ons de overtuiging dat hier een kantoorgebouw van grooten omvang Een dezer dagen komt hij met zijn lief desverklaring voor den dag, en als je hem de deur wijst, wat zal hij dan doen? Het is niet wenschelijk een vijand bij de po litie te hebben." „Malligheid Matoushka!" antwoordde Katya lachend, „Ik geef toe, dat het een, brutal heerschap is, maar toch niet brutaal genoeg voor zoo iets. U vergeet zeker dat ik een goede partij ben, en hij op stuk van zaken niet meer dati een ambtenaartje. Hij kan onmogelijk eenige hoop koesleren. En zelfs als vijand kan hij niet gevaarlijk zijn,., met zoo'n lach! Hij kan ons Zeker nu en dan van nut zijn en blijkbaar is hij verliefd, maar ik ge loof niet, dat zijn verliefdheid hem tot dwaasheden kan brengen. Malania zuchtte eens diep, zij was niet schrander, mar zij koesterde het in stinctmatig wantrouwen van een be schroomd memsch. Bovendien had zij den steelschen vurigen blik van Koblinski opgemerkt, welke Katya niet had gezien en iets dat meer van het instinct dan van het verstand had, zei haar, dat een man, met een dergelijk gevoel vervuld, ge vaarlijk zou kunnen worden als hij ge dwarsboomd werd. Dergelijken kijk op den toestand hebben niet altijd de scherpzinnigsten, en vindt zelfs een blinde kip niet soms een graantje? (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5