LANDBOUW. SPORT. r feren te Vlissingen, en 130 lett. de da mes M. M. Step en C. J. Geers, beide Middelburg en de heer Van Poelje te Vlissingen met lof. Voor steno-typist(e): de dames S. Leijnse en E. M. v. d. Graft en J. Pluij- mers, beide te Middelburg en de hee- ren A. J.'de Broekert, P. M- Jansen en H. J. Flierman, allen te Middelburg en C. W. Bouwsma te Vlissingen. Voor typist(e): de dames: A. L. Ale- wijnse en J. de Visser beide te Middel burg en de dames J. M. v. d. Made en T. Andriessen, beide te Vlissingen en de heeren: J. Minderhoud (75 lett.) te Sou burg; C. A. van Maldegem (met lof) J. B. A. Biondina, J. Geers, D. den Hol lander, J. W. den Hollander allen te Middelburg, J. Andriessen en W. van der Hoek, beiden te Vlissingen. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. kerk bedroeg 1 Juli in Gelderland 41, Z.-Holland 32, N.-Holland 52, Zee land 15, Utrecht 13, Friesland 50, Over ijssel 5, Groningen 31, N.-Brabant 12, Limburg 2, Drente 4, in totaal 257 (1 Jan. jl. 262 en 1 Juli 1936 292) vacaturen. De laatste zeven jaren loopt het aantal va caturen geleidelijk achteruit, Ger. Gem. Tweetal te Ierseke ds. A. Kok te Veenendaal en ds. M. Heykoop te Utrecht Ds. B. van Neerbos te Vlaardingen is beroepen te Rilland-Bath, B.V.G, EN Z.L.M. Een rede van mr. P. Dieleman. Zaterdag hield de Bond van Gedi plomeerde oud-leerlingen van land- bouwcursussen in Zeeland (de B.V.G.) te Axel in het Centrum haar jaarlijk- sche zomervergadering onder voorzit terschap van den heer W. de Buck van Meliskerke, Deze heette in zijn openingsrede de aanwezigen (ongev. 70 personen) wel kom, Spr. schreef het geringe aantal toe aan het feit, dat Axel geen afdee- ling heeft en de afd. Zaamslag liever op haar grondgebied had vergaderd, zoo dat vandaar alleen de hr. C. Dees, lid van het hoofdbestuur aanwezig was. Ook de afstand van de overige afd. naar Axel deed zich gelden. Spr. zette hierna het standpunt der vereeniging uiteen; ze staat op den christelijken grondslag van de tien ge boden, zooals het Evangelie dat aan geeft. Vereeniging is noodig, omdat de eenlir-g niet kan, wat de gemeenschap vermag. Maar dan geen Jan Salie-geest maar werken en studeeren opdat men degelijke vakkennis verwerve en zon der onderscheid samen optrekke. Geen geestelijke afzondering. Zeker is daar voor noodig veel idealisme, maar het kan, als men wil. Spr. heette ten slotte o.m. nog wel kom mr. P, Dieleman, als voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Mij. V er schillende landbouw- autoriteiten hadden bericht van verhindering gezon den. Hierna kwam in bespreking een ver zoek van de Z.L.M. tot aansluiting bij de Z.J.L. (Zeeuwsche Jongeren Land- bouwleden), de hoofdschotel der agen da. De v o o r z. zeide, dat dit punt eigenlijk al bij herhaling was besproken in de afdeelingen en dat men daarom voor deze algemeene vergadering had gevraagd aan den alg. voorz. der Z.L.M. mr. P. Dieleman, om dit punt eens toe te lichten. Mr. Dieleman zeide dankbaar te zijn hiervoor in de gelegenheid te worden gesteld, te meer nadat hij had gelezen, dat men eigenlijk daarover nog een ver keerde meening had, die hij nu recht kon zetten. Spr. begon dan op de hem eigen wijze een boeiende rede uit te spreken over het doel dat elke vereeni ging zich stellen moet, om levenskrach tig te blijven en dat kan veranderen naar omstandigheden, maar waarvan de kern moet blijven. Eisch is daarbij om in levend contact te blijven, met het op komend geslacht, omdat de ouderen hun taak straks aan jongeren moeten door geven. De avondstemming naast de mor genstemming. Beiden hebben gevaren en voordeelen, maar samengaan is noo dig, ook voor den landbouw. De Z.L.M. heeft daarmede rekening gehouden bij de wijziging haren statu ten, opdat de jongere leden voor de ge zinnen, harer leden de voetstappen hun ner vaderen, voortzetten het werk, waaraan zij tientallen jaren geleden zijn begonnen ten bate van land- en tuin bouw en het platteland. t ^jirtj0 's.. bepaald in artt. 5 en 6: Jeugdleden zijn 16 jaar en ouder zijnde, kinderen van leden, of oud-leerlingen van landbouwwintercursussen of andere inrichting van landbouwonderwijs, die in den regel zelf nog geen bedrijf 'exploi- teeren en een contributie betalen door het hoofdbestuur te bepalen. Mochten zij zelf wel een bedrijf exploiteeren, dan kunnen zij alleen van de jeugdorganisa tie lid blijven, als zij tevens gewone le den der maatschappij zijn. De jeugdleden kunnen zich, hetzij plaatselijk, hetzij binnen een kring, eveneens in een afdeeling vereenigin- gen, mits onder leiding van het dage- lijksch bestuur evenals hun eigen be stuur. Deze afd. kunnen zich met goedkeu ring van het dag. best. vereenigingen tot een kring of provinciaal geheel. Zij kunnen niet worden ontbonden zonder toestemming van het dag. best. Nadere uiteenzetting wees spr. op de beteekenis van vereeniging in een groo- te zelfstandige maatschappij van land bouwers in Zeeland zooals straks 100 jaar geleden de voorvaderen dat hebben begrepen, in navolging van de Grieken en Romeinen in vroeger eeuwen. Erva ring der vaderen en navolging der jon geren zijn twee wegen, die we moeten volgen. Reeds in de 18e eeuw was het pastoor Deken Barentsen te Maarsen die in een herderlijk schrijven de pries ters aanduidde, dat inderdaad verschil van godsdienstige gevoelens hier niet te pas kwam, maar allen moesten samen werken den lande tot heil. In de 19e eeuw begon er meer leven in de land bouworganisatie te komen. Zoo werd in 1842 de Z.L.M. gesticht, als commissie van landbouw, waarvan in 1843 de sta tuten werden vastgesteld en Z. M. Ko ning Willem II beschermheer werd. De Z.L.M. is zelfstandig als alle provinciale landbouw-maatschappijen die in federa tief verband in het Kon, Ned. Land Co mité een unie vormen. Spr. wilde niet nagaan de splitsing in andere organisaties, z.i. tot zeer groote schade van de positie van landbouw en platteland tegenover andere volksgroe pen, groothandel, industrie en groote stad, maar alleen wijzen op de groote beteekenis van den landbouw voor het volksleven en de volkswelvaart. Voor een krachtige jeugdorganisatie hangt af de toekomst van den Nederl. land- en tuinbouw, de positie van het platteland. Daarvan is dus, naast den Allerhoogsten zegen, de toekomst en de welvaart van het platteland afhankelijk, hetgeeen de tijden waarin we nu leven accentueeren. Alle leven is een organis me dat niet theoretisch in elkaar moet worden gezet in dogmatisch belijnde groepen, al moet er ordening zijn, over eenkomstig de levenswetten in de na tuur en in de menschheid gelegd door den Schepper. Een plattelander kan niet leven als een stedeling, maar daar om ook bij elkaar voegen wat bij elkaar hoort en niet versplinteren. Zoo willen wij een zooveel mogelijk algemeene ver eeniging van jongeren, waarin zijn er kend (vanzelfsprekend in een land als het onze) de positief chr. grondslagen met eerbiediging van Gods wetten en Evangelie, zooals de Bergrede het zegt, en zonder onderscheid van kerk of godsdienstig inzicht, of politiekek leur ®Nu zijn in Zeeland 2 groote jeugd-or- ganisaties, die op dezelfden grondslag staan als de Z.L.M., nl. de vereen, van oud leerl. van de landbouwwinterschool te Goes en de B.V.G. Spr. wees hier op de beteekenis daarvan voor de Z.L.M. en omgekeerd en zette uiteen, hoe zij zich kunnen vereenigen als Jeugdleden der Z.L.M.. Zoo'n organisatie is noodza kelijk wil men in de toekomst nog meer dere versnippering voorkomen. Trou wens het kan ook zonder de minste verandering in bestaande toestanden. Alleen besluite men tot toetreding, dan komen kleinere wijzigingen vanzelf, maar iedere organisatie blijft gehand haafd. Zij wordt alleen onderdeel van de Z.L.M. d.w.z. van de beste coördina tie, met veelzijdig optreden, krachtig bestaan, zoowel moreel, als financiëel gesteund door ervaring en wetenschap. Spr. zette in den breede de verdere voordeelen der aansluiting uiteen en wekte met alle kracht, die in hem is en met alle liefde, die hij heeft voor het Zeeuwsche land en volk, op om daaraan mede te werken. Met applaus en dank van den voor zitter werd de rede begroet. Naar aan leiding van een vraag over de contribu tie werd geantwoord, dat het de Z.L.M. niet om geld te doen is, maar om een organisatorisch geheel, zoodat de con tributie maar enkele centen zal bedra gen. De hr. Le Clercq van Sluis wees op een desbetreffende circulaire, die pas verschenen is en vermoedelijk niet vol doende is gelezen, zoodat ook ook nu nog verschillende afgevaardigden geen bindend mandaat hadden. En daar om achtte hij het het best nog geen de finitief voorstel in stemming te brengen, waarvan men den uitslag niet zou kun nen voorzien, maar liever de zaak in de afdeelingen nogmaals te bespreken. De voorz. was het daarmede eens, of schoon hij van meening was, dat het niet ging om de afdeelingen, maar om aansluiting van den B.V.G. in zijn geheel. Overwogen kon worden, om in de eerst volgende alg. verg. te Goes een besluit te nemen. Met applaus werd dit voorstel aan genomen. De hr. Dieleman stelde zich gaarne ter beschikking om per afdeeling de kwestie nader toe te lichten. Na eenige formeele woorden van dank over en weer werd de verg. waar elf afdeelingen waren vertegenwoor digd, gesloten. Na de koffietafel werd een rijtoer ge maakt, waarbij een langdurig bezoek werd gebracht aan de stijfsel- en gluco sefabriek te Sas van Gent. ongevallen op oe r'jkswegen van het r'jkswegenplan 1932 voorgekomen in 1935 (AANTAl »t» V»-) verklaring AAH1AI OHCEVAUE» Mg, OonOEL'JIIEN AftOM AAH1AI 0VEH6E 0N5EVALLEH .WIHTERSVUK VERKEERSONGEVALLEN STATISTIEK RIJKSWEGEN, De A.N.W.B, meldt ons: Van 1926 tot en met 1931 werd de verkeersongev.allenstatistiek voor het verkeer op de Rijkswegen door den Rijkswaterstaat bijgehouden en gepu bliceerd. In 1932 zijn daarvoor in de plaats gekomen de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke alle verkeersongevallen in ons land omvatten. Intusschen deed zich bij den Rijks waterstaat opnieuw de behoefte aan een aparte bewerking van de ongeval lenstatistiek, uitsluitend voor de Rijks wegen, gevoelen. De dienst Wegen- en Verkeersstatistiek van den Rijkswater staat heeft in verband daarmede de in 1935 op Rijkswegen voorgekomen on gevallen in studie genomen en daarv.an een raport opgemaakt. Dit rapport om vat 5827 ongevallen, d.i. 13 J4 pet, van het totaal van de in dat jaar voorge komen verkeersongevallen. Verschil lende van algemeen belang zijnde ge gevens uit het rapport zijn voor publi catie vrijgegeven. Bijzonder belang wekkend is de kaart van het Rijkswe gennet, waarbij het aantal ongevallen langs de wegen grafisch is uitgezet. In één oogopslag ziet men op welk punt de meeste ongelukken gebeuren. Een dergelijke grafische voorstelling bestond reeds sedert eenige jaren. o.a. te Am sterdam, en de A.N.W.B. heeft zich destijds in verbinding gesteld met het Centraal Buraeu voor de Statistiek om tot de samenstelling van een dergelijk overzicht voor alle wegen voor door gaand verkeer in ons land te geraken. Hieraan bleken evenwel voorloopig onoverkomelijke bezwaren verbonden te zijn. Des temeer verheugt het den A. N. W, B. dat thans voor de Rijks planwegen 1932 een dergelijk kartogram is samen gesteld, hetwelk met de verdere gege vens uit het rapport van den Rijkswa terstaat en de resultaten van de ver- keerswaarnemingen voor de Rijkswe gen eveneens in 1935 uitgevoerd, zon der twijfel weder een ruimer inzicht in de oorzaken van verkeersongevallen en daardoor in de bestrijd ng ervan, verschaft. VERHOOGING VARKENSPRIJZEN, Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen van de met ingang van heden aan de Nederlandsche Veehouderij Cen trale te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, met 2 cent per kg ge slacht gewicht, worden verhoogd. VOETBAL. GoesHollandiaan 55, Goes speelde gisteren een vriend- schappelijken wedstrijd tegen den Vlaardingschen tweede klasser Hollan diaan. De Hollandiaan had haar volle dig kampioenselftal opgesteld, met den oud-internationaal Odijk in doel. Er bestond veel belangstelling voor dezen wedstrijd, ongetwijfeld mede, omdat Goes voor 't eerst met eenige Zeeuw sche Boys-leden in de gelederen uit kwam. De opstell'ng van Goes luidde: Lonneux, doel; Akkerman en v. d. Loo ,achter; Van Hese, De Kok en Daniël- se, midden; Van Luyk, De Pan, Leijn se, Sinke en Blokpoel, voor. Hoewel dit elftal ongetwijfeld nog niet als het a.s, eerste aangemerkt kan worden, daar v. d. Sluis, Ploegaert en Locke- feer niet beschikbaar waren, zat er reeds veel goeds in deze combinatie en g,af zij een aantrekkelijken wedstrijd te zien. Toch bleek en dit was ook wel te verwachten het verband bij de Hollandiaan beter. Ook :n het snel positie-kiezen staken de gasten nog gunstig bij hun gastheeren af. Al vrij spoedig wist de Hollandiaan door haar snellen linksbinnen Hofman de leiding te nemen. Kort d,aarop maakte dezelfde er 0-2 van. Hoewel 3e gasten aanvankelijk in de meerder heid waren ondernam Goes ook ver scheidene goede aanvallen doch het schieten faalde. De Pan schoot twee maal rakelings l,angs, Leynse en Blok poel kogelden over, en verder greep Odijk vaak uitstekend in. Doch na een half uur werkte Van Luyk, bij' een scrimage, den bal toch in doel (12). Goes bleek hierna het gevaarlijkst, doch de beste kansen bleven onbenut. Na rust was de Holl.andiaan aanvan kelijk het meest in den aanval, en toen v. d. Loo over een bal heentrapte was het opnieuw Hofman, die de kans be nutte (13). Nadat Odijk een keurig schot van De Pan gestopt had, verklein de de Goes-aanvoerder Daniëlse uit een strafschop den achterstand tot 23. De gasten zaten nu even stevig op en wisten nog tweemaal te scoren (25), doch hierna nam Goes het spel weer in handen. Uit een afgemeten voorzet van Blokpoel kopte Leijnse schitterend in (35), kort daarop benutte Leijn se een goeden pass van De Kok met een onhoudbaar schot (45), en ten slotte maakte Blokpoel met een ko gel, waar Odijk geen kans op had, den stand gelijk. Dit waren drie fraaie doel punten. 'Scheidsrechter V,an Hese leidde de zen aantrekkelijken wedstrijd. Wedstrijduitslagen. Zaterdag 17 Juli: Kruiningen 2 Waarde 1 16; Krabbendijke 1Ierse ke 2 5—3. Ranglijstje: Wemeldinge 1 4 4 0 0 8 334 Krabbendijke 1 5 3 2 0 8 2014 Waarde 1 6 3 0 3 6 24—17 Ierseke 2 6 1 1 4 3 1830 Kruiningen 2 5 0 1 1 1 737 KORFBAL. ZeelandiaBerchem 60. De internationale korfbalwedstrijd Zeelandia", Hansweert tegen „Ber chem" Antwerpen is met een 60 overwinning voor Zeelandia geëindigd. De wedstrijd had veel van de warmte te lijden. Korfbalserie-wedstrijden te Colijnsplaat. SSSTOGO 20; ZeelandiaVol harding 30; TOGO—-Volharding 0'2 SSSZeelandia 09. Ie prijs Zeelandia; 2e SSS; 3e Vol harding; 4e TOGO. ATHLETIEK, NIEUWE WERELDRECORDS 10,000 METER EN 6 MIJLEN. De Finsche athleet Ilmari Salminen vestigde tijdens wedstrijden te Louvo la een nieuw wereldrecord over 10,000 meter door dezen afstand af te leggen in den tijd van 30 minuten 3,5 sec. Het oude wereldrcored stond op naam van Paavo Nurmi met een tijd van 30 minuten 6,2 sec. Ook het wereldrecord over 6 mijlen werd door Salminen ver beterd. Hij liep dezen afstand in den tijd van 29 minuten 8,3 sec., terwijl het oude wereldrecord op naam van Nur mi stond met een tijd v,an 29 minuten 36,4 sec., gevestigd in 1930. DE A. A. A.-KAMPIOENSCHAPPEU. Matige prestaties van Neder landsche athleten. Zaterdag zijn te Londen voor 30,000 toeschouwers de Internationale Engel- sche A. A. A.-kampioenschappen ge ëindigd. De prestaties der nog over gebleven Nederlandsche athleten Bras ser en Van Beveren kunnen slechts matig worden genoemd. In den eind strijd van het nummer 220 yards hard- loopen wist Van Beveren zich niet on der de eerste drie te plaatsen. Op de 100 yards kwam onze landgenoot niet uit. Brasser bezette bij de 120 yards horden de derde plaats met bijna 5J4 meter achterstand op den winnaar, den Engelschman Finlay, die met een tijd van 14,5 sec. een nieuw Engelsch re cord vestigde. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. De veertiende rit over de Pyrc neeën bracht geen beslissing. Tegen de verwachting in, heeft de veertiende rit van de ronde van Frank rijk, welke Zaterdag verreden werd, geen beslissing gebracht tusschen de favorie ten, die met gering onderling verschil de eerste plaatsen in de algemeene rang schikking bezetten. Naar men weet, stonden, aan den voet van de Pyreneeën, Sylver Maes, Lape- bie, Vicini, Disseaux en Vissers in het al gemeen klassement met gering onderling tijdsverschil op de vijf eerste plaatsen. In deze monsterétappe over 325 km, in drie gedeelten verreden, hield Lapebie op de bergen de Belgen uitstekend in de gaten, elke poging tot demarrage was bij voorbaat tot mislukking gedoemd, om dat de renners elkaar nauwlettend be waakten. Voor de eerste maal in de ge-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3