GOESCHE COURANT - W.?de PIÖI3 ZEELAND. 1829 WEERBERICHT. H. M. DE KONINGIN NAAR MIDDELBURG? BUITENLAND. NUMMER 167. TWEE BLADEN. MAANDAG 19 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. RAADSVERGADERING. VLISSINGEN. WALCHEREN. Goethe. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. OND. BRANDWAARBORGMIJ. De spanning in het Verre Oosten neemt weer toe. BELGIE. DUITSCHLAND. MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent- ■chap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 3 0 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,.De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscke Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. .extra Bewijsnommers 5 cent. SUIKERFABRIEK ZEELAND. Voor sloop verkocht. Men meldt ons, dat de Maatschappij voor Sloopwerken te Stampersgat de voormalige suikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom heeft aangekocht met inbegrip van terreinen, gebouwen en machines. Deze fabriek wordt evenals de suiker fabriek te Stampersgat gesloopt. De ma chines zullen worden verkocht. De ter reinen en gebouwen aan de haven te Bergen op Zoom zullen, nadat de ma chines zijn uitverkocht, eveneens onder den hamer vallen. VISSCHERIJ IN ZEELAND. Toestand en uitkomsten in de stroomen en zeegaten over '36. Men schrijft ons: In het jaar 1936 waren de uitkomsten van vrijwel alle visscherijen wederom teleurstellend. Alleen in de oesterteelt vieil een opleving waar te nemen van wege den buitengewonen groei en de da ling van het sterftepercentage, dat in het voorafgaande jaar wel 80 pet. had be dragen, tot 30 pet. Een en ander had een beteren handel tengevolge. De afzet van mosselen was minder dan in 1935, het geen werd geweten aan de prijzen, die te hoog zouden zijn geweest, aangezien de kwaliteit veel beter was. Als gevolg van de groote pufvangsten was er eenige verbetering in de garnalenvisscherij. Veel minder waren de ansjovisvangsten, terwijl ook kreeft en bot zeer weinig is gevangen, Voor vele visscherijen was ook in 1936 de weersgesteldheid weder allerminst gunstig met vooral in het voorjaar veel koud en ruw weer. Na dit aig'emeen overzicht ligt bet in de bedoeling om in de eerstvolgende dagen de Zeeuwsche visscherij over 1936 wat nader te bezien. Besproken zullen worden de oesterteelt, de mosselteelt en overige schelpdierenvisscherij, de schaal- dierenvisscherij en de overige vissche rijen. De totaal-uitkomsten der visscherijen met uitzondering van de oester- en mosselvisscherij waren als volgt: haring 6391 kg met een opbrengst van f 1328, ansjovis 48.083 kg en f 15.867, bot 23.056 kg en f 9304, aal 3090 'kg en f 2207, geep 2958 kg en f 1890, rog 5205 kg en f 1090, schar 277.655 kg' en f 30.434, makreel 7800 kg en f 795, verschillende visch- soorten 44.762 kg en f 23.125, nest 8.193. 222 kg en f 150.831, garnaal i 817.022 kg en f 272.606, kreeft 20.167 kg en f 25.429 krab 71.880 kg en f 8093, alikruik 295.780 kg f 16.838, kokhaan 264.875 kg en f 2007, wulk 129.805 kg en f 15.063, en ovale slijkmossel 8850 kg en f 163. Totale vangst 11.220.601 kg met een opbrengst van f 577 070 (v.j. 5.963.757 kg met een opbrengst van f 471.642). De vischmeelfabrieken te Veere, Oud dorp en Breskens verhandelden 8.127.782 kg kleine g'arnalen met een opbrengst van f 150.150 en 62.920 kg zeebliek met een opbrengst van f 629. Geen voorrang verleend. Zaterdag had op den beruchten hoek van St. Pieterstraat en Balans een bot sing plaats tusschen twee wielrijders, doordat een wielrijder, die van de Ba lans de Spanjaardstraat in wilde rijden geen voorrang verleende aan den twee den, die van uit de St. Pieterstraat den Balans op moest. Tegen eerstgenoemde zal proces-verbaal worden opgemaakt. Het liep ditmaal met materieele schade af. Rijwiel gevonden. Er staan op het politiebureau niet minder dan vier rijwielen wier eigenaar onbekend is en waarover dan ook inlich tingen zijn te bekomen. T„lfaRaah Van Goes zal Woensdag 21 oninhir' "ami<Wags te half acht in openbare vergadering bijeen komen. Aanwijzing voorrangsweg. «Door den Minister van Waterstaat zijn als voorrangsweg aangewezen de gedeelten van den rijksstraatweg van Kruiningen tot Goes en van Goes tot aan den Sloedam. In verband hiermede stellen B. en W. voor het gedeelte van dezen grooten verkeersweg dat in Goes ligt, nl, Wilhelminastraat, v. d. Spie gelstraat, Westsingel en Middelburg- sche straat, eveneens als voorrangsweg aan te wijzen. Grondverbeterings Maatschappij, B, en W. stellen voor met f 100 deel te nemen aan de stichting van de „Zeeuwsche Grondverbeterings Maat schappij". B. en W. stellen voor, aan den heer J. W. Stassen eervol ontslag te ver- leenen, ingaande 1 Sept. a.s., als hoofd van school C (ULO), wegens zijn be noeming als schoolhoofd te Zeist. Jeugddag Coöperatie. De Coöperatieve Verbruiksvereeni- gingen te Middelburg, Goes en Kruinin gen h elden ditmaal hun jaarlijkschen feestdag voor de kinderne der leden in den tuin van Schuttershof alhier. Gunstig weder maakte den dag tot een succes en de ruim duizend kinde ren, ouders en leiders (totaal plm. 12C0 personen) hebben zich uitstekend ver maakt. De kinderen werden getrac- teerd en het gezelschap Winst, wist met voordracht en z,ang steeds de goe de stemming er in te houden, In optocht was het naar Schuttershof gegaan en evenzoo ging het in optocht, met „Euphon'a" voorop, weer naai den trein. Het geheel had een prettig en ordelijk verloop. Openbare orgelbespeling. Dinsdag 20 Juli ,a.s„ des namiddags 2,303,30 uur in de Groote- of Ma ria Magdalenakerk te Goes, zal de heer Adr. Kousemaker, met medewer king van den heer W. Steinz, viool, het tweede openbare orgelconcert ge ven. Het programma luidt: 1 Fuga in C kl. t., Joh. Seb. Bach; 2 Sonate VI, G, F. Handel; 3 Koraalbewerking, Sig- frid Karg-Elert, „HerzjlicH lieb. hab ich dich, o Herr"; 4 Aria op de g-snaar, Max Reger; 5 Avondlied, Enrico Bos- si; 6 Aria, Ottorino Respighi; 7 Sona tine; ,a Allegretto; b Variaties oud Ned. lied '„Stort tranen uyt"; c Fu- ghetta. Gedurende de bespel'ng is het verbo den door de kerk te loopen. Na elk nummer is er gelegenheid tot binnen komen en verlaten der kerk. Minderjarige zoek. Het minderjarige meisje M. B., dat gisteren de ouderlijke woning verlaten had en niet was teruggekeerd, is heden morgen door de politie opgespoord en weer onder het ouderlijk gezag gesteld. Dronken opgebracht. De twee logementsgasten M. J. W. en C. B„ die gisteravond in enkele ca fés wat hinderlijk optraden, werden tenslotte op de Groote Markt gearre steerd en op het Politiebureau wegens openbare dronkenschap ingesloten. Naspel van de fraude bij Maatschappelijk Hulpbetoon. In de vergadering van den gemeente raad van 25 Juni werd den heer W. de Wolf, directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs, ongevraagd eervol ontslag verleend. Naar men zich zal herinneren, houdt een en ander verband met de ge beurtenissen bij Maatschappelijk Hulp betoon en het Plaatselijk Crisis-Comité. De heer De Wolf is in beroep gegaan bij het scheidsgerecht voor ambtenaarsza ken, dat Donderdag uitspraak heeft gfe- daan. Het scheidsgerecht heeft de beslui ten van B. en W. d.d. 11 Juni en van den gemeenteraad d.d. 25 Juni ver nietigd en aan den klager voor onbe- paalden tijd verlaging in rang opgelegd. De heeren J. Kakebeeke en A. Kaasjager beiden leden van de Wal- chersche Zweefvliegclub, hebben giste ren hun B brevet zweefvliegen behaald. Zeiljacht vlot gekomen. Een zeiljacht, dat Zondagavond ge rapporteerd werd als omhoog gevaren op de bank van Zoutelande is later op eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis voortgezet naar Breskens. Het bleek een Belgisch boeierjacht te zijn, waarvan de naam onbekend is. Volgens inlichtingen van andere zijde zou het jacht niet aan den grond hebben geze ten, doch slechts aldaar ten anker heb ben gelegen. SEROOSKERKE. Gistermiddag onge veer half een brak brand uit in het onbe woond perceel van den heer P. Wille- boordse, waarin zich eenig hout en hooi bevond. Een poging om het vuur met 'n minimax te blusschen mislukte, waarop de brandweer met het nieuwe materiaal de autospuit, uitrukte en spoedig ter plaatse was. In een oogenblik was toen het pleit beslecht en het vuur tot staan gebracht. Verzekering dekt de schade. De burgemeester sloeg het werken van de gemoderniseerde brandweer gade. Opdat het allergrootste werk vol tooid worde, is tegen duizend handen slechts één geest noodzakelijk. Naar wij van zeer welingelichte zijde vernemen, is een bezoek van H.M. de Koningin aan Middelburg, ter gelegen heid van de onthulling van het monu ment van H.M. de Koningin-Moeder, niet onmogelijk te achten. Zou deze mogelijkheid werkelijkheid worden, dan zou Zeeland dat als een hooge eer en een groot voorrecht be schouwen. IERSEKE. Het gaat nog niet goed met de verzending van mosselen. Het wil dit jaar maar niet vlotten. Aan alle kanten wringt het. Bij verleden jaar vergeleken zeker 40 pet. minder export. Naar Brus sel gaan er veel minder. Anders is omj dezen tijd, met de Brusselsche kermis, veel vraag, nu bijna niet slechts een kleine 1000 ton verleden week. Antwer pen is nu vrij, daar gaan op het oogen blik aardig mosselen heen. Het is geen wonder dat de kweekers klagen. Wat schieten ze met een mooien prijs op, als ze slechts de helft of iets meer van hun productie 'kunnen ver- koopen? De exploitatie van hun zaak komt hun per ton mosselen gerekend te duur uit. Ze leveren veel liever hun ge- heele kwantum voor minder geld, dan zoo als nu. Bovendien hebben ze de vrij heid en dat is ook wat waard. De ge- heele handel vrij, alle beletselen weg, dat is hun parool. Een ieder moet mos selen kunnen verkoopen en kunnen han delen waar zijn hand wat vindt. Dan gaan er veel meer mosselen weg, is er veel meer vraag en er zijn veel meer markten die openstaan, De staatsbe moeiing is er voor de kweekers, maar nu profiteeren enkele handelaars daar van en zulks ten koste van de kwee kers! Wanneer om eens een voorbeeld te geven in Middelburg wordt bekend gemaakt, dat op een punt, bv. aan 't sta tion panharing te koop is, dan zullen menschen daar naar toe gaan om te koo- pen. Maar hoeveel grooter zou de om zet niet zijn als bv. een 12 of 24-tal kleine karretjes met haring de stad af- leurden. Zoo is het nu met de mosselen in België ook. Voor de Centrale er was kon een ieder mosselen krijgen om uit te leuren, Nederlanders of Belgen, dat gaf niet, nu gaat alles van een centraal punt uit en de omzet is veel vermin derd. Die mag niet em die heeft in 1936 niet in mosselen gehandeld, dus automa tisch uitgeschakeld, enz. enz. D'e kwee kers willen ter wille van hun bedrijf, ter wille van grooter omzet vrijheid. Alge- heele vrijheid! IERSEKE. De gymnastiekvereeniging „V.Z.Oi S.", leider de heer W. Geluk van Goes, heeft Zaterdagavond een proeve van haar kunnen gegeven en eens laten zien, aan het publiek, waartoe ze in staat zijn. Het schoolplein van school I bood daartoe ruim plaats. Allereerst hebben de dames-adspiranten hun vrije- en orde-oefeningen ten beste gegeven. De andere dames-leden werkten aan de brug. De heeren gaven prachtige stands. Ook de leider, de heer Geluk, liet best werk zien met de reuzenzwaai. Het pu bliek genoot ten volle, vooral door de prachtige plastische stands met ben- gaalsch vuur. Er was zooveel belang stelling dat de passage in de Vierstraat geheel was gestremd. KAMPERLAND. Begunstigd door mooi zomerweder, heeft de Noord-Be- velandsche Jeugdcentrale Zaterdag middag een landdag gehouden op het nabij gelegen landgoed „Sorgwijck". De voorzitter der Wissenkerksche afdee- ling, dr. W. H. van Zuijlen opende deze samenkomst op gebruikelijige wijze en sprak een openingswoord naar aan leiding van het thema: „Wat wij wil len." Als sprekers traden op ds. W. F. M Lindeboom van Serooskerke (W) met het onderwerp: „He'lige bezieling" en ds. G. van Heiningen van Wolphaarts- dijk met het onderwerp: „Het zaad zal Hem dienen", terwijl de voorzitter der Kamperlandsche afdeeling, ds. F, J. v. d. Ende, het slotwoord sprak. Mede werking werd verleend door het Chr. Muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" van Colijnsplaat, hetwelk in de pauze het publiek vergastte op pittige marsch- muziek. Deze landdag werd zeer druk bezocht. Honderden hebben genoten, niet alleen van het gesproken woord, maar ook van het heerlijke natuur schoon dat deze buitenplaats bezit. De herdenkingscollecte voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap bracht alhier op 27. KATS, Gedurende de kermis te Co- lijnsplaat staat alhier op de weide van den heer N. Priester een draaimolen. Vrijdagavond heeft hij door den velen wind en regen niet kunnen draaien, maar Zaterdag heeft hij een druk be- VOOR DE PROVINCIE ZEELAND M I D DEL BU RG zoek gehad! 's Sags heeft de jeugd1 wind, geringe kans op plaatselijke er veel gebruik van gemaakt, maar avonds hebben de oude Katsche inwo ners gedraa d: mannen van bijkans 80 jaar moesten ook nog !in den draai molen medeHet is nu ruim dertig jaren geleden, dat er op Kats een draai molen heeft gestaan. Maandagavond dr,aait zij voor 't laatst. Het zou ge- wenscht zijn dat hij in de maand Juni of September er kon staan, en dat er dan ook dansmuziek gegeven kon worden, dat zou voor oud neringdoen den nog wat verdienste mede brengen ook. De ontwikkeling van den toestand in Noord-China, is sinds Zaterdag weer veel dreigender geworden. De Japan- sche regeering heeft dien dag n.l. een ul timatum gesteld aan de autoriteiten der Noord-Chineesche provincies, waarin o.a. de terugtrekking der Chineesche troepen uit de buurt van Peking; be straffing der „schuldigen", in 't bijzonder van den bevelhebber der 110de Chinee sche brigade, generaal Ho Tsji-feng; schadevergoeding voor de Japanners; en maatregelen tot onderdrukking der anti- Japansche agitatie. Naar het heet zouden de desbetreffen de autoriteiten dit ultimatum hebben aanvaard. Het is evenwel zeer waar schijnlijk, dat de Centrale Chineesche regeering te Nanking, daar niet in het minst rekening mee zal wenschen te hou den, zoodat opnieuw de kans op een JapanschChineeschen oorlog groot is geworden. De Japanners hebben sinds Zaterdag opnieuw een groot aantal troepen naar Noord-China gedirigeerd. Ook Nanking schijnt voort te gaan met troepenconcen traties. Peiping bedreigd. Uit Peiping (Peking) wordt gemeld: Hedenmorgen vroeg hebben de Japan- sche troepen het hoofdpostkantoor te Tientsin bezet. Vannacht werd de om singeling van Peiping door de Japansche troepen voltooid. Daarbij werden op ver scheidene plaatsen schoten gewisseld. De ring, die de Japansche troepen om Peiping hebben getrokken, wordt ieder uur nauwer aangetrokken. De Spaansche burgeroorlog. De president der Spaansche republiek, Azana, heeft Zondag, ter gelegenheid van de herdenking van den eersten ver jaardag van den burgeroorlog, te Valen cia een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „De opstandige militairen zouden ver pletterd zijn geworden, indien zij niet di rect door vreemde mogendheden zouden zijn geholpen. De opstand wercf veran derd in een buitenlandsche invasie Spanje is door drie landen overweldigd: Portugal, Duitschland en Italië" De Duitschers en de Italianen komen niet bij ons om de republiek te vernieti gen, zij komen om ons onze mijnen en onze vlootbasis af te nemen. En om de andere mogendheden, zooals Engeland en Frankrijk, in bedwang te krijgen. Wij hebben gedacht, dat de Volken bond een juridisch instituut was om het recht te doen eerbiedigen. Wij hebben ons tot hem gewend niet om iets te ei- schen, maar eenvoudig om hem te doen begrijpen, dat een staat-lid door troepen van andere staten was overweldigd," Azana oefende vervolgens scherpe cri- tiek uit op de niet-inmengingscommissie. (Ingez. Med.) DE BILDT: Meest zwakke Noordelij ke tot Oostelijke wind, licht bewolkt, droog warm weer. UKKEL: In den komenden nacht hel der weer, lichte wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richting. Zoel. Morgen groo- tendeels helderen hemel en warm, lichte onweersbuien. Ma, 19 Juli, Zon op: 5 h 02; onder: 21 h 09. Licht op: 21 h 39. Maan op: 18 h 13; onder: 1 h 17. V.M, 23 Juli. Hoog- en te Vlissingen! Laagwater Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 19 11.34 23.54 5.24 17.50 Di. 20 12.28 24.50 6.26 18.52 Wo. 21 13.14 7.13 19.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 19 13.08 6.22 18.56 Di. 20 1.31 14.10 7.26 19.57 Wo. 21 2.31 15.01 8.17 20.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger;Veare 38 min. later (S springtij). Weinig gevechten. De verjaardag van den Spaanschen burgerkrijg is aan de fronten betrekke lijk kalm verloopen. Groote gevechts acties zijn niet voorgekomen, maar wel wijst alles er op, aldus meldt Havas, dat een aanzienlijke verscherping van den strijd aan alle fronten bij Madrid op han den is. Van beide kanten tracht men zoo veel mogelijk door kleinere gevechten de ingenomen stellingen te verbeteren en er worden steeds meer troepen naar de fronten gezonden. Een nieuw offensief tegen Ma drid? Een correspondent van Havas heeft 'n interview gehad met de nationalistische generaals Yague en Varela, die mede deelden, dat zij binnenkort een nieuw groot offensief tegen Madrid zullen ope nen. Achter de fronten is het een onafge broken va-et-vient van soldaten en oor logsmateriaal. Talrijke vliegtuigen cir kelen onophoudelijk door het luchtruim. DE PAUS PRIJST AARTSBISSCHOP MüNDELEIN. De Paus heeft Zaterdag een aantal pelgrims uit Chicago ontvangen en in 'n tot hen gerichte toespraak openlijk aarts bisschop Mündelein wiens critiek op Hitier zooveel stof heeft doen opwaaien geprezen. De Paus zeide: „Gij moest trotsch zijn op de grootheid van uw stad en ook, waarom het niet te zeggen, op de grootheid van uw prachtigen aarts bisschop, die zoo moedig is bij de verde diging van de rechten van God en de kerk en het heil der zielen." In Duitschland heeft deze verklaring groote verontwaardiging gebaard. Geheimzinnige ziekte. Het blad „Soir" bericht, dat dertien kinderen van twee en drie jaar, die eenigen tijd hebben doorgebracht in een sanatorium te Mechelen ziek zijn ge worden. De aard van de ziekte heeft men nog niet vast kunnen stellen. Vijf kinderen zijn reeds overleden. De geneeskundige autoriteiten stellen een onderzoek in, de bevolking is zeer verontrust. Weer vier predikanten gearresteerd. In alle kerken der evangelische oppo sitie is Zondag naar de „Crt," meldt, we derom op den buitengewoon kritieken toestand gewezen waarin de belijdende kerk verkeert en is gebeden voor de pre dikanten en leiders, die zich nog steeds in de staatsgevangenissen bevinden,.Bo vendien is in weerwil van 't bestaan-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1