ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD HET AVONTUUR BEGINT 17 Juli 1937 EENDENJAGERS. s"?» 2-» N 2 O 2 IVAM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBURGSChE COUPAhTI MOOI NEDERLAND. ZEEUWSCHE ZANGEN. EINDELIJK IN DE TREIN NAAR OPA EN OMA. Het is absoluut overdreven, als men zegt, dat de verhalen, die de jagers doen, allemaal gelogen zijn. Hoor maar eens wat deze oude eendenjager ons te vertellen heeft en denk je, dat ze waar gebeurd zijn Hij ontmoette laatst zijn vriend Goedhart en begon zijn "gesprek: „Ja, en nu zou je denken, dat een eend niet anders doet dan vissen en slapen, desnoods ook nog zwemmen, maar dat is toch niet waar. De vorige week was ik op de eendenjacht en schoot een mooie, vette eend. Even later hoorde ik het geweeklaag van een andere eend, die naar zijn gevallen makker ging, en dikke tranen huil de. Met zijn vleugel veegde hij de tranen uit zijn ogen. O, ik werd er bepaald wee van. Enfin, ik neem de dode eend en stop die in mijn weitas en kijk nog even naar de andere eend. Die waggelde nu naar de waterkant en begon daar een grote hoeveelheid kleine steentjes te eten. Ik was natuurlijk stom verbaasd, want ik had nog nooit gezien, dat een eend stenen at. Even later strompelde het dier naar het water toe en liet zich er in glijden, doch kwam niet, zoals anders altijd het geval is, weer naar boven. Dat bevreemdde mij, ik ging dus naar de kant en zag het dier in het heldere water op de bodem zitten, alsof hij sliep. Ik haalde hem op, maar hij was dood, de stenen waren zo zwaar, dat hij verdronken was." „Waarom zou het dier dat ge daan hebben vroeg Goedhart. „Nu, dat is gemakkelijk te ra den", zei onze verteller, „hij had natuurlijk zo n verdriet omdat zijn vriendje dood was." „Ja, dat is een vreemd verhaal", antwoordde Goedhart, „maar ik heb laatst ook iets eigenaardigst beleefd. Op zekere dag, de vijvers waren dichtgevroren, ging ik naar buiten en zag een eend, die met zijn staart in het water was vast gevroren. Ik sneed het dier zijn staart af en nam hem mee naar huis, waar wij er heerlijk van heb ben gesmuld. Een paar dagen la ter ga ik in gedachten weer die kant uit en zie tot mijn verbazing weer iets op het water bewegen." „Wat vraagt de toehoorder, „was er weer een eend vastgevro ren „Weineen, hoe kom je er bij", zegt mijnheer Goedhart, „de staart was weer aangegroeid tot een eend z O N Tl Tl G W c 2 2 2 P c O C/3 P 3 «-+» H-J P M D M M S"* C/3 CO *-♦- TH O Ott-p Er 0®, 3 AP - O L_a s"o P) 3 3 3 3 61.3-1 2 B -ï B w rïï-N B <5 r—! s Ig. jTg.fi' f.#1" S ETS-i» p-S g-ss 3 p S7 5- 05 ►—j 2. e P 2. 2T ET S. KW rt- 2- m m !U <0 S! <v rt- w B ïo, su p 3 s-o Sr? fa a >- 3 p a crr SS ai ja H i 2 o-£ "EL C/3 r* p p Bij de Kluis. Wij waren er vele jaren niet ge weest daar boven op den Kluis- berg in het kleine Limburgsche plaatsje. Het is één van die typi sche merkwaardigheden, die een ieder gaat bezoeken: een kleine kapel uit de zestiende eeuw met de povere woning voor den klui zenaar er aan vast gebouwd. Als wilde men zeggen: die twee zijn één en ondeelbaar, de kapel en de kluizenaar. Daaromheen een klein hofke. Iets verder op, enke le schreden; een bidweg met het heilige graf in het midden, spre kend van oude vroomheid, door de ja/ren, misschien wel door de eeuwen heen trouw bewaard. Dat graf heeft zeker een kluizenaar gebouwd. Doodeenvoudig van steenen op den berg bij elkaar ge zocht. Daarin een iruwe zwarte doodkist, daarboven een crucifix met werktuigen voor Jezus kruisi ging gebruikt. Nu waren wij er weer. Het was een warme dag, toen wij naar bo ven togen tegen den hoogen berg op. Maar hooger stijgende werd het uitzicht over het heuvelig landschap steeds wijder en dus steeds schooner. De vogels zongen de schoonheid van den stralenden zomerdag uit in een klankrijk lied. De wilde rozen bloeiden volop. De accacia's geurden zoet. Al wat daar groeide en bloeide sprak lui de van de heerlijkheid der natuur. Een tocht om aan te denken als het werk van iederen dag weer de inspanning vraagt; of als de win ter komt met afsterving en met den dood. Eindelijk.... daar stonden wij voor de kapel; de kluis. Er was geen kluizenaar meer. De woning was gesloten; de kapel dicht. On meetbaar ver zagen wij uit; in het dal daar in de diepte herkenden wij huizen en wegen.verder de begroeide heuvels; de bebos- sching onderbroken door groene weiden; door ruischende korenvel den en om ons heen een ontzag lijke stilte. Als een muur; ondoor dringbaar. Hier was de eenzaamheid, die een mensch in zijn leven behoeft; die hij meer moest zoeken dan hij doet. Want de mensch onzer dagen mint het geruisch en ge- druisch; de drukte en het gewoel; het gesnor en het gejaag. En toch, ofschoon hij buiten dit alles niet kan, toch roept in zijn binnenste een stem om de stilte en om de eenzaamheid. De nivelleerende tijd maakte ons tot kuddedieren; het verzet daartegen is het verlangen om al leen; om zichzelf te kunnen we zen; om vrij te wezen. Want de ware vrijheid ligt tenslotte in het zichzelf zijn. Die eenzaamheid, welke tot de innerlijke vrijheid vojert, hebben Zierikzee: Noord-Havenpoort. (cliché A.N.V.V.) vroeger menjschen gezocht,; 'die gingen wonen als hier op de zen berg in deze kluis in de eenzaamheid, ver van het jagen en draven der arme wereld. En zoover raakte men af van dat ver langen om zichzelf te kunnen we zen, dat men die menschen in de eenzaamheid ging bezoeken als rariteiten. Eigenlijk abnormaal, maar ongevaarlijk voor de ge meenschap. En toch.... innerlijk vöelde men de waarheid: men na derde den heremiet toch als iemand, die boven het niveau stond. Werden zij niet voor heilig gehouden! Die schijnbare tweestrijd is ook in ons leven. Wij voelen heel goed, dat wij bij stukskens en beetjes ons zelf verliezen op onzen gang door de wereld en wij kunnen ons daartegen niet verzetten, omdat de overmacht te groot is. Evenwel af en toe gaan wij in ons leven den Kluisberg op. Wij zoeken stilte; wij hechten naar eenzaamheid om eens eventjes te luisteren naar wat anders, dat ongebroken is in zijn schoonheid; om te genieten van ongrensbare uitzichten, ver, heel ver over het dal heen, waar het leven der menschen is met moeite en zorgen; met drukte en strijd; met voor en tegen. Maar het kan niet anders, omdat wij deelen zijn van het groote geheel wij kunnen niet alleen daar boven blij ven; wij moeten weer naar bene den. Maar de herinnering er aan blijft toch en houdt ons rechtop als wij weer opgenomen worden in het groote drukke leven. J. Nagel. van HEIN TUUT. o Guzens-werk. Dat zie 'k noe net zö lévend voe m'n bogen. De zwartgeteerde 'uusjes op de kaaie. Vóór de rae- men, mie de groen-geverfde vein- sters, de bellen en de graniums in róoie potten op witte scheuteitjes. En oal de ménsen, die a di' toen weunden kan 'k nog vóór me trok- ke'. Dir je Kees mie Tine en Steven mie Megriêt en d' ouwe Priene. Die vremde schilder en z'n vrouwe mie dat misje, dat a toen 'ier 'ebleven is bie Kees en Tine. Die schilder en die vrouwe gienge reize. Ik weet nie wi' ni' toe 'óor; va..a..re wig! Dat misje kon nie mee, dat was nie' sterrek. Ze was nog jonk, zó wat acht, negen jaer, en, 't was een fientje, 't was een klein, lucht dienksje; een zwarte krullekop mie zukke óogen! Mè rap, as waeter man wat kon dat dienk toch lópe' en vliege' mie dien 'ond, dir 'ieuw ze zoo-vee véé' van. Di' was ze aol- len dag oltied mie doende. Van 's ochens. Dan brocht dien 'ond ze ze a een ènde wig ni' schole, Ze most een ollef ure lóope, om en vrom. Eêst lingst den diek, zö-wat den elt, en dan, over de padjes en de planken deur de weien. En 's mirregs most ze bie de meester bluve. Ze leerden Frans. Dat kon z' a prate, weet je, mè' bie de meester leerden ze 't dan schrieve. Mer a' ze dan nir 'uus kwam 's aevens, ni' de kaaie Kiek, mènsen-lieve, dan was 't mooi om zién, 'óor! oe a dien 'ond dan toch te werke gieng. Mè stoutegheden 'a' ze dee; glad vrêed, man! Is op een keer, noe mö' je wete', da z' in dien tied nog mêe-e dolve; bie de schipper lagge, in de schure, een staepel mêevaeten, nou, op een keer, toen liep ze 's Zitterdags een bitje, hinsen en weer, is 'ier en daer te kieken, en toen rocht ze bie Wullem in de schure. Ze keek is overoal, en dien 'ond ók vanselleft. Noe stieng dir ök een puzze brunen teer; en wat 'ei' noe dat stoute dienk te doen? Di gae ze oal die mêevaeten is teere! Een eele mirreg was ze stille bezeg; dien 'ond was mè gae' ligge slaepe'. En toen a 't etenstied was 'oorden ze Tine roepe', en toen gieng ze nir 'uus. Mè' Tine, die d'r a' zö-vee' fertuten mie' beleefd, die zei: „wir jie toch oltied 'ezete, en wat j' uut-'evoerd, een 'êelen achemirreg?" En 'êel tevree-en zei ze: „ik de mêe-vaeten 'eteerd, voe' Wullem van de Beurte, noe bin ze zóo is móói." ,,'E1, 'el, joe lilluk dienk", riep Tine, en die was kwaed, 'óor, „joe stouten beest! Wi' trokt dat op? 't Is schande! Aap, a je di' toch bint! Noe kun' z' ommest de letters nie* mi' leze'; noe weet gin méns mi', wien z'n vaeten a dat bin! Veruit, 'ier 'ei j' n bitje vet, 'ier, in die scheutel en ouwe doeken; joe sme- reg jonk! Gae noe is gauw dien teer ofkelve, vuullap, en zurgt da' j' oal de letters wee' góed leze' kunt, 'óor!" Dat kind verschrok, en die miek da ze wig kwam, mie d'r doeken en d'r potje vet, mè dat kun jie begriepe! Di' brocht dat misje glad niks van terechten. Ze zag d'r uut, manêen teer oal,.... en Tine die most 'r zelverst an te passé komme. 'El machteg, dat was toch een stelletje! 't Was dirrom zonde, 'óor, van dat kind, wan' a' je noe toch, een eigen Moeder 'eit, en die gae' dan mè' reize, zó-mè' voe' d'r ple zier en zelleft mö' #je, van een vremd wuuf öf-ange, a' bin ze nóg zó góed, het 'arte van een Móeder kun ze je toch nie' geve: Wien za' d'r zegge' 'oe dikkels a ze d'r eigen in slaep 'eschreeuwd eit, s aevens van verlangen. Di' kon je dirrom overdag nooit wat van merke', da' 's waer 'óor, ze was oltied even voe' den dag. Je kon ze oltied óore zienge of fluite. Dat dee' ze ök 'óor! Fluite as een jongen, 't Was toch zóo 'n apeg jonk. D'r voader en d'r moeder noemden ze nóóit aars as Loeloe, mer óns zei-e oltied mè' Merie, ze schrééf d'r naem Ma rie-Louise. En netjes têekene a ze kon, dien 'ond 'oe dikkels a ze die a' uut-',etêekend op oalderlei menieren. Ze speelden noe oltied nie' mie' dien 'ond 'óor; ze speelden ök wè' mie de are guus. Mer oltied spilletjes die a' ze zelf bedocht of schooltje, dat dee' z' ök graag. En meestentieds

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 9