ZEELAND. LANDBOUW. STOOMWASSCHEIW „ZEELAMD" U8 de Hkidefborgtche Courant Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. DE TOCHT VAN DE OUDEN VAN DAGEN. De demping der Dokhaven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. VLISSINGER BRIEVEN. Michiel. OEI, OEI, OEI! BRRR m wh vóór s ja»> KERK EN SCHOOL. Middelburg Dit jaar hebben niet minder dan 204 ouden van dagen genoten van den auto tocht rond Walcheren, die de commissie bestaande uit de heeren J. Verhage, W Vermeulen jr. en P. de Vos, telken jare organiseert. Voor het vervoer van deze gasten der commissie waren 54 particu liere auto's en twee autobussen beschik baar. De bussen waren belangloos door de directie van de N.V. Stoomtram Wal cheren afgestaan. Het ging over Veere naar de Oranje zon en vandaar, de bussen over den Rijnburgschen weg en de andere auto's over Zeeduin, waartoe de eigenaar, mr. H. F. Lantsheer, vergunning had ver leend, naar Domburg. Hier hebben allen zich in den tuin van den heer Moggré uitstekend geamuseerd onder het ge bruik van aangeboden ververschingen. Na een uurtje oponthoud ging het weer verder naar Weistkapelle, waar door het fissche weder niet op den dijk werd opgehouden en over Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke naar Vlis- singen, waar de halte was in het café en op het terras van den heer Ooster huis. Namens de commissie heeft hier de heer Verhage dank gebracht in de eer ste plaats aan de oudjes, zonder welke men toch een tocht als deze niet zou kunnen houden; vervolgens aan de auto mobilisten, in het bijzonder aan hen, die voor het eerst medewerkten en aan de beide dames, die ook haar hulp verleen den. Verder niet minder aan allen, die geldelijk steunden of versnaperingen e.d. beschikbaar stelden. Zeer op prijs stelde spr. het dat de firma N.V. Theo- door Niemeijer uit Groningen voor ieder der mannen een pakje Ster-tabak had toegezonden. Een der automobilisten, die voor het eerst medereed, heeft de pommissie gehuldigd voor haar initiatief en verzekerd ook volgende jaren gaarne te zullen medehelpen. Een dêr ölidjês heeft in wel gekozen woorden allen dank gebracht, die op een of andere wijze mede helpen om de zen genotvollen dag mogelijk te maken. De tocht werd wel niet door warm, doch door goed.weer begunstigd en was beter uit te voeren dan op een dag als Donderdkg met eerst groote hitte en daarna onweer en wind. Arts W. C. Verheijden, die de tocht medemaakte, behoefde geen hulp te verleenen, en de verbandkist bleef dicht, terwijl de montagewagen buiten dienst bleef. Een verstopte benzineleiding was het eenige inconvient op dezen tocht. De verkeerspolitie reed voorop en ook op de dorpen was de politie op haar post om verkeersstagnatie te voorko men. Terecht heeft de heer Verhage in ;ijn dank ook dezen steun van de ver tegenwoordigers van het openbaar ge zag betrokken. Het was weer een goed geslaagde tocht, die bij de deelnemers lang in aangename herinnering zal blij ven. Abdijuitvoering. Bij gunstig weder zal morgen van 12 1 uur het tweede concert in de Abdij van het Middelburgsch Muziekkorps in dit seizoen plaats hebben. Het program ma vermeldt o.a. een serenade voor fluit en hoorn, voor te dragen door de heeren A. Lampert en G. Wagenyoort, terwijl wij ook aangekondigd vinden Médita- tion („Ave Maria') sur le*ler prélude de J. S. Bach van Ch. Gounod. B. en W. hebben thans aan den Raad overgelegd een groot dossier betreffen de de demping van een deel der Dokha ven en wat daarmede in verband reeds is voorgevallen. Hieruit blijkt o.a., dat de heer Jeroni- mus alles in het werk heeft gesteld, om dit werk te doen vallen onder de hinder wet, daarbij gesteund door een aantal omwonenden. Het resultaat is geweest, dat Ged, Staten van Zeeland melden, geen termen te vinden om ten deze han delend op te treden. Bij een en ander kwam ook de kwestie naar voren, dat de demping niet met bagger en huisvuil doch met zand gebeurt, wat niet overeenkomstig het raadsbesluit is, Ter dezer zake hebben B. en W. aan Ged. Staten gemeld, dat aanvankelijk gerekend was op 8600 m3 huisvuil en bagger, waarvan een derde moet worden afgetrokken voor het in krimpen, zoodat 5800 m3 zou resten. Thans kan voor het uitgetrokken bedrag 6500 m3 zand van een plaat bij Veere worden gehaald, dat slechts 1 krimpt, zoodat dan 5900 m3 blijft. Vorstelijke dankbetuiging. Bij den Raad is een dankbetuiging in gekomen namens Prins Bernhard voor het telegram, dat de Raad den Prins op 29 Juni, den verjaardag van Z. K, H„ deed toekomen. Vakopleiding en ontwikkeling. De Commissie voor vakopleiding, ont wikkeling en ontspanning van werkloo- zen, heeft zich tot den Gemeenteraad gewend met verzoek om een crediet van 350 voor vakopleiding en ontwikke ling. Zekere K., wonende alhier, die eenige dagen geleden als verdacht van verduistering^ werd aangehouden, is thans op vrije voeten gesteld. Vergoeding bijzondere scholen. Bij het voorstel tot vaststelling der vergoeding aan de bijzondere scholen, dat in de Raadsvergadering van 21 Mei jl. aan de orde was, werd ter berekening mindering gebracht de van een buiten van het „bedrag per leerling" o.a. in gemeente ontvangen bijdrage voor het bezoeken van de openbare scholen door kinderen uit die gemeente, een bijdra ge, die berekend wordt als aangegeven in de met die gemeente gesloten ge meenschappelijke regeling. De heer Den Hollander was daarbij van meening, dat deze aftrek niet mocht plaats hebben. Daar juris-prudentie over deze zaak hun niet bekend was, hebben B. en W. zich o.a. gewend tot de directie der Vereeni- ging van Ned. Gemeenten, die een gedo cumenteerd antwoord zond. Daarin komt de directie tot de conclusie, dat aftrek inderdaad niet zal mogen plaats hebben. Nadere bestudeering van een en an der heeft daarop B. en W. eveneens de overtuiging geschonken, dat de aftrek in strijd met de wet is te achten, waarom zij thans den Raad voorstellen dezen af trek achterwege te laten. RAAD VAN GROEDE. GROEDE, Donderdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester M. Wagtho. voltallig. De V o o r z. deelde mede, dat in ver band met de mogelijkheid dat de P.Z.E. M. volgend jaar een ondergrondsche ka bel in de Schuitvlotstraat zal leggen, het wenschelijk wordt geacht het tegelpad langs de huizen nog niet te leggen. De palen, die daar terplaatse staan zouden dan ook worden opgeruimd. De Raad ging hiermee accoord. Vervolgens deelde de v o o r z. mede, dat B. en W. hadden getracht de rente standaard der verschillende leeningen van 4)4 verlaagd te krijgen tot 4 hetgeen .hun in alle opzichten is mogen gelukken. Dit naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland. De geldleening groot f 23500 ten be hoeve van den nieuwbouw gemeente huis is geplaatst kunnen worden bij de Nutsspaarbank te Vlissingen tegen een rente van 3% Punt 2 der agenda: Aankoop en in richting grond vóór Gemeentehuis en diverse voorzieningen. De v o o r z. deed voorlezing hoe een en ander zal worden uitgevoerd en gaf uitleg van een ter tafel liggende teekening. De heer Brakman meende, dat het beter zou zijn indien het geheel stuk grond door de gemeente werd aange kocht, hij achtte dit beter ook in ver band met het onderhoud daarvan. Ook met het plan van afrastering kon spr. zich niet geheel vereenigen. De heer B e c u zou graag zien, dat alles werd afgewerkt, zoodat binnen paar maan den alles kant en klaar is. Spr. was er niet tegen, dat het geheele stuk grond van de tram wordt gekocht. Nadat nog door verschillende leden het woord was gevoerd, die 't eveneens beter achten dat de geheelé oppervlakte gekocht wordt inplaats van alleen het stuk ter breedte van het gemeentehuis, meende de v o o r z. dat men lang genoeg over dit onderwerp had gepraat, waarop hij voorstelde het geheele stuk grond, dat de maatschappij Breskens-Maldegem ter beschikking stelt aan te koopen en het plan van afrastering zooals dit ter tafel ligt uit te voeren, hetgeen met 5 stem men vóór werd aangenomen. Wethou der Lombaard stemde tegen, ter wijl de hr. J. van Haneghem zich van stemming onthield. Vervolgens vroeg de v o o r z., of de Raad kan goed vinden, dat ook versctnl- lende onderdeden, zooals kapstokken, een afscheiding tusschen raadzaal en het daarachter gelegen kamertje, gor dijnen enz, worden aangeschaft. De heer Brakman stelde voor B. en W. ie machtigen het nieuwe gemeentehuis in te richten zooals dat behoort, hetgeen met algemeene stemmen werd goedge vonden. De rekening Burgerlijk Armbestuur 1936 werd vastgesteld met een post in ontvang van 1992 en in uitgaaf van 2326, nadeelig slot van 334. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1938 (aangevraagd wordt een gemeentelijk subsidie van 2400) werd met alg. st.' goedgekeurd, tot een bedrag aan inkomsten en uitga ven van 2516 met een post van on voorzien van 235. Van eenige personen, bewoners van een zijgedeelte van de Brouwerijstraat was een verzoek ingekomen om een lichtpunt te plaatsen tegenover den doorgang waar langs zij hun woningen moeten bereiken. B. en W. hadden ter- plaratse een onderzoek ingesteld. Het was hun gebleken, dat door het ver plaatsen van het lichtpunt, dat nu onge veer bij Verkeij staat aan den wensch zou kunnen worden voldaan. Aangezien de kosten daarvan niet erg hoog zijn stelden B. en W. voor het lichtpunt te .verplaatsen en de P.Z.E.M. daarvoor op dracht te geven. Aldus besloten. Van de rondvraag werd door den heer Brakman gebruik gemaakt. Het was hem al eenige keeren opgevallen, dat bij een hevigen regenvjal de Nieuwstraat geheel onder water staat. Het water kan daar absoluut niet weg en moet achter de terplaatse staande woningen wegzinken. Hij zou graag zien dat er een gootje langs de straat en een paar zinkputten werden gelegd, dan kan het water tenminste weggeloosd worden. De v o o r z. zeide, dat destijds rioleering terplaatse is gelegd en verondersteld is, dat daarmede aan den wensch van de bewoners was voldaan. Hij zal echter den architect opdragen een onderzoek terplaatse in te stellen. De v o o r z. deelde tenslotte nog mee, dat verleden jaar was besloten den heer R. O. A. van Qeukelberghe in ver band met zijn 25-jarig jubileum een oor konde aan te bieden. Spr. stelde voor deze oorkonde thans met een brief na mens den Raad uit te reiken. Aldus be sloten. VII. Zomer Kermis Schatgra- verij. Als de zon strak aan den azuren koe pel staat, het koren op de velden rijp stooft en het asphalt in de straten bij kans smelten doet, als de mensch een grooter traagheidsmoment te overwin nen krijgt, puffend en zwoegend langs 's heeren wegen gaat, dan is het volop zomer. Dan trilt de lucht boven de moe de stad, en is het strand de niet op geld waardeerbare pleisterplaats geworden. Zomer of Vlissingen op z n breedst mo gen we zeggen. Dan kennen we nog slechts het zilte nat of het zonnebad. We trekken erop uit en laten den boel den boel. Het strand is de verzamel plaats voor oud en jong, rijk en arm, en in dezelfde democratische kleedij legert zich de „captain of industry" naast den eenvoudigen arbeider aan ons heerlijke Scheldestrand. Het moge dan zijn voor' wat het gemeentelijk Badbedrijf be treft dat de een een kaartje luxe- en de ander een kaartje volksbad heeft ge nomen krachtens het ietwat wonderlijke criterium van boven of beneden de 2500 inkomen, hetzelfde ondeelbare water brengt beiden de verlangde ver koeling en verkwikking na den inspan- nenden arbeidsdag. En verderop zooals Hagenaars van het Stille Strand spreken daar hui zen we in schier onafzienbare rijen ge- noegelijk naast en door elkaar in tent of strandhuisje of zonder dak, beoefenen sporten, die we in de „burger-maat schappij" niet gaarne meer voor onze rekening zouden nemen en worden we opnieuw als de kinderkes, kuilen gra vend en bergen opwerpend. We spelen voetbal als in onze beste dagen en ont dekken kranige veteranen. We eten pa- taten-frites, ijsco's en drinken thee. Enbridgers vind je overal. Maar onderwijl draagt de zon bergen vitaminen aan, die ons in den strijd te gen koning Winter en zijn mede-compa ranten een handje komen helpen. Nog zijn de vacanties niet volledig aangebro ken, het „hoog-seizoen" moet nog ko men. Als dan het weer wat meewerkt zouden eindelijk onze hotels, pensions en de ontelbare velen, die het van het seizoen moeten hebben noem ze „den onbekenden koopman" eens een goeden zomer kunnen beleven, een beetje geholpen door ons verlaagde guldenpeil. Het zij hun van harte ge gund, want wel niemand zal ontkennen, dat zij een stootje in den rug hard van noode hebben, Voorloopig echter heeft de zomer een allesbehalve regelmatig verloop; nauwelijks laat de zon zich zien of een nieuwe depressie met kans op onweer wordt aangekondigd en eerlijk gezegd is de warmte dit jaar vaak zoo drukkend, dat we een frissche bries en een bui-regen met vreugde be groeten. Ook al begeeren we niet direct wolkbreuken en stormvlagen als j.l. Donderdag, toen we veilig van Sturm über Vlissingen" konden spreken en moeder-de-vrouw in radelooze vertwij feling aan het dweilen moest slaan om erger te voorkomen, 't Was inderdaad raak en hier en daar werd een lang niet malsche schade aangericht. De elemen ten zijn al even onbetrouwbaar als de menschen; inzooverre volgen we willig de natuur; ik zeg met nadruk: inzoover re. Over water- en stormschade gespro ken, daarvan weten de kermismenschen mee te spreken. Maandag begint het feest en de tentenstad is in den status nascendi. Menige 'klacht over scha,de aan tenten ving ik al op en met deernis denk ik aan den exploitant van de sui kergoed-kraam toch waarlijk óók geen Deterding van wien gezegd wordt, dat hij door den regenval een schade van bijkans 1000 aan zijn ar tikelen moet hebben geleden. Helaas zal de Vlissingsche kermis hem die schade niet kunnen vergoeden, al zouden B. en W. hem wellicht in zijn staangeld kun nen tegemoetkomen. Laten wij hopen, dat de kermis een geanimeerd verloop heeft, Michiel houdt van dit oud-Hollandsche volks vermaak, is er om zoo te zeggen een principieel voorstander van, Op gezette tijden moeten de beenen van de vloer, moet de vroolijkheid uitgeleefd worden. Wat kan er toch in 's hemelsnaam tegen zijn? Zwartgalligen hebben altijd onge lijk en confessioneele beschouwingen over zedenverwildering en dronken schap missen ten aanzien van het mo derne kermisvermaak stellig feitelijken grondslag. Waarmee dezerzijds zooda nige beschouwingen worden gewezen van de hand en de kermis onze sanctie heeft. We hopen, zooals alle jaren, een avondje vrij te houden, voor een beetje hotsen en botsen en poffertjes met na tuurboter, die (evenals de kermis zelve) niet te vervangen is, blijkens de propa ganda van het Haagsche Zuivelbureau. Wij zijn deze week weer aan het schatgraven geweest en diepten uit de „Thorpehall" vele kisten en zakken met kostbaarheden op, die, we in een kleinen optocht naar de Nederlandsche Handel-Maatschappij brachtenwaar ze voorloopig nog wel zullen blijven. Het notariaat vervulde een synthetische functie door de verzegeling in het be lang van alle partijen, zijnde het Spaansche en het Baskische Gouverne ment èn de banken èn de particulieren, die de onvrijwillige aderlating moesten ondergaan. Vlissingers hebben opeens een goeden naam in Spanje maar The mis heeft een moeilijke taak te vervul len gekregen, die zij met eere vervullen zal. Ziethier, waarde lezer: slaat dit nu eens niet over. Gij zult misschien wel eens gehoord hebben van dien voorma- ligen hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, thans geliefd radioboekbe spreker en redacteur van alles wat zich maar door hem wil laten redigeeren, den heer P. H. Ritter Jr? Welaan, lees dan nu eens op welk een keurige, waarlijk buitengewoon charmante wij ze deze journalist, dien wijl onderstel len te zijn de vermoedelijke auctor in- tellectulis der onbehoorlijke stukjes in het „Lib. Weekblad" welke anderen en ons de laatste weken eenvoudig tot scherp verweer dwongen, nu eens weer, in een ditmaal gesigneerd stukje, tegen de renegaten van leer trekt: „Op 26 Mei werden de verkiezingen gehouden. Het is nu bijna 26 Juli en nog steeds schrijven de heer Hans uit 's-Gravenhage en de heer Smeding uit Middelburg over den nederlaag der li beralen, over het wanbestuur der libe rale partij, over het verkeerde verkeer de verkeerde van onze leiding. Het is niet eens naargeestig meer.... het is vervelend. Wjij' luisteren er naar >jds naar een klakkeloos openstaand radio toestel dat gramofoonplaten afdraait, zonder dat wij weten welke het zijn, terwijl onze gesprekken over andere dingen doorgaan. Inderdaad, wij hebben belangrijker dingen te doen, dan naar dit geteem te luisteren. Er zijn nieuwe plannen in wording. Er wordt hard gewerkt on der ons. Op Zaterdag 16 October zul len belangrijke zaken worden voorge legd aan de dan te houden buitenge wone algemeene vergadering van onze partij. Laat het geduldige papier van Avond post en Middelburgsche Cour,ant (het is duur tegenwoordig!) het eentonig „hangen" van deze anachronistische heeren van den neutraal-liberalen bloedraad maar verzwelgen. Wij schrij ven er niet meer tegen. Men houdt geen discussies met een naai-machine. En wij blijven met name den heer Hans zien zooals hij werkelijk is, als den boeienden auteur van vele pittige ge schriften, als den man aan wien de Ne- derlandsche journalisten onzegbaar te danken hebben, en niet, zooals hij zich thans vertoont, als den fabrikant van deeg uit azijn, p H R Tot zoover deze redacteur van 't officieele .propaganda-orgaan des Vrij- heidsbonds. Het is netjes, keurig netjes, niet waar? Maar: w ij hooren nog liever een bootwerker schelden. En overigens: ,als de heer P. H. Rit ter Jr., althans het mede onder zijn re dactie staande Liberale weekblad, niet week in week uit op een naar buitenstaanders oordeel „alle perken te buiten gaande" wijze over ons en De Ap. geschreven had., wij zouden heel wat minder kostbaar papier en dure drukinkt aan deze op zichzelf volstrekt tweederangsquaesties versleten hebben! Maar: nu is het wat d i t betreft, ook uit, onzerzijds finaal. De officieele en officieuze partij-or ganen kunnen hun kladderbedrijf voort zetten: wij zullen ons daar m\e e niet meer inlaten; slechts aan de ne gatieve en positieve zijde der construc tieve politiek onze aandacht blijven wijden. Feitelijk hadden we reeds gisteren d c 7 e s'reep willen trekken. Maar wanneer een man als de heer P. H, Ritter Jr. aan zijn gewette en in 'de edik gedoopte pen zóó-iets keurigs durft te laten ontvloeien, de redactie van het L. W. de opname van zoon verdraaid net stukje sanctioneert.... dan zou het toch zonde wezen onzen lezers daarvan niet mee te laten ge nieten! 28e weekt Naar wij vernemen hebben de onder nemers van de binnenkort te openen* stoomboot lijn AntwerpenVlissingen het voornemen hunne stoomboot Tele graaf III eenige malen per week tot Middelburg te laten doorstoomen, tot direct vervoer van goederen en vee tus schen Middelburg en Antwerpen of om gekeerd. Het agentschap voor Middel burg zal aan de heeren Faro en D'hont worden opgedragen. In de heden namiddag gehouden zit ting der Provinciale Staten werd de heer mr. J. Móolenburgh opnieuw ate lid van de Eerste Kamer gekozen. De tot het kiescollege Middelburg be- hoorende stemgerechtigde deelnemers in de Nederlandsche handelmaatschappij kwamen hedenmiddag in het lokaal der kamer van koophandel bijeen ter ver kiezing van een commissaris en leen commissaris-plaatsvervanger bij ge noemde maatschappij, voor Middelburg. Voorzitter der bijeenkomst was de heer mr. G. N. de Stoppelaar. Met al gemeene 8 stemmen, beide malen was een briefje blanco, werden de heeren J. A, Tak als commissaris en J. P. Fok ker als commissaris-plaatsvervanger herkozen. Heden is te Zierikzee bekend ge maakt het overlijden in het buitenland van den heer jhr. J. L. de Jonge, lid van de provinciale staten voor Goes en oud lid der Tweede Kamer. Bij het op 13 en 14 Juli gehouden eer- ste-toelatingsexamen zijn tot de eerste klasse van het gymnasium o.a. toegela ten F. B. Evers en J. C. Schorer. Thans is de opening van den stoom- bootdienst VlissingenAntwerpen v.v. definitief bepaald op 1 Augustus. Uit vrees voor wanordelijkheden zijn sommige stategische punten der stad- Parijs bezet. Onder de met de mailboot Nederland Zaternamiddag van Engeland aangeko men passagiers bevonden zich slechts 6 touristen voor Vlissingen. Ofschoon door de firma Thos. Cook en Sons te Londen voor alle mogelijke publiciteit gezorgd wordt, schijnen de Engelschen voorloopig toch de voorkeur aan hunne „watering-places" Ostende, Dieppe, Boulogne enz. te geven. Het is heden, 13 Juli, juist de dag dat zeventien jaar geleden Benedetti zijn onheilbrengend onderhoud met Keizer Wilhelm had. Ziet het er op dit oogen- blik aan den Europeeschen politieken hemel lichter uit dan toen? Velen zeggen neen en achten meer en meer een grooten Europeeschen oor log aanstaande. Rusland en Duitschland schijnen, wat men ook te Berlijn voor verzoendende pogingen moge aanwen den gescheiden vrienden. De betrekkin gen tusschen Duitschland en Frankrijk zijn meer dan ooit sedert 1871 gespan nen. Wat zeker is, de zaken in Frank rijk zelf beginnen zulk een wending te nemen, dat een binnenlandsche revolu tie of een buitenlandsche oorlog bijna het einde zal moeten zijn. Geslaagd voor het eindexamen als verpleegster aan het Paedologisch Insti tuut te Amsterdam mej. A. A. S. Loode- wijik, vroeger te Middelbar g. BELANGRIJKE PAARDENAANKOOP VOOR DUITSCHLAND. Men schrijft aan de N.R.C.: Deze week is de aankoopcommissie van de Duitsche regeering den aankoop begonnen van een groot aantal 4-, 5- en 6-jarige paarden, van het type trek paard. Gevraagd wordt een gezond, mas sief paard, middelzwaar, met een stok- maat van 1.56—1.46 meter. In het bij zonder let de aankoopcommissie op de voeten, op zuiver beenwerk en vierkan te gangen. Voorts worden eerlijke en vertrouwde paarden verlangd, die °P de landbouwbedrijven bij onze Oostelijke naburen gebruikt kunnen worden. De afneming is Dinsdag te Gorinchem begonnen. Daar heeft de commissie 50 paarden kunnen koopen, maar men be paalde zich tot den -aankoop van 39 stuks. Gisteren waren te Eist (Betuwe) 79 stuks gepresenteerd, daar werden 50 paarden verhandeld. De prijzen worden tamelijk goed ge oordeeld; gemiddeld lag de a^00!?" prijs te Eist iets boven de 500 per stuk. j De volgende plaatsen, waar deze Duitsche commissie paardenmatenaal zal trachten aan te koopen zijn: Win terswijk (15 dezer), Almelo (16 dezer). Valkenburg (27 dezer), Roermond (28 dezer), Den Bosch (29 dezer), Roosen daal (30 dezer), Groningen (10 Aug.),. Zwolle (11 Aug.) en Utrecht (12 Aug.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6