BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 166. DRIE BLADEN. ZATERDAG 17 JUU 1937. EERSTE BLAD. 1.80e JAARGANG. W©d€ 5*1613 ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. Bruin en niet verbrand. UW LOGé VLISSINGEN. w. if?{£ MIDDELBURG COURANT Jagblad -Voor Middelburg, Goes en agent - ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUPAUT- Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middelburgsche Courant"; Bureaus: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 -Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. serichten en dankbetuigingen 7 2.10, elke r. m. 30 ct.. Rubriei .Kipine Advertentiën", ten hoogste 6 regelr, 't.a|ï^-75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mes J>djbieven'of „Bevragen bureau dezer cou- ipt" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 '-echt. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. Het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet-aan- nemen van zijn benoeming door den heer Serrarens, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard prof. dr. J. A. J. Barge (r.k.) te Leiden. Op vragen van den heer Wouden berg in verband met de niet-herkiezing van den heer Serrarens als toegevoegd lid van den raad van beheer van het In ternationaal Arbeidsbureau, heeft de minister van sociale zaken o.a. geant woord: Daargelaten of door de bedoelde han delwijze der arbeidersgroep eenig aan zien is geschaad, is zulks zeker niet het geval met het aanzien van Nederland als christelijke natie. WAAROM INVOER VAN DEENSCH RUNDVLEESCH? Vragen van een Kamerlid. De heer Weitkamp (c.-h.) heeft aan den minister van economische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1 Is het den minister bekend, dat het in landbouwkringen groote bevreem ding heeft gewekt, dat nadat eerst een drastische teeltbeperking en een kost bare afslachting van vee is toegepast, de regeering voor 1937 een invoer van 3.600.000 kg rundvleesch uit Denemar ken heeft toegestaan? 2 is de minister bereid mede te dee- len wat de oorzaak is, dat de regeering den invoer van een zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht? 3 Heeft de minister kennis genomen van de jongste gegevens, verstrekt door het centraal bureau voor de statistiek, betreffende den inhoud der collectieve arbeidscontracten, alsook van de gege vens der boekhoudbureaux van de ver schillende landbouwmaatschappijen, waaruit blijkt, dat de landbouwarbeid tot den laagst bezoldigden behoort? 4 Zoo ja, is de minister dan niet tot de conclusie gekomen, dat maatregelen, welke de verdiensten in het landbouw bedrijf in ongunstigen zin kunnen beïn vloeden, niet' gerechtvaardigd zijn? 5 Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, is de minis ter in aanmerking nemende, dat de koeien voor het eerst sinds lange jaren den boeren een behoorlijken prijs op brengen wslk gunstig resultaat door de in vraag een bedoelde regeerings- maatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet wor den de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen der koeien omlaag kunnen drukken, te meer niet wijl de rundvee- prijzen het niveau van vóór den oorlog nog niet bereikt hebben. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN AAN WERKLOOZEN. Invoering bonnenstelsel ge vraagd. De kamer van koophandel en fabrie ken voor Rotterdam heeft namens vrij wel alle kamers van koophandel en fa brieken in Nederland een adres gezon den aan den minister van sociale zaken, waarin deze kamers haar diepe be zorgdheid kenbaar maken naar aanlei ding van de voortdurende en toenemen de bedreiging van de werkzaamheid van den Nederlandschen middenstand, zoo wel winkeliers als grossiers, door de distributie aan levensmiddelen en ge bruiksartikelen aan werkloozen en be- hoeftigen. Hierdoor is de middenstand belemmerd in de uitoefening van zijn commercieele functie, als gevolgd waar van hij schade heeft geleden. Het is een gerechtvaardigde eisch en het is in over eenstemming met het algemeen econo mische belang, dat de overheid den koopman zijn plaats late in onze samen leving. De kamers zien het aldus: óf de on dersteuning in geld van werkloozen en behoeftigen, alsmede de bedrijfssteun aan de bodemproducten zijn onvoldoen de, doch dan is de verdienste van den koopman niet de bron, waaruit het ont brekende moet worden aangevuld, óf die steunmaatregelen zijn binnen hun te genwoordige grenzen gerechtvaardigd te achten en dan is het geheel onbegrij pelijk, waarom menig koopman op de geschetste wijze in zijn bestaan moet worden aangetast. De kamers willen echter de mogelijk heid niet uitsluiten, dat de minister uit sociale of andere overwegingen steun in natura noodzakelijk zal blijven ach ten, maar dan moet alsnog een weg worden gevonden om althans den han delaar van den door het tegenwoordige stelsel op hem gelegden druk te ont doen. Als eenig middel daartoe zien zij de invoering van een bonnenstelsel, ten einde den werklooze of behoeftige in staat te stellen vrij zijn leverancier te kiezen, waardoor de kleinhandelaar en de grossier hun natuurlijke plaats in het distributieproces kunnen blijven be- kleeden. Onverbrekelijk aan deze oplossing verbonden achten de kamers de toeken ning van een zoodanige geldswaarde aan de in betaling genomen bonnen voor steun in natura, dat de koopman niet slechts zijn kosten over het betrok ken gedeelte van zijn omzet kan goed maken, doch bovendien verzekerd is van een matige winst. De handel zal ze ker in het kader van een zoodanige re geling niet het onderste uit de kan wil len hebben, doch het is volkomen onge rechtvaardigd van hem te eischen, dat juist hij om niet werkt voor de uitvoe ring van een regeeringsmaatregel in het algemeen belang. De kamers behoorden allerminst tot de bewonderaars van zulk een stelsel. Zij stellen het den minister dan ook slechts noodgedwongen subsidiair voor en zij zouden daaraan ook nog deze be perking willen verbinden, dat verdere uitbreiding van het distributiestelsel niet meer plaats vindt. EEN GOEDE MAAND VOOR DE RIJKSMIDDELEN. De maand Juni is voor de rijksmidde len nog weer gunstiger geweest dan haar voorgangsters, zoowel wat de indi recte middelen (accijnzen, omzetbelas ting etc.) als de directe (inkomstenbe lasting etc.) aangaat. De indirecte middelen brachten in totaal ruim 40 millioen op, hetgeen 10 millioen meer is dan over dezelfde maand van het vorig jaar en 9 mil joen meer dan 1/±2 der raming. Een zeer groot accres vertoonen de dividend- en tantième-belasting met een opbrengst van bijna f 4 millioen tegen 1.8 mil lioen in Juni *36; en de invoerrechten, welke 8.6 millioen in het laatje brach ten tegenover 6.3 millioen. Ook de omzetbelasting maakt weer een goed fi guur met een cijfer van 6.4 millioen tegenover 5.1 millioen een jaar gele den. In deze getallen weerspiegelt de opleving zich wel heel duidelijk. De totale opbrengst der indirecte middelen over het eerste halfjaar be draagt 209 millioen, tegenover 176 millioen voor het eerste halfjaar 1936. Er is dus thans f 33 millioen meer in de schatkist gevloeid. Wat de directe belastingen betreft, deze vertoonen thans ook een flinke voorsprong op het vorig jaar. Ultimo Ju ni was 57.7 millioen op kohier ge bracht, tegenover 52 millioen op het zelfde tijdstip van 1936. Alle middelen (grond-, inkomsten-, vermogens-, ver dedigingsbelasting I en belasting van de doode hand) hebben een aandeel in de stijging. HET LAGER ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Ruim 3400 kinderen ontvangen nog geen onderwijs. Voor de tiende maal is thans versche nen het rapport van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, samengesteld door den heer S. J. van Efferen, inzake het lager onderwijs aan schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Uit dit rapport blijkt, dat in het jaar 1936 nog 3443 schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd, zijnde 28,2 pet., in het geheel geen lager onder wijs hebben genoten. De heer S. J. van Efferen verwerkte voor zijn rapport 19883 van scholen (openbare en bijzondere) ontvangen ge gevens. Er' waren in 1936 in totaal 12.202 schipperskinderen van den leerplichti gen leeftijd. Hiervan bezochten 3364 (27,6 pet.) het geheele jaar een school tegen 26.3 pet. in 1935. Aan het slot van zijn rapport zegt de samensteller: Tien jaar is er nu aan het register ge werkt. Alleen de gedachte, dat men zich door cijfers zou laten overtuigen, dat een landelijke organisatie van het on derwijs voor schipperskinderen onder streng deskundig toezicht, noodzakelijk is, heeft ons aan den arbeid gezet en ge houden. Veertig jaar reeds wordt er op die organisatie gewacht. Moge zij niet lang uitblijven, want, nu vele schepen Ik ben niet overtuigd, dat het lang ste leven lang genoeg is, om berusting te leeren in smart. Oplichter aangehouden. Door de politie te Roosendaal is aan gehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelbuèg gesteld- zekere A. F. E. R., bouwkundig teekenaar afkom stig uit Hulst, die zich op verschillende plaatsen in Zeeland en elders in ons land heeft schuldig gemaakt aan oplich ting, door op listige wijze en bedriege- lijke voorwendsels bij diverse personen bedragen 'varieerende tusschen 20 en 50 af te troggelen. Eenigen tijd gele den is R. naar België uitgeweken, doch thans over de grens gezet. R. moet zich tevens hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der di recte belastingen, C. A. Mulder, van het hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Roozendaal, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen en verplaatst naar de sub inspectie dier middelen te Terneuzen. UITKEERINGEN VOOR WEGSONDERHOUD. Ged. Staten hebben besloten ingevol ge art. 9 der Wegenbelastingverordening Zeeland tot vevleening van bijdragen over het onderhoudsjaar 1936 aan de provincie en verschillende gemeenten, polders en commissies tot onderhoud van wegen; in totaal te verleenen 24.861 over een totale lengte van 130.31 kin. Besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 4 tot en met 10 Juli werden in de provincie Zeeland geen gevallen van besmettelijke ziekte aangegeven. HET GEDENKTEEKEN VOOR KONINGIN EMMA IN ZEELAND. Dezer dagen is per vrachtauto uit Delft, en gedeeltelijk uit de steenhou werswerkplaats te Rotterdam, het stand beeld voor Koningin Emma te dezer stede aangekomen. Op een tevoren reeds gereed gemaakte betonnen plaat is men thans met de opstelling van het beeld begonnen: achter de schutting, die het geheel nog min of meer aan het oog onttrekt. Naar wij vernemen, maken de plannen voor de onthulling een onderwerp van bespreking uit bij het provinciaal bur gemeesterscomité. Omtrent de vraag, wanneer de onthul ling zal plaats vinden, en of, naar in Zee land vurig gehoopt wordt, H.M. de Ko ningin deze onthulling persoonlijk zal komen verrichten, konden ons geen in lichtingen verstrekt worden. VERKOOP GEMEENTEGROND BLEEK. B, en W. komen in een voorstel aan den Raad terug op het adres van J, Kambier houdende verzoek hem aan de Bleek een driehoekig gedeelte gemeen te-grónd, te willen verkoopen om op dien grond, vereenigd met hem reeds toebehoorenden, daarachter liggenden grond, een drietal woningen te kunnen bouwen. B. en W. deelen mede het verzoek oorspronkelijk in hoofdzaak te hebben geweigerd, omdat het bouwplan een mogen bouwen achter de voor de Bleek vastgestelde voorgevel-rooilijn veron derstelde, en zij voorts, ook bij bouw in die lijn, eenige aesthetisohe bezwa ren hadden. De commissie van bijstand voor ge meentewerken heeft in haar advies ge meld, dat zij unaniem van gevoelen is dat gezien den veranderden toestand van de Bleek, aan grondverkoop de voorkeur moet worden gegeven boven handhaving van den bestaanden toe stand, doch dan volgens de rooilijn,-- Bij nadere overweging kunnen B. en W. zich vereenigen met het gevoelen der commissie, en zij stellen voor afwij zend te beschikken op het verzoek van Kambier, doch te besluiten aan hem grond te verkoopen tot aan de rooilj voorzoover hij tot aankoop gene; blijkt. Het te verkoopen stuk grond zou On geveer 100 m2 groot zijn en als pryg wordt voorgesteld 10 per m2. Voor zoover uit de stukken blijkt, is de schoonheidscommissie ten deze niet geraadpleegd, wat o.i. met het oog op het dreigend verdwijnen van weer een typisch mooi stadsbeeld, wel gewenscht! zou zijn. De collecte voor het „Fonds voor Bijzondere Nooden" bracht deze week f 38 op. Bij zonnebaden, zwammen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonne brand voorkomen met AMILDA-zonne- bruincrême. Bronst en bruint tevens Uw hiïid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) 1 zal het prettig vinden als U haar brengt naar Witkam's Geschen kenhuis. Ze vindt er alleraardig ste Zeeuwsche souvenirs vanaf 0.25 tot 4.50. (Ingez. Med.) uit de vaart zullen moeten worden ge nomen, loopen de jonge kerels gevaar in de toekomst als analphabeet aan den zelfkant der maatschappij ten onder te gaan. EERSTE ZEEUWSCHE PIJPERSAVOND. Veel belangstelling. De eerste Zeeuwsche Pijpers,avond^ gisteravond in Schuttershof gehouden, is ongetwijfeld een succes geweest. Wel was het jammer, dat het eerste deel van het programma wegens den regen niet in den tuin uitgevoerd kon wor den, maar nadat nog ettelijke t'ental- len stoelen in de schouwburgzaal bij geplaatst w,aren, wisten de vele be langstellenden daar een zitplaats te vinden. De drie deelnemende gezelschappen hadden eerst een rondgang door de stad gemaakt en ook hierbij gaf btefr publiek van zijn groote belangstelling blijk. De avond zelf werd geopend door den heer M. van Gorp, voorzit ter van het Goesche Tamboers- en Pij perscorps „Excelsior". De heer Van Gorp uitte zijn vreugde over de groote belangstelling en het tot standkomen van dezen avond. Spr. wees er daarbij op, dat een avond als deze leerzaam is, dat er voor elk een prikkel in zit om het beste te geven, en d,at er ook een goede propaganda van kan uitgaan. Na dan in het bijzonder de bestuurders van het C. J. M. V. en de donateurs welkom geheeten te hebben, uitte spr. de hoop, dat allen een aangenomen avond zouden hebben en na afloop zou den besluiten: „die kerels zijn onzen steun ook nog op andere wijze waard." Vervolgens speelde het Biezelingsche corps „Jonge Kracht", directeur de heer P. Smallegange, „Den Briel" van A. J. Scheurkogel en „Lippe Detmold" van L. Siede. Beide nummers werd vlot en in mooien toon uitgevoerd. Het Middelburgsche corps „Juliana", direc teur de heer I. de Lange, speelde als eerste nummer „De Vlaamsche Leeuw" van A. J. Scheurkogel. Een pittig stuk je, waarin ook trompetten en trommels een goede beurt maakten. Ook „Ko ninginnedag" van D. Hol, werd vlot en zuiver geblazen. „Bloemenwals", van D. Hol, een niet gemakkelijk nummer tje, werd hier en daar door een on- zuiveren toon gestoord. Vooral enkele jongere „pijpers" hadden hierbij het hoofd nog al te diep in de muziek om goed den dirigeerstok te kunnen vol gen. Het Goesche corps „Excelsior", directeur de heer J. A, de Bruyne, opende zijn programma met „Wilhel- mina" van D. Hol. Hoewel niet het moeilijkste was dit ongetwijfeld het beste nummer van den avond. Met een mooien, warmen, zuiveren toon, en zeer maatvast, werd dit stukje ten beste ge geven. Het moeilijkste nummer volgde nu, nl. „Hertenjacht", van D. Hol, De stemmingen in dit uitgebreide werkje: de„ stilte in het bosch", de „oproep tot de jacht", de „galop", enz., bene vens de solo: „het hert ligt getroffen neer" werden alle zeer goed getroffen. Om de verzorging van het geheel zijn daarom een paar kleine oneffenheden gaarne vergeven. Het publiek toonde zich dan ook bijzonder enthousiast over dit zware nummer. Nadat „Excelsior" nu nog „Vrooliji- ke gasten" van Zuydewijn ten beste gegeven had, werd een pauze gehouden en in de pauze verhuisden muzikanten en toehoorders naar den tuin, want het weder had zich intusschen gebe terd. Hier speelden nu de drie korpsen gezamenlijk eenige nummers en beslo ten met een „Taptoe". Ook dit geza menlijke optreden, al leed de kwaliteit er een weinig onder, was het beluiste- DE BILDT: Zwakke tot matige ver anderlijke wind, later uit Z. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig o! geen re gen, iets warmer, UKKEL: Vrij schoon zacht weer, met zwakke wind uit W. richtingen, met een nachtelijk minimum van ongeveer 12 gr. Op het laatst van den nacht nevel. Mor gen toenemende bewolking, misschien een weinig regen of motregen bij matige Z.W. wind. Za. 17 Juli. Zon op: 4 h 59; onder: 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 16 h 16; onder: 24 h 41. Zo. 18 Juli. Zon op: 5 h 01; onder: 21 h 10. Licht op: 21 h 40. Maan op: 17 h 19. V.M. 23 Juli. Hoog- en Laag water te Vlissingen i Juli. Hoogwater. Laagwater. Za. 17 9.14 21.38 3.08 15.30 Zo. 18 10.28 22.49 4.15 16.41 Ma. 19 11.34 23.54 5.24 17.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. v Laagwater. Za. 17 10.46 23.09 4.05 16.38 Zo. 18 11.59 24.21 5.13 17.49 Ma. 19 13.08 6.22 18.56 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 t min. vroeger; Vecre 38 min. later (S springtij). ren waard. Het samenspel bleek beter te zijn dan wij mepnden te mogen ver wachten. Als geheel was het zoo een welge slaagde avond waarop de organisators zeker met voldoening terug zullen zien. Plotseling sterfgeval. Vrijdagmiddag is op het station alhier een nog jonge man plotseling in elkaar gezakt en overleden, Het bleek te zijn de 36-jarige J„ wonende te Groningen, een opvarende van het Nederlandsche motorschip „Duko", die gisteren had af gemonsterd omdat hij zich niet wel ge voelde. Hij wilde naar huis vertrekken, doch hij zakte op het station in elkaar en overleed ter plaatse. De politie heeft het lijk voorloopig in bewaring genomen en het overgebracht naar de algemeene begraafplaats. NOGMAALS DE „THORPEHALL". Van een stoker, die. aanmon sterde om van een voorschot goede sier te kunnen maken. Voor het vertrek van hef. veelbespro ken stoomschip „Thorpehalï" had op het Britsohe vice-consulaat alhier, de Vlis- singer J. R. gemonsterd als stoker. De man kreeg een voorschot van circa f 40 om eenige noodzakelijke inkoopen te doen. Van dit geld heeft R echter goede sier gemaakt. Hij is niet aan boord ver schenen, waarop de polf'ie hem in een café heeft gearresteerd. R verklaarde wol naar boord te z:jri gegaan, doch daar de bemanning aan het vechten was, zou hij teruggekeerd zijn. Dit verhaal van R. berust op louter fantasie, daar het aan boord van de „Thorpehalï" den g'eheelen avond rustig is gebleven, getuige de verklaring van een inspecteur van politie en de mare- chaussee's, die het schip immers tot aan het vertrek hebben bewaakt. Tegen R. is proces-verbaal opgemaakt, zoodat jdit muisje voor hem nog wel een onaan genaam staartje zal hebben, Roode-Kruis propaganda. De Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis afdeeling Vlissingen, hield Vrijdagavond een propagandaavond op het voetbalterrein van de V.V.V. aan den Koudekerkschen weg. Voorafgegaan door de harmonie St. Ceacilia", vertrok een autobus met ge- costumeerde voetballers, naar het ter- rei^, waar de gecostumeerde veteranen spoedig het vrij talrijke publiek op kos telijke wijze vermaakten. Een enkele maal moest een voetballer voor een

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1