VOOR DE JEUGD. ZEEUWSCHE KRONIEK. DAMMEN EN SCHAKEN. HOE DE EEKHOORNTJES EN DE VELDMUISJES VRIENDEN WERDEN. HOE MAKEN WIJ EEN ZEILSCHIP? moste de guus dan zienge. Zie zong dan Franse vaesjes, 'k 'öore 't nóg man, van: klaere de la lune bon amie pjaero, vaetum watja plume, poeree kriere mo.o. .o. .o En dien draai van achter zong ze dan zo mooi, mie zö 'n 'oog stem metje en zö 'elder as een belle Mè stout, kiek, kiek, wat was dat dienk toch stout. Noe g'löof 'k dir- rom, da' ze 't oal nie' goed be greep, öor, wat a ze zö a' zei, om da' ze, liek a 'k zö pas 'ezeid van vremde ouwers was. Noe weet je, da' ze, toens ter tied, nog mêe-e dolve, dat 'k zö pas 'ezeid, En fioe kon je de mêe-delvers nie' kwaejer maeke, as a je zong van „krotespitter Ja, gröote ménsen dee-e dat vanselleft nie' Mè' van die schoolguus die kwamme dan wel is verbie dat land, dir a die mén sen bezig waere, en dan begunste die te ziengen, 'öor, van: „krote spitterNoe waere ze zö wies om te begunnen, a' z' a' een èndje verbie waere, zie je. En êest dee-e ze dan d'r klompen uut. Ze stoen- ge op de sproenk, in ied'ren 'and een klompe. Nou, en dan je té, van: „Krotespitter, verroeste spae, laet je tingels wat dichter gae!" In 't êeste bleve dan de mêedel- vers mè spitte. Ze dee-e net, of a ze glad niks 'oorden. Mè' die guus 'ieuwe an. Die bléve zienge, van: „krotespitter...." en dat 'ieuw mer an. Dan wiere toch die del vers dat zö beu En dan, anêens, op 't onverwachts, zei d'r êen, flèr,z'n spae wig,.... wupover de dulve, 'ie zei een woord en,.... roefd'r achteran. Mer a je dienkt, die stoute jonge bleve di' stae wachte', dan bè' je wè' verkeerd, öor. Die hieptsen d'r vandeur, zö 'ard a ze mè' kuste. Die vent kust ze nooit vange, dat ku' je wè' be- griepe. Die bleef dan op een ènde stae en riep van oalles: „a 'k je toch vastkriege, dan zü' je 't wéte'; apen, dir a je bint, komt is 'ier a je durft! Dan graeve me een diepe pit, en di' mö' j' in, begrepe'? a net jen 'öod d'r mé' mi' boven komt. En dan gaet 'r êen voe je neuze zitte.... en zöo mè' vad- der, je begriept dat wè'! En die guus waere di' van op d'r dood, Ze g'löofden eerlik, as die vent ze pakten, dat 'n dat doe-e zou. En dirrom liepe ze de 'ielen uut d'r kousens, d'r tonge uut d'r mond en jaege as puten. En a' die guus noe 's aevens zatte zienge, a' ze dan schooltje speelden, bie de sluis, dan was 't oltied, êer a de „schole" uutgieng: noe nog êen vaesje; en dan viz- zelden merie gauw stille wat. En dan beguste ze van: „krotespit ter...." De venters zatte dan d'r puupje uut te röoken of ze lagge an den diek te knauwen op een gosje. Toet dat 'r êen dat vaasje beu wier, en overènde kwam. Dan was de „schole" gauw uut, ooi'! Dan vloge z' as een kobi, en douwe en strukelde en voalle: Ze rolden van den diek en schrêeuwe, ....as mispitlöopers. Tied om te lachen ze nie; mer a z' uut de lemieten waere, dan schaterden ze 't uut. Ze duste dan toch nie' mi' vrom te kommen, en bleve mer omlaege touwtje sprienge. Mer a' de schipper in de kaaie lag, en Teun zat neffen 't roer te spelen op z'n 'armonica, dat klonk dan over 't waeter, 't is zö stille 's aevens, a 't overdag mooi weer 'ewist 'eit, dan dee-e ze gin stoutegheid van 'êel den aevend, mè' dansten op de weeg- brugge en zonge mee van: „o, hel dere zon, o, duistere maan' en „lieve schipper, vaar mij over". OPROER TE MIDDELBURG. 1787 JULI 1937 (Slot.) Vijf en twintig huizen ver nield, zes menschen ge dood, verscheidene per sonen ernstig gewond. Wat er op Vrijdagavond ge beurde, was nog maar een klein voorproefje van 't geen er zou vol gen. Den anderen dag verzamelde zich weer een groote menigte voor iet huis van dokter Steveninck in de Noordstraat. Nadat een tijd lang geschreeuwd en gescholden was op den patriot, werden een paar ruiten ingeworpen. Toen zet te de dokter, geholpen door zijn tnecht en twee meiden alle ra men open en waarschuwde het volk, dat hij geweld met geweld zou keer en. Toch had nog iemand den moed een kei door een der ramen te gooien. De dokter be- oonde hem daarvoor met een schot in de heup. Nu trok de me nigte zich terug in het schuin te genover liggend St. Jorisstraatje. Toen weer een onverschrokkene iet waagde met steenen te wer pen, kreeg hij een schot in het hoofd. Dit bracht den schrik er in. AI bleef het rumoerig, toch durfde niemand meer geweld gebruiken. Daar kwam een luitenant van de jurgerwacht met 13 manschappen, dij gelastte den dokter namens de Burgemeester geen geweld meer te gebruiken, daar hij nu hulp Irwam bieden. Terecht merkte de dokter op, dat die hulp vroeger ïad moeten komen. Op last van den luitenant werden de ramen ge sloten en de wacht posteerde zich voor het huis. Na er ongeveer een half uur ge staan te hebben, wilde een der mannen van de burgerwacht zijn oranjeliefde toonen, al was het op een verkeerde manier. Hij sloeg n.l. met zijn geweer een raam stuk. De luitenant, zeker jevreesd voor zijn leven, daar hij i'eitelijk de verantwoordelijke per soon was, zette het op een loopen, gevolgd door zijn dappere(?) man schappen. De dokter opende een raam, doch niemand durfde iets te doen. Men wachtte den avond af. Toen het donker begon te wor den, werd van een oud oorlogsfre gat een 6 ponder en verder klein geschut gehaald met het noodige kruit en lood. Het een en ander werd opgesteld in 't St. Joris straatje met de monden gericht op iet huis van den gehaten dokter. Weldra begon het bombardement. De dokter zou toonen nog niet iang te zijn. Hij schoot nog een persoon in de lendenen. Hij en zijn cnecht bekwamen verscheidene cwetsuren. Het is te begrijpen, dat er van 't geheele groote huis geen ruit meer heel bleef. Het schieten hield op, toen twee compagnieën solda ten, uit Veere en Vlissingen door het stadsbestuur gesommeerd, kwamen aanrukken. De bevelhebber gelastte den dokter de voordeur te openen en hem binnen te laten. Na eenigen tijd deed een meid de deur open en met den officier stroomde het woedende volk het huis binnen, Op de vraag waar de dokter was, zei zij: „Hij is weg". De officier zond een zijner man nen naar 't stadhuis met de bood schap, dat de dokter gevlucht was, waarop hij het bevel kreeg zich met zijn manschappen terug te trekken. Daar meende men van af de straat den dokter voor een der bovenramen te zien. Opnieuw werden de stukken ge laden. Wie nog in huis was, stelde zich in veiligheid en weer begon het bombardement, zoodat de stukken ijzer en de kogels tot ach ter in het huis vlogen. De dokter en zijn dienstperso neel hadden zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Op den zolder zij een veilige schuilplaats gevon den te hebben. Omdat het leven in de Noordstraat bleef aanhou den, werden zij bang en wisten over muren en schuttingen in den tuin te komen van mr. Rabini, een Franschen onderwijzer. Toen het schieten gestaakt werd, drongen de plunderaars het huis binnen, waar zij vrij spel had den. Alles werd kort en klein ge slagen. Daar verteld werd, dat de kel der vol buskruit zat, kwamen de stadswerkers met een brandspuit om de kelder vol te pompen. Zij hielden echter spoedig op, want het water liep door een riool even gauw weg als 't er inkwam. Den volgenden dag was het Zondag, dus rustdag, ipiaa,r toen niet in Middelburg. Reeds vroeg wapperde van vele huizen de Oranjevlag. Ook verscheidene pa triotten, die voor de plunderaars vreesden, wilden laten zien, hoe zij voor den stadhouder waren en staken de vlag uit. Nauwelijks waren 's morgens de poorten geopend of een troep boe ren uit de omgeving der stad, ge hoord hebben wat er was ge schied, wilde ook toonen hoe van een naburig tuinhuis meendenoranjegezind ze waren. Zij trokken Onderstaande partij is gespeeld in de voorlaatste ronde van het toernooi te Kemeri waarin Alje- chin een fraaie zege boekte over Fine. Wit: A. ALJECHIN. Zwart: R. FINE. Aangenomen Damegambiet. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 d5Xc4 Nu het damegambiet aan te ne men is niet de sterkste voortzet ting. Daarmede geeft feitelijk Zwart het centrum over aan den Witspeler. Na 3. Pblc3 berust het aanne men wel op een goed principe. De iatere opmarsch b7b5b4 is in dat geval dan veel meer effectief 3. Pgl—f3 Hiermede wordt direct e7e5 verhinderd en is dan ook sterker dan 3. e2e3. 3Pg8f 6 Ddla4f Niet alleen wint Wit hiermede zijn achterstallige pion terug maar iet heeft ook ten doel Zwart te verleiden tot 4Pb8có wat niet zoo goed is wegens Lel 4 en Pblc3 4Dd8d7 5. Da4Xc4 Dd7—c6 6. Pbl—a3 Dc6Xc4 7. Pa3Xc4 Wit is nu reeds een tempo voor. Dit is van zéér veel belang in het verdere verloop van deze partij. 7e7e6 8. a2a3 c7c5 Zwart tracht hiermede het tem po ten spoedigste terug te halen waarna dan de stellingen weer ge lijk zijn. Wit neemt nu nog niet en terecht. Hij ontwikkeld eerst zijn looper naar f 4 en houdt daar mede het centrum volkomen in zijn macht. 9. Lel—f4 Pb8—c6 10. d4Xc5 Lf8Xc5 11. b2b4! Lc5e7 12. b4b5 Pcó—b8 Nu komt de betere ontwikkeling en het tempo dat Wit reeds voor was, eerst goed tot uiting. 13. Pc4—dóf Le7Xd6 Gedwongen. 14. Lf 4Xd6 Pfó—e4 15. Ldó—c7 Pb8—d7 16. Pf 3d4 Pd7—bó 17. f 2—f 3 Pbó—d5. 18. Lc7a5 Pe4—f 6 19. Pd4—c2 Lc8d7 20. e2e4 T a8c8 21. Kei—d2 Pd5b6 22. Pc2e3 0—0 23. a 3a4 Tf 8—d8 24. Lf 1—d3 Er dreigde Ld7Xb5f 24eóe5 25. Thl—cl Deze voortzetting is minder juist Na 25. La5Xb6, a7Xbó; 26. Pe3 c4 gaat er direct een pion verlo ren mogelijk vergroot het de kans op remise omdat Wit een sterke looper ruilt tegen een minder sterk paard. a b c d e f g h 25. Ld7e6 26. TclXc8 Td8Xc7 37. La5b4 Pf 6—e8 28. a4a5 Pbó—d7 29. Pe3d5 Le6Xd5 30. e4Xd5 Pd7c5 31. Ld3f 5 Tc8d8 32. Kd2—c3! b7b6 Ook na 32 Td8Xd5 is de partij voor Zwart verloren b.v. 33. Kc3c4, b7b6; 34. a5Xb6, a7Xb6; 35. Tala8 enz. 33. a5Xb6 a7Xb6 34. Lb4Xc5 b6Xc5 35. b5b6! Pe8d6 36. Lf 5—d7 Td8Xd7? 37. Ta7a8f Zwart geeft op. naar dokter Stevenincks huis om het nog verder te vernielen. Daar hier niet veel meer stuk te slaan was, gingen ze andere werkob- jecten zoeken. In de Seisstraat woonde immers de boekweitmo lenaar Sanders, die ook niet zuiver op de graat was. Zijn huis moest het ontgelden. Hij wist te ont vluchten en kwam in de vest te recht. Toen hij weer op het droge stond werd hij ernstig mishandeld. De oranjevlag aan het huis van den timmerman Kuipers in de Langeviele kon het niet bescher men. Alles er in werd vernield. Nu men toch dicht bij het Schuttershof was, thans het militaire hospitaal, werd ook aan dit gebouw een be zoek gebracht met dezelfde gevol gen. Blijkbaar vond de officier der twee compagnieën soldaten, die den vorigen dag waren aangeko men, het nu welletjes. Met een dertigtal manschappen haalde hij een troep plunderaars in, die op weg waren naar 't huis van den notaris Beljaert op den Seisdam. Daar zij niet verkozen uiteen te gaan, liet hij vuren en een paar plunderaars tuimelden op de stee nen. Dit middeltje hielp uitste kend. Toen de officier van 't stadhuis bericht kreeg zich terug te trek ken, begon het volk opnieuw. Het huis van genoemden notaris werd geplunderd. In een kast werd een man gevonden, die een helper was van den notaris. Hij werd zooda nig mishandeld, dat hij stierf. Zi,n lijk werd op het Noordbolwerk, destijds de algemeene begraaf plaats begraven. i Wij zullen al de volgende plun deringen niet melden. De Zondag was wel gevierd. Zelfs den ande ren dag werden nog eenige huizen vernield. De magistraat meende, dat net nu genoeg was. De predikanten, die nog veel invloed op 't volk hadden, werden in den arm geno men. Ds. S. Boitet, de oudste dei predikanten hield van af de pui van het stadhuis een toespraak tot de menigte. De burgemeesters maakten daarna met eenige predi kanten een omgang door ae stad om alles op te nemen Er waren niet minder dan 25 huizen geheel of ten deele verwoest. Het huis van dr. Stevenmk werd niet meer opgebouwd. Op dezelfde plaats verrees later de Doopsgezinde kerk. Aan den zij gevel van het hoekhuis aan de St. Jorisstraat is nog duidelijk te zien, hoe de kogels tegen de steenen zijn afgeketst. Daar dr. Steveninck zoek bleef, had de regeering der stad een pre mie van 1000 op zijn hoofd ge steld. Eenige particulieren waren bereid dit bedrag te verhoogen. Het geld is niet uitbetaald behoe ven te worden. De dokter had van uit het huis van den Franschen onderwijzen onopgemerkt in een schip weten te komen, dat hem naar Dordrecht bracht. Van hier vertrok hij naar Hamburg. Na de omwenteling in 1795 kwam hij over Vlissingen weer te Middel burg, waar hij plechtig werd inge haald. Met Bredero kon hij zeg gen: ,,'t Kan verkeeren." R. B, J. d.. M. (Nadruk verboden.) Aan de ene zijde van een zand weg lag een graanveld, en aan de andere kant verhief zich een groot bos. Aan de rand van dit bos stond een forse eik,, waarin een eek hoornfamilie woonde, terwijl in een hol, onder het korenveld, het gezin van een veldmuis zijn ver blijfplaats had. De muisjes en de eekhoorns wa ren geen vrienden. Waarom Ja, dat wisten ze eigenlijk zélf niet goed. Ze keken elkander altijd boos aan, en spraken nimmer ook maar een enkel woord, 't Was, of zij een beetje jaloers op elkaar waren. Op een morgen sprak de veld muis tot zijn vrouwtje: „Wat is die eekhoorn toch vreselijk trots Zie hem nu eens op die tak zitten Natuurlijk houdt hij zijn staart weer omhoog Voor geen honderd duizend tarwekorrels zou ik zó'n gevaarte willen dragen Kijk hem nu eens draaien en keren Hij denkt zeker, dat iedereen zijn roodbruine pels prachtig vindt. En nu neemt hij een sprongnet of wij dit óók niet kunnen Zie je wel, vrouw, dat hij naar ons kijkt Hij denkt zeker, dat ik hem groeten zal. Neen, dan moet hij eerst wat vriendelijker voor onze kindertjes zijn Aardiger schep seltjes vindt men nergens." En de eekhoorn dacht: „Ik zou toch wel eens willen weten, waar om die muizen mij zo aankijken 't Is, of zij jaloers zijn, dat ik zo goed springen en klauteren kan misschien ook, dat zij mijn mooie, glanzende vacht wel zouden willen hebben, Kijk, daar komen de kle.- ne muisjes uit de grond. Ik vind ze lelijk, zo grauw.Mijn kinder tjes zijn veel, veel mooier Een paar dagen later waren de eekhoorn en zijn vrouwtje naar een hazelaar geweest, om voor hun jongen wat heerlijke nootjes te plukken. Toen zij de eik, waarin zij woonden, bijna bereikt hadden hoorden zij opeens een angstig ge piep, De twee diertjes brachten haastig de nootjes naar hun nest, maar zij keerden dadelijk terug en tuurden naar alle kanten rond. „O, kijk eens riep het eek hoornwijfje verschrikt. Aan de rand van het korenveld zat een van de jonge muisjes ang stig in elkaar gedoken. Het arme beestje beefde, en verroerde zich bijna niet. En dit was geen won der, want tussen de hooge halmen loerde een grote egel, gereed tot de sprong. Geen ogenblik idacht de eek hoorn er meer aan, dat hij de muisjes altijd zo lelijk gevonden had. Hij wist alleen, dat het klei- •ne diertje in gevaar verkeerde Met een grote sprong snelde hij het te hulp, en nog vóór de ege begreep, wat er gebeurde, nam de eekhoorn het sidderend muisje voorzichtig met zijn sterke tand jes op, en haastte zich met zijn zonderlinge vracht naar de eik, waar het arme diertje in het grote eekhoornnest een veilige schuil plaats kreeg. Maar er was ook nog iets an ders gebeurd. Toen de beide eekhoorns op weg naar de hazelaar waren, had een van hun jongen zich uit nieuwsgierigheid 'te ver uit het' nest gebogen, en was op de grond getuimeld. Gelukkig had het onvoorzichtige diertje zich op het zachte mos met bezeerd, maar h/et was erg ge schrokken, en piepte, zo hard het kon, om hulp. Juist waren de oude muizen druk in de weer, om te ontdekken, in welke aren wel de dikste kor rels zaten, want zij waren druk aan het zorgen voor hun winter voorraad. Maar opeens bleven zij staan, en luisterden vol aan dacht. „Och.... zie toch eens!" sprak het muizenvrouwtje. Daar lag het arme kleine eek hoorntje. Het beefde nog van angst, en zijn heldere mooie oogjes staarden smekend in het rónd. De muisjes dachten er niet aan, dat het juist een eekhoorn was, die daar lag. Zij wisten alleen, dat het ongelukkige diertje hulp nodig had. Zij renden haastig op hem toe. Het arme eekhoorntje weer in zijn nestje brengen, dat konden de goede muizen niet. Maar toch hiel pen zij, zo goed ze konden. Haas tig zochten zij bladeren en pluisjes, en zoo dekten zij het hulpeloze diertje voorzichtig toe. Daar hief het muizenmoedertje toevallig haar kopje op. Haar scherpe oogjes ontdekten plotse ling de egel, maar zij zag ook, wie haar arme kleine zo dapper in veiligheid bracht. En even later vonden de beide eekhoorns hun ongehoorzaam kind aan de voet van de boom, maar ongedeerd, en warmpjes toegestopt. Zij zagen ook de twee muisjes en zij begre pen, wat er gebeurd was. „Hoe lief van die muizen dachten de eekhoorntjes. „Wat zijn die eekhoorns toch goed dacht het muizenpaar. Van dit ogenblik af waren de muisjes en de eekhoorns trouwe vrienden. L, G. De tekening, waarop de niet zichtbare lijnen met cijfers zijn 1 aangegeven, geeft reeds menig waardevolle vingerwijzing, hoe men een zeilschip zelf kan maken, maar ik zal proberen, het jullie even uit te leggen. De ongeveer 35 cm lange romp wordt uit zacht lindenhoud gesne den. De middendoorsnede staat rechts bovenaan afgebeeld, verder kan men de vorm op de tekening goed zien. Ik raad jullie aan de romp niet uit te hollen, dat is een tijdrovend werkje en geheel over bodig, wel kan men dunne houten plankjes, b.v. van een sigaren kistje aan de zijkanten aan de romp bevestigen, die dan de railing moeten verbeelden en met kleine spijkertjes aan de romp kun nen worden vastgetimmerd. Aan de kiel moet een tamelijk zwaar stuk lood worden vastgemaakt, zo dat de boot niet kan omslaan. Mochten er scheuren in het hout zitten, dan moeten deze met stop verf worden dichtgestopt, waar na de boot enkele malen met olie verf moet worden geschilderd, zo dat het hout niet meer poreus is en geen water meer kan opzuigen. De verhouding van de bodem tot de mast is 1:3. Deze mast A draagt de bij H en J door middel van dun ijzerdraad te bevestigen stang D met de topvlag of een wimpel. Alle masten moeten rond zijn in verschillende dikten. De mast B is tamelijk stevig, wat van groot gewicht is, omdat hij zich be weegt met een aan de gaffel C vastgemaakt zeil (No. 1), dat zo wel van boven als van beneden tegen de mast aan zit en heen en weer kan draaien. Dat zeil wordt met haken aan de mast vastgemaakt, wat op de tekening onder de doorsnede der boot dui delijk te zien is, daardoor kan het grote zeil steeds met de wind meedraaien. Het touw K onderaan de punt van het schip vastge maakt, verhindert, dat het zeil te ver omslaat. Aan het eind van het zeil zit een kleine ring waar een ijzerdraad doorloopt dat van bak boord naar stuurboord loopt. Van de juiste bevestiging van de zeilen hangt het af of het schip zich zelf standig in de wind kan bewegen. Alle andere zeilen No. 2, het top zeil No. 3, de fok No. 4 en het buitenzeil No. 5 zijn vastgemaakt en kunnen ongeveer zeven maal zo groot worden uitgeknipt als de tekening ze aangeeft.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 10