AKKERTJES ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. SPDRT. Neem een "AKKERTJE" MIDDELBURG. VLISSINGEN. De Spaansche schatten van boord gehaald. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Het conflict in het Verre Oosten. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. HONGARIJE VER. STATEN. ürt de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. En toch wer'n kwartierweer.fit? Wanneer hoofdpijn U overvalt, neem dan eens een "AKKERTJE". Kijk op de klok en doe dat weer een kwartier later. Ge zult U dan eens zelf kunnen overtuigen van de doeltreffende werking van "AKKERTJES". Het is niet noodig U telkens te laten pla gen door die nare hoofdpijn of migraine. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarvoor Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van de pijn ai "AKKERTJES" werken verrassend «nel en zeker bij. Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rneumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept vort Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) INVENTARISATIE VAN NATUUR SCHOON, Men schrijft ons: Sinds eenige jaren wordt in Neder land ingevolge opdracht van den toen- maligen minister van economische zaken een inventarisatie uitgevoerd van goe deren, waarvan het behoud uit een oog punt van natuurschoon gewenscht zou zijn. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan terreinen, welke aesthetisch van belang zijn, maar tevens aan terreinen, welke een wetenschappelijke waarde hebben bv, door hun geologische vor ming: de voorkomende planten (botani sche beteekenis), vogels (ornitolog'ische waarde) of dieren (zoölogische beteeke nis). Tenslotte wordt hierbij nog gelet op plaatsen van historische waarde. Het onderzoek naar deze terreinen wordt door het Staatsboschbeheer uit gevoerd en thans zal met Zeeland een begin worden gemaakt. Met het onder zoek in onze provincie is de boschbouw- kundige ingenieur A. Stoffels belast. Het spreekt vanzelf, dat door vele ver- eenigingen en personen, welken plaat selijk bijzonder be'kend zijn, medewer king wordt verleend of deze alsnog zal worden gevraagd. Men verzoekt ons er nog eens op te wijzen dat wanneer men naar Frankrijk gaan wil, (naar de Parijsche tentoonstelling) men niet alléén vol staan kan met een bewijs van Neder landerschap, maar daar nog 'n legitima tiebewijs bij moet zijn, dat men op het bureau Vreemdelingenverkeer kan be komen, r Biji beschikking van den minister Van financiën 's de ontvanger der re gistratie en domeinen W. Ritman vroe ger te Middelburg, verplaatst van het kantoor der registratie en successie rechten te Zaandam naar het kantoor der registratie en domeinen te W.age- ningen, NEDERLANDSCHE BOND VAN VEEHANDELAREN, De Nederlandsche Bond van Veehan delaren hield gisteren en vandaag zijn 21ste jaarvergadering in het gebouw St. Joris te Middelburg. De voorzitter van de afdeeling Zee land, de heer P. de Pagter, sprak er zijn vreugde over uit, dat men ditmaal de verre reis naar Zeeland heeft willen ma ken om te vergaderen en samen de be langen van allen te behartigen. Spr. hoopte dat men genoegelijke dagen te Middelburg zou doormaken en er later met dankbaarheid aan zal terugdenken. Aan de orde kwam o.a. de kwestie der toewijzing van kalverschetsen. De afdeeling Groningen had voorge steld het hoofdbestuur te verzoeken aan te dringen bij de desbetreffende autori- teiten op een ruimere toewijzing van kal verschetsen. De afdeelingen Gelderland, Noord- Holland, Noord-Brabant, Limburg en Friesland hadden voorstellen in gelijken geest ingezonden. j Het hoofdbestuur was in zijn prae- advies van meening, dat deze aangele genheid in de allereerste plaats tot de competentie behoort van den landbouw; maar gezien het groote belang dat ook de veehandel heeft bij deze materie, is het hoofdbestuur van meening, dat een verruiming als gevraagd, wenschelijk moet worden geacht. Het plan om nadere mededeelingen te doen aan de hand der telling kon niet worden verwezenlijkt, daar de resulta ten eerst 15 Juli bekend zullen worden gemaakt. De voorz. zeide, dat het zeker ge wenscht is in deze iets te doen, maar het gevaar loopt, dat men speciaal alleen voor ossen schetsen zal kunnen krijgen en dat er een verkeerde verhouding te genover het verbruiksvee zou ontstaan, daartegen dient ook gewaarschuwd te worden. De vergadering vereenigde zich z.h.s. met het voorstel van Groningen, zooals de voorzitter het had aangevuld. Nadat nog enkele andere voorstellen waren behandeld, gingen de congressis ten nu met hun dames naar de Markt, waar Vreemdelingenverkeer te hunner eere de belichting van het stadhuis had doen ontsteken. De Spaansche schatten, welke zich aan boord bevonden van het Engelsche stoomschip „Thorpehall", zijn gister van boord gehaald en overgebracht naar het kantoor van de Ned. Handel maatschappij te Vlissingen aan de Coos- je Buskenstr,aat, waar de schatten in de safe van deze maatschappij zijn ge borgen, Dat deze overbrenging onder streng toezicht is geschied, laat zich wel denken. Wij waren reeds tijdig in kennis ge steld van deze overbrenging, welke Dinsdagmiddag zou plaats vinden. Dus begaven wij ons naar de binnenhaven, waar een 4-tal marechaussees de wacht hielden bij de loopplank van de „Thor pehall". Inmiddels arriveerden de ad vocaten v,an beide partijen, de deur waarders, de notaris met zijn bedien den, talrijke douane-ambtenaren, poli tie, recherche etc. Dit geheele gezel schap begaf zich aan boord van het schip, waar de bemanning druk bezig w,as het dek af te bikken, zoodat hoo- ren en zien verging. Behalve dan de marechaussees, kregen wij van het ge zelschap niets meer te zien. De tijd verstrfeek en inmiddels was te circa 3 uur een verhuiswagen, getrokken door twee paarden, op het terrein versche nen, vergezeld van een ploeg havenar beiders. Te ruim 4 uur werd de ploeg werkvolk ,aan boord ontboden en be gon men met het openen der luiken van het ruim, waarin de schatten zich bevonden, hetgeen echter nog maar loos alarm was. Zoo verstreek de tijd. Eenige fotografen bleven ook geduldig wachten, totdat eindelijk, het was toen ruim 5 uur, de eerste zakken met den kostbaren inhoud van boord werden gedragen. Deze zakken waren gemaakt van nieuwe lakens en waren flink ver zegeld. Elke drager werd vergezeld van een controleur of marechaussee. Spoe dig volgden pakken en kisten, totdat in totaal 51 colli uit het schip in den verhuiswagen waren overgeladen, al les onder de strengste' bewaking. De deuren van den verhuiswagen werden gesloten en onder begeleiding Van eenige marechaussees en rechercheurs werd de veel besproken Spaansche schat overgebracht naar het kantoorge bouw van de Ned. Handelmaatschap pij. H;er werd de kostbare inhoud weer onder toezicht gelost en in de s,afe op geborgen. Denkelijk zal het goed daar wel eenige maanden bewaard blijven, tot dat is uitgemaakt wie de rechthebben den zijn. Het schip, dat moet repareeren, bleef gister onder politietoezicht, daar de bemanning het schip nog niet mocht verlaten. Teleurstelling. DOMBURG. Een hotelhouder en twee pensionhouders alhier hebben een on aangename ervaring 'opgedaan, Nadat ze verhuurd hadden aan Duitsche fami lies, die zich hadden kunnen verzekeren van de noodzakelijke deviezen, ontvin gen ze naderhand bericht, dat de bon of „Gutschein" uitsluitend geldig was voor een ander hotel ter plaatse. Aangezien op de naleving van het devies strenge controle is, kunnen dientengevolge de vanwege het Duitsche Bureau niet ver melde hotels en pensions op geen gasten rekenen. Te Domburg schijnen het Bad hotel, de l'Europe en het Schuttershof in aanmerking te komen. Het laat zich be grijpen, dat er naar de oorzaak van de ze uitzondering scheppende regeling ge gist wordt en dat de teleurgestelden er alles behalve tevreden over zijn. Onze correspondent meldt ons verder nog, dat gister een transport Duitsche kinderen uit Frankfort te Domburg is aangekomen. In Hamburg was de pas aan andere kinderen, die dezelfde be stemming hadden, geweigerd. De leid ster vertelde: Alleen hotel- of pension houders, die lid zijn van een bepaalden toeristenbond, worden op een lijst ge plaatst en hun gasten toegewezen. Hoe wel de Frankforter kinderen niet in zulk een pension plaats besproken hadden, is men hen ter wille geweest, overwe gende, dat ze ook het vorige jaar in dat pension logeerden. DOMBURG. Het fanfarecorps „Apol lo" gaf Dinsdagavond een concert op de Markt. Voor de uitvoering was groote belangstelling, het mooie weer werkte ook zeer mede. We brengen gaarne een woord van dank aan hen, die zoo vrien delijk zijn telkenmale banken te zetten voor het luisterende publiek. Door onvoorziene omstandigheden moet het gezelschap dezen zomer een paar goede krachten missen, doch de bezetting is gelukkig zoo sterk, dat de seizoenconcerten geregeld kunnen plaats hebben. VEERE. De inzameling ten behoeve van het fonds voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, „De Macht van het Kleine" heeft alhier ruim 43 opgebracht. KORTGENE, Dinsdagavond werd in „De Stadswijnkelder" alhier een verga dering gehouden van ingezetenen uit de Voorstraat, Poldertje en Molenweg, zulks met het doel, om een buurtver- eeniging op te richten, welke genoemde wijken omvat. Met alg. st. werd besloten, de buurt- vereeniging op te richten. Er werd een voorloopig bestuur sa mengesteld, waarin gekozen werden de heeren C. v. Damme Jr., J. Versprille Jr., 0. Scherp, H. Pouwer en L. Wolse. De bestuursfuncties zullen zij onder el kaar verdeelen. De minimum-contribu tie werd vastgesteld op 0.50 per jaar. Het bestuur zal trachten, om zooveel mogelijk leden te winnen, en zal daar toe met lijsten rondgaan. Zwemver, „Scheldestroom". BRESKENS. Geslaagd voor diploma A (50 m schoolslag, 50 m rugslag, sprin gen van 1 m-plank, 10 sec. watertrap pen en 1 min. drijven): Annie de Beer, IJzendijke; Rie Koole, en Annie Faas, Breskens. Diploma Ned. Zwembond: Jac. Schrier, 'M'. Schrier, Th. Cambier, P. de Bath, M. Vergouwe, M. Verschel ling, G. Hartwich, Lien v. Dijke, Jo de Marree, allen te Breskens. Brandstichting na 8 jaar aan het licht gekomen. In 1929 is in 't Westelijk stadsdeel van Rotterdam brand uitgebroken in een behangerij. De brandweer wist het vuur te beperken tot eenig beddegoed en meubilair. Aan deze zaak werd verder geen aan dacht besteed omdat men vermoedde, dat de oorzaak moest worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een si garet. Dezer dagen kwam de politie ter oore, dat deze brand aangestoken zou zijn en wel door een knecht van den be hanger. Men heeft toen dezen knecht op gespoord en hij bekende onmiddellijk in samenwerking met zijn patroon den brand te hebben aangestoken. Volgens zijn verklaringen was de pa troon des avonds met zijn vrouw uitge gaan. De aangehoudene was achter ge bleven z.g. om overwerk te verrichten en toen had hij getracht brand te stich ten, hetgeen evenwel niet geheel ge lukt is. Door deze bekentenis heeft de knecht ook den patroon in de zaak be trokken, die inmiddels naar Vlaardin- gen was verhuisd waar hij thans is ge arresteerd. Beide mannen zijn opgeslo ten. Onder zand bedolven en omgekomen. In de zanderij te Alteveer, gemeente Nieuwe Pekela is gistermiddag een ern stig ongeluk voorgevallen. Nadat een zandinstorting drie mannen had bedol ven, die echter ongedeerd te voorschijn konden worden gebracht, kwam even later opnieuw een instorting voor, op eenigen afstand van de vorige. Hierbij werd de 18-jarige H. K. uit Alteveer on der een groote hoeveelheid zand begra ven. Het duurde geruimen tijd, voordat men 't slachtoffer had bevrijd. Toen het eenmaal zoover was, waren de levens geesten echter reeds geweken. Wilde stier. Toen gisteravond personeel van den slager v. d. W. te Leeuwarden een twee jarigen stier, die geslacht moest worden uit den stal bij den veehandelaar v. d. L. wilden halen, is het dier wild gewor den. Het viel zijn begeleiders aan. De zoon van den slager werd tegen een deur gedrukt en vrij ernstig gewond aan een arm. De stier wilde toen een der andere mannen op de horens nemen, doch deze wist tijdig op zij te springen. Daar ook het touw van den neusring ge broken was had men het dier niet meer in bedwang. Men had het alleen nog vast aan een touw rond de horens. Daar men echter inzag dat wanneer men den stier losliet, deze groot onheil zou stich ten daar zich inmiddels een groote me nigte nieuwsgierigen had verzameld, bond men het met gevaar voor eigen le ven vast aan een zware machine. On middellijk is de marechaussee gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse ver scheen en het dier met enkele schoten heeft neergelegd. (N.R.C. Gisteravond is er weer gevochten. Het begint nu eentonig te worden: overeenkomst, schietpartij. Alle dagen hetzelfde. Ook gister weer. Gisteroch tend zou opnieuw een overeenkomst tot stand zijn gekomen tot bijlegging van het conflict. Gisteravond echter donder den de kanonnen weer ten W. van Pe king, zoodat men blijkbaar momenteel nog precies even ver is, als de eerste dagen van den strijd. Veel hebben de ge vechten van gisteravond vermoedelijk echter niet om het lijf gehad. De spanning duurt natuurlijk onver minderd voort. De kans dat het op een echten oorlog tusschen Japan en China zal uitloopen, schijnt intusschen al weer verminderd. DE SOCIALISTEN EN HET KABINET-CHAUTEMPS. Te Marseille is Zondag, Maandag en Dinsdag het jaarlijksche congres van de Fransche socialistische partij gehouden. Zooals te verwachten viel, zijn daar har de noten gekraakt over het feit, dat de meestje socialistische ministers uit het Kabinet-Blum zich lieten vinden voor toetreding tot het kabinet-Chau- temps, dat hoewel voor het uiter lijk een volksfront-kabinet wezenlijk veel meer naar rechtsch zou staan dan Blum's combinatie. De uiterste linkerzijde in het con gres eischte zelfs, dat de regeering- Chautemps zou worden omver gewor pen, opdat men een nieuw geheid Volks front-ministerie zou kunnen vormen. De overgroote meerderheid was het daarmee echter niet eens. Een motie van Blum, welke feitelijk de huidige po litieke situatie goedkeurt, werd met een zeer gunstige stemmen-verhouding aangenomen. Chautemps k,an gerust zijn voorloopig. De socialisten zullen hem niet in den steek laten. GODSDIENSTIGE SECTE ONTBONDEN. Op grond van de „verordening' tot bescherming van volk en staat" heeft de rijksleider der &s. en chef der Duit sche politie, de secte „apostelkerk van Johannes", ook wel „de wederkomst van Jezus Christus, meester der jonge ren-scharen" genoemd, voor hel geheele Duitsche gebied ontbonden en verbo den. Deze maatregel wordt onmiddellijk van kracht. ONGELUKKEN IN DE BERGEN. Een merkwaardige redding. De N, R. C. ontleent aan de Times: Hans Rathgeb, een student uit Kla- genfurt, is Zondagavond uit een ravijn in het Kar,awanken-gebergte gered, na drie dagen en drie nachtenlang gehan gen te hebben aan een touw, aan het andere einde waarvan het lijk van zijn reisgenoot hing. Rathgeb was Woens dag met een vriend begonnen aan de beklimming van de Kotschutnik, een nog nooit beklommen bergtop. De vriend struikelde en viel, en werd direct ge dood, maar het touw slingerde om een uitstekende rots, en trok Rathgeb langs den bergwand omhoog, waar hij zich kon vastklemmen aan een uitsteeksel. Vrijdag werd hij hangende tegen den bergwand, gezien, en onmiddellijk begon het reddingswerk, dat Zondagavond met succes werd bekroond. Twee touristen uit Linz zijn bij de beklimming van de Gosau-kam in het Dachsteingebergte verongelukt. Zij be gonnen hun tocht zeer licht gekleed. Onderweg daalde de temperatuur plot seling, hetgeen trouwens over een groot gedeelte van Oostenrijk waarneembaar was. In het gebergte begon het zelfs te sneeuwen, en de twee toeristen vro ren des nachts dood. Gisteren zijn de verstijfde lichamen door de reddings ploeg gevonden. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. In de nabijheid van Boedapest, bij het station Vecses is gisteren een personen trein met volle vaart op een goederen trein ingereden. De goederentrein werd in twee stukken geslagen. Twee perso nen werden hierbij gedood, acht zwaar gewond. Een hulptrein, die voor het bieden van assistentie uit Boedapest naar de plaats van het ongeluk was ge zonden, overreed een boerenwagen, waarvan twee inzittenden op slag ge dood werden. Zestig vliegtuigen zochten tevergeefs naar Amelia Earhart. Het vliegkampschip „Lexington" is in de nabijheid van het eiland Howland aangekomen en is begonnen deel te ne men aan het zoeken naar de vermiste Amerikaansche vliegstjjr Amelia Ear hart. Gistermiddag zijn zestig vliegtui gen van de „Lexington" opgestegen en zochten een gebied van 93.240 vierkante kilometer af. Zij hebben echter geen spoor van de verdwenen pilote en haar metgezel, of van haar toestel, kunnen vinden. De vliegtuigen keerden onver- richterzake naar de „Lexington" terug. Na deze laatste vergeefsche poging kan het lot van de thans sinds elf dagen verdwenen beroemde aviatnce thans definitief zeker geacht worden. 9 Juli, GEMENGDE BERICHTEN. Dr. Van Hamel Roos deelt in zijn maandblad mede, dat hij brood heeft onderzocht, waarvan een monster op de Amsterdam- sche voedingstentoonstelling te zien is. Hij trof er een aanzienlijke hoeveel heid koper in aan. Bij nader onderzoek bleek, dat dit niet in het brood was geraakt door het gebruik van vervalscht meel", maar door verregaande onzinde lijkheid der gereedschappen bij het bakken. Te Quiney, Illinois, sprong een man met een valscherm uit een ballon, die zich op een hoogte van 5000 voet bevond. De man bereikte onverlaat den- aardbodem, 12 Juli. BUITENLAND. De Iersche dwang- wet is eindelijk door het Engelsche La gerhuis aangenomen. Er is dan ook waarlijk lang genoeg over gepraat. Maar dat nu daarmede de vrede en de rust op het groene eiland zullen terug- keeren, zal wel niemand durven be weren. BORSELE. In geen jaren is de op brengst van vroege kersen alhier zoo gering geweest als dit jaar. Voorheen waren er omstreeks dezen tijd telken male te koop, en thans voorzien zij nauwelijks in de behoefte voor eigen gebruik. GEMENGDE BERICHTEN. Door een Oostenrijker is een toestel uitgedacht, waardoor het treurige schouwspel, dat op de kerkhoven de lijkkisten door middel van touwen in de graven moe- tien worden neergelaten, kan worden vermeden. Het heeft een langwerpige vorm en kan zoodanig boven een graf worden geplaatst, dat dit er geheel on der verborgen is. De kist wordt op een met fluweel bekleede plank geschoven, die, wanneer men op een knop drukt, langzaam daalt. De prefect van de Sei ne heeft er te Parijs proeven mede la ten nemen, 14 Juli, GOES. Het 14e Zuider-Zendings- feest, dat gisteren in de boomrijke wei den van de hofstede Valckeslot werd gehouden, is door ru'm 4000 personen bezocht. De van Holland komende feesttrein bracht plm. 1200 en die v,an Vlissingen 350 personen aan. Het lage cijfer van den van Vlissingen komen den trein schrijft men toe aan het aan tal doceerenden te Middelburg. Het doleeren schijnt voor het zendingsfeest dus ook al ongunstig te werken. KORFBAL. Op het Sportterrein te Middelburg spelen H.B.S. I en Swift 2 hedenavond een vriendschappelijken wedstrijd. ATHLETIEK, NEDERLANDSCHE SUCCESSEN IN KOPENHAGEN. Nieuw Nederlandsch record van Petit op de 1500 meter. Enkele Nederlandsche athleten, die op de terugreis zijn na den landenwed- strijd tegen Zweden op Zondag j.l. heb ben deelgenomen aan de avondwedstrij den welke te Kopenhagen werden ge houden. Twee verrichtingen dienen in de eer ste plaats gememoreerd te worden. On ze landgenoot Petit verbeterde, dank zij den scherpen strijd, welken hij met den Deen Larsen moest voeren, het Neder landsch record op de 1500 meter met 0,4 seconde, welk record op naam stond van De Ruyter, Zondag te Stock holm gevestigd. Petit liep er thans 4 min. 2.2 sec. over. De Zweed Mikaelson verbeterde het wereldrecord op de 5000 meter snelwandelen door dezen afstand af te leggen in den tijd van 21 minuten 14 sec., daarmede zijn eigen wereldre cord met niet minder dan 35 seconden verbeterend. Tijdens dezen loop verbe terde Mikaelson ook het wereldrecord op de 3000 m snelwandelen, door dezen afstand af te leggen in 12 min. 34.1 sec. Van de Poll kwam ook nu niet boven de 60 meter, doch zijn worp van 58.48 meter was voldoende om bij het speer werpen op de eerste plaats beslag te leggen. Van Beveren won gemakkelijk de 200 meter, terwijl Baumgarten eerste werd op de 400 meter. Bouman bezette de tweede plaats op de 800 meter met een tijd van 1 min. 57 sec. Ook te Malmoe successen. Gisteravond hebben enkele Neder landsche athleten ook deelgenomen aan internationale wedstrijden, welke te Malmoe werden gehouden. Wim Kaan won de 110 m horden, terwijl Brasser derde werd, omdat hij niet op de eer ste horde uitkwam. Op de 100 m werd Boersma derde achter Lindgren en Strandberg. In de tweede categorie startte Baum- garten en hij werd hier eerste met den tijd van 10,9 sec. T)e estafette 4 x 100 m leverde een Nederlandsche overwin- ning op. Op de 800 m werd Zaal 2e. Bij het discuswerpen bezete Brasser met een worp van 42,05 m de tweede plaats. WANDELSPORT. De Vierdaagsche, Voor de internationale vierdaagsche afstandsmarschen, welke van 27 tot en

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6