Onrechtmatig bezit WICT© IA.WATER KBONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN IK PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCKE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 14 JUU 1937. No. 163. Ons Koloniaal bezit. De vredesapostel. George Larisbury, de „grand old man" van de Engelsche Arbeiderspartij, die on langs naar Berlijn is geweest, om aan Hitler's geweten te rammelen, heeft deze week Rome bezocht, om Mussolini een zelfde behandeling te laten ondergaan. Lansbury wordt, het groot aantal zijner levensjaren ten spijt, door een merk waardig idealisme bezield. Hij heeft apostolische neigingen. Zijn bezoeken aan de beide groote vertegenwoordigers van het moderne Europeesche despotis- i me moet men beschouwen als een zen- j ding. Het lot van ons werelddeel hangt,! meent Lansbury terecht, vooral van de aspiraties dezer beide mannen af. Daar om moet men met hen gaan gaan pra ten in naam des vredes. Zou het niet denkbaar wezen, dat op die wijs misver standen uit den weg worden geruimd en een beter begrip van wederzijdsche op vattingen en ideologieën geschapen? Lansbury is er van overtuigd, dat zoo wel aan den kant van de democraten, als aan dien van de fascisten noodlottige onjuiste inzichten omtrent die wederzijd sche opvattingen en ideologieën be staan. Daaraan een einde te maken, be schouwt hij als zijn groote taak. Het is een merkwaardig geval, maar men kan nooit weten. De moed tot het schijnbaar dwaze is achteraf wel vaker het product van bijzondere wijsheid ge bleken. Misschien wordt Lansbury de groote vredestichter van ons wereld deel. Het resultaat van zijn gesprekken met Hitler en Mussolini schijnt hem alvast 'n aansporing te zijn, om onversaagd zijn zending voort te zetten. Onlangs na het bezoek aan Berlijn, verkondigde hij, dat zijn hoop op een betere toekomst van Europa zeer veel levendiger was gewor den, Thans na 't bezoek aan Rome laat hij zich in denzelfden geest uit. „Mijn vertrouwen in mijn persoonlijke onder neming groeit voortdurend", zoo zeide hij nadrukkelijk in een interview met een Italiaanschen journalist. En verder: „Ik ben uit het studeervertrek van Mus solini gekomen met de volstrekte over tuiging, dat Italië bereid is deel te ne men aan een internationale conferentie voor den wereldvrede. Mussolini eischt echter, dat een dergelijke conferentie goed voorbereid wordt om een misluk king als die van de Londensche economi sche conferentie te voorkomen. Naar mijn meening moet men op weg geraken naar een zoo belangrijke gebeurtenis door middel van contact van mensch tot mensch. Iemand moet beginnen met het wekken van een sfeer van wederzijdsche sympathie en overtuiging. Daarna zou dan het directe contact beginnen tus- schen de verantwoordelijke mannen en deskundigen. Vooral een psychologische voorbereiding is noodzakelijk: de volken moeten niet naar de conferentie komen als tegenover elkander staande groepen. Mussolini heeft mij vele malen de ver zekering gegeven, dat Italië alles in het werk zal stellen om den vrede niet te verstoren." Veel houvast heeft men natuurlijk niet aan dergelijke uitlatingen. Ook zonder de verzekeringen van Lansbury, werd aangenomen, dat Mussolini weinig fe- duci in een oorlog heeft. Waar het op aan komt, is veeleer, of hij en dat geldt ook voor Hitier te zijner tijd bereid zal zijn, de politieke situatie in Europ te helpen ordenen. Waarvoor of fers noodig zijn; offers aan beide kanten. Zoo zal o.a. de nationalistische droom van macht en grootheid, welke aan het moderne despotisme inhaerent is, voor een minder „heroïsche" mijmering plaats moeten maken, zou er iets van een nieu we vredesconferentie terecht kunnen ko men. Immers: tenslotte kan een derge lijke droom slechts verwezenlijkt worden °P kosten van derden, die zich die ver- 14). door DOROTHEA GERARD. „Twintig minuten!" herhaalde Mala- nia, met een wanhoopsgebaar haar tanige handen opheffend. „Ziet mijn haar er uit, alsof het in twintig minuten gereed kan zijn?" Zij wees bij die woorden niet naar haar hoofd, waarvan het gladde opper vlak met pijnlijke duidelijkheid door scheen door een dun laagje haar, dat op het achterhoofd een knotje vormde, maar naar de wonderlijke spin op het achterlijke spin op de kachel, waartegen Bijou verontwaardigd zat te blaffen en die bij nader onderzoeik bleek te zijn 'n prachtpruik, die met behulp van papil lotten welke als klauwen naar buiten staken, was opgemaakt. Wanneer men bedenkt, dat voor de plechtigheid van wat men zou kunnen noemen het „roos teren" van IM'alania's pruik, zelfs des zomers de 'kachel in de huiskamer (daar mede begunstigd wegens de nis, die er in was) dagelijks op zijn minst een uur lang moest branden en dat Bijou reeds meer dan zes jaar sedert zijn prilste jeugd onder dit dak woonde, was het toch alsof hij niet wist, wat de ware aard was van die ochtendspin. Mogelijk, dat hij uit beginsel geregeld op dit uur be- Een oordeel van een Japan- schen schout-bij-nacht. De N. R. C. schrijft: „Men heeft eenigen tijd geleden in het boek van de Bono, den eersten Italiaan schen legeraanvoerder in den oorlog te gen Abessynië, kunnen lezen, achter welk diplomatiek scherm van leugen en bedrog de Italiaansche voorbereiding tot den oorlog werd verborgen en hoe de klachten over z.g.n. agressieve daden van de zijde van Abessynië slechts de slotacte van die voorbereiding vorm- den. In Japan, de vriend van de fascistische Europeesche rijken Italië en Duitsch- land, kan men bij invloedrijke personen een dergelijk streven constateeren ten aanzien van onze overzeesche gewesten en het Verre Oosten. Het laatste bewijs daarvan vinden wij in het Wetenschappelijk Jaarbericiit der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap, waar luitenant ter zee le klasse F. S. W. de Ronde, het volgende mededeelt: „Intusschen gaat de propaganda voor de „Zuidelijke levenslijn" onverminderd voort. Er wordt zelfs een nieuw motief gevonden om een eventueel Japansch optreden in deze richting te rechtvaar digen. In de aflevering van September van het maandblad „Nippon Hyoron (The Japan Review) verscheen nl. onder het opschrift: „De Exploitatie van de Nanyo" (Zuidzee) een bijdrage van schout-bij-nacht Taneji Sosa, die in den zomer van vorig jaar in gezelschap van admiraal Takeshita een studiereis naar Ned.-Indië heeft gemaakt. De nabe schouwingen van dezen vlagofficier kunnen als volgt beknopt worden sa mengevat: „Nederland heeft oorspronkelijk het bestuur over deze gewesten gekregen door het sluiten van verdragen met in- heemsche vorsten, waarbij als voorwaar de werd gesteld, dat de Nederlanders de inlandsche bevolking zouden bescher men en ontwikkelen. Indien dus het Ne- derlandsch bestuur bezwaarlijk is voor de inlandsche bevolking en haar ontwik keling tegenhoudt, dan is de Nederland- sche politiek in strijd met de vroeger ge sloten verdragen. Als deze onredelijk heid bleef voortduren, de inlandsche be volking daardoor in steeds dieper ar moede zou vervallen, de rijke hulpbron nen en uitgestrekte maagdelijke gron den als dood kapitaal bleven liggen, de belangen der menschheid en de verbe tering der menschelijke levensvoorwaar den door gebrek aan edelmoedigheid van Nederland in het gedrang komen dan behoeven menschelijkheidsoverwe- gingen een krachtige mogendheid er niet van te weerhouden om haar stem te verheffen om op correctie van deze „on redelijkheid" aan te dringen. Als dan dit voorstel bovendien insluit bevorde ring van het geluk der inheemsche be volking, vlot brengen van het vastge- loopen bestuur en bloei van de kolonie in coöperatie tusschen hen en ons, dan behoeven wij nog minder te aarzelen bij het uitbrengen van dit voorstel. „Het internationale gebruik wil, dat men niet tornt aan gebiedsdeelen, die reeds door anderen zijn verkregen en wij eerbiedigen dit gebruik, doch nu reeds de wenschelijkheid van „herver deeling der koloniën" wordt betoogd, is ihet toch zeker niet buitensporig om wezenlijking naar alle waarschijnlijkheid niet zouden laten welgevallen. Heeft Lansbury reeds den indruk gekregen, dat Hitler en Mussolini in staat zijn, hun droomen te matigen? hoefte gevoelde aan zijn ergernis lucht te geven, maar het kan ook wel een vaste grap van hem geweest zijn. „U heeft haar te hard geroosterd", verklaarde Katya na de spin ernstig be keken te hebben. Malania sloeg' zich met de hand op haar magere en onvoldoende bedekte borst. „Zoo, zou je dat denken? Dat komt omdat Timosh niet voldoende let op die meisjes! Ik had hem gezegd, dat er niet meer dan een schepje op moest, 't Is toch wel ergerlijk, die vrijheid, die die kerel neemt! Geen wonder ook bij de minzame wijze waarop jij hem behan delt. En nu is mijn haar vermoedelijk wel vernield door zijn toedoen, O, dat dienstpersoneel!" Malania pakte de geroosterde spin van de kachel en zacht kreunend boog zij zich er over heen alsof het een of ander gewond lievelingsdier was. „Heeft u reeds ontbeten?" vroeg Katya. Als het ware als antwoord op die vraag ging de deur open en verleende toegang aan een optocht van kleine barrevoets loopende meisjes, die achter elkaar binnentraden. De eerste droeg een klein trekpotje in de ééne en een suikervaasje in de andere hand, de vol gende een kop en schotel, de derde een blad 'beladen met goudgeel brood, de de vierde een glazen pot met jam. Bij het gezicht der laatste verhelder ontginning te eiscnen van maagdelijk terrein, dat anderen bezitten. Waar schijnlijk verwacht dé Nederlandsche regeering zelf dan oök wel, dat er zoo iets zal komen. De groote mogendheden, die geen verzadiging kennen, verzetten zich tegen de ontwikkeling der krachti ge jongere staten en werpen daartegen dammen op, in naam om den bestaan- den vrede te handhaven. Als zij zich beter rekenschap gaven van het drei gend gevaar van een oorlog in de naaste toekomst, waartoe deze taktiek kan lei den zouden zij wel een andere houding aannemen tegenover den eisch van cor rectie van dit „onnatuurlijke" koloniale bezit. Japan wil thans op waardige wij ze ontginning van de Zuidzee voorstel len tot gelijkelijk voordeel voor eigen land en voor de betrokken gewesten. Is deze vreedzame penetratie naar het Zuiden niet veel beter dan het wagen van een oorlog?" Het Rotterdamsch blad teekent hier bij aan: „Tot zoover de beschouwingen van den Japanschen schout-bij-nacht, die om dergelijke fantasieën omtrent ons, over de geheele wereld geprezen koloniaal bestuur te debiteeren, waarlijk geen reis in Ned.-Indië had behoeven te ma ken. En om een kolonisatie te vinden, die omnium consensu géén succes heeft gehad, had hij dichter bij huis kunnen blijven door eens in Korea en Mandsjoekwo zijn licht op te steken. Er zijn menschen, die nog niet ge noeg afgeschrikt door de „vreedzame penetratie" van Japan in het militair zwakke en verdeelde China de groo te democratische mogendheden van Europa hun bewapening tegenover de fascistische staten euvel duiden: ultra pacifisten en N.S.B.-ers, die in dit op zicht overeenstemmen, zij het op grond van andere overwegingen en sympa thieën. Maar ook wij doen toch beter ons kruit droog te houden, ook in het Verre Oosten". Inschrijving voor den dienstplicht, In het staatsblad no. 583 is een besluit van 30 Juni 1937 opgenomen, houdende eenige voorzieningen ten aanzien van den dienstplicht voor de lichting 1939. De strekking daarvan is, dat de aangifte ter inschrijving voor die lichting (d.z. de in 1919 geborenen) dit jaar evenals ver leden jaar geschiedt in October, in- plaats van in Januari d.a.v. VLIEGTUIGEN MET NEUSWIELONDERSTEL. Proefnemingen bij de K, L, M« o.a, met de Scheldemusch. Het verhoogen van de veiligheid in het luchtverkeer, het opvoeren van de regelmaat, alsmede het gerief voor de passagiers brengen mede, dat voortdu rend naar verbetering wordt gestreefd. Het landen en starten met slecht zicht is gedurende den laatsten tijd het onderwerp van belangrijke studies ge weest en te dezen aanzien is men tot de overtuiging gekomen, dat de zgn. bLndlanding en blindst,art eenvoudiger zijn uit te voeren met een vliegtuig, waarbij het staartwiel is vervallen, ter wijl hiervoor een wiel aan de neus van het vliegtu g in de plaats is gekomen. De twee hoofdwielen zijn hierbij iets meer naar achteren geplaatst. Dit zgn. neuswiel-onderstel maakt het moge lijk om het vliegtuig als het ware tegen den grond te vLegen, terwijl een der gelijk vliegtuig absoluut geen neiging tot opspringen vertoont. Behalve dat het over den kop slaan van het vlieg tuig wordt voorkomen, wordt door deze uitvoering het vliegtuig stabieler op den grond, waardoor met zijwind kan worden geland en sneller over den grond gerold. Tot nog toe werd het neuswielonder- stel slechts toegepast op enkele typen kleine vliegtuigen. Voor de eerste maal den zich Malania's tamelijk mistroostig voor zich uitblikkende bruine oogen. „Aardbeien?" vroeg zij het vierde meisje. „Ja, Matoushka". De vroegere kinderjuffrouw slaalkte een zucht van voldoening, een einde makend aan haar angstige beschouwing van haar geroosterde pruik, die op haar schoot bleef liggen en waartegen Bijou, zijn beginsel getrouw, op een afstand bleef zitten brommen, zette zij haar el- boog op de tafel, waarin de vier meis jes haar vrachtjes hadden geplaatst, en verdiepte zich weldra in een eerste por tie aardbeienjam. Intusschen was de op tocht weer naar de deur g'etrokken, waar hij werd opgevangen door een woe dende oude vrouw met een vuurrooden hoofddoek, die het dichtst bijzijnde meisje bij het oor, dat zij het eerst te pakken 'kreeg, trok en vroeg, waarom zij het theezeefje had vergeten en-waar zij na haar dood dacht te komen, als zij voortging met aldus de haar gegeven bevelen in den wind te slaan. Toen die storm weer was gaan liggen, kwam een andere oude vrouw binnen om te vra gen, of zij ook den hoed. van de genadi ge vrouw beneden zou brengen. Het was een der eigenaardige instellingen van 't huishouden op Lubynia, dat het vrouwe lijk element onder het bediendenperso- neel vertegenwoordigd was door kinde ren en door oude wijven, een bijzonder heid welke te danken was aan het diep- (Ingez. Med.) echter zal het bij zware verkeersvlieg tuigen worden toegepast door de Dou- gl,as-fabrieken te Santa Monica, die in November a.s. de eerste proefvluch ten hopen te maken met de nieuwe, aan 40 personen plaats biedende Don- glas DC 4, welke met een neuswielon- derstel is uitgerust. Teneinde de K. L. M.-piloten in de gelegenheid te stellpn, zich een oor deel te vormen over het neuswielon- derstel en de noodige ervaring op te doen met het maken van landingen met een aldus uitgeruste machine, is de K. L. M. overgegaan tot den aankoop van een Stearmond Hammond vliegtuig, terwijl een Scheldemusch den piloten ter beschikking zal worden gesteld. De Stearmond wordt in Amerika reeds in serie gebouwd. Dit type vliegtuig zal tegen September in Nederland kunnen worden verwacht. AFGEKEURD VOOR DEN DIENSTPLICHT. Wegens hartkloppingen De marechaussee te Assen heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld, in verband met het feit, dat een aan tal dienstplichtigen uit Drenthe, afge keurd moesten worden wegens., hart kloppingen. Gebleken is, dat deze af- gekeurden van twee personen uit Gro ningen zekere adviezen hadden,, ge kregen. Ze moesten vlak voor de keu ring lange wandelingen maken en veel zwarte koffie drinken. Daarvan waren de hartkloppingen het resultaat. Hoe veel dienstplichtigen om deze reden zijn afgekeurd, is niet nauwkeurig be kend. Nu de zaak is uitgelekt, gaat de vlieger natuurlijk niet meer op. De bei de personen uit Groningen, die zich voor hun adviezen goed lieten betalen, en ook de afgekeurden, zullen gerechte lijk worden vervolgd. De opheffing van het ministerie van landbouw en visscherij. Gisteren is uitgegeven het Staatsblad no. 141, houdende een Kon. besluit van 9 Juli tot opheffing van het ministerie van landbouw en visscherij en tot wijzi ging van den naam van het» ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart. De dag van inwerkingtreding is bepaald op morgen. DE BOUW VAN TWEE SCHEPEN DER H.A.L. IN DENEMARKEN. Vragen van een Kamerlid. De heer Van den Tempel heeft aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende vragen ge steld: 1. is den minister bekend, dat de di rectie van de Holland-Amerika-lijn te Rotterdam aan een scheepsbouwmaat schappij in Denemarken den bouw heeft opgedragen van twee motorvrachtsche pen van ca. 10.000 tons draagvermogen, terwijl zelfs niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aanmerking komende Nederlandsche scheepswerven de gelegenheid schijnt te zijn geboden tot een offerte 2. Heeft vorengenoemde directie, vooraleer deze belangrijke order in het buitenland te plasftsen, overjteg ge pleegd met de regeering of met de rijks commissie voor de werkverruiming? Zoo ja, is de minister dan bereid, dien aangaande nadere inlichtingen te ver strekken? 3i Is de minister, indien zulk overleg achterwege is gebleven, niet van oor deel, dat het, gelet mede op den belang rijken steun, welke in den jongsten tijd van staatswege aan de H.A.L. is ver leend, de moreele plicht der directie wa re geweest, zich ter zake tot de regee ring te wenden, opdat overwogen had kunnen worden, met het loog op de heerschende omvangrijke werkloosheid, de order in Nederland te plaatsen? 4. Is de minister bereid, te doen on derzoeken, of voor den bouw van deze motorvrachtschepen subsidie door de Deensche regeering aan de Deensche werf wordt verleend en van de uitkomst van dit onderzoek mededeeling te doen aan de Tweede Kamer? 5. Is de minister bereid, dat maatre gelen worden getroffen, om te voorko men, dat belangrijke bouworders voor schepen zonder voorkennis der regee ring in het buitenland kunnen worden geplaatst? KERK EN De algemeene Herv. kerk, zal 21 hag'e samenkomen. Vanwege de prov Waalsche commissie dr. W'. H. Weeda heer Ghr. Hondius de heer W. A. van phaartsdijk en ds. R delburg. SCHOOL. synode der Ned. dezer te' 's-Graven- 'kerkbesturen en de hebben o.m. zitting te Oosterland, de te Middelburg, sec. Oe veren te Wol- Blommaert te Mid- ingewortelde wantrouwen, dat Timosh, die sinds onheugelijke tijden aan het hoofd van het huishouden stond, koes terde voor het vrouwvolk. „Zoolang zij nog te jong zijn om oog jes te geven aan de mannen, kan je nog iets van ze gedaan krijgen", was hij ge- Woon te zeggen; „en zoo is het ook er mee gesteld als zij te oud er voor zijn. Maar ik (kan ze niet gebruiken, zoolang zij op een leeftijd zijn, dat zij een vrijer kunnen hebben. Het gevolg hiervan was, dat er geen meisje boven de twaalf en geen vrou wen onder de zestig bij het personeel op Lubynia waren, een regeling, die onte genzeggelijk gunstig was voor de mora liteit, hoewel moraliteit niets had te maken met Timosh motieven, die alleen rekening hield met wat nuttig kon zijn. De algemeene regel was, dat de meisjes allen beefden voor de oude vrouwen, die haar aan de ooren trokken of ze een Iklap in het gezicht gaven, terwijl de oude vrouwen en. de jonge meisjes ge zamenlijk beefden voor Timosh, die zeer onpartijdig oud en jong op oorveegen tracteerde. Terwijl Malania zich geheel wijdde aan een tweede portie jam verscheen kort daarop de dictator der huishouding zelf met de mededeeling, dat het rijtuig voor de deur stond. Zijn binnenkomen Was voor Malania geen reden om haar met kant afgezetten maar niet vlekke- loozen peignoir wat dichter over haar LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augs. 1937 een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, aan den luite nant-kolonel der.infanterie A, Tuinman. Bij beschikking van den minister van defensie is de luit. ter zee der 2e kl. H, M. L. F. E. van Oostrom Soede den 15 Juli a.s. geplaatst a. b. Hr. Ms. „Schorpioen", Bij Kon. besluit zijn benoemd met ing'ang van 1 Augs. 1937, tot eerste- luitenant, bij het wapen der infanterie, a, bij hun tegenwoordig regiment of korps, de tweede-luits. C. J. van Taten- hove van het 19e, W. M. Berkhout, van het 7e, H. J. Amelink, van het 18e regi ment infanterie, J. H. T. de Roo, van het 22e, J. A. Vergouwe, van het 14e, W. H. van der Grinten van het 2e, P. G. A. Coopmans van het 14e, b, bij de luchtvaartafdeeling, de twee de-luits. H. C. Gautier, W. Bakker en G. J. van Dijk. allen vlieger van de luchtvaartafdeeling, bij hun tegenwoor dig regiment, de tweede-luits. jhr. J, J. G. Beelaerts van Blokland en F. Rouf- faer, beide van het tweede regiment hu zaren, bij het wapen der artillerie, bij .zijn tegenwoordig regiment, de tweede- luit. P. J, J. de Wit, van het regiment kustartillerie. Bij Kon besluit is benoemd tot offi cier van den marinestoomvaartdienst le kl. de officier van den marinestoom vaartdienst 2e klasse N. A. Gons. V42-Ot8t* (Ingez. Med.) boezem te trekken. Timosh als een man nelijk wezen te beschouwen, zou al te vriendelijk geweest zijn tegenover hem, en Katya bedierf hem toch reeds door haar minzaamheid. De verwachte boekenzending was inderdaad aangekomen, en toen Katya de trappen van het postkantoor te Fe- liksoto afging, vlaste zij reeds op een rustigen namiddag op een harer gelief koosde plekjes in het park. Zoo vervuld was zij met die aangename gedachte, dat zij onder aan de trap bijna aanbonsde tegen een ander, die met een briefkaart in de hand de trap opliep. „O, neem mij niet kwalijk", zeide de ander op ietwat verlegen toon. Opkijkende zag' Katya een, bekend ge laat, dat van een schooljuffrouw, die onlangs aan de Poolsche school was aan gesteld, waar wel de landstaal werd onderwezen doch onder het gestrenge oog van de vaderlijke Russische regee ring. die dit onderricht dus met de ge bruikelijke bemoeielijlking dwars ^zat. Een paar dagen te voren had Katya kennis met haar gemaakt door bemid deling van een harer jonge dienstmeis jes, die onverwachts was aangegrepen door dorst naar wetenschap en waar voor zij een afspraak voor avondlessen had gemaakt. „Het was mijn schuld, geloof ik", zei Katya, die altijd veel vriendelijker was voor haar maatschappelijk minderen dan voor haarsgelijken. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5