De Groote Opruiming MAGAZIJN «DE VLIJT. J. C. MERK BUITENLAND. LANGEVIELE - MIDDELBURG Donderdag begint GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERIGHTEN. CONFERENTIE VAN CHRISTELIJKE KERKEN. Aartsbisschop van Canterbury betreurt afwezigheid van Duitschland. fc* SPANJE. RUSLAND. NIEUWE ARRESTATIES. En nieuwe doodvonnissen. VER. STATEN. Tarweoogst bedreigd. MOSKOU—SAN FRANCISKO VIA DE NOORDPOOL. Een record-vlucht. KERK EN SCHOOL. Eindexamen R.H.B.S. te Middelburg. M.U.L.O, examens te Goes. Cyaangas verrast deskundigen. VERBRANDE BANKBILJETTEN VERGOED. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE SEMARANG. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Nijmegen: 1 doode. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG; Schepen Koninki. Robber Suiker ~i Tabak Leiden: 1 doode. De witste tanden, (Ingez. Med.) MINISTER COLIJN OP BEZOEK BIJ DEN FRANSCHEN MINISTER VAN FINANCIEN. RADIOREDE MINISTER ROMME. STOOMTRAM WALCHEREN. De aflossing der obligalielee- ning 1906 voor 5 jaar opge schort. DUURTE-TOESLAG VOOR DE WERKLOOZEN GEVRAAGD. PRINS H. J. E. DE BOURBON „HERTOG VAN NORMANDIë" OVERLEDEN. De ronde van Frankrijk. BURGERIJKEN STAND. Middelburg. Westkapelle, In de openingsrede welke de aarts bisschop van Canterbury gisteren op de conferentie van christelijke kerken te Oxford heeft uitgesproken, heeft hij ge wezen op de noodzakelijkheid van christelijke actie in de verontruste we reld van heden. De aartsbisschop zeide de afwezigheid van Duitsche gedelegeerden te betreu ren en verklaarde dienaangaande o.a.: Wij zullen hén erg missen. Zij wilden wel komen, maar men heeft hun onover komelijke moeilijkheden in den weg ge legd. Het past ons niet op deze moei lijkheden commentaar te leveren, maar wel kunnen wij zeggen, dat zij onze sympathie slechts kunnen verhoogen voor onze broeders in Duitschland in hun tegenspoeden en hun heldhaftige pogingen om de vrijheid der kerk van Christus te bewaren. De aartsbischop voegde hieraan toe, dat het beginsel, aanvaard in de Sovjet- Unie, Duitschland, Italië en Japan, kiachtens hetwelk de staat het moreéle beheer over de gemeenschap moet uit oefenen, niet kan nalaten in conflict te geraken met de heerschende christelijke beginselen, welke de menschelijke waardigheid en persoonlijkheid waar borgen. f DE STRIJD BIJ MADRID. Volgens het hoofdkwartier van gene raal Franco hebben de rechtsche troe pen gisteren over het geheele front voor Madrid het initiatief hernomen. De aan gevallenen werden weer aanvallers. De regeeringstroepen trachtten nieuwe aan vallen te ondernemen op de rechtsche stellingen in de omgeving van Brunete en Villanueva del Pardillo. Deze aanval len hadden echter geen enkel resultaat. De bewegingen der rechtschen daarente gen leidden tot de bezetting van belang rijke strategische punten. De lucht macht van Franco heeft gisteren tonnen bommen doen neerkomen op de regee- ringsstellingen. Te Burgos wordt nog steeds hardnek kig het bericht tegengesproken, dat Vil lanueva del Pardillo door de regeerings troepen bezet is. De naastbijzijnde stel ling der linkschen zou op 1500 m ten Noorden van de stad liggen. Uit Madrid daarentegen wordt ge meld, dat de opstandelingen telkenmale vergeefsche tegenaanvallen onderne men op de stellingen der regeeringstroe pen rondom Villa Nueva del Pardillo, Doch de linksche troepen zouden dc stad nog steeds in bezit hebben. De luchtmacht speelt bij deze gevech ten weer een groote rol. Volgens mede- deelingen uit Madrid hebben vliegtuigen der regeering gisteren tien toestellen der luchtmacht van Franco neergescho ten. Samenzwering tegen generaal Franco ontdekt? Reizigers die te Gibraltar uit Sevilla zijn aangekomen maken melding van een gerucht, dat aldaar in omloop is, volgens hetwelk een samenzwering te gen het leven van generaal Franco zou zijn ontdekt en een aantal personen ter dood zou zijn gebracht. Het gerucht wordt nog niet bevestigd. Een Italiaansche veriieslijst. Gisteren is-de zevende officieele lijst met de namen van Italiaansche gevalle nen in Spanje te Rome gepubliceerd. Deze lijst omvat 31 namen van gesneu velden aan het Noordelijk front. Extremistische onlusten in Barcelona. Het schijnt in Catalonie nog niet ge heel rustig te zijn. De anarchisten blijven de regeering nog de grootste last bezor gen. Te Hendaye aan de Fransch-Spaan- sche grens zijn hedenmorgen berichten ontvangen, volgens welke gisteravond te Barcelona weer ernstige botsingen heb ben plaats gevonden tusschen extremis ten, Daarbij zou o.a. de leider van de P.O.U.M. (de Trotskistische organisatie) in Catalonie, Juan Navarro, zijn gedood. Voorts verzekert men, dat 44 leden van de anarchistische organisaties in arrest zijn gesteld. Duitsche vrijwilligers uit Ham burg vertrokken? De „Manchester Guardian" weet te melden, dat in Juni en de twee eerste weken van Juli een aanzienlijk aantal Duitsche vrijwilligers naar Spanje is vertrokken. Zij hebben Hamburg verla ten als touristen, maar waren in werke lijkheid technici, vliegtuigbestuurders en dergelijken, waaraan het leger van Fran co op het oogenblik meer behoefte heeft dan aan bataljons infanterie. Tevens wordt uit Hamburg geregeld zooveel oorlogsmateriaal vervoerd dat de betreffende kade aan de haven ge noemd wordt de Francokade. Op 9 April b.v. is een Deensch schip vertrokken met een lading vliegtuigen, tanks en bommen, verpakt in kisten, waarop stond „chocolade". Talrijke Duitsche schepen maken den overtocht onder andere namen en onder een Zuid- of Centraal-Amerikaansche vlag. Zoo is de „Amelienburg omgedoopt in „Ac me" onder de vlag van Panama en de „Schleswig" in „Maranon" onder de vlag van Peru. Vijftien treilers zijn be wapend en naar Spanje gezonden ter versterking van Franco s vloot. Het te Swertlosk verschijnende dag blad „Oeral-arbeider" meldt, dat vier leden van de plenaire executieve resp, genaamd Li twin of, Misenko, Paf- lofski en Sjawrin, uit de executieve ge sloten en gearresteerd zijn als volks vijanden. Naar het blad „Sarja Wosto'ka" meldt, is dezer dagen in Tiflis een politiek pro ces gevoerd, waarbij zich zeven perso nen te verantwoorden hadden wegens politieke vergrijpen. De zeven beklaag den werden allen ter dood veroordeeld. Een der veroordeelden, Mdivani, ge naamd, is een bekend Georgisch bolsje wist, die vroeger als Russisch handels vertegenwoordiger in Parijs en Teheran werkzaam is geweest en nog in Januari van 1936 benoemd was tot plaatsver vangend voorzitter van den Raad van volkscommissarissen in Georgië. In het Radek-proces werd Mdivani door de be kentenissen van Rade'k en Piatakof zoo ernstig gecompromiteerd, dat reeds toen niemand meer twijfelde aan zijn arresta tie, Het te Chabarowsk verschijnende blad „Tichookeanskaja Swjesda" van 4 Juli meldt tenslotte nog, dat in Swobod- noje in het Russische gebied in het Ver re Oosten, voor een militair gerechtshof 61 personen terecht hebben gestaan we gens daden vart saböt&gé met het doel de defensieve capaciteit van de Sowjet Unie te ondermijnen. Zij werden beschuldigd van spionnage ten gunste van een buitenlandsche mo gendheid, vernieling van de spoorlijn door ontploffingen en brandstichtingen en vergiftiging van de waterleidingg. De beklaagden werden schuldig be vonden en ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Uit Chicago wordt gemeld: Het aan houdende heete weer, dat slechts on derbroken wordt door korte regenbuien, heeft de tarweziekte „zwarte roest" tot een ernstig gevaar voor den oogst ge maakt. Vooral in de Noordwestelijke staten is de toestand dreigend. Gister avond zijn berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat de plaag zich heeft uitgebreid over de grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Men vreest het erg ste ten aanzien van den tarweoogst. Het Russische vliegtuig A.N.T. 25, dat Maandagnacht te Moskou was opgeste gen voor een ononderbroken vlucht via de Noordpool naar de Westkust van Amerika, met als doel San Francisko, is na een schitterende vlucht hedenmor gen boven deze stad verschenen. Zij zijn echter niet te San Francisko gedaald, doch doorgevlogen naar San Diego in Californië, teeneinde het wereldrecord op Jangen afstand, dat zij hedenmorgen reeds hebben gebroken, zoo groot mo gelijk te doen zijn. Op hun vlucht van de Noordpool naar de Ver. Staten hebben de drie vliegers steeds in radiografische verbinding ge staan met de Amerikaansche stations en konden zij telkenmale hun positie me- dedeelen en hun vorderingen melden. Voor het eindexamen afdeeling B slaagden heden J. Dobbelaar, P. J. Griep, J. C. A. van Heijl, R. J. Jansen, H. R. de Jong allen te Middelburg, A. Ch. E. van Opdorp, H. Orbaan, P. J. van Roo, P. Th. Schippers, J. L. Tuijnman allen te Middelburg, J. P. Vaane te St. Laurens, L. B. Vriesman, te Middelburg, C. M. de Weerd te Nieuw- en St, Joos- land. Afgewezen 5. Een teruggetrokken. Maandag slaagden: voor B: T. K. Hoogerwerf, N. M. de Jonge, B. Burger, K. Riemens, H. J. Flierman. Voor A: J. de Putter, L. Naeye, K. de Koeyer, A. E, v. Hermon, J, N. Fey, M. J. Cappon, J. Lampert, H. W. Lenselink, A. Scheijbeler, H. L. Schmelzer, W. Stroo, A. W. Zonnevylle, L. Dorleijn, J. D. Waage, S. Pluijmers, C. I. Soetens, J, Start, J. Nieuwenhuijze, P. J. S. Maas- sen, E. C. Bosdijk, W. C. de Vos, A. M Heijt, E. Pitlo, A. A. v. d. Pol, E. A. M. Lantsheer. Dinsdag slaagde voor B: L. T. de Vos, P. G. de Lange, A. B. Schipper. Voor A: C. Witte, F. A. v. d. Welle, P. Loof, A, E. Mi Goetheer, C. Abrahem- se, W. M. van Burgh, C. J. Klap, L. P. Koster, P. Slotema, J. M. Verhulst, W. Schraver, M. L. W. Schell, J. L. P. v. Oeveren, L. Hoogenboom, M. W. Gast, J. A. Francjoys, A. Moens, G. J. v. Kerk- voort, Lj v. d. Graaff, P. S. Lenselink, J. C. de Troye, C. J. Barentsen, E. J. van Empel, S. de Jongh, P. J. Goed- bloed, C. A. v. Westen. Voor het examen adj.-commies der dir. bel., inv. en acc, (le deel) slaagden: J. Riemens en J. F. Meijer te St. Laurens en A. K. Louws te Middelburg. Aan de Universiteit te Gent is met onderscheiding geslaagd voor de eerste proef scheikundig ingenieur de (Ingez. Med.) heer A. Cappon geb. te Middel burg. Voor het examen radio-telegra fist 2e klasse slaagde de heer P. v, d. Weele uit Middelburg, leerling van de „De Ruijterschool" te V 1 i s s i n- g e n. Te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen Ned, Taal en Letter kunde, mej. J. N. Soeters, vroeger te Vlissingen, Te Den Haag heeft zich een geval van cyaangasvergiftiging voorgedaan, dat ge lukkig nog goed is afgeloopen. Aan de Boorlaan staat een oud militair gebouw, dat onbruikbaar geworden was door den houtworm, die er zich in genesteld heeft. Daar de genie het gebouw weer in ge bruik wilde nemen, werd, in overleg met den gemeentelijken ontsmettingsdienst, besloten het gebouw met cyaangas te zuiveren. Dit gevaarlijk gas ontstaat door het dompelen van cyaannatrium in verdunde zwavelzuur. Verscheidene ton nen met zwavelzuur stonden in het ge bouw en boven deze vloeistof hing cy aannatrium aan touwen, die te voren op voldoende sterkte beproefd waren. Men was juist van plan cyaan te gaan ontwikkelen, doch tevoren werd het huis nog even geïnspecteerd. Terwijl zich ze ven personen op de bovenverdieping be vonden, klonk van beneden de alarm kreet, dat zich reeds gas aan het ont wikkelen was. Hierop snelden de inspec teerenden naar beneden. Om het ter rein te kunnen verlaten, moesten ze langs een smalle ladder over een muur klimmen. Allen konden natuurlijk niet gelijk over deze ladder. Twee heeren, namelijk dr. Boelens en de opzichter Van Royen, liepen terug om te trachten, langs een anderen weg het terrein te ver laten. Zij moesten daarbij een ton pas- seeren, waaruit gas ontsnapte. Een ont smetter had namelijk de tegenwoordig heid van geest gehad, deze ton op te ne men om te trachten die naar buiten te dragen. Door inademing van gas was hij echter genoodzaakt geweest de ton bij den uitgang neer te zetten. Dr. Boelens en de heer Van Royen sloegen, even nadat zij het gebouw ver laten hadden, verlamd neer. Na een des kundige behandeling kwamen zij echter spoedig bij en zelfs hebben zij daarna weder hun dienst kunnen doen. Dit gevaarlijk avontuur is dus nog zon der groote ongelukken afgeloopen. Het ontijdig ontsnappen van het gas is ontstaan doordat een paar druppels zwavelzuur een touw hebben aangevre ten, waardoor dit gebroken is. Bij een brand te R o s s u m, in den nacht van 26-27 Juni 1937, werd een geldkistje met inhoud mede een prooi der vlammen. Dit geldkistje, met den verkoolden, inhoud, werd aan de Nederlandsche Bank toegezonden om den inhoud alsnog te controleeren en de w,aarde der verbrande biljetten te vergoeden. Belanghebbende mocht thans het ge noegen smaken de waarde der ver brande biljetten (f 530) van de Neder landsche bank terug te ontvangen. Drie Europeanen omgekomen. Gisteravond reed een iangs de Kali- baroe te Semarang, (Java) rijdende auto een deeleman (een met een paard ge trokken rijtuigje) aan. De auto geraakte te water, met gevolg dat drie der in zittenden verdronken. De drie slachtoffers waren de heeren F, A. Staas, exploitant van een behan gerszaak, de heer E. Polvliet, kastelein in den stadstuin van Semarang, en de heer D. J. Swart, treinconducteur te Poerwodadi. De heer Staas was ge huwd en had vier kinderen, de heer Pol- vliet was ook gehuwd en had een kind, terwijl het derde slachtoffer ongehuwd was. Alle omgekomenen waren oud-on derofficieren. De 65-jarige L, uit Nijmegen, is Maan dagavond op den Teersdij'k toen hij plot- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103%—103 Amsterdam 1934-4 100 Zeeuws. Hyp, B-4 100%1 Cities Service Cy. P, 1958 5 51%51% A Pref. Jurgens A 132%132% A Ned. Gist- en Spiritusf. 470475 A De Schelde N.B. 52%—53% C Am. Smelt en Ref. 66%66% A Born. Sum. H.M. 212%214% A Houth. Alberts 98 C Union Pac, Rr, 97 C Int. Nickel Cy. 44%44% Ned. 1000-4 100%—100% O, Indië 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82%82 A Koloniale Bnk. 163%—160% A N.I. Hbk, 600 164%—165% C Ned. H. M. 1000 193%—193% A v. Berkels Pat. 55—56 C Calvé-Delft 90%90% A Philips Gem. B. afg. 343%—342%-40 C Unilever 161%160%-61% C Am. Car en Foundry 39%39-% C Anoconda Cop. 41%40%-41 C Bethlehem St. 67%—66%-67% C Kennec Copper 43%42%-43% C U. States St. C. 83%—82%-83% C North Am. Cy. 19%—19% A Kon. Petr, Mpij. 411%412%-13% C Contin. Oil Cy. 34%34% C Phillips Petr, Comp. 43%—44 C Shell Union O.C. 21%—20%-% C Tide Water Ass. Oil 14%14%-% A Ned. Scheepv. U. 135%434%-36% A H.V, Amsterdam 521%522-24 A Java Cult Mij. 240%235 A N.I. Suiker U. 173%—170% A Deli Batavia 244 244% - H.V.A. - Markt - ObLMarkt— Amerika i—p Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 326—325%-25 A Senembah 328%—330-32 C Baltimore en Ohio 21%21% C Southern Pac. Cy. 36% A Southern Rlw. 24%24-% A Amst. Rubb. C. 292—290-88 A Deli-Bat. Rubb. 235%— 231%-34 A Hessa Rubeer 250%248-50 A Serbadjadi S.R 172%—170%-69% WISSELKOERSEN. Heden Gister, Londen 9.01 9.02 Berlijn 73.— 73.10 Parijs 7.04% 7.05% Brussel 30.57 30.57% New-York 1.81% 1.81% Dagelijksch indexcijfer medegedeeld door het centraal bureau voor de sta tistiek 13 Juli. Aandeelenkoersen: 109,7, goederen groothandelsprijzen: 99,8. seling den weg overstak door een auto gegrepen en zwaar gewond. Gistermid dag is de man in het ziekenhuis over leden. Gisteravond is op den hoogen Rijn dijk, te Leiden, nabij de grens der ge meente Zoeterwoude, Ifet Zevenjarige dochtertje van den heer J. S., bij het oversteken van den rijweg, aangereden door een personenauto. Het kind be kwam een schedelbasisfractuur. Het is in den afgeloopen nacht, in de ouder lijke woning overleden. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Uit Parijs wordt gemeld: Dr. H. Colijn heeft heden een bezoek afgelegd bij den Franschen minister van financiën, den heer Georges Bonnet. Prof. rnr. C. P. M. Romme, minister van sociale zaken, zal morgenavnd te 19.45 voor de radio spreken over de zo- merpostzegels. De uitzending geschiedt over de beide Nederlandsche omroepzenders. In de vergadering van obligatiehou- dgrs leening 1906 der Stoomtram Wal cheren heden gehouden te Koudeker- 'ke is met algemeene stemmen besloten de aflossing dier leening ad f 2000 's jaars op te schorten gedurende 5 jaar aanvan gend met 't boekjaar 1937. Het dagelijksche bestuur van het Ned. Verbond v,an Vakvereenigingen heeft een brief gezonden aan den mi nister van sociale zaken met betrekking tot het adres aan diens ambtsvoor ganger, waarin werd verzocht, op de steunuitkeeringen aan werkloozen en de loonen in de werkverschaffing een duurtetoeslag te willen geven, zulks naar .aanleiding van de devaluatie van den gulden en de daaruit reeds ont stane en nog te verwachten stijging van de kosten van het levensonder houd. Op dit adres ontving het verbond geen rechtstreeksch antiwoord. Wel liet de toenmalige minister een pers bericht verschijnen, waarin hij mede deelde van oordeel te zijn, dat de steun- normen eenige verhooging van de kos ten van het levensonderhoud wel kon den verdragen, terwijl ook door de ver strekking van goedkoope levensmidde len de nadeelige gevolgen van eenige prijsstijging zouden worden opgeheven. Inmiddels heeft de stijging van de kosten van het levensonderhoud voor zoover het de voeding betreft 1 zich voortgezet en deze bedroeg vol gens de door het Haagsche en het Am- sterdamsche bureau voor de statistiek gepubliceerde indexcijfers, over de maand Mei van dit jaar tegenover Sep tember van het vorige jaar, 4,1 pet. en sedert 1 Juni is deze stijging ongetwij feld nog niet tot stilstand gekomen; vooral groenten zijn in de laatste we ken aanmerkelijk in prijs gestegen. Zonder de beteekenis van de ver strekking van goedkoope levensmidde len op zichzelf te willen onderschatten, moet toch worden opgemerkt, aldus adressant dat deze verstrekking niet beschouwd kan worden als een compen satie voor de ingetreden prijsstijging. Zoo drukt de last der prijsverhooging geheel op het zeer karige inkomen, waarover de werkloozen en hun gezin nen op dit oogenblik de beschikking hebben. Resumeerend verzoekt het bestuur den minister den werkloozen arbeiders een duurtetoeslag te verleenen op hun steunuitkeering of werkverschaffings- loon. In den ouderdom van 69 jaar is te Den Haag overleden prins H. J. E. de- Bourbon, hertog van Normandië. Bij het overlijden van dezen man,, komt in de herinnering terug de be kende kwestie NaundorfBourbon. De grootvader van den thans over ledene een zekere Naundorf gaf zich uit voor Lodewijk XVII, die in 1795 uit de Temple ontvlucht zou zijn. Naun dorf woonde eerst als horlogemaker in Spandau, trouwde daar in 1818 en kwam in 1831 voor het eerst in Frankrijk met zijn aanspraken voor den dag in een boekje „Herinneringen van den hertog van Normandië, door hem zelf geschre ven". In het volgende jaar verscheen daarop een vervolg onder den titel.' „Onthullingen inzake het bestaan van Louis XVII". In 1834 werd hij als bui tenlander over de grens gezet. Na eerst in Londen te zijn geweest, vestigde hij zich in Nederland. Hij stierf 10 Augustus 1845 in Delft, waar het stoffelijk over schot ook werd begraven. Zijn zoon, de vader dus ven den thans overledene, was officier bij de regimenten grenadiers en jagers. Deze noemde zich Prins Adel- bert van Frankrijk. De thans overledene werd 25 Oc tober 1867 in Arnhem geboren. Hij kreeg een militaire opleiding, en stu deerde aan de militaire academie te Breda, Achtereenvolgens was hij offi cier bij de garnizoenen te Bergen op Zoom en Delft en werd als kapitein overgeplaatst naar Middelburg; eenige jaren later ging hij den actieven dienst verlaten. Nog voor de wereldoorlog ging hij op het kasteel Henegau nabij Hasselt in België wonen, In de eerste maanden van den oorlog werd dit kasteel totaal verwoest. De thans overledene keerde toen, vrijwel zonder geld, naar Nederiand te rug. Tot zijn dood toe heeft hij in een eenvoudig huis in de residentie geleefd. Op medisch advies heeft de Itali aansche renner Baratli, één der favo rieten van de ronde van Frankrijk, den strijd gestaakt. Hij is hedenmorgen niet vertrokken voor de 12e étappe. Bevallen: S. J. Verstraate, geb. Ver- helst z., K. van Beers, geb. Vrijenhoek z. Van 5 tot 12 Juli. Ondertrouwd: Johs. Peene jm. 28 j, en Jaka. Louwerse jd. 23 j.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2