=2* GOESCHE COUCANT^ii OPRUIMING S. WIENER Co. BUMENLAMD. ZEELAND. ZOMER WEERBBHMT. SPORT. NUMMER 163. TWEE BLADEN. WOENSDAG 14 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Langs Groote Lijnen. MIDDELBURG. STERK VERLAAGDE PRIJZEN MIDDELBURG GOES. ZUID-BEVELAND. Houdt Uw huid gezond, MIDDELSUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 9ij contr. voor beide veel lager; tar.' op aar.vr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Midda'burgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent a Maar; d e mensch. De mensch in het algemeen, als soort. Zoo g'e wilt: Gij, le zer, en wij, schrijver, en familieleden, onze buren en uwe buren en onze ge- meentegenooten en proidnciegenooten en mede-Nederlanders.... alle mensch is klein, de héél, héél enkelen misschien uitgesloten, en allen, een heel enkele maal misschien eens uitgesloten, Maar over het algemeen zijn wij men- schen klein en bekrompen. Wij zeggen hiermede niets kwaads of onvriendelijks, van dezen of genen mensch. We stellen slechts vast; wat al gemeen geldt, wat iedereen, eigenlijk, diep in zijn binnenste, wel weet ook. De mensch is klein, omdat zijn blik beperkt is, omdat zijn weten beperkt is, omdat erkennen wij het zijn hemd eiken mensch toch nader dan den rok is Maar: wij moeten en mogen het niet laten bij de vaststelling van dit gebrek. Want een gebrek is en blijft het En ge breken moeten verholpen worden. De in aanleg, kleine, beperkte, be krompen mensch moet er te allen tijde naar streven groot, breed, ruim van blik en mild van oordeel te zijn; het moet zijn onophoudelijke zorg wezen, nimmer een oordeel te spreken of hij moet de zaak van alle kanten bekeken hebben. Kortom: hoe moeilijk ook, hoezeer stiijdig misschien met de elementaire aandriften der menschelijke natuur, toch moeten wij er voor! durend naar streven, inplaats van in bekrompenheid langs de groote lijnen te denken en te handelen. Dit geldt overal en te allen tijde. Het is een zedelijk voorschrift van hooge menschelijke waarde. En het is ook nog, uit practisch oog punt, een wijs beleid, dat langs de groo te lijnen denkt en handelt. O, zeker, tij delijk zal de bekrompene, die op eigen voordeel uit is en die niet verder ziet, dan zijn neus lang is, wel eens een voordeeltje kunnen bereiken! Misschien kan hij zelfs wel eens tijdelijk een schijn baar heel voordeelige stelling op het wereldschaakbord innemen. Maar op den duur zal de speler, die de groote lijnen in het oog houdt, het tóch winnen, Op den duur wint de breede blik het toch van de bekrompenheid. En is het niet een wijs beleid, dat naar de overwinning voert, al is dat dan ook op den duur pas? a Het is wel gemakkelijk, vast te stel len. dat de mensch bekrompen van aan leg is, dit na die vaststelling te ver- oordeelen, en dan maar naar huis te gaan. Maar: daarmede zijn wij er niet. Deze veroordeeling is wel wat goed koop. En: dit oordeel voert ook niet tot eenige verbetering. Verbetering is slechts te bereiken door het toepassen van twee middelen, het een tegelijk met het ander. Het eene is: aankweeken van het bewust zijn der menschelijke beperktheid: zelf kennis is de eerste bron van alle ware wijsheid voor den mensch. Het tweede middel is: streven naar blikverruimïng. Door studie, door waarneming, door denken en schouwen. 't Is fout, te meenen, dat het een schande zou wezen, bekrompen te zijn. Want alles is zoo betrekkelijk. W ij vinden alleen bekrompen wat een an der doet. Wij zeiven zijn altijd net niet bekrompen meer. Och heden: men moest eens weten hoe anderen, die nog meer weten en nog ruimer denken dan wij willen of kunnen, weër over ons en onze be krompenheid oordeelen. Omdat het menschelijk weten en ken nen en kunnen aan enge grenzen ge bonden is, is alle mesch, tot de groot ste toe, beperkt. Dus is het geen schan de. Maar: we moeten er ons v,an bewust zijn, hn we moeten de tweede eisch er naar streven die beperktheid van onzen blik en de daaruit voortvloeien- den bekrompenheid van ons oordeel steeds meer op te, heffen. We moeten lezen en studeeren. we moeten kennis nemen van de gedachtenwerelden van andere menschen, van andere geestes gesteldheden en van bedrijfsgroepen, De zeeman moet trachten te doorgronden wat de landman denkt, de stedeling wat de boerenarbeider wil, de anti revolutionair moet zich met eerlijke belangstell ng verdiepen in wat de li beraal wil en deze in wat de anti-re volutionair en de socialist, ja wat de fascist en de communisten en wat niet al willen.... Niet, o vooral niet, om vaag en dweeperig-humanitair-al-te-al- gemeen te worden, o neen, maar: om onze menschelijke bekrompen heid zooveel als mogelijk en dus zooveel als redelijk is, op te heffen! Men kan zeer wel breedheid van blik n,a streven, ja bereikt hebben en toch zeer stellig principieel zijn of blijven. Alleen: verniet ging van menschelijke bekrompenheid voert tot vermildering van oordeel. En dat is een zeer groot voordeel al: er is zooveel hardheid en wein'g mildheid in onze harde men- schenmaatschappij. Langs de groote lijnen denken en werken: dan zal veel boosheid niet meer in onze harten ontkiemen, veel leed anderen niet meer .aangedaan wor; den. Houden wij, in het bewustzijn onzer menschelijke kleinhe-d. als een ideaal voor oogen het streven naar de groote lijn en den breeden blik! OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER VLIEGER BIJ DE LUCHTVAART- AFDEELING TE SOESTERBERG. De minister van defensie heeft be paald, dat de aanmelding voor adspirant- reserve-officier-vlieger bij de luchtvaart- afdeeling, welke volgens de bestaande bepalingen ieder jaar op 1 Juli sluit, voor dit jaar opengesteld zal blijven tot 1 Augs. a.s. Voor vele jongelieden, die niet vóór 1 Juli in het bezit van het vereischte di ploma H.B.S, met 5-jarigen cursus (B) of daarmede gelijkgesteld diploma waren, is hiermede dus de gelegenheid geopend, nog dit jaar mede te dingen naar plaat sing op deze opleiding. Naar wij voorts vernemen is het niet ■uitgesloten, dat d|e tmaximum-leeftijds- grens voor aanneming, welke tot nu toe op 23 jaar was gesteld, een dezer dagen zal worden verhoogd tot 24 jaar, zoodat deze nieuwe bepaling nog voor deze op leiding zal gelden. Tijdelijke convooidienst van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Naar wij vernemen, zal Hr. Ms. „Her tog Hendrik", die 23 Juli van zijn oefen- reis te Den Helder werd terugverwacht, daar eerst ongeveer 2 Augustus aanko men, zulks in verband met de omstan digheid, dat de „Hertog Hendrik" tijde lijk Hr. Ms. „Johan Maurits van Nas sau", die in de Straat van Gibraltar convooidienst verricht, zal aflossen, aangezien de „Johan Maurits van Nas sau" olie moet innemen. De „Hertog Hendrik" zal daartoe 19 dezer van Bordeaux vertrekken en van 24 tot 27 Juli in de Straat van Gibraltar convooi dienst verrichten. Heden is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" te Bordeaux aangekomen. DE INDISCHE PADVINDERS AANGEKOMEN. Met de „Dempo" is heden het Indi sche contingent padvinders dat deel zal nemen aan de wereldjamboree heden ochtend te Rotterdam aangekomen. De drukte op de kade was grooter dan gewoonlijk bij de aankomst van een Indische boot het geval is. Afge vaardigden van Rotterdamsche, Schie- damsche, Haagsche en Oegstgeestsche padvinders in hun keurige uniform, on geveer 100 man sterk, met vlaggen en vaandels gaven een opgewekt en vroo- lijk aspect aan de wachtende menigte. Toen de boot ruim half negen uit den grauwen ochtend te voorschijn kwam, juichten de padvinders aan boord hun makkers aan den wal al toe met hun yell: yasaka. Om kwart voor negen meerde de „Dempo" en even over negen ging de troep, 77 man sterk, van boord. Toen hun hopman G. J. Ranneft halverwege de loopplank was gekomen, zongen de padvinders aan den wal het padvinders lied. Nadat op den wal de eerste be groeting had plaats gehad en drie hoe ra's op H. M. de Koningin waren uitge bracht, werd het vaandel van boord ge dragen. De Amhoneesche fluitisten, aan den wal opgesteld speelden hierbij de eerste strophe van het Wilhelmus. In een van de gebouwen van den Rot terdamsche Lloyd heeft de officieele be groeting plaats gevonden. Daarna ver trokken de padvinders in bussen naar Den Haag waar voor den minister van 1 koloniën is gedefileerd De minitser heeft de padvinders een hartelijk welkom in Nederland toegeroepen. Menschen zijn meer of minder open hartig tegen ons, naar mate van onze houding en de wijze waarop we ons uitdrukken. Meestal hangt hun open hartigheid af van ons karakter. Men verbergt ons wat wij niet verdienen te weten. Jacques Chardonne, Indische dienst. Met verlof in Europa is aangekomen de Oost-Indische ambtenaar P. A, J. Elsman, controleur le klasse P, T. T„ Hansweert. De dijkval in den Willem-Annapolder. In het verslag van de Statenvergade ring in ons nummer van gisteren, wordt abusievelijk gemeld, dat de dijkval in den calamiteuzen Willem-Annapolder 566.500 zal vorderen. De zaak is deze, dat tot dusver voor het herstel 285.000 is uitgegeven en dat nog 281.500 noo- dig zal zijn voor uitbreiding van de g e- h e e 1 e oeververdediging van dezen pol der; niet alleen dus van het stuk, dat door den dijkval getroffen werd. Aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 12 tot 's avonds 13 Juli is in Zeeland de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, be houdens te weinig regen. Faillissementen. De rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard W. Davidse, koopman te Middelburg (Var- kensmarkt). Rechter ^commissaris mr. C. E. Muller, curator mr. W. H. Ver maas, advocaat en procureur te Mid delburg. NEDERL. BOND VAN VEEHANDELAREN. (Zie voor 't begin het 2e blad). In de hedenmorgen voortgezette ver gadering, werd definitief vastgelegd, dat alle leden moeten teekenen voor de aan sluiting bij de arbitragevereeniging. Het hoofdbestuur zal elke legale actie tot afschaffing van de 10 extra-hef fing op geslacht steunen. Op voorstel van de afdeeling Utrecht zal bij de betrokken autoriteiten worden aangedrongen op wettelijke maatregelen tegen den verkoop van vee en paarden met onzichtbare gebreken, dat voor deugdelijk wordt verkocht. Aangenomen werd een voorstel-Zee- land om te komen tot een uitkeering bij overlijden van een bondslid. Het hoofd bestuur zal dit verder toetsen aan de verzekeringswetten. De afd. Zeeland stelde verder voor te overwegen, of verspreiding van een brochure-jaarverslag gewenscht is. Het hoofdbestuur meende, dat de kosten te hoog zijn. Met medewerking van de uitgeefster zullen wel de nummers van het orgaan met het verslag ook aan de niet-lezers onder de leden worden gezonden. Friesland wilde, dat men trachtte bij de regeering te verkrijgen een betere verdeeling van consenten voor den ex port van schapen naar Frankrijk. Het bleek, dat daaraan niet veel te doen is. Overijssel stelde voor te ageeren tegen de coöperatieve actie van de landbouw organisaties bij in- en verkoopen ten na- deele van den veehandel. Aldus beslo ten. De heer De Haas uit Utrecht hield een warm pleidooi voor staatspensioen op 60-jarigen leeftijd. De heer Cuypers lichtte de ordening toe, zooals die bij de slagersorganisatie is ingevoerd en die spr. hooger stelt dan een ordening van boven af. Spr. bepleitte een eigen regeling, die goedgekeurd kan worden op grond van de wet op de ondernemersovereenkom sten. Spr. drong verder aan op een krach- tigen reëelen handel van werkelijk ter zake deskundigen, die hun eigen onder linge regelingen hebben vastgelegd. Op deze inleiding volgde een drukke discussie. De volgende algemeene vergadering zal te Leeuwarden plaats vinden. Na rondvraag werd.de vergadering ge sloten, Hedenmiddag werd een autotocht ge maakt met daaraan een diner. Heden avond heeft een feestavond plaats. (Ingez. Med.) De Nijtengo-prijsvraag, Bij de opening der stembus van Nij- tengo V, bleek dat 711 biljetten waren ingekomen. De uitslag der stemming was als volgt: Eerste prijs mooiste stand N.V. A. Hollander's Manufacturenhandel, Goes, 309 st.; Tweede prijs H. Hollestelle, Goes met 69 st.; Derde prijs H, Drijf hout, Goes met 50 st. Eerste prijs meest reclamemakenden stand: firma Hollander met 168 st,; Tweede Stoomwasscherij „De Zon", Goes, 145 st.; Derde Eru-Kaasfabrieken, Woerden 92 st. De le prijs voor goede opgave viel ten deel aan den heer L. Vogelaar te Kortgene (Reis naar Engeland); 2e prijs aan den héér F. M. Hagenaar, Goes, een heerenpolshorloge; 3e prijs aan mevr. L. v, d. Hout, Goes, een groot Hero-pakket; 4e prijs aan den heer P. de Dreu, Goes, een waardebon van f 5; 5e prijs aan mej. N. van Hese, Goes, een waardebon v,an f 5. Bovendien werden nog 25 gratis-lid- maatschapkaarten van de tooneelver- eeniging De Schouwspelers aan prijs winnaars toegezonden. DE GRENSWIJZIGING. Een conferentie met den minister. Hedenmorgen half twaalf arriveerde de minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeijen per auto te Goes. De minister, die vergezeld was van zijn secretaris, mr. Frederiks, werd voor het stadhuis begroet door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en den burgemeester van Goes, mr. Van Dusseldorp. Voorts waren in de raadzaal aanwezig de leden van Ged. Staten met uitzondering van den hr. Van Bommel van Vloten mr. J. Mi Pilaar van de prov. griffie en de hr. Van Ballegoyen de Jong, gemeentesecretaris van Goes. Nadat ten stadhuize de koffie gebruikt was, maakte het gezelschap per auto een tocht door de gemeenten, die bij de aanhangige grenswijziging betrokken zijn. Vervolgens werd in De Korenbeurs de lunch gebruikt. Te twee uur werd daarna ten stad huize een vergadering gehouden met de burgemeesters der omliggende gemeen ten op welke de grenswijziging behan deld werd en voordeelen en bezwaren ter sprake kwamen. KLOETINGE. Op initiatief v,an het hoofd van de o.l. school, den heer G. Houtekamer alhier, wordt sedert eeni ge jaren door de leerlingen der hoog ste klassen gecorrespondeerd met ge zagvoerders van de schepen der Mij. „Nederland", Op kaarten worden de routes der schepen waarmede gecor respondeerd wordt door de jongens bij gehouden, waarbij dan een vlaggetje aan geeft waar op elk moment het schip zich bevindt. Zoo werd een re;s naar Ned O. Indië gemaakt en zoo werd ook een reis ge maakt om de wereld. De correspondentïv. op deze reis werd gevoerd faor den heer Legger, 2e officier op genoemd schip Met den ge zagvoerder den hr. Ruijtenschildt was deze, vergezeld van hunne dames, gis teravond te Kloetinge in de school aan wezig w,aar voor een aantal genoodig- den door mevrouw Ruijtenschildt een aantal films van de reis werden afge draaid, Na een uiteenzetting van den heer Houtekamer, die korte gedeelten uit de brieven voorlas en o.a. de oorkon de van den doop der Kloetingsche Verwachting tot morgenavond; DE BILDT: Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer. UKKEL: Matige wind nit Z. tot Z.W. richtingen, vrij schoon warm weer, plaat selijk misschien eenige regen of onweer, nachtelijk temperatuurminimum onge veer 15 graden. Wo, 14 Juli, Zon op: 4 h 56; onder: 21 h 15. Licht op: 21 h 45. Maan op: 12 h 55; onder: 23 h 26. E.K. 14 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Juli. Hoogwater. Laagwater. Wo. 14 6.33 18.46 12.43 Do. 15 7.18 19.35 1.23 13.29 Vr. 16 8.09 20.30 2.09 14.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Wo. 14 8.17 20.33 1.41 13.54 Do. 15 8.58 21.14 2.22 14.39 Vr. 16 9.44 22.04 3.08 15.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Vee„re 38 min. later (S springtij). zacht en zuiver met Purol. (Ingez. Med.) schooljeugd door „Neptunus" bij het p,asseeren van den evenaar liet zien, werden prachtige films o.a, over Ja pan, het Panama kanaal en Calcutta vertoond. In de pauze waarin een kopje thee werd geserveerd gaf het gezelschap verschillende explicaties en werd o.a. een vliegende visch, een geschenk aan de Kloetingsche school, bekeken. Na afloop van de films maakte burgemees ter Zandee zich aller tolk en dankte de heeren en dames Ruytenschildt en Legger voor hun bereidwilligheid en wees op het nut van dergelijke school- correspondentie die de leerlingen bij de aardrijkskundeles enorm tot steun is. Hij dankte hierbij ook in het bijzon der den heer Houtekamer en wees er op dat diens initiatief in dezen van groot belang geweest is. De inspecteur van het Lager Onder wijs w,as tot zijn groote spijt wegens ambtsbezigheden verhinderd aanwezig te zijn. Hët lag in de bedoeling de films he den morgen voor de schooljeugd te draaien, welke de kennismaking met zijn vriend mijnheer Legger, zeker een groote vreugde is geweest. ATHLETIEK. Regionale athletiekwedstrijden van E.M.M. Voor de a.s. Zaterdag door E.M.M. te houden regionale athletiekwedstrijden hebben ingeschreven circa 75 deelnemers van de navolgende vereenigingen: A.V. '35,K.S.V. Walcheren en Marathon te Vlissingen, Odidas te Groede, Achilles en E.M.M. te Middelburg, De te verwerken nummers zijn: voor heeren 100 m, 200 m, 800 m en 3000 m, kogelstooten, discuswerpen en speer werpen, vèrspringen en hoogspringen. Voor juniores: 100 m, 800 m, hoogsprin gen, vèrspringen en kogelstooten, en voor dames een driekamp, bestaande uit discuswerpen, 100 m en hoogsprin gen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1