saus GOESCHE<pUBANT£Ke BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. Oorlog in het Verre Oosten? WEERBERICHT. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Het Chineesch-Japansch conflict neemt ernstiger vormen aan. BELGIE. De politieke crisis bezworen. DUITSCHLAND. POLEN. Bij kampeer» en fietstochten SPANJE. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 (•gala f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrics „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het 5e int, congres van landbouwindustrieën geopend. Hedenmorgen te half elf is in het Kurhaus te Schevenlngen het vijfde in ternationale congres van landbouwin dustrieën geopend in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. de vertegen woordiger van H. M. de Koningin, graaf Dumonceau en de minister van econo mische zaken mr. M. P. L. Steenberghe. Dr. A. A. L. Rutgers sprak een be groetingsrede uit, en releveerde de ge schiedenis en het doel van dit vijfde congres: de resultaten van wetenschap pelijke studiën oiidér oogen te zien. Hierop heeft minister Steenberghe de openingsrede uitgesproken. De Bel- sche senator Lucien Beauduin beant woordde den minister. Tenslotte sprak de voorzitter van het uitvoerend comi té, de heer M. G. Wagenaar Humme- linck. Spr. deelde mede, dat 46 naties aan de uitnoodiging tot bijwoning van het congres gevolg hadden gegeven. Meer dan 1100 deelnemers, waarvan ruim 650 buitenlanders, hebben zich als lid van het congres laten inschrijven. Reeds in den namiddag zijn in 7 van de 22 secties de eigenlijke congreswerk zaamheden begonnen. UITBREIDING SCHOOL RESERVE OFFICIEREN ONBEREDEN ARTILLERIE. In verband met de groote uitbreiding van het korps luchtdoelartillerie en het regiment motorartillerie in de toekomst was het noodig de onderwijscapaciteit van de school voor reserve-officieren der onbereden artillerie aanzienlijk te vergrooten. In plaats van 50 zullen in het najaar 120 leerlingen worden opgeleid. Naar aanleiding daarvan zullen de aantallen officieren-leeraar en onderofficieren-in structeur belangrijk worden vermeer derd, terwijl mede de legeeringsruimte van de school uitbreiding behoeft. Ook de hoeveelheid oefeningsmateriaal en wat hiermede verder verband houdt, zal moeten worden opgevoerd. (N.R.C.) DE BEVOLKING VAN ZEELAND. In 1936 gestegen met slechts 852 inw. Het vertrek over treft nog steeds de vestiging, zoodat de vermeerdering is toe te schrijven aan het geboorte overschot. De bevolking van Zeeland is, zooals we reeds meldden, over 1936 gestegen met slechts 852 inwoners van 253.005 tot 253.857. Het aantal mannen bedroeg op 31 December j.l. 127.762 en het aan tal vrouwen 126.095. Opmerkelijk is, dat het vertrek (16.669) nog steeds de vestiging (15.346) overtreft, zoodat de toename der be volking uitsluitend moet worden toege schreven 'aan de meerdere geboorten (4.495) boven de overledenen (2.320.) De bevolking van de steden Middel burg en Vlissingen daalde tot resp. 18.350 (v.j. 18.378) en 21.753 (v.j. 21.771) inw. Tholen passeerde opnieuw de 3000 inw.; Zierikzee daalde iets van 6944 tot 6942; Goes steeg van 9605 tot 9668, ter wijl ook Oostburg een kleine winst kon boeken van 2721 tot 2731, evenals Hulst van 4087 tot 4102, Terneuzen van 11.272 tot 11.298 en Sas van Gent van 3233 tot 3263. Vermeldenswaard is ook, dat de bad plaatsen als Cadzand, Zoutelande, Dom burg Vrouwenpolder, Burgh en Haam stede ongeveer gelijk bleven, terwijl ook Veere zoo goed als geen verandering onderging. In het algemeen blijven de Zeeuwsche plaatsen gelijk en er zijn maar weinig jijemeenten, die blijvend groei vertoonen (Koudekerke, 's Heer Arendskerke enz.) Zeeland is dan ook de plattelandspro vincie bij uitnemendheid. VERANDERING VAN KOERS? Naar wij vernemen zal het Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen den han del in mosselen op Antwerpen, zooge naamde Vliet, geheel vrij geven. Een ieder handelaar kan nu met mosselen gaan varen op de stad. Een eerste stap in de richting van vrijen handel. Aardappelziekte, Het Kon, Ned. Met. Inst, in De Bilt deelt mede, dat in het etmaal van 't avonds 11 tot 's avonds 12 Juli in Z e e 1 ,a n d de weersgesteldheid kri tiek geweest is voor het optreden van aardappelziekte. F röbelonderwijs. Zaterdagmiddag vergaderde in de Chr. bewaarschool alhier de vereen, van Frö belonderwijzeressen in Zeeland. Door verschillende omstandigheden daartoe genoodzaakt, werd besloten de vereeni ging op te heffen. Daarna werd overge gaan tot het oprichten van een afd. der vereeniging voor Chr. Bewaarschoolon- derwijs in Nederland. Als bestuursleden werden gekozen de dames mej. Mooy te Wemeldinge, mej. Stroosnijder te Krui- ningen en mej. Van Wuyckhuyse te Ier- seke (De Z.) Legaten, Mej, G. J. Rembges, onlangs alhier overleden, heeft een bedrag van f 500 gelegateerd aan de kerkvoogdij der Ned, Herv. Gem. te Goes. De restau- r,atiecommissie tot instandhouding der Groote of Maria .Magdalenakerk ont ving eenzelfde bedrag. DE EERSTE LADING MELASSE. Voor de N.V. Haven van Vlissingen was het heden een belangrijke dag, zoo als bekend is de directie er eenigen tijd geleden in geslaagd te Vlissingen melas- se-tanks te verkrijgen. Onmiddellijk is men toen begonnen met het plaatsen van twee groote melasse tanks op de buitenhaven. De eerste tanks zijn eerst kortgeleden gereedgekomen. Reeds Za terdag jl. werd de eerste steen gelegd in het pompgebouw. Hedenmorgen om 6 uur kwam het eerste schip met een la ding melasse aan. Het was het Engel- sche s.s. „Gloxinia" kapitein Charles Hunker, komende van General Terra- za in Engeland. De eerst daags vertrek kende oud-directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer M. C. van Hall en de nieuwe directeur de heer F. P. C. Mijs waren spoedig ter plaatse aanwe zig. De nationale driekleur werd op het havengebouw geheschen, slangen aan gekoppeld en spoedig daarna was het de heer Van Hall die de pomp inwerking stelde en vloeide de eerste melasse in de nieuwe tank, waarmede dus een nieuwe phase voor de Haven van Vlis singen is ingetreden. DOMBURG. Benoemd tot ambtenaar bij het centraal bureau voor de statistiek te den Haag de heer J. J. van der Schuur thans werkzaam als volontair ter gemeente-secretarie te Domburg, wonende te Middelburg. KOUDEKERKE. De plaatselijke com missie voor den B.V.L. is uitgebreid'met twee leden op 't Zand woonachtig, na melijk de heeren A. J. Stoppels, wet houder en J. Lorier raadslid. IERSEKE. Maandagmiddag had aan boord van het motorschip „De Hoop", schipper Schippers, liggende in den Har den Hoek met een lading steenen de vrouw het ongeluk dat de vlam in een pan vet sloeg. Het vuur was spoedig ge- bluscht, maar de vrouw liep ernstige brandwonden op. Dr. Polderman ver leende de eerste hulp. Eindelijk zal dan de „bult" van de Vierstraat, de reeds zoolang den schoonheidszin dier straat beleedigde, verdwijnen. Het huis dat over een leng te van 7 meter, 224 meter diep de straat versperde is afgebroken. In de plaats van deze hindernis zal een nieuwe goud en zilverwinkel worden gebouwd met bovenwoning. DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. WOLPHAARTSDIJK. Het ligt in de bedoeling de installatie van den heer S. A. N. van Oeveren tot burgemees ter op Donderdag a.s. feestelijk te doen plaats hebben. Voor dien dag is het volgende pro gramma vastgesteld: van 911 volks spelen; om 12,30 ontvangst van den burgemeester aan de grens der ge meente; om 1.15 begroeting' door den voorzitter van het comité aan den in gang der kom; om 1.45 zanghulde door de schoolkinderen voor het gemeente huis; om 2 uur plechtige Raadsverga dering; om 3 uur défilé van de vereeni gingen langs het gemeentebestuur; om 3.305 uur optocht door de gemeente; om 5 uur stoeltje rijden en des ,uvónds van 7.30 af concert van de muziek vereeniging en uitvoering van zangver- eeniging en gymnastiekvereeniging. De burgemeester zal van 5,30—^6,30 Houdt heilig uw hoogste verwachting. Nietzsche. receptie houden in de kleuterschool en van 6.307 uur in de school te Oud- Sabbinge, KAMPERLAND. Voor den landbouw is het deze_ dagen weer een drukke per ode. Nam de werkloosheid d.e laat ste weken geregeld toe, thans is deze weer tot een minimum beperkt. De laatste jaren is door de landbou wers weinig vlas geteeld. Nu er echter in het textielgebied weer opleving is, wordt er door de landbouwers weer veel vlas geteeld. Nu het de tijd is dat het vlas ge trokken moet worden, is er handen vol werk voor de landarbeiders en trek ken deze in groote getale op naar het veld. Maandagmorgen leek het ol Kamperland ingenomen zou worden. Ruim 70 man stond aan het einde van den Veerweg op orders te wachten, wat voor deze plaats iets ongewoons is, Echter is het jammer dat deze druk ke periode van zoo korten duur z,al zijn. Gisteravond is er opnieuw gevochten ten Westen van Peiping. En het ziet er naar uit, dat er de komende dagen nog wel meer gevochten zal worden. Te Londen vermoedt men, dat de Japan ners van plan zijn, om een deel van de Noord-Chineesche provincies onder den voet te loopen en van het Chineesche rijk los te scheuren; precies zoo, als ze indertijd met Mantsjoerije gedaan heb ben. Er v/orden thans groote troepen machten en hoeveelheden oorlogstuig uit Mantsjoekwo, Korea en Japan zelf naar het tooneei van den strijd gediri geerd. De centrale Chineesche regeering zit natuurlijk evenmin stil. Zij houdt de door haar gelaste troepenbewegingen echter geheim. De Japanners hebben geprobeerd met de politieke kopstukken in Noord-China in contact te komen, teneinde een ac- coord te sluiten buiten de centrale re-- geering van China om. Het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken te Nanking heeft in verband hiermee mee gedeeld, dat aan de Japansche ambassa de een memorandum is toegezonden, waarin met nadruk wordt verklaard, dat geen overeenkomst in Noord-China als geldig en bindend wordt beschouwd, indien zij niet de toestemming van de Chineesche centrale regeering heeft ont vangen. De Japansche zaakgelastigde te Sjanghai heeft hierop aan de regeering te Nanking verklaard, Hat deze hou ding van haar een inmenging beteekent welke tot verwikkelingen leiden moet!! Hij verzocht de regeering haar houding te wijzigen. Japan geeft hiermee dus ijskoud te kennen, dat de centrale Chi neesche regeering eenvoudig niets met de zaak te maken zou hebben!! Het is natuurlijk een feit, dat het ge zag van Nanking tot dusver in de Noord-Chineesche provincies miniem was. De vraag is nu echter maar, of Ja pan door zijn huidig optreden het her stel van dat gezag niet geducht in de hand werkt. Van de anti-Japansche stemming in de Noordelijke provincies zou Nanking danig kunnen profiteeren. Als het maar ver genoeg gevorderd is met de organisatie der centrale legers, zoodat die het verweer tegen de Japan sche invasie kunnen opnemen. De mogelijkheid, dat er een Japansch- Chineesche oorlog uitbreekt, hangt hier mee ten nauwste samen. Momenteel ziet het er inderdaad veel meer dan gisteren naar uit, dat een oorlog voor de deur staat. Maar het Verre Oosten pleegt steeds merkwaardige verrassin gen te baren. Zoolang de situatie niet overzichtelijker wordt, valt er daarom nog niets met eenige zekerheid van te zeggen. Japansche oorlogsschepen naar Zuid-China. Uit Hongkong wordt gemeld: Een aantal op Formosa gestationneerde Ja pansche oorlogsschepen heeft opdracht ontvangen naar de Zuid-Chineesche ha vens te vertrekken met het oog op de anti-Japansche agitatie aldaar. Twee dezer oorlogsbodems zijn reeds aange komen te Amoy, een te Swatau en een te Foetsjau. In deze drie havens zou de anti-Japansche stemming zich sterk dóen gevoelen. Bezorgdheid te Washington, Uit Washington: De Japansche am bassadeur en de Chineesche legatieraad hebben giste~en een bezoek gebracht aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken in verband met de gebeurtenissen in het Noorden van Chi na. Hierbij heeft minister Huil den bei den diplomaten verklaard, dat een ge wapend conflict tusschen Japan en Chi na, naar de meening der Amerikaansche regeering, een ernstigen slag zou betee- kenen voor den wereldvrede en het we reldherstel. Minister De Laveleye verdwijnt uit de regeering. De liberalen hebben hun zin gekre gen: de minister van justitie, de heer De Laveleye (zelf liberaal), die zooi zijn best heeft gedaan, om de amnes tie-wet onder dak te krijgen, geheel tegen de opvattingen van het overgroo te deel zijner partijgenooten in, heeft zijn ontslag aangeboden en zal uit de regeering verdwijnen. Met dit offer ne men de liberale fracties van Kamer en Senaat nu genoegen. De dreigementen, dat ze de regeering niet langer haar steun zouden verleenen,. kou Van Zee land thans ,als opgeheven beschouwen. Vermoedelijk zal een der conserva tiefste liberalen, het Kamerlid Jennis- sen uit Lu lt, in de plaats vau mr. De Laveleye in de regeering worden op genomen. Bij de onderhandelingen over de op lossing der 'latente crisis hebben de li beralen nog als hun meening te ken nen gegeven, dat de regeöring meer aandacht dient te besteden aan de be langen van den middenstand, en dat zij zich moet hoeden voor corporatie ve experimenten. Van Zeeland zeide zulks toe. SPIONNAGE-AFFAIRE ONTDEKT, Te Luik heeft men in de kazerne Fonck, waar het derde regiment artil lerie is gelegerd, een spionnage-affaire ontdekt. Een kast, waarin belangrijke docu menten lagen was opengebroken en de inhoud ontvreemd. De vermoedelijke dader is voortvluchtig Men denkt, dat hij is uitgeweken naar een naburig land (Duitschland) voor welks rekening hij heeft gewerkt. De gestolen documenten w.aren opge borgen in een kast, welke geplaatst was in het bureau van den staf. Het slot van de kast was vernield. Behalve documen ten werd ook een bedrag aan geld mee genomen. De auditeur-militair werd da delijk verwittigd. Hij stelde direct een onderzoek in en liet appèl houden, waarbij bleek, d,at een brigadier (kor poraal) ontbrak. Deze man wordt er van verdacht de agent te zijn van een buitenlandschen spionnagedienst. Daar men vermoedt, dat er ook bur gers bij: de zaak zijn betrokken, houdt het parket van Luik zich ,net de aan gelegenheid bezig. Ds. Niemöller in vrijheid en weer gearresteerd, Ds. Niemöller die op 1 Juni is ge arresteerd werd, naar de „N, R. C." meldt, verleden Zaterdag op bevel van den rechter-commissaris formeel uit de gevangenis van Moabith ontslagen, maar onmiddellijk daarna weer door de ge heime politie gearresteerd en naar 't bureau Alexander Platz gebracht. De reden voor zijn nieuwe arrestatie is niet bekend. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD, De Poolsche politie heeft in den trein BoekarestWarschau >een Arme niër gearresteerd, die leider was van 'n internationale bende van handelaars in blanke slavinnen. In zijn gezelschap be vond zich een drietal jonge Roemeen- sche meisjes, die hij naar Rio de Ja neiro wilde vervoeren. Uit het onder zoek is gebleken, dat in de laatste maanden door dezen Armeniër en zijn medeplichtigen ten minste 200 meisjes zal Ptirol zonnebrand en een doorge zeten of stukgeloopen huid snel ver zachten en genezen. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond'. DE BILDT: Zwakke tot matige Z,W, tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, Iets warmer. UKKEL; Matige winden uit Z.W. tot W. richtingen, bewolkte hemel, plaatse lijk helder, misschien hier en daar een weinig regen of motregen, zachte tem peratuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 13 graden. Morgen vrij schoon weer met ochtendnevel. Di. 13 Juli, Zon op: 4 h 55; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 11 h 44; onder: 23 h 07. E.K. 15 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingens Juli. Di. 13 Wo. 14 Do. 15 Hoog- en Hoogwater, 5.50 18.04 6.33 18.46 7.18 19.35 Laagwater te Juli. Hoogwater. Di. 13 7.39 19.56 Wo. 14 8.17 20.33 Do. 15 8.58 21.14 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Laagwater. 12.00 24.43 12.43 1.23 13.29 Wemeldinge: Laagwater. 1.02 13.13 1.41 13.54 2.22 14.39 en Domburg 38 min. later uit Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Polen via Gdingen naar Rio de Janei ro zijn vervoerd en aldaar verkocht. KRACHTIG OFFENSIEF DER REGEERINGSTROEPEN TEN WESTEN VAN MADRID, Uit de nadere mededeelingen over de gevechten, die verleden week zijn geleverd ten Westen van Madr d, kan thans inderdaad worden opgemaakt, dat de regeeringstroepen aan dit ge deelte van het Madrileensche front successen hebben behaald, waarvan het voornaamste schijnt te zijn de inname van Brunete, dat op ongeveer 20 km ten Westen van de hoofdstad is gele- gen. Volgens mededeel ng,en van de re geeringstroepen is Brunete bij verras sing in handen van de linkschen ge vallen, daar de aandacht der opstan delingen den vorigen dag was afgeleid in den sector van Aranjuez, ten wes ten van La Reina. De operatie werd Met groote snelheid, na een luchtbom bardement, uitgevoerd. De te Brunete gemaakte krijgsgevangenen werden op gevangen op het oogenbük waarop zij te voorschijn kwamen uit de onder- aardsche schuilplaatsen, waarin zij dek king gezocht hadden tegen de bom men. Troepen opstandelingen, die gealar meerd waren, naderden langs de wegen van hun achterland, maar de lucht strijdkrachten der regeering bestookten hen voortdurend, evenals de gezonden vrachtwagens en convooien. Intusschen was ook begonnen met de inneming van Villa Nueva de La Canada ten Noorden van Brunete. D't eischte geruimen tijd. Op 8 Juli vielen versche troepen Los Llanos aan, en veroverden de plaats, welke een domineerende stelling vormt en tijdens den nieuwen opmarsch in staat stelde de dorpen Mosquito, Ro- manillos en Castillo de villa Franqa in te nemen. Vrijdag ondernamen de rechtschen tegenaanvallen, o.m. op Brunete, terwijl in het Westen de re geeringstroepen Villa Nueva del Pardil- lo bedreigden. Zaterdag werd de tegenstand van de rechtschen op alle punten en vooral voor Madrid krachtiger. Zij gingen tot den tegenaanval over, maar de regee ringstroepen wisten zich in hun stel lingen te handhaven. Zondag, na een reeks achtereenvol gens afgeslagen aanvallen, trokken de regeeringstroepen Villa Nueva del Par- dillo, N.W. van Madrid gelegen, b:n- nen. Tijdens al deze operaties is het op- trëden der regeerings luchtstrijdkrach ten van beslisse.nden invloed geweest, terwijl ook de artiller e op zeer doel treffende wijze is opgetreden. Het hoofdkwartier van de troepen j i| ji'l w

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1