GOESCHE COURANT - WITTE WEEK s. W.9dc PlêlS BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 161. TWEE BLADEN. MAANDAG 180e JAARGANG. RAMMEKENS VOOR DEN PRINS! DIRECTOIRES HEMDEN ONDERJURKEN Een Goede Huidverzorging MIDDELBURG. GOES. VLESSINGEN. IIDDELBUBGSCHE COURANT Jegblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VKssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonti. in Middelburg oa Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middolburgsche Courauit"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 ICantoor te GOE1S: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Onmetelijk wijd, vervuld van 't eigendommelijke licht, staat de zomer hemel over het liefelijke landschap, over Zeelands tuin Walcheren, Eenzaam gaat langs den schorrenkant van den Bijleveldpolder bij de hoeve Rapenburg, de oude verweerde herder, als den klas siek geschilderden met staf, hond en oude jas, doch met waterlaarzen aan in plaats van op klompen als zijn gilde- broeder van de hei. Zoo hoedt deze een zame zijn schapen aan den zeedijk. Eenzaam en eenzelvig als de zwijg zame herder op de stille, in 't avondlicht zoo kleurig paars aanloopende schorren, ligt daar aan de vroegere havenmonding van de eens zoo machtige koopvaardij- haven Middelburg nu op Walcherens zuidoost-punt het voormalig fort Ram- mekens. Na 't vriendelijk-schilderachti- ge Ritthem is het enkel langs een smal- beklinkerden kronkelweg te bereiken, maar: het loont de moeite! Want voor bij de oude boerenhoeve waar de fort wachter woont, achter die breede grachten met krijgskundig aangelegde wallen en dijken, ligt nog het groote fort, met zijn warme oude baksteenen muren, begroeid met velerlei schoon en, naar men zegt, menig zeldzaam kruid. Door een romantieke poort, met een sleutel als uit een sprookje gesloten (thans is den zwerver 't bezoek echter slechts verboden in.... den vogel broedtijd!) komt men binnenin nog bij duistere keldergewelven, een welput voor geval van belegering, een steenen trap, voerende naar de wallen, waar in vroeger jaren de heldenmoed bedreven werd Fort Rammekens wij zeggen hier: Rammetjes zal volgend jaar zomer, als alles goed gaat, enkele dagen uit den slaap der eeuwen herleven. Dan zullen de Spaansche krijgslieden er in hun kleurige kleedij bezit van nemen, tot de Geuzen ze onder kanongebulder en in kruitdamp weer zullen verjagen, als eeuwen geleden. Want wanneer in Juli 1938 het vierde eeuwfeest van Philips van Marnix, heer van Sint Aldegonde, op Walcheren ge vierd zal worden er wordt in België ook reeds aan gewerkt en onze Zuider buren komen op Marnix' gedenkteeken op Souburgs begraafplaats kransen leg gen en toespraken houden dan zijn de Souburgers voornemens ais onderdeel der feestelijkheden in het oude fort Rammekens een groot openluchtspel op te voeren: Rammekens voor den Prins getiteld. Dit plan is op touw gezet door de Souburgsche Oranjevereeniging, welke zich den individueelen steun verzekerde van een aantal bestuursleden der afdee- ling Middelburg e.o. van het Alg. Ned, Verbond, onder aanvoering van haar voorzitter jonkheer F. Beelaerts van Blokland. Het spel is ontworpen en ge schreven door den reeds eerder lauwe ren geplukt hebbenden liefhebber-too- neelregisseur Piet Blaauw overigens tandarts van zijn stiel en den sier kunstenaar Wim Abeleven. Het is iet wat vrij bewerkt naar gegevens uit De Geschiedenis van Rammekens, een stu die door onzen geschiedkundige meester B. J. de Meij van Ritthem. Het open luchtspel Rammekens voor den Prins bestaat uit twee gedeelten, spelende in de rumor van den Spaanschen tijd. On derwerp der handeling van het eerste gedeelte is de onrust onder de Spaan sche bezetting en de krijgslistige inne ming van Rammekens door de Geuzen (4 Augusths 1573); het tweede, wat vrijer ten aanzien der historische feiten behandeld, speelt op 18 Februari 1574 en verbeeldt den overgang van Middel burg naar den Prins van Oranje, waar van ditmaal dan aangenomen wordt, dat Prins Willem kennis krijgt ten tijde van een bezoek aan het veroverde fort. In dit tweede gedeelte komt Marnix van Sint Aldegonde ten tooneele en op den voorgrond. De velerlei noodzakelijke verbindin gen met de autoriteiten zijn reeds ge legd en de omvangrijke voorbereidingen zijn al in vollen gang. De Souburgers zullen onder Abelevens aanvurende lei ding de honderden kleurige kostuums zelf maken en de spelers zullen hoofd zakelijk zelf Souburgers zijn. Op den Westelijken fortwal is een tribune ont worpen die meer dan duizend toeschou wers kan dragen. Hoe deze drommen naar dit afgelegen oord vervoerd moe ten worden, is een vraagstuk op zich zelf. Maar degenen, die dezen prach- DE KONINGIN NAAR DEN HAAG TERUG. H. M de Koningin is Zaterdagmiddag omstreeks half drie per auto van Soest- dijk naar Den Haag teruggekeerd. Dr. H. Colijn naar het buitenland. De minister-president, dr. H. Colijn, is hedenochtend voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrokken. DE 415 M GOLF VOOR DEN OMROEP IN GEBRUIK GENOMEN, Voorloopig van 8 uur 's avonds al. Nederland, gedwongen door de sto ring, die het van Brasov (Roemenië) om- dervindt, heeft de 415 m golf (722 kcs) in gebruik genomen. Deze golf is, althans voor het oogen- blik, voor Nederland een zeer gunstige, daar zij overigens slechts op verren af stand in het Oosten van Europa (Kiev) wordt gebruikt. Hier te lande kon door de geringe energie die zender niet wor den gehoord. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan met het handhaven en het gebruik maken van den 1875 m golf. De uitzendingen geschieden van 8 uur 's avonds af te Kootwijk, en zijn aange zien de zandige Veluwe voor middelba re golven als deze een niet geschikt ter rein is, voor de luisteraars in Neder land nog niet van veel belang. Naar de verwachting zal er echter aanleiding zijn t.z.t. daarin verandering te brengen door het in gebruik nemen van een wel geschikt terrein. Het luisteren naar de voorloopige uit zendingen, welke hetzelfde programma ten gehoore brengen als die op de 1875 m golf, kan dus voor de luisteraars in teressant zijn, voor een oordeel over goede ontvangst komen deze uitzendin gen nog niet in aanmerking, WOL UIT ONDERMEIK, Door het Italiaansch-Nederlandsch consortium, bestaande uit: comm. An tonio Ferretti, uitvinder, de Snia Visco- sa, te Milaan, N.V. „Lyempf" te Leeuwarden en N.V. Leo de Winter en co. te Amsterdam, is opgericht de N.V. Hollandsche industrieele maatschappij vooir caseïnebereiding „H'irnca". Deze maatschappij heeft ten doel het fabriceeren en doen fabriceeren van tex- tiel-caseïne en van melkwol (lanital), waartoe zij van den uitvinder Antonio Ferretti de uitsluitende rechten voor Nederland heeft verworven. Een viertal fabrieken in het noorden des lands is inmiddels met de fabricage van textiel-caseïne begonnen. Het in- stalleeren van verdere fabrieken voor de bereiding van deze speciale caseïne wordt thans op groote schaal voortge zet. De plannen voor de oprichting van de lanital-fabriek in Nederland bevin den zich eveneens in een ver gevorder den staat van voorbereiding. Mishandeling van inheemsche gevangenen. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid den heer Effendi in verband met de be richten, volgens welke te Larantoeka op groote schaal mishandelingen van in- heemschen door verantwoordelijke ge- zagsbekleeders (zouden hejjben plaats gehad, heeft de minister van koloniën medegedeeld, dat het hem bekend is, dat de beide destijds te Larantoeka be scheiden bestuursambtenaren in de eer ste maanden van het vorig jaar zich hebben schuldig gemaakt aan mishande lingen van in de gevangenis aldaar in preventieve hechtenis.gestelde verdach ten van inheemschen landaard. In verband met deze feiten is tegen de bedoelde bestuursambtenaren een justitieel onderzoek ingesteld, dat nog niet is beëindigd. Intusschen is één van de betrokken bestuursambtenaren, die in verband met een hem verleende doch later ingetrokken buitenlandsch verlof zijn betrekking reeds had neergelegd, onder nadere qualificatie uit zijn betrek king ontslagen, terwijl de andere in de uitoefening zijner functien is geschorst. Aan de hand van het resultaat van het aanhangig gerechtelijk onderzoek zal nader worden beslist, welke admi nistratieve maatregelen te hunnen aan- tigen openluchtspel-schouwburg kennen en van den inhoud van 't met vuur ge schreven spel kennis namen, zijn van oordeel dat hier iets schoons gewrocht kan worden! Met hoe groot er overgeving en j hartstocht voor het doel wij schrijven, des te hooger schoonheid zullen wij bereiken. zien verder dienpn te worden getroffen. In de gestrengheid der correctie van de schuldigen ziet de minister den meest doeltreffenden waarborg tegen een her haling van dergelijke afkeuringswaardi- ge feiten. Overigens vindt hij, gelet op het geheel incidenteele karakter van de gebeurtenissen, geen termen tot het treffen van maatregelen van algemeene strekking. KINDERZANG-MIDDAG. Op de in Januari van dit jaar gehou den algemeene vergadering van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Ver edelt" verklaarde de zangvereeniging „Zanglust" te 's Heer Arendskerke zich bereid in 1937 een kinderzangmiddag te organiseeren. Dit kinderzangfeest is Zaterdag te 's Heer Arendskerke ge houden en het dient gezegd, de organi- seerende vereeniging heeft eer van haar werk gehad. Dertien kinderkoren namen deel. In het oefeningslokaal der zangvereeniging werden besturen en directeuren der ko ren officieel ontvangen door het ge meentebestuur. Nadat de vice-voorzit- ter van den Zangersbond, de heer Jon ker uit Haamstede de aanwezigen had verwelkomd en er op gewezen had, hoe de Zeeuwsche Zangersbond door het in stellen van jaarlijksche kinderzangfees ten zeker nuttig werkzaam is, nam bur gemeester Elenbaas het woord. Hij sprak er zijn waardeering over uit, dat de bond het beoefenen van den volks zang op deze wijze ook in onze provin cie bevordert. Het „jong geleerd, oud gedaan", zal, volgens hem ook in dezen bewaarheid worden en de zangvereeni- gingen, leden van den Bond, zullen, doordat ze geleidelijk haar leden recru- teeren uit de kinderkoren, daar voorze ker wel bij varen. Hij prees den heer P. Traas, directeur der vereeniging „Zang- lust", waar deze reeds jaren zoo veel heeft gedaan voor de beoefening van zang en muziek in 's Heer Arendskerke. Daarna ging het in optocht achter de harmonievereeniging „Excelsior' naar het terrein, een weide van den heer D. W. Lindenbergh, die dit terrein geheel belangeloos had beschikbaar gesteld. De kleurige stoet van tusschen de 400 en 500 kinderen, die onder de opgewek te tonen der muziek, dansend en zin gend volgden, bracht de ouderen, die meetrokken naar het terrein, reeds in opgewekte stemming. Van twee tot zeven uur duurde de uitvoering. Begonnen werd met samen zang van alle deelnemende koren van het Wilhelmus, „Alle man van Neer- lands stam" en „Waar de blanke top der duinen", onder directie van den heer P. Traas. Deze samenzang klonk uitste kend. Nu deden achtereenvolgens de verschillende koren elk een viertal lie deren hooren. Het was een lust naar dien frisschen en opgewekten kinder zang te luisteren. Een zeer, zeer groot aantal belangstellenden volgde met aan dacht het gebodene en telkens weer klonk een daverend applaus. Wat deden die kleinen er waren bij enkele ko ren iknderen zeker niet ouder dan 6 jtar hun best en hoe nauwkeurig letten ze in 't algemeen op den diri- gent. In de pauze speelde „Excelsiorweer eenige nummers en zong de zangver eeniging „Zanglust" enkele liederen. Na afloop ging het weer in optocht naar de dorpskom achter het spelende muziekgezelschap. Op het plein voor het oude schoolgebouw danste de jeugd nog een poosje vroolijk in het rond op de maat der muziek en hierme de kwam het einde van dit feest. Het is een genotvolle middag geweest voor elk, die wat voelt voor zang en muziek en de Bond „Zang Veredeldt", de ver eeniging „Zanglust" en de inwoners van 's Heer Arendskerke, die door milde bij dragen het mogelijk maakten dit feest te houden, zij allen kunnen hoogst te vreden zijn. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met in gang van 10 September a.s., tot dijk graaf van den Westerlandpolder, J. Lin denbergh, teWolphaartsdijk, Zeer voordeelige aanbiedingen: ZIE ETALAGES. MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht j en mooi en voorkomt en geneest zon- nebrand en vervellen. Doos 30 ct. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, aanvankelijk licht of half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer. UKKEL: Lichte tot matige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt, enkele op klaringen, tijdelijk regen of motregen, misschien plaatselijk onweer, matige temperatuur, met een nachtelijk mini mum van ongeveer 12 graden. Ma. 12 Juli. Zon op: 4 h 53; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 10 h 32; onder 22 h 49. E.K. 15 Juli. uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den; met ingang van 1 Augustus a.s., tot gezworene van het waterschap Waarde, P. Verbrugge, te W aarde, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden; met in gang van 1 Augustus a.s., tot gezworene van den Karelpolder, S. J. C. Frelier, te Kruiningen. Crediet voor IJktafel Electriciteitswerken. B;ij aanneming door den Raad tot aankoop van een ijktafél voor éénpha- se-electrieiteitsmeters voor f 2500 's toegezegd, dat voor de aanschaffing alsnog overleg met de PZEM zou plaats hebben omtrent samenwerking te de zer zake. B. en W. kunnen thans en kele nadere mededeelingen doen, waar bij. er rekening mede moet worden gehouden, dat beide personen, die voor de ijkinrichting van de bedrijven arbei den, meermalen ook ander werk doen. Zij zijn belast met het onderhoud der lantaarnuurwerken, het opnemen van meters bij grootverbruikers, verleenen van hulp bij technische metingen, me ter-controle bij sommige verbruikers enz. De aanvoer van te reviseeren me ters kan bovendien vaak niet regelma tig geschieden, doordat het andere per soneel den tijd daarvoor mist, zoodat de twee bedoelde ambtenaren zelf voor de omwisseling moeten zorgen. Voorts wsselt het aantal en het type der te ijken nieuwe meters somtijds sterk af. Een en ander bemoeilijkt de ramingen van het jaarlijks te ijken aan tal meters en de zuivere ijkkosten. Ze ker is in ieder geval, dat aankoop van de ijktafél de vaste kosten per jaar ge middeld met n'et meer dan rond f 160 z,al vermeerderen. Als de ijktafél er is zullen rond 400 meters meer per jaar aan revisie worden onderworpen. De meerdere kosten worden op rond f 335 per jaar berekend en bij de PZEM zou den de 400 meters reeds f 480 kosten, transport-kosten buiten rekening gela ten, terwijl de ijking nog zou moeten geschieden op tijden, die de PZEM schikken, die niet aangesloten is bij den metercontröledienst der P. K. E. M. A. B. en W. vertrouwen voldoende te hebben aangetoond, dat de aanschaffing van een eigen ijktafél volkomen ver antwoord is. Huurauto-vergunningen. Bij K. B, van 23 Juni is het „Regle ment autovervoer personen" o.m, al dus gewijzigd, dat ook tegen door B. en W. gedane .weigeringen van ver gunning voor de exploitatie van huur- ,automobielen beroep op den Raad is toegelaten. B. en W. stellen voor de gemeentelijke verordening in dien zin te wijzigen. ♦Openbaar Orgelconcert. Het programma voor de orgelbespe ling op Dinsdag 13 Juli a.s., des namid dags 2.30 u.3.30 u. in de Groote- of Maria Magdalenakerk te Goes, door den heer Adr. Kousemaker, luidt als volgt: 1. Koraal-partita „O Gott, du frommer Gott", Joh. Seb. Bach; 2. a. Andante re- ligioso, b. Adagio, Felix Mendelssohn; 3. Koraalbewerkingen Max Reger, a. Ge zang 39, b. Ps. 42, c. Gezang 264; 4. Fan tasie over „Een vaste burg", Jan Zwart; 5. Offertoire, César Franck; 6. Marche triomphale, Jac. Bonset. De toegang is vrij. Gedurende het be spelen van het orgel is het ten strengste Hoog- en Laagwater te Vlissingem Juli. Hoogwater. Ma. 12 5.02 17.17 Di. 13 5.50 18.04 Wo. 14 6.33 18.46 Hoog- en Laagwater te Juli. Hoogwater. Ma. 12 6.58 19.16 Di. 13 7.39 19.56 Wo. 14 8.17 20.33 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Vee.-e (S springtij). Laagwater. 11.21 24.02 12.00 24.43 12.43 Wemeldinge: Laagwater. 12.31 1.02 13.13 1.41 13.54 en Domburg 38 min. later verboden door de kerk te loopen. Na elk nummer is er gelegenheid tot bin nenkomen en verlaten der kerk. De Nijtengo. Zaterdagmiddag bleef het nog vrij rus tig op de Nijtengo, doch des avonds was er een druk bezoek en heerschte een ge zellige stemming, die aanhield tot het middernachtelijk uur. Te tien uur was de Nijtengo echter reeds officieel door burgemeester Van Dusseldorp gesloten. Ook enkele stand houders spraken nog vriendelijke woor den en aan den voorzitter van de ten- toonstellings-commissie, den heer Gey- sen, werden daarbij bloemen aangebo den, Vernieling Patate-frites kraam. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen W. F., wegens vernieling van de Patate-friteskraam van den hr. C. Luyks, staande aan den Patijnweg. W, F, bekende en verklaarde zich be reid de schade te vergoeden. F. was in gezelschap van het meisje L. N. en een kennis J. H. J. Er moet geen wraak of iets dergelijks, doch alleen een overdre ven baldadigheid als oorzaak aange merkt worden. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Juni 1937 werd aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 119.244 en terugbe taald 86.506. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 32.738. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 69. EEN KORTE PLECHTIGHEID AAN DE HAVEN. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur waren op den kademuur van de buiten haven verschillende autoriteiten bijeen gekomen, om getuige te zijn v,m de eer ste steen-legging van een nieuw pomp- gebouw. Wij merkten daar o.a. op: den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, den scheidenden en den nieuwen havendirecteur resp. de heeren M, C. van Hall en F. P, C. Mijs, den directeur van de Kon. Maatsch. „De Schelde" ir. H. C. Wiesseling, direc teuren van de „Vlismar" en „S. H. V." en vele anderen. Dit pompgebouw wordt geplaatst naast de twee groote melassetanks, ge bouwd door de Kon. Maatsch. „De Schelde" en moet dienen'om de melas se uit de tanks in tankwagens te pom pen. Nadat aan mevrouw Van Hall bloe men waren aangeboden, werd de eer ste steenlegging verricht door een doch tertje en een zoontje van den scheiden den directeur, waarna burgemeester Van Woelderen wees op het groote belang voor het havenbedrijf van dit

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1