Onrechtmatig bezit BINNENLAND. Vaste stemming op de Amsterdamsche beurs. 11). Herhalingsoefeningen van dienstplichtigen. UB de Middefbsrgscfie Courant w vóór vijftig jaar. Financieel economisch weekoverzicht. Naast buitenlandsche invloe den, laat de toenemende be' drijvigheld in ons land zich gel den. De betere stemming in Amerika en de in ieder geval niet slechtere berichten uit Frankrijk hebben onze beurs deze week gunstig beïnvloed. Men dient deze betere stemming niet uitsluitend op re kening van den meer bevredigenden gang van zaken in het buitenland te brengen. Het publiek realiseert zich steeds meer dat de toestand hier te lan de intrinsiek zeer gezond is. De cijfers van de werkloosheid welke in absoluten zin nog wel hoog, maar relatief aanzien lijk zijn gedaald ten opzichte van het vorige jaar, doen duidelijk zien dat het met de bedrijvigheid steeds beter is gesteld. Een sprekend voorbeeld hier van vormt een bedrijf als Philips, waar men vrijwel onafgebroken voortgaat nieuwe arbeiders aan te nemen. De laat ste dagen was men op dit fonds zelfs bij zonder vast op geruchten dat het slot- dividend betrekkelijk hoog zou uitvallen. Zooals bekend verschijnt het jaarverslag van dit concern, dat zijn boekjaar per 31 April beëindigt, steeds omstreeks September; mogelijk dat het thans wat eerder wordt gepubliceerd. Speciale be langstelling blijkt er plotseling ook te bestaan voor aandeelen Aku, in ver band met het feit dat dit bedrijf in de afgeloopen week de productie van kunstwol, het bekende lanital, ter hand heeft genomen. Naar bekend is de grondstof voor dit product de z.g. tex- tiel-casëine, die uit ondermelk wordt verkregen. Naast de perspectieven wel ke de productie van lanital voor onze kunstzijdebedrijven opent, dient men ook de beteekenis te erkennen welke een verbreiding van de lanital-produc- tie kan hebben voor onze Nederland- sche leveranciers voor de evengenoem- de textielcasëine. Voor de Nederland- sche en Deensche zuivelbedrijven zijn dit ongetwijfeld verblijdende klanken. Onder den invloed van een en ander konden aandeelen Aku dan ook een niet onbelangrijk koersavans boeken. Typisch is het voorts dat naar Neder- lajidscbje scheepvaajrtwaafden vrijwel onafgebroken een goede vraag blijft be staan. Dit geldt echter voor alles aan deelen van de wilde vaart. Eenige teleurstelling wekte echter het bericht, dat de Holland-Amerika lijn een opdracht tot den bouw van twee nieuwe schepen aan Denemarken heeft verstrekt terwijl Nederland zich slechts den bouw van één schiu zag toegewezen. Hoewel het strikt geno men, natuurlijk toe te juichen ware ge weest dat onze scneepsbouwnijverhcd ook met den bouw van de beide andere schepen ware belast, dunkt ons er toch geen reden tot ontevredenheid. De over wegingen welke de H. A. L. deden be sluiten den bouw aan Denemarken te gunnen, moeten uit zuiver commercieel oogpunt ongetwijfeld worden geappre cieerd. Denemarken deed nu eenmaal een goedkoopere offerte en de tijden zijn gelukkig voorbij dat onze werven, ten einde eenigermate het hoofd boven water te kunnen houden, zich genood zaakt zagen ver onder den kostprijs in te schrijven, wetende dat zij voor een groot deel der verliezen op den Staat konden terugvallen. Men kan stellen dat bij de huidige offerten onze Nederland- sche scheepsbouwmaatschappijen een zekere winstmarge kunnen calculeeren, waartoe zij sedert 1931 niet meer in staat waren. Blijkbaar kon voor dit spe ciale geval Denemarken echter goed- kooper aanbieden, waardoor de bouw van genoemde schepen, onze werven, die overigens over bezetting niet te kla gen hebben, voorbij ging. Voor suikeraandeelen bestond even eens een goede vraag. De afdoeningen van de Nivas blijven zeer bevredigend, terwijl de limites waarop zaken tot stand komen, steeds kunnen worden verhoogd. Men kan dan ook veilig zeg gen, dat bij de huidige prijzen het mee- rendeel der suikerfabrieken een rede lijke winst kan maken. De afzet van de Nivas is zoo groot, dat men zich we eens afvraagt of uiteindelijk de suiker conventie welke kortgeleden te Londen tot stand kwam, voor Java niet een blok aan het been zal blijken te zijn, omdat het zich hierdoor in zijn bewe gingsvrijheid ziet beperkt. De toekomst zal ons leeren of Java, dat overigens zelf nimmer zoo bijzonder op deze con ventie gebrand is geweest, in dezen aan 't kortste eind trekt. De thans te Lon den aanwezige Internationale Suiker- raad bevat als één der agendapunten de vraag of op de quota van de verschillen de landen de bekende korting van 5 nog wel zal dienen te worden toege past nu het toch wel duidelijk is dat verschillende landen, waaronder Duitschland, slechts een gering gedeel te van hun export-quota zullen halen. Op de obligatiemarkt blijft de onder toon vast, hoewel de vergroote belang stelling voor aandeelen zijn invloed niet heeft gemist. Men realiseert zich dat bij den lagen /rentestand voor obligatiën, het rendement op aandeelenbezit toch steeds niet onbelangrijk grooter is. Hieronder laten wij een lijstje volgen van de koersen van de meest op den voorgrond tredende fondsen: Aku 6470 Philips 321340 Koninklijke Paket 188194 Holland-Amerika Lijn 129133 Koninklijke Olie 419414 Anaconda Copper 3841 door DOROTHEA GERARD. Katya's eerste gedachte was te vluchten, want een leven van volstrekte eenzaamheid had haar wel niet men- schenschuw gemaakt, maar haar toch zekeren afkeer voor nieuwe gezichten ingeboezemd. Maar nieuwsgierigheid be hield de overhand. Onhoorbaar sloop zij een paar schreden terug tot zij een kijkgaatje vond tusschen de takken van een groote seringenstruik, waardoor zij een goed gezicht had op den onverwach- ten bezoeker. Zij leidde uit zijn figuur en de omtrekken van zijn profiel dat ech ter door een korten, dikken baard was omlijst, af, dat het een jongeman was. Ha, daar wendde hij zijn hoofd zeer langzaam van links naar rechts, als trachtte hij het schouwspel goed in zich op te nemen, waardoor hij haar gele genheid schonk hem beter op te ne men. Ja, hij was jong, zij het oolk niet zoo jong als zij eerst had ondersteld zoo om en bij de dertig, leek haar het waarschijnlijkst met een korten, vier kant afgeknipten baard, bruin van kleur maar met een gouden weerschijn, waar het zonlicht er langs streek. Hij had zijn hoed naar achteren geschoven en dui delijk kon Katya de scherpe afscheiding zien tussche'n het blanke deel van het .voorhoofd, dat anders steeds door den De nieuwe regeling. De regeerinspersdienst meldt: Het is niet ongewenscht in herinne ring te brengen, dat de verplichtingen van dienstplichtingen ten aanzien van de herhalingsoefeningen zijn uitgebreid. Sinds vele jaren was de regeling aldus: De duur van de herhalingsoefeningen bedroeg in totaal ten hoogste 40 dagen. Deze oefeningen werden bij de land macht in den regel over 2 tijdvakken verdeeld; de eerste herhalingsoefening had gewoonlijk plaats 2 a 3 jaar na het volbrengen van de eerste oefening en de tweede weer een paar jaar later. Voor de onderofficieren kon elke herhalings oefening worden bepaald op een duur, 7 dagen langer dan voor de andere dienstplichtigen. In deze regeling is verandering ge bracht bij de wet van 22 April 1937, wel ke wet in werking is getreden met in gang van 1 Juni j.l. De verandering heeft betrekking op het getal keeren, dat de dienstplichtigen voor herhalingsoefenin gen kunnen worden opgeroepen. De beperking, welke hieromtrent in de wet gelegen was, is komen te verval len, zoodat de regeering thnas vrij is om naar gelang van de behoefte een dienst plichtige eenmaal voor 40 of tweemaal voor 20 of driemaal voor 13 dagen te la ten opkomen. Ook bestaat de vrijheid om de oproeping op nog andere wijze te doen, bijvoorbeeld 4, 5 of 6 keer, en bovendien behoeven de tijdvakken ook niet telkens even lang te zijn: den eenen keer mag een verblijf onder de wapenen voor herhalingsoefeningen langer duren dan den anderen keer. Alleen mag het totale getal van 40 dagen niet worden overschreden. Onder deze 40 dagen moet evenwe de verlenging met 7 dagen, die bij elke herhalingsoefening voor de onderofficie ren kan worden toegepast, niet worden medegerekend. Gesteld, dat de 40 dagen worden verdeeld over 4, tijdvakken van 10 dagen, dan kan men de onderofficie ren telkens 17 dagen laten opkomen, in welk geval dezen in totaal 68 dagen voor herhalingsoefeningen moeten dienen. De plannen van het legerbe stuur. Bij de behandeling van de wetswijzi ging in de Tweede Kamer is reeds het een en ander gebleken van de plannen die omtrent de wijze van uitvoering van de nieuwe regeling bij het legerbestuur bestaan. De bedoeling is om in het algemeen het getal herhalingsoefeningen van 2 op 3 te brengen, doch tevens om de dienst plichtigen, die meer in het bijzonder voor de grensverdediging zijn aangewe zen, vaker te laten opkomen. Voor de laatsten zullen de oefeningen dan voor een deel korter duren dan voor de an deren. Degenen, die dit jaar en de eerstvol gende jaren voor een derde of vierde herhalingsoefening in aanmerking ko men, hebben voor het meerendeel reeds 2 herhalingsoefeningen van 17 dagen volbracht. Sommige groepen een oefening van 17 en een van 13 dagen in totaal 34 of 30 dagen. Zij kunnen dan nog voor 6, een deel voor 10 dagen, voor herhalingsoefeningen worden opge roepen. In 1937 zullen de dienstplichtigen, die een bestemming hebben bij de grens troepen en die behooren tot de lichtin gen 19231929, voor een gedeelte tot het vervullen van een derde herhalings oefening worden opgeroepen. Zij zullen slechts voor 3 dagen behoeven op te komen. Voor de meesten is de opkomst bepaald op Donderdag 7 October en het vertrek naar huis op Zaterdag 9 Oc tober. De onderofficieren komen voor het meerendeel een week eerder op en vertrekken tegelijk met de korporaals en soldaten. Het gros van deze dienstplichtigen moet op andere plaatsen opkomen dan bij vorige opkomsten het geval was Ook zal deze oefening van anderen aard zijn dan de vorige oefeningen. Het bijzondere karakter van deze oefening brengt met zich, dat er geen gelegenheid bestaat om de opkomst voor sommigen op een ander tijdstip te stellen. Ook uitstel voor een vol jaar kan nietwor- den verleend, omdat een oefe ning als deze naar alle waarschijnlijk- lijkheid het volgend jaar niet zal wor den gehouden. De opgeroepenen zullen er op moeten rekenen, dat even min kans bestaat om van deze opkomst te worden vr ij gesteld. Ook zal voor deze op komst geen toestemming worden ver leend om buiten de kazerne enz, te overnachten. Kostwinnersvergoeding zal met be trekking tot deze herhalingsoefeningen worden verleend, voor zoover belang hebbenden daarvoor naar de gewone re gelen in aanmerking komen. Ten aan zien van dienstplichtigen, die in aanslui ting met deze herhalingsoefeningen vrij willig eenige dagen in werkelijken dienst doorbrengen, hetzij voor, hetzij na deze oefeningen, wordt de kostwin nersvergoeding, welke toegekend wordt over den tijd van de herhalingsoefenin gen, geacht ook te gelden voor den duur van dat vrijwillig verblijf in werke lijken dienst. Zij, die voor deze oproeping in aan merking komen, hebben reeds een voor hoed is bedekt, en de rest van het door zij zich niet aan wetsschennis had schul het zonlicht gebruinde g'elaat, Zijn klee- dig gemaakt, maar dat was, gelijk zij ren en laarzen waren met een laag stof wist, geen bezwaar, En een ambtelijk bedekt als bij iemand, die een langen bezoek aan haar bibliotheek zou, wist weg te voet heeft afgelegd. Maar de zij echter ook', haast onvermijdelijk een tkleeren en laarzen waren van betere minder aangenaam gevolg voor haar hoedanigheid dan men bij een inbreker kunnen hebben. Zij mocht niet verwacht- mocht verwachten. j ten, dat de regeeringscensor al de boe- Katya's adem stokte, want hij had zich ken zou goedkeuren, welke zij in den geheel naar haar omgekeerd en met laatsten tijd had gelezen. Het zou mis- angst vroeg zij zich af, of net inderdaad schien wel zoo verstandig zijn, ze weg mogelijk was. dat hij haar niet kou zien.te stoppen! Een oogenblik schenen zijn oogen doorj Katya dacht een oogenblik na en de bladeren heen de hare te ontmoeten, j schudde toen het hoofd. Ook de theorie, rustige blauwgrijze oogen onder ietwat dat het een detective was, leek haar zware wenkbrauwen, Maar zij waarden verder zonder iets gezien te hebben Zoo roerloos was zij blijven staan evenmin aannemelijk als de onderstel ling, dat het een inbreker was. „Hij leek volstrekt niet op zoo dat Zelfs het wit van haar zomercos- iemand", zeide zij in zichzelve, hoewel tuum zich voor zijn blikken had ver- zij, toen zij trachtte verder na te denken eenigd met den glans der berkestammen geen enkelen aannemelijken grond kon in het dichte bosch. Katya zuchtte diep,vinden, waarom zij er hem niet voor' zou toen zij begreep niet ontdekt te fijn, houden, maar die zucht trilde toch nog even on-j „Zal ik het aan Malania Petrowna der den indruk van de verrassing. vertellen?" was haar volgende gedachte. Ze werd benieuwd naar wat hij nu ging doen. Zou hij dichter bij het huis Weer dacht Katya na en weer schudde zij ontkennend het hoofd. Als zij zoo komen? Maar terwijl zij daarover nog j iets aan Malania Petrowna vertelde, zou peinsde, drukte hij zich met een snel ge-het met haar rust gedaan zijn, daar Ma' baar den stroohoed stevig op het hoofd en ging hij langs de laan naar den uit gang. In gedachten verdiept keerde Katya huiswaarts. De gedachte aan een inbre ker had zij reeds lang laten vervallen; lania even bang was voor inbrekers ais voor detectives. Misschien zou zij: er met Timosh over kunnen spreken, maar neen, dat deed zij toch liever ook niet, Zij wilde maar liever haar ontdekking voor zich houden, zooals zij tevoren met die aan een detective hield zij vast; hetandere ontdekkingen had gedaan. Katya scheen de eenige aannemelijke verkla- i was altijd iemand geweest, die gaarne ring'. Toch was zij zich niet bewust, dat haar mond hield. loopig bericht van de te wachten oproe ping ontvangen, althans voor zoover zij hun verplichting hebben nageleefd om te zorgen, dat de burgemeester getrouw van hun adres op de hoogte blijft. De oproeping zal eveneens zooveel moge lijk bij persoonlijke kennisgeving ge schieden en kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Ook de zeemacht is de gelegenheic geschapen om de dienstplichtigen twee- of meermalen voor herhalingsoefeningen te doen opkomen, met inachtneming van de grens van 40 dagen. In hoever van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt, is echter nog niet beslist. Jaarvergadering van de A.V.R.O. Hedenmiddag heeft te Assen de A.V, R.O. haar algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter van de A.V.R O., de heer G. de Clerq, maakte in zijn openingsrede gewag van de aangename samenwerking met de pers, welke het afgeloopen jaar resulteerde in een over eenkomst radio-pers. Deze overeen komst had tot gevolg een verbetering van de nieuwsberichten van het A.N.P en betere publicatie van de radio-pro gramma's in de dagbladen. Wat de televisie betreft zeide spr. dat naar aanleiding van het voorloopige rapport van de televisie-commissie, be sprekingen zijn gehouden tusschen de ze commissie en de omroepvereenigin gen. Omtrent de resultaten van deze on derhandelingen kon spr. nog geen mede deelingen doen, doch wel zeide hij, dat het op het oogenblik nog zeer de vraag is, of het ooit zoover zal komen, dat de televisie in de maatschappij een rol za spelen als de omroep thans vervult. Bin nen afzienbaren tijd valt aan het popu lair worden van de televisie geenszins te denken. Hierna sprak de heer W. Vogt tot de aanwezigen. Spr. constateerde, dat het de vereeniging zeer voorspoedig gaat maar er zijn eenige verschijnselen, die speciaal onder de oogen moeten worden gezien. Het eerste is dat van het con stant blijven van het ledenaantal, het tweede dat van de omlaag buigende kromme lijn van de bijdragen per hoofc der luistervinken. Het derde dat van de critiek, zoowel wat den toon er van be treft als haar frequentie. Wat het constant blijven van het le denaantal betreft, spreker is van mee ning, dat het hoogste ledental nog niet is bereikt en misschien kan goede pro paganda hier veel goeds verrichten. Hoezeer de vereeniging de verminde ring van de contributies betreurt, het verschijnsel is verklaarbaar en gelukkig niet verontrustend. Het derde punt betreft de critiek. Er is veel critiek aldus spr. en ook zeer veel onredelijke critiek. Want het is nu eenmaal onmogelijk, het iederen luisteraar individueel naar den zin te maken. Laten wij daarom allen, behalve propagandisten voor onzen omiroep, missionarissen zijn voor het verbreiden van de redelijkheidsgedachte. HOFFELIJK GESCHENK VAN DE ITALIAANSCHE REGEERING. Kanonnen en andere overblijf selen van de vloot van admi raal De Ruyter.. De regeeringspersdienst meldt: Eenigen tijd geleden zijn nabij Strom- boli vier kanonnen, en enkele andere overblijfselen van schepen gevonden, welke voorwerpen toegeschreven wor den afkomstig te zijn van schepen van de vloot van admiraal De Ruyter bij diens laatsten zeeslag op 22 April 1675 tusschen Stromboli en Salino. De Itali- aansche regeering, uitgaande van de ge dachte dat in Nederland op het bezit van deze herinneringen aan Nederlands meest vermaarden zeeheld prijs zou worden gesteld, heeft deze voorwerpen HOOFDSTUK H. Welsprekende wanden. Kataryne Malkoff behoorde tot de niet z'eldzame maar aan vele gevaren blootgestelde wezens die men ouderloo- ze erfgenamen noemt. Zij behoorde ook, naar de meening van haar uit Poolsch aloed voortgesproten buren, tot de over weldigers, hoewel zij er persoonlijk geen schuld aan had. De verbeurdverklaring van het landgoed Lubynia, onvermijde- ijk gevolg van de gebeurtenissen van 1863, welke den val van het geslacht der Swig'ello's had beduid, was tegelijkertijd de opkomst van het geslacht der Mal- ioffs geweest. Toen er belooningen wer den toegekend, was de gunst, waarin Andrej Malkoff was gekomen wegens zijn onbedwingbaren ijver bij de vervol ging van de vluchtende opstandelingen, oorzaak, dat zulk een vette kluif als hei andgoed Lubynia aan hem in den schoot werd geworpen. Waarschijnlijk wel voldoende genoeg- doening voor dat bittere oogenblik, waarop hij, op zékeren 12den Augustus, order had gekregen om naar de kazerne terug te keeren. Katya herinnerde zich haar grootvader slechts flauw als een trotsche oude heer met 'n grijzen snorrebaard, die zoo steke- ig was, dat hij haar prikte als grootva der haar een z'oen wilde geven, wat niet vaak gebeurde, en die bij de geringste aanleiding zelf zijn personeel met een kozakken-nagaika ranselde. Ook met 27e week. Op 22 Juli e.k. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat het badpaviljoen te Domburg Ingewijd en voor het a- bl'ek opengesteld -werd. Naar wij uit goede bron vernemen zal dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. De dagmailbooten der Stoom vaartmaatschappij Zeeland vervoerden van 1 tot 30 Juni jl. 2053 passagiers, waarvan 1268 naar en 785 van Enge land. Dit getal bij d,at van de met de nachtbooten vervoerde reizigers ge rekend. is eene aanwinst van plm. 600 personen, in vergelijking met Juni 1886. Volgens circulaire der firma Van Maenen van den Broecke uit Antwer pen, wordt de geregelde stoomboot- dienst AntwerpenVlissingen en vice- versa op 15 Juli geopend. Van Ant werpen n,aar Londen en terug worden rechtstreeksche plaatskaarten over deze lijn en verder met de stoomboo- ten der maatschappij Zeeland uitgege ven. 'Gisteren hadden te Valentia we der wanordelijkheden plaats; de mili taire wacht heeft dc rust echter her steld. w Onder verwijzing naar het raads- verslag deelen wij h'er mede, dat he den tot havenmeester is benoemd de heer A. J. de Blinde te 's-Gravenhage en tot leeraar aan het gymnasium de heer G. F, G. de Bruijn, leer,aar aan. het gymnasium te Amersfoort. Er worden dezer dagen ondanks" den vergevorderden zomer en de groo te warmte nog geregeld oesters van Yerseke naar Londen vervoerd. Dit is nog geen enkel jaar gebeurd. Mén schijnt er zich daar weinig aan te sto ren of er al dan niet „eene R in de maand komt." Met de dagmailboot Duitschland arriveerden heden namiddag 59 passa- g'ers, w,aar van 12 excursionisten, on der persoonlijk geleide van den heer John. M. Cook, voor Vlissingen waren, Van de 184 Noord-Brabantsche gemeenten zijn er 98, waar noch ge neesheer noch vroedvrouw is. In de heden namiddag gehouden zit- ting van den raad van Wolphaartsdijk is met meerderheid van stemmen be noemd tot secretaris der gemeente, W. F. K. Lenshoek. Naar wij met zekerheid vernemen bestaan er gegronde redenen om te verwachten dat de heer J. P. I, Bu- teux zich bij de te verwachten verkie zingen voor de Tweede Kamer opnieuw voor het lidmaatschap daarvan be schikbaar zal stellen. Dit bericht zal zeker met groote voldoeing worden vernomen. Zondag 10 Juli zal de nieuwe Minister van Waterstaat, de heer Bas- tert, op Soestdijk door den Koning worden béëedigd. bij monde van haren gezant aan de Ne- derlandsche regeering ten geschenke aangeboden. De minister van staat, minister van buitenlandsche zaken a.i., dr. H. Colijn, heeft den gezant, den heer Taliani, me degedeeld dat deze schenking, als mede de hoffelijke gedachte, welke daaraan ten grondslag ligt, op hoogen prijs wor den gesteld, en dat de schenking gaarne zal worden aanvaard ten behoeve van het Nederlandsche legermuseum, dat zooals bekend is, gehuisvest is in het kasteel Doorwerth bij Arnhem. haar vader was zij, al had zij hem langer gekend, niet veel intiemer geweest. De plebejische afkomst van bet geslacht want de kozakken-kapitein was als ge woon soldaat begonnen was in den Jangen en lakschen Lukasz Malkoff ten volle tot uiting gekomen. Het scheen wel alsof be* geslacht besloten had nog één boer voort te brengen, alvorens naar hoogere positie te streven, waartoe Katya behoorde. Dit gevoel was oorzaak g'eweest, dat vader en dochter elkander niet begrepen. Terwijl hij zijn dagen doorbracht rr.et te jagen op het grof wild waarvan de uitgestrekte bosssben crioelden, werd de moe-derlooze Katya overgelaten aan de zorgen van Malania Petrowna, een jonbe.-spelijk persoon van een volkomen betrouwbaren leeftijd, die met de beste getuigschriften voor zien, den drempel van Lubynia had overschreden, ongeveer tegen den tijd, dat Katya haar achtsten verjaardag' vier de en dezen niet weder was overgegaan, tenzij om een minimum van frissche ucht tot zich te nemen. Zoo weinig be grip had Lukasz Malkoff van 'kleine^ meisjes, of ook wel van groote, dat hij werkelijk geloofde, dat deze uitnemende persoon een geschikt gezelschap was voor zijn opgroeiende dochter, In ieder geval waren er geen anderen beschik baar, daar de vijandig gezinde omgeving die Russische bende" finaal in de ban iad gedaan. (Wordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6