BUITENLAND. De nieuwe rijksweg van Kloetinge tot Biezelinge. Dreigende instorting van de Groote Kerk te Alkmaar. BIOSCOPEN. MIDDELBURG. GOES. Kleine Geschenken onderhouden de vriendschap. Witkam's Geschenkenhuis Goes VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Nog geen compromis inzake het controle-probleem. tessori-onderwijs breidt zich, vooral te Amsterdam uit, zoodat binnenkort een 7de zesklassige v.o. en l.o. Montessori school geopend zal worden. Een pas gemaakte lijst van benoem bare leerkrachten is reeds weder uit geput, terwijl het aantal opgaven van nieuwe cand daten voor den opleidings cursus bij lange na niet voldoende is, om het te voorziene tekort in de toe komst te dekken. Hier is dus een braakliggend ar beidsterrein voor onderwijsleerkrach- ten, hetgeen in den tegenwoordigen tijd wel bijzonder mag worden genoemd. Ook de vooruitzichten voor het voor bereidend Montesson onderwijs zijn niet ongunstig te noemen. Oe brandstoffenhandelaren en de „Kolenbonden". Naar wij vernemen, heeft het artikel in ons nummer van gisteren over de brandstoffenhandelaren en de Kolen- bonden" een verwarring doen ontstaan over de vraag wat met den Bond van Ned. Handelaren in brandstoffen enz. i wordt bedoeld. Wij melden daarom, dat het hier betreft den bond van détail- handelaren. De groothandelaren staan hierbuiten. Er bestaat op het oogenblik groot ge vaar voor instorting van de groote of St. Laurenskerk te Alkmaar. Reeds eenige jaren geleden dreigde het gevaar, toen de Westelijke muur scheuringen vertoonde. Men heeft toen kostbare maatregelen genomen, waar door aan de verzakkingen en scheurin gen een einde kwam. Maar toch waren die maatregelen niet zoo, of er bleef gevaar, zoodat de rondwandeling om de kerk verboden werd en een groote schutting den toegang tot de achterzijde van de kerk belette. Woensdagmiddag nu heeft de vrouw van den koster der kerk een harden knal gehoord in of bij de kerk. Ze ging terstond een onderzoek instellen, maar kon niets vinden. Een zeer nauwkeurig onderzoek werd ingesteld en dit leidde tot ontstellende ontdekkingen: een der z.g. steunbeeren is aan den buitenkant over een lengte van meer dan een me ter ingestort en de steenen hangen nog slechts door middel van het anker eenigszins samen. En aan den binnen kant dus in de kerk zelf waren drie andere steunbeeren gescheurd en hier vond men groote stukken steen en kalk, die uit deze muren waren geval len. Met het oog op het dreigende gevaar besloot de kerkvoogdij de kerkdiensten in deze kerk voorloopig te verbieden, terwijl het departement telegrafisch van het dreigende gevaar in kennis is ge steld. Men verwachtte, dat rijks monu mentenzorg heden na een bezoek aan de kerk maatregelen zou nemen, om een instorting te voorkomen. GRAND THEATER TE GOES. De millioenenerfenis. Een kostelijke geschiedenis. Er wordt een koningsgraf in Egypte ontsloten; zevëntig millioen aan juweelen wordt ontdekt; de professor, die de ontdek king deed. sterft; drie partijen jagen naar de erfenis: de eene partij, uit mis dadige elementen bestaande, zal, ter bereiking van haar doel, niet op eeni ge moorden kijken; de nazaat van bo- vengenoemden Egyptischen koning zal de grafschending wreken; enz. Het zijn alle gegevens voor sensationeele films of meer ernstige, eventueel zelfs we tenschappelijke beschouwingen. A'l die gegevens zijn in deze film tezamen ge voegd tot een aantrekkelijk geheel, dat echter als een persiflage op de wer kelijkheid beschouwd moet worden. Aan elke scène is een komisch karak ter, eigenlijk een soort operette-achtig karakter gegeven, zonder echter dat daar het verhaal al te zeer door ge schaad wordt? Zoo is men voortdurend geamuseerd, moet yaak hartelijk lachen, ziet werkelijk schitterende revue-scènes passeeren, maar wordt toch ook in spann'ng gehouden tot het einde, dat in grootschen revue-stijl opgebouwd is. Een groote en goede film van den be kenden komiek Eddy Cantor. De veroveraars van Indië, Deze film schetst, op vrije wijze, een periode uit de Engelsche koloniale geschiedenis. Robert Clive, de eenvou dige jongen die op een jongedame ver boven zijn stand verliefd wordt, zal trachten zich tot haar op te werken. Eerst denkt hij, aan den handel, doch dan zal hij zijn krachten aan den ko ning geven. Hij klimt in Indië snel op, wordt luitenant, kapitein, maakt zich den naam van „veroveraar van Indië" waardig. Hij zal nu op zijn lauweren gaan rusten naast de vrouw, die hij zich nu mede veroverd heeft. Maar dan roept Indië hem weer: een stam is in opstand gekomen. Ook een tweede rust wordt gestoord: Nu dreigt egoïstisch gekonkel het kostbare kolo niale bezit weer teloor te doen gaan. En tenslotte wordt zelfs Robert Clive, die intusschen pair van Engeland ge worden is, bijna slachtoffer van laster en wangunst. Wij aarzelen niet deze film een he roïsch werk te noemen. Op krachtige wijze schildert zij den strijd van den man. eerst om eer en gewin, maar üan, als eer en gewin nog slechts te ver liezen zijin, u t plichtsgevoel, en een roeping, die uitgaat boven gevoelens van egoïsme, zelfs boven de liefde voor hel eigen gezin. Een macht'ge, ontroerende film, grootsch zoowel in de sobere toonee- len als in die, welke bv. op sensatio neele wijze een strijd tusschen blanken en kleurlingen uitbeelden. Een film, d'e een monument zal blijven voor de twee personen die in dit werk zulk een zware rol vervullen: Lorette Young en Ronald Colman. EEN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer C. P. F. van Oost den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de gemeente in dienst trad. Destijds kwam hij op 16-jarigen leeftijd als tuin- jongen, bij gemeentewerken om later j belast te worden met de z'org voor de aanplantingen aan de Oranjezon, waar toe hij naar de bedrijven overging, waar hij tevens concierge van het kantoor op den Dam Werd. Zijn werk aan de graaf werken en aanleg in de duinen, maakt dat hij nog steeds daarbij toezicht houdt, niettegenstaande de heer Van Oost reeds van 1 Sept. 1931 af naar den gemeente lijken Reinigings. en ontsmettingsdienst is overgegaan. Hier werkt hij thans als voorman. Hedenmorgen heeft de directeur van laatstgenoemden dienst, de heer J. F Vermeulen, den jubilaris in tegenwoor digheid van het geheele personeel toe gesproken en hem namens zichzelf een acte-tasch aangeboden. De heer J- L. de Troije, ontsmetter van den dienst, sprak namens het perso neel en bood een rook-leestafel aan. Bij de komst op het kantoor aan de Stadsschuur, stond als verrassing een mooie bloemenmand namens het kan toorpersoneel van den Reinigingsdienst en den dienst van gemeentewerken te wachten. Late» op den morgen kwam de wethou der, de heer J. Onderaijk, den heer Van Oost met dezen dat complimenteeren en bood de directeur herr. de gebruikelijke enveloppe met inhoud namens de ge meente aan. Nader meldt men ons nog: Ir. Roeters van Lennep directeur der Gem. bedrijven kwam ook den heer Van Oost gelukwenschen onder aanbieding van een kist sigaren. DE NIJTENGO. Traditiegetrouw was de Vrijdagmid dag een rustige ook voor de vijfde Nij- tengo. Gisteravond was er echter een geregeld en druk bezoek en heerschte weer de geanimeerde stemming die vrijwel alle Nijtengo-avonden geken merkt heeft. Wij verwachten, dat allen in Goes en omgeving, die de Nijetngo nog n:et bezochten, dit vandaag zullen doen, en het een drukke laatste dag zal wor den Buitengewoon aardige kleine Cadeautjes voor „Haar" of voor „Hem" vindt U in De grenswijziging. Het bezoek van minister Van Boeij- en in verband met de grenswijziging, is bepaald op Woensdag a.s. De mi nister zal des morgens te Goes arri- veeren en aan het station opgewacht worden door den Commissaris der Ko- n'ngin in deze provincie en leden van Gedeputeerde Staten. Ergerlijke baldadigheid. Gisternacht zijn ernstige vernielingen aangericht aan de Patate-frites kraam v,an den heer C. Luyks, d'e op den hoek VoorstadPatijnweg staat. Zoo wer den de ruiten stukgeslagen, de ban den doorgesneden, enz. We vernamen, dat de politie één der daders op het spoor is. Bebouwing Patijnweg, Aan de F,a. J. M, J. Schrijver, alhier, is opnieuw den bouw van twee dub bele heerenhuizen aan den Patijnweg opgedragen. Het is een werk van plm, f 30,000. BURGEMEESTER VAN WOELDEREN 60 JAAR. Maandag a.s. hoopt de heer C, A. van Woelderen, burgemeester v,an Vlis- singen, zijn 60sten verjaardag te vie ren, een feit, naar aanleiding waarvan wij meenen het een en ander uit zijn levensloop te mogen vertellen. De heer Van Woelderen te Vüssin gen geboren op 12 Juli 1877. De mili taire loopbaan trok hem, met het ge volg dat hij ging studeeren aan de Kon. Mil. Academie te Breda, waarna hij als officier diende bij de artillprie en bij de pontonniers. Tijdens zijn loopbaan ,als officier deed hij staatsex amen en studeerde in de rechtsweten schappen te Utrecht en te Groningen. Op 30-jarigen leeftijd, dus in 1907 werd hij gepensionneerd, doch het uit breken van den wereldoorlog deed hem in 1914 weer vrijwillig in den dienst terugkeeren, waar hij werd geplaatst bij den inlichtingsdienst van den ge- neralen st,af te Den Haag. In 1915 volg de'zijn bevordering tot kapitein bij de artillerie, wat hij bleef tot 1919, toen hij wederom werd gepensionneerd en benoemd werd tot chef van genoemden inlichtingendienst. In datzelfde jaar, dus op 42-jarigen leeftijd, volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Vlissingen, als opvolger van jhr. Van Doorn van Koudekerke. Alzoo was hij teruggekeerd in de stad zijner geboorte, de stad die hij altijd was blijven liefhebben en waarin hij zoo vaak zijn verlof kwam doorbren- gen, Met een jeugdig enthousiasme aan- 1 vaardde hij de zware taak der stad, w,aar te dien tijde weliswaar welvaart heerschte, doch waar geducht het cr'sisspook zijn intrede zou doen. Burgemeester Van Woelderen heeft in 18 jaar tijds ontzettend veel voor zijn gemeente gedaan. Zijn bedoeling Vlissingen te maken tot een stad van beteekenis, w,at als 't ware voortdu rend in zijn gedachten. Hij zag spoe dig de gunstige ligging van Vlissingen als aanloophaven, doch daarvoor was het noodzakelijk dat de bestaande ha vens werden vergroot en een betere accomodatie verkregen. H er voor moesten groote moeilijkheden worden overwonnen, doch burgemeester Van Woelderen wist van geen wijken en het resultaat is bekend. Vlissingen heeft thans een prachtige „buitenha ven", met ru'me opslagterreinen en loodsen, met een kolen- en oliebunker station, een haven, w,aarvan de laatste jaren de groote beteekenis duidelijk in 't licht hebben gesteld. Wie Vliss ngen heeft gekend voor 1919 en het thans terugziet, moet wel vol van verbazing zijn. Wijzen wij slechts op den mooien Singelwegen met prachtige plantsoenen; de bebouwing van het opgespoten terre'n aldaar; hoe hij de man is geweest, die het initia tief n,am voor den aanleg van een rij wielpad langs den voet, der duinen, met het gevolg de stichting van de vereeniging „Rijwielpad Walcheren", waarvan hij nog steeds het voorzitters ambt bekleedt en aan welke vereeni ging het is te danken dat thans nage noeg ,al het schoone van het eiland Walcheren ook voor den wielrijder is ontsloten. Voorts staat burgemeester Van Woel deren steeds op de bres voor de be scherming van monumentale gebouwen. Wij denken hierbij aan den fraaien ge vel van het Beeldenhuis. Toen dit huis moest verdwijnen van de Houtkade wegens uitbreid'ng van de fabriek „De Schelde", heeft hij den gevel weten te behouden en laten overbrengen naar de Hendrikstraat, Verder denken we aan de restauratie van het Beursge bouw met torentje en de reorganisatie van het Museum, hetgeen onder zijn persoonlijke leiding ;'s geschied. Tijdens zijn burgemeesterschap kwam o.a. voorts nog tot stand de bouw v,an de Rijks H. B. S., de ULO scholen en ziekenhuis „Bethesda". Steeds heeft de heer Van Woelderen voorts al zijn energie aangewend, om Vlissingen als badplaats een goeden naam te geven en vreemdelingen te trekken. Een wandelpier was reeds jaren zijn verlangen en zijn wensch is vervuld. De aantrekkelijkheid van een badplaats wordt niet weinig verhoogd, wanneer strand en zee kunnen worden gecombi neerd met bosch. Wat haast niemand mogelijk scheen, wist burgemeester Van Woelderen tot stand te brengen. Het fraaie, 32 ha groote Nollebosch spreekt voor zijn geweldige energie en doorzet tingsvermogen. Daar waar eens een fort was, daarna een mestvaalt en een broedplaats voor onkruid, is thans een bosch verschenen dat met de fraaiste bosschen in ons land kan wedijveren. De burgemeester wist hier van den nood een deugd te maken, door dit bosch na genoeg geheel in werkverschaffing te doen aanleggen. Ook op sociaal en cultureel gebied heeft de heer Van Woelderen zeer vpel gedaan, getu.ge de vele vereenigingen waarin hij een leidende functie vervult. De sport vindt in hem een grooten steun. En de luchtvaart is zijn troetel kind; vandaar zijn voorzitterschap van de Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart, doch ook voor andere sporten staat hij steeds op de bres. Wereld be kend is de internationale Scheldebeker- zwemwedstrijd om den fraaien, door hem geschonken zilveren wisselbeker. Hij was daarvan de man van het initi atief. Het zou ons te ver voeren al zijn functies hier te vermelden, toch willen wij een uitzondering maken voor den Vlissingschen Bond van Buurtvereni gingen. Het was reeds lang zijn wensch dat er een krachtige vereeniging in zijn gemeente zou komen, een vereeniging die deugdelijk zou kunnen organiseeren. Toen nu ter gelegenheid van het huwe lijk van onze geliefde Prinses met Prins Bernhard, in Vlissingen tal van buurt verenigingen tot stand kwamen, was voor de burgemeester de kans gekomen. Hij wist gedaan te krijgen, dat deze buurtverenigingen permanent werden en een hoofdbestuur werd gevormd, het z.g.n. Centrale comité waarin dus nu de geheele bevolking is georganiseerd. Wij willen eindigen met den wensch dat de geachte en beminde burgervader nog vele jaren voor Vlissingen gespaard moge blijven tot heil van de geheele stad en haar bevolking. DOMBURG. Evenals reeds eerder is geschied, hebben ook dit voorjaar de bewoners van de Ooststraat onder el kander gezorgd dat hun straat stofvrij werd. In den loop van den dag werd de straat van gemeentewege schoonge veegd en Donderdagavond is deze door enkele der straatbewoners bestrooid met gegoten cloorcalciuve, Is zulks ge beurd dan lijkt het of het gesneeuwd heeft, alras echter wordt het wegdek vochtig en 's morgen is de calcium ver dwenen maar heeft de straat een voch tig aanzien. Het resultaat is dat de straat gedurende een tweetal maanden geheel stofvrij is, iets wat duidelijk te zien is als een auto passeert. Komt die op het behandelde wegdek dan ver dwijnt de begeleiden stofwolk geheel. De kosten worden door de bewoners ge- zamelijk gedragen. OOSTKAPELLE. Vrijdagmiddag toen een auto uit Holland benzine stond te laden moest een bespannen wagentje van den heer V. uit Koudekerke passee ren. Door een verkeerd uitgevoerde manoeuvre reed het wagentje de auto aan, met als gevolg dat een stuk van de bumper werd afgereden en de wagen licht werd beschadigd. 's GRAVENPOLDER. Tot ontvanger griffier van de polders Midden- en Oes ter Zwake is benoemd de hr. Th, de Klerk alhier. KORfGENE De werkzaamheden, ten behoeve van de wegverbetering in de Voorstr., Molenweg en Langeweg vor deren nu goed De rijweg in cle Voor straat en in den Langeweg zijn geheel voltooid en voor het verkeer geopend. Langs beide zijden van den weg is een fietspad gemaakt; de Langeweg is even wel van geen fietspad voorzien. Men is nu bezig, om trottoirs langs de huizen van de Voorstraat aan te leggen. De trottoirs langs de huizen van den Molenweg' zijn reeds betegeld Het zal nu niet lang meer duren, of alle werk zaamheden zijn ten aanzien van deze wegverbetering, geëindigd. Kortgene zal dan de beschikking hebben gekregen over een prachtigen verkeersweg. KORTGENE. De schoolkinderen der beide hoogste klassen der O.L. school hebben Vrijdag een reisje gemaakt naar Antwerpen Er werd daar een bezoek gebracht aan de beide tunnels, de dier gaarde, de wolkenkrabber enz enz. Het muziekgezelschap „E.M.M." was op de aardige gedachte gekomen om de kinderen op het Wolphaartsdijksche Veer af te halen. Een groot deel der bevolking ging mee naar het Kortgeensche veer om de thuiskomst der kinderen gade te slaan. In optocht trok het door het dorp, Bij de muziektent op de Voorstraat en op de haven werd naar hartelust gedanst. De geheele jeugdige bevolking nam hieraan deel. Het officieel orgaan der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft haar nummer van Juli van haar or gaan „Ons Nederland", uitgave A. J. G. Strengholt's U.M. te Amsterdam, speci aal gewijd aan Schouwen en Duiveland. Verschillende artikels, voorzien van tal van foto-illustraties, wijzen op de na tuurschoonheid, de mooie bouwwerken, zooals in Zierikzee etc. Van den beken den piloot-schrijver A. Viruly is er een bijdrage over de beteekenis van de luchtvaart voor Schouwen, terwijl de burgemeesters van Zierikzee, Haamste de, Burgh, Brouwershaven, Renesse, Bruinisse en eenige voorzitters van plaatselijke V.V.V.'s de schoonheid van hun woonplaatsen en hun omgeving naar voren brengen. In den vreemde van de trap gevallen. TERNEUZEN. Van een gezelschap ouden van dagen uit Terneuzen, dat Donderdag Gent bezocht, is een def deelneemster, mej. E. Leijse-Kolijn van 'n der trappen in den Franschen bazaar naar beneden gevallen en bewusteloos met verwondingen aan het hoofd is de vrouw naar een ziekenhuis vervoerd, waar o.a, burgemeester Teilegen, die de reis meemaakte, naar haar kwam infor- meeren. De toestand was gisteren zoo, dat levensgevaar is geweken. De Spaansche burgeroorlog? Na een week verdaagd te zijn ge weest is de niet-inmengingscommissie gisteren te Londen weer bijeengekomen, om te beraadslagen welke maatregelen genomen dienen te worden om de bres,- in de controle, ontstaan door het uittre den van Duitschland en Italië, op te vul len. Naar men weet waren Engeland en Frankrijk bereid de geheele controle in de Spaansche wateren tezamen te ver richten, doch de Duitsche en Italiaan- sche regeeringen wilden daarvan niet hooren. Gisteren werden de besprekin gen voortgezet, doch na langdurige be raadslagingen, is men eigenlijk nog even ver als vorige week. Duitschland en Ita lië bleven volhouden aan hun voorstel len de controle in de Spaansche wate ren op te heffen en aan beide partijen 't recht van oorlogvoerenden te verlee- nen. Engeland en Frankrijk daarentegen willen de zeecontrole handhaven. De Fransche gezant te Londen, Cor- bin, 't Fransche standpunt verdedigend, verklaarde, dat de Duitsch-Ilaliaan- sche voorstellen een verzwakking van het controlesysteem zoude beteekenen en ten voordeele van het Franco-be wind zouden zijn. De Duitsche en de Italiaansche regee ringen stelden voor de landcontróle te handhaven. De Fransche regeering stemt daarin toe, doch op twee voor waarden: le dat de Spaansch-Portugeesche grenscontrole wordt hersteld, anders zullen de rechten van de controleurs aan de Fransch-Spaansche grens niet meer erkend worden; 2e dat de land- en zeecontróle paral lel gaan. De Portugeesch'e 'Aertegenwoordiger had niet veel vertrouwen in het herstel van de controle ter zee, terwijl Maiski, de Russische vertegenwoordiger, een volledige controle onmisbaar achtte voor ieder systeem van niet-inmenging. Het Italiaansch-Duitsche- optreden moet, volgens hem, als een zeer treffend geval van agressie tegen een anderen staat, lid van den Volkenbond worden beschouwd. De Duitsche ambassadeur Von Rib- bentrop trok daarop te velde tegen de verklaringen van Maiski. Overigens was diens betoog gelijk aan dat van Grandi. De voorzitter van de niet-inmengings commissie deed een dringend beroep tot medewerking teneinde uit de impasse te geraken. Er zijn maar twee mogelijkhe den: de bres in het controlesysteem open te laten en daardoor het systeem waardeloos te maken, of de bres op te vullen. Een Nederlandsch voorstel' De Nederlandsche vertegenwoordiger kwam daarop met het voorstel, dat de commissie de Engelsche regeering zou uitnoodigen om te beproeven een oplos sing te vinden en de beide partijen tot elkaar te brengen. Dit voorstel werd o.a. gesteund door Italië, Duitschland, Frankrijk en België; het werd eenstem mig aangenomen. Engeland zal dus de rol van bemidde laar gaan spelen. Men verwacht dat de Engelsche regeering spoed zal betrach ten, zoodat volgende week opnieuw ver gaderd zal kunnen worden. De krijgsverrichtingen. De Madrileensche communiqués melden, dat de regeeringstroepen gis termorgen het dorp Quyorma, aan den Zeebaden. In de week van 2 t/m 8 Juli werden in het badbedrijf 2947 zeebaden geno men, n.l, 1925 in het gewone en 1022 in het volksbad. De A.N.W.B. meldt, dat den 28sten Juli a.s. door den Rijkswaterstaat te, Middelburg volgens bestek no. 217 zal worden aanbesteed het maken van de aardebaan met bijkomende werken van een nieuw gedeelte van den Rijksweg Bergen op ZoomVlissingen (wegvak KruiningenGoes) in de gemeente Ka- pelle en Kloetinge ter lengte van 3.5 km. De gemiddelde kruinsbreedte van de aardebaan bedraagt 17 m waarvan 6.4 is bestemd voor de rijbaan. Aan beide zijden van de rijbaan zal een vrijliggend 1.75 m breed rijwielpad worden aange legd. Nabij Kloetinge zal de weg de spoor baan kruisen door middel van een viaduct en ter plaatse aansluiten aan het reeds in aanleg zijnde weggedeelte naar Goes, terwijl ten zuiden van Bie zelinge aansluiting wordt verkregen aan het wegvak naar de nieuwe brug over het Zuid-Bevelandsche kanaal bij Vlake, dat eveneens in uitvoering is. Het geheele werk zal uiterlijk 200 da gen na den datum van aanvang moeten zijn voltooid, waarmede, behoudens het aanbrengen van de verhardingen en bij- tomende werkzaamheden, de geheele nieuwe verbinding tusschen Kruiningen en Goes zal zijn tot stand gekomen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2