1 itftCVfttClHU =2* GOESCHE COU2ANT£U£ Wat anderen ervan zeggen!... BINNENLAND. WEERBERICHT. I DRIE BLADEN. ZATERDAG 10 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. 2t", door i m. Jul.; „Dui- atinée. Jul.; sn dui- NUMMER 160. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels 2.10, elke r. m. ?0 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent wm zoo zoetjes aan knapjes vervelend gaat worden." Dezen welmeenenden zij het volgende geantwoord: ook Gij vergist U. Gij hebt wellicht eenige sensationeele vreugde er aan gehad, dat wij ,,de waar heid nu eens stevig gezegd hebben". goed, dat zij dan zoo. Maar zulk ver geef het ons goedkoop winstbejag was ons oogmerk toch waarlijk niet. Wij schreven, omdat wij de liberale gedach te, die ons na aan het hart ligt, voor den ondergang willen behoeden, haar des noods willen scheuren om haar te redden uit de klauwen dergenen, die nu jaar in jaar uit er blijk van hebben gegeven, niet alleen slechte voedsters voor haar geweest te zijn, maar het haar toebetrouwde pand der vaderen in dom heid en verwatenheid om hals brengen. En nu zegge men niet: „het gaat me vervelen",.... want daarvoor is de zaak, o gij geen politiek bedrijvenden, véél en véél te belangrijk! Het gaat waarlijk niet om een journalistiek knck- partijtje! Om u eenig „plezier" te ver schaffen. Het gaat om een hoog be ginsel, dat in doodsgevaar is. En tct welks redding wij het onze willen, en moeten bijdragen, moeten, omdat anderen wat men misschien noemt meer „vooraanstaanden", in dezen nalaten te doen wat hun plicht is. Omdat ze niet kunnen, niet willen, niet durven mis schien, waarschijnlijk echter omdat zeziende blind zijn. Laten wij dan thans eens trachten en kele oogen te doen open gaan. Hier volgen onverminkte en niet uit het verband gerukte gedeelten, uit authentieke brieven, door ons den laat sten tijd ontvangen. Zij spreken voor zich zelf Wij zien ons verplicht een paar mis verstanden uit den weg te ruimen. Zij hebben betrekking op de politieke actie, die den laatsten tijd in Nederland in liberalen kring gaande is. Het zijn deze: ten eerste: „dat het nu mooi ge noeg is en dat dat geschrijf over de po litiek knapjes vervelend gaat worden". Ten tweede, dat de opvattingen, waar van wij blijk geven, die van een enke ling, of, nog kwaadaardiger, zooals ze kere hoofdmannen het willen doen voor komen, de dan volstrekt waardelooze particuliere opvattingen van zekéren hoofdredacteur, of slechts van een stuk of wat liberale hoofdredacteuren die men dan nu ook nog liefst smalend „neutralen" scheldt zouden zijn. De heeren vergissen zich deerlijk. Wij zijn thans verplicht, dat aan te toonen, en we zullen dien plicht niet schuwen. Tot onze spijt moeten wij daarbij ge bruik maken van particuliere corres pondentie. Wij meenen dat, in het be lang der goede zaak, te mogen doen, en we zullen het doen, zonder namen te noemen. Waarschijnlijk zal zeker groen achtig weekblaadje dan wel, tredende in zijn de laatste weken gezette voet stappen, onderstellen, dat we een en an der uit onzen duim zogen, maar wij meenen te mogen aannemen, dat zij, die niet uit politieke haat of vrees? dermate met blindheid voor de werke lijkheid geslagen zijn als dat giftig ge worden blaadje, nog voldoende vertrou wen in onze rechtschapenheid zullen willen hebben, dat zij voor de waarheid, en niets dan de waarheid zullen willen aannemen, wat wij hier in uittreksel uit authentieke brieven, die ons bereikt hebben, zullen weergeven. En de andere opmerking, „dat het nu Een oud-hoofdbestuurslid van den Vrijheidsbond, recent oud-Kamer lid tevens, schrijft ons: „Hoeveel waars er ook schuilt in hetgeen Gij schrijft, het zal U door de leiding niet dankbaar worden afgenomen, want gij hebt reeds moeten hooren, dat gij slechts „doorgaat of „langen tijd hebt doorgegaan" voor liberaal. Een militante liberaal, met critiek op de leiding is geen echte liberaal. Die prijst en looft en wijt de debacle aan den wind, die toevallig verkeerd woei! Ik heb 1% jaar geleden aan het Dagelijksch Bestuur in een brief voorspeld, dat wij in 1937 met 4 zetels zouden terugkomen, wanneer niet van koers zou worden veranderd, en de liberalen konden worden geactiveerd en ge-enthousiasmeerd. De uitkomst heeft daaraan ten volle beantwoord." „Ik betreur het, dat de partij langzaam maar zeker naar den ondergang gaat, wanneer op dezelfde zelfgenoegzame wijze wordt voortgegaan. Want wel zal het Hoofdbestuur op de Algemeene vergadering zijn zetels ter be schikking stellen, maar het zal wel bij een geste blijven. „Hoogstaande" mannen zullen de leiding prijzen en de ontevredenheid zal worden ge smoord." Een ander oud-hoofdbestuurslid, en een der actiefsten, schreef ons: .Het zal U niet verwonderen, indien ik U zeg, dat de opvattingen, dien Gij tot uitdrukking brengt, wonderwel met de mijne overeenstemmen. Het is pijnlijk een en ander te moeten constateeren, maar het moet nu een maal, er is niet aan te ontkomen". Aan een brief van een afdeelingsvoorzitter van den Vrijheidsbond uit het Oosten des lands een der groote af deelingen ontleenen wij: „Het artikel in het Liberale Weekblad tegen Hans en tegen Uw blad heeft mij ontzettend onaangenaam getroffen. De woordenkeus is aller ellendigst en beneden wat men van fatsoenlijke liberalen mag verwach ten.'.... „Reeds jaar en dag heb ik op algemeene vergaderingen, in den partijraad en op centrales betoogd, dat er verandering moet komen; dat onze afgevaardigden misschien heel knappe menschen zijn, doch dat zij buiten het leven, in ieder geval buiten de massa der kiezers staan, dat zij steeds in het voorste gelid te vinden zijn ter bestrijding van nieuwe sociale wetten, ja zelfs er al tegen strijden voor ze nog precies weten wat er in staat; dat ze vooraan staan bij geschreeuw om salarisverlaging, zonder ook maar iets van salarisregelingen te kennen, enz. Doch alles tevergeefs. Uw strijd tegen onze organisatie en verschillende leidende personen steun ik dus van ganscher harte". De voorzitter van een centrale, weer elders in den lande, schrijft ons als zijn persoonlijke meening wij citeeren nu allemaal oordeelen van Vrijheidsbonders buiten Zeeland onder anderen: „Geheel eens ben ik het met uwe opvatting en uwe duidelijke mee- ning, dat wij niet langer als Heeren- en Damespartijtje tot het kiezersvolk moeten komen. Wij behooren nauw contact, nauwe samenwerking te zoeken met alle lagen der bevolking, In hoogheid gezeten, decreteeren wat wij liberalen willen, is volkomen uit den booze! De gemiddelde kiezer voelt per slot van rekening wel heel duidelijk, of men kwasie of echt met zijn nooden en behoeften medeleeft. En wanneer wij niet in het -volk onze beginselen kunnen doen leven, dan zijn wij tot verdwijnen gedoemd."En indien er eens samenbinding van alle vrijzinnigen, van alle liberalen tot stand moest komen, dat men dan niet met een gewrongen stijl, maar in een nuchter en klaar, eerlijk en rond Hollandsch voor zijn meening uitkome!". De burgemeester eener groote stad, in hart en nieren liberaal, maar den laatsten tijd buiten de actieve partijpolitiek staande, schrijft ons: .„Ik wil niet nalaten u een bewijs van instemming te geven met uw goede streven, te komen tot fusie van alle vrijzinnigen in Nederland!".Toen ik burge meester werd, heb ik gezworen mij buiten de actieve partijpolitiek te zullen houden, maar als ik het gemodder van nu zie, dan vraag ik mijzelven toch wel eens af, of ik niet anders had moeten kiezen en mede leiding had moeten geven." Het bestuur van een der groote af deelingen van den Vrijheidsbond schrijft ons door zijn secretaris: .„Ik moge U wel mededeelen, dat U de gevoelens van zeer velen in onze af deeling zeer juist vertolkt heeft," De algemeene ledenvergadering van een der invloedrijke en actieve afdeelingen van den Vrijheidsbond ook al weer benoorden den Moerdijk nam 25 Juni met algemeene stemmen een motie aan, waarin de kern van hetgeen wij In ons artikel „Ten ondergang gedoemd?" schreven, letterlijk en met vermelding van de bron wordt overgenomen, en waarin dan verder verklaard wordt, dat deze algemeene vergadering dit oordeel ten volle onderschrijft, o.m. onder het stellen van den eisch, dat het geheele hoofd bestuur zijn mandaat ter beschikking stelt" Zoo is er nog héél wat méér! Van de door schrijver dezes in de centrale „Zee land ingediende motie zij hier niet ge rept. Wel zij gevraagd: hoe kwam mr. Van Zanten er toe uit het H.B. te treden? Wel zij nog vermeld, dat een tegenwoor dig nog lid van het hoofdbestuur zijnde Vrijheidsbonder ons schreef: „Ik ben het zoo goed als geheel eens met wat Gij schreeft"; dat een bekend hoog leeraar ons hetzelfde deed weten. Een ander hoogleeraar is kortelings uit het hoofdbestuur vertrokken omdat dit hoofdbestuur zoo ongeveer alles wat deze bekwame, pittige, fiksche kerel wilde en voorstelde, neerlegde onder dezelfde stoffige hopen papier, waaron der al zoo menig goed initiatief begra ven ligt, zorgvuldig door de begraaf plaatswachters Wendelaar en Rutgers bewaakt. Is het zoo genoeg? Begrijpt men nu, welk een bescha- menden indruk de onder Binnenland in dit blad vermelde uiteenzetting van den heer Wendelaar weer moet maken naar aanleiding .van een bericht in „De Avondpost", dat er zoo een en ander gaande zoude zijn. een com muniqué, dat andermaal den indruk tracht te weken dat men zich niet moet opwinden, want dat alles koek en ei is in den Vrijheidsbond? Of beginnen den ongeloovigen en den ziende blinden nu de schellen een beetje van de oogen te vallen? H. M. de Koningin te Soestdijk. Gisteravond te kwart over negen is H. M. de Koningin vergezeld van een hofdame, per auto ten paleize Soestdijk aangekomen. PRINS BERNHARD AAN BOORD VAN DE O 16. Te ruim half twaalf, Vrijdagmorgen voer de O 16 de haven van Den Helder uit met de prinselijke onderscheidrigs- vlag in top. Voor de eerste maal voer Prins Bernhard het zeegat .uit aan boord van een duikboot der Koninklijke Nederlandsche Marine. Met groote belangstelling sloeg de Prins van de brug af, waar de comman dant hem de noodige voorlichting gaf, alle manoeuvres gade. Z. K. H. had zijn filmcamera bij zich en zoolang de O 16 boven water voer maakte hij ver scheidene opnamen. Ter reede werd het sein gegeven: „klaar maken voor onder water". Aan dek werd in snel tempo alles opgebor gen en vastgesjord. Door het Molen- gat stoomde de O 16 bij fraai weer en kalme zee naar diep water, dat even buiten de lichtbrulboei van de Noor- derhaaks werd bereikt. Voordat de boot onder water ging maakte de Prins een rondgang door het schip, waarbij de commandant de werking der toestellen verklaarde. Het snelduiksignaal werd gegeven en met groote aandacht sloeg Z. K. H. in het centraal station de manoeuvres gade, terwijl de O 16 onder water ging. Nadat de boot onder water afgetrimd was begaf Prins Bernhard zich naar den commandotoren, waar hij door de periscoop keek en met .aandacht het afvuursysteem gadesloeg, dat door den commandant werd gedemonstreerd. Na in de kajuit van den commandant van de terecht gerenommeerde mari- ne-koffie te hebben genoten teekende de Prins het gastenboek van de onderzee boot, dat hij vol belangstelling door keek. De commandant liet vervolgens het afvuren van de deklanceerinrichting, het doen van zg. „blinde schoten" de- monstreeren. en toen was het tijd voor de lunch. De maaltijd werd even on derbroken om door de periscoop een passeerend koopvaardijschip w.aar te nemen. Om half twee, terwijl de Prins zich weer naar het centraal station be gaf om het manoeuvreeren gade te slaan, werd leeg gemaakt, en nauwe lijks w,as de O 16 boven water of de Prins begaf zich weer op de brug. Onder luid gejuich van de vele aan wezigen op het Wierhoofd liep de O 16 de haven binnen. Wederom brach ten alle marineschepen het eerbewijs van het joelen en slank schoot de duit boot naar zijn oude ligplaats, waar te kw.art voor drie gemeerd werd. Op hartelijke wijze nam de Prins afscheid van den commandant en de officieren, na zijn groote ingenomenheid over den geslaagden tocht te hebben betuigd. Aan den wal werden de Prins en de beide heeren van zijn gevolg opge wacht door den Vice-.adm'raal Kruys en met de gereedstaande auto's ging het naar het paleis van den vice-admi- raal, waar de thee werd gebruikt. Bezoek aan het Kon, Instituut van de marine. Te voet heeft de Prins het paleis van den vice-admiraal verlaten om zich naar het terrein van het Kon. In stituut van de Marine te begeven. De Prins bezichtigde het hoofdgebouw, de gymnastiekzaal, het machine-labor.ato- rium, de sportschool etc. Te ruim lialf vijf keerde de Prins naar de woning van v'ice-admiraal Kruys, w'iens gast hij tot heden zou zijn, terug. Des avonds heeft Prins Bernhard in de marineclub aangezeten bij het corps diner van marine-officieren, waaraan in totaal 115 officieren deelnamen. Nederlandsch oorlogsschip te Antwerpen, Hr. Ms. „Brinio" is gister te Ant werpen aangekomen ter gelegenheid van een maritiëme week aldaar. De gasten werden verwelkomd door den havencommand.ant en officieren van het Belgische leger. DE AVONDPOST EN DE VRIJHEIDSBOND. Is er wat gaande, of niet? „De Avondpost" meldde in zijn och tendblad van gisteren: het volgende: „Naar wij vernemen heerscht er op het oogenblik in de Liberale Staats partij bij zeer velen ernstige ontevre denheid tegen de leiding in verband met den afloop der verkiezingen, en is die reeds in .allerlei vorm tot uiting ge komen. Op verschillende plaatsen is de over tuiging ontstaan, dat ingrijpende maat regelen inzake leiding en program vol strekt noodzakelijk zijn. Gisteravond is het bestuur van één der grootste af deelingen in den Bond bijeen geweest om over stappen, die gedaan dienen te worden, overleg te plegen. Op deze bijeenkomst, die ook door afgevaardig den uit andere plaatsen werd bijge woond, is bijzondere aandacht gewijd aan voorzitterschap, secretariaat, pro gram en propaganda-org.anen Van den Bond. Van gezaghebbende en bij de leiding, Verwachting tot morgenavond* DE BILDT: Matige tot krachtige, la ter afnemende N.W. tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk koeler. UKKEL: Matige tot vrij sterke W. tot Z.W, wind, afwisselend zwaar bewolkte en heldere hemel, plaatselijk regen en onweer, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 graden. Morgen bewolkte hemel met breede opklaringen, plaatselijk regen en misschien onweer. Za, 10 Juli, Zon op: 4 h 51; onder 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 7 h 57; onder: 22 h 09. Zo. 11 juli. Zon op: 4 h 52; onder: 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan op: 9 h 17; onder: 22 h 30. E.K. 15 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. 10 S 3.34 15.50 11 4.17 16.32 12 5.02 17.17 Laagwater te Juli. Hoogwater. 5.34 17.56 6.16 18.36 6.58 19.16 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Vee.re (S springtij). Za. Zo. Ma. Hoog- Za. Zo. Ma. en 10 S 11 12 Laagwater. 9.58 22.34 10.43 23.20 11.21 24.02 Wemeldinge: Laagwater. 11.03 23.32 11.49 24.18 12.31 en Domburg 38 min. later betrokken zijde in den bond deelt men ons mede, dat het hoofdbestuur hoogstwaarschijnlijk binnenkort collec tief zijn zetels ter beschikking van de algemeene vergadering zal stellen. Dat er in de centr.ale leid rig zeer belang rijke veranderingen zullen komen, acht te onze zegsman volstrekt zeker. Het hoofdbestuur is na de verkiezin gen bijeen gewest; toen was een zeer uitvoerige nota van een bestuurskd, tevens tot voor kort lid der Tweede Kamer ingekomen, waarin de veran deringen, die volgens hem noodzakelijk waren, in de leiding, in het program en in de propaganda, werden uiteen gezet." Naar aanleiding van de daarin aan gekondigde veranderingen 'n de lei ding heeft de N. R. C. zich gewend tot mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van het hoofdbestuur van de Lib. Staats partij de Vrijheidsbond, die d't blad het volgende mededeelde: In het bericht van „De Avondpost" wordt gesproken over een /algemeene vergadering. Van dit bericht is juist, dat er in het najaar een buitengewone algemeene vergadering van den Vrij heidsbond zal worden gehouden ter be spreking van den uitslag der verkie zingen. Gewoonlijk vergadert de Vrij heidsbond eenmaal per jaar, maar bij bijzondere gelegenheden wordt er wel eens een tweede algemeene vergade ring gehouden. Verleden jaar :s dit ook nog het geval geweest. Het besluit, dat het hoofdbestuur zijn zetels ter beschikking zou stellen, is niet genomen en is ook niet te ver wachten. Of er op d:e buitengewone algemeene vergadering belangrijke ver anderingen in de centrale leiding zul len worden gebr,acht, is iets, wat de algemeene vergadering zal hebben uit te maken, en waarover op het oogen blik moeilijk voorspellingen te doen zijn. Naar aanleiding van de mededeeling dat op de bijeenkomst van het hoofd bestuur een nota van een hoofdbe stuurslid, tevens oud-l:d win de Twee de Kamer, zou zijn bsproken, deelde mr. Wendelaar der N. R. C. nog mede, dat het hoofdbestuur eenige malen bijeen is geweest na de verkiezingen, waar de opmerkingen van alle hoofd bestuursleden over de verkiezingen, d:e van hen gevraagd waren, bespro ken zijn. Er was dus niet één nota, maar er waren er verscheidene." Tekort aan leerkrachten bij het Montessori lager onderwijs. De vereeniging opleidingscursus voor Montessori-leerkrachten te Amsterdam deelt ons het volgende mede: Door inkrimping der scholen in de laatste jaren en het daardoor ontstane teveel aan leerkrachten en de vele wachtgelders bij het gewone onderwijs heeft blijkbaar de meening post gevat, dat dit evenzeer het geval is biji het Montessori-onderwijs. Hierbij doet zich echter het omgekeerde voor: Het Mon-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1