VOOR DE JEUGD. ZEEUWSCHE KRONIEK. DAMMEN EN SCHAKEN. DE WEDSTRIJD TUSSEN DE KIKVORSEN EN DE MUIZEN. 't geweer nir 'uus, 'ie gieng z'n góed uut-doe-e. En Sint 'aelden Merien en Leen en nog a' are, de zee-'ond an den kant en op den wal. Di' kwam Kees wee: a vrom, noe mie z'n ouwste goed an, en ie 't mes al in z'n 'and. Ie most de zee-'ond slachte, dat d'n meer 'edae, dat kon 'n goed, oor. Di' kwam een vrouwe an-'elöo- pe, en ze riep a van een ende: „wat je di' 'eschote Kees? Is dat een voader of een moeder?" Merien die zei: „dat kan Kees toch nie ruke, zeker,wat a dat is,.een zee-'ond kom' toch mè' net mie' z'n 'óod uut 't wae- ter?' Ze keek eest arig, mè toen zei ze: „ja mae', die are keer, toen was 't een moeder, en toen zwom dat kleine beestje, oalmè' voe de kaaie, 'één ende wêer, en oalmè' roepe an z'n moeder, kiek, dat was toch zonde". Merien lachten d'r om, 'ie zei: „noe is 't een voader". Toen vroeg die vrouwe: „en 'oe is de wind noe?" „Dan mö' je kieke ni' de vlaggen van de schuten; je ken' j'n oosten toch wè' uut je Westen, 'oop ik?" De vrouwe zei: „de wind is West, en, a' Kees trek gae braeje, dan mö' de stank nie' ni' de uzen waaie, ik za' m'n kacheltje op den Oostdam zette, dan trokt het oal- le gaere over 't waeter, de rook, de stank, 't gaet oal de zêe-e in". „Da' 's goed", zei Leen, „ik za' den traen ofscheppe, ik za' de ouwe vierlepel is 'aele". Di' kwam die vrouwe wee, a', mie d'r kacheltje anzeule, 't stieng vroeger op een schuut, 't was oud en vroest, mè' dat gaf niks. En, mie d'r schorte vol outjes en turf, kwam ginter wee' een ander. Een iesdere ketel wier d'r ök k' an-'edroge. En uut oalle 'uzen kwamme ze mie leege bierkruken en flessen. Ok uut die van omlae- ge. Wan' die 't schot vanselleft ök 'e-höore en waere toen gauw mie d'r oallen komme kieke. Sie-zö, dat was zövarre klaer. De kachel brandden, de ketel, mie een bitje waeter stieng d'r op, en Kees die snee' de rêepen spek in köonen. Het braejen gieng begun- ne. Di' kwam Merrien nog mie een spae', die miek een pitje, om trek de uutgebraeje köonen te begrae- ven. Twi guus uut 't erm-'uus, ja, die ménsen tien kinders, die stienge, vlak van voren, ök te kieken. En toen a Kees de êeste koontjes, ze zagge lekker bruun 't wazze 'r nèt van de keu, toen a t'n die dan uut de ketel en in 't pitje schepten, kwamme z' een stap ni' voren. Meschiens krege ze thuus wè in gin weken is 't êene of 't are spek of vlêesch te zien. Den ouwsten die zei stille wat, en kiek, den kleinsten, die gieng ni' 't pitje en langden gauw twi koontjes. Ie liep wee' vrom en gaf d'r êen van an z'n broertje. Die keek is deur de rondte, ni' de are guus, of a ze lachten. Noe, dat ku' je begriepe! Diè zouwe om 't léven gin zêe-'ondeköonen ete en oalle-gaere lachten ze die kinders uut. Merien die keek is en 'ie zei: ,,mö' je die guus uutlache? Je kun' gerust die koontjes ete, 'öor kin ders. Di' zu' je nie' van wéte. De Noormannen ete wè' rauwe zêe- 'onden, en dit is lekker uut-'bak- ke. Ael mer een scheutel bie je Moeder, toe; a' ze dan trek wee' gaar bin, dan bin die voe julder. Den kleinsten liep werèntig om een scheutel, een groot, bruun 'ondebord, mie gele sliengers. Me rien die schepten d'r een gröote kop op, en die guus gauw nir uus! En van den traen krege toen oal de ménsen evenvee' lepels, ielk eerluk z'n possie. Di' konne ze de zeelaezen en 't oliegoed mie smoute. En ielkendêen 'ielp om de boel wee' op te rumen. Gin êen zei: „dankje Kees". Di' dochte ze nie' over, en Kees zelft nèt zö' min. Een ieder 'edae', dat a t'n kon, net zö', as broers en zusters uut êen gróót 'uus-'ouwen. Liek a dat öort. Toen gienge z' oal nir 'uus, ze waere oal tevree-en en blie-e mie d'r lekkeren, vossen traen. Den 'ond, die wou de pit mie koontjes opengraeve, mè' 't misje trok 'n an z'n 'olsband mee. OPROER TE MIDDELBURG 1787 JULI 1937. I De laatste dag van Juni en de daarop volgende dagen van Juli van het jaar 1787, dus juist ander halve eeuw geleden, waren voor Middelburg zeer rumoerig. Geheel het jaar was een tijd van onrust, niet alleen voor Middel burg en enkele andere Zeeuwsche steden, zooals Goes en Vlissingen, maar in 't gansche land was het roerig. Naast de twee oude partijen, het Oranjegezinde volk en de Regen ten, was langzamerhand een nieu we partij ontstaan, n.l, de Patriot ten. Deze, uit de burgers voortge komen, waren ontevreden over de regeering en gaven de schuld van al de tegenspoeden aan den stad houder Willem V. Het regende smaadschriften en spotprenten. Vele regenten zagen met genoe gen de Oranjepartij aftakelen en zochten de vriendschap der pa triotten, 't geen hun later duur te staan kwam. Van de zeven gewesten waren Holland, Overijsel en Groningen grootendeels patriottisch; in Fries land en Utrecht waren de staten gesplitst, terwijl in Gelderland en Zeeland de meeste steden prinsge zind waren. De staten van Holland hadden den stadhouder vernederd door hem eenige rechten te ontnemen, zooals het bevel over de troepen in Den Haag en het kapitein-gene raalschap in Holland. In vele ste den waren exercitiegenootschap pen opgericht, gesteund door de stedelijke besturen, welke Oranje vijandig gezind waren. In Middelburg waren er ook verscheidene patriotten. Een hun ner voormannen was dokter Lucas van Steveninck, womenjde in de Noordstraat, in 't huis Leeuwen burg. Thans staat op dezelfde plaats de Doopsgezinde kerk. In 1785 had hij met andere anti- stadhoudersgezinden een exerci tiegenootschap opgericht onder den naam van Luctando emergentes. Hij zelf werd kapitein van 't genootschap, dat eerst uit 50 leden bestond, maar weldra tot een 100 tal aangroeide. De regenten van Middelburg waren in tegenstelling met die van Vlissingen grootendeels zeer oran je-gezind. De magistraat, ziende de groote uitbreiding van 't ge nootschap of vrijkorps, gaven last tot ontbinding, 't geen ook ge schiedde. De schutterij van den Edelen Busse, wier schuttershof thans als militair hospitaal wordt gebruikt, bood aan de ontslagen leden van 't exercitiegenootschap een plaats aan in hun confrérie, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Zoo bleef feitelijk het Vrijkorps voortleven in de schutterij. Men ging voort met het zich oefenen in den wapenhandel. Het is te begrijpen, dat de schutters van 't schuttershof niet door het stadsbestuur zouden wor den opgeroepen om bij een oproe rige beweging op te treden, daar zij niet te vertrouwen waren. Daarom was uit de burgerij, ge steund door het stadsbestuur, de zoogenaamde burgerwacht ge vormd, tot steun der wettige re geering. O De match SpringerRaichen- bach zal wel door iederen dam speler met belangstelling gevolgd zijn. Wij raden de damspelers aan deze partijen die in de couranten en in het „Damspel" verschijnen aandachtig eens na te spelen. Wij laten hier het openingsspel der tweede partij volgen waarin Springer zijn tegenstander volko men verrast. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 50—44 20—24 5. 34—30 18—22 6. 30—25 12—18 7. 40—34 14—20 8. 25X14 9X20 9. 34—29! Een mooie lokzet. Raichenbach dacht schijnbaar na dezen ruil een schijf te winnen. 923X34 10. 39X30 24—29 11. 33X24 22X33 12. 38X29 20—25? No. 111. RAICHENBACH. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 SPRINGER. De diagramstand toont ons nu zeer duidelijk dat Zwart in den val geloopen is, Wit liet nu ver rassend volgen: 13. 29—231! 18X20 14. 31—27 25X34 15. 27—22 17X28 16. 32X25 Springer won nu door 4439 de Zwarte schijf op 34 en won daar door de partij. Aan weerszijden maakte men het elkaar moeilijk. Gedrukte pam fletten en scheldwoorden deden de partijwoede toenemen. En als de patriotten kwamen klagen bij den magistraat, omdat het hun moei lijk werd gemaakt, werd hun meestal geen gewillig oor ver leend. Op denzelfden dag, waarop in Holland aan de Goejanverwelle- sluis de vrouw van Prins Willem V door een groep gewapende patriot ten werd tegengehouden 29 Juni 1787, omdat zij van uit Nijmegen op reis was naar Den Haag, be gonnen de oproerige bewegingen in Middelburg. Deze waren echter ten gunste van Oranje. Op genoemden datum was aan de Kaai een Dordtsch jacht aangeko men, dat de statenvlag (rood, wit, blauw) voerde. Dordrecht was een der meest patriottische steden- Naar Cornelis de Gijselaar, pen sionaris dier stad, hadden de pa triotten den scheldnaam, van Kee- zen gekregen. Eenige opgeschoten jongens van, de Oostindische werf, bijgestaan Een zeer prachtig staaltje van openingsspel, dat wel iedere dam speler verrast zal hebben. De nu volgende diagramstand is uit de 16e partij. No. 112. RAICHENBACH. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 SPRINGER. Springer speelde als laatste zet 1. 42—37?? Een zet, die Springer in een ver loren stelling bracht. Raichenbach zag het betrekke lijk eenvoudig slagzetje en won. door: 121—27 2. 22X31 13—18 3. 23X12 11—17 4. 12X21 16X47 dam! waardoor de partij voor Wit verloren is. Men ziet het hier zelf meester dammers falen! Gaan wij terug naar de diagram stelling dan dreigt er voor Wit 2127, Wit heeft nu twee voort zettingen ten eerste op 4137 zou Zwart nu laten volgen 2127 32X31; 13—18, 23X13; 11—17; 12X21; 16X36. Dreigt Zwart dam te nemen door 2631; 37X26 op 3641 volgt 2823 en 4237 waarna Wit een stuk wint wat Zwart verhinderd met 2127 te vervolgen. Ten tweede op 3832; 21—27; 32X21; 16X18, 23X12 en Wit heeft nu een stuk op veld 12 met vrijwel sterkeren stand op Zwart's korten vleugel. Met een van beide voortzettingen faalt 2127 waardoor Wit kansrijk spel had behouden. PWUl'UUJIi N N'U N d -i n door enkele volwassenen, som meerden den schipper van het Dordtsche jacht den vlag in te ha len en den oranjewimpel er voor in de plaats te hangen. Deze was daartoe niet dadelijk genegen. Daar kwam juist dokter Joh. Theod. van der Kemp voorbij. Hoorende wat er aan ide hand was, raadde hij 't volk aan den schipper met rust te laten. Of schoon hij door zijn vriendelijkheid en kennis in de stad gezien was, werd naar zijn raadgeving niet ge luisterd. Integendeel. Wetende dat de dokter niet geheel vrij was van de smetten der patriotten, werd zijn hoed hem van 't hoofd gerukt, met oranje versierd, weer opge zet en zoo moest hij naar huis, gevolgd door een joelende menig te. Bij deze troep sloten zich ande re oranjemannen aan, helaas niet van de beste soort. Zij trokken naar de Schuitvlotstraat, waar de graankooper Van den Berg woon de, een eerste patriot. Zij begon nen dadelijk met de ruiten van zijn huis in te slaan. Van den Berg wierp van uit een bovenraam ko kend water op de menigte en loste zelfs een schot. Dit deed de woe de nog toenemen. Men wist het benedenhuis binnen te komen en vernielde alles wat er in was. In het Schuttershof waren veel schutters bijeengekomen. Zij zon den 3 afgevaardigden naar den ma gistraat op 't stadhuis met de me- dedeeling wat er in de stad gaan de was en met de aanbieding van hun hulp om de beroerten te be s Steugelen. 's Avonds om 10 uur waren de af gevaardigden nog niet terug. Toen trokken de schutters in volle wa penrusting onder bevel van den ka pitein Clement naar de Markt, waar zij zich in twee gelederen op stelden. De kapitein ging naar 't stadhuis om te vernemen, waar de afgevaardigden bleven. Hij kreeg ten antwoord, dat de magi straat de hulp der schutters niet' noodig had en dus deze konden inrukken. Spoedig daarna werden zij vervangen door eenige com- pagniën der burgerwacht. Na de plundering in de Schuit vlotstraat trokken velen nog naar de Noordstraat, waar dokter Lu- kas Steveninck woonde, die in de stad als een der vurigste patriot ten, dus anti-oranjegezind bekend stond. Hij toch was een der voor mannen van het exercitiegenoot schap „Luctando emergentes" ge weest. Op dienzelfden avond bleef het echter met het maken van kabaal voor zijn woning. Tot daden ging mén nog niet over. Dit geschiedde den anderen dag en wel onder zoodanige omstandigheden, welke zelden bij het plunderen van een huis voorkwamen. (Slot volgt.) R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) Feitelijk had dit ajrtikel een week vroeger moeten geplaatst worden, doch wij wilden de gewo ne maandkroniek op den eersten Zaterdag der maand laten voor gaan. Ik denk, dat sommigen van jul lie het opschrift van dit verhaal al heel zonderling zullen vinden, en daarom zal ik maar dadelijk ver tellen, hoe het kwam, dat elf mui zen op een zonnige wintermiddag een voetbalwedstrijd tegen even veel kikvorsen speelden. Op een wei, die een flink eind buiten de stad lag, werd 's zomers door een aantal jongens wel eens gevoetbald, Aan de ene kant van die wei was een brede sloot, vol riet en allerlei waterplanten, en aan de andere zijde bevond zich een graanveld. Toen de jongens voor de eerste maal kwamen spelen, vluchtten de muizen, die in het korenveld woonden, hals over kop in hun hof, terwijl de kikkers zich onmid dellijk onder het kroos en de grote bladeren der waterlelies verscho len. Zulk een geweldig lawaai had den zij nog nimmer gehoord En dan dat grote, ronde ding, dat twee maal met een ontzettende plons in het water was gestort, en bijna een van de kikvorsen had verpletterd Maar al spoedig bemerkten de diertjes toch, dat de jongens niet gekomen waren, om hun kwaad te doen. De kikvorsen kwamen wel dra boven het donkere water glu ren, en de muisjes verlieten voor zichtig hun hol, want zij waren heel nieuwsgierig te weten, wat de jongens de hele middag toch wel uitvoerden. En toen de dier tjes begrepen hadden, welk spel er gespeeld werd, duurde het niet lang, of zij dachten allemaal: „Hè, konden wij dat ook eens doen Hadden wij ook maar een bal Nu wilde het toeval, dat een van de muisjes op de weg achter het giaanveid een klein balletje vond, dat een meisje daar verloren had. Wel was het balletje niet groter dan een flinke knikker, maar het muisje was toch in de wolken van blijdschap met zijn vondst, omdat hij met zijn vriendjes nu ook zou kunnen gaan voetballen. En zij wachtten geen ogenblik, dat spreekt. De kikvorsen kregen al gauw spijt, dat zij óók geen balletje had den, en zij werden verdrietig, en eigenlijk wel een beetje jaloers. Dit vonden de muisjes lang niet prettig. Zij waren altijd goede vrienden met de kikvorsen, en daarom stelden zij vooi^, iedere middag om beurt met het balletje te spelen, dan konden allen het nieuwe spel leren. De kleine, groene springers wilden dit na tuurlijk dolgraag. Muizen en kikkers zijn verba zend vlug, en het duurde dan ook niet lang, of de meesten speelden al spoedig zó goed, dat het een lust was, om er naar te kijken. En zo gebeurde het dan ook, dat pre cies twee weken na het vinden van het balletje de eerste wed strijd tussen het sterkste muizen elftal en dat der kikvorsen gehou den werd, op een mooie middag in November, toen het zonnetje zó lekker scheen, of het nog maar pas najaar was. Aan elke kant van de weide "be vonden zich duizenden muizen en kikvorsen;, en nog een heleboel andere dieren ook. Zelfs vogeltjes behoorden tot de toeschouwers, maar zij zaten op de takken der naburige bomeö, en hadden dus de beste plaatsen. Langstekel, de egel, was scheids rechter. Hij had hele middagen naar de spelende jongens zitten kijken, en kende het spel dus door en door. Bovendien was hij in het bezit van een rieten fluitje, dat hij zelf geknutseld had, en bij het ma ken van de doelen, die uit drie stevige takjes bestonden, had hij dapper meegeholpen. In het begin waren de groene en de grauwe spelers erg zenuw achtig, en het duurde bijna een half uur, eer zij een beetje „inge speeld" waren. Maar toen werd de strijd dan ook het aankijken waard. De kikkertjes trapten de bal nu hoog in de lucht, en spron gen en kopten, dat het een lust was, De muizen daarentegen hiel den de bal laag, en dribbelden op hun korte pootjes ongelooflijk snel over de grond. En opeens, bij een snelle mui- zenaanval, sprong de groene kik kerdoelman naar voren, maar hij deed dit zo wild, dat hij de bal miste, en de middenvoor van de muizen, Korreldief, tikte met zijn rechtervoorpootje de bal heel han dig in het verlaten doel. 10 Al le muisjes aan de kant stonden nu opeens te dansen van de pret. Al dadelijk waren de muisjes wéér in de aanval, een schot van Snuffelsnuit maar Hoogwipper, de groene doelman, deed een ge weldige sprong, en nog juist geluk te het hem, de bal uit het hoekje te slaan. Het ronde dingetje kwam echter achter de doellijn terecht en dadelijk wees scheidsrechter Langstekel naar de rietpluim, die voor hoekvlag diende. Hoek schop Met een grote boog kwam de bal voor het doel van de groenen neer, juist bij den rechtsbinnen van de muizen, Smulgraag. Hij dribbelde dadelijk twee tegenstan ders voorbij, en in een oogwenk lag de bal opnieuw achter Hoog wipper. 20 Alle muizen spron gen en dansten weer van blijd schap, maar de kikvorsen hadden tranen in de oogjes. Zó kon het niet langerNu blies Langste kel op zijn fluitje, en de spelers konden rusten. De kikvorsen kre gen ieder twee dikke, late vliegen, en de spelers van het muizenelftal de noodige graankorrels, om krachten te vergaren voor de twe de helft, die, naar men algemeen vermoedde, bijzonder spannend zou zijn. En na de rust neen maar Nu hadden de kikvorsen begrepen, hoe ze tegen de vlugge muisjes moesten spelen Hoog ging de bal nu door de lucht, van den enen kikker naar den anderen, en hun grijze tegenstanders kregen haast geen pootje meer aan de bal. Een schot van Hardkwaker, een kop bal van Vlugpootreeds bin nen vijf minuten was de stand ge lijk Wie had dat kunnen den ken Toen gebeurde er opeens iets verschrikkelijks. De vlugge groe nen waren al dadelijk wéér in de aanval. Hardkwaker kopte de bal geweldig hoog, de bal kwam neer, maar.... precies op de harde, scherpe pennen van den scheids rechter. En even later kwaakten en piep ten de dappere voetballers van teleurstelling en spijt, want er was een gat in de bal gekomen, en van verder spelen was natuurlijk geen sprake meer. Dat de wedstrijd zo plotseling geëindigd was, vonden alle mui zen en kikvorsen natuurlijk vre selijk jammer, maar het allerergste was toch, dat zij nu met voetbal len moesten wachten, tot een van hen wéér een balletje vond, Hoe lang kon dit niet duren Mis schien kregen ze er wel nooit meer een Langstekel, de arme scheids rechter, die buiten zijn schuld het vreselijke ongeval veroorzaakt had, was zó onder de indruk van het gebeurde, dat hij onmiddellijk naar zijn nest vluchtte, en zich wel een week onder mos en dorre bla deren verschool, zonder ook maar even voor de dag te durven ko men. L. G. RAADSELS. 1. Mijn eerste deel is iets van steen of ijzer, mijn tweede deel is een metaal, mijn geheel is onmisbaar voor de schoolkinde ren, Hoe heet ik 'pooj-ïod :pu;sso]dQ 2. Ik ben zeer afwisselend, Nu eens zoet, dan eens zuur; Voor de huisvrouw ben ik nuttig, Voor kinderen goed op de duur, 'jaddB uaa jpuissojdo 3..Hoe maakt gij van drie streepjes één, door er acht bij te voegen N33 I I I :?uisso[d0 4. Als 3 katten, 3 ratten in 3 minu ten kunnen pakken, hoeveel katten vangen dan 100 ratten in 100 minuten opjpzap Jjïuissojdo MOPPEN. Papa zit de courant te lezen, terwijl Wim op de grond speelt. Opeens roept hij: „Papa, daar boven aan het pla fond loopt een vlieg". Papa: „Trap hem dan dood en laat mii lezen." De kinderen hadden ruzie. Een van de jongens liep opeens hard weg. De andere, die achter bleef, begon nu hartverscheurend te hui len. Jan: „Zeg Piet, huil toch niet zo, je krijgt heus wel weer een ander vriendje," Piet: „Ja, maar niet een wiens vader een banketbakkerswinkel heeft." u Henk gaat met zijn moeder wan delen. Zij komen een vriendin van zijn moeder tegen, die zegt: „Wat ben je toch een lieve jongen." Henk is daarover zeer veront waardigd en zegt: „Neen, Me vrouw, alleen meisjes zijn maar lief, jongens nooit m

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 10