w. MIDDELBURGSCHE GEMENGD NIEDWS. COURANT ADVESTERTtEN. anneer U reclame maakt... is er altijd wel iets waarmee het „Cebuco" II kan helpen. Wilt U meer specifieke inlichtingen over courantenreclame? Over afzet gebieden? Over reclame voor Uw branche gevoerd elders en hier? Schrijft, ontbiedt, of bezoekt het „Cebuco", dat te allen tijde voor U gereed staatkosteloos.. Ook elk Erkend Nederlandsch Ad-' vertentie-Bureau staat te allen tijde in dezen voor U klaar! Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsehe Dagbladpers („Cebuco") Prins Bernhard te Den Helder.' DE Z0MERK0EKJES eie-middelen, tot den sterken arm toe, beschermde en ondersteunde, en "3us illegale handel ngen bevorderde. Nu zij eindelijk tot inkeer komt, is het de vraag of zij de beweging, welke zij zelf heett aangemoedigd, nog tijdig zal kun nen stuiten. Zelfs de vader van de „Wag-ner Relations Act", welke aan de arbeiders een op zichzelf redelijk recht van organisatie en collectieve vertegen woordiging toestond, heeft moeten er kennen dat deze wet haar doel verre voorbij schiet Amerika is vele tientallen jaren lang zoo druk bezig geweest met zijn tech nische ontwikkeling, met het veroveren van dit onmetelijke land op de natuur, en met het drillen van heterogene im migranten u:t alle hoeken der aarde tot bruikbare Amerikaansche burgers, dat de sociale wetgeving er eenigszins bij ingeschoten is. Het staat, op dit punt on getwijfeld bij vooruitstrevende Europee- sche landen verre ten achter. Het moet achterstand inhalen en er zijn in den loop der tijden nieuwe felle soc'ale contrasten ontstaan, de ongetwijfeld veel scherper zijn dan bijv. bij ons. Dat er nu een neiging bestaat, om in ijltem po te werk te gaan, is op zichzelf dan ook verklaarbaar. Er moet ongetwijfeld veel verbeterd worden. Maar dat daar bij de grondstellingen, van gezag en or de niet kunnen worden veronachtzaamd zonder voor het eene kwaad een nog grooter euvel in de pla,ats te stellen, wordt daarginds nu ondervonden. In Nederland hebben verantwoorde lijke leiders van de S.D.A.F, en N.V. V. de onwettige methode van „sit-down- stakingen" naar aanleiding van de ge beurtenissen in Frankrijk en Amerika, nadrukkelijk afgekeurd, al schijnen er ondér de „mindere goden" nog wel eens weifelingen voor te komen. In het Ame rika van den „New Deal" schijnt men nu echter ook te gaan inzien, door schade en schande wijs geworden, dat wie recht wil doen en welvaart na streeft, niet moet beginnen de rechts orde illegaal ondersteboven te gooien, of de redelijke zekerheidsbasis voor het bedrijfsleven (de welvaartsbron) met dynamiet te lardeeren". Kalf door den bliksem gedood. Bij een kort doch hevig onweer is Woensdagavond de bbksem geslagen in een schuur van de Wed. Nymeyer aan den Bargemschen weg te Loc hem, op het oogenblik dat de vrouw bezig was een, Ikalf te voeren. De vrouw werd be wusteloos, doch kwam spoedig bij. Het kalf werd gedood. Haar dochter, die op eenigen afstand stond, liep schroeiwon- den op. Een stuk vuurwerk in het oog-gekregen' De 29-jarige E. van V. te Den Haag, die gisteravond op den Strandweg te Scheveningen naar het vuurwerk stond te kijken, werd tijdens het afsteken van vuurpijlen plotseling door een brandend stuk pijl getroffen. Het projectiel, dat een stuk koolstaaf bleek te zijn, drong ongelukkigerwijze precies in het linker oog. De gemeentelijke geneeskundige bracht den man naar een ooglijdersin- richting. Hij zal het oog vermoedelijk moeten missen. Verdronken. Vanochtend was een tweetal arbei ders bezig van 'n drijvenden bak af de meerstoelen bij de Nieuwe Sluiswerken in de voorhaven te Vreeswijk te teren. Toen een van hen, na zich eenige oogenblikken verwijderd te heb ben, terugkwam, miste hij zijn mede arbeider, den 34-jarigen B. den Hartog. Na eenigen tijd dreggen werd zijn lijk opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en woon.achtig te Schalkwijk. Colportagerelletje te Amsterdam. Gisteravond is in de Kalverstraat te Amsterdam, een colportrice van een polit ek blad lastig gevallen door een man, wiens optreden weldra aan leiding gaf tot een volksverzameling. Een agent, die hieraan een einde w 1de maken, gelastte den veroorzaker van den volksoploop zich te verwijde ren, waarop deze reageerde door hem een aantal scheldwoorden toe te voe gen. De agent, die zich mede door de hou ding der omstanders bedreigd voelde trok zijn sabel, waarna hij den man ter zake van beleediging van een amb tenaar in functie aanhield. De arres tant verzette zich uit alle macht en bracht daarbij den politieman een won de aan een der vingers toe. De situ atie begon er m'n of meer dreigend uit zien, vooral toen twee broers van aai)gehoudene zich met het gev.al e? Y1?6*®11, Spoedig kwam echter een tweetal andere agenten te hulp, waarna de drie broers naar het bureau Singel werden overgebracht. De ver zetsleger werd opgesloten. De beide anderen zi,n, nadat procs-verbaal was opgemaakt, vrijgelaten. Malaria in Oost-Java. In verschillende streken in Oost-Java heerscht in ernstige mate malaria. Zoo zijn in het district Zuid-West Toeban met dit groote suikerfabriek Djatiroto ongeveer 2600 menschen ziek. Uit Bon- dowoso wordt gemeld, dat voornamelijk on de regentschappen Panaroekan en Banjoewangi epidemieën heerschen met verhoogde sterkte. Men vroeg hier kisten kinine, elk van 100.000 tablet ten aan. Dam 2 a Amsterdam N.B.Met nadruk zij er op gewezen, dat het bezitten van alle gegevens, waar over het „Cebuco" beschikt, nog niet voldoende zou zijn om zelf een reclame campagne te voeren. Daar komt zoo veel by kijken, dat voor het welslagen ervan, de service van een Erkend Advertentie-Bureau onontbeerlijk is. Hedenmiddag werd uit Den Helder gemeld: Feestelijk waaien de vlaggen boven Den Helder en van de gepa- voiseerde schepen in het Marsdiep en de „Van Meerlant", voorbij de „Gruno" en voorbij de reddingboot „Dorüs Rij kersOok aan boord van de „Gelder land" stond de bemanning klaar om te joelen en langs de in reparatie zijnde „Java" en het wachtschip „Koningin rondom de marinewerf, en het gouden Emma der Nederlanden" gleed de O 16 zonlicht geeft gloed en kleur aan de j voorbij, nu reeds met grootere snelheid feestelijke stad, waar de kermis een om spoedig buitengaats te komen, week lang reeds vreugde bracht, een In een punt van een hek gevallen. Toen vanmorgen twee scholieren over de St. Janslaan te Bussum fietsten, grepen zij elkaar uit speelschheid vast. Hierbij kwam de 13-jarige J. B. uit Naarden te vallen op een ijzeren hek. Een der punten van het hek drong hem diep in dijbeen en onderlijf. Op advies van dr. Van Dongen werd hij naar de St. Gerardus Majellestichting vervoerd, waar terstond bloedtransfusie werd toegepast. Zijn toestand liet zich niet levensgevaarlijk aanzien. FIETSEN NAAR DUITSCHLAND. Eenige waarschuwingen en raadgevingen. Wie vroeger naar Duitschland fietste, bekommerde zich niet om de douane. Wielrijders overschreden de grens waar het hun goed dacht of er een Duitsch douane-kantoor was of niet. Den laat- sten tijd echter zijn verscheidene Duit- sche douane-maatregelen verscherpt. Zoo ook voor de wielrijders. Het Neder- landsche consulaat te Kleef vestigt daar om de aandacht op het volgende: Rijwielen zijn in Duitschland aan in voerrecht onderhevig. Zij kunnen echter worden vrijgesteld van invoerrecht, wan neer men ze meeneemt van Nederland naar Duitschland, alleen voor personen vervoer dienen en alleen ten dienste van den berijder staan. De wielrijders zullen zich dan echter bij het Duitsche douane kantoor moeten melden. De wielrijder, die langs zijwegen Duitschland binnen komt, is verplicht voor zijn rijwiel belas ting te betalen. Bovendien zijn deze wiel rijders, die zich naar de Duitsche wet schuldig maken aan verboden invoer van goederen, die aan invoerrecht onderhe vig zijn, strafbaar. In sommige uitzonde ringsgevallen, als daarvoor bijzondere aanleiding bestaat, kan de Duitsche dou ane toestaan, dat zonder betaling van invoerrecht en zonder kans op straf vervolging rijwielen langs zijwegen wor den ingevoerd. De betrokken wielrijder zal dan echter moeten zorgen, dat hij een schriftelijk bewijs van de douane verkrijgt. Kort en goed komt het bovenstaande dus hierop neer: Komt met uw rijwiel Duitschland alleen binnen langs de hoofdwegen en meldt u bij het Duitsche douane-kantoor. Fiets niet langs zijwe gen Duitschland binnen, want het zal geld en straf kosten. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Voorhout: 1 doode. Een der slachtoffers van het auto ongeluk bij Voorhout, mevrouw H. geb. T, B. is vandaag in het diaconessenhuis te Leiden overleden. Zaterdagavond geraakte een auto, waarin vier dames en twee heeren hadden plaats genomen te Voorhout, doordat de bestuurder op. de gaspedaal in plaats van op de rem trapte, in een sloot. Vijf personen werden daarbij gewond. Een der gewonden, mevr. H. geb. P, B. is gisteren overleden. Makkum: ldoode. Toen vanmorgien de geneesheer B. met zijn auto Makkum kwam binnen rijden ontmoette hij den 14-jarigen K. Tdie op de fiets was gezeten met 'n zwaren zak aardappelen. Door het ge wicht van zijn vracht kon de jongen zijn stuur niet houden, zoodat hij heen en weer slingerde, en daarbij voor de auto terecht kwam. Een aanrijding was niet te vermijden. De auto botste tegen den wielrijder en smakte hem tegen de straat, waar hij met een zware hersen schudding en een gebroken been bleef liggen. K. werd in een nabijgelegen woring binnengedragen, waar hij spoe dig den geest gaf. Krakende veeren. Zooals er in de parlementaire pole miek en tact'ek een aantal ongeschre ven behoorlijkheidsregels is, zoo is dat ook in de journalistieke politieke pole miek het geval. Een dezer regelen is, dat men, het tegendeel niet bewezen zijnde, de goede trouw en de oprecht heid der bedoel'ngen van zijn tegen stander niet in twijfel stelt; een ande re is, dat men, van courant met cou rant of weekblad polemiseerende, o n- persoonlijk blijft, en, schrijven de over de opvattingen van een blad, die opvattingen n et den particulieren persoon van den [veronderstelden] schrijver aanwrijft. Het „Liberale Weekblad" treedt week-in week-uit deze fatsoensregelen met voeten. Wij knippen uit het laat ste „hoofdartikel" bv. dit fraais: „De heer Hans te 's-Gravenhage en de heer Smeding te Middelburg springen zoo hard van hun bureau stoelen, dat wij de veeren op on ze Amsterdamsche redactie hooren kraken. Daar heb je die praalhan zen weer, die blufkikkers van „Het Liberale Weekblad!".... Wij signaleeren het nog slechts. Gaan er niet meer uitvoerig tegen in. Dat wordt vervelend. Maar: Er kraakt meer, veel meer dan de veeren der bureaustoelen van een paar redacties! De binten en kromhouten van het schip zelve krakenmaar dat willen de blufkikkers zelfs nu nog niet hooren! MARKTBERICHTEN. Middelburg, 8 Juli. Aardappel- veiling. Aanvoer 58175 kg. Bonken 88 f 1,00; groote f 1I 1,20; drielingen 60 ct.f 1.01; kriel 25 c.75 ct.. alles per 25 gk. Middelburg, 9 Juli. Fruitvei ling. Aardbeien 1838, roode bessen 920, witte bessen 713, kruisbessen 821, frambozen 1644, Frankenthaler 4952, muscaat 43, tomaten 2328, zoete morellen 35137, appels (val) 5 40 ct. alles per kg; meloenen 22 31, perziken 17 ct, beide per stuk. Goes, 8 Juli. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groote veiling. Zwarte bessen f 28.6028.70, Roode bessen bessen f 12 3013.10, Aardbeien Jucun- da f 8, per 100 kg. Kleine veiling. Meikersen 4953, Suikerkersen 2229, Klerken 3053, Zwarte Vleeschkersen 3438, Witte id. 26, Ronde Krieken 2833, Eierkriekeo 29, Zoete Morellen 3140, Spaansche Wijnkersen 28, Roode Blanche 27, Brus- selsche Bruine 35, Markiezen 51, Zure Morellen 2728, Uitschot Kersen 5 11, Aardbeien 516, Frambozen 11 35, Roode bessen 820, Witte idem 11 14, Kruisbessen 712, Westfriesperen 1216, Yellow Transp, (val) 512, Beauty of Bath (val) 9, Blauwe Druiven (Frankenthaler) 64, Tomaten 2127, p. 100 kg, Perziken 78, per 100 stulks. vreugde, die vandaag haar toppunt be reikte nu Prins Bernhard dezen stralen- den zomerdag had uitgekozen om een bezoek te brengen aan de stad en haar marine-instellingen, een bezoek dat twee dagen zal duren, Het draagt geen officieel karakter, maar de ontvangst was er des te harte lijker om. Reeds vóór tien uur was een groot deel der Heldersche bevolking uitgeloo- pen om een plaatsje te zoeken langs den weg, waarlangs de Prins in de gemeen te zou aankomen. Tachtig man rijks- veldwacht stonden de gemeente-politie bij en hadden voor een afzetting langs de route gezorgd. Te kwart over tien naderde de May- bach-Zeppelin, die den prinselijken on- derscheidingsvlag voerde het vliegkamp De Kooy. In de auto zaten de Prins, evenals de hem toegevoegde adjudant van H. M. de Koningin jhr. Van Holthen, in het daagsch tenue van luitenant-ter zee eerste klasse, en de adjudant van den Prins jhr. ir. Roëll, in het veldtenue I der huzaren. Even later werd op het gebouw van de directie der marine te Willemsoord de prinselijke onderscheidingsvlag ge- heschen ten teeken dat de Prins binnen de stelling Den Helder was aangeko men. Langs de binnenhaven, Zuidstraat en Weststraat ging het tusschen een dubbele haag van jubelende menschen naar de Hoofdgracht. De opvarenden van het torpedo-instructieschip „Schor pioen" stoncfên aan dek opgesteld en brachten het eerbewijs. Te half elf precies arriveerde de Prins voor het woonhuis van den vice- admiraal, waar hij ontvangen werd door vice-admiraai T. L. Kruijs, en mevrouw Kruijs, door den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester, en den garïiizoens-commandant overste Bentz van den Berg. Een klein half uur verbleef de Prins ten huize van den vice-admiraal. Door dezen vergezeld begaf hij zich kort voor elf uur wederom tusschen een haag van toeschouwers door naar 't Havenplein, waar hij van een sergeant een krans van eikenbladeren en roze anjers en oranje dahlia's met een wit lint, waarop een gekroonde B. overnam en deze neer legde bij het marinemonument. Stram in de houding salueerde de Prins voor het monument en nam met de overige hee ren vervolgens plaats in de beide auto's, die hier stonden te wachten. En op nieuw kreeg de Heldersche bevolking gelegenheid den Prins toe te juichen, toen hij via Kanaalweg naar het Helden der-zee-plein reed om ook daar een krans te leggen op het monument voor de redders der zee, waaraan de naam van Dorus Rijkers voor altijd verbonden zal zijn. Het carillon in het monument tinkelde het „Wilhelmus" toen de Prins het plein opreed. Hier werd hij ontvan gen door den burgemeester alvorens de krans, die hier moest worden neerge legd, over te nemen, schreed de Prins naar de 25 oude redders, die met hun medailles op de borst ter zijde van het monument stram in een rij stonden op gesteld. Hen allen drukte hij de hand al vorens hij de krans overnam om deze neer te leggen aan den voet van het monument. Opnieuw ging het over het Stationsplein, nu naar de buitenhaven waar de O 16 op zijn hooge bezoeker lag te wachten. Overal aan boord van de gepavoiseerde schepen waar de auto langs ging stonden de bemanningen op gesteld om te paradeeren bij het pas- seeren van den Prins. Slechts de O 16, die aanstonds zee moest kiezen, was niet gepavoiseerd. De auto stopte voor de plaats waar de on derzeeër gemeerd lag. Voor de loop plank werd de Prins opgewacht door den commandant van den onderzee dienst, overste Van den Berg, en door den commandant van de O 16, den lui- tenant-ter-zee eerste klasse Van Wa- nink. Beide officieren werden hem door vice-admiraal Kruijs voorgesteld en ter wijl de Prins met den vice-admiraal en de beide heeren van zijn gevolg het schip betraden, bliezen hoornblazers het eere-saluut. Op het dek werden de le den van de état-major aan den Prins voorgesteld, waarna de bezoekers zich met den commandant naar de brug be gaven. Opnieuw blies een hoornblazer het eerbewijs voor den admiraal, toen vice-admiraal Kruijs van boord ging. Toen klonk het bevel: „voor en ach ter", de kabels werden los gegooid en langzaam verwijderde de O 16 zich van den wal, zwaaide tegenover de O 13 en de O 10, waarvan de bemanningen even eens stonden aangetreden om te joelen En toen ging het met een matigen gang het zeegat uit. Overal aan boord van de gepavoiseerde marineschepen ston den de bemanningen thans opgesteld met het front naar den waterkant. En telkens als de O 16 passeerde klonk op het volgend schip het bootsmansfluitje en klonk het drievoudige hoera van de joelende matrozen. Zoo ging het langs de G 15, langs de „Jan van Brakel" en TWEE EVANGELISCHE PREDIKANTEN TE DANTZIG GEARRESTEERD. De politie te Dantz;g heeft, naar he den uit Warschau werd gemeld, twee evangelische predikanten in arrest ge steld. LANDDAG-LID VERDWENEN. De „Daily Herald meldt, dat de vrouw van Karl Plenikowski, een anti fascistisch lid van den landdag van Dantzig, heeft medegedeeld, dat haar man „door nationaal-socialisten is ont voerd, naar een concentratiekamp over gebracht en misschien is vermoord". Plenikowski is een paar dagen gele den uit Siedlitz, een voorstad van Dant zig, vertrokken. Sindsdien heeft men hem niet teruggezien. Volgens nationaal-socialistische lei ders te Dantzig zou Plenikowski naar Kopenhagen zijn gegaan om er een ge heime bijeenkomst der communisten bij te wonen. Zijn vrouw spreekt dit tegen. Heden overleed na een kortstondig smartelijk lijden, onze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mejuf frouw CORNELIA VAN DE WEERT, in den leeftijd van bijna 51 jaren. Uit aller naam, M. W. VAN DE WEERT. Goes, 8 Juli 1937. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smar telijk, doch geduldig gedra gen lijden, onze lieve Zoon en Broeder, ADRIAAN JACOBUS, in den leeftijd van 22 jaar en 5 maanden. J. WISSE. N. WISSE— MINDERHOUD en Kinderen. Aagtekerke, 8 Juli 1937. Heden behaagde het den Heer, na een geduldig gedra gen lijden, tot Zich te nemen, onzen lieven Vader, den Heer LOURENS MEIJERS, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Sluis: J. J. CASTEL— MEIJERS. F. J. CASTEL. Sluis, 8 Juli 1937. H 17. De begrafenis vindt plaats Maandag 12 Juli te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Veere. Voor de vele bewijzen van deel neming na het overlijden van on zen geliefden Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, WILLEM PIETER VAN PAGé, ontvangen, betuigen wij onzen har- telijken dank. Uit aller naam, M. VAN PAGé— LAKENMAN. Nijmegen, Juli 1937. Ruijsdaelstraat 23. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt bij het slagen voor het tweede gedeelte (le gedeelte 1936) Staatsexamen voor Muziek (Kon. Ned. Toonk. Vereen.) haar oprechten dank aan haar Leeraar JAN KUILER, Blau wen Dijk, Middelburg, voor zijn degelijk en prettig onderwijs. Mej. CORRIE HUININK. Veere, Kade 144. MOOIE COLLECTIE Firm» A. VAN DER MULE Zn. Dam 1 Middelburg 1Telef. 187.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3