BILLY RECORD f 18.50 Degelijke constructie eenvoudige behandeling volmaakte resultaten va n J middelen van Russisch gebied te verdrij ven. Bonnet's recept. Russisch protest. SPANJE. BELGIE. POLEN. CUBA. Weer een vijfling geboren. VER. STATEN. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER Philips - Markt - Obl.Markt- Koninkl. - Suiker - Tabak - Rubber - VRIJDAG. Schepen —1 Unilever PERSKRONIEK. <5* De door Sjigemitsoe naar voren ge brachte tegenwerpingen, werden door Litwinof als niet in overeenstemming met de feiten van de hand gewezen. Zoo hebben Russische troepen dezer dagen Japansch-Mantsjoerijsche troepen moe ten verdrijven van den op Russisch ge bied liggenden heuvel Winokoerka, Ten slotte deelde Litwinof aan Sjige- mitsoe mede, dat de Sowjet-autoriteiten voornemens zijn de Russische kanon neerboot, die onlangs door de Japansch- Mantsjoerijsche artillerie tot zinken is gebracht, te lichten. ENGELAND EN ITALI& En de verdeeling van Palestina. Vóór het verslag van de koninklijke Engelsche commissie inzake Palestina bekend werd gemaakt, heeft Eden, naar uit Londen wordt gemeld, den Italiaan- schen ambassadeur bij zich geroepen, te- j genover wien hij namens de Britsche re-I geering uiting gaf aan de hoop, dat het radio-station te Bari (Z. Italië) zich zou onthouden van alle commentaar, die de betrekkingen tusschen Joden en Arabie ren zou kunnen verscherpen. Bari heeft n.l. herhaaldelijk voor het naburige Oosten bestemde anti-Britsche propa ganda uitgezonden, die (niet altijd vreemd was aan de onlusten in Palesti- (Ingez. Med.) na- Gisteren heeft te Parijs een minister raad plaats gevonden, waarin de nieu we minister van financiën, Bonnet, zijn collega's zijn plannen voorlegde tot sa neering van de Fransche financiën. Zoo als men weet, mag de regeering dit bij decreet uitvaardigen. Het parlement hoeft niet eerst geraadpleegd te worden. Bonnet wil de begrooting sluitend ma ken. Dat is zijn voornaamste zorg. Ge raamd wordt, dat het tekort op 't oogen- blik ongeveer 8 milliard bedraagt. Hij wil dit vinden, hoofdzakelijk door be- lastingverhooging. Verhoogd zullen wor den de inkomsten-belasting, de belasting op tantièmes, op 't verhandelen van fondsen, op de overdracht van roerende goederen, en de productie-belasting. Daarnaast hoopt minister Bonnet door een strenger toezicht op de belasting ontduiking en een betere regeling der zegel- en registratie-rechten ettelijke millioenen te vinden. Behalve dit gewone tekort ad 8 mil liard is er nog een extra spoorwegtekort ad 2% milliard. Een interministerieele commissie zal onderzoeken, hoe ook dit weggewerkt zou kunnen worden. Ver moedelijk zal het wel uitloopen op een verhooging der tarieven. De regeering heeft haar goedkeuring aan Bonnet's plannen gehecht en na af loop richtte minister-president Chau- temps een oproep tot het Fransche volk, om de regeering bij haar pogingen, den financieelen toestand te cureeren, bij te staan. Hij verklaarde daarbij nog, dat de sociale maatregelen, door het kabinet- Blum uitgevaardigd, in stand zullen blij ven. Men krijgt uit een en ander den in druk, dat de nieuwe Fransche regeering inderdaad met deugdelijke middelen den financieelen chaos wil beredderen, al valt het op, dat van de bezuiniging niet wordt gerept. Nu heeft Japan de Amoer- eilandjes bezet. Uit Moskou wordt gemeld: De volkscommissaris van buitenland- sche zaken, Litwinof, heeft gisteren den Japanschen ambassadeur, Sjigemitsoe, bij zich ontboden en hem een scherp protest overhandigd in verband met het bezetten van de beide eilandjes in de Amoer, Sennoefa en Bolisjoi, door Ja- pansche troepen, nadat deze eilandjes, ter regeling van het conflict door de Russische patrouilles ontruimd waren. Aangezien bij de onderhandelingen overeengekomen was, dat de toestand van vóór het conflict zou worden her steld, ziet de Russische regeering in deze bezetting een schending van de overeen komt of een illoyaal nakomen daarvan, aangezien vóór het ontstaan van het in cident in het geheel geen Japansch- Mantsjoerijsche troepen op de eilandjes aanwezig waren. Rusland erkent de eilandjes niet als Mantsjoerijsch gebied en zal dit niet doen, weshalve het de aanwezigheid van Japansch-Mantsjoerij sche troepen aldaar onwettig acht. Wan neer de Japansche regeering er inder daad naar streeft conflicten te vermij den, verwacht Sowjet-Rusland, dat on middellijk de Japansch-Mantsjoerijsche troepen van de eilandjes zullen worden teruggetrokken. Het verwijzen naar de eigendomsrechten van Mantsjoerije en de aanwezigheid van twee of drie Rus sische schepen in de nabijheid, acht Lit winof onbevredigend. Tegelijkertijd verzocht Litwinof den Japanschen ambassadeur de aandacht van de Japansche regeering te vestigen op de laatstelijk steeds veelvuldiger ge vallen, waarin Japansch-Mantsjoerijsche troepen Sowjetgebied betreden en Ja pansche vliegtuigen over de Russische grens heen vliegen. De Russische troe pen hebben streng bevel in geen geval grensoverschrijdingen toe te staan en Ja pansch-Mantsjoerijsche troepen met alle Grandi moet Eden een persoonlijke boodschap van Mussolini overhandigd hebben, waarin verzekerd wordt, dat alle maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat de moeilijkheden in Pa lestina door eenig commentaar vergroot worden. Eden heeft de Italiaansche re geering namens het Britsche kabinet, bedankt voor deze medewerking bij de handhaving van orde en rust in Palesti na. DE KRIJGSVERRICHTINGEN BIJ MADRID. Het offensief der regeeringstroepen ten Westen van Madrid is gisteren vol gens mededeelingen van den Havas-corr. bij de opstandelingen te Naval Carnero voortgezet. Het is het hevigste offensief, dat aan deze zijde van het front tot dusverre is ondernomen. Het front van den aanval is ongeveer 18 km lang. Naar schatting hebben de regeeringstroepen ruim 20.000 man in dezen sector in het veld gebracht. Het terrein is uitgestrekt, kaal, zonder boomen of plantengroei en ligt in de brandende zon. In den loop van den dag werd niet minder dan zes maal tot den aanval overgegaan, waar bij geringe resultaten bereikt en groote verliezen geleden werden. Vein recht- sche zijde werden slechts eenige reser vetroepen in den strijd geworpen om te genaanvallen te doen op de vijandige eenheden, die er in geslaagd waren door te dringen in de richting van Brunete en die pogingen in het werk stelden zich te nestelen op den weg van San Martin Val de Eclosias naar Alcorcon. Aan het einde van den dag werd een hevig geschutvuur geopend. De recht- sche artillerie onderhield daarbij een spervuur op de achterhoede der regee ringstroepen, waardoor zij van hun basis werden afgesneden en onmiddel lijk een terugtrekkende beweging maak ten. Men verwacht thans, dat zeer spoe dig een stabiliseering op dit front zal in treden. Het aantal dooden der regeeringstroe pen in deze beide aanvalsdagen wordt geraamd op ruim 2000. De regeering scheen voor dezen aanval bijna al haar luchtstrijdkrachten te hebben verza meld. Tientallen jachtvliegtuigen en bombardementstoestellen steunden de actie der infanterie. Drie dezer vliegtui gen werden neergeschoten. Het is thans wel zeker, dat het plan van het regeeringsleger was den weg MadridTalavera de la Reine te be reiken om alle rechtsche stellingen ten Noorden van Naval Carnero in den flank te kunnen aantasten. Mededeelingen van regeerings- zijde. In het legerbericht van Madrid wordt intusschen gezegd, dat in den sector van de Sierra de opmarsch, die Dinsdag is ingezet door eenige legercorpsen, gis termorgen met succes werd voortgezet. Het vijfde corps maakte zich meestar van Los Llanos, een belangrijk punt. Vervolgens werden stellingen bij Mos quito, Romanilos en Castillo de Villa - franca bezet. Het dorp Quijoran is ge heel door de regeeringstroepen ingeslo ten. De strijd bij Santander. De regeeringstroepen hebben, volgens mededeelingen van rechtsche zijde, drie aanvallen op den berg Castroalen, d'e de geheele Oostelijke vlakte van San tander beheerscht en eergisteren door de troepen van Franco genomen wevd, gedaan. Zij werden echter tot staanf ge bracht door het vuur van Franco's ge schut. Men gelooft, dat de regeerings troepen ernstige verliezen hebben gele den. De Giornale d'Italia meent dat men nog ver af is van samen werking en vrede. Onder het opschrift: „Niet speculee- ren op Spanje" wijdt de Giornale d'Ita lia een beschouwing aan wat het blad de plotselinge, maar verdachte golf van optimisme in Londen noemt. Het blac ziet een tegenstelling in de duidelijke verklaring van Eden omtrent niet toe- kermen van de rechten van oorlogvoe renden en de onderhandelingen te Hen- daye tusschen den Britschen ambassa deur en een der raadslieden van Fran co en het zenden van een Britschen con sul naar Bilbao, De verklaring hiervoor vindt het blad in de belangen, die En geland heeft in het ijzergebied van Bil bao. Bovendien toont Engeland plotse ling belangstelling voor het probleem der Middellandsche zee en zijn scheep vaartverbindingen in verband met de Spaansche gebeurtenissen, Gibraltar is niet voldoende. Er moeten nieuwe zones en stukken van de Spaansche kust bij komen. Door de gebeurtenissen gedwon gen tot toenadering tot de rechtsche be weging tracht Engeland nog te specu- leeren op de rijkdommen en de onafhan kelijkheid van Spanje. Het is een poli tiek van economische, politieke en mili taire omsingeling, die gericht is tegen Italië en Duitschland en die beide lan den zou moeten berooven van hun vrij heid om zich van grondstoffen te voor zien en van hun vrijheid ter zee. Wij zijn dus nog ver af, aldus het blad, van een politiek van samenwerking, vrede en helderheid in de internationale be trekkingen." DE MOEILIJKHEDEN VAN REX, In den schoot van de Rexistische par tij is na de jongste moeilijkheden nu ook nog een geschil tusschen Degrelle, en den leider van Rex-Vlaanderen, sena tor Paul de Mont gekomen. Senator de Mont, die niet alleen als Rexistisch voorman, maar meer nog als tooneel- schrijver en oorlogsverminkte in het Vlaamsche land vrij populair is, heeft van de directie van het dagblad de Nieuwe Staat afgezien. 'In zekere poli tieke Ikringen acht men het zeer goed mogelijk, dat Paul de Mont naar de Vlaamsch-nationalistische partij zal overgaan. (N.R.C.) Conflict tusschen regeering en aartsbisschop van Krakau nog niet bijgelegd, Het conflict tusschen de Poolsche re geering en den aartsbisschop van Kra kau schijnt zich opnieuw te verscherpen. De aartsbisschop heeft asm het staats hoofd een brief gezonden met een ver klaring, welke den president geen vol doening hee'It geschonken. Het ant woord van de kanselarij var. den presi dent aan de afgevaardigden van den aartsbisschop is het onderwerp van een officieel commentaar, waarin o.a, ge zegd wordt, dat de brief van den metro poliet „Zoozeer verschilt van de oplos sing, die de nuntius en het ministerie van buitenlandsche zaken op het oog hadden, dat de chef der kanselarij zich genoodzaakt heeft gezien, als volgt te antwoorden: In verband met de weige ring van den aartsbisschop van Krakau, aan de wenschen van den president der republiek te voldoen, is deze zaak in handen van de regeering gegeven. De brief van den metropoliet heeft den pre sident geenerlei aanleiding geg'even, zijn houding te wijzigen, en blijft de zaak in handen der regeering, die de noodige stappen zal doen". De correspondent van het blad „Pue blo" te Havana meldt, dat de te Sera, een dorpje in de provincie Pinar del Rio, wonende boerin Maria Vega Cruz vier jongens en een meisje ter wereld heeft gebracht. De pasgeborenen zouden het goed maken. Nog steeds wordt naar Amelia Earhart gezocht. Ook Donderdag is vergeefs naar de vermiste vliegster Amelia Earhart ge zocht. Men heeft zich bij het zoeken be paald tot het gebied der Phoenix-eilan- den en de nabijgelegen koraalriffen, doch naar de marine-autoriteiten mede- deelen, zal vandaag meer in Zuidelijke richting worden gezocht. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft al haar schepen instructie gegeven, uit te kijken naar het vliegtuig van miss Earhart. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Ondertrouwd: H. P. F. v, d. Bongaert 23 j. en S. Th. Janse 19 j., Th. Jellema 28 j. en P. A. van Winkelen 24 j., Thi Snijders 22 j, en M, Abrahams© 21 j. Vlissingen, Van 58 Juli. Ondertrouwd: H. J| Dorpmanns, 29 j, en M. J. van Loon, 20 j., H. Blaauw, 43 i. en M. Blankenburgh 38 j. Getrouwd: J. Huibregtse, 39 j. en J, M. Paardekooper, 35 j, Bevallen: L. Bosselaar, geb. Baljé z„ M. S. Hekking, geb, Opitz d. M'. J. Bou wens, geb. van der Kuijl d., E, Vogel, geb. Hendrikse z. Overleden: J. C. Lauret 69 j. vrouw van G. Poppe, H. Abrahamse 81 j. wed van E. C, de Kam, C. Kamp 60 j vrouw van D. Malipaard, P. S. Janssen 76 j., ongeh. (V.C.) Souburg. Van 30 Juni6 Juli. Bevallen: M'. Hollestelle, geb. Arend- se d., P. den Outer, geb. Schipper z., A. J. Tange, geb, Filius z. Ondertrouwd: M. de Ridder 27 j. en A. H. Wisketike 25 j. (Nbl.) Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—102% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp, B-4 100% Cities Service Cy. P, 1958 5 51%—51% A Pref. Jurgens A. 132%132% A Ned, Gist- en Spiritusf 470 A De Schelde N.B. 49%49% C Am. Smelt en Ref. 6665% A Born. Sum. H.M. 210%—212% A Houth. Alberts 98 C Union Pac. Rr. 94%96 C Int Nickel Cy. 44%45% Ned. 1000-4 101—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk, 162160% A N.l. Hbk. 600 165—165 C Ned. H. M. 1000 191—193 A v. Berkels Pat. 55%55% C Calvé-Delft 9090% A Philips Gem. B. afg. 335%—339-41 C Unilever 161 '161 %-62 C Am. Car en Foundry 38%39%-36"% C Anaconda Cop. 4140%-41 C Bethlehem St, 66%66%-66 C Kenn.ec Copper 43%44-43% C U. States St. C. 71%—79-% C North Am. Cy. 19%—19% A Kon. Petr. Mpij, 412411-13 C Contin. Oil Cy. 34%34%-% C Phiü'ps Petr, Comp. 42%—42% C Shell Union O.C. 20%—20%-21% C Tide Water Ass. Oil 14%14% A Ned. Scheepv. U. 130%132-35 A H.V. Amsterdam 510-512-19 A Jav.a Cult. Mij. 237—239%-40% A N.L Suiker U. 170%—171 -72% A Deli Batavia 241246-44 C Deli Mij. 1000 324—320%-21 Wettig. -4 Gedeponeerd) A Senembah 331%330 C Baltimore en Ohio 21%—21% C Southern mac. Cy. 34%136%-% A Southern Rlw. 24%24% A Amstt Rubb. C. 290—289%-92% A Deli-Bat. Rubb. 237%—239% A1 Hessa Rubber 240240% A Serbadjadi S.R. 172%—,170 WISSELKOERSEN. Heden. Gister Londen 9.01% 9.00%. Berlijn 73.06 73.05 Parijs 7.03% 7.02 Brussel 30.63 30.62% New-York 1.81% 1.81% Dagelijksch indexcijfer medegedeeld door het centraal bureau voor de sta tistiek 8 Juli. Aandeelenkoersen: 107,5, goederen groothandelsprijzen: 99,7. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE. Over den /afgetreden minister van Waterstaat schrijft De Mijnwerker, or gaan van den Katholieken Mijnwerkers- bond: „Herhaaldelijk kwamen wij met de zen bewindsman in aanraking en wij stellen er prijs op hem bij zijn heengaan hier openlijk dank te zeggen voor de bereidwilligheid, w,aarmede hij ons tel kens weer te woord stond en de groo te belangstelling, welke hij voor de belangen der mijnwerkers bij voort during toonde, We zeggen niet te veel, wanneer we er nog eens op wijzen, dat de heer Van Lidth de Jeude een groot aandeel heeft gehad jn de oplossing van de kwesties, welke in 1935 de mijn werkersstaking zoo onafwendbaar de den schijnen. Mede door zijn ingrijpen werd een voor de mijnwerkers in alle opzichten bevredigende oplossing ver kregen. De heer Van Lidth de Jeude huldigde andere beginselen dan de onze, doch dat kan en mag er ons niet van weer houden hem onze erkentelijkheid te be tuigen. We spreken de hoop uit dat hij ook als lid van de Tweede Kamer zijn aan dacht aan de belangen der mijnwerkers zal blijven wijden." DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. De Rotterdammer (a.r.) schrijft: „Sedert de depreciatie v,an den gul den, zijn de kosten voor levensonder houd slechts weinige procenten geste gen; het soliede regeerbeleid voor kwam een prijsstijging als bij gedwon gen devaluatie verwacht kon worden. Echter moet men over het duurder worden der levensmiddelen ook weer ïiiet te licht denken. Voor gezinnen, waar slechts een betrekkelijk klein deel van het inkomen besteed wordt voor eerste levensbehoeften, maakt de prijsstijging weinig uit. Voor arbeiders gezinnen zullen we nu maar zeggen waar de voeding het grootste deel v,an het weekinkomen vraagt, staat de zaak al veel anders en veel ongunsti ger. Maar voor de werkloozen, die het overgroote deel van het steunbedrag voor voeding moeten bestemmen, is het heel erg. Bij hen klimt de nood met den dag. Men lette slechts op de statistische cijfers. Sedert eind September zijn de uitgaven voor voeding in de arbeiders gezinnen met ruim 4 procent gestegen, doch in de gezinnen der werkloozen met 7 procent. De verklaring is eenvoudig en ligt in wat wij hierboven schreven. Men kan het nog nader en duidelijker aangeven. De belangrijkste prijsstijgingen waren bij brood en aardappels te constatee- ren; bij werkloozen bedroegen de uit gaven voor brood en aardappels resp. 24.3 en 9.1 pet. v,an het inkomen; bij werkende arbeiders resp. 17.5 en 5.7 procent. Het is dus niet voor tegenspraak vat baar, dat de werkloozen het meest te lijden hebben onder de waardedaling van den gulden. De regeering is daarvoor niet onge voelig. Zij verstrekt goedkoope levens middelen en een grooter gedeelte van bijverdienste wordt vrijgelatjen. Maar het nuttig effect v,an deze maatregelen is niet zoo mooi als het theoretisch schijnt. Daarom is het gewenscht op den klimmenden nood der werkloozen te wijzen. Het stemt tot dankbaarheid dat duizenden en duizenden weer tot hun arbeid konden ingaan, maar de meer dan 300 duizend die nog doelloos rond dolen vragen des te dringerder onze belangstelling. DE AMERIKAANSCHE STAKINGSGOLF. Onder het hoofdje ,|,terug naar de legaliteit" bespreekt het Handelsblad ;(lib.) de sociale gebeurtenissen in Ame rika, naar aanleiding van de jongste be richten, volgens welke de Amerikaan- sche regeering eindelijk van plan schijnt te zijn, om gezag en orde te herstellen. „Hoewel ook reeds vroeger de „sit- down stakingen door de rechtbanken in bepaalde Unie-staten zijn veroor deeld, heeft de federale regeering zich daarvan niets aangetrokken. Integen deel heeft de vrouwelijke minister van Arbeid, Miss Perkins, den sit-down sta kers steeds de h,and boven het hoofd gehouden, en mede daardoor ook bij lagere instanties verwarring gesticht of vergroot. Het gevolg is geweest dat men van arbeiderszijde, onder de lei ding van John Lewis en zijn „Commit tee for Industrial Organisation" (C.I, O.) steeds driester is gaan optreden, en dat het recht der ondernemers om baas in eigen huis te blijven, en dat der werkwilligen op vrijheid van arbeid van vrijwel alle beschermng door de overheid werd beroofd. Het eenige recht, waarom Washington zich scheen te bekommeren, was het recht van sta king. Dat dit vrilde het niet tot een eenzijdig machtsmonopolie leiden 'n complement behoeft in den vorm van het vrije beschikkingsrecht van ondernemers en arbeiders over eigen dom en den wil tot arbeiden, werd door de Amerikaansche regeering blijk baar geheel uit het oog verloren, Zoo werden de stakingen (zij het dan ook niet overal van het sit-down-genre) als het ware aangemoedigd. Over de maan den Maart, April en Mei van dit jaar werd een record bere:kt van 2213 sta kingen, waarbij 1,173,043 arbeiders be trokken waren. In hoeverre hier ook communistische invloeden werkten, staat niet vast. Wel valt op te merken, dat bv. de Russische Prawda de poli tieke beteekenis van deze stakingsgolf bizonder groot noemde. Amerika heeft daarbij wel zeer „Amerikaansche" tooneelen opgele verd. Er zijn gevallen geweest waarbij de overheid militaire troepen stuurde om den ondernemers te beletten hun .fabrieken met werkwilligen te herope nen, nadat stakers het bedrijf met ille- gale methoden hadden lamgelegd. Er zijn sit-down-stakingen geweest in ziekenhuizen, en in eenblindeninsti tuut dat alleen door liefdadige giften kon worden gefinancierd. Er is een oogenblik geweest dat werkwillige ar beiders, die geen toegang meer konden krijgen tot een door stakers bezette fabriek, het kantoor van den gouver neur van Michigan bezetten en daar een sit-down-staking" begonnen omdat de overheid hun geen bescherming te gen de stakers in de fabriek wilde ver lenen, en niet verkoos op te komen voor Hun recht op de vrijheid om hun brood te verdienen op voorwaarden, die zij zelf aannemelijk achtten. Men heeft het zonderlinge schouw spel beleefd dat de wettige overheid een aantasting van het wettige eigen domsrecht en van de openbare orde als het ware met alle mogelijke pres-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2