SGHELDEBEKERWEDSTRIJD W.Vdc PI6I3 PAVILJOEN WANDELPIER Examen gedaan en niet geslaagd BINNENLAND. ATTRACTIES ZEELAND. WEERBERICHT* NUMMER 159. TWEE BLADEN. VRIJDAG 9 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De brandstoffenhandelaren en de „kolenbonden". Vervaardiging van wol uit ondermelk. MORGENAVOND Besmettelijke ziekten. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Vr, 9 Juli. Zon op: 4 h 50; onder: 21 h 19. Licht op: 21 h 49. Maan op: 6 h 35; onder: 21 h 46. E.K. 15 Juli. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. EN heeft ivoud" kocht: aan 1 met en ha of Oost- Zu- Stam- assen- 26 c.f 6 c., Tuin* in 5 elderie 2—3 5 c., Andij- Kom- Bloe- bei per 10 Jul.: „Dui- atinée. 5 Jul.: :n dui- $>twinciiSU MIDDELBURGSCHE COURANT tJaghlad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHECOUQANT4 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middolburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. ?0 ct. Rubriek „KJeine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, A 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co"i> rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De Chineesche minister van marine bij de Koningin. H, M1, de Koningin heeft gisternamid dag den Chineeschen minister van mari ne, admiraal Chen-Shao-Kwan ten pa- leize Huis ten Bosch in gehoor ontvan gen. De bond van Ned. handelaren in brandstoffen hield gisteren zijn 30ste jaarvergadering te Scheveningen. De voorzitter v.an den bond, de heer H. van Galen Last zeide o.a. in zijn openingswoord, dat zelden de stormen zoo geloeid en gebeukt hebben aan het gebouw van de organisatie als dit jaar: het ledental ging met 200 ach teruit. De vergadering besloot een audiën tie aan te vragen bij den minister van econom sche zaken en de volgende motie ter kennis te brengen aan regee ring en pers. De bond van Ned. handelaren in br.andstoffen enz. Met grcote veront waardiging kennis genomen hebbende van de handelwijze, welke het machti ge lichaam der kolenconventie in de afgeloopen maanden gemeend heeft zich te mogen veroorloven tegenover den handel in brandstoffen en zï'n or ganisatie, blijkens 'het weer intrekken v,an voorstellen, nadat deze door de organisatie waren aanvaard en even eens blijkens het niet nakomen van ge dane toezegg'ngen, uit den gang van zaken begrijpende, dat de kolenconventie aan beslelver- eenigingen „zonder bedrijf" thans de zelfde handelsvoorwaarden en -rechten verleent als aan handelaren en de vol waardige coöperaties en dit terwijl deze bestelvereenigngen als zuivere gelegenheidsdistribuanten met geen vinger de lasten aanraken, welke aan de normale bedrijfsuitoefening verbon den zijn. protesteert ten scherpste tegen de houding, welke de kolenconventie te genover den middenstand gewettigd schijnt te achten. Ter toelichting van deze motie werd het volgende medegedeeld: „De kern van de moeilijkheden tus- schen de kolenconventie, welke voor zich alle bevoegdheden ten aanzien van de saneering van den brandstoffen- handel heeft gereserveerd, en den brandstoffenhandel, schuilt in de vraag of vereenigingen, die den brandstoffen- handel niet als bedrijf uitoefenen, door de leveranc:ers geheel gelijk zullen worden gesteld met handelaren en vol waardige coöperaties. In beide vooraf gaande jaren werden deze vereeni^'n- gen in geen enkel opzicht, bij den brand stoffenhandel ten achter gesteld, behalve daarin, dat zij haar omzet niet moch ten uitbreiden. Op 1 Februari van dit jaar legde de kolenconventie aan de organisatie van den brandstoffenhandel een ontwerp voor, waarin eveneens het principe van omzetbevriez ng van de bestelvereeni- gingen werd opgenomen. De organisa tie gaf te kennen met dit plan accoord te kunnen gaan. Op 2 Maart 1937 schreef de kolenconventie evenwel een brief, waarvan de quintessence was, dat aan vereen gingen naar hartelust zou kunnen worden geleverd. Alsof er geen twee jaren saneering was ge weest op een andere door de kolen conventie zelf gelegde basis en .alsof de kolenconventie het plan van 1 Fe bruari 1937 niet zelf had opgesteld en ingediend. Uiteraard teekende de handel scherp verzet aan. Gevolg hiervan was dat de kolenconventie op 6 April den handel de toezegging deed. dat aan de bestel- vereenigingen geen volledige vrijheid zou worden gelaten, doch dat ter wil- e ,ya?, et; betrachten van eenige soe- pe ei een uitbreiding van het totale omzetkwantum van de coöperaties van 0 pc zou worden toegestaan. Over de uitwerking h.erv.an zou men zich nog nader beraden. Deze toezegging was op zichzelf een slag in het gezicht van den handel. Noodgedwongen echter en mede ten einde de zoo noodzakelijke saneering van den brandstoffenhandel in stand te houden, ging de handel hiermede op 12 April jl. accoord. flet zou echter blijken, dat de kolenconventie .haar toezegging niet gestand deed. Zelfs werd begrepen, dat de kolenconventie weer naar de basis van 2 Maart terug w 1de, met andere woorden: gelijke rechten aan vereenigingen en aan han delaren, ondanks beider wel zeer on gelijke taak en functie in de distribu tie. Intusschen saneert de kolenconventie verder, zonder dat de handel die de kosten voor deze saneering heeft op te brengen, tot dusver officieel in ken nis is gesteld van het standpunt van de kolenconventie ten aanzien van de omstreden zaak. Ook omtrent den duur van de saneering is den handel niets bekend. In een in Mei verzonden schrijven, gericht tot de kolenconventie en den m'nister van handel, nijverheid en scheepvaart hebben de drie Neder landsche middenstandsbonden reeds uitgesproken, dat de brandstoffenhan del zeer onbillijk behandeld is. Tot een compromis immer bereid, streeft de handel in brandstoffen van heeler harte samenwerking na, doch hij moet weten waaraan wordt samen gewerkt. Dat de kolenconventie hem dit niet gemakelijk maakt, behoeft n,a het bovenstaande geen betoog meer" zoo besluit de toelichting. Na eenige d'scussie besloot de ver gadering voorts het bestuur op te dra gen om in overleg te treden met de drie middenstandsbonden, ten einde na te gaan, of er een mogelijkheid be staat voor 'n regelmatig organisatorisch contact. Eveneens ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel om te ijveren voor afschaffing van de om zetbelasting. Nieuwe fabriek door minister Steenberghe geopend. In aanwezigheid van den minister van economische zaken, mr. M. P. L, Steen berghe en den directeur-generaal van handel en nijverheid dr. H, M, Hirsch- feld, is gistermiddag een nieuwe a£- deeling van de fabriek der Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem voor de ver vaardiging van de z.g. melkwol geopend. De minister noemde het in zijn openingsrede een gelukkige samenloop van omstandigheden, dat hij aanstonds na zijn optreden als minister getuige mocht zijn van dit initiatief van een Ne derlandsche onderneming, dat een eer ste stap kan beteekenen op een weg, welke zoowel uit industrieel als uit agrarisch oogpunt voor ons land groote perspectieven in zich kan bergen. Hier wordt in eigen land de verwerkingsmo gelijkheid geopend voor een grondstof, waarover Nederland in ruime mate be schikt, n.l. van de ondermelk, welker af zet in de laatste jaren in vele opzichten moeilijkheden heeft opgeleverd. Het in- dustrieele aspect van de melkwol-fabri- cage is niet minder belangrijk. Er zullen zich nieuwe toepassingsmo gelijkheden voordoen, welke ook voor onze textielindustrie een belangrijke stimulans zullen vormen om op den in geslagen weg voort te gaan. Hier doet zich bovendien de mogelijkheid voor om de grondstofbasis, welke deze in dustrie in eigen land bezit, te verster ken. Spr. verklaarde, dat 'de regeering sympathiek staat tegenover de plannen en dat zij niet zal aarzelen om het hare te doen, indien aan deze pogingen van buitenaf hinderpalen in den weg zouden worden gelegd. Nu het zich laat aanzien, dat een pro duct als het onderhavige economische levensvatbaarheid zal vertoonen, was spr. overtuigd, dat deze ontwikkeling zal strekken tot voordeel van den Ne- derlandschen landbouw als van de Ne derlandsche industrie en dus van het ge- heele volk. Vervolgens werd de minister uitge- noodigd een bus ondermelk in het daar voor bestemde reservoir te gieten, waar mede de commercieele fabricage een aanvang nam. De fabricage van melkwol- Omtrent de vervaardiging van de melkwol kan het volgende worden me degedeeld: De ondermelk wordt in een groot re servoir gebracht en daarin met zuur vermengd. Hierdoor wordt de in deze ondermelk aanwezig caseïne onoplosbaar en kan uit de melk worden afgefiltreerd. De aldus verkregen caseïne wordt eeni ge malen gewasschen en vervolgens in een verdunde loog opgelost. Hierop volgt een zeer zorgvuldige filtratie, waarna de oplossing, casinose genoemd, gereed is om te worden versponnen. De spin-apparatuur is in wezen de zelfde als die voor de kunstzijdever- vaardiging. Het essentieele element daarin is de spindop, welke een groot Wat baat het, dat alle menschen u prijzen, als uw geweten u beschul digt? aantal zeer fijne gaatjes heeft, waaruit de casinose gespoten wordt in een zuurbad. De werking van dit bad is zoo danig, dat de casinose stremt en een draad levert. Deze draad is nog niet gereed en moet in verschillende baden hard, gewasschen en in stukken van de gewenschte vezellengte worden gesne den. Zoowel de samenstelling van het spin- bad als de wijze van nabewerking zijn het resultaat van langdurige en zeer uit gebreide onderzoekingen. Het procédé lijkt in het algemeen vrij eenvoudig, maar is wat de chemie aangaat buiten gewoon moeilijk en zeer veel ingewik kelder dan het normale kunstzijde-be drijf. Na de laatste wassching en droging ontstaat een uiterlijk geheel op scha penwol gelijkende substantie, welke op de normale wolmachines verwerkt kun nen worden. Demonstratie van de verkregen producten. In het fabriekslokaal werd een demon stratie gegeven van het procédé en de verschillende chemicaliën, terwijl een groote collectie van uit melkwol ver vaardigde producten was tentoonge steld. De minister sloeg een en ander met groote belangstelling gade. De melkwol is geschikt om zoowel al leen, als gemengd met schapenwol tot allerlei soort weefsels te worden ver werkt. Er was een uitgebreide collectie modestoffen, zoowel voor dames als heerenkleeding. Ook voor de vervaardi ging van sajets en handwerkgarens is de melkwol uitstekend geschikt. Melkwol kan op precies dezelfde wij ze worden geverfd als natuurwol, er zijn ook reeds verschillende soorten fij nere garens gefabriceerd. Als merkwaardigheid werd getoond een heerenpak, gemaakt van melkwol, dat gedurende g'eruimen tijd was ge dragen en er nog als nieuw uitzag, bene vens een damesrok", die vervaardigd is uit melkwol van de allereerste fabrika- ge-methoden en die gedurende zes maanden zeer intensief is gebruikt. Binnen een maand zullen te Leeuwarden vier fabrieken melk tot textïel-caseïne ver werken. De heer Antonio Fereti, uitvinder van de bereiding van kunstwol uit on dermelk, heeft met enkele andere hee- ren van de directie der Snia Viscosa N.V. Himca (Hollandsche Industrieele Maatschappij voor Casëinebereiding) een bezoek gebracht aan de fabriek van de N.V. Lyempf, te Berlïkum (Fr,), waar de textielcaëine bereid wordt vol gens het patent Fereti, welke casëine de grondstof is voor de melkwolfabricage. De heer Fereti sprak zijn groote vol doening uit over het bereikte resultaat; zoowel de aanpassing van het procédé aan Nederlandsche toestanden als de kwaliteit van de hier bereide textiel- casëine worden volkomen bevredigend gevonden. Na deze insepectiereis 2'al de uitbreiding van textiel-casëine op groote schaal binnen zeer korten tijd tot stand ge bracht worden. Reeds binnen een maand zullen alleen reeds te Leeuwar den in vier fabrieken groote hoeveelhe den melk tot textiel-casëine verwerkt worden. In bijna alle provincies zullen binnenkort belangrijke zuivelbedrijven met de fabricage beginnen. NEDERLAND ALS CHRISTELIJKE NATIE, En een verkiezing te Genève, Het Tweede Kamerlid Woudenberg (r,k,) heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, a, dat bij de laatst gehouden verkie zing in het Internationale Arbeidsbureau (LA.B.) te Genève, de heer Serrarens, vertegenwoordiger van de christ. Neder landsche arbeiders, niet als plaatsver vangend lid van den Raad Werd herko zen, tengevolge van een bolsjewistisch- marxistischen tegenstand; b. dat, met medewerking van laatstge noemde groep, wel werd herkozen de heer Kupers, vertegenwoordiger van marxistische arbeidsorganisaties? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het christelijk karakter van ons volk, alsook de christelijke grondslag waarop dit kabinet zegt te zijn geformeerd, het terugtrekken van alle Nederlandsche af gevaardigden uit het I.A.B, gebiedt? 3, Mocht de minister met deze opvat ting niet accoord gaan, is hij dan bereid andere en zoo ja welke maatrege len te nemen, om het aanzien van Neder land als christelijke natie te verdedigenl (Ingez. Med.) In de week van 27 Juni tot en met 3 Juli kwamen in onze provincie 4 geval len van roodvonk voor, nl. één in ieder der gemeenten Amemuiden, Middelburg, Oud-Vossemeer en Schoondijke. WESTKAPELLE, Het concert, dat het fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst" de vorige week ter gelegenheid van den jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard zou gegeven hebben, doch toen door het ongunstige weer niet kon door gaan, is nu Donderdagavond gegeven. Een zeer talrijk publiek, wo. ook ve len uit omliggende gemeenten, genoot bijzonder van de, onder leiding van den directeur, den heer P. de Rooij, uitge voerde nummers. VEERE. Onlangs vermeldden wij, dat de Avro een reportage v,an Veere had verzorgd. Thans meldt men ons, dat deze reportage wordt uitgezonden op Dinsdagavond a.s., dus op 13 Juli, van 7,30 tot 8,00 uur. 's HEER ARENDSKERKE. De rijks- veldwacht alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van Baarsdorp (gem. 's Heer Abtskerke) we gens het verkoopen van alcohol-houden de dranken zonder daartoe vergunning te hebben, 's-HEER ARENDSKERKE. Gisteren had alhier de oefening plaats van de brandweer. Hét aantal brandweerlïe den is voldoende gebleken. Doch het materiaal laat wel wat te wenschen over. 's-Heer Arendskerke bezjt nog een handpompspuit, hetgeen niet vol doende is. Het zou wenschelijk zijn, d,at men hier de beschikking kreeg over een moderne spuit, YERSEKE. Donderdagmiddag had men bij den hr Jac. v. d, Plasse aan de Dam straat alhier het ongeluk bij het vullen v,an een kapokken bed, dat een vonk in de kapok vloog. Binnen enkele tellen was het een heele vuurzee. Buren had den de tegenwoordigheid van geest om het bed uit het huis te slepen en bui ten den brand te blusschen. Assurantie dekt de schade. Mej. SlabbekoornStroosnijder, had het ongeluk van den zolder te val len, haar been te breken en haar en kel te bezeeren. Dr. Polderman achtte overbrengen naar het ziekenhuis te Goes gewenscht. De grootste drukte van het pan nen varen is nu reeds voorbij. Reeds ruim 2 millioen pannen zijn te water gebracht. De werkloosheid is nu voor enkele weken geweken. Broedval is even wel nog niet veel te zien slechts enkele broedjes zijn nog maar te bespeuren, dat heeft evenwel nog den tijd. De berichten van den Rijkswaarne- mingsdienst zijn op het oogenblik zeer gunstig, terwijl de temperatuur van het water bijna 20 graden bedraagt en dagelijksch toeneemt! KATS. Door verschillende ingezete ne dezer gemeente wordt de vraag ge steld, of men geen gasmaskers op zal doen tegen den geweldigen stank, welke wordt veroorzaakt door het stoken op de vuilnisbelt. Vele ingezetenen onder vinden hiervan grooten last. Eiken avonc wordt op de vuilnis-belt gestookt. Zou zulks in het belang der inwoners niet op een bepaalden tijd kunnen geschie den. Bijvoorbeeld éénmaal per week, met een Noord-Oosten of Oosten wind Hier mag de volle aandacht v,an B. en W. wel eens aan gegeven worden. Verwachting tot morgenavond1. DE BILDT: Matige Z. tot W. wind, toenemende bewolking, met veel kans op regen of onweer, later opklarend, aanvankelijk iets warmer. UKKEL: Matige tot vrij sterke Z.W. tot W. wind, vrij schoon weer, later be wolkte tot betrokken hemel, vermoede lijk regen en plaatselijk kans op onweer, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 12 graden. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Juli. Vr. Za. Zo. Hoog Hoogwater. 9 2.43 15.05 10 S 3.34 15.50 11 4.17 16.32 Laagwater te Juli. Hoogwater. 4.42 17.12 5.34 17.56 6.16 18.36 Westkapelle is 28 min, 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Vr. Za. Zo. en 9 10 S 11 Laagwater. 9.11 21.46 9.58 22.34 10.43 23.20 Wemeldinge: Laagwater. 10.15 22.45 11.03 23.32 11.49 24.18 en Domburg 38 min. later Kennis voldoende, maar te nerveus ge weest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogis ten in kokers van 75 cent. (Ingez. Med.) Nu de aardbeien bijna op zijn en de pluk van aalbessen en kruisbessen in vollen gang, wordt er den laatsten tijd door de jeugd veel „geboogerd." Hier ter plaatse is het voor,al de op geschoten jeugd, die zich daaraan be zondigt. Het zou goed zijn, dat het po- litie-toezicht strenger werd en er eens proces-verbaal werd opgemaakt, WATERLANDKERKJE. De 50-jari- ge vrouw van Ph. de Broek van Water landOudeman (België) reed gister avond plm. 7 uur per tandem met haar .zoon onder deze gemeente ter hoogte van de Verkorting. Opeens zakte zij van de tandem af en bleef ter plaatse dood liggen. Een hartverlamming maak te een einde aan haar leven. KERK EN SCHOOL. In den ouderdom van 64 jaar is te Oudega (H. 0. N.) overleden, ds. H. L. A. Feykes, predikant bij de Ned. Herv. Gem, aldaar. Ds. Feykes vertrok in 1901 naar Arnemiuiden; op 5 Juni 1904 deed hij zijn intrede te C o 1 ij n s p 1 a a t, wel ke gemeente hij gediend heeft tot 29 September 1929, toen hij naar Oudega vertrok. Te Colijnsplaat heeft ds. Feykes een belangrijk aandeel gehad in de stich ting van het Oude-liedenhuis „Rust oord" en de stichting van een Chr. Be waarschool. Eindexamen H, B. S. te Oostburg. Geëxamineerd 14; geslaagd de da mes J. van den Broecke en J. Catsman beide te Aardenburg en de heeren H. de Bruijne te Aardenburg; A. Cornelis te Nieuwvliet: F, Dhont te IJzendijke; S. Lemaire te Schoondijke; E. de Poor ter te Waterl,andkerkje; G. Salomé te Breskens; J. Serlé te Waterlandkerk je en J. H. M. van de Sande te Bres- Kens, Aan de Mode-Academie de Leeuw van Rees te Den Haag slaagde voor het examen leerares-coupeuse mei. J. D. Blok te K a p e 11 e. Ds. J. M. Mooij, beroepen predi kant bij de Evang. Gemeente te Y e r- s e k e, zal 29 Aug. a.s. zijn intrede doen. Als bevestiger zal optreden de em. predikant ds. Post van Apeldoorn. Aan de universiteit te Leiden slaagde heden voor het artsexamen, le gedeelte, de heer A. Naerebout, uit Vlissingen. Geref. Gem. Tweetal te Rilland Bath ds B, v. Neerbos te Vlaardingen en ds. R. Kok te Veenendaal.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1