Onrechtmatig bezit KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 8 JULI 1937. No. 158. 17, er, Snel mooi bruin door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct (Ingez. Med.) MIDDELBURG. De Mimuco. VLISSINGEN. HET BEZOEK VAN DEN CHINEESCHEN MINISTER. WALCHEREN. RIJWIELPAD LANGS DEN OUDEN VLISSINGSCHEN WEG. Met het stuk AbeeleMiddel burg is men begonnen. Tweede deel. De rechtmatige bezitster. RAAD VAN RITTHEM. Verlaging van de personeele belasting. ZUID-BEVELAND. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. De Z.L.M.-dagen te Zierikzee. Algemeene Vergadering. (Wordt vervolgd.) ms cte c., rse [ke c. Jrg. 'n >pt de sr- ïu- rg- Wat niet wil gedijen. Te Weenen is twee dagen geleden de z.g. Duitsch-Oostenrijksche paritaire commissie bijeengekomen, om te onder zoeken wat er nog aan de politieke en economische betrekkingen tusschen de beide landen valt op te lappen. De com missie is een vrucht van de op 11 Juli van 't vorig jaar gesloten overeenkomst, waarbij de Duitsch-Oostenrijksche broe- derveete formeel werd bijgelegd. Zij is in het aanzijn geroepen, om eventueele moeilijkheden, waarop men bij de ten uitvoerlegging der overeenkomst mocht stuiten, op te lossen. Men weet, dat er aan moeilijkheden geen gebrek is. Het accoord heeft niet kunnen voorkomen, dat er in het af- geloopen jaar telkens weer meenings- verschillen en wrijvingen aan den dag traden. Wij voorzagen dat indertijd. Im mers de natuur is meestal sterker dan de leer. Geen mensch gelooft, dat Hit- Ier zijn aspiraties ten aanzien van de inlijving van Oostenrijk bij Duitschland heeft opgegeven. Te Weenen gelooft men zulks wel allerminst. Zoo deed zich tot op dit oogenblik een vermoedelijk onuitroeibaar wantrouwen in de Oos- tenrijksche politiek jegens Duitschland gelden. En omgekeerd kon de Duitsche pers het niet laten zich telkens weer op verbeten critische wijze met de binnen- landsche toestanden van Oostenrijk be zig te houden. De op instignatie van Duitsche zijde ondernomen pogingen om een z.g. verzoening tusschen de Oosten- rijksche regeering en de Oostenrijksche nazi's tot stand te brengen, leden alle schipbreuk. Schuschnigg beseft blijk baar, dat een dergelijke verzoening in de praktijk wel eens zou kunnen uitloo- pen op een omwenteling in zijn land met een volledig nationaal-socialistisch régime als resultaat. Oostenrijk zou dan in elk geval een vazalstaat van Duitsch land worden, zeer ten nadeele o.a. van de positie der nu nog zoo machtige ka tholieke kerk. Immers Schuschnigg en zijn voornaamste medewerkers zijn trou we zonen van Rome. De kerkstrijd in Duitschland, welke juist den laatsten tijd, weer zoo zeer is toegespitst, kan de betrekkingen tusschen Berlijn en Wee nen, niet dan nadeelig beïnvloeden. Een merkwaardig symptoom van de nog steeds slechte verhoudingen vormt een enkele dagen geleden in de Duitsche pers ontketende campagne tegen de Oostenrijksche regeering. Volgens de Duitsche bladen, waren een aantal in de gevangenis van Garsten (Boven- Oostenrijk) opgesloten nazi's, uit pro test tegen de behandeling, of eigenlijk mishandeling, hun ten deel gevallen, een hongerstaking begonnen, daar zij den dood boven een langer verblijf in deze „folterkamer", de „beruchte strafinrich ting uit de Middeleeuwen", verkozen. De ware toedracht der feiten komt hier op echter neer, dat ruim dertig te Gar sten achter slot en grendel zittende raddraaiers van den beruchten Juli- Putsch die Dollfuss het leven kostte en organisators van bomaanslagen de vorige week Donderdag voedsel begon nen te weigeren. Zij hoopten n.l. op die manier hun invrijheidstelling te bewer ken. Toen de vlieger niet opging, zijn de heeren Zaterdag maar weer aan 't eten gegaan. De gevangeniskost w*as trou wens sommigen hunner zoo goed beko men, dat zij, naar de „Politische Korres- pondenz" meldt, van 5 tot 16 kilo in ge wicht hadden gewonnen. Te Weenen maakte de Duitsche pers campagne, kennelijk opgezet om het prestige der Oostenrijksche regeering te beschadigen, zulk een slechten indruk, dat den Oostenrijkschen gezant te Ber lijn werd opgedragen een vinnig protest door DOROTHEA GERARD. 9). ii- rs. bg Het tooneel waarover de Meizon haar stralen deed schijnen was dat van een afzichtelijk bloedbad. De witgekalkte muren waren niet meer wit, maar rood gekleurd met het edelste zoo dan niet verstandige bloed van Polen. Op den grond lag een hoop lichamen, bij den eersten aanblik allen ontzield, velen er van halfnaakt, doordat hun bij de wor steling de kleeren van het lijf waren ge scheurd, hun weerlooze handen nog samengeklemd. Dwars over een bank hing de 'knaap met het meisjesgezicht, wiens gegichel nimmer weer zou worden gehoord, over hem heen het lijk van den bijzienden knaap, wiens knijpbrilletje al dadelijk vermorzeld was. Boven op de steenen kachel lag „de Boterham" met een gespleten schedel. In een, bloedplas wa^ Juzio MeBnski neergevallen met het gelaat van een martelaar in de arena, zijn mooie bruine oogen opgehe ven naar de lage zoldering; naast hem was Stas Swigello voorover geslagen, de bijl nog steeds tusschen de vingers gekneld. Zelfs de Kozakken kruisten, toen zij het vertrek binnen gingen, zich met een rilling en hun aanvoerder schudde, ter wijl hij van het eene lichaam naar het in de Wilhelmstrasse in te dienen. De overhandiging van dit protest vond plaats aan den vooravond van de bijeen komst der partitaire commissie. Moet men in die coïncidentie een veeg teeken zien? Het is inderdaad weinig waar schijnlijk, dat de commissie er in zal slagen, een belangrijke bijdrage op te le veren tot verbetering der betrekkingen. De Duitsch-Oostenrijksche tegenstellin gen zijn te diep, om ze anders dan met wankele bouwsels van schijnbare ver zoening te overbruggen. Zoolang het Hitlerisme in Duitschland zijn tegen woordig aanzicht behoudt, moet men te Weenen permanent diep wantrouwen blijven koesteren. En op wantrouwen pleegt vriendschap slecht te gedijen. Ter voorkoming v,an fiscale en an dere moeilijkheden, welke den ijveri- gen penningmeester van het Middel- burgsch Muziekkorps bedreigen, zij vermeld dat het batig saldo niet f 2668, maar f 268 was, In aansluiting op ons bericht van gis teren, omtrent het bezoek van den Chi- neeschen minister van marine, admiraal Chen Shao Kwan, kunnen wij nog be richten dat het hooge gezelschap na het tochtje met de onderzeeboot O 16, in „Britannia" de lunch heeft gebru'kt. Vandaar werd een bezoek gebracht aan de Kon. Maatsch. „De Schelde", waar de directie de bezoekers rond leidde. Verschillende af deelingen wer den bezocht en de m'nster toonde een levendige belangstelling voor dit be drijf. Speciaal de in aanbouw 'zijnde Poolsche onderzeeboot en de motoren voor de nieuwe Hollandsche onderzee booten, hadden de volle belangstelling van Z.E. Het gezelschap vertrok te 4 uur per vliegtu'g naar 's-Gravenhage. Deze week is begonnen met den aanleg van het rijwielpad van de Groo- te Abeele langs den Ouden weg n,aar Middelburg. Het werk wordt uitgevoerd door de Heide-Maatschappij. Het wordt een dubbel rijwielpad, nl. eenpad vóór en een pad achter de boomenrij, waarbij zooveel mogelijk het natuurschoon behouden blijft. Daar verleden jaar van Vlissingen af over Oost-Souburg n,aar de Groote Abeele een rijwielpad is aangelegd, wordt nu een prachtige verbinding verkregen tusschen Vliss'ngen en Mid delburg, waarvan zeker veel gebruik gemaakt zal worden. Men rijdt dan rus tig langs een mooi begroeiden weg voorbij welvarende hofsteden, waarvan vele namen herinneren ,aan de talrijke buitenplaatsen, die er vroeger stonden. DOMBURG. Onder begunstiging van mooi weer en ten aanhoore van tal rijke luisteraars gaf de gemengde zang- vereeniging „Volharding leidt tot het Doel" een openluchtititvoering op de markt, onder leiding van den heer H. Adriaansen te Middelburg. In verb,and met de zomerwerkzaamheden van vele andere ging om naar eenig teeken van leven te zoeken, het hoofd en bromde wat in zijn baard. Slechts een paar har ten klopten nog, maar de meesten had den voor altijd opgehouden te kloppen. Vlak bij de laatste hut van het dorp wijst een hooge aarden heuvel de laatste rust plaats van de vermoorden aan en zal voor de komende geslachten de herinne ring zijn aan een der afschuwelijkste misdaden welke ooit zijn gepleegd. Bin nen de muren van het naburige zièken- huis kwamen de slachtoffers, die nog ademden, waaronder ook Stas Swigello, weder tot bewustzijn, maar niet om te leven doch om levend begraven te wor den in het oord van ballingschap Sibe- ne. LUBYNIA. HOOFDSTUK II. „De hoeveelste is het vandaag, Ti- mosh?" Steunend op zijn vaarboom stond Ti- mosh een> beetje na te rekenen op zijn dikke vingers alvorens te antwoorden. „De 30ste, genadige meesteres". „De 30ste? Dat is dan de 12de volgens den Poolschen kalender. Wel, dat is de herinneringsdag van de processie! Ik stel me voor, dat ze even zulk weer heb ben gehad als wij vandaag. Was het niet net zoo'n dag, Timosh? Vertel mij nog eens alles wat je je er van herinnert!" leden gaat het koor met vacantie tot September. Dinsdagavond wil het fanfarecorps een concert geven, RITTHEM. Woensdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar. Af wezig met kennisgeving de heeren J. Cevaal en L, Osté. Ingekomen was een schrijven van den Rijksdienst der werkloosheiidsverzjeke- ring en arbeidsbemiddeling waarbij het restant der normaal en extra subsidie ingevolge het Werkloosheidsbesluit werd vastgesteld op resp. 38 en 19. De exploitatievergoeding aan de bij zondere school over 1935 werd vastge steld op 935. Het voorschot op de ex ploitatievergoeding 1937 op 150. De navolgende subsidies werden vast gesteld: 25 aan de afd. SouburgRitthem van de Vereeniging „Het Groene Kruis" 10 aan de afd. SouburgRitthem van het Genootschap voor kinderherstel lingsoorden en vacantiekolonies. 450 aan het Burgerlijk Armbestuur, 85 aan de afd. SouburgRitthem van de Ver eeniging voor Chr. Wijkverpleging. Dit bedrag wordt wel aan den hoogen kant geacht, doch gezien het beoogde doel, verleend. De heer De Pagter merkte op dat de collecten der vereeniging sterk verminderen. Ook het letental vermin dert sterk. Oorspronkelijk was er een flinke kas, doch deze is ingeslonken. De heer De Visser zeide, dat de genen die geholpen worden onderling de kosten zouden moeten dekken dan be hoeft de gemeente ook geen subsidie te verleenen. De heer Louwerse vond het niet aanbevelenswaard dat naast de contri butie ook nog een collecte bij de leden wordt gehouden. Vervolgens werd aan het muziekcorps „Oefening na den Arbeid" een subsidie verleend ad 20. De heer Louwerse vroeg, of aan deze verleening ook nog voorwaarden worden verbonden, bijv. dat het op Zon dagen verboden is muziekuitvoeringen te geven. De v o o r z. antwoordde ont kennend. De heer De Pagter zeide dat alsdan de gemeente er tegen zou zijn. De heer T a n g e vond, dat geen sub sidie moet worden verleend. Dit dient aan het particulier initiatief te worden overgelaten. Wanneer men bij oranje feesten van de diensten van het mu ziekcorps wenscht gebruik te maken, dan kan zulks afzonderlijk worden be taald. Ook was spr. er principieel tegen dat sommige uitvoeringen in andere ge meenten met een bal worden besloten. De heer D e Vi s s e r zeide dat iedereen van de muziek kan genieten in tegenstelling met andere vereenigingen bijv. een geitenfokvereeniging waarin slechts bepaalde personen kunnen deel nemen. De heer Louwerse wenschte de subsidie beschikbaar te stellen voor de gepraesteerde kunst. De gemeenterekening 1936 werd aan geboden met een bedrag in ontvangst van 18695 en in uitgaven van 15782, batig slot 2913. Eveneens wordt aangeboden de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1936, met een bedrag in ontvang van 1416 en in uitgaaf van 1211, batig slot 200. De begrooting van het B. A. voor het dienstjaar 1938 werd daarna behandeld. De inkomsten en uitgaven zijn op 1323 uitgetrokken, terwijl de post onvoor ziene uitgaven 103 bedraagt. De gemeentebegrooting voor het „I'k heb al zoo vaak alles aan de ge nadige meesteres verhaald", bromde Ti mosh, terwijl hij zijn vaarboom weer in het water duwde. „En dat zal je nog' dikwijls moeten doen. Ik zal het nooit genoeg kunnen hooren". „Alsof iemand zich alles zou kunnen herinneren na verloop van drie en veer tig jaar!" „Des te meer is het noodig, je er naar te vragen zoolang je geheugen goed blijft". Er bevonden zich slechts twee personen in de breede, platte boot: een zeer jong meisje en een zeer oude man, hij onbe grijpelijk, ja, haast afschrikwekkend leelijk, met een bos borstelig grijs haar boven een samengedrongen gezicht met mongoolsche oogen, en zij even bekoor lijk als hij leelijk was om aan te zien. Haar glanzend zwart haar was reeds een schoonheid op zich zelf, maar dat was ook het g'eval met de zich in een rechte lijn daaronder afteekende wenkbrau wen, die even zijig zwart waren, de don kere oogen met lange wimpers, die den gewonen amlandelvorm hadden welke aan het oosten herinnert, het hooge blanke voorhoofd, en de teere gelaats kleur, waarbij 't zachte rood zich liefe lijk afteekende tegen een roomkleurigen ondergrond. Hoewel zij blijkbaar nau welijks den kinderschoenen ontwassen was, lag er toch een ernstige trek op het gelaat van het meisje, dat leunend tegen dienstjaar 1938 werd aangeboden met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 16696, en een post van onvoor ziene uitgaven ad 1672. De opcenten op de personeele be lasting zullen worden verlaagd van 150 op 140. Waar deze gemeente in de 8ste klasse is geplaatst is deze belasting aan merkelijk hoog. Zulks is tot stand ge komen onder den druk van de slechte economische toestanden in 1934. Even wel brengen de belastingen in deze ge meente aanmerkelijk meer op dan de raming. In 1934 raming 6200, werke lijk ontvangen 7084; in 1935 raming 5195, werkelijk ontvangen 5956. In 1936 raming 5681, werkelijk ontvan gen/6317. 10 opcenten brengen 80 op, zoodat dit geen merkbaar verschil uitmaakt, temeer daar in 1937 de opbrengst der grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen met 330 door het Rijk is ver hoogd. De heer Louwerse stelde voor de vermindering te bepalen op 25 opcenten, dit is slechts 200. De v o o r z, antwoordde dat hij met den secretaris ter prov. griffie is geweest en hierbij bleek dat men het niet op prijs stelde dat voormelde belasting met 'n te grooten sprong zou worden ver laagd. Het is beter dit van jaar tot jaar te regelen. Men zou zou de kans loopen, dat na verloop van jaren een aanmerke lijke verhooging zou moeten plaats vin den. De Vereeniging „Wederzijdsch Be lang" te Middelburg had een verzoek in gediend tot vermindering van pacht van een stukje land van vorenbedoelde ver eeniging. Hierop werd afwijzend be schikt. De pacht bedraagt 55 per ge- met. De heer T a n g e vond dit niet zoo bovenmatig hoog, wanneer men ei aard appels en groenten op teelt. Rondvraag. De heer De Pagter vroeg, of het houtgewas langs onder scheidene wegen zou kunnen worden gesnoeid. De v o o r z. zeide, dat deze week aan de desbetreffende personen aanschrij vingen zijn verzonden. De heer T a n g e merkte op, dat er een staak nabij de hofstede van I. de Visser in den Dorpsweg is afgereden. De v o o r z. zeide dat zulks zal wor den verbeterd. VEERE. Zaterdag vindt de traditio- neele ringrijderij ,alh:er plaats, die veel al met den dubieuzen naam van „ker mis" wordt betiteld. Dat de Veersche kermis dit jaar echter ook voor de jongeren van meer belang zal zijn, het geen ze al jaren niet geweest is, blijkt wel u't het feit. dat thans een draai molen en een c,ake-walk standplaats hebben aangevraagd, waarvan laatst genoemde inmiddels al aangekomen is, terwijl vermoedelijk ook nog een an dere attractie verschijnen zal, althans, de exploitant van een lijntrektent heeft eveneens te kennen gegeven, dat hij gaarne een plaats voor de kermisdagen zou willen hebben, WEMELDINGE. Met ingang van 1 Aug. a.s. is in gelijke betrekking over geplaatst naar de Postbrug alhier, de brugwachter D, Kromhout te Akersloot (N.H.) Aan de universiteit van Amster dam werd bevorderd tot arts de heer J. F. Hampe. Bij beschikking van den minister van defensie is de luit. ter zee le kl. J. F. P. Opwijrda den 20 Juli a.s. geplaatst in het commandement der marine te Willemsoord. een rug van het bankje, waarop zij was gezeten, haar rechterhand achteloos liet hangen in het water. Het was het geliefkoosde plekje van Katya in het uitgestrekte park. Deze we reld van riet en biezen, dit stille plekje had voor haar iets geheimzinnigs, dat inwerkte op haar verbeelding en met haar aard strookte. Hier in het bijzonder hield zij er van te luisteren naar verhalen uit vroegeren tijd „Verhaal me nog meer omtrent die processie", beval zij, al plassend in het water. „Heb je ook.heb je van je sa bel gebruik. gemaakt, Timosh?" „Neen, jammer genoeg! Ik was er te ver van af, stond ongelukkig in het tweede gelid". „En behoorde je tot de soldaten, die hun muts afnamen, toen het volkslied werd gezongen, vroeg Katya verder, oogenschijnlijk niet bijzonder geërgerd door de onmenschelijke verklaring, wel ke zij daar even had gehoord. Timosh bromde iets in zijn stoppeli- gen baard, terwijl hij zijn boom nijdig in het water stak. „Nu, dat doet er niet toe, ik weet heel goed, dat jij dat gedaan hebt. Maar zeg me nog eens, zag je de meisjes in de witte kleeren erg duidelijk?" „Nu, ik zag ze duidelijk genoeg". „En waren zij heelemaal niet bang voor de sabels?" „Ik weet niet of zij niet bang waren, maar in ieder geval lieten zij er niets van De algemeene vergadering werd ge houden in de Concertzaal en werd door mr. Dieleman geopend, al konden op dit oogenblik nog niet alle verwachten present zijn, met woorden van welkom tot Gedeputeerde Staten, tot Burg. en Weth., tot dr. Posthuma, prof. De Vries, dr. Molhuijsen, tot de Rijksconsulenten, tot den inspecteur der Rijkswerkver schaffing, tot de heeren Hanken, Ko ning, Joustra (met verlof uit Berlijn), de vertegenwoordigsters van den Boerin- nenbond en de leeraressen van de land- bouwhuishoudkunde, tot de vertegen woordigers van de Kamer van Koophan del, van den Zeeuwschen Polderbond, van den N, Brabantschen Boerenbond, en het kringbestuur. Spr. hoopte dat de tentoonstelling zal slagen, de opening zal geschieden door mr. Wintermans, vertegenwoordiger van den minister, die dan de Z.L.M.-vlag, groen met wit en den Zeeuwschen Leeuw in het midden, voor het eerst zal hijschen. Thans deelde de voorzitter mede, dat ook de heer W. M. Geluk te Tho- len tot lid van verdienste is benoemd. Intusschen was de Commissaris der Koningin ter vergadering gekomen even als mr. Wintermans, en werden beide door den voorzitter verwelkomd, Mr. Dieleman liet alle mededeelingen van de hoofdbestuursvergadering nog eens vluchtig de revue passeeren. Bij de behandeling der rekening werd de wensch naar voren gebracht, dat de rente van de hypotheken, die de Z.L.M. onder zijn kapitaal heeft, en die thans 5 pet. bedraagt, dient te worden ver laagd. De rekening werd goedgekeurd, en de voorzitter zegde overweging van de ren tekwestie toe. In afwijking met de agenda gaf de voorzitter voor het eerst het woord aan dr. F. Posthuma voor zijn inleiding, die wij gisteren reeds vermeldden. Van de gelegenheid vragen te stellen, werd gebruik gemaakt door den heer H. C. van de Zande, kringvoor zitter, die speciaal de vraag stelde of men elders beter georganiseerd is, ge zien de mogelijkheid van uitvoer van Deensch vleesch naar Nederland. De heer M. K. Kr-epel vroeg hoe het mo gelijk is, dat de Maltha aardappelen 13 a 14 cent opbrengen en de eerstelingen in het Westland er worden doorgedraaid. Dr. P osthuma zeide, dat er maar 15.000 runderen worden ingevoerd. Elders is men niet beter georgani seerd, maar men doet er meer aan po litiek, en dan bedoelt spr. het meer naar voren komen van den boerenstand, De boeren kunnen zoo noodig het ge makkelijkste een staking met gekruiste armen toepassen; zij hebben altijd nog wel wat in den kelder. Als men de melkproductie wil beper ken, moet men het melkvee afslachten, maar niet kalveren enz. Als er gebrek komt aan slachtvee, dan moet men het ruiterlijk erkennen, maar niet den boer voor alles laten opdraaien. De Maltha aardappelen zijn de nako melingen van onze eigen poters. Zeker moest de regeering zeggen: stop met in voeren van Maltha aardappelen. De heer Van Oeveren vroeg hoe het met de subsidie van stalverbetering staat en sprak over de schade voor de melkfabriek door het afslachten van vee. De heer Zwagerman zeide, dat hij nimmer het afslachten van vee heeft be pleit, zooals de heer Van Oeveren wilde doen voorkomen en dat er eene com missie is gevormd inzake de stalindee- ling. De voorzitter zeide, dat er op zal worden aangedrongen een practischen landbouwer in die commissie op te ne merken", gaf Timosh knorrig toe. ,,I'k weet niet, of ik dat wel zou ge kund hebben", was de overpeinzing, die Katya luide deed hooren, terwijl zij met haar blikken de diepte van het water trachtte te doorgronden. Maar onmid dellijk daarop zeide zij: „Ja, toch wel, denk ik, als ik me maar genoeg aangetrokken gevoel voor iets of voor iemand, wat dan ook. Maar Andrej Nikolajow, mijn grootvader heeft toch er niet op in geslagen?" De oude vertoonde een stel geduchte maar zwart gekleurde tanden. terwijl hij vroolijk grinnikte, ,,'Niet? Hij zou met tien sabels er op in geslagen hebben, als hij ze gehad had. Ja, Andrej Nikolajow was altijd een man die er graag op inhakte. En in wat een boos humeur was hij, toen we naar de kazerne teruggestuurd werden! Bij alle heiligen, wij hebben het moeten bezu ren! Maar hij heeft later zijn schade in gehaald, toen het goede oogenblik er voor was gekomen. Ik zal nooit den dag vergeten, toen wij aan de laatste vluch tende bende de pas afsneden. Zij wilden zich niet overgeven, die Poolsche zwijns- honden, en ik geloof, dat Andrej Nikola jow daar e'genlijk niet rouwig over was, Hij hield er altijd van schoon schip Ie maken, wanneer hij een zaakje onder, handen had. Ja, dat was een prachtdag!" Katya rilde even, terwijl zij haar hand uit het lauwe wa'.er terugtrok.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5