I itfrwwctaU GOISCHE COURANTE BINNENLAND. WEEBBEUMT. ZEELAND. NUMMER 158. TWEE BLADEN. DONDERDAG 8 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Partij pers of Vrije Pers Verhooging van de begrooting voor sociale zaken. Een slappe, gerimpelde huid MIDDELBURG. M1DDELBURGSCHE COURANT 1 dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per 'kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middalburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaa rde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewïjsnommera 5 cent. Er blijkt dikwerf misverstand te be staan omtrent de verhouding tusschen partij en pers. Met name wanneer de pers het niet met de partij eens is, en daarvan doet blijken. Moet doen blijken, volgens ons. Den euvelen moed heeft, te doen blijken, volgens partijmannen. In het „Liberale Weekblad" heeft men reeds meer dan eens op een min derwaardige wijze uiting aan dit eu vele gevoel gegeven. Laatstelijk nu weer aldus: y,Belangrijke organisatorische vraag stukken dringen naar oplossing. Een van de belangrijkste is de verhouding tot de ons geestverwante pers. Wij kunnen de pers der tegenstanders be strijden met open vizier, maar de pers, die zich aan ons geestverwant noemt, loopt ons vaak tusschen de beenen. Het is den schrijver van dit artikel overkomen, dat hij in een politiek de bat in den verkiezingstijd een liberaal zich noemend blad, waarop een tegen stander zich beriep, moest désavouee- ren met een officieele verklaring van de leiding onzer partij. Laten zulke bladen liever katholiek worden, of S.D.A.P. of N.S.B. De sa menwerking van alle vrijzinnig-geori ënteerde elementen in Nederland heeft v,an een deel der zoogenaamde liberale pers alleen maar last. De heeren verschuilen zich dan ach ter het mom, dat ze alleen maar de liberale gedachte vertegenwoordigen, en daaraan het recht ontleenen de ver werkelijking dier gedachte in een con crete partij, zooveel mogelijk dwars te z'tten. Deze liefde voor de liberale gedachte is apenliefde. De neutrale pers heeft zich indien ze werkelijk neutraal is, niet met de politiek te be moeien. Wil zij den liberalen koers laat zij dan niet in het wilde weg schrij ven, maar overleg plegen met de par tij. Wij zijn er niet alleen toe bereid, wij hunkeren er naar. Als het overleg mislukt, is er nog tijd en vrijheid voor kritiek. Zooals die kritiek thans vaak wordt gevoerd, heeft zij geen ander ef fect dan vermnidering van het liberale stemmental. en terugdringen van de liberale gedachte". Tot zoover het „Liberale Weekblad". 't Is het liedje, dat deze organis,a- toren-der-nederlaag nu dag-in dag-uit zingen: wie niet schrijft zooals de par tij zou willen dat geschreven werd (ver moedelijk om haar nederlaag te beman telen en daarna door opnieuw in te slapen de vernietiging voor te berei den) „noemt zich geestverwant" „loopt ons tusschen de beenen" (och arme: zijn die beenen nu zóó druk in de weer dat er onheil te stichten zou vallen door er tusschen te loopen?). „is zoogenaamd liberaal". „moest maar katholiek of S.D.AlP. of N.S.B. worden" (gelukkig dat de kleine Vrijheidsbondsche schrijver-dictator dat nog niet voor 't commandeeren heeft) ja „zij zitten de verwerkelijking der liberale gedachte in een concrete partij zooveel mogelijk dwars". Dit is toch wel héél mooi, om van v e r w e r- kel ij kin gen concreetheid te hooren spreken en zien schrijven door den woordvoerder der lieden die op weg zijn de liberale gedachte ge heel te vernietigen en haar aldus tot een niet meer in de volks vertegenwoordiging zijn stem kunnen latende hooren abstractie te ma ken. Het denkbeeld van een oprecht en breed liberale pers, die niet neutraal is en die o o k niet, om een leelijk Mussertiaansch woord te gebruiken, een huisknechtenpers van h?"L Yljfrfidsbond is, dat kwam klaar- Jkehjk in al z'n eenvoud nog nimmer bij deze politiekbedrijvers op! ,„T e Avondpost" rekent, ditmaal in ongewoon scherpe bewoor dingen, met deze partij-pers gedachte af, naar aanleiding van het vorenstaan de knipsel uit het Lib. Wbl. „Kort gezegd zoo schrijft De Avp. de liberale pers moet, ter wille van de liberale partij, een partij-pers wor den. Het zal niet gaan. Het is juist de eer en de kracht van de liberale pers, dat zij, ook tegenover de haar geestverwante beweging, haar zelfstandigheid te n volle handhaaft en zich niet wenscht te scharen onder wat men noemt de partij-bladen. De achteruitgang der liberale poli tiek ligt niet bij de liberale pers, zij ligt bij die politiek zejlve. Het is een jaar geleden, dat de „N. R, Crt." in een reeks artikelen on,der den titel „Voor een krachtiger Libe ralisme" een zeer scherpe critiek op de Vrijheidsbondsche politiek en leiding oefende; had de hoofdredactie eerst bij het bestuur van dien Bond op de stoep moeten gaan staan? Sinds jaar en dag betoogen wij de onvoldoendheid van de officieele liberale politiek, had den wij telkens „overleg" moeten ple gen „met de partij"? De resultaten heb ben de juistheid onzer critiek bevestigd, en wij zijn zèlfverrast geweest door de instemming, die onze analyse van de ge leden nederlaag, allerwege heeft gevon den: de bewijzen daarvan zijn ons toegestroomd, ook van officieele ambtsdragers in de partij zelf. Zeker, in „Het Liberale Weekblad" heeft de voorzitter der partij het s t o m- m e-k eukenmeide n-p raatje gelanceerd (of laten lanceeren) dat wij geschreven hadden uitgebrek aan copy, maar deze opmerking alleen bewijst al, hoe men daar over perscri- tiek denkt. Geen enkele perscritiek is in staat een nederlaag als deze te bewer ken; zij is alleen het gevolg van de har- telooze, doctrinaire politiek, zonder re- ligieuse en sociale bewogenheid, die de Vrijheidsbond heeft gevoerd, en waarop o.a. ook in „Onze Wachter", het blad der vrijzinnig-godsdienstige liberalen, is gewezen. Als de Liberale Staatspartij de liberale pers nog verder van zich af wil stooten, dan moet zij critiek bejegenen zooals dat de laatste weken in „Het Liberale Weekblad" is geschied. De opmerkingen over „liberaal zich noemende" bladen, en over den „alleen maar last" dien men van een deel der liberale pers heeft, verraden de men taliteit van den zwakkeling, want een waarachtig-sterk beginsel is tegen cri tiek bestand. En het is in wezen inqui sitie, en dus on-liberaal, om bladen waarvan men „last" heeft buiten de li berale gemeenschap te sluiten. Wij zullen blijven doen, wat wij onzen plicht achten: strijden voor de vrijzin nige staatkunde, zooals wij die zien, en dus tegen de slappe, bloedlooze, dogma tische, materialistische politiek van den Vrijheidsbond, die geen contact heeft met het volk, en er in geslaagd is van de parlementaire positie der liberalen een puinhoop te maken. En 't is al te dol bij dien puinhoop een' grooten mond op te zetten tegen de „zich liberaal noemende" pers. Die tijdig gewaarschuwd heeft." KERK EN SCHOOL. Toelatingsexamen R.H.B.S. te Middelburg. Tot de le klasse der R.H.B.S. te Mid delburg zijn toegelaten: F. Ort (m), J. P. Cappon, C. van Holt- huizen, J. C. Hendriks, J. D. Waage, T. van Ommeren (m), J. Timmerman (m), S. Schouten, E. A. Koopman (m), L, A. Kampman, W. Barentsen (m), W. Nieuw- dorp, A. C. ter Weer, G. M. van Op- dorp en B. Leijnse, allen te Middelburg; H. J. F. Schneider te Koudekerke; J. M. H. Pouleijn, L. E. Groosman, P. J, I. van Waesberghe, C. J. W. Weeda en A. Graafhuis, allen te Middelburg; A. En- gelsma (m) te Koudekerke; J. P. C. van Maelsacke en L. Langebeeke, beiden te Arnemuiden; A. R. Schilt te Seroosker- ke; N. Ruitenbeek (m) te Koudekerke; J. M. W. Hoogesteeger te Middelburg; A. Sluimer te N. en St. Joosland; M. C, Geldof en J. D. de Voogd, beiden te Vee re; W. Maas, A. Strubbe en M. J. C. Pieterse (m), A. Vos, P. P. Bleuel, J. Dedecker, J. P. Ritman, E. Hondius (m) en P. C. Kodde (m), allen te Middelburg, en C. Th. Wolders te Koudekerke. 40 geslaagd, 8 afgewezen. Geslaagd voor costumière voor de Vereeniging van leeraressen te E'nd- hoven de dames J. Brouwer en D. Du- rinck te Hansweert, Geslaagd te 's-Gravenhage voor het staatsexamen muziek, hoofdvak piano, mej. M. C. Huinink te V e e r e. Aan de vrije universiteit te Am sterdam slaagde voor het prop. exa men theologie de heer C. Meyer te Y e r s e k e. Geref, Gem. Ds. B. van Neesbos te Vlaardingen heeft bedankt voor het beroep naar Me- liskerke. Lieden, die altijd ernstig en statig willen zijn, doen zich naar lichaam en geest tekort. Prins Bernhard onderwerpt zich aan een chaufieurskeuring. Gistermiddag heeft Prins Bernhard in het psychotechnisch laboratorium der P.T.T. te Den Haag zich onderworpen aan een psychotechnische keuring voor chauffeurs. De Prins stond er op, dat het psychotechnisch onderzoek geheel zou geschieden als voor iederen ande ren chauffeur. Bezoek van Prins Bernhard aan Willemsoord, Prins Bernhard zal op 9 en 10 Juli een bezoek brengen aan de Konin klijke Marine te Willemsoord, waarbij o.m. een vaartocht met een onderzee boot zal worden gemaakt. Het Konin klijk instituut voor de marine en het vliegkamp de Mok z,al worden bezocht en Z.K.H. zal aanzitten aan een maal tijd, aangeboden door het korps mari ne-officieren. Ook de zeilwedstrijden der Konin klijke Marine Jachtclub zullen door Z, K. H. worden bijgewoond. GELEIDELIJKE OPHEFFING DER CRISISMAATREGELEN GEVRAAGD. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in zijn te Zwolle gehouden buitenge wone algemeene vergadering, o.a. de volgende motie aangenomen: „De buitengewone algemeene bonds vergadering enz. overwegende, dat de economische op leving in het kleinbedrijf te langzaam doorwerkt, mede als gevolg van de zwa re lasten, welke op de middenstandsbe- drijven drukken en de ernstige belem mering van de bedrijfsuitoefening door contingenteering van den invoer, land bouwcrisismaatregelen e.d., spreekt als haar oordeel uit, dat een vooruitziende economische politiek als uitgangspunt dient te kiezen een stre ven naar geleidelijke opheffing van cri sismaatregelen en -lasten en herstel van een in juiste banen geleid, vrij bedrijfs leven, draagt het hoofdbestuur op, terzake de noodige stappen bij de regeering te deen." Er is o.a. meer personeel noo dig voor 't toezicht op de steun- verleening, op de toepassing der arbeidswet etc. Bij de Tweede Kamer is een aanvui- lingsbegrooting van sociale zaken voor 1937 ingediend, waarbij een verhooging van 50.000 voor art. 2 wordt aange vraagd, omdat bij de afdeeling werk verschaffing en steunvierleening nog controleurs voor de steunverleening in dienst genomen moesten worden, het geen bij de indiening van de begrooting niet kon worden voorzien. De dienst der arbeidsinspectie heeft sinds eenigen tijd te kampen met moei lijkheden doordat de sterkte van zijn personeel niet meer in de juiste ver houding staat tot de werkzaamheden, welke tegenwoordig tot zijn bemoeiin gen behooren zooals bv. de huisarbeids wet, en toezicht naleving arbeidswet in bakkerijen. Voorgesteld wordt 10 con troleurs en 7 administratieve ambtena ren in dienst te nemen. De toeneming van het aantal onregel matigheden bij de uitvoering van de vleeschkeuringswet maakt een ver scherpt toezicht op de naleving dier wet noodzakelijk. Een inspecteur van de volksgezondheid in algemeenen dienst zal aangesteld moeten worden. Het is noodzakelijk gebleken het per soneel, werkzaam ten dienst van de ar beidsbemiddeling voor dienstboden, uit te breiden. Voor de aanstelling van vijf arbeidsbemiddelaarsters voor dienstbo den, alsmede voor verhooging van de salarissen van de reeds in dienst zijnde personen, wordt een bedrag van 5863 aangevraagd. Verder wordt in de memorie van toe lichting gezegd dat de emigratie van Ne derlanders grooter is, dan verwacht werd. Een verdere uitbreiding is niet uitgesloten, waarbij het raadzaam is over een grooter bedrag te kunnen be schikken. De regeering heeft voorts opdracht gegeven voor het vervaardigen van een film, welke in groote lijnen op het doek zal brengen, wat op het gebied van het verschaffen van werk en werkverrui ming is geschied. De hieraan voor het Rijk verbonden kosten zullen 15000 bedragen. Voor de uitgaven der commissie, be last met de instelling van een onderzoek naar den voedings- en gezondheidstoe stand der werkloozen zal nog 16.700 noodig zijn. Een meevaller. Het nadeelig saldo der bedrijfsreke- ning van het invaliditeits- en ouder- domsfonds over 1936 kan intusschen met 1.250.000 verminderd worden. Cultureel© zorg voor jeugdige werkloozen. Het departement van sociale zaken heeft voor het jaar 1937 voor de cultu- reele zorg der werklooze jeugd de be schikking over 2.000.000 (waarvan 1 millioen uit het werkfonds). Thans is gebleken, dat het bedoelde werk zoo in omvang toeneemt, dat ook deze 2 millioen, al wordt alles met de grootst mogelijke soberheid beheerd, niet vol doende zal zijn om aan de redelijke eischen, welke dit werk stelt te vol doen. Om de belangen van de jeugdige werkloozen naar behooren te kunnen behartigen, waarbij tevens gedacht is aan de herscholing van oudere arbei ders; zal naar schatting in totaal noodig zijn 3.200.000. Voorgesteld wordt daar om de desbetreffende post met ƒ1.200.000 te verhoogen. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN IN ONDERWIJZERSGEZINNEN. De onderwijscentrale (federatie van Nederlandsch onderwijzersgenootschap) vereeniging van hoofden van scholen, unie van christelijke onderwijzers en on derwijzeressen, vereeniging van Mulo, vereeniging van leeraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding en de bond van onderwijzeressen bij het voor bereidend onderwijs, heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend met een adres, waarin gezegd wordt, dat de salarissen der onderwij zers in den loop der laatste jaren door de achtereenvolgende verlagingen en kortingen op een dergelijk peil zijn ge komen, dat verscheidene onderwijzers gezinnen met ernstige financieele moei lijkheden te kampen hebben en dat ten gevolge van de prijsstijging van verschil lende artikelen het komende winter halfjaar door velen met groote zorg te gemoet gezien wordt. Den minister wordt verzocht, in afwachting van een algeheele verbetering der onderwijzers salarissen, op korten termijn bij het ge organiseerd overleg een voorstel aan hangig te maken, waardoor de laatst toegepaste korting van 5 procent met in gang van 1 Juli 1937 zal komen te ver vallen. BOEKENSCHOUW. Wat is dat voor 'n vogel? door J. G. Th. van Nes en A. W. Wagner. In het voorwoord van dit handige, kleine zakboekje geven de schrijvers aan, dat geen aanspraak op volledigheid wordt gemaakt. Toch wordt 'n tachtigtal in Nederland voorkomende vogels be schreven, terwijl penteekeningen de be schrijvingen verduidelijken. De bedoe ling van de schrijvers is den leek op de bekendste of de dadelijk opvallende vo gels attent te maken. De beoordeeling, welke vogels in verband hiermede voor beschrijving in aanmerking komen, is vanzelf sprekend zeer subjectief. Zoo trof het ons in het boekje vogels als kwartel, kwartelkoning en Jan van Gent opgenomen te zien, terwijl bijv wiele waal, tapuit en klauwier ontbreken. Hoewel de teekeningen de karakteri stieke kenmerken van sommige vogels duidelijk aangeven, vreezen wij, dat de leek het gemis van kleuren sterk zal ge voelen, terwijl hij er meer gebaat bij zoude zijn, indien bijv, boomklever, fuut en dodaars geteekend waren in de hou ding, waarin wij hen in de vrije natuur het meest zullen ontmoeten B. v. B. LEGER EN VLOOT. Tot vaandrig zijn benoemd de dienstpl. sergeanten: T. F, J. Albada Jelg'ersma van het 6e reg. inf. bij het 14e reg. inf., J. M. Bom van het 14e reg. inf. bij het 14e reg. inf., J, R. Grool van het i 14e reg. inf. bij het 3e reg. inf. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. of Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. UKKEL: Matige W. tot N.W, wind, afwisselend bewolkte en heldere hemel, enkele regenbuien, vrij koel weer, nach telijk temperatuursminimum ongeveer 10 graden. Do. 8 Juli. Zon op: 4 h 49; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 5 h 13; onder: 21 h 17. N.M, 8 Juli, Hoog- en Laagwaier te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Do. 8 1.52 14.14 Vr. 9 2.43 15.05 Za. 10 S 3.34 15.50 Hoog- en Laagwater te Juli. Hoogwater. Do. 8 3.49 16.18 Vr. 9 4.42 17.12 Za. 10 S 5.34 17.56 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Vee.-e (S springtij). Laagwater. 8.23 20.56 9.11 21.46 9.58 22.34 Wemeldinge; Laagwater. 9.25 21.55 10.15 22.45 11.03 23.32 en Domburg 38 min. later wordt weer soepel en veerkrachtig door Purol. (Ingez. Med.) AMERIKANEN NAAR ZEELAND. Evenals zulks :'n 1936 het geval is geweest zal in 1938 een groot gezel schap Amerikanen als „Horticultural Pilgrimage to Holland 1938" ons land bezoeken. De tocht is vastgesteld van 5 tot 14 Mei. De reis zal worden ge daan met het ss. „Statendam". Op het programma staat o.m. een bezoek ,aan de bloembollenvelden. en de groo te steden, doch ook Oud-Vossemeer, Goes en Walcheren zullen worden be zocht. AUTOBUS EN PERSONENVERVOER. De Rijksinspecteur van het verkeer schrijft ons: Voor het publiek van belang zijn en kele wijzigingen in het Reglement Au tovervoer Personen ingegaan op 1 Juli jl. Het begrip autobus is thans zoo gewij zigd, dat hieronder in het vervolg ver staan wordt: een motorrijtuig, dat inge richt is of gebezigd wordt voor het ver voer van meer dan zes personen, den be stuurder daaronder niet beg'repen, als mede een personenauto, die wordt gebe zigd voor de uitoefening van een auto busdienst. Het gevolg hiervan is, dat dus ook een vrachtauto, waarmede meer dan zes per sonen vervoerd worden, beschouwd wordt als een autobus. De z.g. auto's voor vervoer van bv. bessenplukkers enz. dienen dus te voldoen aan de be palingen van hoofdstuk II van het R.A.P. indien er meer dan zes personen mee vervoerd worden. O.a. dienen zij dus door de Rijksverkeersinspectie gekeurd te zijn. Verder zullen in autobussen in het ver volg 2 kinderen beneden 10 jaar voor één persoon, of 3 kinderen beneden 14 jaar voor twee personen gerekend wor den. Voor het vervoer van een groot aan tal kinderen (schoolreizen!) kan de ver gunninggever voor elk geval afzonderlijk vaststellen hoeveel kinderen met een be paalde bus vervoerd mogen worden. De bepalingen betreffende taxi's en huurauto's treden in werking op 1 Sep tember a s. DE TRAM IN DE LANGEVIELE. Beide sporen zullen met ingang van morgen worden gebruikt. Tot nu toe nam de tram, wanneer zij van de Markt in de richting Vlissingen vertrok, in de Lange Viele steeds haar weg over het Zuidelijk, het d'chtst bij de huizenrij gelegen, spoor, hoewel naar de regels van het verkeer, toch verwacht zou mogen worden, d,at zij, komende van de Markt, het voor haar rechts gelegen spoor zou kiezen. Voor al vreemdelingen, die terplaatse in de richting van de Markt reden, ondervon den d t bezwaar: zij verminderden bij

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1