w BUITENLAND. Voor kSeine iufsiesi» GEMENGD NIEUWS. j RECHTSZAKEN. DUITSCHLAND. LUXEMBURG. ENGELAND OOSTENRIJK. at kan het „CebuecT voor U doen? Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladpers („Cebuco'*) FRANKRIJK. BALKAN, RUSLAND. CUBA. MEXICO. 0, EN W. SOUBURG. Uitwisseling van arbeiders met Italië. Dr. Ley en de voorzitter van den Italiaanschen bond van industrie-arbei ders hebben een overeenkomst geslo ten, die door Hitler en Mussolini goed gekeurd is en die ten doel heeft, de ontmoetingen tusschen leiders en ar beiders van beide volkeren te bevor deren. Men zjal zooveel mogelijk arbei ders aan deze uitwisseling doen deel nemen. Geestelijken veroordeeld. De rechtbank te Heilsberg heeft thans uitspraak gedaan in het proces tegen roomsch-katholieke geestelijken, die van het aanzetten tot oproer beschul digd worden. De v er hoofdverdachten, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerende tusschen een en drie jaar. Zes jongere geestelijken werden ver oordeeld tot kortere vrijheidsstraffen, terwijl een zevende slechts een waar schuwing in ontvangst kreeg te nemen. Naar men weet hadden de geestelijken ondanks een verbod, een processie ge houden. Toen de polit e den stoet te gen wilde houden werd zij onder den voet geloopen. Later werd zelfs een betooging voor het stadhuis gehouden. Antisemitische maatregelen in Oppersilezië, De Duitsche regeering heeft eenige antisemitische maatregelen getroffen in Oppersilezië, Tot dusver waren discri- mineerénde maatregelen in dit gebieds deel krachtens de in 1922 tusschen Duitschland en Polen gesloten overeen komst verboden. (Er woont een Pool- sche minderheid in Silezië). Dit accoord was echter 15 jaar geldig en is op 15 Juni jl. afgeloopen. De thans getroffen maatregelen be treffen in de eerste plaats Joodsche ambtenaren. Dezen moeten deels op 31 Aug., deels op 31 Dec. van dit jaar met pensioen gaan. De Joodsche nota rissen worden uit hun functie gezet en de benoemingen van Joodsche doc toren, tandartsen, veeartsen en apothe kers, welke sinds 30 Jan. 1933 zijn verlpend, worden geannuleerd op 30 Sept, a.s. EEN DUITSCHE WAARSCHUWING AAN RADIO-LUXEMBURG. Het Fransche, het Engelsche en het eigen-nationale pro bleem. De „Nationalsozialistische Rundfunk- korrespondenz" (een Duitsch periodiek) bevatte dezer dagen onder het opschrift „Radio-Luxemburg, waarheen?" een scherp-kritisch artikel over den zender Radio-Luxemburg, hetwelk met vrij on bedekte bedreigingen eindigde. In dit artikel wordt zoowel van het bestuur van Radio-Luxemburg als van de regeering van het groothertogdom een klaar antwoord verwacht, o.m. op de vraag, of deze zender met den dag frankophiller mag blijven worden. Het artikel wijdt dit in de eerste plaats aan het feit, dat de N.V. Radio-Luxemburg met particulier Fransch kapitaal werkt (het nieuwsagentschap Havas). 'Het wordt tijd aldus dat artikel dat de Luxemburgsche regeering, die door den gemiddelden hoorer op één lijn ge steld wordt met den radiozender zelf, eens nauwkeurig op des zenders doen en laten toeziet, of toeluistert. Wanneer wjj aldus de Rundfunk-Korrespon- denz den e i s c h stellen, dat Radio- Luxemburg ook de Duitsche kuituur bin nen de*werkingssfeer harer uitzendingen betrekt, en dat het zich losmaakt van de Fransche voogdij, dan verlangen wij niet anders dan dat dit landje zich be- zinne op zijn historische verbondenheid met Duitschland. En mocht Radio-Luxemburg zijn af wijzende houding tegen Duitschland blij ven aannemen, dan moet het niet ver wonderd zijn wanneer op een goeden dag de vertegenwoordigers van Duitsch land in de wereldradiovereeniging, met den steun van vele andere radiolanden, zullen verlangen dat een onderzoek naar het bestaansrecht van Radio-Luxemburg op de agenda gezet zal worden!" Voegen wij hier nog aan toe, dat ook in het Luxemburgsche parlement reeds vragen omtrent een veronderstelde Fran- cophille (en Franco-vijandige!) houding van dezen zender bij het geven van nieuwsberichten omtrent den Spaan- schen burgeroorlog, gesteld werden; de regeering antwoordde toen echter, dat met de pijnlijkste nauwgezetheid er zorg voor gedragen werd, dat zoowel de be richten van den eenen als van den ande ren kant gelijkelijk werden doorgegeven. De werkloosheid. Het aantal werkloozen in het Ver- eenigd Koninkrijk bedroeg per 21 Juni 1.356,598, d.i. 94.732 minder dan per 24 Mei. Protesten tegen onjuiste Duitsche berichtgeving. Oostenrijk heeft energieke protesten aan Berlijn gezonden tegen de onjuiste berichtgeving door de radio over een hongerstaking, die was ondernorfïen door nat.-soc alisten, die in het con centratiekamp van Garsten in Opper- Oostenrijk opgesloten zijn. Deze voed- selweigering heeft twee dagen geduurd en was afgekondigd op grond van de weigering der autoriteiten de gevange Het „Cebuco" is door de Vereeniging van Uit gevers van Dagbladen „De Nederlandsche Dagblad pers" opgericht om het ad verteeren in couranten voor adverteerders zoo loonend mogelijk te maken. Het „Cebuco" treedt daartoe op als centraal infor matie- en propaganda-bureau van 87 der voor naamste couranten van Nederland. Het beschikt over tal van gegevens, die voor iederen adverteerder in Nederland van belang kunnen zijn,marktanalytiscb materiaal, advertentie campagnes uit alle mogelijke branches. Het kan zijn bemiddeling verleenen om tot een collectieve of coöperatieve reclame-actie te komen; om Uw handelaars te doen adverteeren, enz. U leunt het „Cebuco" geen advertentie-orders op geven, het belast zich niet met de verzorging van Uw reclame, het verschaft U geen inlichtingen omtrent de mérites der couranten afzonderlijk. Al dit behoort tot de taak der uitmuntend toe geruste Erkende Advertentie Bureaux, die eveneens te allen tijde voor U klaar staan voor de ver strekking van de bovenbedoelde gegevens. Dam 2 a Amsterdam N.B.Met nadruk zij er op gewezen, dat het bezitten van alle gegevens, waar over het „Cebuco" beschikt, nog niet voldoende zou zijn om zelf een reclame campagne te voeren. Daar komt zoo veel bij kijken, dat voor het welslagen ervan, de service van een Erkend Advertentie-Bureau onontbeerlijk is. nen te doen vallen onder de amnestie. Het gaat h:'er hoofdzakelijk om terro risten, die aanslagen of moorden ge pleegd hebben. De regeering heeft last gegeven al le dagbladen, die de Duitsche radio berichten afdrukken, in beslag te ne men. Dc beurzen weer open. De Staatscourant bevatte heden een decreet van den minister van financiën, waarbij het decreet van 28 Juni, volgens hetwelk de effecten- en goederenbeur zen werden gesloten, met ingang van he den is opgeheven. Bliksem doodt 15 menschen per dag. Het jaar 1937 beteekent voor Bul garije een recordjaar voor onweders. Blijkens door de autoriteiten gepü- bl'ceerde cijfers zijn dit jaar tot nu toe 200 menschen door den bliksem ge dood, Gedurende een periode van tien dagen werden per dag ongeveer vijftien personen door den bliksem getroffen. Ook aan den veestapel en aan eigen dommen is aanzienlijke schade toe gebracht. De schade loopt n de mil- lioen leva. Terechtstellingen te Wladiwostok, Een blad de Khabarowsk meldt, dat op 27 Juni te Wladiwostok 22 personen als „Trotzkisten, spionnen voor Japan en spoorwegsaboteurs" zijn doodgescho ten. In de-geheele provincie zijn sedert Mei 107 menschen terechtgesteld. Negen personen bij instorting gedood. Een blok van acht huizen te Havan na is, doordat de fundeering door de aanhoudende regens was ondermijnd, ingestort. Negen personen zijn tengevol ge hiervan om het leven gekomen en 27 gewond. Leeraren in staking, In den staat Oaxac zijn de leeraren in staking gegaan. Zij eischen uitbeta ling van hun sedert 1925 achterstalli ge tractementen, ten bedrage van 300.000 pesos in totaal. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Edward B. Koster overleden. Te 's-Gravenhage is op 75-jarigen leef tijd overleden dr. Edward B. Koster, be kend letterkundige en oud-leefaar in de oude talen aan het gymnasium te Den Haag. De heer Koster is te Londen geboren. Hij studeerde o.a. aan het gymnasium te Delft en de H.B.S. te G o e s. De thans ontslapene was een productief letter kundige. Vele bundels met gedichten van zijn hand zagen het licht. Ook schreef hij studies over kunst en critiek. Tusschen 1903 en 1910 leverde hij Shakespeare- vertalingen. Later stelde hij een mytho logisch woordenboek samen. Een speci ale verhandeling verscheen van zijn hand van Shakespeare's koningsdrama's. Muurbloemen zaaien. In het hartje van den zomer denken we er nauwelijks aan dat we weer met zaaien moeten beginnen, om net volgend voorjaar volop in de bloemen te kunnen zitten. Het zijn de Tweejari ge planten, die we hier bedoelen, zij worden immers zoo lang van te voren gezaaid, omdat het zaad zoo moeilijk ontkiemt. We kunnen gebruik maken van een kweekbakje, doch in den. vollen grond gaat het ook heel goed. Als grondsoort nemen we l'efst geen ver- sche bladaarde, goed verteerde zoden- grond, vermengd met wat zand en turf molm, is ongetwijfeld beter, als goed vochthoudend mengsel. Een van de mooiste tweejarige plan ten, die we in Juli kunnen zaaien, is wel de Muurbloem. Wie herinnert zich niet de schitterende toepassing daarvan in combinatie met late tulpen op de Flora te Heemstede? Een com- binat'e die zelfs in den kleinsten tuin succesvol zal zijn. Het is merkwaardig dat de dubbel- bloemige soorten tegenwoordig niet zooveel gevraagd worden, ze duren langer dan de enkelbloemige, en heb ben meer weerstand tegen regen en wind. De gewone hooge dubbele Muur bloemen vertakken zich sterk en vor men nevenscheuten, die op hun beurt weer met bloemtrossen getooid zijln. De dwergachtige dubbele Muurbloemen, die slechts 3035 cm hoog worden, vertoonen overigens den zelfdèn bouw. Bij de enkelbloemige soorten onder scheiden we meer verschillende tinten, vandaar waarschijnlijk dat zij zoo in trek zijn. De hooge enkelbloeniige be reiken een hoogte van 40-50 cm en bloeien buitengewoon mild. Zeer fraaie variëteiten vinden we in de helder paarse Ruby Gem, de zacht gele Prim rose Monarch, de oranjescharlaken Fire King en de vleeschkleurige Eastern Queen. Bij de lage soorten vinden we een schitterende bloedroode, fluweeli- ge tint, Bloodred Dwarf, terwijl de don kerbruine Black Dwarf en de goud gele Golden Tom Thumb ook alle aan dacht waard zijn. Door hun milden bloei en de heer lijke zoete geur zijn Muurbloemen haast onmisbaar in den tu'n, bovendien lee- nen zij zich uitstekend voor vaasvul ling. Zij laten zich niet alleen met tul pen uitstekend combineeren, doch ook met Primula's, Vergeetmijniet en Ara bis, In het najaar, October ongeveer, wor den de plantjes ter bestemder plaatse gezet, liefst op een zonnig plekje in voedzamen, kleiachtigen grond, die ge rust kalkhoudend mag zijn. Gedurende den winter is het wel goéd, de plant jes tegen den guren Oostenw nd te be schermen met wat dennegroen, A. C, MullerIdzerda, Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. INBRAAK BIJ EEN RIJKSVELD- I WACHTER. In den nacht van Zondag op Maandag hebben drie dieven gepoogd in te bre- ken in de woning van den rijksVeld- wachter Maessen in de Daalstraat te j Geleen. Toen de veldwachter op het ge rucht wakker werd, heeft hij de dieven die er vandoor gingen, in nachtgewaad achtervolgd. Nabij het sportpark kreeg hij hen in zicht en loste toen drie revolverschoten, waarop een hevig gegil volgde. Hij kon echter niet nagaan, of iemand was ge troffen. Zijn hond slaagde erin een der mannen te doen stilstaan. Hij werd ter stond aan een kort verhoor onderwor pen en in arrest gesteld. Op het pad langs de beek, welke achter de woning van den rijksveldwachter loopt, werden drie rijwielen en drie paar schoenen ge vonden, alsmede vier kooien met vin ken, die de inbrekers reeds uit het huis hadden gehaald. KIND IN KOKEND WATER GEVALLENEN OMGEKOMEN. Het driejarig zoontje van de familie Barneveld uit de Stefnstraat te Geleen is Zondag in een teil met kokend water gevallen en met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar het kind gisteren is over leden. Kind verdronken. In den afgeloopen nacht is het lijk op gehaald van het 12-jarig zoontje van den heer Jager te Eelde, De jongen werd sinds Zondagavond vermist. Hoe de fijnproever zijn maaltijd beëindigt. In een te Chicago uitgegeven „Be knopt handboek voor voedingsleer en huishoudkunde" komt de volgende hu moristische beschrijving voor, die zich ondanks de eenigszins groteske woord keus toch wel voor' vertaling leent, om dat zij zoo kenpierkend is voor'de inter nationale waardeering, die de Neder landsche kaas geniet. „....Een stil hoekje van een select restaurant, een gelegenheid die bezocht wordt door de echte kenners van lekker eten, die een speciaal soort menschen vormen, dat zeer veel op rust en zeer weinig op algemeenheden gesteld is. De maaltijd is ten einde en de be zoekers zijn getuige van een bijzondere plechtigheid. Eén van de gasten, die be kend staat als superdeskundige op voe- dingsgebied, laat den kellner van zijn wijk komen, die zich, na langdurig be raad, wegspoedt om terug te keeren met een soort van afgeplatten rooden kanons kogel, waarin een zilveren schopje steekt. Dit raadselachtige voorwerp wordt met fyeel zwier op de tafel gezet en de kellner blijft in ademlooze spanning staan kijken, terwijl de bezoeker zich in postuur zet. Dan verdwijnt het schopje in den kogel om boven te komen met wat stukjes en schilfers van een rood gele kleur, die aandachtig worden ge proefd Als gij dat alles hebt meege maakt, weet ge hoe men Holland- sche kaas voor fijnproevers ser veert." Dat het overal zoo toe zou gaan, mag men wel in twijfel trekken, doch vast staat dat onze kaas in alle werelddeelen als voortreffelijk wordt erkend. Het feit, dat 79 landen dit kostelijke zuivelpro duct invoeren, spreekt in dit opzicht boekdeelen. DOOBENDAGROEK VAN HET VERKEER, St, Oedenrode: 1 doode. Gisteravond is op den weg van St. Oedenrode naar Son onder de gemeente St. Oedenrode de 45-jarige monteur E. Adomeit uit Eindhoven, met zijn motor rijwiel tegen een plotseling stoppende melkauto gereden. Een der sluitpinnen van het achterhoofd drong den monteur in het hoofd. Vannacht is hij aan de be komen verwondingen overleden. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Hotel-café-restaurant „Brabant", Een leider van een schoolreisje schrijft ons; Een paar dagen geleden gingen we 's morgens vroeg per bus van Walcheren via de nieuwe brug naar Rotterdam, We wilden na een paar uur rijden, de kinde ren wat laten drinken, waren op dien weg echter niet bekend, doch hadden een vage aanduiding gekregen van een café op eenigen afstand dezerzijds de nieuwe verkeersbrug. We ontdekten het en uw Zeeuwsche lezers mogen weten, dat het hotel-café-restaurant „Brabant" door zijn groote zaal en terras alsmede door goede consumptie, vlotte bediening en matige prijzen voor scholen zeer ge schikt is. Het is trouwens het eenige in die buurt, BURGERLIJKEN STAND. Grijpskerke, Over de maand Juni. Getrouwd; J. Francke 29 j. en K. Job- se 28 j. Bevallen: J. Coppoolse, geb, erhage zoon, Overleden: S. Maljaars 72 j. wed. van K. Brouwer, L. Jakobsen 84 j. wed. van E. Dekker. Vrouwenpolder. Van 27 Juni3 Juli Bevallen: J. Langebeeke geb. De Nood Zoon. Overleden: L. P. Brasser man van A. Franse 66 j. MAGNETISEUSjE VOOR DEN KANTONRECHTER. Voor den kantonrechter te Amster dam stond g'steren een magnetiseuse terecht, verdacht van onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. .De juffrouw gaf toe, verschillende patiënten tegen betaling van een ge ring honorarium te hebben behandeld. Diverse patiënten, die zich door haar hadden laten behandelen, waren door het O.M. opgeroepen en verschenen voor het getuigenhekje, Een juffrouw die „zwak in het bloed" was, had zich door de verdachte iaten magnet seeren. Zij was al zes jaar ge regeld bij haar aan huis gekomen en ze voelde zich „stukken gezonder." Ook de andere patiënten waren niet ontevreden over de behandeling van hun diverse kwaaltjes en kwalen. Een getuige a décharge, die lijdende was aan een maagzweer was al twin tig jaar ziek. Hij was herhaaldelijk in ziekenhuizen verpleegd, maar het re sultaat was weggebleven. Veertien doktoren hadden hem behandeld en tenslotte was hij naar de juffrouw ge gaan. Volgens hem met goede resulta ten. Zij had hem zonder betaling be handeld. De verdachte had nog een tweede getuige a décharge meegebracht, een 31-jarige vertegenwoordiger. „Volgens de wetenschap": aldus deze getuige „had ik een gezwel op de linker stembanden, dat weggesneden moest worden." Bij een behandelmg had ge tuige geen baat gevonden en ten einde raad was hij naar verd. gegaan. Zij had hem bestreken^ Kantonrechter: En is 't beter gewor den? „Stukken beter" vond de vertegen woordiger. De ambtenaar van het O.M. was van meenihg, dat deze verdachte de genees kunde onbevoegd had uitgeoefend. Het bedrijf is zeer gevaarlijk, daar de pa tiënten van den dokter worden afge houden. Van iederen patiënt vraagt verd. f 1 per visite. Spr. requireerde f 150 boete subs. 100 dagen hechtenis. Verdachte: „dat betaal ik pertinent niet. Op die manier moet ik steun aan vragen, Ik ga liever zitten, dan moeten ze me nog te eten geven ook. Ik werk te tot heil van de menschen." De kantonrechter wilde in aanmer king nemen, dat de resultaten gunstig waren en het honorarium gering was. In verband hiermede veroordeelde de ^kantonrechter haar tot f 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Verd.: „Betaal 'k niet, dan maar zit ten." MARKTBERICHTEN. a p e 11 e, 5 Juli, Groote veiling van 10.30 uur v.m. Aardbeien: Jucunda's 13.10—13.20, Madame Mautöt 12.10, Roode bessen (Fay's Prolific) 15 alles per 100 kg. 1 uur n.m.: Groote veiling: Voorkoop veiling van 5.000 kg. Frambozen: 16 per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Meikersen 3947, Markiezen 3644, Morellen 30 42, Roode Blanche 2832, Vo;lgers 3235, Klerken 40—45, Vleeschkersen 35, Krieken 33; Zwarte Kersen 44. Diversen: Aardbeien 1419, Frambo zen 2136, Roode Bessen 1123, Wit te Bessen 1720, Zwarte Bessen 2024 Kruisbessen 915, Kaspruimen 3143, Madelemen (val) 4—10 alles per kg. Groenten: Aardappelen 24.10 per 100 kg. Doperwten 14, Zilveruien 11, Dubbele Princessen zonder draad 31 36, Gele boontjes 26—28 alles per kg. Groene Savoye Kool 44.70, Kropsla 0.601.40, Komkommers 2—5, Perziken 27, Kaspruimen 1.60—2 alles per 100 stuks. Bospeen 47 per 100 bos. W Rotterdam, 5 Juli. Buitenlandsche granen, stemming prijshoudend. Gele La Plata oude oogst disp. f 127.50 idem nieuwe oogst disp t 131, stoomend f 130.50. La Plata Cinquantmo disp. f 149, aangekomen f 145, stoomend aank. f 143. Joeg'o-SIavische disp. f 127. Wit te Java aangekomen f 125. Mixed Ben- guela stoomend f 127. Amsterdamsche aardappelprijzen, Amsterdam, 6 Juli. Friesche red- star 2.20—2.40 per hl. Malta 14 ct. per kg. Groote muizen 4.755.25 per 100 kg. Kleine muizen ƒ2.803.20 per 100 kg. Noordhollandsche blauwe eigenhei mers 6,5—7 ct. per kg. Andijker bonte 6,5_7 ct. per kg. Aanvoer 225.000 kg. MIDDELBURG. Dl 6 Jul Iederen 'Woensdagavond gedurende^ de maanden Jul. en Aug. belichting. Stadhuis- GOES, Dl 6 Jul WO 7 Jul ALGEMEEN. Dl 6, WO 7 en DO 8 Jul. Landbouw- dagen der Z.L.M. (kring Schouwen Duiveland) te Z i e r i k z e e. Dl 6 Jul. Hoofdbestuursverg. Hotel „Van Oppen" 20.30 h.Wo 7 Jul, Alg. Verg. ,,Het Huis v. Nassau" 9.45 h., Do 8 Jul. Landbouwten- toonstell. «7 Elec. Drukkerij G. W. den Boer. M burg-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8