WITTE WEEK S. Wiener Co NIJTENGO V BINNEHLAND. Kinder- Lingerie Kinder jurkjes WEERBERICHT. ZEELAND. NUMMER 156. TWEE BLADEN. DINSDAG 6 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. VRIJZINNIGE FUSIE? P. H. Ritter Jr. Abnormaal lage prijzen MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. De in beslag genomen „Thorpehall". GOES Wilt U Uw tapijt reinigen zonder slijtage 7 Bezoekt stand 24. Ritsema - Fil. Middelburg WALCHEREN. 1 tftwwctate MIDDELBURGSCHE COURANT SDagbiad Voor Middelburg, Goes en agent. :jchap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per skwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per .regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,.De Middalburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Onder bovenstaand hoofd schrijft ,,De Avondpost" (liberaal) over mr. P. J. Ouds antwoord o.a.: ..Wij durven beweren, dat de oude democratische-sociale politiek inder daad nog lééft onder de liberalen, maar zij is in latere jaren overheerscht en heeft zich laten terugdringen door een beleid, dat geheel en al is afgericht op het belang van één klasse in de maat schappij. De hartekreet van een oud functionaris in den Bond, die in staat is geweest de dingen jaren lang van dicht bij te bezien, en die ons schreef, dat de politiek wordt beheerscht door de opvattingen van enkele grootwerkge vers" en hun belangen, is teekenend en volkomen juist. En dan zijn er nog verscheidene erg- knappe liberalen (type mej. Van Dorp) voor wie het liberalisme niet is een krachtige, tintelende, werkelijk levende levens-beschouwing, maar een weten schappelijke theorie, die ze met waren hartstocht volgen. Conservatieven zijn er dus van allerlei slag. En nu zegt mr. Oud: eerst als die el- menten den Vrijheidsbond hebben ver laten, kan er aan een fusie worden ge dacht. Is dit wel juist gezien Denkt hij wer kelijk, dat zij den Bond zullen verlaten, om een fusie met de vrijzinnig-democra ten mogelijk te maken? Integendeel, ze zullen die fusie zoo lang mogelijk belet ten, en als ze bemerken, dat dit het best kan geschieden door in den Bond te blijven, zullen ze het been stijf houden. De methode moet o.i. juist andersom zijn. Zij zullen den Bond moeten ver laten, als gevolg van de fusiebeweging. Er moet een sterke pressie op hen wor den uitgeoefend, juist dóór het ter hand nemen van de fusie-plannen" „Wij hebben in ons vorige artikel dui delijk uiteengezet zoo vervolgt „De Avondpost" dat een fusie zal kunnen plaats hebben op een democratisch-so- ciaal program. Een program vail demo- cratisch-sociale politiek. De grondslag zal dus véél meer moeten zijn vrijzinnig- democratisch dan liberaal, al zal eenige concessie natuurlijk ter wille van het goede doel ook door de vrijzinnig-demo craten gebracht moeten en kunnen wor den. Wanneer een dergelijk program door (de meerderheid der) liberalen wordt aanvaard, hebben zij, die er te gen zijn, de keus er zich bij neer te leg gen of heen te gaan. Natuurlijk moeten zij alleen blijven, wanneer zij zich con amore met het program vereenigen; doen zij dit niet, dan is het veel beter, dat zij verdwijnen, want zij hebben dan lang genoeg de liberale politiek ge schaad. 8] 5® Zou déze methode niet veel doel treffender zijn dan wat mr. Oud aanbe veelt?" Het blad besluit: „Wij.... verklaren ronduit, dat.wij het verdwijnen van den Vrijheidsbond in zijn tegenwoordi- gen vorm en bij zijn tegenwoordige staatkunde geen verlies zouden vinden. Immers, voor ons is de liberale politiek hoofdzaak en niet een liberale partij; die politiek achten wij thans veel beter belichaamd in den Vrijzinnig-Democra tische Bond (in 1901, opgericht door. het oude hoofdbestuur dek Libe,rale Unie) dan in de Liberale Staatspartij. En nu is in een officieel orgaan dezer partij onlangs wel medegedeeld, dat men binnenkort versteld zou staan van de liberale salto-mortales op democra- tisch-sociaal gebied, maar dan is er juist heelemaal geen reden meer voor twee vrijzinnige partijen en dan moet een fu sie des te gemakkelijker worden. Wij hopen, dat het fusie-denkbeeld !n beide groepen ernstig zal worden overwogen. Wii voor ons zullen er voor blijven ijveren. Komt er niets van, dan zullen wij echter niet schromen den Vrijzinnig- Democratische Bond aan te wijzen als de belichaming van de goede, democra tische liberale politiek". Tot zoover „De Avondpost". Wij zijn het er mee eens. Maar we wagen een waarschuwing: 't zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen. De Vrijzinnig-Democraten hebben den wind mee op 't oogenblik: wij wenschen hen de noodige sterkte om deze weelde te kunnen dragen. Nu 2 V2 jaar geleden, toen de V.D. in Nederland harde klappen hebben gehad, en in Zeeland de Vrijheidsbond (bij de Statenverkiezingen) nog kerngezond bleek te zijn en stevig bleek te staan, DE OPBRENGSTEN DER P.T.T. De diensten der posterijen, telegraaf en telefonie hebben in de maand Mei in totaal opgebracht 5.909.311, d.i. 73.147 meer dan in dezelfde maand van. 't vorig jaar. Van Januari tot en met Mei waren de totale ontvangsten 29.988.176, d.i. 1.667.977 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. DE DERDE HERHALINGSOEFENING. Opkomst van de lichtingen 1923 tot en met 1927. Naar „De Maasbode" vernam, zullen de manschappen, onderofficieren en offi cieren van de lichtingen 1923 tot en met 1927 in de maand October in ver band met de organisatie der strategische veiligheid enkele dagen onder dienst geroepen worden, De oproepen daartoe zijn reeds uitgegaan. De manschappen komen in totaal voor drie dagen en de onderofficieren voor tien dagen in dienst. Bezoek van Duitsche ministers aan ons land. Gister arriveerden te Oldenzaal in een viertal open auto's de Duitsche rijksminister, dr. Kerrl, de regeerings- presidenten dr. Eggers en dr. Musz', en de regeeringscommissaris van Osna- briick, dr. Hugle, met gevolg van een tiental personen. Zij stapten af bij de Rotterdamsche Bank en gebruikten daarna in hotel „De Gouden Leeuw" de koffie. Vervolgens werd de tocht voort gezet via Hengelo, Almelo, Ommen naar Emmen en Ter Apel, Het ,doel van dezen tocht is de be zichtiging van verschillende kanalen en den woningbouw. VRIJWILLIGERS VOOR SPANJE. Er wordt nog steeds geronseld.. Naar de Bredasche Courant uit zeer wel ingelichte en volkomen betrouwba re bron verneemt, haalt de Internati onale Roode Hulp nog steeds Neder landsche jongelui over om dienst te ne men in het Spaansche regeeringsleger. Zoo vertrokken op 1 Juni j.l. niet min der dan 60 jonge mannen uit ons land in groepjes van drie of vier naar Parijs. Vandaar werden zij doorgezonden naar Avignon en vervolgens naar Beziers, waar zij in ontvangst werden genomen door een bureau, waaraan eenige uitge weken Italianen verbonden zijn. Van Be ziers ging het op 5 Juni naar een kleine haven in Zuid-Frankrijk, waar de ge- ronselden in het geheim ingescheept werden op een Grieksch stoomschip met bestemming naar Spanje. Tot in volle zee werden de 60 mannen verbor gen gehouden in de ruimten, die leeg waren. EEN VERKLARING VAN DEN KAPITEIN VAN DE „SARKANI." De kapitein van de „Sarkani", de heer J. A. Gitz, deelt ons mede, er, n,a alles wat over de reis en de aan houding van zijn schip is gepubliceerd, prijs op te stellen, zijnerzijds een ver klaring te geven en zijn bezwaren te gen de weigering van convooi aan zijn schip kenbaar te maken. De „Sarkani" heeft tweemaal oor logsmateriaal naar Spanje vervoerd, beide keeren uit Gdynia in Polen. Deze reizen geschiedden vóór de af kondiging van het verbod tot het ver voeren van wapenen en munitie naar Spanje. Het gold hier geoorloofde transporten. Op 12 Maart kondigde de Nederlandsche regeering het verbod af. De „Sarkani" was toen uit Gdynia onderweg naar Santander, waar het schip op 17 Maart aankwam. Nadien zijn geen wapenen meer vervoerd. In Rotterdam teruggekeerd is de „Sarka ni" ter reparatie op de werf van de hebben w ij onze enquête gehouden over de mogelijkheid en de noodzake lijkheid der hereeniging, althans de vor ming van één vrijzinnig-liberale midden partij. Bij de toen sterke liberalen bleek daartoe veel grooter geneigdheid dan bij de toen in de verdrukking verkeerende vrijzinnig-democraten. Nu zijn de beide scheepjes overstag gegaan: de laatste heeft ruimende wind en de eerste is ontredderd en heeft vollen tegenwind. Laat de vrijzinnig-democratische schip per nu met vaste hand het roer houden, maar niet al te star aan geijkten koers houden: het tij verloopt hard! Met ver zetten der bakens en een enkel slagje snel in t veilige grootscheeps vaarwa ter. Een boek kan zijn als een mensch, met wien men spreekt, met wien men vecht, dien men kan liefhebben. Alleen wanneer het boek voor ons de beteekenis heeft van 't samenleven met onzen naaste, kan het zijn werke lijke waarde voor ons openbaren. firma Piet Smit geweest en daarna heeft de boot te Rotterdam een lading levensmiddelen voor Alicante ingeno men. Toen de „Sarkani" nog in reparatie was, heeft de kapitein op het depar tement van defensie convooi gevraagd voor dit transport. Naar hij verzekert is hem dit in uitzicht gesteld indien het schip onder toezicht van de rivier politie en de douane werd geladen. De aanvrage moest geschieden door de reederij. Aan deze voorwaarden is voldaan. De reederij heeft convooi ge vraagd, zij het dan mondeling en niet schriftelijk, het schip 's onder toezicht geladen en met verzegelde luiken op 9 Ajpril uitgevaren. Op 13 April ontving de kapitein een telegrafische order van de reederij om Gibraltar aan te doen teneinde een ïion-intervenffie-officier aan boord te nemen. Eerst op 14 April deelde de marine staf aan de reederij mede, dat convooi geweigerd werd. Op 15 April verzocht de kapitein aan de „Java" convooi naar Gibraltar overeenkomstig zijn or ders. Dit convooi is toen, op l,ast van den minister van defensie geweigerd. Daar het schip met verzegelde luiken voer en gemakkelijk gconstateerd kon worden, dat de zegels niet verbroken waren, terwijl in Gibraltar een non- interventie-officier aan boord zou kun nen komen, acht de kapitein het onbe grijpelijk, dat men een met levensmid delen geladen schip, onder Nederland sche vlag varend, aan zijn lot heeft overgelaten. Zie onze speciale aanbieding en Middelburg Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, ét 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Verwachting tot morgenavond! DE BILDT: Zwakke tot matige Z.W. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: Lichte tot matige wind uit veranderlijke richtingen, bewolkt of be trokken hemel, vrij zacht weer, bij tus- schenpoozen lichte regen, nachtelijk temperatuurminimum ongeveer 11 gra den. Di. 6 Juli. Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan op: 2 h 50; onder: 19 h 47. N.M. 8 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Juli. Hoogwater. Laagwater. Di. 6 12.29 6.32 19.06 Wo. 7 1.00 13.26 7.29 20.04 Do. 8 1.52 14.14 8.23 20.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. (Ingez. Med.) NOGMAALS: DE ZEEUWSCHE VOORRANGSWEG, Men schrijft ons uit Kruiningen: Uw bericht inzake de gedeelten van den Zeeuwschen hoofdverkeersweg die wèl en die niét voorrangsweg zijn, ont beert nog een kleinigheid Het voor- rangsweg-bord staat namelijk niet precies aan het begin van den be tonweg, maar enkele tientallen meters verder. Dat zou van weinig belang schij nen, ware het niet, dat er juist tusschen het begin van den betonweg en het voorrangsbord een wegkruising is: de weg van Kruiningen-dorp naar 't station KruiningenYerseke loopt hier n.l. dwars over den betonweg. Zoo als de zaak nu is, is de betonweg te dezer plaatse nog geen voorrangs weg. Automobilisten zullen dus hier wel bijzonder moeten oppassen! Pas n a het oranjebord mogen ze 't gaspedaal neer drukken. Muziekuitvoeringen uitgesteld. Naar wij vernemen, zullen de muziek uitvoeringen in de Abdij en op het Mo lenwater, te geven door het Middel- burgsch Muziekkorps, bepaald op 11 en 16 Juli, voorloopig een week worden uitgesteld. De heer Joh. H. Caro, de di recteur, is ziek tengevolge van een bloedvergiftiging. Hedenmorgen verna men wij gelukkig, dat de toestand reeds veel verbeterd is, de koorts is veel min der, zoodat er alle reden is aan te ne men, dat de heer Caro binnen een paar weken zijn zoo op hoogen prijs gestelde werkzaamheden weer zal kunnen voort zetten. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO. GOES, Hedenmorgen kwam de mo torrijder Pi. v. V. uit Breda op den Middelburgschen straatweg in botsing met een auto, afkomstig uit Gelder land. De motorrijder vloog over de kap v.an de auto. Hij bekwam bloedende verwondingen aan het hoofd en aan 't linkerbeen. De motor en de auto wer den beschadigd, 't Ongeluk vond plaats doordat de auto plotseling van achter een andere auto kwam, welke naar rechts afweek om te g,aan parkeeren. De politie stelt een onderzoek in. Morgen een kort geding voor de Middelburgsche rechtbank. Woensdagmiddag om twee uur zal de kwestie over de kostbare lading van het in beslag genomen stoomschip „Thor- pehall" in kort geding voor de recht bank te Middelburg worden behandeld. De pleiters voor de belanghebbende banken zullen trachten te verkrijgen, dat de kostbare lading te Vlissingen wordt gelost en opgeslagen. Wordt dit verkregen, dan kan het schip, dat nog meer lading aan boord heeft, van hier vertrekken. Waarschijnlijk zal de recht bank Donderdag a.s. uitspraak doen. Het eigenlijke proces zal op 8 September a.s. in behandeling komen. Een recapitulatie van de juiste feiten. De diverse berichten over het geval van de „Thorpehall" zijn niet allemaal juist geweest. Zoo is er geen sprake van, dat de Middelburgsche justitie beslag liet leggen op het geheele schip met alles wat er in zat. Het schip behoort immers aan een Engelsche reederij en de lieden, die meenen, dat een deel der lading wederrechtelijk door de Baski- sche regeering zou zijn genaast, hebben dan ook niet een beslaglegging van het schip geëischt. Meer dergelijke onjuistheden zijn in de hitte van het journalistieke bedrijf in de berichtgeving geslopen. Teneinde misverstand uit de wereld te helpen, geven we daarom hier nog eens een summier overzicht van den ge- heehen gang van zaken, ons van ter zake kundige zijde verstrekt: Het begin was, dat door een advocaat uit Middelburg tezamen met een advo caat uit Parijs, een verzoek aan den pre sident van de rechtbank te Middelburg werd gericht, ten einde beslag te leggen op een gedeelte van de la ding, zich bevindende in het schip de „Thorpehall', liggende op de reede te Vlissingen, een en ander ten verzoeke van eenige te San Sebastiaan (Spanje) woonachtige personen, die beweerden eigenaar te zijn van den inhoud van eeni ge aan boord zijnde kisten, welke kisten, bankstukken, effecten, specie, goud enz. bevatten en welke ten onrechte door de Baskische regeering in beslag zouden zijn genomen, en nadat Bilbao was ge vallen, naar het buitenland verzonden. Nadat genoemd verlof was verleend, is een deurwaarder uit Middelburg op dracht gegeven tot het leggen van be slag op een gedeelte van de lading. Aangezien die kapitein van het stoomschip, zich reeds in Frank rijk aan een op het schip gelegd beslag had onttrokken, pleegde de justitie overleg met den onder-commandant der marine te Vlissingen en is de „Brinio" ter voorkoming, dat de „Thorpehall ondanks het beslag op de lading, zee zou kiezen, uitgevaren. De officier van justitie, die inmiddels in kenn s w,as gesteld, is vervolgens met de politie uit Vlissingen eveneens aan boord geg'aan van ed sleepboot de „Goliath" en daar gebleven in de .on middellijke nabijheid van de „Thorpe hall", opdat, indien de kapitein weiger achtig mocht zijn met zijn schip naai de binnenhaven van Vkssingen te va ren, maatregelen zouden kunnen wor den genomen. Di. Wo. Do. 6 7 8 Hoogwater. 1.43 14.22 2.52 15.24 3.49 16.18 Laagwater. 7.33 20.05 8.32 21.02 9.25 21.55 (Ingez. Med.) Een en ander had een vlot verloop, wat niet wegneemt dat de kapitein van het stoomschip een protestverklaring aan boord heeft doen opstellen door den consul van Engeland. Daarna is de „Thorpehall", zonder eenigen te genstand naar de binnenh,aven van VI ssingen overgebracht, alwaar beslag is gelegd op het kostbare gedeelte van de lading. Dat aan boord van genoemd schip zich een mass,a vuurwapenen en mu nitie zouden bevinden, zooals o.m. de Telegraaf vermeldt, is onjuist. Aan boord van het schip waren twaalf re volvers met munitie, welke in den loop van Zaterdagmiddag door de po litie van Vlissingen van boord zijn ge kaald, nadat deze reeds in den mor gen door de douane aan boord in een verzegelde kast waren opgeborgen. Dat is alles. De tamelijk opgewon den verhalen, die gedrukt of mondeling overgeleverd de ronde hebben gedaan, waren er goeddeels naast, Waar het tenslotte om gaat, is ,alleen dit, dat een deel der schatten aan boord van de „Thorpehall" door de Baskische re geering na den val van Bilbao ver zonden, wederrechtelijk genaast zou zijn. De vertegenwoordiger d er regee ring te Den Haag meent echter, dat de kostbaarheden indertijd volkomen wettig zijn opgeëischt. Ze lagen in de banken te Bilbao en dat de lieden, die ze bezeten hebben, er geen recht meer op hebben. De rechtbank te M'ddel- burg zal moeten uitmaken, wie naar haar meening gelijk heeft. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De com missie voor het jongenswerk in den Ring Walcheren van het Ned, Jong. Verbond organiseerde Zater dag een buiten-jongensdag, op een ter rein alhier, welwillend afgestaan door den heer J. Dingemanse. Aanwezig wa ren de jongensclubs van N. en St Joos- land, Middelburg, St. Laurens, Seroos- kerke, Westkapelle, Koudekerke, 't Zand, Souburg en Vlissingen, totaal 'n 160 man. Het tamboer- en pijperskorps „Ju liana" van Middelburg verleende mede werking. WESTKAPELLE. Maandagavond ver gaderde alhier in het Evangelisatiege bouw, onder voorzitterschap van ds. Reus, de kantvereeniging „Het Molen wiekje". Met het bestuur waren mede aanwezig een 30-tal kantklosters. Uit het uitgebreid financieel verslag, uitgebracht door de penningmeesteres, mevr. De Casembroot, bleek o.a, dat in het afgeloopen jaar aan loon voor kant klossen is uitbetaald een bedrag van 1400, d.i. 700 meer dan het jaar voor dien. Het bezit der Ver, aan waarde van kant, materiaal, enz. bedraagt thans 2450 Na nadere toelichting van de verschil-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1