wvincttsU GOISCHE COURANT - W.©€t€ PI6I3 1829 ZEELAND. WEEKBERICHT, Geen Fusie maar Absorptie. NUMMER 155. TWEE BLADEN. MAANDAG 5 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. EEN GEDEELTELIJKE VOORRANGSWEG, Opgepast! Als voorrangsweg is slechts aangewe zen de Rijksweg van Middelburg tot en metde Middelburgschestraat te Goes (de traverse door de gemeente Nieuw en St. Joosland inbegrepen,) de Patijn- weg van Goes tot begin der bebouwde kom van Kloetinge en het gedeelte van den Rijksweg van Kruiningen (begin be tonweg) tot Woensdrecht (Korteven). VRAGEN AAN GED. STATEN VAN ZEELAND, Over den Generalen Prins Wil lem-polder. HET ZEEUWSCHE LANDSCHAP. MIDDELBURG. Muziek op de Markt, CONVERSIE GELDLEENINGEN. OND. BRANDWAARBORGMIJ. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige Z. tot Z.W, wind, gedeeltelijk bewolkt, nog weinig of geen regen. Warmer, UKKEL: Zwakke of matige wind uit Z.W. tot W. richtingen, bewolkte hemel, vrij schoon weer met misschien plaatse lijk een weinig regen, matige tempera tuur met een maximum van ongeveer 20 graden. Ma, 5 Juli, Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan op: 1 h 57; onder: 18 h 44. N.M. 8 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. GOES. De grenswijziging. VLISSINGEN. Gouden jubileum. ELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en ageat- schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8üj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootscbao ..De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I1 rsjt'j f 2.10, elke r. m. ?Q ct. Rubrics „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. In een zijner artikelen heelt „De Avondpost" onlangs tot mr. P. J. Oud gezegd: „gij hebt bewezen den man te zijn, die in deze dagen de leiding kan nemen. Als ge het kunt, dan moet ge het ook; laat dan van U uitgaan een poging om tot stand te brengen, wat onder de huidige politieke constellatie meer dan ooit noodig is: één sterke, li berale, vrijzinnige en democratische par tij". Zóó ongeveer heeft „De Avondpost" het gezegd. W ij hebben het niet zóó kras gezegd het verschil is ook, dat de schrijver van 't bewuste artikel niet meer, en schrijver dezes nog wel is lid van den „Vrijheidsbond" m,aar in deze richting gaan. en gingen onze ge dachten, en hetgeen wij schreven, ook zeer zeker. Mr. P. J. Oud geeft thans in „De Vrijzinnig-Democraat" een uitvoerig, weloverwogen, welgesteld en wat het voornaamste is niet principieel afwij zend antwoord op het aanzoek van „De Avondpost". Niet principiee 1-afwijzend. Maar: verre van opgetogen. Mr. Ouds beschouwing valt in twee deelen uiteen: een toetsing van de mo gelijkheid en wenschelijkheid eener her- eeniging en een positieve uiteenzetting van den dieperen geestelijken onder grond der vrijzinnig-democratische op vattingen. Dit laatste gedeelte zullen wij mor gen, onder „Perskroniek", ter kennis van onze lezers brengen; wat het eerste gedeelte betreft reeds thans enkele op merkingen. Mr. Oud dan acht ....„de zaak.... ook op zichzelf, van zooveel gewicht, dat zij ten volle verdient er aandacht aan te geven". De schrijver citeert dan de hoofd strekking der artikelen van „De Avond post"; dat „De Vrijheidsbond" het soci ale element in de politiek volkomen heeft verwaarloosd en, dat „enkele groot-werkgevers in dien Bond den toon aangeven" om tenslotte de ziens wijze van de „Avondpost" aldus samen te vatten: „Het liberalisme zal sociaal zijn, of het zal niet zijn". Dan zet mr. Oud zijn standpunt uit een. Wij citeeren: „Vooropgesteld moge worden, dat wij altijd hebben gezegd, dat niets ons aan genamer zou zijn, dan dat in Nederland één algemeene vrijzinnige partij zou kunnen bestaan. Wij hebben daar ech ter altijd in één adem aan toegevoegd, dat het dan werkelijk één partij zou moeten zijn, hetgeen beteekent een or ganisatie van personen, die het over de g r o o t e [spat. v. ons. Red M.C.] beginselen van het te voeren staatkun dig beleid te zamen eens zijn".... Na een schildering van den histori sch en gang van zaken vervolgt mr. Oud: „Verschillende maatregelen van so ciale politiek, gedurende de laatste ja ren door de Regeering voorgesteld.... stuitten bij de liberale Kamerfractie op hardnekkig verzet. Wij gelooven wel, dat deze geest niet die is van de geheele partij. Uit het kamp der jonge liberalen klinken tegenwoordig nu en dan heel andere geluiden. Een man als de afge treden Minister van Waterstaat jhr. Van Lidth de Jeude heeft zich aller minst een hardnekkig vasthouder aan de oude leerstellingen betoond ....Zoo zou er meer zijn te noemen. Maar deze dingen zijn voor den Vrij heidsbond niet representatief. Haar Ka merfractie in de samenstelling die zij °t op 26 Mei had heeft zeer bepaald een anderen koers gestuurd. Het zou de kracht van vrijzinnig Ne derland niet versterken, indien onder deze omstandigheden op fusie werd aan gestuurd. Voor fusie zal de mogelijkheid eerst be staan, indien de elemen ten die tegenover de so ciale politiek vijandig staan, den Vrijheidsbond hebben verlaten, ....Deze elementen hebben op de partijleiding geheel het stempel gedrukt. Fusie van bovenaf lijkt ons daarom een onmogelijkheid. Deze dingen zullen van onderop moeten groeien. Wanneer er li beralen zijn, die hun geest veel beter ge representeerd zien in den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond dan in den Vrijheids bond, dat zij tot ons komen. Zij zullen ons van harte welkom zijn. Maar zij moe ten alleen komen, indien zij werkelijk overtuigd zijn, dat zij bij ons thuis hoo- ren, Is dat niet het geval, dan zal het voor hen en voor ons slechts teleurstel ling opleveren, indien zij zich nochtans in onze rijen komen scharen." Tot zoover de, als wij 't zoo eens zon der kans op misverstaan mogen zeggen, in den goeden toon gehouden beschouwing van mr. Oud. Daaruit klinkt niettemin wederom door, wat men altijd te hooren krijgt bij contact tusschen V.B.-ers en V.D.-ers: het bezwaar tegen 't onderstelde starre, kille, onvruchtbare, negatieve en con servatieve van den Vrijheidsbond. Wij laten nu maar eens in het midden, of dit verwijt principieel geheel juist is; dat het volkomen onverdiend zou zijn, zouden we willen noch kunnen stellen. Evenmin trouwens als het andere: dat het volkomen verdiend zou "ïiijn. Maar wij zouden hier nu eens iets an ders willen stellen. Inderdaad zal ook naar onze meening een volledige fusie van deze beide par tijen niet mogelijk zijn. Dit staat voor ons vast, mits men den nadruk legge op volledige fusie. Wanneer wij dan toch het pleit blij ven voeren voor één flinke, in aantal voldoende macht kunnende ontwikke len, en ook. innerlijk sterke en gezonde liberale, vrijzinnige en democratische partij, dan bedoelen wij met mr. Oud dat het van onder op, niet van boven af moet komen. Men zou kunnen zeggen: helaas van onderop. Maar het is zoo. Beter, organisatorisch juister ook, wa re natuurlijk een fusie der twee partijen van bovenaf waarbij dan, met het heilige kruis achterna, de conservatieve elementen uit den Vrijheidsbond toch cito de plaat zouden poetsen maar ook wij achten dit thans, en zelfs nu meer dan ooit, uitgesloten. Met het zoo goed als geheel ontbreken van elk waar lijk levend organisatorische leven binnen den Vrijheidsbond, is het welslagen van een werkelijk doorgevoerde unionisti sche actie langs streng-organisatorischen weg hier niet te verwachten. Maar wat moet er dan wél gebeuren? Dit: de liberalen in en buiten den Vrij heidsbond, die niet voornemens zijn lan ger lijdelijk toe te zien dat deze zaak naar den kelder gaat, moeten zich aan eensluiten. Zij moeten als sterke groep met den V.D.B. in overleg gaan treden, of de veronderstelde verschillen in op vatting op kardinale punten van politiek beleid nu nog (wij leggen den grootst mogelijken nadruk op deze gespatieerde woorden, die den verstaan der genoeg zullen zijn) zoo groot zijn, dat zij niet overbrugd kunnen worden. En, des neen, dan moet men aan deze bruggen gaan bouwen, Men verlieze toch nimmer uit het oog, dat, zoo er al misschien in de hoogere regionen der partij-organisatie en der vertegenwoordigingen scherpe verschil len geweest mogen zijn die nu ook al veel van hun snijdende scherpte verlo ren zullen hebben in de eigenlijke massa, die der partijleden en de kiezers, deze verschillen altijd veel en veel min der acuut gevoeld zijn! Het is veelal een quaestie van bijkom stigheden, van levensomstandigheden, ouderlijk huis, vriendenkring en derge lijke, geweest die bij de eenvoudige sol daten van het partijleger besliste of men vrijzinnig-democraat of vrijheidsbonder zou worden. Want beiden immers zijn het in den breeden zin des woords niet alleen loten van liberalen stam, maar de een zoowel de ander is libe raal in den ruimsten zin dezes woords. Daarom: geen fusie van bovenaf. En óók geen gereserveerd: „ge kunt bij ons komen en ge kunt wegblijven, al naar 't u lijkt", bij de vrijzinnig-demo craten. Maar: met streven naar beiderzijdsch begrip en waardeering ernstig onder zoeken of de Vrijzinnig-Democratische Bond door absorptie van die vrijzinnige en democratische liberalen, die naar on ze vaste overtuiging nog het grootste contingent van den Vrijheidsbond vor men, kan worden tot die ééne sterke democratische middenpartij, waaraan thans in Nederland behoefte bestaat. De conservatieven, de reactionairen en de individualisten allen op zich zelf hoogst respectabele lieden die er Lof. oordeelkundig geschonken, is belegd kapitaal. De brigadier der Rijksveldwacht L. Kouwen, van den verkeersdienst in het 5e district, schrijft ons: Zooals bekend is, zijn met ingang van 4 Juli 1937, verschillende Rijkswegen als voorrangsweg aangewezen, en als zoodanig op de voorgeschreven wijze voor den weggebruiker kenbaar ge maakt. In verschillende 'nieuwsbladen en periodieken van verkeersbonden zijn kaartjes afgedrukt geweest waarop die voorrangswegen waren aangegeven. Op al die kaartjes stond ook de Rijksweg door Zuid-Beveland en Walcheren aan gegeven en wel in zijn geheel van Woensdrecht (Korteven) tot Mid delburg. Dit was echter niet juist en dit kan dus verwarring stichten. Het gedeelte van den Rijksweg van Kloetinge tot aan het begin van den be tonweg in Kruiningen is dus niet als voorrangsweg aangewe zen. Het verdient aanbeveling voor den weggebruikers hiermede terdege reke ning te houden! De heer A. C. de Baare te Vlis singen heeft namens de Soc. Deni. Statenfractie aan Ged, Staten van Zee land de volgende vragen gesteld: Is het Ged. Staten bekend: le. dat bij den Generalen Prins Willem polder sedert 25 Mei 1903, zonder wer kelijke onderbreking, werkzaam is, de arbeider D. v, d. B.; 2e. dat het dezen arbeider, thans ruim 68 jaar oud, moeilijk valt de hem op gedragen werkzaamheden te verrichten; 3e. dat hij niet in ambtelijken dienst is aangesteld, zoodat de bepalingen van de pensioenwet -1922 niet op hem van toepassing zijn; 4e, dat op een verzoek, dezen arbei der een toelage te verstrekken, opdat hij de hem nog resteerende levensjaren in niet al te zorgelijke omstand'gheden kan doorbrengen, door de ,algemeene vergadering van ingelanden van den Ge- ralen Prins Willempolder, afwijzend is beschikt; 5e. dat artikel 30, I'd 1 van het re glement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland in geval len als het hier bedoelde voorziet; 6e. Zijn Gedeputeerde Staten bereid te willen bevorderen, dat het bestuur van den Generalen Prins Willempolder alsnog een gunstige beslissing neemt voor den betrokken arbeider? 7e. Zijn Ged. Staten niet van oordeel, nu in de calamiteuze polders onder soortgelijke omstandigheden. ,als het hier bedoelèe geval, voor arbeiders en hun weduwen wel een zekere voorziening is getroffen, dat eenzelfde maatregel dient te worden vastgesteld voor gelijksoortige arbeiders in dienst van de niet calamiteuze polders? 8e. Zijn Ged. Staten bereid te bevor deren voor arbeiders, in dienst van polders of waterschappen zonder vas te aanstelling, in het „Polderambtena ren-reglement Zeeland 1931" of het al gemeen reglement voor de polders of waterschappen een bepaling te doen opnemen van gelijke strekking, als het hierboven bedoelde artikel 30, lid 1? 9e. Zijn Ged. Staten bovendien be reid te bevorderen, ter voorkoming van gevallen als dat in den Generalen Prins Willempolder, aan artikel 20 van het „Polderambtenarenreglement Zeeland 1931" of het algemeen reglement voor de polders of waterschappen een aan vulling te doen toevoegen, waardoor in gevallen als hier bedoeld vooè de betrokkenen recht op pf' s i o e n ,aanwezig is? e in den V.B. nog mochten overblijven, vormen dan maar een nieuwe partij, of zetten de zaak na deze liquidatie-uit verkoop maar weer op den ouden voet voort. Het A.N.P. meldt ons uit Amsterdam: In de dezer dagen gehouden verga dering van het algemeen bestuur der stichting „Het Zeeuwsche Ljandschap" werd door den secretaris verslag uitge bracht over het eerste stichtingsjaar. Uit dit verslag bleek o,m. dat de stich ting thans, niettegenstaande door het bestuur op uitgebreide schaal propagan da was gemaakt, nog slechts 95 perso nen of instellingen als contribuant telt. Bij de besprekingen, naar aanleiding van dit verslag gevoerd, werden verschillen de middelen aan de hand gedaan, waar door het welficht mogelijk zou blijken het aantal contribuanten te verhoogen, de stichting aldus finantieel sterker te maken en, hare werkingsmogelijkheid daardoor uit te breiden. Voorts werd door het dagelijksch be stuur rekening en verantwoording ge daan van het gevoerde financieel be heer, welke rekening en verantwoor ding door het algemeen bestuur werd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursle den jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, jhr, F. Beelaerts van Blokland, jhr. ir. J. L. Boreel, jhr. mr. A. F. C. de Gasem- broot, H. A. A. baron Collot d'Escury en mr. P. Dieleman werden met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd in de vacature van den heer E. D. van Dissel, die eveneens aan de beurt van aftreding was, doch die zich in verband met het feit, dat hij binnenkort als directeur van het staatsboschbeheer zal aftreden niet herkiesbaar had gesteld, te zijner tijd te voorzien door benoeming van den opvolger van den heer Van Dissel als directeur van het staatsboschbeheer, aangezien men van oordeel was, dat het in het belang van het doel der stichting zou zijn, wanneer deze ambtenaar deel uitmaakt van het bestuur der stichting. Bij de rondvraag bracht jhr. Van Adrichem Boogaert de bebouwing van het vroon onder Oostkapelle en Vrou wenpolder ter sprake, terwijl jhr. Bee laerts van Blokland het een en ander mededeelde aangaande de tertiaire gronden onder Nieuw-Namen, gemeen te Clinge. Onderzocht zal dienen te wor den of met betrekking tot het behoud dezer gronden een taak voor de stich ting is weggelegd. Aan deze mededeeling moge een op wekking toegevoegd worden voor allen, die hart hebben voor het Zeeuwsche landsdhapsschoon om doof- toetreding als contribuant tot de stichting „Het Zeeuwsch Landschap" mede te werken tot behoud van dat natuurschoon. Het secretariaat der stichting is gevestigd provinciale griffie, Abdij Middelburg. Morgenavond heeft in een der zalen van de „Vergenoeging" de overdracht plaats van het bedrag, dat dit jaar het Mimuco-comité bijeen heeft gebracht, aan het bestuur van het Middelburgsch Muziekkorps. Directeur en werkende leden van het korps hebben zich bereid verklaard na afloop der wekelijksche repetitie van de Heerenstraat naar de Markt te trekken en daar enkele nummers ten gehoore te brengen, om aan de overdracht eenigen luister bij te zetten. Na de Raadsvergaderingen van 29 Juni bereikte B. en W. wederom een aanbod voor conversie van een drietal per 2 Januari te converteeren geldlee- ningen. Het betreft hier de leeningen: 1927, oorspronkelijk groot 260.000, per 2 Januari nog 200.000, rentende 4 1929 oorspronkelijk 185.000 per 2 Januari 161,000 rentende 4% 1937 oorspronkelijk 100.000, na aftrek van de per 1 Maart 1938 verschuldigde af lossing, nog groot 94.000 rentende 4 Deze leeningen hebben 2 Januari 1938 nog een leeningsduur van resp. 40, 32 en 24 jaar. Het ontvangen aanbod betreft bovengenoemd restantbedragen, alzoo totaal 455.000 op te nemen per 2 Jan. 1938, a pari op gewone schuldbe kentenis, tegen een rente van 334 Rekening houdende met het voor een der leeningen te betalen boetepercenta ge bij extra-aflossing en met de ver schuldigde provisie zal het netto-voor- MlDDELBU RG Hoogwater. Laagwater. Ma, 5 11.26 23.56 5.28 17.56 Di. 6 12.29 6.32 19.06 Wo. 7 1.00 13.26 7.29 20.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma, 5 13.13 6.26 18.59 Di. 6 1.43 14.22 7.33 20.05 Wo. 7 2.52 15.24 8.32 21.02 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Vee.-e 38 min. later (S springtij). deel op de begrooting voor 1938 1798,85 bedragen. Morgen (Dinsdag) komt de raad bij een, om tot deze conversie te besluiten. De politie heeft enkele personen verbaliseerd die yischten op voor hen verboden plaatsen. De opbrengst van den jaarlijkschen bloempjesverkoop ten behoeve van de on- en minvermogende toevallijders van alle gezindten, te Haarlem en Heemste de, heeft alhier 162.50 opgebracht. Naar wij vernemen zal de minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeijen, een bezoek brengen aan Goes, in verband met de voorgenomen grens wijziging. De Commissaris der Koningin en Ged. Staten zullen Z.Ex. vergezellen, terwijl des middags de bezwaarden hun argu menten mondeling kunnen toelichten in het Gemeentehuis. Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat de heer L. J, Pieterse, thans bedrijfslei der van het filiaal der firma Brasch Rothenstein, bij deze firma in dienst trad. Dit jubileum is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zondagmorgen kwamen op het, met vele gezonden bloemen ver sierde kantoor de beide firmanten, het personeel en andere belangstellenden bij een om den heer Pieterse te huldigen. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote van huis was gehaald, heeft de firmant dr. H. Fürth uit Amsterdam zijn groote waardeering geuit voor alles wat de heer Pieterse voor de firma heeft gedaan. Spr. roemde zijn ijver en werklust en stelde hem ten voorbeeld aan het ove rige personeel. Spr. overhandigde den heer Pieterse een portefeuille met in houd. Namens het filiaal Vlissingen sprak de heer J. R. Harting, die den jubilaris een boekenkast aanbood. De heer G. Perry, agent te Londen wees er op dat de naam van den heer Pieterse niet al leen op de kantoren in Nederland, maar ook op alle kantoren in het buitenland bekend is. Spr. deed zijn gelukwenschen vergezeld gaan van 'n kostbare binocle- De heer Pieterse heeft den sprekers in welgekozen woorden dank gezegd. Op de daarna volgende receptie kwa men zeer velen hun gelukwenschen, die mede vergezeld gingen van fraaie ca- deaux en bloemstukken, aanbieden. Zoo merkten wij o.a. op den burge meester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, wethouder A. Rorije, de gemeente-secretaris F. Bisschop, de di- recteur van de Maatsch, „Zeeland G.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1