ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. STOOMWASSCHEW „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. VLISSIHGEN. WALCHEREN. BELG1L De amnestie-relletjes. ENGELAND. Een mijnramp. POLEN. RUSLAND PALESTINA. IJSLAND. DUITSCHLAND. Uft de MiddelWgsche Courant vsn vóór vijftig jaar. Te houden Aanbestedingen! WOLPHAARTSDIJK. tggEaaaaapgsssaqfttf Middelburg Aardappelziektebericht. In het etmaal van 's avonds 30 Juni tot 's avonds 1 Juli is in Zeeland de weersgesteldheid critiek geweekt (be houdens te weinig regen), voor het op treden van aardappelziekte. Onvoorzichtige automobiliste. Gistermiddag had een bestuurster van een automobiel in de Spanjaardstraat al hier de onvoorzichtigheid, toen het por tier van haar stilstaande auto niet goed sloot, het weer te openen om het dicht te trekken, en daarbij niet eerst uit te zien of er niemand aan kwam. Dit was echter wel het geval. Een kalm rijdende wielrijder kreeg het portier tegen zijn rijwiel en sloeg tegen den grond, hij was vrij ernstig aan de rechterhand verwond en heeft zich onder medische behande ling gesteld. De politie maakte van een en ander rapport op. Belichting van het stadhuis. Het was Vrijdagavond enkele oogen- blikken druk op de Markt, toen te ruim 10 uur zes bussen met congressisten van den Nationalen Bond van gemeente ambtenaren, welke bond in Vlissingen zijn congres houdt, aankwamen, juist toen de laatste serie van de schijnwer pers, die het stadhuis belichten, ontsto ken was en enkele winkeliers rond de Markt hun lichten aanstaken, voor zoo ver dit nog niet het geval was, om te trachten van de bezoekers nog enkelen tot zich te trekken. Het is hun zeker niet in die mate gelukt als de cafés en dergelijke inrichtingen. De gasten hebben met bewondering de bijzonderheden van ons monumentaal gebouw in oogenschouw genomen. De winkels bleven geopend en de be lichting ontstoken tot elf uur. Toen keer de de rust op het plein weer volkomen terug. OPENBARE KERKCONCERTEN. Tijdens de Dinsdagmarkt. Gedurende de maanden Juli en Augs. zullen in de Groote Kerk te Goes eiken Dinsdagmiddag van 2.303.30 uur orgel bespelingen worden gegeven door den organist dier Kerk, den heer Adr. Kouse maker. De bedoeling van deze orgelbespelin gen is om de vele marktbezoekers en vreemdelingen gelegenheid te geven zich enkele oogenblikken aan de stadsdrukte te onttrekken, om in de rustige sfeer van de prachtige „Groote Kerk" stil ie. kunnen luisteren naar de verheffende orgelmuziek. Men is niet verplicht om de geheele bespeling bij te wonen, doch men kan tusschen de verschillende nummers ko men en gaan. De programma's zullen zoo worden gekozen, dat ook de niet muzikaal ontwikkelden er van kunnen genieten. De toegang is geheel vrij, doch de Kerkvoogdij der Herv gemeente te Goes vertrouwt er echter op, dat men het offerblok staande aan den uitgang, niet onopgemerkt zal voorbijgaan. CONGRES NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Het nationaal verbond van gemeente ambtenaren hield gister en vandaag zijn algemeene vergadering in het hote „Britannia". Alvorens het officieele congres een aanvang nam, werd het groote gezel schap afgevaardigden, uit alle deelen van ons land, ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen, waar bur gemeester C. A van Woelderen, hun 'n hartelijk welkom toeriep. De burge jneester gaf een overzicht van het ont staan en den groei van het verbond en sprak, mede namens het gemeentebe stuur zijn waardeering uit voor het doel van deze vereeniging. Spr. hoopte dat het verblijf van de deelnemers zijn gemeente van aangenamen aard zou zijn. De voorzitter, de heer A. Kooiman uit Utrecht, dankte het gemeentebe stuur voor deze officieele ontvangst en speciaal den burgermeester voor zijn woorden. Na dit officieele gedeelte begaf het ge zeischap zich naar „Britania", waar de vergadering werd geopend door den voorzitter, die het woord gaf aan den afgevaardigde van den ontvangende vereeniging, die de congressisten in een geestige toespraak welkom heette in de oude Scheldestad. Daarna hield de voorzitter de ope ningsrede, waarbij hij zijn vreugde en over uitsprak, dat ditmaal na een reeks van jaren, deze rede een optimistischen klank kan hebben. Spr, wees op de ver betering van den oenomischen toestanc van ons land, welke blijkt uit de da lende werkloosheid, en bracht de groote eensgezindheid in herinnering, welke in ons land heerschte toen de toestand ern stig was Spr, wijdde woorden van lof aan den afgetreden minister van financiën, mr. Oud, voor diens bekwaam beleid Verder uitte spr. zijn vreugde over de wijsheid van ons volk, dat niets moet hebben van de praktijken, die in som mige landen worden toegepast. Het jaarverslag vermeldt een terug gang in ledental van 3203 tot 314' das met 62. Iet financieelc verslag ver meldt een batig' saldo van f 437, hoewel het bedrag der contributies sedert 1932 is gedaald met 21 procent. De balans sluit met een bedrag van f 9741. Nadat de tweede voorzitter, de heer ammers uit Enschede, den voorzitter ïad gehuldigd in verband met zijn twin- tig jarig jubileum, werd de vergadering geschorst tot hedenmorgen. Des avonds had een rijtoer rond Wal cheren plaats* AAGTEKERKE. De collecte voor den gewapendendienst heeft in deze ge meente 7 opgebracht. DOMBURG. Op het gebied van de postbestelling hebben we hier een be langrijke verbetering gekregen zeer ten gerieve van de inwoners zoowel als voor de alhier vertoevende badgasten. Vroeger kwam met de morgenbestel ling alle post uit Holland bij de geadres seerden in de bus, terwijl de avondbe stelling bijna uitsluitend stukken uit de naaste omgeving bevatte. Dit kwam doordat de avondpost meekwam met de tram, die juist even te vroeg uit Middel burg vertrok om de Hollandsche post van dien middag mede te brengen Met ingang van 1 Juli echter komt de avondpost mede met de autobus van 5 h 25 uit Middelburg, met als gevolg dat we nu ook hier, evenals sedert lan gen tijd te Serooskerke en Oostkapelle de post ontvangen welke 's morgens in Holland op de bus is gedaan Mede een gevolg van deze maatregel is dat nu onze tweede brievenbus, op het perron van de tram, is vervallen. We vermoeden dat zulks voor de om wonenden aldaar minder aangenaam is. DOMBURG. Donderdagavond heeft de leiding van de Domburgsche brand weer gedemonstreerd met haar materi aal voor B. en W. van Oostkapelle in den Brouwerijweg alhier. Zulks in ver band met de uitbreiding van het mate riaal van de brandweer te Oostkapelle. Verschillende lengten slang werden aan gekoppeld op de brandkranen om aan te toonen welke straalhoogte bereikt kan worden. Maandelijksche publicaties ernstige verkeersongevallen. 'Indertijd heeft de K.N.A.C. bij den directeur-generaal van het centraal bu reau voor de statistiek aangedrongen op het publiceeren van verkeersonge- vallenstatistiieken op korten termijn. Tot nu toe verschijnt in Nederland een maal per jaar een zeer uitvoerige en uiterst nauwkeurig bewerkte statis tiek der ongevallen, waarin bijv. on der het aantal dooden ook begrepen zijn de slachtoffers, die geruimen tijd na het ongeval zelve, maar toch ten gevolge van dit ongeval zijn overleden. Bij een statistiek op korten termijn is een dergelijke nauwkeurigheid niet te bereiken, doch de voordeelen van cijfers op korten termijn zijn toch zoo danig, dat thans is besloten maande lijks een overzicht te publiceeren. Men zal dus het voorloopig maand cijfer der verkeersongevallen slechts mogen beschouwen als een index van maand tot maand van de gevaren, die aan het ialgemeen verkeer op den weg kunnen zijn verbonden. Daarnaast za de jaarstatistiek een zuiverder en ge^ detailleerder overzicht blijven geven. De voorloopige maandcijfers over Mei, ontleend dus aan de publicaties van het centraal bureau voor de sta tistiek zijn als volgt: Voorloopige gegevens der ernstige verkeersongevallen over de maand Mei 1937 zijn: gedood: 7 groote overige totaal steden gemeenten Nederland 9 52 61 ernstig gewond: 7 groote overige totaal sedten gemeenten Nederland 245 201 446 De 7 groote steden zijn die met meer dan 100,000 inwoners, t.w. Amtserdam, Rotterdam, 's-Gr,avenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen en Eindhoven, DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Venlo: 1 do ode. Gistermiddag is te Venlo de 24-jarige arbeider van B. bij het oversteken van den Tegelschen weg' docr een passeeren- de auto gepepen De aangeredene be kwam een schedelbasitfractuur en was op slag dood. Bij Kr.li, besluit niet ingang vap 1 Juli in vasten dienst benoemd tot inge nieur der marine in A. M. Ftbery .!e Jonge. Den Haag: 1 doode. Gisteravond had op den Leidschen straatweg bij de Marlotlaan te Den Haag een aanrijding plaats tusschen een per sonenauto, bestuurd door den 47-jarigen L. V. uit Den Haag en een 19-jarigen wielrijder uit Amsterdam, den dienst plichtig soldaan C. J. K. Met een sche- delbasisfractuur moest de soldaat door den geneeskundigen dienst naar het mi litair hospitaal worden vervoerd, waar hij echter korten tijd na aankomst aan de gevolgen is overleden. HET AMOER-INCIDENT GEREGELD. De Japansche ambassadeur te M'os- cou, Sjigemitsoe heeft medegedeeld, dat het incident van de Amoer, waarbij oorlogsbodems der Sovjet-Unie slaags raakten met Mantsjoekwo-Japansche troepen, is geregeld. Sjigemitsoe heeft gister een tweede onderhoud gehad met Litwinof, wien hij verzekerde, dat zich op het oogenblik geen enkele Mantsjoekwo-strijdmacht bevindt in de betrokken wateren. Lit winof beloofde, dat de Sovjet-regeering onmiddellijk bevel zou geven de troe pen en schepen bij Bolsjoi en Sennoefa terug te trekken. Men zal zich herinneren, dat Litwinof reeds beloofd had de Sovjet-strijdmacht terug te trekken, zoodra hij de verzeke ring zou hebben ontvangen, dat zich geen Mantsjoekwo-Japansche strijd macht meer in het betrokken gebied be vond. Het incident is hiermede geregeld, doen de nieuwe afbakening van de grens in de Amoer zal het onderwerp van lang durige besprekingen vormen. Een vermaning van den Koning aan de oud-strijders. Men zal zich herinneren, dat onlang te Brussel een betoog'ing, gericht tegen de amnestie aan de Vlaamsche activis ten is gehouden, welke op touw was ge zet door Waalsche oud-strijders en wel ke in schandelijke wanordelijkheden ontaardde. Gisteren ontving Koning Leopold en kele leiders der Waalsche oud-strijders bonden in verband met deze zaak. Hij hield daarbij een toespraak, welke hoe wel vaag en bloemrijk ingekleed, een vinnige berisping voor de heeren inhield. „Ik zal er naar de mate der volmach ten, welke mij door de grondwet wor den toegekend, voor waken, dat over wegingen, welke vreemd zijn aan die van het recht en de nationale waardig heid daarop een voorsprong zouden kunnen hebben, welke met het geweten des lands in botsing komen", aldus o.m. de koning. „Ook is het naar mijn mee- ning onjuist indien men door scrupu les, welke te eerbiedigen zijn, maar die 2eer zeker het resultaat zijn van m i s vattingen, aan de amnes tiewet het karakter van een aanslag op de waar digheid van het land en de eer van de oorlogs helden zou toekennen. Wat men ook over de kwestie der amnestie moge denken deze waardigheid en die eer blijven, ik bevestig het U catego risch, intact. Ik twijfel er niet aan, mijne heeren dat gij U steeds ter harte zult nemen een vrije uiting van de gevoelens der oud-strijders te leiden in discipline met een nauwgezette biediging van het geza de wetten en de verorde ningen, waaraan allebur- gers des lands onde w o r pe n z ij n. De dienst van het vaderland moet het doel blijven van uw collectieve actie Meer dan ooit heeft België behoefte aan eenheid en binnenlandse hen vrede Maakt van uw prestige van oud-strijder gebruik om dezen vrede te doen heer- schen en de nationale eenheid te beves tigen. Reeds eenmaal hebt gij het lanc gered. Nu hebt gij opnieuw een rol ten behoeve van het vaderland te vervul len. Ik verzoek U slechts daar Uw aandacht op te vestigen. Op die manier zult gij be antwoorden aan de bedoelingen van hem, die in den oorlog uw groote chef is geweest". De minister van justitie uitge jouwd. Uit Bergen wordt gemeld: Waalsche oud-strijders en andere betoogers, met name rexistische afgevaardigden heb ben den minister van justitie Delaveley bij den ingang van het gerechtsgebouw alhier uitgejouwd. De politie en de gendarmerie kwamen tusschenbeide. Er werden rake klappen uitgedeeld. De min:ster zou hierbij een bloedneus hebben opgelopen e n e e r- r - nen om zich te verantwoorden wegens opstand en geweldpleging tegen de po- itie. De beklaagden hadden op sacraments dag de politie onder den voet geloopen, toen de deze traditioneele processie, welke verboden was, wilde tegenhou den. Na deze overwinning op de politie werd de jeugd van den kansel af aan gespoord naar het raadhuis te gaan om te protesteeren bij den burgemeester. Tweeduizend betoogers gaven hieraan gehoor en de burgemeester werd door hen beleedigd. Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan, werd zij wederom met vuisten en knuppels mishandeld. Deze katholieke opstand heeft groot opzien gebaard in geheel Oost-Pruisen en de nationaal-socialistische autoritei ten zijn vast besloten strenge straffen uit te deelen. Het is het eerste proces wegens opstand sedert het begin van het nationaal-socialistisch bewind. Ontploffing in een steenkolenmijn. Gisteravond heeft zich in de schacht General Blumenthal van de steenkool mijn te Recklinghausen een ontploffing voorgedaan, waarbij, naar tot nu toe werd gemeld, drie arbeiders om het le ven zijn gekomen en twintig gewond Dertig dooden. Gistermorgen is in een steenkolenmijn bij Stoke-on-Trent brand uitgebroken, nadat zich twee ontploffingen hadden voorgedaan. Door de tweede explosie werden leden van personeel en directie en redders getroffen. Op het oogen blik van de ramp bevonden zich twee honderd menschen in de schachten. Toen de brand uitbrak, haastten de mijnwerkers zich naar de uitgangen. Door de eerste ontploffing kwamen drie arbeiders om het leven. Een reddings brigade daalde af en terwijl de gewon den geholpen werden, deed zich een tweede, nog heviger ontploffing voor, waardoor vier menschen op slag gedood werden. Men vreest, dat zich bij de doo den en vermiste leden van de reddings brigade, onder wie een directeur en een inspecteur der mijnen, bevinden. Hedenmorgen werd officieel medege deeld, dat het aantal dooden 30 bedraagt en dat 9 gewonden in het ziekenhuis zijn opgenomen. WEER ANTISEMIETISCHE ONLUSTEN. Het uiterst rechtsche blad „Goniec Warszawski" meldt, dat het naar aan leiding van een vechtpartij tusschen Jo den en Polen, waarbij twee Polen ernstig gewond werden, tot antisemietische in cidenten te Bendzin is gekomen. Een troep van meer dan honderd menschen liep door de straten der stad en verniel de de ruiten van aan Joden toebehoo- rende winkels, terwijl Joodsche voor bijgangers werden aangevallen. De po litie herstelde de orde en verrichtte ver scheidene arrestaties. DE VROUW VAN TOECHATSJEFSKI KRANKZINNIG GEWORDEN? Uit Moskou wordt gemeld: Volgens niet te controleeren geruchten, zou de echtgenoote van maarschalk Toechats- jefski na de terechtstelling van haar man krankzinnig zijn geworden en zou hun twaalfjarig dochtertje zelfmoord hebben gepleegd. Aanslag op den burgemeester van Bethlehem. Uit Jeruzalem wordt gemeld: De vrouw en de beide dochters van den bur gemeester van Bethlehem zijn ernstig gewond door schoten, welke op de deur en ramen van haar huis werden gelost De burgemeester zelf bleef ongedeerd Zuidvruchten in het Hooge Noorden, Reeds vele jaren lang maakt de bevol king van de oude Vikingerstad Reykja' vik gebruik van het water, dat uit de in de nabijheid gelegen heete vulcanische bronnen, de zoogenaamde geysers, spuit' Niet slechts, dat de huisvrouwen hier kosteloos het warme water voor hun wasch vandaan halen men is er ook door i reeds toe overgegaan, het water FRANKRIJK, buizen naar de stad te leiden en daar GEEN STAKING IN HET HOTEL- mede de huizen te verwarmen. Reeeds thans worden alle openbare gebouwen BEDRIJF Uit Parijs: Te kwart voor een heden nacht werd medegedeeld, dat een over eenkomst tot stand is gekomen tusschen werkgevers en werknemers in het hotel- bedrijf. DE KERKSTRIJD. Dr. Jacobi vrijgesproken. De rechtbank te Berlijn heeft uit spraak gedaan in het proces tegen drie Evangelische predikanten en een leek, die te Moabit gevangen zitten. Dr. Jaco- 26e week. Naar wij vernemen wordt thans door de bekende firma Thomas Cook en Son te Londen, uitvoering gegeven aan haar voornemen om, in verband met den dagdienst der maatschappij Zeeland, vaste pleizierreizen te orga- niseeren van Londen naar Vbssingen vice-versa. Er zouden goedkoope kaar ten uitgegeven worden om des Zater dags te vertrekken van Londen en des- Maandags of Dinsdags terug te keeren. De kaarten geven recht op pension in het Grand Hotel. Het laat zich begrijpen dat het wel slagen van dit plan voor alle belang hebbenden zeer gewenscht is. Wij vernemen dat de dagelijksche stoombootdienst tusschen Antwerpen en Vlissingen, waarvan wij onlangs melding maakten, zoo goed als verze kerd is en misschien reeds den eersten Juli aanstaande een aanvang nemen zal. De medewerking der stoomvaartmaat schappij Zeeland en van de Maatschap pij tot exploitatie van gronden te Vlis singen, die reeds meermalen toonden alles te willen doen om de toeneming van het vreemdelingenverkeer te bevor deren, is thans ook verzekerd. De heer R. van der Welle te Ter- neuzen, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school, hoofd de heer J. A. G. de Waal te Kampen, Benoemd tot plaatsvervanger-dis trictsveearts te Dordrecht de heer E. L. van Mervennée, tijdelijk buitenge woon districts veearts te Goes. „Recht voor allen" zal na 1 Juli in plaats van twee-, driemaal per week verschijnen. Gisteren is te Serooskerke de herv, predikant, de heer Peter voor de gemeente opgetreden. De doleerende ontslagen ouderlingen hadden, ofschoon daartoe niet gerech tigd, hunne vroegere plaatsen in de kerk ingenomen. Aan de Utrechtsche universiteit is doctoraal examen in de geneeskun de afgelegd door den heer B. Rienstra te Vëere, i Bij de gisteren in het hoofdkies- districi Zierikzee gehouden verkiezing voor een lid der provinciale staten, va cature-De Glopper, w,aren 518 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer M. Bolle LLzn., burgemeester van Haamstede en Burgh met 304 stemmen. Op den heer D. Hocke Dzn. waren 105 en op den heer mr. J. P. Cau 73 stemmen uitgebracht. Benoemd tot rechters bij de recht bank te Middelburg de heeren mrs. jhr. J. Schuurbeque Boeije, rechter te Winschoten en P. J. F. van Voorst Vader, kantonrechter te Harderwijk. Naar onze berichtgever thans tot zijn genoegen kan melden, zullen alle slaapkamers in het Grand Hotel te Vlïssipgen aanstaanden Zaterdag (morgen) voormiddag gereed zijn. In verband met de komst van de En- gelsche touristen heeft de Kursaalver- eeniging aldaar concerten georganiseerd, te geven door de Schwarzburger Schu- mansche Kapelle, een strijkorkest dat met groot succes vijf weken werkzaam is geweest in het Panopticum te Am sterdam. en scholen op deze wijze verwarmd. Op het oogenblik staan de stad voor verwarmingsdoeleinden 1200 liters heet water ter beschikking. Men wil dit cij fer nog aanzienlijk verhoogen door_ het s'antal electrische pompen uit te breiden Mar men is nog veel meer van plan Eerstens is het mogelijk de^ industrie geheel van den toevoer van kolen onaf hankelijk te maken. Reykjavik staat niet voor niets bekend, als de eenige stad ter wereld zonder schoorsteenen! En tweedens kan men met behulp van bi werd vrijgesproken wegens gebrek het heete water der geysérs aan bepaal- La.iJ!/, rt n T7t»1 s-*f Tirovrl nn c on 111 n1 (j -i K 1 1 -11 J „L n aan bewijs. Ds. Ehler werd onschuldig bevonden en ds. Niesel en de leek Von Arnim werden ieder veroordeeld tot zes honderd mark boete of dertig dagen hechtenis. OPSTANDIGE PRIESTERS? op oud Germaanschen bodem voor de eerste maal sinaasappelen, meloenen, ba nanen en exotische bloemen gaan groei en, Zuidvruchten dus in het hooge Noor den. Vele1 tuinders en ingenieurs werken an de verwezenlijking van dit gewel dige project. Is het geheele project, waarvan de kosten niet eens buitengewoon hoog zijn, gereed, dan zal men niet slechts de gezamenlijke warmte en energie, welke Reykjavik voor zijn industrie en par ticuliere huizen noodig heeft, uit de aarde winnen, maar ook een groot ge- bied in een vruchtbaar sub-tropisch landschap veranderd hebben. Weer 'eens geschiedt heit, dat de krachten der natuur in "dienst van de menschheid gesteld worden, om een land van sneeuwvelden en gletschers een g"e- heel ander uiterlijk te geven. de gebieden een soort „Middellandsche Zeeklimaat" verschaffen. Zoo ontstaan op het oogenblik in de nabijheid van de warme bronnen uitge strekte tuinderijen met lange rijen broeikassen, waarin Zuidvruchten ge- MA 5 Juk 14.30 h. in het Gem. huis, na mens B. en W. van Ellewoutsdijk 't aanbesteden verbetering der Lange Villestraat, aldaar, Zie Middelb. Crt. 24 Jun. 37. MA 5 Jul door B. en W. van Middel burg aanbesteding van „het leggen van een rioleering in den Nadorst- weg. Zie Middelb. Crt. 26 Juni 3T Kanunnik Bucholz, aartspriester van j kweekt worden. Door een eigen buizen- Heilsberg en drie kapelaans, zijn giste-systeem wordt het water dat men eerst ren met zeven jeugdige parochianen voor aanzienlijk heeft laten a oe de rechtbank in Koeningsberg versche- tuinderijen geleid. En binnenkort zullen ADVERTENTIëN en ABONNEMEN TEN op on« blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: M. KLOOSTERMAN.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6