KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit BINNENLAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 3 JULI 1937. No. 154. De moderne Mats. Bruin staat sportief. N U IZ E „W E S T E I N D E" Er zijn een paar menschenlevens bij verloren gegaan; maar overigens heefi het incident dezer week in het Verre Oosten iets van een politieke klucht weg geh,ad. „Aan de Amoer doet Mars z'n werk" lazen we in een Neder- landsch dagblad, dat verzot is op groo- te vette koppen boven z'n berichten. De Mars der Antieken is het blijkbaar echter niet geweest. Onze moderne Mars schijnt een hondenkop te hebben, die blaft maar n-et bijt. Behalve dan in Spanje, maar daar komt men im mers een paar eeuwen achteraan. Het geval zag er aanvankelijk drei gend genoeg uit. Russiche troepen, die twee aan Mantsjoekwo toebehoorende eilandjes bezetten; Japansche troepen, die een Russische kanonneerboot in den grond boorden. Leven we dan toch in een gelukkigen tijd? Wat is tegenwoordig een casus belli? Er komt geen oorlog, als Spaansche vliegtuigen een Duitschen kruiser beschieten, met als resultaat een kleine honderd doo- den en gewonden. Er komt geen oor log, als Russen andermans grondgebied probeeren in te pikken en Japanners als tegenprestatie een vijandig schip tot zinken brengen. Is Mars verzot ge raakt op kleine lugubere grapjes? Misschien zijn er menschen, die er nog iets van begrijpen. Wat wilden de Russen met de bezetting der Amoer- ellandjes, als het klaarblijkelijk nilet in de bedoeling lag er desnoods een gewapend conflict voor te riskeeren? De Japansche dreigementen leken al lerminst van zulk een aard, dat al na een paar dagen de Sovjet-troepen te ruggeroepen moesten worden, wilde Moskou een oorlog' voorkomen. Te To kio werd toch van den beginne af open lijk gezegd, dat men liever niet slaags met de Russen zou raken. In een Engelsch blad is de onderstelling ge opperd, dat de beide groote machten in het Verre Oosten, mekaar eens even hebben willen wegen. De Sovjets zou den dus tot de bezetting hebben be sloten, alleen maar, om eens te zien, hoe groot de mond zou zijn, die Ja pan dan ging opzetten? Was men te Moskou in het ongewisse geraakt over Japans durf? Sinds geruimen tijd schijnt de Japansche ondernemingslust inder daad veel geringer te zijn, dan een paar jaar geleden. Maar na hetgeen er den laatsten tijd te Moskou is geschied, lijkt ons de militaire kracht der Sov jet-Unie ook niet meer zoo overweldi gend. De „zuivering" in de hoogste militaire rangen, kan het vermogen v,an het roode leger onmogelijk onge rept hebben gelaten. Of was het Sta in er misschien alleen om te doen, aan de weet te komen, of de Japan ners op een mogelijke belangrijke ver zwakking van het roode leger zouden durven speculeer en? De onderstellingen zijn ons te ge zocht. Spelen met vuur op deze wijs, moet zelfs voor onzen lichtzinnigen tijd te dol heeten. En te onnoozel trouwens, Een geheel andere opvatting welke om zoo te zeggen natuurlijker is, l.aat zich wel vinden. Deze, dat de Russen wilden probeeren, de eilandjes eenvoudig in hun macht te krijgen. Van Japansche zijde wordt weliswaar met stelligheid beweerd, dat ze „altijd" tot Mantsjoekwo behoord hebben, doch nademaal de grens tusschen het Mants- joekwosche en het Russische gebied op vele plaatsen nimmer nauwkeurig werd afgebakend, is het zeer de vraag, of de Japanners hun opvatting kunnen bewijzen. Te Moskou meent men in elk geval van niet. Daar zijn oude kaarten voor den dag gekomen, welke veeleer het tegendeel zouden staven, N,aar alle waarschijnlijkheid hebben door DOROTHEA C-ERARD. Voorbij de laatste huizen stieten zij weer op Kozakken, maar ook hier kon den de wagens en de ruiters ongehin derd en zonder aangeroepen te worden, passeeren. De rustige, (openlijke wijze waarop de troep te werk ging sloot el ke gedachte aan een staatsgevaarlijk op treden uit. Een dergelijke grenzenlooze onbeschaamdheid als waarmee hier te W6Tk gegaan viel buiten het begrip van den meest achterdochtigen ambte naar. En hij kon bovendien niet ver moeden wat daar onder het stroo ver borgen lag. Eindelijk was dan het open veld be reikt. Onder den door dikke regenwol ken bedekten hemel strekte Zich een onafzienbare vlakte uit, 0p dit oogen- blik meer te vermoeden dan te zien. De woningen lagen achter hen en de steppe strekte zich voor hen uit. Een zucht van verademing ontsnapte hoorbaar aan al ler borst. Het eerste gevaar was over wonnen en reeds hoopten die onbezon nen knapen op de overwinning Maar intusschen was, vergeleken met de taak, welke zij op zich hadden genomen, dat verschalken van de Kozakkenpatrouilles een goedgeslaagde giap en mets meer. En toch wist ieder van die twintig on rijpe knapen zeer goed, wat zij op zich de eilandjes weinig waarde, tenzij dan als strategische punten op de rivier Amoer, een van die monsteracht g breede Aziatische stroomen, waarvan wij ons hier in het Westen geen voor stelling kunnen maken. Over honder den kilometers lengte wordt de Amoer geacht de grensscheiding tusschen Mantsjoekwo en Siberisch Rusland te vormen. De talrijke eilandjes er in, kunnen dus eenige beteekenis van mi litairen aard hebben. Het past eigenlijk volkomen in de tamelijk wilde en soms uiterst dilettan tische staatkunde van onzen tijd, dat de een of andere Russische autoriteit het in zijn hoofd kreeg, maar eens een paar van die vaste punten in het woe lige watervlak van de Amoer te la ten bezetten. Dit soort van dingen ge beurt immers meer tegenwoordig? Men doet maar wat, gedreven door wonder lijke impulsen vaak. En krabbelt, als er teveel kabaal over ontstaat, even gemakkelijk terug. Het is bemoedigend, dat onze tijd deze d'ngen verdraagt. Maar men kan toch nooit weten, of er aan die verdraagzaamheid geen grenzen zijn, welke bij een voortzet ting der experimenten lichtvaardig overscreden zouden kunnen worden. Daarom is er telkenmale maar al te zeer reden, om te huiveren. De moder ne Mars moge blaffen en n et bijten tot dusver. Als het meenens met hem werd, zou het ongeluk niet te overzien zijn. Financieel economise)) weekoverzicht^ De moeilijkheden in Frankrijk. Een zwevende frank Het Pa- rijsche egalisatiefonds vrijwel uitgeput. - Belangrijke transac ties van de Amsterdam Rubber. De conversie-stroom. De eerste maatregel der nieuwe Fransche regeering is dan geweest het besluit om de verhouding van den frank tot het goud prijs te geven, een maat regel welke overigens volkomen werd verwacht en geheel paste in het kader van de op 28 Juni afgekondigde sluiting van goederen en effectenbeurzen als mede van het moratorium op handels wissels en andere vorderingen in goud of in buitenlandsche deviezen. Hieruit toch sprak reeds duidelijk het verlangen van het kabinet-Chautemps den goud schat van de Banque de France, han gende de discussie's in de beide Kamers, niet aan een noodeloozen druk bloot te stellen. En dat deze druk een enormen omvang zou hebben aangenomen, mag men afleiden uit het feit, dat blijkens een mededeeling van den heer Bonnet, het egalisatiefonds alleen in de periode 1 Juni tot 28 Juni meer dan frs. 5 mil liard goud had verloren, waarmede trou wens de bodem van het Egalisatiefonds volkomen was bereikt. Van dit moment af is de Fransche frank dus weer een zwevende valuta, gelijk pond en gulden, wier wettelijk goudgehalte evenmin aan een bepaalde grens is gebonden. Hiermede willen wij niet zeggen dat de frank voordien wel een vast goudgehal te had, maar de daling van den frank- koers was naar beneden begrensd tot een bepaald minimum t.w. 43 milligram en naar boven tot een maximum van 49 milligram. Deze grenzen bestaan thans niet meer en men zal wel mogen aanne men dat wanneer t.z.t. de inwisselbaar heid der biljetten in goud weer in eere zal worden hersteld, de goudinhoud van den frank zich belangrijk lager zal stel len dan het evengemelde percentage van 43. Momenteel noteert de frank trouwens reeds 6.90 a 7.00 hetgeen, hadden genomen: zij moesten trachten de boerenbevolking te winnen voor de nationale zaak van Polen. Hoewel hun voorvaderen onderdanen waren geweest van het verdeelde Poolsche koninkrijk, waren deze, naar zij hoopten, toekom stige medestanders, toch niet van Pool- schen bloede, - anders zou het niet noodig geweest zijn ze voor de zaak te winnen maar volbloed Russen waren zij toch oold niet Het was niet tegen te aprqfk'eïn^ dat' id ei R-utheensche boeren onder de Poolsche heerschappij gebukt waren gegan, maar het was de vraag, of zij nog meer onderdrukt werden als lijf eigenen van het Russische keizerrijk. In ieder geval hadden deze knapen op zich genomen hun dat duidelijk te maken. Tot nog toe waren de bewoners van de Oekra- jinische steppen lijdzame toeschouwers gewefest, en de Ruthenen hadden vol strekt geen neiging getoond om de Pool sche kastanjes uit het vuur te haien. Dit vond enkel zijn oorzaak in de, omstan digheid, dat hun de zaak niet duidelijk was gemaakt en daarom moest dit zon der vierder uitstel geschieden. Het „Gul den Nieuws" der bevrijding van 't Rus sische juk moest aan de steppe gebracht worden. Op een vriendelijke ontvangst viel amper niet te hopen, daar de politie en de agenten der regeering zich hadden inge spannen om de geest der boeren te wa penen tegen 't gif van Polen en aristo craten en deze jongelieden waren be;- de. Al mochten zij er door eenig wonder in slagen te ontsnappen aan de militai- uitgaande van een oorspronkelijke no teering van 8.60, neerkomt op een devaluatie van circa 20 terwijl, wan neer men rekening houdt met het be staande disagio voor drie-maands- franks ad 30 cents per 100 franks, men op een devaluatie van om en nabij de 25 komt. Te zamen met de depreci atie van September j.l. zou dit dus een muntverzwakking van omstreeks 55 beteekenen in een tijdsbestek van nog geen jaar. Toch zal de nieuwe regeering alle zeilen bij moeten zetten om zelfs bij dit zeer groote depreciatie-percentage de situatie in de hand te houden en niet te worden genoodzaakt andermaal te de- precieeren. Constructieve voorstellen zijn er immers nog niet gedaan, terwijl men voorts van iemand als den heer Bonnet, niet zal moeten verwachten dat door middel van een goed sluitend systeem van deviezenreglementeering, hij het buitenlandsche deviezenverkeer gelijk wij dat in Duitschland kennen, aan banden zal willen leggen. Hiervan uitgaande zal de regeering dus zeer binnenkort door daden moeten bewijzen dat het haar ernst is. Slaagt zij hierin, en blijven de fractie's haar steunen, dan wordt de speculatie den wind uit de zeilen genomen en heeft zij de kans een even gunstig re sultaat te bereiken als Poincaré des tijds, toen de frank eveneens verloren leek en alleen zijn optreden reeds vol doende was het vertrouwen zoozeer te doen herleven dat de baisse-speculatie welke 'n enormen omvang had aange nomen, eenvoudig werd vernietigd. Maar daarvoor is het noodig dat zij een doel bewuste politiek volgt en niet vervalt in de enorme fouten van de vorige Volksfront-regeering. Op onze locale markt oefenden de ge beurtenissen in Frankrijk natuurlijk hun terugslag. En zeker zou deze een groo teren omvang hebben aangenomen in dien de berichten uit Amerika, alwaar het conflict in de staal-industrie blijk baar op zijn eind loopt, niet zoo gunstig luidden. In dezen gingen speciaal staal- waarden vooraan terwijl ook koper- aandeelen een vasten tendens aan den dag legden. Wat onze specifiek Nederlandsche aandeeien betreft was er een goede vraag naar aandeeien Amsterdam Rub ber, waartoe het feit dat deze maat schappij blijkens hare mededeelingen, zich geleidelijk het bezit heeft verschaft van ca. 9500 ha. terreinen op Sumatra's Oostkust, het zijne heeft bijgedragen. Een dezer transacties betreft n.l. de overname van de concessie Gampoe Alam groot 3377 ha en de concess e Bamban groot 600 ha van de Holland- Sumatra Tabak Mij. tegen betaling van 155.000 aandeeien Rubber Cultuur Mij Amsterdam en 265.000 in contanten. Alleen met deze transactie is 'n bedrag van f 700.000 gemoeid. Ook in verband hiermede heeft de maatschappij onders hands 1000 aandeeien geplaatst tegen de koers van 275 na welke transac tie het geheele aandeelenkapitaal der Amsterdam Rubber Cultuur Mij. dus 25.000.000 zal bedragen. Het behoeft wel geen betoog dat deze transactie zoo wel voor genoemde maatschappij als voor de Holland-Sumatra Tabak Mij. van groot belang is. Laatstgenoemde zal hierdoor in een keer haar geheele schuld kunnen afdoen, terwijl zij voortaan zeker weer in staat zal zijn di vidend te verdienen. Onze beleggingsmarkt blijft v;astge- stemd en de stroom van conversies houdt onverminderd aan. Blijkens een berekening in de Telegraaf is in het af- geloopen half jaar tot een bedrag van niet minder dan één milliard geconver teerd, terwijl aan nieuw geld slechts en- ren, die de vlakte afpatrouilleerden waarheen trouwens te vluchten, waar geien stukje bosch was te bekennen om zich in te verbergen of een heuvel waar achter zich te verschuilen dan bestond er toch alle kans, dat zij door vijandige boeren werden aangevallen. Vaag hadden enkelen der scherpzinnigsten onder hen begrip gekregen van de dolzinnigheid van hun onderneming en vandaar de spot naam „De verloren schapen", welken zij zichzelven hadden gegeven. Maar toch waren de twintig jonge harten vervuld met een hoop, welke niet te blusschen was. Met drie geweren en vijftien revol vers gewapend met een vlag waarop de Poolsche adelaar prijkte, zorgvuldig onder het stroo verborgen, en met onge veer 'n dozijn exemplaren van het „Gul den Nieuws" om te verspreiden, konden zij zich best voorstellen, dat het hun zou gelukken het land tot opstand te bren- gen. Even voorbij de stad werd halt gehou den voor den eersten krijgsraad, daar zij zoo haastig op weg waren gegaan de duisternis van den nacht was te gunstig voor hun ondernemen geweesl om er geen gebruik van te maken dat er nog g'een aanvoerder was gekozen. Bij deze opmerking wendden de meeste hoofden zich in de richting van de bei de ruiters, die juist van hun paarden stegen. „Ik stem voor Juzio Melinski!" riep de jongste van de troep, doch niet de meest beschroomde, dezelfde wiens on schuldige blikiken de Kozakkenpatrouil- ■kele tientallen millioenen werden op genomen. Alleen reeds in Juni werd voor niet minder dan een half milliard geconverteerd tegen slechts 40 mil- lioen in Mei, Dit enorme verschil is vnl. te verklaren uit de omwisseling van aandeeien en obligatiën der Nederland sche Spoorwegen in 3 obligaties Ne derland 1937. Men kan thans zeggen dat speciaal wat de overheidsleeningen be treft, het 3% rente type de overhand heeft. Het minst is dit misschien nog bij de hypotheekbanken, Ned. Bank 155157. Koninklijke 428418. Alleed AMILDA-zonnebruincrême bevat Pigmentol dat Uw huid, óók bij geen zon, direct mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 ct, Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingen. Med.) DE MISHANDELING VAN DEN RESERVE LUITENANT AALDERS IN DUITSCHLAND, Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den minister van buitenlandsche zaken a.i. de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen van den Neder- landschen reserve-luitenant G. Aal- ders betreffende ernstige mishandelin gen, die men hem in Duitschland heeft doen ondergaan ten einde hem tot be kentenissen in een strafproces te dwin gen? Heeft de minister reeds aanleiding gevonden of is hij alsnog bereid omtrent de in de eerste vraag bedoelde feiten inlichtingen in te winnen bij de Duit- sche regeering? Indien uit die inlichtingen of op an dere wijze blijkt, dat de mededeelin gen van den heer Aalders juist zijn, vindt de minister dan daarin aanleiding tot verdere stappen en zoo ja, tot welke? DE PRIJZEN VAN HET VLEESCH. De minister stelt een onderzoek in, B. en W. van Amsterdam hebben de aandacht van den minister van landbouw en visscherij gevestigd o.p de sterke stij ging van de prijzen van rund- en ander vleesch en de daarmede verband hou dende sterke daling van het vleesch ver bruik daar ter stede, Met aandrang hebben zij den minister verzocht tot afschaffing of verlaging van de heffingen op het rundvleesch over te gaan. De minister heeft hierop geantwoord, dat terzake een onderzoek wordt inge steld. B. en W. hebben den minister tevens verzocht, te willen bevorderen, dat maatregelen worden genomen, welke er toe leiden, dat, bij invoer van Deensch vleesch, de lagere kostprijs van dit vleesch voornamelijk aan den consument ten goede komt. DE A.N.W.B. IN 1936. Heden vond te Assen de jaarvergade ring plaats van den A.N.W.B. Het in de vergadering uitgebrachte jaarver- slag-1936 vermeldt de toetreding van Z.K.H. Prins Bernhard als lid van den bond, herinnert aan de A.N.W.B.- bons", die dit seizoen voor het eerst in de praktijk zullen worden gebracht een geeft een uitvoerig overzicht van de verschillende tochten, die ook in het af- geloopen jaar met zeer veel succes wer den georganiseerd. Ie hadden misleid bij zijn vrienden welbekend onder dan bijnaam van „de boterham", vanwege zijn voorliefde voor dat voedsel, „En ik voor Stas Swigello. Dat is ie mand die reeds bloed heeft gezien!" Het was volkomen waar, dat Stas Swi gello bloed had gezien, zelfs bij meer dan een gelegenheid en heel wat rijke lijker vloeiend dan hij had gezien op gedenkwaardigen 12den Augustus. Zelfs het bloed van zijn vader. Want toen de kreet „te wapen!" had geklonken, zou den geen ketenen ter wereld sterk ge noeg geweest zijn om den ouden graaf binnen de muren van zijn kasteel te hou den. Hij was gestorven op het slagveld, op een oogenblik van gelukzaligheid, ter wijl zijn ooren de overwinningskreten hoorden na een dier aanvankelijk met succes bekroonde ontmoetingen in de wouden van Litauen, waarvan de diep ste schuilhoeken en de verraderlijke moerassen vallen waren voor iéder an der dan de inboorlingen. En over zijn stervende lippen kwamen vol vervoering de woorden: „Eindelijk is het bereikt, eindelijk!" Het was niet mogelijk over een der gelijk einde lang te treuren, zelfs al had Stas den tijd gehad zich over te geven aan zijn persoonlijke smart. M!aar de „zaak" legde ten volle beslag op al zijn doen en. denken en van ganscher harte en met steeds sterker wordende hoop gaf hij zich er aan. Ja, het was duidelijk, dat het uur van Polens overwinning had Het aantal in 1936 verstrekte reisin- lichtingen voor het binnenland bedroeg 16-,877. Het 'aantal paddenstoelen, (de bekende wegwijzers langs de speciale rijwielpaden groeide met 109 tot 1423 stuks. Het aantal gebruikers van wan- delbewijzen, toegang gevend tot bijna 200 particuliere landgoederen, steeg we derom. Het bureau voor watertoerisme verstrekte in het verslagjaar weer een groot aantal inlichtingen, in totaal bij na 2.500. Ook het ruitertoerisme mag zich in een steeds toenemende belang stelling verheugen. Het verslag bespreekt voorts de par- tieele herziening der verkeersvoorschrif- ten en geeft een opsomming van de ver schillende wijzen, waarop de bond werk zaam was tot verkrijging van een groo- tere verkeersveiligheid. Geconstateerd wordt, dat de naleving der noodzake lijke verkeersvoorschriften nog steeds zoo gebrekkig gecontroleerd worden, hetgeen als een groote leemte wordt be schouwd. „Het is wel teleurstellend", aldus lezen wij „te moeten consta- teeren, dat het in beperkten omvang aanwezige politietoezicht zich in vele gevallen hoofdzakelijk bezighoudt met de controle van de belasting, en andere papieren der weggebruikers, in plaats van op de naleving der toch zooveel be langrijker veiligheidsvoorschriften. Evenzeer is het te betreuren, dat wel de middelen worden gevonden voor de aanstelling van een corps rijksverkeers- inspecteurs, maar dat deze een taak zul len hebben op het gebied van de rijtij- denwet en het vergunningsstelsel voor bussen, touringscars en huurauto's al les ongetwijfeld nuttige zaken, maar niet noodzakelijker dan het wezen van den dood langs den weg". Voorts wordt nog gewezen op het geen ook het afgeloopen jaar gedaan is aan de wegbebakening, waarbij o.m. wordt medegedeeld, dat het aantal plaatsnaamborden kwam van 5642 op 5688. Met vreugde wordt gewag ge maakt van het feit, dat het wetsontwerp reisbelasting werd teruggenomen. Het aantal voor het buitenland verschrekte inlichtingen bedroeg 43.943. Uiting wordt gegeven aan de hoop, dat het aantal bondsleden in 1937 de 100.000 bereiken zal. Zuid-Afrikaners in ons land, De gezant van de Unie van Zuid-Afri- ka en mevrouw Van Broekhuizen heb ben gistermiddag een gezelschap Z.-Afri kaners, dat een reis door Europa maakt en waarvan het meerendeel aan ver schillende takken van onderwijs verbon den is, te hunnen huize te 's-Gravenhage een thee aangeboden. Tot de gasten be hoorden ook de directeur-generaal van onderwijs, prof. Van Poelje, enkele be stuursleden van de Ned.-Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging en van het Algemeen Nederlandsch Verbond, De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. Van Broekhuizen heeft enkele hartelijke woorden tot zijn landgenooten gericht, welke door den leider van het gezel schap, den heer Stofberg, beantwoord werden. Tot Dinsdag blijven de gasten in ons land. TE 's-GRAVENH AGE biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1,50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kam. m. ontb. Gev, sedert 1868, Geheel verb, en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telei 113932. Westeinde 27, Telef. 110573. (Ingez. Med.) geslagen en Litauen zou vergaan op het pad der overwinning. Zoozeer was hij overtuigd van dit laatste, dat, toen hem langs geheime kanalen een wanhoops kreet van een makker in de Oekrajina bereikte. omdat de boeren daar nog steeds weigerachtig bleven om op te staan, Stas inzag, dat hij daar meer noo dig was en naar die bedreigde stelling snelde. Litauen, waar allen één van geest waren, kon het best zonder hem stellen, dacht hij, maar met Oekrajina was het anders gesteld. „Zij weigeren zich te verroeren!" klaagde Juzio Melinski, en om hen er toe te brengen zich te verroeren, wist Stas Swigello te ontsnappen aan de ver volging van een dozijn Kozakkenpa trouilles en spelde hij talloozen Russi- schen beambten goed bedachte leugens op de mouw, terwijl hij het gansche in opstand verkeerende land van noord naar zuid doortrok, ,,ïk stem voor Juzio", herhaalde de Benjamin van de troep met echten hon dentrouw voor den persoon, die vóór de komst van den nieuwen held de voor naamste rol had gespeeld. „Houd je mond, Boterham", zei Juzio zelf ernstig. „Niemand vraagt je je mee ning. Natuurlijk moet Stas onze aanvoer der zijn. Hij heeft geen duizend gevaren geloopen, terwijl hij Polen doortrok, en kel om zich door ons te laten comman- deeren. Dat zult ge toch wel begrijpen?" fWordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5