BUITENLAND. Geen overeenstemming over de controle-zaak. SPORT. BIOSCOPEN. f Het geheele niet-inmen- gingsstelsel in gevaar. ITALIË. VER. STATEN. MIDDELBURG. DE ALLEENHEERSCHER. GOES. -v» De Spaansche burgeroorlog. De Duitsche en Italiaansche vertegen woordigers hebben zich gistermiddag in de vergadering der niet-inmengingscom- missie te Londen inderdaad zooals reeds verwacht werd opnieuw ver zet tegen het Engelsch-Fransche voor stel, om het gat in het controle-cordon om Spanje (ontstaan door de terugtrek king der Duitsche en Italiaansche oor logsschepen na het incident met de „Leipzig") te dichten met Engelsche en Fransche oorlogsbodems. Zij brachten namens hun regeeringen een nieuw voorstel ter tafel, dat hierop neerkomt dat Hitler en Mussolini beide partijen als 'ooirlogvoerenden willen erkennen. Zij meenen, dat het geheele controle- cordon dan zonder bezwaar opgedoekt kan worden. Want, zoo geven zij te ver staan, beide partijen hebben dan het recht, zelf maatregelen te nemen te gen het vervoeren van eventueele con trabande naar Spanje. Zulks volgens de regelen van het internationale recht. In de praktijk zou dit dan hierop neerko men, dat de schepen der mogendheden, die zich bij de niet-inmengingsovereen- komst hebben aangesloten (die overeen komst blijft natuurlijk in stand) en die waren naar Spanje willen vervoeren, evenals tot dusver niets te duchten zul len hebben, als ze hun lading vooraf in de daartoe aangewezen havens door de neutrale waarnemers laten onderzoeken en de bewijzen erlangen geen contra bande aan boord te hebben. Elk ander schip zou op eigen risico varen en de kans loopen door een der beide partijen ingepikt te wórden. Op t eerste gezicht lijkt dit voorstel nog zoo gek niet. In de praktijk zou net naar alle waarschijnlijkheid echter op een bevoordeeling van Franco uitloo- pen. Franco beschikt over een veel ster ker zeemacht dan de regeering van Va lencia, zoodat hij een effectieve blokka de van de havens in de Middellandsche zee, de regeering echter niet een effec tieve blokkade van de havens aan den Atlantischen oceaan en in het uiterste Zuiden van Spanje plus Marokko zou kunnen doorzetten. M.a.w. het clandes tien vervoer van manschappen en oor logsmateriaal zou naar de „rooden" vrij wel onmogelijk, naar de „witten" tame lijk gemakkelijk worden. Het hoeft dan ook geen verwondering te baren, dat de niet-inmengingscommis- sie dit Duitsch-Italiaansch voorstel niet heeft willen aanvaarden. Frankrijk en Rusland en vermoedelijk ook Engeland zullen in geen geval bereid gevonden worden, op deze wijze de moeilijke si tuatie op te lossen. Na enkele uren be- raadslagens is de vergadering onverrich ter zake uiteengegaan. De volgende week komt de Commissie opnieuw bij een. Voorshands is niet te zien, op welke wijze nu nog een mouw aan de zaak te passen zou zijn. Het lijkt er veeleer op, dat het geheele niet-inmengingssysteem in duigen gaat vallen en de Spaansche burgeroorlog dan opnieuw Europa groo- te zorgen zal baren. - De strijd in Biskaye. De Noordelijke colonne der opstande lingen, die van Bilbao naar Santander oprukken, heeft gisteren haar opmarsch tijdelijk gestaakt, naar gemeld wordt om het centrum in staat te stellen zich aan te sluiten. De opstandelingen streven thans naar een verovering van de hoog ten ten Zuiden van den weg Bilbao-San- tander. Tusschen Valmaseda en Orduna slaag den de rechtsche troepen er in 1000 mi litiesoldaten te omsingelen. Driehonderd van hen gaven zich over. Aguirre aan boord van een Britsch schip? Uit Hendaye wordt gemeld, dat de Baskische president Aguirre te Santona is aangekomen. Engeland zou hebben goedgevonden dat hij zich aan boord van een Britsch schip kan begeven, wanneer hij Spanje zou willen verlaten. Burgos gebombardeerd. Radio Nacional heeft medegedeeld dat de luchtmacht der regeering Burgos heeft gebombardeerd. Achttien perso nen werden gedood en 21 gewond. BLIJDE GEBEURTENIS IN DE FAMILIE VAN DON ALFONSO. Aanleiding tot verzoening U t Rome wordt gemeld: Prinses Bea trice Torlonia, de dochter v.an den vroe- geren Spaanschen koning Alfonso, heeft het leven geschonken aan een zoon. De vroegere koningin die gescheiden van den koning leeft, bevond zich op de kamer van de prinses, toen Don Al fonso binnentrad. De ontmoeting welke onverwachts was, was zeer hartelijk. Zij geeft aanleiding tot geruchten over een verzoening. AMELIA EARHART VERMIST. De bekende Amerikaansche vliege- jiierster Amelia E.arhart is op een van haar laatste trajecten van haar vlucht om de wereld vermoedelijk in zee ge stort. Naar men weet was de pilote eenige weken geleden uit Florida ver trokken voor een vlucht rond de we reld. Via Suriname bereikte zij Brazi lië, vanwaar Amelia Eerhart over den Oceaan vloog naar Afrika. Zij zette haar reis kort daarop voort, dwars over Afrika vliegende, via Britsch Indië naar Bandoeng. Na een verblijf van eenige dagen in Indië vertrok zij naar Australië. Van hier uit waagde zij den sprong over den Stjilpen Oceaan om met tusschenlandingen op de Fid- zji-eilanden en Hawaï, Amerika weer te bereiken. Op het traject van Aus tralië naar het eiland Howland nu, deelde Amelia Earhart gisteren draad loos mede, dat zij nog slechts voor een half uur benzine had, terwijl zij nergens land zag, V'olgens dit laatste bericht was zij niet zeker van haar positie. Zij bevond zich op ongeveer 160 km v,an het eiland Howland. Daar men later niets meer van haar heeft vernomen, vermoedt men dat de vliegenierster irf zee is gestort tusschen Hawaï en de Fidzji-eilanden. Een kotter van de kustwacht is uit gevaren om h,a.?.r te zoeken, terwijl ook van Honoloeloe schepen en vliegtuigen gezonden zijn. Deskundigen zijn van meening, dat het vliegtuig het eiland Howland voor bij is gevlogen, en waarschijnlijk ten Noorden van dit eiland in zee is ge stort. Het vliegtuig was uitgerust met een rubber reddingboot, vuurpijlen en nood rantsoenen. Het toestel, zou dank zij de waterdichte tanks, voor onbepaal- den tijd kunnen blijven drijven. SCHRIKBARENDE CIJFERS. De schuldenlast van den staat gestegen tot 36 milliard. Uit Washington wordt gemeld: Het op 30 Juni geëindigde belastingjaar is afgesloten met een deficit van 218 mil liard dollar. De ontvangsten bedroe gen ongeveer 5 milliard; de uitgaven 8 milliard dollar. De openbare schuld bedraagt 36 mil liard tegen 33 milliard dollar per ein de Juni 1936. (Ingez. Med.) ATHLETIEK. Nieuw wereldrecord 2000 meter. Te Stockholm slaagde de Zweed John Jonsson er in het wereldrecord over 2000 meter, staande ten name van den Franschman Jules Ladoumegue met een tijd van 5 minuten 21,8 seconden te ver beteren en te brengen op 5 minuten 18,6 seconden. TENNIS- De kampioenschappen van Wimbledon, De Amerikaan Budge heeft gister middag den eindstrijd van het enkelspel der internationale tenniskampioenschap pen van Wimbledon iot veler verrassing gewonnen van den Duitscher Von Cramm. Budge versloeg Cramm met 6-3, 6-4, 6-2. DAMMEN. RAICHENBACH BLIJFT WERELDKAMPIOEN. De drie-en-twintigste partij tusschen Raichenbach en Springer om het we reldkampioenschap dammen eindigde na 57 zetten in remise. Het punten- aantal van Raichenbach, 25, k,an Sprin ger in de resteerende twee partijen niet meer inhalen, zoodat de Fransch man zijn tit'el van wereldkampioen heeft behouden. De 23e partij, te Amsterdam gespeeld, had het volgende verloop: Wit: Raichenbach; zwart: Springer. 1. 34—29 19—23; 2. 39—34 14—19; 3. 44—39 10—14; 4. 50—44 5—10; 5. 29—24 20X 29 6. 33X24 19X30; 7. 34X25 17—22; 8. 31—26 11—(17; 9. 37—31 7—11; 10. 31^27 de meest veilige vooitzett'ng, 1022X31; 11. 26X37 1722; 12. 37—31 1:7; 13. 41—37 11—17: 14. 46—41 7—11; 15. 35—30 17—21; 16. 32—27 houdt het spel zeer eenvoudig. Een remise in de hand 1621X32; 17. 37X17 11X22; 18. 31—26 bereidt nu reeds weer de verwijdering van schijf 22 voor. 1815—20; 19. 41—37; 10—15; 20. 37—32 14,19; 21. 25X14 19X10; 22. 42—37 10—14 het moderne centrumspel, 23. 47—42 14(1924. 40—34 15—20; 25. 30—25 9—14; 26. 44—40 20—24; 27. 26—21 16X27; 28. 32X21 bedoeld als aanval links, doch tegelij kertijd een omsingelingsmanoeuvre. 286(11; 29. 21—16 4—9; 30. 16 X 7 2X11; 31. 39—33 ELECTRO. Eindelijk dan na een tijd van mé- diocrités eens weer een rolprent die naar hooger en beter grijpt. En het pakt ook. Zeker: er zijn Janningophoben, die misschien wel tot Janningophagen zou den willen worden. Goed, best, gelijk hebben ze Soms tenminste, Dikwijls misschien. M aar wij. eenvoudigen van geest, die graag naar een film gaan kijken, en meei niet, ocli, als Jar.nings niet al te zeer den voormaligen tooneelspeler in het centrum van het beeldvlak zet, dan zien we den Emil toch wel graag op het doek. Maar hier is het dan een gelouterde Jannings. Waarin slechts eenmaal de Bouwmeesteriaansche Shylockerij om den hoek komt, en dat is niet eens het sterkste gedeelte van de film nog. Miaar overigens: wat een voortreffelijk spel en opname. Welk een kracht spreekt er juist uit de stille, rustige beheerschtheid van dezen goeden en sterken mensch En het gegeven is nu eens anders, be ter, zelfs hooger dan anders. Uitgewerkt cp een wijze, die je eigenlijk na al dat gelik en geslik verwonderd je oog'en doet uitwrijven om tot de ontdekking te ko men, dat er niet alleen buiten de bios coop nog andere problemen dan de sex and its appeal bestaan, maar dat het waaratje binnen de wanden der duistere zaal óók nog' anders kan! Het groote, ook in de realiteit zich dikwerf stellende probleem, is dat van de kinderen der weduwnaar die van hun vader een zoodanige bijkans ziekelijke, althans onnatuurlijke binding aan de na gedachtenis der overleden moeder ei- schen, dat er, wanneer de natuur haar gezonde rechten langs volkomen hono- rabelen weg doet gelden, een machtig conflict moet ontstaan. Dit leidt tot een strijd tusschen den Generaldirektor Clausen van de Clausen-hoogovenbedrij- ven en zijn eigen en aangetrouwde kin deren, Die tenslotte om eigen belangen in de nalatenschap veilig te stellen niet schromen een poping in het werk te stellen, den vader onder curateele te zoo pijnlijk aan Walther Rathenau, nu juist 15 jaren geleden overhoop gescho ten door exponenten van de gedachte, die daar thans heerscht.... Het leven, ook dat der volkeren, is wel zeer gecompliceerd.... De 7 sleutels van Baldpate. Wat men dan noemt; de voorfilm: Ook erg aardig ditmaal. Het verhaal van een jongen auteur, die midden in den winter een kamer huurt in eer. gesloien bad hotel of zoo iets. Hij wil er vanwege een weddenschap stil, rustig en, een/aam werken om in 24 uur een roman af te krijgen. Het is cr niet stil en niet rustig, en, heelemaal niet eenzaam, Integendeel. Het wordt een reuze-lollige boel. Maar aardig, heusch, èrg aardig. CITY. Confetti. doen stellen. Er is veel, veel bijzonder te waardee- ren in deze film. Het is, niet enkel in den rolprentengen zin, maar ook om zijn geestelijken achtergrond, een goede film, Een verademing. Een film die wat te zeggen heeft, Die veel te zeggen heeft zelfs. Een film, die bovendien politiek óók nog twee dingen zegt. Tegenovergesteld van tendentie. Het eerste: vergis u niet, doe geen oogkleppen voor, want de goe de geestkracht achter deze film is óók een uiting van den nieuwen Duitschen geest. Het tweede: de vereerde figuur van deze direktor Clausen herinnert Carnaval in Weenen: een hoogtepunt v,an jolijt voor jong en oud. Een feest van uitbundige opgewektheid, van mas- kerade's, champagne, walsen en melo- dieuse liederen. Dan zet men alle zor gen aan den kant. alle narigheid is ver geten, dan heerscht er slechts vroo- lijkheid. Een dergelijk carnaval nu vormt de achtergrond van het vei'haal in deze film. Geen zwaarwichtig, dramatisch gedoe dus, maar feestelijke gezellig heid. Slechts den toeschouwer amu seeren is het doel dezer rolprent. En daarin slaagt zij wonderwel. Het zijn komische verwikkelingen w,aarin Han- ni en Helmut geraken. Een opeensta peling van misverstanden, vroolijke ge beurtenissen en verrassende situaties. Jong en oud wil carnaval vieren. De jongeren hebben het meest kopzorgen hoe aan de mooie kleeren te Iromen en de ouderen hoe zij hun echtgenooten om den tuin zullen leiden. Vooral dit laatste vereischt veel diplomatie, want in Carnavalstijd zijn de vrouwen het meest oplettend. Hanni is een lief verkoopstertje, dat slechts na lange overreding er in toe stemt een keurig baljaponnetje uit de étalage te halen en het voor één nacht je te dragen. Evenwel de baas ont dekt zijn creatie op het bal. Van dit moment af is het een elkaar ontvluch ten. Een sympathieke jongeman en een zenuwachtigen professor worden onge wild in de verwikkelingen betrokken, en daanya volgt het eene vroolijke en komische voorval na het andere. Men kan zich vermaken met al de gebeur tenissen van Leo Slezak, Hans Moser en Friedl Czepa, Vooral laatstgenoem de speelt haar rol uitstekend. Het verminkte gezicht. Deze film is van een geheel ander genre, Het is een 'sensationeele rol prent, waarin een gangster de hoofd rol vervult. Deze band:et heeft na een moord een chirurgische behandeling ondergaan als gevolg waarvan zijn uiterlijk zoodanig veranderd is dat nie mand achter hem den boef zoekt. Slechts de chirurg en de verpleegster weten zijn geheim. De moordenaar z:et kans in Hollywood als filmspeler aan het werk te komen. Evenwel ontmoet hij daar de verpleegster die den gang ster verraden wil. In een paar tellen gaat dit echter niet, want er is nog een handige reclame-agent, die er een prachtig reclame-object in ziet. Niet zonder ironie legt de film daar nadruk op. Het is een boeiend gegeven. GRAND THEATER. De vliegende dood. Een film vol sensatie waarbij tot het einde door de verscheidenheid van de opzienbarende gebeurtenissen de oplos sing van den geheimzinnigen moord in 'n verkeersvliegtuig, een raadsel blijft en eindelijk een dader(es) wordt ontmas kerd die niet velen geraden zullen heb ben. De grime en spel van de dame die zich blijkbaar alleen bezig houdt met het bestudeeren van den stand der ster ren, is werkelijk eenvoudig doch film technisch af. Wanneer na het ontdekken van den moord alle reizigers zich moe ten legitimeeren blijkt behalve o.m. een regeeringsopsporingsambtenaar zich er ook onder tebevinden een beroeps „kil ler", die zich ontdekt ziende de beman ning van het vliegtuig en de reizigers verder in bedwang weet te houden. Al le adembenemende emoties te relevee- ren is niet mogelijk, doch het vliegtuig genoodzaakt te landen wegens zandstor men, wordt eindelijk, dank zij de onver schrokkenheid van een aan boord zijn- den journalist, opgespoord. Een Egyptische idylle. Dit hoofdnummer is een heerlijk ro mantisch en meesleepend filmwerk zoo als slechts weinig wordt vertoond. Jar- milla Novotna, (de Tsjechische Nachte gaal) vergast daarin op mooi spel doch bovenal op keurigen zang. Onder den in druk daarvan is vooral haar verloofde Ivan Petrowitsch, die als hoofdofficier, blijkt te behooren tot den spionnage- dienst. Zijn verloofde gaat kort voor het huwelijk vermoeden, dat haar a.s. man hoofd daarvan is doch zekerheid ervan krijgt zij niet, aangezien Ivan steeds ontwijkende antwoorden geeft. Opgewekt door jaloezie door den ge heimzinnigen omgang met een van zijn vrouwelijke spionnen, dreigt het a.s. hu welijk geen doorgaan te zullen vinden De bedreiging van de vernietiging van zijn a.s. particulier leven doet hem o.m. een actie op touw zetten tot het opspo ren van de plannen van een vijand-spi on, waardoor hem de gunst van zijn chef ten deel valt. Wanneer de vijand-spion zijn leven in het gevaar komt blijkt Ivan dat al, of in ieder gevaal een groot deel, van zijn succes te danken is aan de me dewerking van zijn vrouwelijke spion, die groote genegenheid heeft opgevat voor Ivan zijn vijand. Hij verricht dan een menschelijke daad die bij het spion- tiagewe^'k feitelijk onbekend Is, doch redt Ivan zijn leven hetgeen achteraf blijkt een daad te zijn geweest die de verstandhouding tusschen beide landen opheldert en een oorlog wordt voorko men. Onnoodig te zeggen dat de film eindigt met eenige huwelijken. dreigt nu 3429. Zwart wordt nu wel haast gedwongen tot verder ruilen. 3124—29 32. 33X24 19X39; 33. 43X34 14—19; 34. 34—29 23X34; 35. 40X29 de partij blijft buitengew.oon kalm. 3519—23; 36. 37—32 23X34? 37. 32—28 22X33; 38. 38X40 het lijkt wel of Springer zelf ook naar de remise verlangt en Raichenbach'» streven hiernaar in de hand werkt. 38914; 39. 40—34 13—19? 40. 34—29 19—23; 41. 29—24 813; Er is een uur en drie kwartier ge-~ speeld, en reeds zijn 41 zetten gedaan. Zwart dreigt nu 23'29, 1420, 13—19 en 18X47, het zg. zetje van Weiss. Voor den wereldkampioen wel wat al te doorzichtig. 42. 42—37 11—16; 43. 48—43 16—21;. 44. 43—38 23—28; de eerste aanvallende zet in deze par tij. 45. 36—31 3—8; 46. 24—20 12—17; 47. 20X9 13X4. De stand is Zwart 6 stukken op 4-8-17-18-21-28. Wit 6 stukken op 25-31-37-38-45-49. Raichenbach moet nu rekening hou den met de positiedreiging 1722, 21 27 (3126 gedw.) en 2732 22X42. 48. 38—32 8—42; 49. 32X23 18X29; Springer staat nu zeer voordeelig. En wit moet nu heel voorzichitg spelen. 50. 37—32 dreigt eerst op zijn beurt met 3127, zoodat zwart speelt: 50. 17—22; 51. 25—20 12—17? een groote fout. Door den 'tekstzet laat zwart 2014 toe, met de consequenties hieraan verbonden. Direct 2933 levert hier gewonnen spel op. Bijvoorbeeld: 2933 4944 3338 en 2126; of: 4943 3338 gewonnen. 52. 20—'14 schijf 14 speelt nu hoewel oogenschijn- lijk geïsoleerd staande een belangrijke rol. Het opkomen met schijf 25 heeft tot bedoeling thans, nu ook 1217 is gespeeld, n,a 2126 te kunnen antwoor den met 1410 en 104 of met 149 en 93. 52 29—33; 53. 49—43 33—38; 54. 14—10 38X36; 55. 10—5 4—9; 56. 45—40 21—26 57. 40—34; remise. Een partij, die geheel werd gespeeld onder den druk der omstandigheden. Springer stond voor de hopelooze taak de drie laatste partijen te moeten win nen om Raichenbach's totaal op 24 pun ten te laten staan. SCHAKEN. Het tournooi te Kemeri, De uitslagen van de partijen, gespeeld in de dertiende ronde van het tournooi te Kemeri luidden; ReshevskiRellstab afgebr.; TartakowerFlohr XXOsols Feigin 0—1; StahlbergL a n d a u 10; BoeoekMikenas 10; Petrov Aljechin X—X; Keres—Apschenek XX; HasenfussSteiner afgbr.; Fine Berg 10. Verschillende afgebroken partijen werden uitgespeeld: RellstabFine y214BergHasenfuss 10; Apsche nekPetrov 01; AljechinBoeoek XX; MikenasStahlberg 10. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Derde étappe voor den Italiaan. Generati. Prachtige race van Albert van Schendel. De derde étappe heeft wederom een verrassend resultaat gehad: de Italiaan Generati, te Charleville 78e in het alge meen klassement, werd winnaar met on geveer een halve minuut voorsprong op een kleine groep achtervolgers, waarin zich ook onze landgenoot Albert van Schendel bevond, die gisteren bewezen heeft, dat hij in schitterenden vorm is. En daar achter lag een groote groep renners, geleid door Dpnneels, welke groep 6 minuten achterstand had. Geen wonder, dat ook het algemeen klasse ment weer danig Veranderde. Majerus, de drager van de gele leiderstrui, kon deze gistermiddag te Metz overgeven aan den Belg Marcel Kint, die in het zelfde groepje als Albert van Schendel had gezeten. De étappes op het vlakke gedeelte le veren eiken dag verrassende uitslagen op, waardoor telkenmale wijzigingen in het algemeen klassement optreden. Van een bepaalde favoriet is nog geen spra ke, zelfs een oogenschijnlijk gemakke- a

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2