Sas OOISCIS C0UEMT£SS MARMORA Wie is er jarig BINNENLAND. ZEELAND. Lunchroom Hoogesteger NUMMER 154. DRIE BLADEN. ZATERDAG 3 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. holland-amerika lijn bestelt drie schepen. MIDDELBURG. de langeviele. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. een ongeluk. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. verdwijnen spoedig door WEERgiRgOKTc ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. oude vrouw in brand geraakt kerk en school. nuttige handwerken. leger en vloot. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per icwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. g' a—H—a ELBUBGSCHE COURANT Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middelburgsche Courant"; Bureaus: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i 7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent, Prins Bernhard naar Diisseldorf, Prins Bernhard heeft het voornemen heden, na afloop van den ridderdag te Doorwerth, een bezoek te brengen aan het concours hippique te Düsseldorf en in den avond naar het paleis Soest- dijk terug te keeren. Bouw in Denemarken en Ne derland. De directie van de Holland-Amerika- lijn deelt mede, dat gecontracteerd is met de Odense Staalkibvaerft ved A. P. Mpller te Odense, Denemarken, voor den bouw van twee motorvracht schepen van ca. 10,000 ton draagver mogen, levering najaar 1939, verder voor een vracht-passagiersschip, du plicaat van het zich bij de machinefa briek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam in ,aanbouw bevindende m.s. „Noordam", met de N.V. Wilton- Feijenoord, Schiedam, voor levering De cember 1938, In verband hiermede werden onder hands 2 millioen gulden nieuwe aan- deelen geplaatst tot den koers van 118 pet. netto, recht gevend op het halve dividend over 1937. De nieuwe aandee- len hebben dezelfde rechten als de oude, doch zijn geblokkeerd tot na de algemeene vergadering der maatschap pij, waarin de balans over 1937 wordt vastgesteld echter uiterlijk tot einde Maart 1938. Met deze uitgifte acht de maatschap pij: haar kapitaalbehoefte voor haar tegenwoordig bouw-programma gedekt, dekt. Kostelooze rijwielmerken. De Ontv,anger der Directe Belastin gen te Middelburg verzocht ons be kend te maken dat van 5 Juli a.s, af op de gewone kantooruren aanvragen kunnen worden gedaan voor kosteloo ze rijwielmerken. Voor hen die vanwege hun werk zaamheden op die uren geen aanvrage kunnen doen zijn speciale avonden vastgesteld waarop alsdan zitting wordt gehouden in het Oost Indisch Huis, Rotterdamsche kaai op 19, 21, 26 en 28 Juli en op 2 en 4 Augustus 1937 van des nam. 7 tot 9 uur. Het bestuur van „Handelsbelang" heeft zich tot de bewoners of eigenaars van panden in de Langeviele gericht met een herhaalde opwekking, als zij hun stoepen willen afstaan aan de ge meente, daarvan kennis te geven aan den directeur van gemeentewerken, me de in verband met de wetenschap van het bestuur, dat het in het voornemen ligt van B. en W. om het volgende jaar den trottoiraanleg reeds ter hand te ne men. Aangereden. F. van H. diende bij de politie een klacht in dat hij aangereden was op het rijwielpad langs den Westsingel, door een auto uit Borssele, die op het rijwiel pad zou hebben gereden. De politie stelt een onderzoek in. Kijk maar even op Uw prach tige houtbrand jaardagkalender, die U cadeau kreeg in Witkam's Geschenkenhuis bij zijn 2-jarig bestaan. Er ligt er ook een voor U klaar tot en met a.s. Dinsdag als U minstens f 2.50 besteedt. (Ingez. Med.). Nijtengo V. Hedenmiddag is de Nijtengo V, door den heer Pilaar, voorzitter van het Eere Comité, onder veel belangstelling, ook van de Goesche autoriteiten, ge opend. Toen we hedenmorgen een kijkje namen in de zalen, corridors en tenten, waren velen nog druk bezig met hun stands in te richten, maar de algemeene indruk was reeds dat het een belang wekkende tentoonstelling zou worden. Ook de tuin, als oud-Hollandsch Marktplein ingericht, deed schilderach tig en gezellig aan. Het bekende behen- digheidspel, dat met de propaganda-we- ken zulk een succes was, vonden we er ook weer onder gebracht. Nu kan men er zijn geluk beproeven ten bate van een liefdadig doel, terwijl daarnaast aar dige prijzen te winnen zijn. In ons volgend blad hopen we uit voeriger op de tentoonstelling terug te komen. Oefening in het redden van drenkelingen. Onder leiding van den instructeur, den heer P. C. M. van Anraad, heeft de V.R.B. Vrijdagavond haar eerste oefe ningen in het redden van drenkelingen uit zee aan het badstrand gehouden. Daarin bijgestaan door C-gediplomeer- den werden bij gunstig water beoefend: zwinnen afzoeken naar een gezonken drenkeling, duiken op circa 3 meter diepte naar een gezonken drenkeling, kettinggreep en vervoeren in zeemans- greep alsmede de beginselen van het on der water komen door hen, die niet kun nen duiken. Aan de oefening werd deel genomen door verschillende leden van de Souburgsche reddings-brigade, die een dergelijke gelegenheid altijd gaarne te baat nemen. Een hoogst nuttige oefe ning, daar de zee bij alle genoegens toch altijd op haar prooi loert. AAGTEKERKE Hedenmorgen ver wondde 'I. v. E. Lzn. zich bij een val zoo ernstig aan een zeis, dat hij met een bloe dende wonde aan een been per auto naar Domburg moest worden vervoerd om zich onder behandeling van dr. Vaan drager te stellen. Te DOMBURG in het Gemeentehuis op 19, en 26 Juli en 2 Augustus 1937 van des nam. 7 tot 8 uur. NIEUW EN ST. JOOSLAjND. De Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" heeft dezer dagen een rijtoer gemaakt. Er ip q.a. ook een bezoek gebracht bij het Koninklijk paleis te Soestdijk. Na een poosje tevergeefs uitgekeken te hebben, verscheen de Prins, die bezoe kers uitgeleide deed. De meisjes zet ten spontaan het Wilhlmus in, waarop zij de Prinses zagen verschijnen voor het open raam der bovenverdiep ng. Na een hoera te hebben geroepen zongen de meisjes het Zeeuwsch volkslied. De Prins en de Prinses bleven tot het einde luisteren en wuifden de meis jes vriendelijk toe. Eenige dames had den een Nieuwlandsche muts op wat zeker wel de aandacht op haar geves tigd zal hebben van de vorstelijke per sonen. VEERE. Vrijdagavond werd in de o.l. school alhier een vergadering belegd om te komen tot de oprichting van een korfbalvereeniging onder voorzitterschap van het hoofd der school, den heer J. de Graaf. De opkomst was zeer bemoedi gend, terwijl ook het bestuur der voet- bajvereeniging van haar belangstelling blijk gaf door het afvaardigen van twee harer bestuursleden. De voorz. zeide in zijn inleidend woord, dat het hem ver heugde, dat burgemeester Huinink zeer sympathiek tegenover de beoogde ver eeniging staat en gaarne toestemming had gegeven om de school voor deze vergadering af te staan. Breedvoerig werd besproken de mogelijkheid om de bestaande voetbalvereeniging met de korfbalclub te vereenigen, Hoewel de hr. De Graaf meende dat zulks waarschijn lijk moeilijkheden zou kunnen opleveren daar men alsdan onder twee besturen zou komen te staan, namelijk onder den Z.V.B. en te zijner tijd ook onder den Z.K.B., zeide hij de zaak nog goed on der de oogen te zullen zien. Spr. drong vooral hierbij op de sportiviteit der spe lers aan. Staande de vergadering werd de ver eeniging opgericht met een achttiental werkende leden, terwijl een viertal rus tende leden toetraden en verschillende anderen zich als adspirantleden opgaven. Hierna zette de voorz. Het korfbalspel uiteen en beantwoordde verschillende vragen, Te VEERE in het Gemeentehuis op 19 Juli 1937 van des nam. 5 tot 8 uur en 2 Augustus 1937 van des nam. 7 tot 8 uur. Te VROUWEPOLDER in het Ge meentehuis op 20 Juli 1937 van des nam, 6 tot 8 uur en 3 Augustus 1937 van des nam. 7 tot 8 uur. Te SEROOSKERKE in het Gemeente huis op 21 Juli 1937 van des nam, 5 tot 8 uur en 4 Augustus 1937 van des nam. 7 tot 8 uur. Uit de echtvereeniging van de waar heid en de schoonheid wordt de kunst geboren. Jean Paul. Te WESTKAPELLE in het Gemeen tehuis op 19, 20, 26 en 27 Juli 1937 van des nam. 7 tot 9 uur en op 3 Aug. 1937 van des nam, 7 tot 8 uur. Opgemerkt wordt dat de avondzit tingen te Middelburg alleen bestemd zijn voor niet-werkloozen. INCIDENT TE YERSfEKE, De vloo die een olifant werd. In de pauze van de Donderdag te Yerseke gehouden raadszitting deed zich een incident voort, dat mogelijk betier niet! publ'ek had kunnen wor den, Omdat „men" nu eenmaal gaarne van een „mug een olifant" maakt. d. w. z„ een quaestie gaarne grooter maakt dan zij in werkelijkheid is, en er daar mede in den regel ook een geheel an der aanzicht aan geeft. Dit overwegen de, en mede op verzoek van den bur gemeester, maakte onze correspondent er dan ook geen meld'ng van. Nu ech ter ook te Yerseke verschillende lezin gen de ronde doen, vooral omdat een ander blad er wel iets over publiceer de en daarbij een geheel verkeerde voorstelling van zaken gaf, meenen wij goed te doen, dit incident thans weer te geven zooals het zich in werkelijk heid voordeed. Merken wij allereerst op, dat hoewel onze gewone verslaggever het incident dus niet meldde het ons toch gistermorgen reeds van andere zijde bericht was. En dies bevonden we ons gistermiddag te Yerseke om dit bericht dat ons later bleek de voor naamste feiten vrij juist weer te geven nader te controleeren. We hadden daartpe een onderhoud met de drie hoofdpersonen van dit incident: bur gemeester Gunning, veldwachter Nys- se en den heer Hugo Bol. verslaggever, Op de gegevens van deze dr'e heeren die elkaar ook dekten, is zoodoende het onderstaande gebaseerd. Gelijk we reeds aanduidden, vond het incident plaats in de pauze van de raadszitting, die, door een samenloop van omstand gheden, reeds een opge wekt karakter droeg. In deze pauze werd de vroolijkheid ophieuw opge wekt, toen één der raadsleden een fo to toonde, waarop hij voorkwam met een oud-raadslid, tijdens een vacanfie- uitstapje elders opgenomen. Hoewel deze foto, zooals gezegd, de vroolijk heid weer opwekte, was zij in alle op zichten „oirbaar", wat wel reeds blijkt u't het feit,. dat de gefotografeerde haar zelf te voorschijn haalde. Maar men laat zich, met een ouden vriend uit zijnde, nu eenmaal wel een anders „kieken" dan men dat bij meer offi- cieel'e gelegenheden pleegt te laten doen. Plotseling was toen de „vroolijke" foto verdwenen, en de voorzitter van den Raad wees er op, dat de foto te recht moest komen, hij de deuren zou laten sluiten, en de aanwezigen zou laten fouilleeren. Hoewel de voorzit ter daarbij in den schertsenden toon bleef, Iaat zich indenken, dat er toch een meer ernstig ondertoon in zijn opmerking lag. Er zijn tenslotte altijd personen, die meer publiciteit aan een zaak will engeven, dan degene, die deze zaak speciaal aangaat, wensche- lijk acht. Dat zijn meestal menschen, die extra van een grap houden „of verslaggevers. Ook de veldwachter, hoewel het niet zijn bedoeling was er „dienst" van te maken, beluisterde dien ondertoon. De eerste persoon, tot wien de veldwachter zicli wendde, gaf zich in alle gemoede. en in de stem ming blijvend, ter „fouilleering" over, maar de eerste verslaggever, de heer Bol, die tweede „slachtoffer" was, verzette zich. De veldwachter greep hem toen bij den arm en zeide: hem dan voor den voorzitter te moeten ge leiden. Waarop de heer Bol, meenen- de dat het volkomen ernst werd, zich driftig maakte, zijn stoel beetpakte, en dien tusschen zich en den veldwachter wierp. Vervolgens verliet hij de zaal Een der andere verslaggevers (het was dus toch 'n verslaggever), ziende dat de scherts ernst geworden was, had intusschen reeds de foto te voorschijn gehaald en toonde die nu aan den veldwachter. Het incident was hiermede gesloten, en uit het vorenstaande laat zich ver staan, dat noch de veldwachter, noch Middelburg - Tel. 418 Iets nieuws op ijsgebied (Ingez. Med.) de Raadsvoorzitter meenden, Verdere consequenties uit dit „verzet" te móe ten trekken. Was de foto eer getoond, of had de heer Bol „meegedaan", dan was de „stemming" geen oogenblik verstoord geworden. De heer Bol stem de ons ook toe, dat hij beter „in den toon" had kunnen blijven, doch hij deelde daarbij mede. dat hij dat oogen blik niet wist, of er nog van scherts sprake was, daar hij de ontwikkeling van het geheele geval niet had mede gemaakt. Hij had nl, het eerste deel der pauze benut om thuis een kop koffie te gaan drinken. Ook de heer Bol zelf betreurde nu het incident, en getuigde daarbij van zijn respect, zoo wel voor den Raadsvoorzitter als voor den veldwachter, en van de goede on derlinge verstandhouding, die, naar hij: hoopte, niet onder dit incident zou lij den. Daar ons bleek, dat ook de burge meester en de veldwachter het incident reeds „afgeschreven"'1 hadden, en niet de minste rancune koesterden, is daar mede de hoop van den heer Bol dus reeds verwezenlijkt. En.... de olifant weer een vloo geworden. HANSWEERT. Het Belgische sleep- sci^ip „Sursum Corda" geladen met kolen is op de vaart op de Oosterschel- de door onbekende oorzaak lek gewor den. Da potnpboot „Dorus Rijkers" is langszij gekomen en heeft het schip lens gepompt, en over het kanaal ge assisteerd,. In de buitenhaven is het lek met een noodreparatie gedicht, waarna het schip de reis heeft voort gezet. OUDELANDE. De marechaussee te paard J. van Oudheusden te Meppel is benoemd tot gemeenteveldwachter al hier (gecombineerd met Baarland). WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagavond bracht de muziekvereeniging „Adven- do" een serenade aan den heer S. A. N. van Oeveren, in verband met zijn be noeming tot burgemeester dezer ge meente, BRESKENS. Uitslag van den etalage wedstrijd uitgeschreven door de Winke liersvereniging „Ons Belang". Groep I. Ie pr. J. van Haneghem, Boulevard, 2e pr. Gebr. Rookus, Dorp straat, 3e pr. W. Carels, Spuiplein, 4e pr. Putten en Vroon, Dorpstraat, 5e pr. W. Klaaysen, Dorpstraat, 6e pr Du Fossé, Dorpstraat, 7e pr. J. v. Velzen, Boulevard, 8e pr. W. Moggré, Spuiplein. Hoogste onderscheiding ,met lof der jury verkreeg Droog's fruithandel Spui plein, echter buiten mededinging. Groep II. Ie prijs J. Cornelis, Dorp straat, 2e pr. Iz. Vergouwe, Vergouwe straat, 3e pr. K. Jolijt, Dorpstraat, 4e pr. Izebout, Scheldestraat. Zeer Eervolle vermelding verkregen in groep I: Iz. Luteyn, J. A. N, de Vlie ger, M. de Jonge, J. P. W. Bezemer, Thomaes-Dieleman, D. Crince, Hz, v. de Vijver, P. Jacobs, Jansen-Roest. In groep II: Ch. Dierx en Gebr. Leen- houts. BRESKENS. Vrijdagmiddag werden de schoolfeestjes gehouden, die burge meester Drost de scholen had aangebo den. De kinderen der openbare scholen en de bewaarschool marcheerden, om 2 uur naar het voetbalterrein, onder lei- djing van het personeel;. Het terrein was feestelijk versierd en bood een prettigen aanblik toen allen druk aan het spelen waren. Bij een voetbalwed strijd tusschén de hoogste klassen deed de burgemeester den aftrap. Er werd limonade geschonken en rijkelijk getracteerd. De kinderen had den een genotvollen middag en waren dan ook in de beste stemming. Aan het eind van den middag zongen de kinderen der o.l.s. I nog eens het welkomstlied voor den burgemeester. De kinderen der bijzondere school hielden feest op de wei van den heer Manneke aan den Achterweg. Vrijdagmiddag had de hr. W. d. B., die op de modderbakken van den bag- germolen vaart het ongeluk bij het Tube 50ct. Pot 90ct.Bij alle droaiste- (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk droog, later toenemende kans op regen of onweer, aanvankelijk warm, later koeler. UKKEL: Schoon warm weer met lich te wind uit Zuidelijke richtingen, nach telijk temperatuursminimum ongeveer 15 graden. Morgen geleidelijk onweer, zwaar bewolkte hemel, met regen, da lende temperatuur, Za, 4 Juli. Zon op: 4 h 45; onder: 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan onder: 16 h 08. Zo. 4 Juli. Zon op: 4 h 46; onder: 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 1 h 16; onder: 17 h 28. N.M. 8 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Za. 3 9.08 21.33 3.12 15.32 Zo. 4 10.18 22.47 4.20 16.44 Ma. 5 11.26 23.56 5.28 17.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Juli. Hoogwater. Laagwater. Za. 3 10.41 23.06 4.08 16.39 Zo. 4 11.52 24.23 5.16 17.50 Ma. 5 13.13 6.26 18.59 dichtdraaien der kleppen overboord te slaan. Het duurde eenigen tijd eer men den drenkeling kon te pakken krijgen. Met een haak werd hij :'n bewusteloo- zen toestand aan 'boord gehaald. Dr. Broodman, die spoedig ter plaatse was, bracht den man bij, zoodat hij naar zijn woning kon worden vervoerd. TERNEUZEN. Gistermiddag is de zeventigjarige mej, W. de Regt in haar woning' in de Dekkerstraat, toen zij een brandend petroleumstel wilde bijvullen in brand geraakt. Met ernstige wonden, vooral aan voeten en gelaat, is zij per ziekenauto naar het ziekenhuis overgebracht. Een begin ven brand werd door buren gebluscht. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te N i e u w- e n S t. Jo o s - land (hoofd de heer L. Sluimer) is be noemd mej. G. Wentink thans kweeke- linge met akte aan de Ger. school te Middelharnis. Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorloopig machinistendiploma de heer J. Kodde te Zoutelande, leerling van den cursus ter opleiding van scheepswerktuigkundigen verbon den aan de ambachtschool te Middel burg. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden voor het examen Nuttige Handwerken de dames: L. van den Driest, J. C. Geldof, M. P. van Wezel, allen Middelburg; J. M. J. Doornbos, A. Schaar en C. M Slot, allen Vlissingen; J. M. Bouman, Terneuzen en A. J, van de Velde, Dreischor, afgewezen geen. Aan het Casiuscollege B te Nij megen slaagde voor het eindexamen de heer J. Zietse te Vlissingen. Met ingang van 1 Juli 1937 zijn in vasten dienst aangesteld o.a. de navol gende burgerwerklieden, arbeidscontrac tanten, en werkzaam bij de S.D.O.A. P. Ch. Zeeveld, A. Jongepier; A. P. Voets, L. J. van de Broeke; G. J. Vijver. Met ingang van 1 Juli zijn de dienstplichtige korporaals P. Rijkee, F. J. Schijf, U. Udema en N. Verboon van de 2e schoolcompagnie regiment kunst artillerie te. Vlissingen aangesteld tot dienstplichtig sergeant titulair.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1