Onrechtmatig bezit KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. IS GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 2 JUU 1937. No. 153. VEERE. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De janboel in Frankrijk. Het kabinet-Chautemps is in het be zit van de gevraagde volmacht en zal dus nu tot 31 Augustus, doende alsof Frankrijk geen parlement meer heeft, al lerhande verordeningen mogen uitvaar digen tot afweer van de speculatieve aanvallen op den frank, tot redding van het staatscrediet etc. Achteraf, d.w.z. voor 1 October, zullen de desbetreffen de decreten alsnog aan Kamer en- Se naat moeten worden voorgelegd; opdat deze over de vraag, of ze gehandhaafd dan wel ingetrokken moeten worden, kan delibereeren. Een kiem voor nieu we conflicten tusschen regeering en par lement is daarmee natuurlijk gelegd. Het zou heelemaal niet verwonderlijk zijn, indien zekere groepen der volksverte genwoordiging zich straks moeilijk bij de uitgevaardigde maatregelen blij ken te zullen kunnen neerleggen. Maar daar kan men zich thans het hoofd niet over breken. Voorloopig heeft de regeering de handen vrij, om te pogen den financieelen chaos te beredderen. Haar eerste maatregel nam zij reeds: de frank is opnieuw los gemaakt van het goud. Dat moest wel. De koers was de laatste dagen zooveel gezakt, dat handhaving van het in September van het vorige jaar vastgestelde goudpeil ondoenlijk moest heeten. Blijkbaar ligt het in de bedoeling der regeering om den frank nu voorloopig maar zwe vende te houden. Later kan men dan zien, of stabilisatie op een nieuw goud- punt wenschelijk is. Voor het monetaire vraagstuk in zijn geheel is deze zaak natuurlijk van veel belang. Men zal zich herinneren, dat in September j.l. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten een accoord sloten, waarbij men elkaar beloofde de koersverhoudin- gen, ontstaan na de devaluatie van den frank, indien eenigszins mogelijk, te zul len handhaven. Dit accoord is dus nu door Frankrijk geschonden. Echter voor af pleegde de Fransche regeering over leg met de regeeringen te Londen en Washington, die verklaarden, bereid te zijn het pond en den dollar op peil te houden, mits men te Parijs niet zou pro- beeren, extra voordeelen uit de voort gezette waardedaling van den frank te slaan. Een nieuwe valuta-concurrentie (welke het internationale handelsver keer weer danig had kunnen ontwrich ten) is dus voorloopig althans voorkomen. Over den toestand, waarin de Fran sche staatsfinanciën momenteel verkee- ren, heeft Bonnet, de minister van fi nanciën, een klein boekje opengedaan. Daaruit bleek, dat het water tot aan de lippen is gestegen. Allerhande betalin gen, in de milliarden loopende, moeten op korten teirmijn worden verricht. Maar de schatkist is vrijwel uitgeput. Om uit de ergste impasse te geraken, moest opnieuw een beroep op de Bank van Frankrijk worden gedaan; eeli voor schot van 15 milliard heeft deze instel ling verstrekt. Daarmede kan men na tuurlijk niet doorgaan, dan zou de circu latie-bank heel gauw ook aan den grond raken. De goud-reserves zijn bereids ge slonken tot een zoo laag peil, dat den militairen autoriteiten den schrik om het hart is geslagen. Zij achten een reserve van 45 milliard z.g. Poincaré-franken beslist noodzakelijk, om het hoofd te kunnen bieden aan de voorzieningen, welke een eventueele oorlog zou mee brengen. Zooveel is er bereids niet meer. Men moet nu afwachten, wat Chau- temps c.s. zullen doen, cjm den ver- schrikkelijken toestand te saneeren. Hun streven zal er vooral op gericht moeten zijn, het vertrouwen te herstellen, opdat door DOROTHEA GERARD. 4). - Binnen in het g'roote, witte huis, boven welks ingang een in steen gehouwen groot familiewapen prijkte, werden de leiders der processie verkwikt met ede ler drank dan bier, -Laten, wat mij betreft, mijn kelders een menschenlevenlang ledig zijn", zeide 9e graaf tot zijn majordomus, „maar geen mensch mag vandaag dorstig huis waarts keeren". En niemand mocht ook hongerig heen- ?f.an.' daarvoor te zorgen bewoog hij zich tusschen de op het gras onder de hooge hndeboomen gelegerde scha re, een statige oude gestalte met sneeuw- witten baard en met woorden van wel kom op de lippen. „Als in den ouden tijd. juist als in den ouden tijd", konden zij hem hooren prevelen. „Maar het zijn er haast te veel om voor te zorgen Denkt Stas wel om alles?" Maar Stas vergat niets. Met vluggen tred en een glimlach op de lippen, be woog hij zich tusschen de schare, die genoot van de gastvrijheid zijns vaders even rap als hij den bouw van de brug had ter hand genomen. Zijn handen ^.are" deerlijk geschaafd mooie, blanke handen, verzorgd als de handen van een dame en zijn lichtblauw zij- het gevluchte kapitaal terugkeere. Zoo lang de reusachtige sommen, welke hei laatste jaar naar het buitenland (Enge land en de Ver. Staten vooral) zijn over geheveld, aan de huishouding der Fran sche republiek blijven onttrokken, is de mogelijkheid van duurzaam herstel vrij wel uitgesloten. De financieele en soci ale politiek, welke hiermee onverbid- dellijk staat voorgeschreven, zal naai alle waarschijnlijkheid den communisten en een deel der socialisten tegen de re geering in het harnas jagen. Chautemps moet breken, wil hij iets bereiken, met het systeem-Blum, dat op uitgeven zon der rekening te houden met de inkom sten was gebaseerd. Er zijn reeds tee kenen dat hij daarmee inderdaad tame lijk radicaal gaat breken. Men zal in de naaste toekomst vermoedelijk naar het gehuil der communisten kunnen afme ten, welke graad van radicalisme wordt bereikt. Prins Bernhard en de weermacht. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Prins Bernhard om met ingang van 1 Juli gedurende de zomer maanden verschillende oefeningen in klein- en groot verband van de leger- onderdeelen bij te wonen, en meerdere militaire instellingen te bezoeken, ten einde zich geleidelijk op de hoogte te stellen van het wezen onzer landmacht. De heer Fentener van Vlissingen door Hitier onderscheiden. Hitier heeft den scheidenden voor zitter van de Internationale Kamer van Koophandel, dr. Fentener van Vlissin gen, het kru's van verdienste van de orde van den Duitschen Adelaar met de ster verleend. Rijksbankpresident dr. Schacht heeft de onderscheidings teekenen gister overhandigd. Varkensprijzen verhoogd. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van gis teren aan de Nederlandsche veehou derij centrale te leveren varkens be stemd voor baconbereiding zijn ver hoogd met 2 cent per kg geslacht ge wicht. NEDERLAND EN DE WERELDTEN TOONSTELLING TE NEW-YORK IN 1939. De Nijverheidsraad heeft den minis ter van handel, nijverhe:d en scheep vaart zijn meening doen kennen over een Nederlandsche deelneming aan de in 1939 te New-York te houden we reldtentoonstelling. Daarbij heeft de raad er den nadruk op gelegd, dat deze expositie een unie ke gelegenheid biedt, om Amerika te toonen, dat het Nederlandsche rijk een economisch geheel van beteekenis vormt, hetwelk een voorname plaats in de wereld inneemt. Te meer aanleiding bestaat er hiertoe over. te gaan, omdat men zich in Amerika zoowel over Ne derland als over Nederlandsch-Indië nog dikwijls geheel verkeerde voorstel lingen maakt. Wil echter succes worden bereikt, dan zal de deelneming in grootschen stijl en op een voor de Amerikanen pakkende wijze moeten worden opge zet en wel zóó, dat alle deelen van het rijk daaraan meedoen. Naar de meening van den raad zullen de hooge bedragen, die zulk een ver tegenwoordiging zal eischen, ongetwij feld zoo al niet direct dan toch op den duur goed besteed blijken te zijn. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. DE JONGE, Wijngaardstraat 75. Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 Juni kwam in onze provincie één geval van roodvonk voor, nl. te Westdorpe. Een muzikale wandeling en een serenade. Gisteravond maakte het muziekge zelschap „Crescendo" zijn maandelijk- schen tocht door de stad en trok daar bij vooral van veel jeugdige personen belangstelling, die per rijw'el of te voet volgden. Een groote route was afgelegd toen men op den Seisdam halt hield voor de woning van den heer E. M. Alberts om dezen in verband met zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau een serenade te brengen. De heer Alberts .verzekerde, dat deze op hoogen prijs gestelde hulde even onverwacht voor hem was, als de ondersche ding zelve en noodigde het bestuur binnen. Hier werd een ver- versching aangeboden, terwijl den mu zikanten sigaren werden verstrekt. NIJTENGO V. Zooals we reeds eerder melden, zal 't bekende Tweka-muziekgezelschap aan de Nijtengo V medewerken en Zater dag a.s. te Goes arriveeren. Na met den trein van zes uur aangekomen te zijn, zal het gezelschap te zeven uur een rondwandeling maken. Hieronder volgt de route: Stations weg, Jacob Valckestraat, Ganzepoort- brug, Ganzepoortstraat, Lange Vorst- straat, (Halt houden bij Firm,a Hollan der), Oude Kerkstraat, Postkantoor, Markt, (Noordzijde), Opril, Konings straat. Haven (Bierkade) Keizerstraat, Opril, Beestenmarkt, Wijngaardstraat, St. Adriaanstraat, Stadhuis, geheel de Markt rond, Lange Kerkstraat, Klok- straat, Schuttershof. EEUWFEEST TOONKUNST. (Slot.) Na de redevoering van burgemeester Van Dusseldorp, gistermiddag bij de of- ficieele ontvangst op het stadhuis, heeft jhr. mr. dr. Van Beresteijn een korte toesprak gehouden, waarin hij wees op de wijziging der tactiek van het H. B. om meer contact met de afdeelin- gen te zoeken. Dit had ook het doel, meer in contact te komen met de over heid, wier steun Toonkunst zoo hare noodig heeft. Om goede kunst te geven is goed onderwijs noodig. Vooral dit ont brak in de eerste decenniën van Toon kunst. De bestuurders gevoelden toen ook de behoefte aan goede muziekscho len. Vele overheidspersonen verscholen zich achter achter Thorbeckes verkeerd gebruikte uitspraak: „kunst is geen re- geeringszaak". De Goesche overheid geeft echter blijk dezen verkeerden uit leg niet te huldigen. Spr. duidde ook op de wenschelijkheid van een lage verma kelijkheidsbelasting voor goede kunst, en wees op Den Haag, waar de veror dening in deze onderscheid in de belas ting maakt. Spr. hoopte, dat dit ook in Goes gedaan zal kunnen worden, en be pleitte eveneens den steun van B. en W. indien Toonkunst hier ooit een school zou willen vestigen en daarbij dien steun noodig heeft. Spr. besloot met een warm woord van dank voor de harte lijke officieele ontvangst. Nadat nu eenige ververschingen aan geboden waren vereenigde het gezel schap zich aan een goed verzorgde kof fietafel in „De Korenbeurs", terwijl de dag besloten werd met een rijtoer naar Walcheren en een „thee" in Britannia" te Vlissingen. De viering van het 100-jarig bestaan van het Goesche Toonkunst eindigde hiermede. Het is een waardige, een I I 'I UIII lllli I 111—1— l"IPMII—■■HU—U——JM— grootsche en een prettige feestviering geweest. Alle gasten, die we hoorden, bleken het met deze kwalificatie volko men eens te zijn. Zeebaden. In de week van 25 Juni t/m 1 Juli werden aan het gemeentelijk badbedrijf 3670 zeebaden genomen, n.l. 2224 in het gemengde en 1446 in het volksbad. Veertig-jarig jubileum. Gisteren was het 40 jaar geleden dat de heer F. R. van Rosevelt, ambtenaar bij de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde' bij deze maatschappij in dienst trad. V reemdelingenbezoek. De provinciale boot van Breskens vervoerde gister 1230 passagiers, ter wijl 65 auto's werden overgezet. Deze passagiers waren nagenoeg allen gasten van de Belgische badplaatsen, die nu een bezoek aan de Markt te Middelburg brachten en 'n rondrit over Walcheren maakten, 's avonds weer naar België terugkeeren, ARNEMUIDEN. Donderdagmiddag werd naar Vlissingen overgebracht en daar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de Zondag j.l. gestorven mej. C. Wouterse. De overledene is meer dan 30 jaren hoofd van de christe lijke bewaar- en breischool te Arnemui- den geweest en heeft honderden meisjes het naaien en breien geleerd. Zij was dan ook door haar werkkring een zeer goede bekende van de ingezetenen de zer gemeente. Zij moest eenige maan den geleden haar jarenlang werk be ëindigen wegens ziekte, waaraan zij na veel lijden bezweek. DOMBURG. Enkele dagen geleden maakten we melding van het feit dat de politie alhier proces-verbaal opmaakte wegens een geval van ergerlijke dieren mishandeling. Bij nader onderzoek is ons gebleken dat twee jongens E. C. en J. K., gezien hadden hoe of het hitje were afgeranseld, er voor hebben zorg ge dragen dat ingegrepen werd. Het geval is tevens gesignaleerd aan het bestuur van de Middelburgsche vereeniging voor dierenbescherming, welke overweegt op de een of andere wijze in gevallen als deze een kleine nader vast te stellen onderscheiding te geven. DOMBURG. Ook Domburg kende een verkeersvraagstuk. De smalle Ooststraat werd door automobilisten meermalen gebruikt als parkeerplaats. Thans zijn er borden aangevende een parkeerver bod voor de Ooststraat geplaatst. Of deze nieuwigheid niet naar den zin was van een dikwijls passeerenden be stuurder van een vrachtauto weten «we niet, maar, kort na de plaatsing, reed deze gister een der borden met zijn wa gen omver, waarbij zoowel bord als wa gen beschadigd werden. RAAD VAN WESTKAPELLE. De rioleering. WESTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van wethouder K. Minderhoud bij af wezigheid van den burgemeester. Ver der was afwezig de heer J. Polderman. De v o o r z. deelde mede, dat de na volgende personen: J. Minderhoud Wz„ Adr. Cijsouw Lz., L. K. Verhulst en J. Roelse LKz„- wegens afkoop, van de baatbelasting afgevoerd zijn. Van het gemeentebestuur van Mid delburg was een schrijven ontvangen, dat voor een leerling op het gymnasium over '36 moet betaald worden 258, idem van de industrie- en huishoud school te Middelburg voor een leerling 33. Een schrijven van den minister van Soc. Zaken, dat bij Besluit een des tijds genomen raadsbesluit, waarbij aan den heer J. Stoel een bouwvergunning is verleend, is vernietigd, op grond van niet voldoen aan bepalingen in de bouw verordening. Daarop werd voorlezing gedaan van een schrijven van den algem. secretaris van het Werkfonds, namens den 'mi nister van Soc. Zaken, waarin de richt lijnen aangegeven zijn voor de uitvoe ring van het rioleeringsplan. Medege deeld werden o.a. de financieele voor waarden, van het werkfonds zal een voorschot ontvangen worden van 40.300, in 40 annuïteiten af te lossen. De kosten aan arbeidsloon in werkver schaffing bedragen 18250. Burgemeester jhr. mr. De Casembroot kwam daarop ter vergadering en nam het presidium over. De rekenjng Vleeschkeuringsdienst „Oostkapelle 1936, sluitende met een batig slot van 2921, waarvan 1368 ten bate van de gemeente komt, werd z.h.st. goedgekeurd. Daarop gaf de v o o r z. nog een kor te toelichting op het rioleeringsplan. De heer H. C ij s o u w vroeg, of de bewoners gedwongeg kunnen worden tot aansluiting. Uit de gedachtenwisse- ling daarover bleek, dat de leden niet waren voor dwang. Men was van mee ning, nu de gelegenheid tot aansluiting er is, dat ook ieder daartoe bereid zal zijn, vooral daar in deze zooveel moge lijk tegemoetkoming zal betoond wor den. Onwilligen zal evenwel verboden worden vuil water op de straat te doen komen. Z.h.st. werd daarop besloten op de begr. '37 posten voor rioleering te bren gen van 40300 en 18250. In principe werd ook nog z.h.st. be sloten een rioleerbelasting te heffen van minima 1.20 voor gewone arbeiders woningen. Deze belastingheffing treft ieder perceel. WESTKAPELLE. De jaafdag van Prins Bernhard is alhier kalm verloo- pen. Velen, zoowel in de hoofdstraten als in de buitenwijken hebben hun be langstelling in 's Prinsen eersten jaardag in ons land getoond door het uitsteken van de nationale driekleur. Woensdagavond had het fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst" het voorne men alsnog ter gelegenheid van den jaardag van den Prins Gemaal een con cert te geven. Evenwel de wintersche avond op den laatsten dag der Zomer maand was oorzaak, dat het corps het concert maar uitgesteld heeft tot de volgende week. YERSEKE. Reeds nadert met rasse schreden den 15 Juli, het tijdstip waar op de visschers hun kreeftenkorven moeten binnenhalen en nog kan niet gezegd worden dat de vangst goed ge weest is. Niemand kan met eenige ze kerheid zeggen waar de mindere v,angst aan ligt. Bedriegen de voorloopige cij fers niet dan zal het totale kwantum wederom aanmerkelijk minder zijn dan in 1936. Een groep visschers, die in den winter hun oesterzaken dreven, waren in den zomer gewoon een mooi siuk geld in de kreeften te verdienen. Dit was te meer van belang. d,aar ook de oestercultuur zoo weinig loonend is. Bovendien zijn de pachten even hoog als voorheen en zijn de prijzen van materiaal (gaas, ijzer en touwwerk) door de verhoogde wereldmarktprijzen gestegen. Als de staat dan ook zijn pachten niet vermindert, st,aan de men- schen voor een strop. WAARDE. De afdeeling van het Groene Kruis alhier herdacht dezer da gen haar 30-jarig bestaan. De voorzit ter der afdeeling had verschillende fe licitaties en bloemen in ontvangst te nemen. den lichtkring van een zwak schijnende lantaarn kwam, hleejk het hbardeloos te zijn. Er was geen enkele behoorlijke snorbaard tusschen hen. Er werd druk gefluisterd en soms deed zich een begin van een opgewonden lachje hooren, dat evenwel weer gauw werd onderdrukt. Een troepje schooljongens in de weer voor een nachtelijk uitstapje, aldus kon de indruk zijn, welke een argelooze toeschouwer er van zou kunnen krijgen. Spoedig hadden allen plaats genomen in de karren, met uitzondering van twee, die als ervaren ruiters een paar stevige maar kleine paarden hadden bestegen. Toen de wagens met een dof gerom mel door de overdekte poort de straat inreden, werden er haastig een aantal kruisen geslagen, zooals de Slavische volken veelal maken bij het begin van een onderneming. Dé straat was lang en bochtig, nagenoeg verlaten. Alleen werd een enkele politieagent gezien en een maal ontmoette het troepje een com pagnie Kozakken, welke door de slapen de stad patrouilleerde. De aanvoerder keek aandachtig naar het troepje, doch ontmoette enkel de onschuldige blik ken uit een paar oogen, welke hij in stinctmatig schatte op ong'eveer vijftien jaar, en reed onverschillig verder. Het was zijn werk niet om kinderen aan te houden. De melkmuilen konden onge hinderd verder trekken (Wordt vervolgd). den wambuis was g'escheurd en gevlekt, maar hij lette er niet op, terwijl hij zich tusschen de scharen bewoog, met groote opgewektheid gastvrijheid bewijzend, welke na den strijd altijd de grootste vreugde van de Swigello's was geweest. Wie zou het hem euvel kunnen duiden, dat het lichtblauwe wambuis vaker in de nabijheid van de witte gewaden dan bij; andere kleedij werd gezien, waar zooveel knappe gezichtjes boven die witte kleeren uitstaken? Een meisjes gek? Neen, na wat hij op dezen dag bad gedaan, mocht men hem hem niet zoo noemen! „Zeg, Panna Zasia", zei hij, staan blij vend voor een in het wit gekleed meis je, dat het middenpunt vormde van een kring van bewonderaars, „ge zult zeker nooit meer dat kleed laten wasschen?" Er klonk een tikje grappigheid uit zijn stem, terwijl hij wees naar de bloed vlek, die zich had afgeteekend op den mouw van haar moeselinen kleedje, hij was zoolang ernstig gebleven als zijn aard hem veroorloofde. Maar het blond- harige meisje hief haar ernstige, licht blauwe oogen op onder de kroon van papieren bloemen, welke haar hoofd omgaf, en antwoordde: „Neen, dat laat ik nooit meer was schen. Ik bewaar het om het aan mijn kinderen te laten zien." Een gemompel van instemming volgde op deze woorden. Was dit niet een der heldinnen van den dag? Overal waar zich dergelijke groepjes vormden, kon men er zeker van zijn, dat een dier meisjes in het wit er het middenpunt van vormde, soms met een verbonden hand, en de bloedvlekken op haar kleed ve;*- toonend met een trots, die te onschul dig was om hem kinderachtig te heeten Doch de linden begonnen reeds lange schaduwen over Je grasvelden te wer pen. De blanke zuilen van het terras baadden zich in een gulden licht en in de stralen van dc ondergaande zon teekenden zich (ie figuren van 'het wa penschild aan den gevel scherp af: on deraan de op zijn achterpooten staande Deer, welbekend bi) allen, die in betrek- ring stonden tot het geslacht der Swi gello's, daarboven een strijdbijl met een slang, zich slingerend om het handvat Men moest aan terugkeeren denken, maar het zou een terugkeer zijn, wélke iet vertrek waardig was. Ook nu nam de jeugd de leiding op zich een schare jongelieden was ras vooruit gegaan en toen ten slotte bij invallenden scheme ring de op nieuw opgestelde processie de Niemen naderde, met aan het hoofd denzelfden ouden boer, die nu evenwel een kostbaren kanten zakdoek, als ver band om het hoofd droeg, werd zij be groet door een zegepralend gelui van alle kerkklokken van Kowno. Als over winnaars werden de processiegangers ontvangen en begroet, en als overwin naars trokken zij ongehinderd de stad binnen. Geen vinger werd uitgestoken om hun iets in den weg te leggen. De zelfde geestverlamming, welke gedoogd had, dat de brug weer geslagen werd, had nog steeds de autoriteiten bevangen. Voor een dergelijk geval hadden zij geen instructies gekregen. D'e bevolking verblijdde zich over deze overwinning', en dat was maar goed ook, want niet vele overwinningen volgden daar op. HOOFDSTUK II. „De verloren schapen". Het was een donkere, regenachtige nacht in de maand Mei van het tweede jaar, verloopen sedert dien Augustus dag, waarop de twee processies elkan der aan de oevers van de Niemen ont moetten. De een en twintig maanden, welke elkander sedert waren opge volgd, staan in de jaarboeken v,an het altijd woelige Polen aangeteekend als tot de woeligste te behooren. De reyo- lutie waarvan de betooging te Kowno een voorbode was geweest, was wel herhaaldelijk onderdrukt onder den ijzeren, hiel van den Rus, maar was ten slotte toch weer uitgebroken. In de groote meerderheid v,an de fArö-l vincies, die weleer deel hadden uit gemaakt van het koninkrijk Polen, was het vuur der revolutie hoog opge- aaid. Op een binnenplaats van een der voor. steden van Kief waren een twintig per sonen ijverig in de weer om een aantal voorwerpen, niet gemakkelijk te onder scheiden in de natte duisternis, te laden in een paar wagens die half met stroo waren gevuld. Als een der gezichten in

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5