GOESCHE COURANT PI8I3 W©€i€ BINNENLAND. SPORT. ZEELAND. NUMMER 153. TWEE BLADEN. VRIJDAG 2 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De installatie van mr. Drost. INSTALLATIE BURGEMEESTER TH. C. D. C00PS. Cum Laude geslaagd WEIllEilOiT* Vr, 2 Jul: Zon op: 4 h 44; onder 21 h h. i tfrovittcralc MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaa rde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. ?0 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, A 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Prinses Armgard naar Duitschland vertrokken. Hedenochtend om 9.30 uur is Prinses Armgard, de moeder van Prins Bern- hard, na een week op het paleis Soest- dijk verblijf te hebben gehouden, per auto naar Detmold vertrokken. Uitgeleide gedaan door Prinses Juli ana en Prins Bernhard en tot de hekken nagewuifd, reed Prinses Armgard in de richting Amersfoort weg. Nieuwe Kamerleden. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft tot leden der Tweede Ka mer benoemd verklaard in de vacatures C. M. J. F, Goseling, Ch. J. I. M. Wei ter, J. J. C. van Dijk, en J. A. de Wil de, respectievelijk de heeren J. H. Maarseveen te Utrecht, H, E. van den Brule, te Rotterdam, H, Botterweg te Utrecht en G, Baas Kzn. te Amste.-dam BEZOEK VAN CHINEESCHEN MINISTER AAN ONS LAND, Ook Vlissingen op het programma Naar wij vernemen zal de minister van marine der Chineesche republiek, ad miraal Chen-Shao-Kwan dezer dagen een bezoek aan ons land brengen. De minister heeft deel uitgemaakt van de Chineesche delegatie bij de kroning van koning George VII van Engeland en maakt thans een reis door Europa. Zondagochtend wordt hij met den Berlijnschen trein te Den Haag ver wacht. Maandag zal hij zijn opwachting maken bij den minister van buitenland- sche zaken a.i., dr. Colijn. Om een uur zal de minister van Koloniën, de heer Weiter, bij Verhindering van den minis ter van defensie, den heer Van Dijk, hem namens de Nederlandsche regeering in het Kurhaus-hotel een noenmaal aan bieden. Vervolgens zal de Chinèesche minister naar Den Helder vertrekken, waar hij de gast zal zijn van den com mandant der marine te Willemsoord, vi- ce-admiraal Kruys, bij wien hij het mid dagmaal zal gebruiken en te wiens huize hij zal overnachten. Dinsdag zal hij een bezoek brengen aan den onderzee-dienst, het vliegkamp De Mok en den afsluitdijk van het IJs- selmeer. Des avonds zal de Chineesche gezant te 's-Gravenhage, de heer Wunsz King hem een diner aanbieden, waarbij o.a. minister Colijn zal aanzitten. Woensdagochtend vertrekt de Chinee sche minister per K.L.M.-vliegtuig van Waalhaven naar Vlissingen, om aldaar de matrozenopleiding, de werf De Schelde en de onderzeeboot ,,0 16" te bezichtigen. De chef van den marinestaf, schout bij nacht Fürstner biedt hem een lunch aan, waarna hij per vliegtuig naar Rotterdam zal terugkeeren. HET NIEUWE PASSAGIERSSCHIP VAN DE „NEDERLAND", De kiel gelegd. Een in de eerste plaats voor de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" belangrijke gebeurtenis, welke een schoone belofte voor de toekomst in houdt, is vanmorgen geschied; het leg gen van de kiel van het nieuwe passa giersschip, tot den bouw waarvan de „Nederland" op 23 April jl. na een stilstand van eenige jaren opdracht heeft gegeven aan de N.V. Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. Te 10.55 uur precies geschiedde, on der het alziend oog van film- en foto apparaten, het leggen van de eerste plaat op de blokken, een kort, maar interessant schouwspel, dat door de aanwezigen met igroote belangstelling werd gadegeslagen. Met het leggen van de kiel is de bouw van Amsterdams grootste schip, dat te vens het snelste op de Indië-route zal worden, daadwerkelijk begonnen. Onge veer 10 millioen kg staal zullen noodig zijn om, met ruim 2 millioen klinknagels, den romp van het schip te vormen. i9me^Uir|nne u 'jren zullen gemiddeld 1200 a 1300 arbeiders aan den bouw van het schip werkzaam zijn. ZWEEFVLIEGEN De studente Inge Wetzel te Konings bergen heeft een nieuw wereldrecord voor vrouwen gevestigd in het zweef vliegen, Zij is 18 uren in de lucht geble ven, waarmede zij het voor eenige dag'en behaalde wereldrecord van Eva Schmidt Silezie, dat 14 uur bedroeg, aanzien lijk heeft overtroffen. De „Rhenus 25" in tweeën gebroken. Het Duitsche motorschip „Rhenus 25" dat eergister op de Westerschelde op de bank van Ossenisse omhoog voer is in den afgeloopen nacht in tweeën gebro ken en vol geloopen. Momenteel is men bezig een deel van de lading stukgoede ren, welke uit den aard der zaak door het zeewater veel schade heeft opgeloo- pen, te bergen. DE GRONDEN VOOR DE VOLKSTUINEN. Ter verduidelijking van het geen de heer Harthoorn Dinsdag in den gemeen teraad heeft gezegd over het voorstel inzake het verzoek van de Vereeniging voor Volkstuinen, zij nader medege deeld, dat de heer Harthoorn zeide, dat wel hier en daar eenige stijging der grondprijzen viel waar te nemen doch dat in geen geval deze stijging 20 be draagt althans niet van dergelijke soort gronden. De grond van de Volkstuinen was over het algemeen niet van de al lerbeste soort en is slechts door bewer king der leden exploitabel geworden. De aard der Volkstuinen brengt mede dat een groot gedeelte van den grond voor paden aangewend moet worden. In verband met één en ander wilde spr. een verlaging van 20 toepassen wij zende op het sociale belang der Volks tuinen. HET VEILIG VERKEER. In verband met de veiligverkeersda- gen, waarvan wij heden den middelsten beleven, herinneren wij er aan, dat het verkeerslokaal in het schoolgebouw in de Langedelft, dat ook in de verspreide verkeerscourant is afgebeeld, voor ieder belangstellende hedenavond toegankelijk is, ook ten deze moeten theorie en prak tijk samengaan. O. EN W. SOUBURG. Ter gelegenheid van zijn 65en jaardag wer.: den burge meester de'.or gemeente jhr 11 A. van Doorn, Donderdagavond een serenade gebracht door het Souburgsche fanfare- Niet onaardig is een autotocht ter vluchtige kennismaking. Men passeert veel in weinig tijd. 't Is alsof men een illustratie doorbladert, een stapel il lustraties zonder een woord van den tekst te lezen. corps, Vlijt en Volharding, waarvoor van de zijde van de bevolking groote belangstelling bestond, Na het spelen van een vroolijken marsch trad de voorzitter van het corps op den jubilaris, die zich met zijn vrouw en eenige familieleden op de stoep voor de woning had opgesteld toe, en bracht hem de gelukwenschen der vereeniging over. Weer werd een opg'ewekten marsch ingezet, na beëindiging waarvan de mu zikanten werden binnen genood waar een gulle ontvangst hen wachtte. Na af loop van de plechtigheid volgde een, mu zikale wandeling door een gedeelte der gemeente, waaraan de jeugd in vroolijke stemming deelnam, WESTKAPELLE. Uitgaande van de kantvereeniging „Het Molenwiekje" is Donderdagavond in het Evangeliesatie- gebouw alhier een tentoonstelling ge houden van geklost kantwerk. Het spreekt van zelf, dat de belang stelling voor het werk van de West- kappelsche kantklosters het meest uit ging van het vrouwelijk deel der inwo ners. Verschillend kantwerk, groote en kleinere stukken, lagen tentoongesteld, welke, naar het algemeen oordeel der bezoeksters blijk gaven van een keuri ge, fijne afwerking. In het bijzonder trok de aandacht een groot stuk fijn kantwerk met daarin de gemeenschappelijke wapens van het prinselijk echtpaar, en de daarbij pas sende 12 stuks borden- en 12 stuks vin gerkomkleedjes. Dit werk zal te gelegener tijd als hu welijkscadeau aan H. K. H. Prinses Ju liana aangeboden worden. De voorz. der Ver., ds. Reus, mag ze ker met groote tevredenheid terug den ken aan den tijd, toen hij voor 10 jaren het plan ontwierp en energiek uitvoer de, om alhier een kantklosschooltje op te richten, waarbij hij mevr. Schutten uit Hoorn, directrice van de Ned. kantver eeniging „Het Molenwiekje", bereid vond, haar medewerking te verleenen, door gedurende eenigen tijd zooveel les sen te geven, dat de deelneemsters zich zelf verder konden bekwamen. En thans wijden vele meisjes en ook gehuwden zich aan deze nuttige huisindustrie. Jam mer evenwel, dat de huidige tijdsom standigheden niet medewerken tot een ruimen afzet van het geproduceerde. WEMELDINGE. Zaterdagmiddag te 5 uur zal iri deze gemeente een lucht beschermingsoefening worden gehou den, Het begin van deze oefening zal door middel van een. sirene en het ein de door klokgelui bekend gemaakt worden, BRESKENS. De intocht van den nieu wen burgemeester van Breskens, mr. J. P. Drost, alsmede de daarop volgende plechtige installatie, hebben een vlot verloop gehad. Met de boot van 14.20 uur aangeko men, arriveerde de burgemeester met gevolg te ongeveer 14.45 ure aan het gemeentehuis, waarvoor de schoolkinde ren stonden opgesteld. DeZe brachten daarna een welkomst lied ten gehoore, waarna de burgemees ter met gevolg door de versierde ingang het gemeentehuis betrad. In de raadszaal hadden reeds de raad, onder voorzitterschap van den loco-bur- gem. A. J. Cambier, alsmede vele ge- noodigden, in afwachting van de komst van den nieuwen magistraat, plaatsge nomen. Nadat de burgemeester zijn verloofde en familieleden gezeten waren, opende wethouder Cambier de voltallige verga dering, sprak zijn reeds gisteren gemel de rede uit. Daarna legde hij den nieuwen burge meester den ambtsketen om de schou ders, waarmede de plechtige installatie plaatsgevonden had. (Van een b ij zonderen correspondent). Onder overgroote belangstelling v,an de zijde der Muider burgerij, heeft gisteren de plechtige installatie plaats gehad van den heer Th. C. D. Coops, oud-secretaris der gemeente Veere, als burgemeester van Mu'den. Uit tal van woningen wapperde de driekleur en ,aan het verzoek van de commissie, om zich, zoo mogelijk, naar de grens der gemeente te begeven, om tegen woordig te zijn bij de plachtige begroe ting, hadden tal van auto-eigenaars en wielrijders gehoor gegeven. Het was dan ook een drom van belangstellen den, d e op den Oostelijken afrit van de brug over het Merwedek,anaal bij een was, toen van de richting Diemen de auto naderde, waarin burgemeester en mevrouw Coops gezeten waren. Daarachter volgden de auto's, waarin de ouders en andere familieleden den tocht naar Muiden maakten. Even over de Merwedebrug werd halt gehouden en hier werd het eerste welkomstwoord gesproken door den voorzitter der commissie, ir. J. D. van Roon, waarbij de kleine Rita Niekerk aan mevrouw Coops fraaie bloemen aanbood. Aan het slot van het wel komstwoord sprak de heer Van Roon den wensch uit, dat het leven en wer ken v,an den nieuwen burgemeester in Muiden rijk gezegend mocht worden. In feestelijken optocht ging het nu naar Muiden. waar op de Heerengracht vóór het gemeentehuis een drom van ingezetenen zich had opgesteld, om ge tuige te zijn van het zingen van een welkomstlied door de leerlingen van alle onderwijsinrichtingen. Dit geschied de onder leiding van het hoofd der Chr. school, den heer Suyk. Toen de auto's de Heerengracht op reden, juichten de ouderen en de "kin deren hartelijk.. Nadat het welkomstlied ten gehoore was gebracht, begaf het gezelschap zich naar de raadszaal, waar de gemeente raadsleden reeds aanwezrg w,aren, be nevens de gemeentebesturen van Weesp, Weesperkarspel, Naarden en de burgemeester van Diemen. Nadat de burgemeester en mevrouw Coops waren binnengeleid, deed de loco-burg'emeester; wethouder, Joh. Brouwer voorlezing van het Kon. Be sluit der benoeming en hield vervol gens de installatie-rede, w,aarin spr. de verschillende vraagstukken opsomde, welk£ in Muiden om een oplossing vra gen. T)aarbij uitte spr. het vertrouwen, dat de nieuw-benoemde burgemeester zich met jeugdige energie zou inspan nen, om deze moeilijkheden te overwin nen. Ook mevrouw Coops werd door spr. welkom geheeten, waarna de loco burgemeester den heer Coops den ambtsketen omhing. Achtereenvolgens werd nu het woord gevoerd door de heeren B. Pleit na mens den Raad, oud-burgemeester J. L. de R,aadt, J. A. Karsemeijer namens de ambtenaren, burgemeester M. Dotin- ga van Weesp namens de gemeentebe sturen der omliggende gemeenten, ds. G. C. Severijn namens de predikanten te Muiden en Muiderberg en pastoor H, J. M, Koevoets, en burgemeester D. Huinink van Veere, die met 2 amb tenaren van de secre.tarie en een ver tegenwoordiger der burgerij van die gemeente, overgekomen was om getui ge te zijn van deze plechtigheid. Spr. hoopte, dat het burgemeester Coops zou gelukken, even spoedig in Muiden thuis te zijn, als hij dat in Veere was geweest. Ook de ouders van den nieu wen burgemeester werden door spr. gecomplimenteerd. Nadat de heer J. P. Vis, gemeente secretaris van Weesp nog als vriend had gesproken, was het woord aan bur gemeester Coops, Rede van burgemeester Coops. Spr. bracht allereerst eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin, dat het Haar behaagd had. hem te benoemen. Voorts bracht spr. dank aan den mi nister van financiën, onlangs nog mi nister van binnenlandscbe zaken en aan de commissarissen der Koningin in Noord-Holland en Zeeland. „Ook mijn goeden ouders dank ik voor alles wat zij voor mij gedaan hebben. Dank baar herinner ik ook aan alles wat mijn ambtsvoorganger gedurende 32 jaren voor Muiden heeft verricht. Zeer ze ker heeft hij geen gemakkelijke taak gehad. Temeer waardeer ik zijne woor den op 30 April tot den Raad gericht, waarin de oud-burgemeester zijn ambts- opvolger in de welwillendheid van den Raad heeft aanbevolen." Spr. dankte den loco-burgemeester voor de uitnemende wijze, waarop deze het ambt had waargenomen en hem had ingelicht. Spr. hoopte met de krachten hem gegeven, en met medewerking van de beide wethouders, nog veel goeds tot stand te kunnen brengen. Dan dank te spr. den heer Pleit voor de woor den namens den Raad tot hem gericht. Spr. gaf er de voorkeur aan, geen lan ge redevoering te houden, omdat het wel gemakkelijk is, veel te zeggen, maar het komt tens otte toch aan op veel te doen. Met den oprechten wensch, om hard te werken, was spr. van Veere naar Muiden gekomen. Hij zou niet voor een bepaalde groep, maar steeds voor allen op de bres wil len staan. Daarom hoopte hij ook op een eensgezinde en eendrachtige sa menwerking met den Raad te mogen rekenen. Ook deed spr. een beroep op de ambtenaren en dankte den heer Karsemeijer voor diens woorden. Nog werd dank gebracht aan den loco-se cretaris, den heer Delfos voor diens werk in het belang der gemeente. „Ook U, burgerij van iMhiiden, dank ik dat ge mij op zoo'n aangename wijze tegemoet zijt getreden en eveneens mijn dank aan de burgemeesters der nabu rige gemeenten, wier tegenwoordig heid door mij op hoogen prijs wordt gesteld." Begrijpelijkerwijze bracht spr. een speciaal dankwoord aan den bur gemeester van Veere en de andere heeren die met hem waren mede ge komen, om bij deze installatie aanwe zig te zijn, Spr. eindigde zijn rede met de bede, dat God's rijke Zegen mocht rusten op den arbeid van den raad, de ambtenaren en van spreker. Alsnu werd gelegenheid gegeven, om in 's burgemeesterskamer ten gemeen tehuize persoonlijk met het nieuwe hoofd der gemeente kennis te maken, waarvan een ruim gebruik werd ge maakt. Des avonds kwart vóór 7 had een déf'lé van de verschillende Muider vereenigingen plaats, waarna de bur gemeester en zijn familie, vergezeld door» de commissieleden zich naar Muiderberg begaven, waar een nieuwe huldiging wachtte. Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en de geest helder bleef door het ge bruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drog. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: schoon weer, alhoewel be wolkte hemel, lichte tot matige Z. tot Z.W. wind, zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 16 graden. Morgen schoon, warm weer, bij matige Z.W. wind, tegen den avond of den nacht kans op onweer. 23. Licht op; 21 h 53. Maan op; 24 h 44; onder: 14 h 46. N.M.: 8 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli, Hoogwater. Laagwater. Vr. 2 8.03 20.25 2.09 14.24 Za. 3 9.08 21.33 3.12 15.32 Zo. 4 10.18 22.47 4.20 16.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr. 2 9.38 21.59 3.06 15.31 Za. 3 10.41 23.06 4.08 16.39 Zo. 4 11.52 24.23 5.16 17.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Nadat mr. Drost het woord had ge voerd (zie ons nummer van gister) volg de een toespraak, mede namens de ambtenaren, van den gemeente-secre taris dr. J. G. Ramaker. Het is mij niet met zekerheid bekend aldus spr., of gij U reeds in de wieg met het vraagstuk Uwer beroepskeuze hebt beziggehouden en of gij daarbij tot eenig positief besluit gekomen zijt. Op grond van het vele goede, dat ons over U ter oore kwam, ben ik geneigd deze vraag in bevestigenden zin te beantwoorden en niet onwaarschijnlijk is Uw redenee ring toen eenvoudig deze geweest: Ik heet Drost en ik wil drost worden. En zoo zijt ge dan inderdaad drost gewor den en kan Breskens er zich op beroe men de eenige plaats in Nederland te zijn, die als in vroeger tijden, een drost tot bestuurder heeft. Bij de uitvoering van Uw ambt als drost, zult ge staan tusschen eenerzijds hen, voor wie het mede-besturen dei- gemeente een honoraire functie is, en anderzijds hen, wier beroep het is, aan dit besturen medewerking te verleenen. Hoewel ik op dit punt geen mandaat heb van mijn collega's durf ik, hen ken nende, met stelligheid verklaren, dat gij van hun loyalen en volledigen steun verzekerd kunt wezen. Maar ik voeg er aan toe, dat het gemeentebelang ook ge baat zal zijn, wanneer met hun advie zen ter dege rekening gehouden wordt. Namens de ambtenaren der gemeente Breskens bied ik U onze gelukwenschen aan. Wij hopen, dat Uw werk vrucht dragend zijn zal. Wanneer echter bij het vele, dat gij ongetwijfeld voor Breskens zult willen verrichten, teleurstelling en tegenslag niet zouden ontbreken, dan moge U kracht vinden in het woord van den grondvester van onzen Staat: Point n'est besoin d'espérer pour en- treprendre, Ni de réussir pour persévérer. Nadat op den nieuwen burgervader een dronk uitgebracht was, voerden nog enkele aanwezigen het woord, n.l. de burgemeester van Retraiiche'ment, als voorzitter van de vereeniging van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D.; de bur gemeester van Lekkerkerk (afscheid en gelukwensch); de vader van den burge meester mr. J. Drost uit Rotterdam; de gemeentesecretaris van Lekkerkerk en de burgemeester van Groede. Te plm. kwart over 4 werd de buiten gewone vergadering gesloten. Daarna vond de receptie plaats, waarbij vele in gezetenen den burgemeester kwamen gelukwenschen. Te half zes maakte de burgemeester in gezelschap van de beide wethouders en vele genoodigden een autotocht door de gemeente, waarbij ook Nieuwe Sluis

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1