BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 152. TWEE BLADEN. DONDERDAG 1 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. V. B. en V. D. MIDDELBURG. GOES. Algemeene vergadering Toonkunst. \Dö©rzsit©n £en' $r<wwrf<*W MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal -Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. d. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. s* GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze VennootscbaD ..De Middolburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels f 2.10, elke r. tn. ?0 ct. Rubriet „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regpia. a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me*. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co« rant" 10 ct. extra Bewijsnommer» 5 ceel Van verschillende kanten, uit vrij wel alle provincies van Nederland, ont vingen wij eerst aanvragen om toezen ding "Van ons hoofdartikel van 5 Juni („Ten Ondergang Gedoemd?"} waarin wij het bankroet der L'berale Staats partij schilderden, en, in het meeren- deel der gev,allen, bewijzen van har telijke instemming daarna. Uiteraard zijn dat voor een groot deel persoonlijke uitingen, waarvan het, zouden de afzenders er niet op tegen hebben, toch geen zin zou hebben ze in de courant af te drukken. Maar er is een uitvoerige brief bij, dien wij ons veroorloven zullen hier af te drukken, wijl hij betrekking heeft op het onder werp, hcffcwelk Sreeds van de Staten verkiezingen van 1935 af onze belang- stell'ng heeft: de mogelijkheid en nood zakelijkheid van één vrijzinnig-liberale middenpartij, omvattende de vrijzinnig democraten en de niet-conservatieve of waarlijk liberale leden van den Vrij heidsbond, Wij merken daarbij op dat de buiten Zeeland woonachtige schrijver van de zen brief een hooge positie in den lan de bekleedt, tot de vooraanstaande liberalen behoort en reeds bijna tien ja- ren geleden met nadruk in het open baar gewezen heeft op de noodzake lijkheid van liber,ale toenadering tot v.d. en s.d. Dit moet er nu wel bij ver meld worden, opdat naarmate, dat deze strekking van des schrijvers betoog evenmin als bij onszelven trouwens stamt van na de laatste nederlaag van den Vrijheidsbond, doch, net andersom, uit de dagen toen deze partij naar stemmental nog aanzienlijk sterker was dan d:e der vrijzinnig-de mocraten. Hoofdred. M. C. Prins Bernbard eere- en rechtsridder der Johanniter-orde. Naar wij vernemen zal Prins Bern- hard Zaterdag a.s., op den ridderdag van de commenderij Nederland van de Johanniter-orde op kasteel Doorwerth, geïnstalleerd worden tot eere- en rechtsridder, TOESPRAAK DR. COLIJN VOOR HET C. N. V. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft te Utrecht zijn algemeene jaarver gadering gehouden. De middagbijeen komst werd gisteren bezocht door mi- nister-president dr. H. Colijn, die door de aanwezigen luidde werd toegejuicht. Dr. Colijn heeft eenige woorden van be langstelling en van hoop op een betere toekomst gesproken. Wijzend op het belangrijke werk van de arbeiders-organisaties verheelde spr. niet, dat hij speciale belangstelling heeft voor de organisatie op christelijken had, in casu de uitreiking van de zil- grondslag. Dank zij de organisaties zijn veren medaille aan den adjudant-onder officier den meester geweermaker C, J. Waar het eerlijk gemoed zijn hon ger gevoelt en erkent, daar heeft nog telkens het goddelijke wonder plaats, dat met een schijnbaar geringen voor raad duizenden worden gevoed. Intrekking consumptie- garnalenbeschikking. De minister van landbouw en vissche- a.i. heeft met ingang van heden de consumptie-garnalenbeschikking 1936 in getrokken. Dit beteekent, dat de „heffing" bij den uitvoer van garnalen is opgeheven. Voor de visschers heeft dit weinig be- teekenis. rij Militaire plechtigheid. Hedenmorgen heeft op het Molenwa ter een militaire plechtigheid plaats ge Men schrijft ons dan: „Nog wel mijn dank voor de toezen ding van Uw blad van 5 Juni, waarin U de treurige positie \an de Liberale Staatspartij besprak. Van de mogelijkheden, die U aan het eind van Uw artikel bespreekt, zie ik alleen heil in de vijfde. De eenheid v,an liberalen en vrijzinnig-democraten moet geforceerd worden door een groep liberalen. De bezwaren van vrijzinnig-democratischen kant tegen hereeniging met de liberalen gelden tegen het liberaal-type-van Dorp, niet tegen het liberaal-type-Hans. Van sa menwerking met rechts heeft de libe rale p.artij niets te hopen. Deze kabi netsformatie bewijst het nog eens. Wat ons land noodig heeft is de formatie van een sterke, links-geöriënteerde democratische partij, die te gelegener tijd een brug kan vormen naar de S.D.A.P. Niet de hetze tegen alles wat socialistisch is kan de liberale idee redden, maair het ïeid^ng geven aan wat er leeft aan nieuwe en gezonde denkbeelden in sociaal en economisch opzicht in de wereld van v,andaag. Een actie, als hier wordt bedoeld, zou kunnen uitloopen op een splitsing van den Vrijheidsbond in een react:on- naire groep en een groep, die tot eiken prijs samenwerking wenscht met de V.-D. Ik zou dit risico van die actie gaarne voor mijn verantwoording wil len nemen. Er moet iets gebeuren. Mijn ambtelijk werk laat tot mijn spijt echter niet toe om in deze eenige leiding te nemen. Wel wil ik mede doen, indien v,an andere zijde het ini tiatief wordt genomen. Noodig zou naar de arbeiders op hooger peil gekomen en daarvoor mogen zij dankbaar zijn. In 1936 toch ook een moeilijk jaar, zijn de stakingen in het bedrijfsleven minder geweest dan in eenig ander jaar na 1890. Dat getuigt van een wijs beleid bij de besturen der organisaties en daar voor is ook de regeering erkentelijk. Dr. Colijn sprak den wensch en de be de uit, dat de leiding van de georgani seerde arbeiders dezelfde wijsheid zal blijven toonen. Spr.'s hoop reikt echter verder. Wij mogen de verwachting koesteren, dat de economische toestanden zullen gaan verbeteren en hopelijk zal dat er toe leiden, dat ook het lot der arbeiders zal worden verbeterd. Zekerheid op dit punt is er intusschen geenszins. Moge God ons aller arbeid zegenen, opdat wij allen weer den weg van den vooruitgang kunnen gaan, aldus besloot de minister president. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft als opvolger van minister Slotemaker de Bruine tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg te Bilthoven, en als opvolger van minister Colijn den heer J. Algera te Leeuwarden. Als opvolgers van de ministers De Wilde en Van Dijk zullen thans als Tweede Kamerleden benoemd worden verklaard de heeren G. Baas Kzn., wet houder van Amsterdam en H. Botter- weg, wethouder van Utrecht. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Mr. Van Zanten uit het hoofd bestuur. Naar wij vernemen ^leeft mr. H. L. van Zanten te Rottejrdkm, oud-voorzit ter van den bond van jong-liberalen, de zer dagen ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur van de liberale staats partij „De Vrijheidsbond". DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. Het bestuur van den. Nederlandschen slagershond heeft in verband met den noodtoestand in het slagersbedrijf tot den minister van economische zaken het dringend verzoek gericht, het bedrijf mijn meening dus zijn de vorming van I v00r verderen ondergang'te behoeden, een landelijk comité van vooraanstaan- de oudere en jongere liberalen, dat zich ten doel moet stellen, om desnoods met opoffering van de partij-Wendelaar, te streven ngar een samengaan met de V.-D. en de vormng daardoor, van een nieuwe krachtige, democratische, link- sche, niet socialistische partij, die zoo breed mogelijk opgezet, allen zou moe ten omvatten, die geen genoegen ne men met de uitbuiting van ons politie ke leven door een klein groepje geïn teresseerde, zoogenaamd kerkelijke po litici, De leiding van die vrijzinnige partij komt toe aan Oud, niet aan Wen- delaar; maar nood'.g is, dat uit het li berale kamp een initiatief komtr dat zich door niets laat stuiten, dat boven enger partijbelang ziet het prominente belang van een sterke, hereenigde vrij zinnige partij. De tijden zijn daarvoor rijp, Mar- chant en de nationale ontwapening zijn verdwenen; Colijn, Schouten, Goseüng en De Geer beloofden reeds hun mede werking: kom aan, laten wij dan bewij zen, dat ons politieke leven nog niet verstard is. Wie wil in dezen de leiding nemen? door dé lasten op dit bedrijf drukkende te verminderen, en wel door de tienpro cent crisisheffing op rund- en kalfs- vleesch af te schaffen, de crisisheffing op gesmolten vet te verlagen, gelijk die ook voor de boter is verminderd. Verder dringt het bestuur er bij den minister op aan, te willen bevorderen, dat het tekort aan slachtvee, hetwelk zich reeds maanden lang demonstreert, worde bestreden door de teeltbeperking af te schaffen of althans de mestvergun- ningen voor ossen en kalveren belang rijk te verruimen. Het bestuur zal het ten zeerste op prijs stellen indien de minister een de putatie uit zijn midden in onderhoud zal willen ontvangen, teneinde het verzoek te kunnen toelichten. BURGERLIJKEN STAND. Goes. A, van Herwijnen, voor 24-jarigen dienst. De leerlingen der S.D.O.A. kwamen onder commando van kapitein J. D. Hat- tink naar het Molenwater, waar de school geïnspecteerd werd door den in specteur der militaire administratie, ko- konel J, C. Pabst, die alhier vertoefde, den commandant van de S.D.O.A., luite nant-kolonel G. Berghuijs en diens ad judant, den eersten luitenant W. K. de Feijter. Nadat een carré was gevormd, heeft luitenant De Feijter het besluit tot toe kenning van de onderscheiding voorge lezen, waarna overste Berghuijs den heer Van Herwijnen de medaille op de borst spelde. Overste Berghuijs nam daarop het woord en wees op de beteekenis van deze onderscheiding, zich daarbij ook richtende tot de leerlingen, hen den hr. Van Herwijnen tot voorbeeld stellende. Spreker wenschte den heer Van Herwijnen geluk met deze onder scheiding en hoopte dat hij ook die van 36-jarigen dienst zal mogen verwerven. Hierna is twee maal gedefileerd, waar na velen gebruik maakten van de gele genheid om den heer Van Herwijnen te complimenteeren, wat de officieren en onderofficieren reeds vóór het défilé hadden kunnen doen. Jeugdige ondeugd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 13-jarig meisje dat zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie met eenig geld, zoo mede van een rijwielbelastingmerk in étui, dit laatste ten nadeele van een mede-scholiere. V erkeerso vertredingen. De politie verbaliseerde J. v. d. H. al hier wegens het rijden met een motor rijwiel zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs en tegen J, J. van A., die een ladder op een rijwiel vervoerde, op zoodanige wijze, dat hij niet in alle op zichten meester bleef over de bel van zijn fiets. Hedenmorgen werd in de „Prins van Oranje" de 108ste algemeene vergade ring van de Mij. tot bevordering der Toonkunst gehouden, onder voorzitter schap van jhr, mr. dr. E. A. van Bere- steijn. Onder de aanwezigen merkten we ook weer den heer Visser, vertegen woordiger van den minister van O. K. en W., en burgemeester en gemeente- sectaris van Goes op. De v o o r z. opende de vergadering met een bijzonder woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de gast- vrouwe, de 100-jarige afdeeling Goes, waarbij spr, den heer Lies nog felici teerde met de hem te beurt gevallen onderscheiding (zie 2e blad). Spr. ge waagde daarbij met waardeering over het tuinfeest, dat de heer en mevrouw Pilaar, gister, na afloop van het con cert, den gasten nog aanbood. Voorts wendde spr, zich tot den heer Visser en uitte daarbij zijn dank voor den steun die Toonkunst van de regeering mag on dervinden. Ook den burgemeester van Goes dankte spr. voor zijn aanwezig heid. Voorts zeide spr. dat hij, gezien de toename van het ledental, weer een op- timistischen toon kon laten hooren. Bevallen: Th, Machïelse-Capello d. P.Verder memoreerde spr. eenige zaken, W. E. van Laere-Geus z. (D.Z.) hieronder genoemd in het jaarverslag, die alle dien optimistische» toon wetti gen. De hr. V i s s e r zegde dank voor de tot hem gerichte hartelijke Yoorden. Spr. wenschte ook Toonkunst geluk met het jubileum der afd. Goes. De minister laat zich in den regel niet op jaarver gaderingen vertegenwoordigen, doch ditmaal gebeurt dat niet alleen om het jubileum, maar ook omdat de minister meent, dat er redenen zijn die deze ex tra belangstelling wekken. Het muziek leven in Nederland vertoont een stij gende lijn. Er kan van een muziekcul tuur gesproken worden. Hierbij dreigt echter het gevaar, dat de muziek voor het geheele velk, de beoefening door de massa, teloor gaat. Daarom brengt spr. hulde aan Toonkunst, omdat dit instu- tuuï z:ch beijvert de muziek onder het volk te brengen. Getuige ook de op richting der volksmudiekscholen. Spr. keurt de climax aan den top niet af, juicht die toe, maar ook de basis dient verstevigt te worden. Spr. begrijpt dat de quaestie der financian hier van het grootste belang is. De regeering weet, dat Toonkunst de gelden goed besteed en gezien de toestand der schatkist, kan thans zeker niets toegezegd wor den, doch als de middelen beter gaan vloeien zal zeker allereerst aan steun van de volksmuziekscholen en de op leiding voor de muziek-dramatische kunst gedacht worden. Hierna volgde aanbieding van het Jaarverslag. Daaraan ontleenen wij: Het meest opmerkelijke en verheu gende verschijnsel is, dat het ledental der Mij. dat sinds 1930 gestadig ge daald was, voor het eerst weer een op gaande lijn vertoonde. V,an ongeveer 5200 leden steeg het aantal tot ruim 5600. Ook het aantal afdeelingen is toegenomen. De Mij. kreeg er twee steunpilaren bij, nl. in Heerenveen en Maastricht, De wetswijziging, die aansluiting van landelijke bonden mogelijk maakte, vond reeds toepassing door de toetre ding van het „Kon. Ned, Zangersver bond". Aan dit verbond, waarvoor de heer J. R. Kornacker zitting nam in het H.B., wordt een hartelijk welkom toe geroepen. Ook het onderwerp had weer de vol le aandacht van het H.B. In verschil lende plaatsen v,an ons land zijn, ge deeltelijk met succes, pogingen gedaan om volksmuziekscholen op te richten Het financieele vraagstuk baart hier echter zorg. Na eenige bespreking werd het ver slag goedgekeurd. Hierna werd de alg. voorzitter, jhr. mr dr. Van Beresteyn, die aan de beurt van aftreden was, na voorstel van den heer Joh. Pilaar, bij acclamatie herko zen. De v o o r z. zegde dank voor de spontane instemming, waarna mr. M. van Toulon v. d. Koog voor de afd. Haarlem, den heer Van Bere steyn huldigde voor hetgeen hij als voor zitter voor Toonkunst beteekent. De v o o r z. droeg hierop weer een deel der hulde over op den secretaris, dr. P. Croscheim (Applaus). In de vacature in het Bureau, ontstaan, werd voorzien door de benoeming van den heer J. R. Kornacker, Tot lid der bibliotheekcommissie werd benoemd de heer D. baron Mackay (Zeist). De heer J. R. d e Bussy, alg. bi bliothecaris, wees op de groote waarde der muziekbibliotheek en sprak het ver trouwen uit, dat deze zich steeds meer zal uitbreiden, vooral ook in het belang der muzikale jeugd. Spr. dankte de Mij. voor het motief in deze. Vervolgens werden rekening en ver antwoording 19351936, voorloopige re kening 19361937 en begrooting 1937 1938, sluitende met 19.278, goedge keurd. De afdracht contributie werd voor de leden der afd. weder op 1.10 bepaald, waarvan 10 ct. voor het bi bliotheekfonds. De rekening van het kunstenaarsfonds, sluitende met een be drag van f 10,175 werd eveneens goed gekeurd. Na een opmerking over het schrappen van oude schulden der afdeelingen, maakte ook de heer Pilaar hier aan merking op. Het is voor deze afd. zeer gemakkelijk. Spr. drukte de hoop uit, dat de nieuwe penningmeester in deze zeer actief zal zijn. De v o o r z. wees er op, dat deze oude gelden niet meer te innen zijn Na nog eenige discussie werd beslo ten deze oude schulden te handhaven De bijz. voorstellen: 1500 crediet voor volkszangonderwijs en muziek op de scholen: 300, 1500 subsidies aan Stuklcopen, Zonnebrand. r\N Beide In doozen van 30 en 60 ct. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets wanner. UaKEL: Matige tot vrij sterke W, tot Z.W. wind, zwaar bewolkte hemel, tijde lijk regen of motregen, plaatselijk on weer, enkele opklaringen, vooral in Noord-België, zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 graden. Morgen zal de bewolkte vrij regen- achtigeachtige weer aanhouden bij ma tige W. wind, Do. 1 Juli. Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 24 h 19; onder: 13 h 27. L.K. 1 Juli. Hoog- en Laagwater Juli. Hoogwater. 7.09 19.28 8.03 20.25 9.08 21.33 Laagwater te Juli. Hoogwater. 8.49 21.07 9.38 21.59 10.41 23.06 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij), te Vlissingen: Do. Vr. Za. Hoog- Do. Vr. Za. 1 2 3 en 1 2 3 Laagwater. 1.17 13.25 2.09 14.24 3.12 15.32 Wemeldinge: Laagwater. 2.14 14.32 3.06 15.31 4.08 16.39 en Domburg 38 min. later goedgekeurd. Nadat ten slotte nog een wetswijziging betreffende de leden-kunstenaars (Hoofd stuk II, art. 14) goedgekeurd was, werd besloten de vergadering 1938 te Amers foort te houden, welke afdeeling dat jaar zal jubileeren. Na sluiting dezer vergadering bracht het gezelschap een bezoek aan de Groo te Kerk, en begaf zich vervolgens naar het stadhuis ter bijwoning van de offi- cieele ontvangst, (Zie 2e blad.) Het DE NIJTENGO V. Comité van Nijtengo V schrijft orkesten, 1000 voor stipendia, werden ons: De Nijtengo IV ligt nu reeds 8 jaar achter ons en met genoegen denkt het Comité terug aan het overgroote suc ces. Thans, nu, naar wij hopen de crisisja ren ten einde loopen, en werkelijk op het gebied van Handel en Industrie eenige opleving zich vertoont, meenden de bestuursleden van Nijtengo IV, aan- g'evuld met eenige nieuwe leden, den tijd aangebroken om met nieuwen moed Nijtengo V aan te kondigen in het be lang van onze stad en provincie en niet in het minst ten profijte van de ex- poseerende zaken. Dankbaar is het Comité in hooge ma te voor de spontane medewerking, die zij speciaal voor deze tentoonstelling mocht ondervinden; en dan wordt op de eerste plaats gedacht aan burgemeester mr. Van Dusseldorp, die, zoodra hij van deze plannen hoorde, enthousiast zijn medewerking in alle opzichten toezeg de. De overige leden van het Eere-Comi- té, vertegenwoordigende het Gemeente bestuur, de Goesche Burgerij, de Kamer van Koophandel, en de beide Goesche Middenstandsvereenigingen „Handels belangen" en „De Hanze" zijn wij ook zeer erkentelijk voor hun medewerking. Boven onze verwachting is de verhu ring der beschikbare standruimte ge weest, zoodat zij spoedig moesten be ginnen een Tuinzaal van ongeveer 250 m2 te plaatsen. In tegenstelling met vo rige tentoonstellingen zijn thans tot ons groot genoegen vele Goesche firma's op Nijtengo V aanwezig om aan te toonen, dat Goes op zakelijk en industrieel ge bied wat presteert. Het Comité is dankbaar aan allen, die hen in staat stelden deze tentoon stelling tot zulk een resultaat te bren- Gaarne spreken wij den wensch uit, dat Nijtengo V aan de verwachting van exposanten, en naar wij hopen, vaff dui zenden bezoekers moge beantwoorden. Dan, en dan alléén, is het Comité, dat belangeloos deze tentoonstelling orga niseerde, uiterst tevreden. Het heeft met de organisatie niets anders op het

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1