Chautemps voor het parlement. FRANKRIJK. De Kamer geeft de regee ring tot 31 Augustus de vrije hand. DUITSCHLAND. RUSLAND VER. STATEN. RAADSOVERZICHT VAN MIDDELBURG.! BEURS VAN AMSTERDAM. en XJ zult 's morgens „Uiplekker" uit tied springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de ngewanden doen vloeien. Wanneer de galaf- scheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het hederft. Er vormen zich gas sen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. schrikkelijk is. De schatkist staat voor uitgaven van ettelijke milliarden, terwijl er geen sou meer in is. De regee ring zal, om te beginnen een voorschot van de Bank van Frankrijk vragen. Noodzakelijk zijn dan verder een aantal I maatregelen, welke een einde moeten maken aan de slinksche aanvallen op het staatscrediet en welke de begroo- ting in evenwicht moeten brengen. N a- jdrukkelijk verklaarde •Bonnet, dat de regeering d e tering naar de nering Szal zetten; d.w.z. geen uitgaven zal j doen, die niet door inkomsten gedekt worden. j Deze krachtige toon maakte hier enl daar in de rijen van het Volksfront een I (Ingez. Med.) eenigszins onbehagelijken indruk. Blijk-1 baar echter is men ook hier tot de over- i tuiging gekomen, dat Frankrijk aan den Sir Thomas deelde verder mede, dat rand Van den afgrond staat. De linksche| van de 123 vliegtuig-escadrilles die se- j partijen gaven althans, toen het op stem- dert den aanvang van de herbewapening men aankwam alle haar fiat "aan het vol voor de verdediging' van het moeder- j machten-ontwerp, dat zoodoende met de land zijn gevormd alle op een na tegen, groote meerderheid van 381 tegen 228 eind Juli hun volledige sterkte bereikt/ stemmen werd aangenomen, zullen hebben. j Aangezien de wet minder ver gaat De minister voegde hier nog aan toe: dan waarop Blum de vorige week „Niets van wat wij voornemens zijn - - heeft voor de verdediging Rupsenplaag, fabrikanten willen daar voorloopig niet mee te maken hebben. Aanvankelijk leek het, of de arbei ders den strijd zouden winnen. De laat ste dagen zijn de stakingen echter aan het verloopen geraakt. Duizenden ar beiders hebben, het werk al weer her vat. Voor John Lewis, den le der van het „comité voor industrieele organi- ;atie", die de beweging op touw zet te, beteekent dit een geduchte neder laag. rr struikelde en er bij het gematigde ele- een ^agjessief doel. Het is alles, men|- jn Frankrijk wel eenig vertrouwen in de nieuwe mannen schijnt te bestaan, verwacht men, dat ook de Senaat de wet zal goedkeuren. Vermoedelijk zou ze reeds vandaag in den Senaat aan de orde komen. Uitgestrekte gebieden in Schotland, voornamelijk in Fife worden gete sterd door een rupsenplaag. Duizenden acres weideland worden kaalgevreten. Horden rupsen zoo meldt de „Times", kruipen over de Ochil heuvels met een snelheid van een mijl per dag. Waar zij voorbijgetrokken zijn, blijft het land volkomen kaal, achter en het maakt den indruk, alsof alle groen door 'n brand weggevaagd is. Duizenden rupsen worden door den zwaren regen weg gespoeld in de Glendevon, de Glen- quey, en de Frandy-reservoirs, die Dunfermline en een groot deel van West-Fifeshire van water voorzien. Honderden meeuwen komen op deze weggespoelde rupsen ,af, die een bijzon dere lekkernij voor hen schijnen te vormen. De vernieling die door het ongedier te op de weideplaatsen wordt aange richt is zoo groot, dat het op vele plaat sen noodig is geworden de kudden schapen naar de lager gelegen heil n- gen te brengen, welke gewoonlijk ge reserveerd worden voor winterweide- plaatsen Men overweegt thans de mogelijkheid de geteisterde landerijen af te branden, doch schrikt voorloopig nog terug voor het gevaar, dat 't eenmaal aangestoken vuur aan de controle zou kunnen ont snappen, te meer, waar het land door langdurige droogte in zeer brandbaren toestand verkeert. Gisteren is de nieuwe Volksfront-re geering (het kabinet-Chautemps) voor 't parlement getreden met een regeerings- verklaring, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: „De dringendste plicht en de be staansredenen van onze regeering is zonder verwijl energieke maatregelen te nemen, strekkende tot het onder drukken van de onduldbare misbruiken der speculatie en tót redding van de goudreserves van Frankrijk; voorts tot dekking van de behoeften der schat kist, tot streven naar evenwicht der begrooting tot controle over de prij zen en fot het doen opleven van de na tionale economie. Het is derhalve plicht der regeering bij het parlement een uit gebreid totaalplan in te dienen dat in staat \s een duurzaam herstel van den financieelen en economischen toestand te verzekeren en het onmisbare ver trouwen van het land in zichzelve en zijn toekomst te versterken." Motie van vertrouwen. Na de voorlezing der regeeringsver- klaring nam de Kamer een motie van vertrouwen aan met 393 tegen 142 stemmen. Niet alleen de fracties van het Volksfront, doch ook een deel der mid den-partijen verklaarde feducie te heb ben in het nieuwe kabinet. V olmachten-wet. Na deze eerste ontmoeting met de Kamer diende de regeering een vol machten-ontwerp in, bestaande uit één artikel, luidende als volgt: „De regeering wordt tot 31 Augustus gemachtigd, bij decreten alle maatrege len te nemen, die ten doel hebben: de onderdrukking van dp benadeeling van het staatscrediet, den strijd tegen de speculatie, het economisch herstel, toe zicht op de prijsvorming, het in even wicht brengen van de begrooting en de schatkist en de verdediging van den goudvoorraad van de Bank van Frank rijk zonder valutacontróle. Deze decre ten zullen ter ratificatie aan de Kamers worden voorgelegd in elk geval binnen drie maanden na afkondiging van deze wet." Reeds gisteravond kwam de Kamer opnieuw bijeen, om over het ontwerp te beraadslagen. De nieuwe minister van financiën, Bonnet, hield een rede waarin hij uiteenzette dat de financieele toe stand zoo ongeveer ver- Processen tegen ordebroeders. Drie en vijftig leden van de orde der Alexianen te KeulenLindental zijn wegens vergrijpen tegen de zeden ver oordeeld tot gevangenisstraffen, vari- eerende tusschen zes maanden en een jaar en vier maanden. KUNSTWOL. Uit Berlijn wordt gemeld: Voor de eerste maal is thans het product „kunst wol" opgenomen in de statistieken van den Duitschen bu'tenlandschen handel. In Mei bedroeg de invoer hiervan 648,000 en de uitvoer 101,000 rijks mark. Voor de vijf eerste maanden van 1937 waren deze getallen respectievelijk 2,887,000 en 531,000 rijksmark. Duitsch- lands invoer aan kunstwol is dus voor- loop'g nog aanzienlijk grooter dan zijn uitvoer. Italië is de grootste leveran cier; ruim 93 procent van den invoer ,aan kunstwol kwam uit dit land. Duitschlands uitvoer aan kunstwol gaat hoofdzakelijk naar Zwitserland, Hon garije. Tsjechoslowakije en Roemenië. DOOPSGEZINDE MISSIONARISSEN I GEARRESTEERD. Uit Moskou: Het blad van het com missariaat voor de spoorwegen maakt bekend, dat 25 doopsgezinde zende lingen' die via Duitschland uit de Ver. Staten in 1929 naar Rusland waren ge komen, gearresteerd zijn wegens orga- I nisatie van "spionnage in Wit-Rusl,and en de Oekraïne, Bovendien worden de buitenlandsche i zendeling genootschappen er van be schuldigd spionnen en saboteurs op te leiden in scholen die oogenschijnlijk ten doel hebben zendelingen te vormen. Het proces tegen de Trotzkisten zou aan het licht hebben gebracht, dat tal rijke priesters en zendelingen, „Trotz-1 kistische terroristen" zijn. Drama. Men zal zich herinneren, dat om streeks Paschen te New York het meis je Veronica Gedeon, haar moeder en een Engelsche contubernaal, Frank Byrnes, in hun woning vermoord wer den gevonden. De vermoedelijke dader, zekere Robert Irwin, is een beeldhou wer. Hij verdween uit New York en werd sindsdien gezocht door de poli tie. De man is thans te Chicago ge pakt en schijnt al te hebben bekend ook. Die bekentenis doet vermoeden, dat Irwin n et goed bij zijn verstand is. Hij schijnt de drie slachtoffers bij on geluk te hebben gedood. He twas zijn bedoeling om een zuster van Veroni ca, nl. Ethel, te dooden. Hij was ver liefd op dat meisje, doch haatte haar tevens en het was zijn begeerte haar te modelleeren als onthoofd. De toe dracht zou als volgt zijn geweest. Hij had zich naar de woning van de Ge- deons begeven om daar met Ethel te spreken, maar deze was er niet, wel haar moeder. Er ontstond een woor denw'sseling en Irwin wurgde de vrouw. Toen bleef hij wachten op Ethel, maar de ironie van het lot wilde, dat niet Ethel verscheen, maar Veronica. Toen deze begrepen had, welk drama zich had afgespeeld, moest Irwin haar, zeide hij, wel dooden, want zij wist te veel. In de kamer er naast bevond z:ch de heer Byrnes en Irwin, die vreesde, dat hij opmerkzaam was geworden door het gerucht van de worsteling, begaf zich naar Burnes' kamer. Maar deze sliep en toen wist |rwin niet be ter te doen dan den rustig slapenden m,an af te maken met een ijshouweel. EEN NEDERLAAG VOOR JOHN LEWIS. De stakingen in de staalindu strie aan het verloopen. Zooals men weet, heerschen sinds eenige weken in de staalindustrie tal rijke stakingen. Het gaat daarbij weer om de kwestie van de erkenning der centrale vakorganisaties. De meeste 30 Juni 1937. I Uit een oogpunt van construc tieve gemeentepolitiek bezien is zon der eenigen twijfel het belangrijkste Raadsbesluit van gisteren wel de vaststelling eener verordening behelzen de voorschriften ter voorkoming van brandgevaar. Vroeger kwamen bepalingen hierom trent voor in de politieverordening. Zooals men weet, staat deze politie verordening op de heil ng. Bij ons we ten staat zij daar zelfs al jaren. Al vele jaren. Al een reeks van jaren. We zijn er al aan gewend. We hebben zoo lang zamerhand het gevoel, dat die helling op weg is de vaste woon- en verblijf plaats van de politieverordening te worden, en als we gelijk ook nu weer - in een of ander offic eel stuk lezen: „Bij de voorbereiding van een eerlang te behandelen ontwerp eener nieuwe Algemeene Politieverordening" och, dan glimlachen we witjes, en den ken: dat kennen we! Maar: men zij ook weer niet al te somber hieromtrent. Een buit is ook bij stukjes en beetjes binnen te halen. Een van die stukjes en beetjes, zelfs een heel brok, is nu deze aangenomen verordening ter voorkom:ng van brand gevaar. Daar denke men niet te min over: het is een stevig stuk werk, waardoor we op dit terrein nu eens heelemaal bij zijn geraakt. We hebben, nadat de verordening afgekondigd zal zijn niet in extenso in ons blad gelukkig: B, en W. en de Raad worden namens de directie extra be dankt! in onze goede stede nu een stel bepalingen, waardoor we inzake de brandveiligheid tot op den dag bij zijn. Garagehouders, petroleumh,andelaars, brandstoffenhandelaars, zelfs particu lieren en vooral bouwondernemers, ar chitecten en zoo, zij het cito aanschaf fen en deugdelijk bestudeeren dezer nieuwe verordening wél aanbevolen! Er staat heel veel in, dat „tot dus verre altijd anders gegaan is", en waar bij men, de ongelukken en de scha vergetende, er wel haastig en onna denkend bij zal zeggen, „dat het zoo ook altijd goed gegaan is". Vertrouwen wij eenerzijds gaarne, dat B. en W„ zooals zij toezegden, bij bestaande ondernemingen en gebou wen en toestanden rekening met de omstandigheden willen houden, aan den .aderen kant hopen wij al evenzeer dat het college, bij nieuwbouw of bij het aanpakken van beslist onhandhaafbare verkeerde toestanden onverbiddelijk zal ingrijpen. De Nederlanders is nu eenmaal een wezen, dat zich principieel verzet tegen alles wat men van hoo- gerhand van hem verlangt, enhij legt zich slechts, en dan nog moppe rend, neer bij wat de overheid met vaste hand doorzet! Juist omdat de meeste menschen zoo bitter weinig weten omtrent het brandgevaar en de plaatsen waar het schuilt, zullen zij zoo weinig gevoelen vqor allerlei schijnbaar niet blijk baar! pietluttige maatregelen, die in werkelijkheid slechts doodnuchtere en heel nooa'ge voorzorgsmaatregelen zijn. Men gevoelt er niet voor, verzet zich er tegen of onderwerpt zich er schoorvoetend of niet aan of ontduikt de voorschriften. totdat een ont ploffing met dooden, een ijselijke brand met enorme schade, het gevolg is. Dan zucht men"(als men nog zuchten kan)wat was ik stomen had 'k het maar niet of beter gedaan Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig', 1926-5 1G3 Amsterdam 1934-4 100100% Zeeuws, Hyp. B-4 100%— Cities Service Cy. P. 1958 5 49%50 A Pref. Jurgens A 131% A Ned Gist, en Spiritusf. 466 A De Schelde N.B. 50%51% C Am. Smelt en Ref. 59%60% A Born. Sum. H,Mi. 214%209 A Houth, Alberts 9897% C Union Pac. Rr, 9392 C Int. Nickel Cy. 43% 42 Ned 1000-4 100%—i 01% O. Indie 34 1000-4 100%—101% Engeland 1960-90 4 80%—81 A Koloniale Buk. 158158% A N.I. Hbk. 1000 162%—163 C Ned. H. M. 1000 191—191 A v. Berkels Pat, 51%50% C Calvé-Delft 84%85 A Philips Gem. B. afg. 324%—322%-20 C Unilever 159%159%-% C Am. Car en Foundry 35%34%-33% C Anaconda Cop. 36%—37%-% C Bethlehem St, 58%59%-% C Kennec Copper 39%40%-40 C U. States St. C. 69%—71%-70% C North Am. Cy. 1717 A Kon, Petr. Mpij. 419 -4121 -23% C Contin. Oil Cy. 30%—31% C Phillips Petr. Comp, 38%38% C Shell Union O.C. 19%— 20-19% C Tide Water Ass. Oil 12%12%-% A Ned. U. 124%—124%-26 A H.V. Amsterdam 511514-19 A Java Cult. Mij, 228— A N.I. Suiker U. 166% A Deli Batavia 232%—222-25 C Deli Mij. 1000 322-322-19 A Senembah 323322 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. - Amerika Philips Markt llnileve? Tabak - Schepen -Obl.Markf- Robber - Wettig. Suiker Koninki. H.V.A. Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 18%18% C Southern Pac. Cy. 3030%-31 A Southern Rlw. 19%19% A Amst. Rubb. C. 286%—287%-85% A Deli-Bat. Rubb. 216-218-19% A Hessa Rubber 231%233 A Serb,adjadi. S.R. 163%165-66 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.98% 72.95 7.57 30.65 1.82% Gister. 8.97 72.90 7.95 30.72 1.82 Dagelijksch indexcijfer medegedeeld door het centraal bureau vo<or de sta tistiek 29 Juni. Aandeelenkoersen: 104,5, goederen groothandelsprijzen: 97,3. Gelijk te verwachten viel, is er nog lang en breed van gedachten gewisseld over het voorstel van het college van curatoren van het gymnasium, dat de Raad zich accoord zoude verklaren met een voortgezette ambtsvervulling van den rector van het gymnasium, na diens op 17 September a.s. bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, tot 1 September 1938. Door de besprekingen in den Raad is deze zaak wel in een heel ander licht komen te staan, dan uit de stukken zonder meer afgeleid of verwacht kon worden. Want kort en goed komt het hier op neer, dat de Raad al heeft hij dit dan n et letterlijk zoo geformuleerd tóch feitelijk g'eacht kan worden in dezen een motie van afkeuring van het beleid van curatoren te hebben aan genomen. omdat zij den Raad thans, tegen zijn zin, eigenlijk voor een vol dongen feit hebben gesteld. Zoo goed als alle Raadsleden en ook 's Raads voorz'tter hebben principieel het uit stekende betoog van den heer Kögeler onderschreven, behelzende dat het in dezen tijd van schrijnende werkloos heid in het jonge leerarencorps eenvou dig ongepast is een leer,aar of een rec tor, die den pensioengerechtigden leef tijd heeft bereikt, nog een jaar langer n dienst te houden. Verschil van inzicht bestond er alleen over de vraag of, de zaak pas nü aan 's Raads oordeel on derworpen zijnde, dit erkende algemee ne belang nu nog, ondanks ,alle op te werpen bezwaren welke de goede gang van het onderwijs van een thans nog uit te spreken wenschelijkheid tot ontslag hoogstwaarschijnlijk zou onder vinden, de overhand zou moeten be houden, dan wel of men zich, onder protest, er dan maar in datzelfde on- derwijsbelang, bij zou dienen neer te leggen. Er waren er, die meenden: die be zwaren voor den goeden gang van za ken zijn met eenigen goeden wil nog te overwinnen en men telt ze overi gens misschien ook wel wat zwaar; er waren andere Raadsleden, die deze bezwaren, en niet zonder goede gron den, zwaarder wilden laten wegen. Tenslotte is het voorstel van B. en W. om de bestendiging tot 1 September 1938 te aanvaarden wel aangenomen, maar 's Raads gevoelen, dat deze zaak anders had behandeld behooren te zijn, met name dat den Raad zoo tijdig een voorstel van curatoren had dienen te bereiken, dat hij in volkomen vrijheid ten aanzien van het onderwijsbelang had kunnen beslissen over het al dan niet wenschelijke van het aanblijven na het bere ken van den pensioenge rechtigden leeftijd, van een functiona ris als de betrokkene, dit is onmisken baar duidelijk (of „niet twijfelachtig", om de woorden van het voorstel te c:- teeren) tot uitdrukking gekomen. Als de tijd voor oproepen van sollicitanten en het benoemen van een nieuwen rec tor nog voldoende ware geweest, dan zou de Raad zelfs nu nog zeker in groote meerderheid, dunkt ons, ge zegd hebben: neen. Hoe bekwaam en hoe vitaal de figuur van den al om door ons niet het minst ge- waardeerden rector ook moge zijn, de nood van het jonge leerarencorps vor dert geen dag langer in dienst houden dan voor het behalen van 't pensioen noodzakelijk is. Het klinke hard, maar: er moet ruim baan voor de jongeren komen, De nood der tijden is te groot. Er is nog een .kleinigheid, waarop wij de aandacht zouden willen vesti gen, Omdat het een groote en goede zaak kan worden. De Raad heeft gisteren van iemand aan den Pottenmarkt een klein stukje: grond overgenomen, om niet, doch met beding dat de gemeente van dat stuk je stoepgrond een net tegeltrottoirtje zal maken. Dat is alles goed en wel. Maar er is een gedeelte onzer stad, dat eenvoudig schreeuwt om zulk een trottoireering: de Lange DelfL Deze hoofdverkeers ader van Middelburg zou ten zeerste gebaat zijn bij een normaliseering: goe de tegeltrottoirs in plaats van de stoe pen, en daartusschen een zich over de heele breedte, zonder kleine steentjes, uitstrekkend rijvlak. Vroeger, jaren geleden, is men het daar ook al eens niet over eens kun nen worden, maar degenen die verder zagen dan hun neus lang was, wisten toen ,al dat dat toch zoo nuttig zou wezen. Met name voor den winkel stand is het van groot bela n g: een goed tegeltrottoir tot aan de win kelramen toe, drijft de menschen van de middenstraat af dn naar de uitstalkasten toe! Ware nu niet, in plaats van eerst met a 1 die gezamenlijke aangelan den in de Langedelft moeizaam tot overeenstemming te komen, een gelei delijke trottoireering te overwegen? Enkele gebouwen zouden er dan bui-* ten kunnen blijven vallen de Pro vinciale bibliotheek bijvoorbeeld en voor 't overige zou men, na eerst een generaal „rooilijlnenplan" voor deze trottoireering te hebben opgesteld, stuk voor stuk kunnen trachten de aange landen te overreden hun stoepjens af te staan voor een tegeltrottoir; zoodra er dan weer een behoorlijk aantal aan- eensluitende perceelen binnen was, zou met het leggen van een stuk be gonnen kunnen worden. De weinige hoofd'gen zouden dan weldra inzien, dat zij aan het kortste einde trekken KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor commies bij de ad ministratie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen de heer G. A. Romijn, vroeger o.m. werkzaam te Domburg en te M i d d e 1 b u r g. Acte examen L.O, Geslaag'd aan de Chr Kweekschool te Middelburg de heeren K. J. de Koeyer en J. Ton, Serooskerke, C. de Leeuw, Wolphaartsdijk en J. de Munck, Mid delburg. Afgewezen 2 candidaten. LEGER EN VLOOT. Met ingang van 1 Augustus a.s, wordt de sergeant P, A, v,an IJsseldijk van de 2e schoolcompagnie regiment kustartillerie teVlissingen, overgeplaatst naar de school voor re serve-officieren der onbereden artille rie te Utrecht. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg heeft aanbesteed het behandelen met vloeibi- tumen van Rijkswegen langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Inschrijvers: L, G, J. van de Ven, Kou- kerke, M. Wandel, Schoondijke f 8000; J. H, v. d- Ven, Vlissingen f 7779, L, J. Dekker, Veere f 5740, W. v. d. Linde, Kattendijke f 5660, N.V. Aannemings- en Wegenbouwmaatschappij v.h, M'. J. Heij- mans, 's Hertogenbosch f 5340, A. J. Verjaal, Dreischor f 3491. Notaris Blaupot ten Cate heeft Dinsdagmiddag in café „Bloemendaal" te Sint Laurens, publiek verkocht de navolgende onroerende goederen in de gemeente SintLaurens. pl.m. 29 aren, 22% R. bouwterrein, aan den Noordweg, aan L. A. Jacobse, te Koudekerke voor 2200; 44 a. 55 c.a„ 1 G. 40% R„ bouw land, aan het wegeling bij den molen, aan C. de Nood te Middelburg q.q. voor 1340; 38 a. 90 c.a„ 297% R„ bouwland, al daar, aan J. Wondergem te Sint Laurens voor 951; 18 a. 60 c.a„ 142 R„ weiland, aldaar, aan J. P. Kasse te Sint Laurens voor 600; 54 a. 80 c.a„ 1 G. 119 R„ bouwland, aldaar, aan A. Schout te Sint Laurens voor f 1200; 56 a. 70 c.a„ 1 G. 133% R. weiland, aan het wegeling tegenover de hofstede van C. Marinissen, aan J. Koole Jz. Jr. te Vlissingen voor 1216; 61 a. 80 c.a„ 1 G. 172% R„ weiland, aldaar, aan W. Duvekot Sz. te Vrouwe polder voor 1329. 2 h. 56 a. 12 c.a„ 6 G. 158 R„ weiland, aan den Eendenkotsweg II, aan P. Pas- senie te Sint Laurens q.q. voor 3750.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2