toumriftl* GOESCHI COURANT^ ZEELAND. BUITENLAND. WEER1ERIGHT. BINNENLAND. NUMMER 151. TWEE BLADEN. WOENSDAG 30 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. De voet der lamp is het slechtst verlicht. ZUID-BEVELAND. J. M. POLDERMAN, NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DuitschItaliaansch verzet. Nieuw incident in het Verre Oosten. ENGELAND. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en ageat- jchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 p«r kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, btgez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,.De Middolburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I1\ regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrielc „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou-i rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 'm DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. Hedenmorgen 11 uur is H. M. de Ko ningin per auto van het paleis Soestdijk naar den Ruigenhoek vertrokken. H. M. werd uitgeleide gedaan door de Prin ses en den Pr ns. De moeder van Prins Bernhard bleef op het bordes van het paleis. N,a een hartelijk afscheid, vertrok de konink lijke auto in de richting Amsterdam; tot aan het paleishek nagewuifd door 'het prinselijk paar, DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Op het paleis Soestdijk hebben giste ren vele personen de felicitatieregisters geteekend, terwijl voorts vele bloem stukken werden bezorgd. Des middags brachten 200 schoolkinderen een auba de en een bloemenhulde. Het prinselijk paar, de Koningin en Prinses Armgard hebben op het bordes de kinderzang- hulde beluisterd. Direct daarop volgde een défilé van een 15-tal muziekkorp sen, welke deel hadden genomen aan het muziekconcours te Baarn. Naar schatting hadden zich een 4 a 5000 men- schen verzameld voor het paleis om de -zanghulde en het défilé gade te slaan. In de residentie. De feeststemming in de residentie heeft tot laat in den avond voortge duurd. Verschillende muziekuitvoerin gen, fakkeloptochten enz, vonden plaats. Verscheiden openbare gebouwen had den de feestverlichting aangestoken. Een belangrijk onderdeel van de feestviering was het luchtvaartfeest van den B.V.L. op het vliegveld Ypenburg. De demonstraties der Nederlandsche vliegers trok veel belangstelling. Te Amsterdam. Ook de hoofdstad is niet achtergeble ven. Tal van muziekuitvoeringen en marschen door de stad hadden plaats. Het hoogtepunt was een tocht met ver lichte gondels door de grachten. Des middags waren in het Vondelpark kin derspelen gehouden. Volksdansen op 't paleis Soestdijk. Hedenochtend om 11 uur heeft de Alte Schwalenberger Trachtengruppe, welke in ons land vertoeft, voor het Prinselijk paar volksdansen uitgevoerd. De Prinses en de Prins, in gezelschap van Prinses Armgard hadden op het bordes van het paleis Soestdijk plaats genomen. De groep, welke uit 20 paren be stond, gekleed in hun fleurige lands- kleedij, marcheerden op onder het spe len van „In der Lunenburger heide"- marsch, waarna een volksdans, genaamd Mazurka Kadöge uitgevoerd werd. Vervolgens speelde de muziek de Hochzeitsmarsch en werd de Schieben Karentanz gedanst. Onder 't spelen van den Lippe-Det- mold-marsch verlieten de deelneemsters tenslotte den paleistuin. Het prinselijk paar bleef de groep nakijken tot het laatste paar dansers uit den tuin verdwenen was. Een en ander trok veel belangstelling. Het publiek juichte de leden der groep hartelijk toe. De leider der groep, prof. dr. K. Schulte Kemminghausen uit Munster, en de folklorist D. J, v, d. Ven werden op het bordes geroepen om het prin selijk paar over de uitgevoerde dansen in te l'chten. DE TEELTBEPERKING VAN RUNDVEE, De heer Bierema wil haar op heffen. Het Tweede Kamerlid de heer Biere- sna heeft de' volgende vragen gericht tot den minister van landbouw en vis- scherij a.i.: Is de minister niet van oordeel, dat de teeltbeperking van rundvee voor de in krimping der melkproductie weinig doeltreffend is gebleken en op zijn hoogst eerst over eenige jaren effect van eenig'e beteekenis zal kunnen sor- teeren? Is het juist, dat ons land thans niet meer in staat is in eigen vleeschbehoefte te voorzien, en dat daarvoor vleesch uit het buitenland moet worden inge voerd? Zoo ja, acht de minister dan een dergelijken maatregel vereenigbaar met een verdere handhaving der kalverbe- perking, waardoor aanbod uit eigen vee stapel kunstmatig wordt beperkt? Is de minister niet van oordeel, dat bij de ook in de toekomst te verwachten zware concurrentie ;net overzeesche landen ten aanzien der zuivelproducten gestreefd moet worden naar het aan houden van de beste productiedieren? Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat de diep ingrijpende thans reeds gedurende eenige jaren geldende teeltbeperking het den veehouders niet in voldoende mate mogelijk maakt een strenge selectie toe te passen? Is de minister bereid, tec einde een teruggang van de hoedanigheid van on zen veestapel door onvoldoende selec tie te voorkomen en om te kunnen voor zien in de vleeschbehoefte van. onze be volking, op korten termijn een einde te maken aan de teeltbeperking van rund vee? F aillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan ba ten het faillissement van A. Bouchaute werkman te Ossenisse. Cura tor mr. W. H. K. Dieleman te Middel burg; ideip het faillissement van O. Wieland, commissionair te Axel. Curator mr. R. J. J. L,ambooij te Hulst. Zwemwedstrijd gaat niet door. Evenmin als verleden jaar is er vol doende deelname om den zwemwedstrijd die op Zaterdag a.s. zou plaats hebben te doen doorgaan. Minderjarige aangehouden. Gisteravond heeft de politie alhier op verzoek van de kinderpolitie uit Rot terdam aangehouden den 15-jarigen A. N. die de ouderlijke woning was ont- loopen en zich bovendien aan oplichting voor eenige kleedingstukken had schul dig gemaakt. De aangehoudene is heden op transport gesteld naar Rotterdam. Muzikale wandeling. Het Muziekgezelschap „Crescendo" houdt Donderdagavond haar tweede maandelijksche muzikale wandeling en wel om 8 uur vertrekkende van Seis- dam en dan langs Houttuinen, Lange Viele, Lange Ge'ere, Koestraat, Var- kensmarkt, Gravenstraat, Zusterstraat, St. Janstraat, Lange en Korte Delft, Dam, N.Z. Dam, Rotterdamsche Kade, Punt, Dwarstraat, Dampoortsingel, Veersche Singel, Jacob Catsstraat, Ju- lianastraat, Zacharias Jansenstraat, Ro zenstraat, Meidoornlaan, Noordsingel, Noordpoortplein, Noordpoortstr., Noord straat, Hofplein, Wagenaarstraat, Ba lans, Boogardstraat,, Blindenhoek, Noordstraat, Markt, Vlasmarkt, Krom me Weele, Seisdam. EEN FAMILIE-VEETE Gisteravond ontstond alhier een vechtpartij tusschen een zevental woon wagenbewoners, waarbij zekere M., die met zijn wagen te Heinkenszand staat, door R., die te Goes vertoeft, met een mes in beide armen en ook aan zijn hoofd bloedend verwond werd. terwijl ook de vrouw van M. een steek met het mes kreeg. De vechtpartij nam steeds grooter omvang aan en tenslotte liepen sommi ge half ontkleed op straat. De politie heeft allen naar het bureau gebracht, waar R. in arrest werd gesteld. Hij is hedenmorgen aan de justitie te Mid delburg voorgeleid. Een oude veete en de drank waren oorzaak van een en ander. Aanhouding. De politie hield ,aan C. J. H. uit Nij megen, die nog drie maanden gevan genisstraf wegens diefstal heeft op te knappen; hij is naar Middelburg op transport gesteld, om hem voor den officier van justitie te geleiden. DOOD GEVALLEN. NW, EN ST. JOOSLAND. Heden morgen is de 17-jarige dochter van de fam, R. alhier van een trap gevallen en eenige oogenblikken daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Afscheid van den heer Th, C. D. Coops. VEERE. Na afloop der Raadsvergade ring van gistermiddag (wij komen daar morgen op terug) hebben de raadsleden en de gemeente ambtenaren afscheid ge nomen van den gemeente-secretaris, den heer Coops, die per 1 Juli is benoemd tot burgemeester-secretaris der gemeen te Muiden. Burgemeester Huinink sprak den hr. en mevrouw Coops warme woorden van dank toe voor al hetgeen de heer Coops gedurende zijn tienjarige ambtsperiode te Veere voor de gemeente gedaan heeft. Het was aan enkelen bekend, al- dus spr, dat Uw verlangen was, om nog eens niet alleen als secretaris doch ook als burgemeester een gemeente te lei den. Teekend is dit tweetal ambten wel eens aangeduid als dat van machinist en gezagvoerder van een schip van de grioote vaart. W'at zou een overigens bekwaam gezagvoerder machteloos staan tegen het geweld der golven als de machinist in het hart van het schip niet even bekwaam en paraat was, Die bekwaameid en paraatheid zijn deug den van U geweest. Spr. ging na, hoe de heer Coops in den loop der tien ja ren onder drie gezagvoerders had ge staan. Spr. zag met genoegen en dank baarheid terug op hun samenwerking. Doch de heer Coops zou wellicht niet in die mate geslaagd zijn, wanneer hij aan zijn zijde niet zulk een medelevende echtgenoote had gehad, naar wie ook dezer dagen aller dankbaarheid uitgaat De heer en mevrouw Coops hebben steeds met liefde in Veere gewoond en genoten van zijn historische en kunst schatten, Die zullen zij zeer zeker in Muiden ook vinden, in Mailden met zijn slot en de herinnering aan den Muider- kring. De burgemeester bood onder de beste wenschen voor hun verder leven een schilderstuk van Veere aan als herinnering aan het verblijf hier, terwijl mevrouw Huinink een bouquet roode rozen als symbool van de liefde, die ook mevrouw Coops voor Veere koestert, aan de echtgenoote van den scheidende overreikte. Namens den Raad dankte wethouder Van Beveren voor de vele diensten door den heer Coops bewezen. Namens het ambtenarencorps en ook als nauwe samenwerker met den heer Coops sprak de heer J. A. Martijn woor den van waardeering tot den secretaris Als hoofd der o.l. school en namens het slchoolpersoneel sprak de heer J. de Graaf. Tenslotte sprak dr. M. Taytelbaum en dankte den secretaris voor zijn werk ten bate van het Roode Kruis, Het woord verkrijgend, uitte de heer Coops hoe moeilijk het hem thans viel uit te drukken, wat op dit oogenblik in hem omging. Spreker wilde niet ontken nen, dat naast de vreugde over zijn be noeming tot burgemeester van Muiden er ook een gevoel van weemoed bij hem was. Spr. wild niet nagaan wat er irt de afgeloopen jaren tot stand is gebracht, doch het stemde hem gelukkig een be scheiden aandeel in de restauratie van het stadhuis gehad te hebben. Spr. hoop te, dat het thans gegeven mocht worden ook binnen zeer afzienbaren tijd het carillon voltooid te zien. Als secretaris, aldus de heer Coops, heb ik steeds ge dacht aan het oude spreekwoord „spre ken is zilver, maar zwijgen is goud". Ik heb getracht de gemeente te dienen en aan is 't oordeel in hoeverre ik erin geslaagd ben. Die plicht is mij nimmer te zwaar geweest en ik zou daarom hun, die door de weliswaar afnemende crisis nog zwaar getroffen worden, willen toeroepen: doet Uw plicht, zoo krijgt gij ook Uw rechten". Hierna bracht de scheidende dank uit aan den burgemeester, den Raad en de verdere ambtenaren voor hun mede- en samenwerking, dankte voor de ge sproken woorden van waardeering voor zijn beleid en in het bijzonder aar. laatst genoemden voor de nauwgezette wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Tenslotte bracht de heer Coops, mede namens zijn echtgenoote, dank uit voor de bijzondere attentie hun beiden bewezen door het aanbieden van een schilderstuk, dat hun Veere steeds in herinnering zal houden, en eindigde met den wensch, dat het ook Veere, met Gods 'hulp, goed moge gaan. Hierna werd de gelegenheid gegeven den heer en mevrouw Coops persoonlijk geluk te wenschen en afscheid te nemen. IERSEKE. Dinsdagavond gaf het fan fare gezelschap „Mozart" ter eere van Prins Bernhard een goed geslaagd con cert op de tent op de Paardenmarkt. Er was veel belangstelling vooral van de jeugd die haar vreugde weer eens moest botvieren door verschillende ronde dansjes rond de tent. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond werd ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard door de muziekvereeni- ging „Concordia" een muzikale wande- electro-technicus Goes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med.) ling door 't dorp gedaan, Daarna gaven het Kinderkoor en de Zangvereeniging „Harmonie" o.l. van den heer Hammer een uitvoering op de muziektent. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagavond, ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard, maakte de muziekver- eeniging „Advendo" een rondgang door een deel van de gemeente. COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond gaf het Chr. muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" ter viering van den verjaardag van Prins Bernhard een concert op de tent in de Voorstraat. Na afloop volg de nog een fakkeloptocht door de ver schillende straten. Diefstal. Door de politie te Terneuzen 's aan gehouden en ter besch'kking van de justitie te Middelburg gesteld, zekere M. R., 21 jaar, koopman te Terneuzen, die er v/in verdacht wordt zich te Ter neuzen te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ijzeren balken en een hoe veelheid koperrraad. De Spaansche burgeroorlog. Tegen het Engelsche voorstel om de geheele controle op de Spaansche kusten aan Enge land en Frankrijk op te dra gen. De sub-commissie voor de niet-inmen- ging heeft gisteren te Londen vergaderd, ter bespreking van het Britsch—Fran- sche voorstel, om de controle op de niet- inmenging in de Spaansche wateren ge heel door de Engelsche en Fransche oor logsbodems te laten uitoefenen, nu er 'n leemte in deze controle is ontstaan door de terugtrekking van Duitschiand en Italië, na het incident met de „Leipzig". Het BritschFransche voorstel ont moette van de zijde der ambassadeurs van Italië en Duitschiand verzet, omdat zij van oordeel zijn dat het voorstel het evenwicht van het controlestelsel ver stoort. Daarentegen keurde de Sovjet- Russische vertegenwoordiger het voor stel goed. Lord Plymouth, de voorzitter der com missie, gaf een uitvoreig overzicht van het plan. De Britsche regeering zou ver antwoordelijk zijn voor die gedeelten van de kust, welke in handen van de Spaan sche regeering zijn, terwijl de Engelsche en Fransche regeering de verantwoorde lijkheid zullen deelen voor de controle over de Spaansche kustgedeelten, in handen van Franco. Aan boord van de patrouilleerende schepen kunnen neu trale waarnemers geplaatst worden. Volgens de Berlijnsche bladen heeft Von Ribbentrop de overweging geopperd of men niet een beter controlesysteem kan invoeren. Hij vroeg voorts hoe men het in Engeland en Frankrijk zou opvat ten, indien de controle alleen aan Duitschiand en Italië zou worden opge dragen. Verder zeide Von Ribbentrop, dat de controle aan de vier mogendhe den als mandaat is opgedragen en dat door de uittreding van twee mogendhe den het mandaat vervallen is. De Italiaansche vertegenwoordiger legde een verklaring af volgens welke geen enkele Italiaansche vrijwilliger uit zijn land naar Spanje is vertrokken, sinds een verbod daartoe is overeengekomen. Tenslotte zeiden alle vertegenwoordi gers toe hun regeeringen in kennis te stellen van de BritschFransche voor stellen, met verzoek onmiddellijk instruc ties dienaangaande te geven. De beraad slagingen werden tot Vrijdag verdaagd. De opmarsch der rechtschen in Baskenland. De opstandelingen blijven, volgens be richten van het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca, in Biskaye oprukken. Niet tegenstaande het slechte weer en de door de regeeringstroepen vernielde we- Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, aanvankelijk iets warmer, UKKEL: Verwachting voor den nacht: Toenemende bewolking, matige Z.W. wind, vermoedelijk regen; koel. Voor morgen: vrij sterke Z.W. wind; bewolkt; bij tusschenpoozen regen en misschien onweer; matige temperatuur. e Wo. 30 Juni, Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 23 h 37; onder: 12 h 09. L.K. 1 Juli. I Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 30 6.21 18.35 12.32 Juli. Do. 1 7.09 19.28 1.17 13.25 Vr. 2 8.03 20.25 2.09 14.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Wo. 30 Do. Vr. Hoogwater. 8.05 20.23 Juli. 1 8.49 21.07 2 9.38 21.59 Laagwater. 1.29 13.40 2.14 3.06 14.32 15.31 gen zouden de rechtsche troepen gister avond Valmaseda, ten Zuid-Oosten van Bilbao bezet hebben. De provincie Bis kaye bevindt zich daardoor bijna geheel in handen van Franco. Het schijnt, dat de tegenstand der Basken zeer gering is. Daarentegen deelde de regeering te Valencia gisteren mede, dat de regee ringstroepen bij Valmaseda een tegen aanval hebben gedaan, waarbij zij er in slaagden de troepen van Franco iets te rug te dringen. Japan en Sovjet-Rusland hebben weer eens hoogloopende ruzie. Over twee kleine eilandjes. Bolohoi en Senoefa, in de rivier de Amoer. Deze rivier vormt over een zeer grooten afstand de grens tusschen Rusland (Siberië) en IMlahts- joekwo, de Japansche vazalstaat. Het schijnt, dat de beide eilandjes tot dusver min of meer „niemandsland" waren. En kele dagen geleden hebben afdeelingen van het roode. leger ze echter bezet en daarmee raakten de poppen meteen aan het dansen. Japan dat het voor Mantsjoekwo opneemt, beweert, dat Bolohoi en Senoefa tot het Mantsjoek- wosche tfrondgeb'ed behooren. De Rus sen echter meenen aan de hand van oude kaarten te kunnen bewijzen, dat ze al sinds menschenheugenis Russisch be zit vormen. Vanmorgen vroeg werd u't Tokio ge meld, dat de Japansche ambassadeur te Moskou mets meer of minder dan een ultimatum zou hebben overhandigd, waarin 24 uur werden „toegestaan", om de beide eilandjes te ontruimen. Zooals reeds zoo vaak bij kwesties tusschen Ja pan en Rusland geschiedde, kwam er even later echter een „verduidelijking" van het bericht, welke de sensationeele pit er gelukkig aan ontnam. Van een ultimatum is geen sorake: wel heeft de Japansche regeering de ontruiming geëischt doch zonder een termijn te stellen. En volgens een derde bericht zou de woordvoerder van den Japanschen generalen staf reeds verklaard hebben, dat men er te Tokio nog lang niet aan toe is, om een herovering der eilandies te overwegen. Nader wordt intusschen gemeld, dat op de Amoer een Russische kanoneer boot is beschoten. Men zie de laatste berichten. DE STAND DER BEWAPENING. De minister voor de coördinatie der defensie, sir Thomas ilnskip, heeft gister in een vergadering van meer dan dui- z'end Londensche zakenlieden enkele mededeelingen gedaan over den huldi gen stand der Britsche bewapening. Hij verklaarde o.a., dat Je paraatheid van de vloot veel grooter is dan twaalf maan den geleden. Groote voorraden stook olie zijn reeds opgehoopt. Er zijn voor zieningen getroffen, teneinde indien de nood aan den man mocht komen, over voorraden van de belangrijkste grond stoffen te kunnen beschikken. Voorts zijn maatregelen genomen om de levens- middelenvoorraden des 'ands te ver- grooten.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1