GOESCHE COURANT- PRINSEN-BAL W.Od€ PI6I3 DE VRIJHEIDSBOND BANKROET. PAVILJOEN WANDELPIER «IBliERlffilT. ZEELAMD. BINNENLAND. NUMMER 150. TWEE BLADEN. DINSDAG 29 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. HEDENAVOND GROOT De verjaardag van Prins Bernhard. MIDDELBURG. $twwci<*l£ MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per icwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, 5»g ez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op eanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie (39 - Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. ?0 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DWAAS EN GEVAARLIJK OPTIMISME. Een nederlaag der liberalen die een overwinning is voor den liberalen staat. (Mr. Wendelaar in „Het Libe rale Weekblad" van 4 Juni.) En zoo levert deze stembusuitslag niets op, dat een gevaar voor den liberalen staat moet worden. Dat kan ons reden tot voldoening geven. (Idem.) Moet men zich er nog over verwon deren enverheugen dat de libe rale lijst, vergeleken bij de Raadsver kiezingen, slechts met 2000 stemmen is achteruit geloopen. (Amsterdamsche verkiezings klanken in „Het Liberale Weekblad" van 4 Juni.) Zoo is er, alles bijeen genomen, geen aanleiding tot overdreven pessimis me Bte. in „De Vrijheid" van 2 Juni) Men schrijft ons uit den Centralen Liberalen Kring: De leden der Liberale Staatspartij die met spanning afwachtten wat hun lei ders hun na den verkiezingsdag zouden te zeggen hebben, kregen tot hun niet geringe verbazing op den 27sten Mei een nummer van het Liberale Weekblad thuisgestuurd, dat.... vóór dien ver kiezingsdag was geschreven en welks hoofdartikel bestond uit een soort „na beschouwing" in het luchtledige, een verzameling van gemeenplaatsen, op niets gebaseerd, omdat toen dit artikel geschreven, gezet en gedrukt werd de uitslag van de verkiezingen nog niet bekend was. Wie hadden verwacht en wie deed dit niet? dat men dit nummer van het blad één dag vóór de verkiezing zou hebben doen verschijnen, als een laatste, en voor de hand liggend, propaganda-middel, zijn bedrogen uit gekomen. Het was een dwaze vertoo ning, die ook algemeen als zoodanig ge voeld is, getuige o.a. een scherp entre filet in de (liberale) „Middelburgsche Courant." Een week later verscheen „De Vrij heid" en nóg een dag later „Het Libe rale Weekblad Wie hadden verwacht daarin de tale der werkelijkheid te vin den kwamen bedrogen uit. De citaten uit beide nummers dier bladen hierbo ven gereproduceerd, zijn daar om dit te bewijzen. Wéér heeft men de nederlaag, men mag zeggen: de débacle van de Liberale Staatspartij trachten te verdoezelen in termen van een dwaas en gevaarlijk op timisme. Wéér heeft men zijn toevlucht gezocht in een aantal niets-zeggende gemeenplaatsen, resulteerend in een aantal „verklaringen" die hoe logisch en schijnbaar-aanvaardbaar ook ge construeerd dit ééne feit niet zwart- op-wit geven: dat, wanneer de Liberale Staatspartij zóó voort gaat, hare alge- heele verdwijning uit het parlementai re leven over vier jaar te verwachten is. Wanneer de exponeerende partij-leden dit inet willen zeggen, dan doen w ij dit. En wanneer deze niet willen inzien dat de „overwinning voor den liberalen staat" een slag in de ruimte is, een niets zeggende terminologie, dat er geen, maar dan ook geen énkele „reden tot voldoening" is, dat er niets is om zich over te „verheugenen dat het pessi misme omtrent de toekomst niet genoeg overdreven kan worden, dan zullen w ij dat zeggen. Uit liefde voor den liberalen staat en voor de liberale idee en als waarschuwing, als bitter-ernstige waar schuwing aan de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Wanneer de partij-voorzitter, met de vriendelijke bedoeling iets aangenaams te zeggen, verklaart dat de nederlaag der liberalen een overwinning is voor den liberalen staat, dan zegt hij on gewild en onbedoeld het verschrik kelijkste wat hij in zijn functie zeggen kan. Dan zegt hij niet meer of minder, dan dat voor het bereiken van de libe raliteit van den staat de Liberale Staats partij gemist kan worden en dat er dus geen enkel bezwaar tegen kan be staan.... de Liberale Staatspartij te doen verdwijnen. Mr. W. Verkade heeft in De Groene Amsterdammer (29 Mei) het zelfde gezegd wanneer hij daar schrijft: De eenmaal zoo machtige liberale partij zal thans in de Kamer niet eens meer een reglementaire fractie zijn. Wij achten dit geen groot verlies, de partij heeft zich, ondanks de zeer waardevolle figuren, die uit haar mid den voortkwamen, sedert 1920 in de groote lijn gekenmerkt door een on-j vruchtbare negativisme tegenover al- le sociale en economische structuur- veranderingen. De liberale gedachte in den zin van de Thorbeckiaan- sche is echter te sterk in ons volk j doorgedrongen, om verloren te kun- j nen gaan, maar zij werkt voor dezen j tijd geenszins minder bij Vrijzinnig- j Democraten, Christelijk-Historischen, j bij Colijn en breede stroomingen in de j S.D.A.P. elk met zijn eigen accent en tot zekere hoogte dan bij de li- beralen; die haar meer als theorie bewaarden dan als practijk op de vraagstukken „van dezen leeftijd" uitdroegen. Onmiddellijk aannemend dat mr. Wendelaar de uiteindelijke beteekenis zijner woorden niet heeft overwogen en ook niet zoo bedoeld heeft, is een der gelijke uitlating voor den lezer ervan, die even dieper doordenkt, onstellend door de vernietigende conclusie waar toe zij logisch leidt. En in tweede in stantie is zij in haar onbedoeldheid en dus: oppervlakkigheid, een symptoom voor het gemak waarmede men in lei denden liberalen kring tirades en holle woorden neerschrijft en uitspreekt, zelfs op een oogenblik waarin slechts behoef te bestaat aan woorden vol zin voor de werkelijkheid. Over het algemeen hou den wij er niet van een overigens niet door ons gerespecteerden tegenstander ten voorbeeld te stellen, maar hier moet het ons toch van het hart dat ir. Mus- sert in zijn na-verkiezings-artikel in „Volk en Vaderland" de nederlaag die zijn partij geleden heeft, flinker onder het oog gezien heeft dusdoende van meer werkelijkheidsbesef heeft blijk ge geven. Het is gemakkelijker post factum en als stuurman-op-den-wal richtlijnen aan te geven en te zeggen hoe het dan wèl moet, dan zélf op de commandobrug te staan en het benarde schip in veilige ha ven te loodsen. Dit zij bij voorbaat toe gegeven, wanneer wij hier enkele op merkingen gaan maken. De eerste daarvan moet de beant woording zijn van de vraag: hoe komt het dat de Vrijheidsbond zulk een ne derlaag geleden heeft? Naar onze stellige overtuiging: niet doordat de liberale ideologie op zich zelve geen trekkracht meer bezit. Doch wèl: doordat de „Vrijheidsbond' deze ideologie niet voldoende in de praktijk heeft gebracht. Met dit niet voldoende is hier vooral bedoeld: niet voldoende duidelijk voor de massa. Dat wil zeggen: niet positief en langs de voor het volk zichtbare lijnen van een principieel en dóór alles heen gevolgd practisch werk schema (in den vorm van een urgentie program). Vooral op dit zichtbare dient de nadruk te liggen. Het vooronderstelt propaganda. En van propaganda-maken heeft de „Vrijheidsbond" zelfs geen korstje kaas gegeten. Propaganda ma ken behoeft niet „ordinair" en niet op portunistisch te zijn. Maar het vereischt wèl slagvaardigheid, activiteit, de an deren vóór willen zijn, zich de kaas niet van het brood laten eten. Het vereischt zin voor actualiteit, voor besef van wat de massa op een gegeven oogenblik be zig houdt en van de noodzakelijkheid zulke actueele kwesties, die de men- schen bezig houden, in het geding te brengen met liberaal accent. Voor zoo ver wij kunnen nagaan is dit twee keer geschied: eerst met de zaak van 't ver krijgbaar zijn van „Der Stürmer" in het Amsterdamsche N.S.B.-filiaal, en de tweede keer met mr. Boon's Ópen Brief aan dr. Mengelberg, Een dergelijk „zich toe-eigenen" van hangende kwesties behoeft in het geheel niet in strijd te zijn met fatsoen". Want die kwesties op zich zelve zijn het ten zeerste waard behandeld te worden. Waarom zou dat d,an niet in liberalen geest kunnen ge schieden? En hoe dikwijls is dit niet verzuimd? Hoe dikwijls hebben liberale afgevaardigden niet die gelegenheid aan anderen overgelaten? Hoe vaak hebben zij hun vrag'enrecht en hun recht van interpellatie niet verwaarloosd, wanneer zij dat hadden künnen han- teeren? Deze verkiezingsuitslag heeft voor de zooveelste maal bewezen dat de „Vrijheidsbond" geen contact heeft met Eerst dan leert men de liefde zijner ouders kennen, als men zelf kinderen heeft. de massa des volks, Wij zijn en wij blijven er van overtuigd dat de liberale idee dit wèl heeft, althans kon heb ben, wanneer zij maar werd „gehan teerd" door mannen die contact met die massa hebben. Wij verstaan daar onder n et goedkoope populariteit, of de massa naar den mond praten. Zóó dom is het volk niet dat het zulk con tact niet onmiddellijk „door heeft" en ver,acht. Maar Colijn en Oud hebben het bedoelde contact wèl, terwijl juist hèn bezwaarlijk verweten kan worden dat zij een goedkoope populariteit zouden hebben nagestreefd. Maar en dit moet nu maar eens heel duidelijk gezegd worden de meeste „groote figuren" van den Vrij heidsbond hebben geen enkele aanra king met de nwssa, zij weten niet wat er in de massa leeft, zij weten zelfs niet wat de massa is. Zij zijn respec tabele figuren, door -en-door fatsoenlij ke mannen, maardie zich blind staren op hun eigen minimaal kleinen kring. En die niet begrijpen dat het .allergrootste percentage van het volk, v.an ieder volk, bestaat uit eenvoudige menschen, die niejt in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen en die gêen lid van „Groote Club" of „Witte" zijn. Wij hebben ons een weinig populair en gemeenzaam uitgedrukt, om eens héél duidelijk te zeggen waar het op staat. Het is n de eerste plaats dit feit, dit volslagen vervreemd zijn van de massa, d,at er toe leidt, dat men geen vat op die massa heeft. In tweede instan tie heeft deze vervreemdheid geleid tot een gemis aan warm-menschelijk sociaal gevoel in de Liberale Staats partij, heeft op de partij het stempel gedrukt van „werkgeverspartij", van de exponent van het meest onontroer bare economische egoïsme. Wij zeggen niet dat dit stempel terecht op de par tij gedrukt wordt, maar wèl zeggen wij met overtuiging dat het begrijpelijk is dat dit geschiedt. Zelden of nooit is het voorgekomen dat liberale woord voerders zich ook waar dit in het geheel niet ten onrechte zoude ge schied zijn plaatsten naast den werknemer. Wij herinneren öjns geen geval, dat het streven v,an den werk nemer naar verbetering van zijn mate- rieelen toestand door „Vrijheidsbond- sche" exponenten niet bij voorbaat met wantrouwen is beschouwd, dat deze „Vrijheidsbondsche" exponenten zulk, waarlijk niet altijd ongerechtvaar digd streven, niet onmiddellijk kwali ficeerden als gevolg van de meest plat- materialistische hebzucht. De „Vrij heidsbond" terecht de klassenstrijd verwerpende, heeft zich niettem'n te zeer uitsluitend tot woordvoerder eener bepaalde in casu: de bezittende klasse gemaakt, om te kunnen ver wachten, dat hij nog contact zou kun nen hebben met de niet-bezittende klas se, dat is: met het volk. Dat is voort zou vloeien uit de li berale ideologie is moeilijk vol te hou den in het gezicht harer historie. Man nen als Van Houten en Treub zijn als het ware de symbolen v.an het tegen deel. Wie zich slechts richt tot en naai de kleinste minderheid des volks heeft niet het recht te verwachten dat hij in grooteren kring „Anklang" zal vinden. En zoolang de Vrijheidsbond dit doet zal haar aanhang steeds verminderen. Want deze kleinste minderheid wordt steeds kleiner bovendien. Men behoeft geen n,ationaal-socialistische sympha- thieën te koesteren om te erkennen dat de denkbeelden omtrent de sociale structuur der menschheid zich gewijzigd hebben, dat het besef eener zekere ge lijkheid der menschen zich baan heeft gebroken, óók in die kringen die ex origine geacht zouden kunnen worden die gelijkheid-in-zekeren-zin te ver werpen. Dit besef is ongetwijfeld het minst doorgedrongen in den kring waar uit de „Vrijheidsbond" zijn aanhang re- cruteert. Geen enkele politieke partij1 óók de „deftige" Christelijk-Histori- sche niet is in haar menschenmate- riaal zóó eenzijdig georiënteerd ,als de „Vrijheidsbond." Nogmaals: in de libe rale ideologie is daarvan de oorzaak niet te zoeken. Wèl in hare, wij zou den willen zeggen, „dagelijksche" in terpretatie. Daarom ook is een chris- telijk-historische een anti-revolution- naire, een vrijzinnig-democratische ar beider geen anomalie, doch een lïbe- (Ingez. Med.) rale arbeider wèl (de sporadische uit zonderingen zijn daar om den regel te bevestigen). Géén politieke partij in Nederland is zóó conservatief als de „Vrijheidsbond", Dit is slechts de constateering van een v.aststaand feit en allerminst een pleidooi voor oppor tune „vooruitstrevendheid." Wèl voor „menschelijker" soepel heid, waaraan liberale beginselvastheid niet in den weg behoeft te staan. In tegendeel! Wie diep in de oorzaken van den Vrijheidsbondschen teruggang wil tre den zou verre buiten de beperktheid v,an een dagblad-artikel moeten gaan. Dies konden wij slechts enkele hoofd momenten van de oorzaken-complex van dien achteruitgang en dan nog zéér schematisch aanroeren. De directe conclusies voortvloeiende u:t het voorgaande is: De „Vrijheidsbond" her-oriënteere zich. op de onaangetaste basis der li berale beginselen. Deze her-oriëntatie kan niet anders geschieden dan door nieuwe menschen, Hoe ondankbaar dit ook klinke: wil de „Vrijheidsbond" niet ten eenenmale gedoemd zijn ten onder te gaan, dan moeten allen die thans zijn leiding voe ren terug treden en plaats maken voor een geheel nieuwe le:ding. Deze nieuwe leiding zal moeten be ginnen met ook in de lag'ere organen van de partij schoon schip te maken. Het afdeelingswerk zal te eenenmale moeien worden gereorganiseerd, de partij-apparatuur moet van onder op zonder aanz:en des persoons worden vernieuwd. Dit alles op den grondslag van een actueel en practisch liberaal werkpro gram voor de komende parlementaire periode. Er zal, als het ware, een nieuwe li berale partij hoe klein over-gens ook, maar hecht-goed-georganiseerd en tot den strijd bereid, moeten gebouwd worden op de ruïne van den huidigen „Vrijheidsbond". De moedige erkenning van den hui digen ruïnetoestand is daarvoor eerste eisch. Daarom is het thans tot uiting ge komen kwasi-optimisme dwaas en ge vaarlijk. Zanghulde voor het paleis Soestdijk. Gisteravond hebben reeds een 20-tal zangvereenigingen en eenige muziekge zelschappen een zanghulde gebracht voor het paleis Soestdijk, ter gelegen heid van den verjaardag van Prins Bern hard. De muziekvereeniging „Ons Genoe gen" uit Garderen, in boerencostuum en op klompen, speelde twee coupletten van het Wilhelmus, welke door de dui zenden belangstellenden uit volle borst werden meegezongen. Aan het einde van het tweede couplet vertoonde Prinses Juliana zich voor een der ramen van de eerste verdieping en wuifde de wachtende menigte toe. Tot slot speelde de muziek nog een potpourri, samengesteld uit den Lippe- Detmold-marsch en verschillende vader- landsche liederen. Gasten ten paleize Soestdijk. Gisteravond zijn met den D-trein, wel ke om 7.24 uur in Amersfoort binnen kwam, uit Duitschland aangekomen ba ron Von Cramm met zijn echtgenoote. Baron en barones Von Cramm hebben heden ten paleize Soestdijk den verjaar dag van Prins Bernhard gevierd. Te Den Haag. In de residentie werd druk gevlagd en velen hadden 'n feestelijke vlaggenver- siering aangebracht. Ten paleize Noord einde lagen registers ter teekening, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Verder waren er muziekuitvoerin gen, carillonbespeling, bijeenkomsten enz. In de avonduren zouden open bare gebouwen en het vredespaleis ge ïllumineerd worden. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige W. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk nog eenige regen, koeler. UKKEL. Matige oi vrij sterke wind uit N, tot N.W. richtingen, afwisselend heldere en zwaar bewolkte hemel, plaat selijk regen en misschien onweer, ma tige temperatuur met een nachtelijk mi nimum van ongeveer 8 graden. o Di. 29 Juni. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 23 h 39; onder: 10 h 54. L.K. 1 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Di. 29 5.37 17.50 11.51 24.31 Wo. 30 6.21 18.35 12.32 Do. 1 7.09 19.28 1.17 13.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater, Di. 29 7.25 19.43 12.59 Wo. 30 8.05 20.23 1.29 13.40 Do. 1 8.49 21.07 2.14 14.32 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veve 38 min. later (S springtij). DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 7 tot en met 12 Juni bij gesubsidieerde vereenigingén met werkloozenkas wa ren aangesloten 462.100 personen (de landarbeiders met 75.300 leden zijn hier in niet begrepen). Van deze 462.100 verzekerden was 23,4 geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 24 tot en mét 29 Mei 1937, was dit percentage 23.8). Het werkloosheidspercentage voor geheel werkloozen was in de eerste ver slagweek van de maand Juni in de laat ste jaren als volgt: 1934 23.0 1935 27,2 en 1936 29.0 Bij 1054 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 12 Juni 1937 in totaal 333.800 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 316.400 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 317.546 werkloos, onder wie 304.720 mannen. Het aantal werkloozen onder de ingeschrevenen bedroeg omstreeks 70.000 minder dan in de overeenkomsti ge week van 1936. De bodewagens op de Markt. Het bestuur van de Vereeniging Han delsbelang heeft z'ch met een adres gericht tot B. en W„ waarin het wijst op de bestaande vrees van een even tueel verbod tot het plaatsen van bo dewagens op de Markt. Naar aanleiding hierv.an wil het be stuur niet nalaten evenals het dit eeni- gen tijd geleden reeds deed, haar mee ning in deze kenbaar te maken en de bezwaren verbonden aan een eventu eel verbod in het licht te stellen. De bodewagens toch zijn een tradi tioneel deel v,an het dagelijksche markt- aspect geworden. Zij geven vertier op de weekdagen en bovendien brengen zij een niet te verwaarloozen stuk Mid denstandswelvaart in de stad door de orders welke via de bodes in Middel burg worden geplaatst en uitgevoerd. Men hoede er zich daarom voor deze bron van inkomsten te bemoeilijken, zoowel in het belang der bodes als in dat der Middelburgsche neringdoenden. Voorts meent het bestuur te mogen veronderstellen dat het tijdstip waarop de bodewagens op de Markt staan nl. van ongeveer 12 tot ongeveer 3 uur niet zóó overwegend bezwaarlijk is. dat daardoor ingrijpende maatregelen zouden worden gerechtvaardigd. Ook wil het bestuur nog wijzen op het gelukkige feit, dat uit de wagens staande op de Markt nimmer iets wordt ontvreemd niettegenstaande het ont breken van een spec'ale bewaking, die ook nimmer noodig was, Dit is zeer ze ker mede een gevolg van de stand plaatsen midden in het drukke cen trum. Zouden nu de bodewagens een stand plaats elders krijgen, dan zal het de vraag zijn, of men zonder extra-kosten voor bewaking ook even zeker is van de veiligheid der goederen. Het bestuur spreekt dan ook ten

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1