Per autowoonwagen door de Sahara. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. BLAt VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 28 JUNI 1937. No. 149. MIDDELBURG. GOES. De Zeeuwsche Landdag van den B. V. L. De nieuwste officieele foto van Prins Bernhard der Nederlanden i <I/Li Engeland's buitenlandsche politiek. In het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Eden verleden Vrijdag vinnige cri- tiek op zijn buitenlandsch beleid moeten aanhooren. Menschen als Lloyd George zijn van meening, dat Engeland nog steeds veel te veel moderatie met de fas cistische mogendheden heeft. Lloyd George zou willen, dat te Londen nu maar eens duidelijk te verstaan werd ge geven, dat het uit moet zijn met de on behouwen politiek van Duitschland en Italië. Als de Engelsche regeering de tanden liet zien, zouden Hitler en Mus solini wel in hun schulp kruipen, zoo meent hij. Men durft te Londen en Ber lijn telkens zoo'n grooten mond opzet ten, omdat de ervaring in de afgeloopen jaren geleerd heeft, dat Engeland toch niets doet dan hoogstens een beetje grommen, Lloyd George is nooit een bijster be dachtzaam mensch geweest. Met het klimmen der jaren schijnt hij nog eerder luidruchtiger dan rustiger te worden. Maar dat neemt niet weg, dat zijn op vatting door velen in en buiten Enge land gedeeld worden. Men heeft de re deneering van Lloyd George al vele ma len eerder hooren verkondigen. Als de Britsche leeuw zijn klauwen maar eens zou laten zien en zijn manen schudden. Het lijkt ons wijs beleid, dat de Brit sche leeuw zich daarvan tot dusver ont hield. Er zijn omstandigheden, dat der gelijke demonstraties nuttig effect kun nen sorteeren. Bij wijze van uiterste noodzaak. Maar zoover is het in Europa nog niet gekomen. De buitenlandsche politiek van Duitschland en Italië kan geenszins van dien aard heeten, dat de vrede er nu maar voor op het spel moet worden gezet. In het bijzonder wat den Spaanschen burgeroorlog betreft, geldt dit. In de hulp, welke Duitschland en Italië aan Franco hebben verstrekt, zit een element van onbekooktheid: men heeft te Berlijn en Rome aanvankelijk niet voldoende gerealiseerd, dat de Spanjaarden Spanjaarden zijn en blijven, m.a.w., dat Franco, mocht hij de over winning behalen, zich zeer waarschijnlijk minder verplicht zal gevoelen Hitier en Mussolini tegenprestaties voor hun hulp op te leveren dan zij verwachtten. Daar in kan een verklaring zitten voor het dan toch wel tamelijk verwarde beleid, dat Duitschland en Italië ten opzichte van Spanje in toepassing brengen. De doelbewuste politiek van Engeland, van den beginne af ingegeven door den wil, den Spaanschen burgeroorlog deugdelijk op het Iberisch schiereiland in te per ken, steekt hier gunstig bij af, ook al moge ze dan oppervlakkig bekeken, soms den indruk van een zekere zwakte hebben gewekt. Men vergete niet, dat de Engelsche vasthoudendheid in werke lijkheid een groot struikelblok voor de Duitsche en Italiaansche interventie heeft gevormd. Rome en Berlijn durfden het dan toch maar niet aan hun sympa thie voor Franco al te zeer op de spits te drijven. Het blijft denkbaar, dat ze gelijk Zaterdag op deze plaats is gezegd alsnog naar een gelegenheid uitzien, om openlijk in te grijpen. De rustige, be dachtzame politiek van Londen (die nu weer probeert het ontstane gat in het controle-stelsel met Engelsche oorlogs schepen op te vullen) lijkt dat echter opnieuw heel moeilijk, zoo niet onmoge lijk te zullen maken Men vergete ook niet, dat Duitsch land en Italië achter de diplomatieke schermen wellicht aan veel grooter En- gelschen druk bloot staan dan Lloyd George kan vermoeden. Wij gelooven met den liberalen staatsman, dat geen der fascistische mogendheden erg ge brand is op een oorlog tegen Engeland, Frankrijk en Rusland. Maar een open lijke prikkeling der Berlijnsche en Ro- meinsche zenuwen door de klauwen van den Britschen leeuw, zou Hitler en Mus solini toch wel degelijk in de stemming kunnen brengen, welke Europa ver schrikkelijk duur te staan kon komen. In dictatoriaal geregeerde landen zit ten nu eenmaal heel wat minder remmen ii). door i. F. O. HUESE. Den volgenden dag zijn we al spoedig op Engelsch gebied, wat je het eerst merkt aan de wegwijzers waarop de af standen in mijlen staan en aan de meer complete kleedij. De inboorlingen mogen in Britsch gebied niet zonder hemd loo- pen, wat behoudens voor de zedelijkheid ook weldadig werkt voor de fabrieken van goedkoope katoentjes! We komen meer en meer in g'rootere bosschen en er zijn zelfs uitgestrekte moerassen, zoo dat we kinine gaan slikken. Af en toe rijden we er midden door, over een weg van boomstammen; er zijn mooie witte steltloopers, groote zwermen torteldui ven, en allerhande prachtig gekleurde 'kleinere vogels. De vochtige hitte is vrij wat moeilijker te verdragen, dan de heete woestijnwind, alhoewel de ther- moter slechts 90 gr, wijst. Den laatsten nacht hebben we hevig te lijden van in Vrijaf op den verjaardag van den Prins der Nederlanden, De minister van defensie heeft bij le gerorder 'bekend gemaakt, dat de ver jaardag van Z.K.H. Prins Brnhard op de zelfde wijze zal worden gevierd als ge bruikelijk is voor dien van H.K.H, Prin ses Juliana. \Aan het personeel kan derhalve op dien dag, voor zoover de dienst zulks toelaat, des middags vrijaf worden ge geven. Minister Slotemaker doctor honoris causa. De prptestantsch-theologische faculteit van de universiteit in Praag heeft aan minister Slotemaker de Bruine het eere doctoraat in de theologie verleend. Geldverkeer met België. Het maximumbedrag is verlaagd van 2000 tot 1600 belga's voor postwissels en quitantie-zendingen naar België en voor verrekenzendingen en- postpakket ten uit België. Eveneens voor verreken zendingen en- pakketten naar België, in dien de daarop ingevorderde bedragen op een postrekening daar te lande moe ten worden gestort. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR HET WEGVERKEER. Op 4 Juli a.s. zullen er voorrangswe gen zijn. Dit beteekent, aldus schrijft de K.N.A.C., dat in ^tal van gevallen de re gel „rechts gaat voor" niet meer zal gel den. Van dien datum af, zal men bij het kruisen of het oprijden van een voor rangsweg, het verkeer op dien weg den voorrang dierten te verleenen, al komt men ten opzichte van dat verkeer, ook nog zoo zeer van rechts. Opletten zal de boodschap zijn! Na dert men een voorrangsweg, dan wordt dit aangegeven door een driehoekig bord, waarvan de punt naar beneden wijst. Het bord is wit met rooden rand, het beteekent: „Vaart verminderen uitkijken en stoppen als het verkeer op den voorrangsweg dit gebiedt". De voorrangswegen worden aangege ven door een vierkant bord, waarvan het middenveld oranje is en de rand wit, terwijl één van de punten van het bord naar beneden wijst. Bovendien zijn de koppen van de afstandspaaltjes langs de voorrangswegen oranje geverfd. PLAATSING VAN ONDERWIJZERS IN OVERHEIDSBETREKKINGEN. Uit Den Haag' wordt gemeld: De mannelijke Nederlanders, die in het bezit zijn van de akte van bekwaam heid als onderwijzer, en die deze akte hebben behaald vóór 1 April 1937, zullen voor zoover zij niet als onderwij zer in vasten dienst zijn geplaatst of ge plaatst geweest, en zij den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36e levensjaar nog niet zijn ingegaan, des- gewenscht zooveel doenlijk in voor hen geschikte betrekkingen in overheids dienst buiten het onderwijs worden ge plaatst. Een regeling dienaangaande, geldende voor de plaatsing in dienst van het rijk, zal dezer dagen in de Nederlandsche staatscourant worden bekend gemaakt. De besturen van provinciën en gemeen ten worden uitgenoodigd op overeen komstige wijze te handelen, Degenen, die van deze regeling ge bruik zouden wenschen te maken, kun nen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot den directeur van het centraal capi- tulantenbureau te 's Gravenhage, Raam- weg 3. op de oorlogsmachine dan in democra tische staten. De Engelsche buitenland sche politiek moge naar buiten slap schijnen, wie zich in haar aard verdiept, komt tot de conclusie, dat ze achteraf naar alle waarschijnlijkheid uiterst ver standig zal blijken te zijn geweest. In de Londensche taaiheid wordt heel wat van het zenuwachtige élan uit Berlijn en Rome geneutraliseerd. Zou dat niet be ter zijn dan dat Londen zich ook aan zoo'n élan overgaf en men als 't ware -tegen elkaar ging opbieden? gewandsstoornissen, wat je energie vrij gauw sloopt, en zoo hangen we de laat ste 150 km als twee geknakte lelieën in de cabine, maar bereiken tegen den mid- dag de groote stad Kano. Daar begint de spoorweg naar de kust en is een ge weldige drukte door den apenootjes- oogst. Er schijnt een hausse in te zijn, want het wemelt er van zwartjes op nieuwe fietsen en met nieuwe tropen helmen op. Na eenig bezoek ankeren we in het Railway Guesthouse, en nemen daar onderdak. Daar zullen we eens een ernstige palaver houden wat te doen. Onze vooras is verbogen en onze inge wanden werken nog steeds op topsnel heid. De hitte is er afgrijselijk vanwege de aanstaande kentering. Na vele infor maties blijkt, dat als de regentijd wat vroeg is we niet, na onze jachtpartij, langs hier (den koristen weg) kunnen te- rugkeeren. Alles wordt dan moerassig en heb je groote kans je wagen te verspe len, Zetten we door, dan moeten we nog minstens een maand de „brousse" in, en moeten daarna 2500 km omrijden, om over Bangui en Kamaroen naar Douala te gaan. Dat kan men wel doen in den regentijd. Na veel wikken en we gen geven we dat echter op. Wie slikken DE BEVOLKING VAN ZEELAND. Op 31 December 1935 bestond de be volking van Nederland uit 253.005 per sonen van wie 127.276 mannen en 125.729 vrouwen, er werden in 1936 gé boren 2313 mannen en 2182 vrouwen, er overleden er resp. 1198 en 1122; er ves tigden er zich \J407 mannen en 7939 vrouwen, er vertrokken resp. 8036 en 8633. Op 31 December 1936 was het aantal inwoners zoodoende 253.857, van wie 127.762 mannen en 126.095 vrouwen. Op Walcheren nam het aantal inwo ners van 67896 (33535 mannen en 34361 vrouwen) toe tot 68163 (33767 m en 34396 vr.) Op Zuid Beveland daalde het aantal van 51378 (25839 en 25530) tot 51341 (25561 en 25780). Op Noord-Beveland ging het aantal inwoners naar boven van 7496 (3864 en 3632) tot 7520 (3883 en 3638). In Oost-Zeeuwsch Vlaanderen was de stijging van 56854 (28659 en 28195) op 57273 (29002 en 28271). In West-Zeeuwsch Vlaanderen was ook een kleine vermeerdering waar te nemen en wel van 23756 (12402 m. en 11354 vr.) 23873 (12534 en 11339). De jaardag van Prins Bernhard, Het Pijperskorps „Juliana" vertrekt hedenavond niet te half acht, doch-te half negen uit de Singelstraat. Het programma voor de uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps op het Molenwater en niet op de Markt, zoo als Zaterdag gemeld is, geeft een keur van populaire nummers o.a. de caprice op het Duitsche Liedje ,,'s Kommt ein Vogel geflogen". Jaarrekening Gemeentewerken, De commissie van Financiën ver eenigt zich met de voorgestelde vast stelling der rekening 1936 der ge meentewerken. Zij merkt echter op, dat het verificatie-bureau naar aanleiding van de post „Magazijn" meedeelt, dat de voorraden niet gecontroleerd werden en dat dus aangaande de juistheid der opgaven betreffende deze voorraden geen verantwoordelijkheid aanvaard kan worden. Ook bij andere diensten treft de Commissie dergelijke mededeelingen geregeld aan. Zij meent, dat een goede controle ook de voorraden betreffen moet, al is .het niet in volledigen om? vang, maar minstens door steekproe ven. Zijn aan deze toch logische eisch onoverkomelijke moeilijkheden verbon den? zoo vraagt de commissie. Het is B, en W. bekend, dat het ge bruikelijk is in accountantsrapporten 'n dergelijke mededeeling ten aanzien van de voorraden als nu gedaan door het Verificat'iebureau op te nemen. Uiteraard is de bedrijfsleiding' zelve het beste in staat om de waarde van magazijn-goe deren te bepalen en zou een overlaten van die bepaling aan 'het Verificatie bureau weinig zin hebben. Aan steek proeven meenen B, en W. te dezer zake geen of slechts zeer geringe waarde te moeten toekennen, Na de officieele ontvangst der auto riteiten ten stadhuize, waarvan wij in ons vorig nummer nog een verslag op namen, werd de inwendige mensch ver sterkt door de genoodigden in „De Ko renbeurs" en in „Centraal", waar rappe handen voor een uitstekende bediening der gasten zorgden, en intusschen werd aan den Parallelweg met het opstellen van het défilé begonnen. Intusschen was de belangstelling op straat steeds groo ter geworden en toen de colonne zich in beweging zette stonden duizenden be langstellenden langs de geheele route geschaard. Het was een indrukwekkend gezicht de vele honderdtallen met hun vaandels en banieren voorbij te zien marcheeren. de teleurstelling, dat we te laat zijn en tevens, dat het riskant is naar de kust te rijden. In het Zuiden begint de regen tijd nog vroeger en ook hier hebben we de kans niet voor of achteruit te kunnen gaan. Dus laden we onze kar op den trein, en beloven ons zelf zoo gauw mo gelijk nog eens te gaan, maar vroeger in het seizoen. We hebben een stoffig'e. gloeiend heete treinreis naar Lagos, maar zien nog ontzettend veel interes sante zaken. Halverwege rijden we over den Niger, wat een imposante rivier is; op de meeste stations houdt men markt, als de trein passeert, het fototoestel werkt op volle kracht, In een hevige stortbui bereiken we Lagos, en na onzen wagen gelost te hebben, rijden we naar het kantoor van de Holland West Afrika lijn, waar we in onze druipende witte(?) kleeren een sensatie-volle entrée ma ken. Tot groote verbazing', spreken die twee gearriveerde zwervers goed Hol- landsch en we voelen ons reeds thuis. We moeten eenige dagen wachten op de „Maaskerk" en brengen dien tijd, in de ze gloeiende stoomketel, in gepaste lui heid door. Onze grootste prestatie is eens per dag' twee honderd meter te loopen naar de lagune, die de haven is (foto Ziegler) Precies half twee defileerden de land- stormers voorbij het stadhuis, waar de autoriteiten zich hadden opgesteld, en te twee uur arriveerde het hoofd van den stoet op de Schengeweide, die geheel voor de ontvangst der gasten en de de monstraties was ingericht. Voor de hoo- ge gasten was zelfs een speciale over dekte tribune gebouwd. Verder was er een groote consumptietent en zorgden luidsprekers er voor dat het gesproken woord voor de duizenden want de be langstelling was ook hier zeer groot verstaanbaar was. Na het uittreden van het korpsvaan del en het spelen van het le couplet van het „Wilhelmus" door de muziek, sprak de voorzitter van de Gew. Landstorm Commissie, luit.-kol. b, d. H. Bierman, een openingswoord Spr. heette de auto riteiten welkom en herinnerde vervol gens aan de moeilijke maanden in 1918, toen Nederland, met Zeeland voorop, pal stond voor het Huis van Oranje. Spr. wees voorts op de moeilijkheden, die ook thans weer in Europa dreigen en be sloot met zijn vertrouwen uit te druk ken, dat, als ook hier onverhoopt iets gebeuren mocht, alle landstormers zeker pal zouden staan voor het wettige gezag en het Huis van Oranje. (Uitroepen van instemming.) Vervolgens werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr, mr. J." W. Quarles van Ufford. Spr. zeide, helaas den land dag te Vlissingen niet te hebben kunnen bijwonen, doch de uitnoodiging van de zen landdag gaarne aanvaard te heb ben. Hij is getroffen door de zoo groote schare, die hier getuigenis af komt leg gen van haar liefde en eerbied voor H.M. de Koningin en haar trouw aan het ge zag. De B.V.L. heeft zich in Zeeland tot een krachtig instituut ontwikkeld, waar op men, als het noodig mocht zijn, niet tevergeefs een beroep zal doen Men leest in de bladen zooveel over de aan tasting der vrijheden, doch als men naar vele andere landen ziet, hoe daar elke vrijheid geknot is, vooral op geestelijk gebied, dan krijgt men oog voor de cul- tureele waarde en vrijheden van ons eigen land. Men heeft echter te beden ken, dat er naast vrijheid een sterk ge zag moet zijn en spr. wijst in deze op de waarborgen die ons Vorstenhuis ons biedt. De Vader des Vaderlands gaf in deze het voorbeeld, en door de vorsten en vorstinnen die na hem kwamen is dan en daar even rond hangen. De agent van het scheepvaartkantoor heeft een Zuid Afrikaansche echtgenoote, die ons een middag meeneemt naar de Inland- sche markt. Daar zijn allerlei rare zaken te koop, en vooral het kraampje met amuletten en medicijnen heeft onze be langstelling. Teruggekeerd in het hotel roeip ik een zwarte „boy" en. leg hem omstandig uit, dat ik diverse amuletten wensch; geef hem eenige shillings en vraag nog eens uitdrukkelijk of hij het goed begrepen heeft. Later bleek. me,, dat zoo'n zwartje zich schaamt voor dom aangezien te worden, omdat ze al tijd: ja, zeg'gen. Na een uurtje verschijnt hij meteen kleine schildpad in een rieten kooitje!-! We hadden den moed niet hem aan z'n verstand te bren gen, dat hij het er glad verkeerd had af gebracht, en zaten met „Toto" opge scheept. Gelukkig bleek de kapitein van de Maaskerk ze te kunnen gebruiken (niet voor soep) zoodat het diertje thans in een Hollandsch dierenpark verder zijn leven slijt. Eindelijk stoomden we huiswaarts en verbeterden aan boord ons lichaamsge wicht, dat in de Sahara een bedenkelijke knauw had gekregen. We deden diverse voorbeeld nagevolgd. Spr. wees dan op de vrijheden, vooral op geestelijk ge bied, die ons volk nog geniet, en hoe het in velerlei opzicht een voorrecht is, hier te mogen leven. Ook de 26e Mei van dit jaar was een succes voor hen die de vrijheden voor ons volk willen handha ven, al bleek er toch ook altijd nog een klein gevaar te dreigen. Spr. wees in deze op de waarde van den B.ViL. en besloot met een woord van hulde aan dit instituut en de uitnoodiging, nu het tweede couplet van het Wilhelmus te zingen. Nadat aan deze u'Tnoodiging spon taan voldaan was, werd nog het woord gevoerd door den voorzitter der Nat. Landst. Comm., luit.-gen. b, d. L. F, Duymaer v,an Twist. Spr. deelde aller eerst mede, dat minister De Wilde tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn, doch dat hij met zijn hart zeker in het door hem geliefde Goes aan wezig was. Spr. zegde dan alle mede werkers aan dezen landd,ag dank, met een bijzonder woord van dank aan overste Bierman en luitenant Eckhardt, bij wien de algemeene leiding berust. Spr. wees dan op de toestanden in Spanje, Frankrijk, Rusland, Duitsch land e.a., waar allerwege onrust heerscht, en al :s het hier zoo geluk- nig niet, toch dreigt er altijd gevaar van de zijde der revolutionaire ele menten. Ze krijgen hier echter geen kans. Het bleek ook op 26 Mei. Toch blijft waakzaamheid geboden, en dient wie kan zijn krachten aan den B, V. L. te geven. Het Nederlandsche volk is de Zeeuwen dankbaar voor hun steun en hun trouw, aldus spr. En mocht ooit ook hier gevaar dreigen, dan zult gij fiere Zeeuwen ongetwijfeld zeggen: af met de handen van Neder land, en handen-af ook van ons Vor stenhuis (applaus). Uw leuze zei, aldus besloot spr., trouw aan Koningin en Vaderland, tot in den dood! (applaus). Nadat nu het „Wien Nerfflandsch bloéd" gespeeld en gezongen was, na men onder algemeene leiding van luit. kol. Bruins de demonstraties een aan vang, We kregen figuurrijden van de motorrijders en de veld-artillerie te zien. Een vroolijk nummer stoeltje-rij den door Zuid Bevelandsche boeren, een springconcours, demonstraties van Vlissingsche matrozen, het rijden v,an de „Hongaarsche Post" met 12 paar den door wachtmeester Van Luyk, en havenplaatsen aan en ook Monrovia de hoofdstad der Negerrepubliek: Liberia. Daar zagen we nog iets aardigs. De boot gaat op 1J4 K.M, uit de kust voor anker en na eenig'en tijd zagen we een wonder lijk vormsel naderen. Toen het dichterbij kwam bleken het twee negerknaapjes, die een oucfe autobinnenband hadden opgeblazen en daarin hangende, naar ons. toe kwamen peddelen. Van Spanje zagen we alleen de noord punt, beleefden echter niets; in den Golf van Biskaje rolden we liefelijk, en in Havre scheen de zon. De Noordzee was ruw en guur en in Amsterdam trokken we onze dikke jas sen aan; we waren weer in het lieve vaderland. Reeds had 't beruchte Afri- kaheimweh ons te pakken en verlangden we terug naar de emdelooze, zonnige vlakten, naar de Hoggar de Brousse naar de statige Touaregs en de zorgelooze, lachende nikkertjes, naar de heele film, die zich in ©en maand tijd voor ons had afgedraaid. Alle inspanning, alle dorst en zweet, alle zand en afgrijselijke pistes hebben slechts tot resultaat: „Dat doen we nog eens." EINDE,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5