toviticiHfc GOESCHE COURANT - W.ode Pidi3 1829 Km BINNENLAND. ZEELAND. WEERBEBNHT. NUMMER 149. TWEE BLADEN. MAANDAG 28 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. OND. BRANDWAARBORGMIJ. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,.De Midd«lhurgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureaü voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND VAN TE i-mm MIDDELBURG Schelden is bijkans altijd een bewijs van gebrek aan woordenof aan ar gumenten. In het eerste geval werpt het een smet op des schelders taalkundig uit drukkingsvermogen, in het tweede ge val op zijn karakter, of, op z n minst, op zijn denkvermogen. Maar hiermede wil niet gezegd zijn, dat een scheldwoord altijd misplaatst zou wezen.. Het kan, dunkt ons, een enkele maal wel eens dienen om, kernachtig, een zee van gevoelens of een stormvloed van verontwaardiging onmiskenbaar duide lijk samen te vatten. Zooals wij verleden week reeds be richtten, heeft het groene blaadje dat al tijd achter de feiten aanloopt, dat na de verkiezingen uitkomt met beschouwin gen, waaruit blijkt dat de stembusuitslag voor hetzelve nog een gesloten bus was, en dat na de kabinetsformatie verschijnt met een hoofdartikel, hetwelk, even eens uithoofde van volslagen onbekend heid daarmede, op die formatie paste wederom gelijk de spreekwoordelijke tang op het even spreekwoordelijke varken, kortom: heeft „Het Liberale Weekblad" een aanvang gemaakt met de openbaring eener trilogie of artike- lentrits, onder den schoonen naam van „Wedergeboorte",, waarin gepoogd wordt „De Avondpost" en de „Middel- bugrsche Courant" met keur van woor den af te maken, in te zouten, te pepe ren, in de mosterd en de azijn te zetten en vervolgens naar de oorden der eeuwige liberale verdoemenis te ver bannen. Dat de elegante, over een wel versneden maar daarom niet minder ge niepige pen beschikkende broodschrij ver een fatsoenlijk liberaal journalist met eenig inzicht en eenige ruggegraat zou zich tot dit bedrijf niet leenen daarbij den bekwamen, journalistiek hoogstaanden oud-voorzitter van den Nederlandschen Journalisten Kring, den hoofdredacteur van „De Avondpost", den heer Hans voor een „liberalen re negaat" uitscheldt omdat Hans de p a r t ij waarin z.i. het liberalisme om hals gebracht werd den rug toe draaide is nog niet zoo heel erg; de wetenden weten wat hiervan te denken. Dat de schrijver van die hopelooze posthume apologie in-drieluikvorm ons, na door hem ex cathedra uit het eenig erkende en ware liberalisme uitgeworpen te zijn en tot verachtelijke „neutralen" omge doopt te wezen, verwijt dat het ons „al leen maar noodig schijnt onzen stok stuk te slaan op den liberalen rug", zij hem ook vergeven, al is het een grove en onwaardige miskenning van onze be doelingen. Dat hij zijn beschouwing II, na zijn pen op een wetsteentje gewet en daarna driemaal in de edik gedoopt te hebben, aanvangt als volgt: „In ons vorig num mer hebben wij eenige aandacht gewijd aan de kwaadwillige gewoonte van eenige pers-organen, die prijken of ge prijkt hebben met het liberaal etiket, om de liberale partij op het moeilijkste oogenblik van haar staatkundige ont wikkeling, ten bate der politieke tegen standers te beschimpen. Het waren vooral „De Avondpost" en „De Middei- burgsche Courant", die zich aan dit soort rinzige kritiek een roes dron ken"och, wie kaatst moet den bal verwachten, en wij vinden dit, al is het naar zijn zin even leelijk als misschien letterkundig mooi gezegd, toch ook nog niet zoo erg. Integendeel: het is ons in Liberalen Kring al reeds gebleken, dat deze schrijverij.... precies het tegenge stelde bereikt van wat zij beoogt! Maar wanneer de penvoerder voor het zoo deerlijk gefaald hebbende par tij-apparaat zich zoo vergeet, dat hij van ons durft te schrijven: „Hun tijdverdrijf gedurende de periode van copie- schaarste die op het openen der stem bus pleegt te volgen daarmede doelende op onze kritische beschouwing naar aanleiding der (hoeveelste?) ver pletterende nederlaag van het in den Vrijheidsbond georganiseerde liberalis me, dan kunnen wij voor onze veront waardiging géén woorden vinden al thans geen woorden die onze gevoelens adequaat zouden uitdrukken en niet het gevaar in zich dragen ons, zouden wij ze neerschrijven, met den strafrechter in aanraking te brengen. Wij hebben geschreven uit een ge prangd gemoed. Wijjiebben, en dat toch waarlijk niet op losse gronden, luider stemme gewaarschuwd: ziet Gij dan niet, dat het liberalisme in zijn huidigen organisatievorm al jaren lang bezig is naar den kelder te gaan? Uit liefde voor het liberale beginsel, hetwelk ons nu als voorheen, aan het hart ligt, uit vreeze voor den in zicht komenden totalen ondergang hebben wij het alarm signaal gegeven, en daar komt me dan een broodschrijvende voetknecht van de partijbonsjes en die durft daar neer te schrijven, dat wij, met ons benauwde hartebloed schrijvende, zulks gedaan hebben.... „uit tijdverdrijf gedurende de periode van kopijschaarste, die op het openen der stembus pleegt te vol gen!" Tegen zoo iemand voert men geen pennestrijd. Tegen zoo iemand verdedigt men zich niei.' Tegen zoo' iemand zegt men slechts zulk een kort en kernachtig goed-Ne- derlandsch woord en keert zich af, met medelijden om Jen man, die zich zoo verlaagt, met bekommernis om de par tij die tot zulke laaghartigheden haar toevlucht moet nemen om.de waar heid in haar schijnbare tegendeel te doen verkeeren. Prins Bernhard met zijn moeder in het Olympisch Stadion. Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard vergezeld van Prinses Armgard, het in ternationaal concours hippique in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij gewoond, waar de groote prijs van Am sterdam verreden werd. Ook Zondagmiddag heeft de Prins dit paardensporttournooi bijgewoond. Prins Bernhard verrichtte na afloop de prijs uitreiking. Opheldering is noodig. In verschillende bladen kan men thans de formuleering vinden, waarop, naar 't heet, de samenwerking met vrijzinnig democraten en liberalen in de nieuwe regeering moet zijn afgestuit. De formateur dr. Colijn moet n.l. in zijn ontwerp-program hebben geschre ven: „Bij de verschijnselen van verwarring, ook in ons volksleven nog merkbaar, wensch ik het beleid van het door mij te vormen Kabinet in de eerste plaats gericht te zien op beveiliging van de positief Christelijke grondslagen, met dien verstande, dat dit beleid berust op de staatkundige toepassing van de groo te grondwaar heden van het Christendom." Onder handhaving van ons, laten we zeggen „gevoelsbezwaar" tegen het ge bruik van het woord „positief" het welk, zonder aan dr. Colijns bedoelingen ook maar iets te kort te doen, vermoe delijk ook nog wel door een ander woord te vervangen ware geweest, en, ware dit niet mogelijk gebleken, dan toch zeker wel door naderen uitleg van den zin dier woorden, practisch aanvaardbaar te maken geweest zoude zijn wil het ons voorkomen dat de beoogde samen werking op deze zinsnede in het ont werp-program niet had behoeven, en dus niet had mogen, afspringen. Wij kunnen ons zelfs niet voorstellen, dat het hierop afgesprongen zou zijn. Daarom is opheldering noodig: is er een d u i d i n g aan deze woorden gegeven, die het den vrijzinnige beslist onmogelijk maakte, toe te slaan zonder terecht van karakterloosheid beschuldigd te worden? Het liberaal-vrijzinnige deel van het Nederlandsche volk heeft er recht op, dit te weten, want de vraag op wiens hoofd de schuld der mislukking van de ,,'breede basismoet komen, vindt hier in zijn beantwoording. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Tilburg: 1 doode. Op den weg tusschen Poppel en Arendonck (België) is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de ongeveer 30- jarige motorrijder J. van Helfteren uit Tilburg in een bocht v,an den weg ge slipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Met een verbrijzelden schedel werd de ongelukkige opgenomen. Het slachtoffer was vader van drie kinde ren. Franeker; 1 doode. Zaterdagnacht is op den rijksstraat weg onder Franeker een motorrijwiel gevonden met het lijk van zekeren S. Snel, wonende te Den Helder. Tot dus verre is v,an een aanrijding of een bot sing niets gebleken. Men speelt nooit beter de rol van een dwaas, dan wanneer men gelooft dat men buitengewoon wijs is. Vereeniging „Ziekenhuisvérpleging" in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de jl. Zaterdag te Terneuzen gehou den algemeene vergadering,* onder lei ding van den voorzitter den heer M. de Jonge, waren 10 van de 15 afdeelingen vertegenwoordigd. Het jaarverslag over 1936 gaf een dui delijk beeld van het werk en de groote vooruitgang der vereeniging. Dit ver slag gaf een toeneming te zien van het aantal bij de vereeniging aangeslotenen van ruim 2100, zoodat dit op 31 Decem ber jl. bedroeg 9901 (thans reeds ver over de 10.000). Er waren 353 gevallen behandeld met een totaal van 4505 ver- pleegdagen, waarvan in de ziekenhuizen te Terneuzen en te Oostburg resp. 1825 en 1062 en de overige dagen verdeeld over een 16-tal andere ziekeninrichtin- gen. Opgenomen werden 180 personen voor operatie, 173 voor andere geval len. Per 1000 leden waren er 35,7 geval len en van het totaal (n.l.) van het ge middelde) 3.57 De ziekenhuiskosten bedroegen 15101, per geval f 42. In tegenstelling met het jaar 1935, toen de financieele uitkolmsten minder gunstig schenen en waarvan door anderen mis bruik is gemaakt door met de schijnbaar ongunstige cijfers tegen de vereeniging propaganda te maken, waren de uit komsten over 1936 zoodanig, dat 5000 in het reservefonds kon worden bijgeschreven. De deelname in de dit jaar nieuw in gestelde fondsen B en C is zoo gunstig gebleken, immers reeds 2200 leden ga ven zich daarvoor op, dat besloten is met deze fondsen door te gaan. Zooals men weet geeft fonds B een aanvullen de verzekering voor operatiekosten tot een maximum van 60 tegen een pre mie van 3 cents per week en per lid, terwijl fonds C gelegenheid biedt voor een vergoeding van 100 per jaar (voor alle chirurgische en specialistische kos ten, foto's, bestraling enz.) tegen een premie van 8 cent per week en per lid Tot leden van het hoofdbestuur wer den herbenoemd de heeren M. Maas te Biervliet, J. Verlinde te Terneuzen, D van den Berg te Axel en J. M. Risseeuw te Schoondijke. In de controlecommis sie, vacature Van Dijke, werd benoemd de heer Weststrate te Terneuzen. In de begrooting voor 1937, die geen bijzondere aanleiding scheen te geven tot verschillen van meening of andere voorstellen, kwam geen verandering. Zij werd op 27550 goedgekeurd. De uitkeeringen werden onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag werden uiteraarc door verschillende afgevaardigden even zooveel onderwerpen ter sprake ge bracht, van minder belang voor buiten staanders. Alleen te vermelden is, dat elke afdeeling een correspondeerend lid zal hebben of aanwijzen, om alle te be handelen gevallen enz. aan het hoofd bestuur te melden, terwijl het hoofdbe stuur een ontwerp-reglement aan de af deelingen (regelende de haindelingen dier afdeelingen) ter beoordeeling za. zenden, terwijl ook een instructie aan de boden zal worden verstrekt Een der afgevaardigden bracht een woord van hulde aan het hoofdbestuur voor de flinke leiding en de goede be hartiging van de belangen der vereeni ging. Vereeniging van Christelijke verzorging van krankzinnigen. Volgens het jaarverslag van de Ver eeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland over 1936 moet weer een teruggang van het leden tal worden geconstateerd en wel met 132, waardoor het aantal leden en be gunstigers thans 3686 is. Het aanta corporaties bedraagt thans 41. Het aantal verplegers kwam van 66 op 68 en het aantal verpleegsters van 119 op 127. Op 1 Januari werden in de gestichts- verpleging verpleegd 290 mannen en 261 vrouwen, in de aangewezen afdeeling 108 mannen en 131 vrouwen, in de ge zinsverpleging 13 mannen en 7 vrouwen totaal 411 mannen en 399 vrouwen o: 810 patiënten. Op 31 December waren aenwezig in de gestichtsafdeeling 293 mannen en 355 vrouwen, in de aangewezen af dee-f ling 143 mannen en 157 vrouwen, in de gezinsverpleging 6 mannen en 14 vrou- wen, dus totaal 442 mannen en 426 vrouwen, samen 868 patiënten, een ver meerdering dus van 31 mannen, en 27 vrouwen, 58 totaal dus. Overleden zijn 29 mannen en 25 vrouwen. Het aantal verpleegdagen bedroeg j 308029, en wel 157423 voor mannen en 150803 voor vrouwen. De exploitatierekening van de stich ting „Vrederust" wijst een voordeelig saldo aan van 357. Het faillissement van M. van Bo ven, koopman en schipper te T e r Neuzen, curator mr, G. Tichel man, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Zonnestraal collecte. Dé speldjesverkoop en collecte voor „Zonnestraal" brachten Zaterdag ruim f 255 op. Nog wat te vereffenen. De politie alhier hield W. F. V. en P. de V. aan, die gesignaleerd stonden omdat zij resp. met den officier van ju stitie en met den ambtenaar van het O.Mj nog het een en ander te verrekenen hadden. Zij zijn hedenmorgen aan deze justitieele ambtenaren voorgeleid. Te Laat. De politie maakte proces-verbaal op tegen een schilder uit Vlissingen, die Zaterdag alhier een jongen na 1 uur werk liet verrichten. Ongeoorloofde arbeid. Tegen een autobusonderneming is proces-verbaal opgemaakt, wegens het doen verrichten van arbeid door een chauffeur op zijn vrijen Zondag'. Het éénrichtingsverkeer. Het schijnt voor vele weggebruikers nog altijd een heele toer te zijn te let ten op de nieuwe verkeersregelingen, met name op de alom aangebrachte dui delijke borden. Er vallen iederen dag bekeuringen en onder de verbaliseerden zijn vele inwoners van Middelburg. Wij zelf zagen dezer dagen een auto, die de Burg in verkeerde richting inreed en vervolgens de Langedelft en de St. Jan straat insloeg. Het ging hier om een in woner van Zeeland, althans de auto droeg de letter K. Donderdag 1 Juli as. te lt uur zal op het Molenwater, door den luitenant kolonel G. Berghuijs, commandant der S.D.O.A., de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst worden uitge reikt aan den meester geweermaker C. A, J. van Herwijnen. Dinsdag 29 Juni geeft de harmonie „Euphonia" een concert op de Groote Markt ter gelegenheid van den verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard. Aan vang half 9. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN DE HAVEN. De Zaterdag tot directeur van de N.V. Haven van Vlissingen benoemde heer F. P C. Mijs, is geboren 21 Maart 1901 te Rotterdam, alwaar hij de 3-jarige H.B.S. en de 5-jarige Hoogere Handels school heeft doorloopen. Na zijn studie aan de handelsschool is hij onderschei denlijk werkzaam geweest bij de Ned. Handel Maatschappij te Rotterdam, de Amsterdamsche Bank aldaar en de fir ma W. R. Bunge Co. In April 1921, in dienst gekomen bij de K.N.S.M., vertrok hij voor deze als employé naar West- Indië en na op verschillende harer kan toren diverse rangen te hebben door loopen, werd hij met 1 Jan. 1933 hoofd agent der K.N.S.M. te Cristobal in de Panama kanaal zóne. welke betrekking hij tot heden bekleedt. Hij had als zoo danig de algemeene leiding der zaken van de K.N.S.M. in centraal Amerika en Ecuador en de behandeling der zaken op het Panamakanaal, terwijl ook onder zijn directe leiding stond de kustdienst van genoemde maatschappij tusschen Cristobal en Guayaquil. Met verlof hier te lande, noodzaakten huiselijke gezondheidsomstandigheden hem in Europa te blijven. De vergadering van aandeelhouders gaf meteen den heer M. C, van Hall eer vol ontslag, met bijzondere opmerking van den voorzitter, dat deze op uitne mende wijze, met groot optimisme en energie en ijver en met tact en beleid zich van zijn taak had gekweten. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Aanvankelijk zwakke, veranderlijke wind, later toenemende wind uit W.-richtmgen, toenemende be wolking, met later kans op regen, met wellicht onweer in het Zuiden, aanvan kelijk warm, later koeler, UKKEL: Vrij schoon warm weer, met een nachtelijk minimum temperatuur van ongeveer 10 gr. Lichte kans op on weer, vooral in Zuid-België. Matige tot vrij sterke W. wind, bewolkte hemel, vermoedelijk regen, met lager tempera tuur. Ma. 28 Juni. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 23 h 20; onder: 9 h 40. L.K.: 1 Juli. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Ma. 28 S 4.56 17.08 11.12 23.48 Di. 29 5.37 17.50 11.51 24.31 Wo. 30 6.21 18.35 12.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Juni. Hoogwater. Laagwater. Ma. 28 S 6.48 19.04 12.19 24.48 Di. 29 7.25 19.43 12.59 Wo. 30 8.05 20.23 1.29 13.40 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Vee»-e 38 min. later (S springtij). ARNEMUIDEN. Onder groote be langstelling van binnen en buiten de ge meente, gaf onder leiding van den heer F. Buijs de muziekvereeniging Arne's Ge noegen, Zaterdagavond een goed ge slaagd zomer-avondconcert. Zeer in den smaak viel het voor de pauze opgevoer de stuk „De werkstakende muzikanten". Na de pauze trad het zangkoor „De Lustige Zangers", onder leiding van den heer P. C. van Maelsaeke op. Het zeer jonge koor zong zeer verdienstelijk en oogstte veel bijval. Tet gelegenheid van den jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, zal de muziek vereeniging Dinsdagavond een muzikale rondgang door het dorp maken. ARNEMUIDEN. Toen Zaterdagmor gen de te Middelburg woonachtige land bouwer K„ die onder deze gemeente met een grasmaaimachine bespannen met 2 paarden gras maaide zijn machine wilde schoonmaken, kwam de machine plotseling in beweging'. Gevolg was dat van een zijner vingers een stukje afge sneden werd. Na geneeskundige 'hulp te Arnemuiden verleend te zijn, werd hij per auto naar zijn woning gebracht. HET BADSEIZOEN 1937 BETER DAN 1936? DOMBURG. In het nummer van het Domburgsch Badnieuws van Zaterdag jl. schrijft de redactie over de verwach tingen van dit seizoen en zij doet dit aan de hand van vergelijkende cijfers over de nog niet bestelde kamers enz. op 27 Juni 1936 en 26 Juni 1937. Daaruit blijkt, dat in villa's en huizen nog te huur waren resp. voor Juli 81 en 86; eerste helft Juli 57 en 48; tweede helft Juli 17 en 6; Augustus 45 en 87; tweede helft Augustus 17 en 16, voor het geheele seizoen 155 en 99. Voor de nog te huur zijnde kamers in pensions gelden de volgende cijfers: Juli 14 en 28; eerste helft Juli niets en 10, tweede helft Juli niets en 3; Augustus 6 en 40; tweede helft 6 en niets; seizoen 171 en 132. Uit bovenstaande cijfers aldus het Badnieuws ziet men, dat zoowel wat betreft kamers en villa's en huizen als wat betreft kamers in pensions het aan tal te huur zijnde kamers voor het ge heele seizoen thans heel wat minder is dan in 1936 om dezen tijd; dat, wat Augustus alleen betreft, 1937 nog on gunstig afsteekt bij 1936 en dat er, wat Juli betreft niet zoo heel veel verschil is behalve dan, dat in de verbetering die

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1