IBIS SHAG Dobbel ma tin lebber... man! Wasdemonstratie ZEELAND. FHMNCIEELE BERICHTEN Dames BUITENLAND. SPORT. w%n™°[~de R-KA Staatspftii- Sü\d? Langeviele 62, Middelburg. BELG1E. HORS VAN AMSTERDAM, Een rumoerige betooging. A. VAN ROON. GOES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Markt Tabak - FRANKRIJK. DÜITSCHLAND ITALlë Z. AMERIKA. WEERBERICHT. De nieuwe minister van justitie werd op 10 Juni 1891 te Amsterdam gebo ren. Hij studeerde in zijn geboortestad in de rechten en promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschappen in het jaar 1916. Sinds 1919 Is hij advocaat en i procureur in de hoofdstad. Van 1920 tot i 1922 was hij secretaris van commissie mef de nieuwste Amerikaanse machines, XII van den Hoogen Raad van Ajrbeid. welke tot en met Zaterdag a.s. gehou- In 1929 werd hij lid van de Tweede K,a- den wordt in onze winkel 1930 is hij voorz tter van deze partij. 3 Na de benoeming van prof. Aalberse tot Aanbevelend, Wij maken U attent op de Eerste noteering is vorig'e koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. voorzitter van de Tweede Kamer, in 1936, treedt de heer Goseling als voor- j zitter van de R.K. Tweede Kamerfrac tie op. j Rectificatie. Ten onrechte blijkt ons gisteren de inieuwe minister van waterstaat, mr. j dr. ir. Van Buuren als vrijzinnig te zijn gedoodverfd. De heer Van Buuren :s (Ingez. Med.) De Landdag van den B. V. L. urussei een u«auwuu<iu« geaooavprta. ne neer van Buuren s, De^WildTTerVhf6daf hif^tot z^rTsniit tegen de amnestie"wet' ^ij deze,iet?° hoewel partijloos, van katholieken hui- verhinderd zal ziln den \MnAAah ÏL é«ng is het tot ernstige ongeregeldheden Anti-amnesiie-demonstranten slaags met de politie De ko ning gedwongen een adres aan te nemen,. De Waalsche afdeeling van de vuur- kruisen, de Unie van de fraternelles hebben als gemeld gistermiddag te Brussel een demonstratie georganiseerd ze. Feitelijk telt het nieuwe kabinet dus vijf katholieken. Wie wordt minister van bui- teniandsche zaken? Over de vraag, wie minister van bui- tenlandsche zaken zal worden, loopen de meeningen sterk uiteen. Het schijnt, dat men voor deze portefeuille het liefst een „partijlooze" wil. Vermoede lijk zal het verscheiden weken duren verhinderd zal zijn den Landdag van 1 den B. V. L. te Goes te bezoeken, De havenwerken. Naar de Zeeuw verneemt hebben het betrokken Departement en het werkfonds goed gevonden, dat de be tonwerken rond de n'euwe haven en ,aan de A. J. kade worden uitgevoerd door de heeren de Bruyne en Van Riet voordat de nieuwe functionaris is ge- voor f 39,973, voor welk bedrag zij de vonden. Nog steeds hoort men o.a. den laagste inschrijvers waren, naam van mr. P.atijn noemen. j De collecte voor de reclasseering, OPRICHTING VAN EEN CONVENT j alhier gehouden, bracht f 140 op. DER CHR, SOCIALE BONDEN. -mn ,sEUEI Uit Den Haag wordt gemeld: In een &Ulil"DÊwELhWU. vergader ng van vertegenwoordigers van het comité van samenwerking der drie prot.-christelijke patroonscentra- gem. veldwachter. WEMELDINGE. Gevonden: een da- mestaschje. Inlichtingen verstrekt de les (omvattend den chr. boeren- en tuin- dersbond, den chr. middenstandsbond en het chr, werkgeversverbond) eener- zijds en het christelijk nationaal vakver bond anderzijds werd in principe be sloten tot oprichting van een convent. BIERVLIET. Woensdag vergaderde de afdeeling Biervliet van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch- Vlaanderen onder voorzitterschap van den heer M. Maas. De voorzitter deelde Dit convent bedoelt een vorm van; overleg te scheppen van permanent ka- mede' dat het aantal leden te Biervliet rakter. Minstens twee maal per jaar zal worden vergaderd en zullen actu- eele vraagstukken worden behandeld. Het presid'um en secretariaat van het convent zullen van jaar tot jaar rouleeren en nimmer tegelijk in handen ziin van het comité van samenwerking of het chr, nat, vakverbond. Op de e.v. vergadering, in. de twee de week van October, zal een eenvou dig reglement worden vastgesteld, waarin de werkwijze van het convent nader zal worden omschreven. SALARISVERHOOGING BIJ DE K. P. M. Uit Batavia: De directie van de Kon, Paketvaart Maatschappij deelt mede, dat met ingang van 1 Juli a.s. aan het personeel een conjunctuur-toelage zal worden verleend, voorloop g voor den duur van één jaar. Deze toelage wordt vastgesteld volgens een schaal en be rekend in percentage van het salaris of de gage. Het hoogst is deze toelage voor de lagere rangen, zij neemt gelei delijk naar boven af, met dien verstan de dat de maximum-toelage gelimiteerd is. Voor het inlandsch scheepsvolk is met ingang van 1 Juli een gagever- hooging ontworpen v,an circa tien pro cent. VOOR DE PIJP is gestegen van 442 tot 456 leden., In 1936 zijn 20 gevallen voor rekening van de vereeniging' gekomen met een totaal aantal verpleegdagen van 280 in ver schillende ziekenhuizen. In totaal is daar f 827 voor uitgekeerd. Uit het ver slag van de geheele vereeniging bleek, dat het aantal leden in 1936 is gestegen van 7766 tot 9901, In totaal zijn daarvoor 353 gevallen betaald tot een bedrag van f 15101. De bestuursleden werden tot afgevaar digden benoemd naar de algemeene ver gadering op. a.s. Zaterdag te Terneuzen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de gestichte fondsen voor operatiekos ten en hulp van specialisten aanvangen met een ledental van 2220, De afbrokkeling van Rex. De Brusselsche bladen melden dat ko lonel Vigneron, rexistisch senator, cm persoonlijke redenen afgetreden is als Denemarken Oblig. 1926-5 103102% directeur van de „gardes rexistes". Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100101% Cities Service Cy. P, 1958 5 49%49% A Pref. Jurgens A 131%131% A Ned. Gist- en Spiritusf. 465469 A De Schelde N.B. 41%42% C Am. Smelt en Ref. 60%61% A Born. Sum. H.M. 208%209% A Houth. Alberts 103% C Union Pac. Rr. 94%95 C Int Nickel Cy. 41%- Ned. '36 1000-4 101—100% 0. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 159%160 A N.I. Hbk. 600 162%—163 C Ned. H. M. 1000 191—191 A v. Berkels Pat. 49%51 C Calvé-Delft 84%—84% A Philips Gem. B, afg. 319-323-21 C Unilever 159160-59% C Am. Car en Foundry 37%39% C Anaconda Cop. 37%38-37% C Bethlehem St. 59%60-59% C Kennec Copper 40%41%-41 C U. States St. C. 70%71%-70% C North Am. Cy. 17%17% A Kon. Petr. Mpij. 420%424%-25% C Contin, Oil Cy. 31%—31% C Phillips Petr. Comp. 38%38% C Shell Union O.C. 20—20%-19% C Tide Water Ass. Oil 12%13-12% A Ned, Scheep v. U. 124122%-24 A H.V. Amsterdam 514%—517%-20 A Java Cult. Mij. 231 334 A N,I. Suiker U. 164%—167% A Deli Batavia 222%220%-3% C Deli Mij. 1000 317—318-20 A Senembah 316%320-22 Koninki. - ObLMarkt Amerika - Suiker - Schepea wees ley5/ (Ingez. Med.) KERK EN SCHOOL. Geslaagd te Rotterdam voor het candidaatsexamen handelswetenschap pen, de hr. J. Wisse te Middelburg. Bij het op 21 en 23 Juni in het Gast huis te Middelburg gehouden exa men Ziekenverpleging diploma A slaag den de zusters S, Geensen, C. Heitman, J. Heijmans, M. Huijgens, T. de Jonge, G. Kalsbeek, P. Koopman en A. van der Meer, opgeleid in het Gasthuis alhier. Aan de universiteit te Leiden slaag de voor het candidaatsexamen genees kunde mej. J. L. P. Klaaijsen te Aar de n b u r g. Ned. Herv, Kerk. Ds. H. C. Touw te Eerbeek is beroe pen te Amsterdam (vac. P. J. Roscam Abbing), eveneens is beroepen J. H. R. Fischer, cand. en hulpprediker te Am sterdam (vac. K. Bahr). Drietal te Arnhem (vac. ds. Dijck meester) ds. H. J. Drost te Aalten; ds. J. Gerritsen te Zierikzee en ds. J. W. Swaan te Ymuiden (1926-1930 te Dom burg). VOETBAL. Propaganda-voetbalwedstrijd. De twee Walchersche elftallen, welke morgenavond te Vlissingen een propa- ganda-wedstrijd spelen ten bate van het contributiefonds van den Z.V.B. zijn als volgt samengesteld: Elftal A,: d.: A. van Vlaanderen (Eil. Boys), a.: L. Butz' en Ch, Vader (beiden Vlissingen), m.: J. Burgerhoff (Vliss.), C. Fritz (De Zeeuwen), en J. Dierikx (Vliss.), v.: L. A. Torenvliet (Eil Boys), W. D'Jong (Zeeuwen), J. Reinders (Vliss.), A. de Smit (Zeeuwen) en P. Don- ze (Zeeuwen). Elftal B,: dM, Adriaansen (Zeelan- dia), a.: W, v. Maaren en J. Nijssen (bei den Zeelandia), m.: P. Bosselaar (E.M. M.), M. Schout (R.C.S.) en J. Gabrielse (Zeelandia), v.: F. de Bruin (Zeelandia), G. Heyman (E.M.M.), M. Gillisse RCS), P. Wanjon (R.C.S.) en M. Blok (R.C.S.) ATHLETIEK. VLAANDEREN—ZEELAND. Naar wij vernemen worden onderhan delingen gevoerd tusschen de secreta riaten van het district Zeeland van de K.N.A.U. en van de beide Vlaanderens van den Kon. Belgischen Athletiek Bond, om in den zomer van dit jaar een athle tiek ontmoeting te houden. De bedoeling is een wedstrijd Vlaanderen contra Zee land (eventueel versterkt met athleten uit andere districten, b.v. Zuid-Holland). Voor wedstrijden nationale school- athletiek ontmoetingen om den Moormanprijs. Woensdagmiddag jl. vonden op het Gemeentelijke Sportterrein de voorwed strijden plaats voor de nationale school- athletiek-ontmoetingen om den Moor manprijs. De deelnemende scholen wa ren: Handelsschool met 1 jongensploeg, Gymnasium met 2 meisjes, en 2 jongens- ploegenJammer dat niet meer scholen voor deze wedstrijden inschreven! Er werd met veel animo gestreden. De eerste jongensploeg van 't Gymna sium, bestaande uit, Beenhakker van Roon Winter en Hey behaalde de over gekomen, daar de betoogers aan hun bedreigingen, de door de politie afge zette straten te doorbreken, kracht bij zetten. De stoet stelde zich op het IJzerplein op, vanwaar naar het graf van den on bekenden soldaat werd gemarcheerd. In den stoet werden spandoeken meege dragen waarop eischen als: „ontbinding van het parlement", „wij eischen volks referendum over de amnestie"; „weg met de verraders" etc. vermeld stonden, terwijl kreten klonken als „Borms aan de galg"; „Van Zeeland naar Berlijn". Vele betoogers droegen in hun knoops gat een foto van koning Albert met de woorden: „Hij, die geen amnestie zou hebben gewild." Een deputatie legde een krans op het graf van den onbekenden soldaat, met een lint in de Belgische kleuren, waar op stond „Pardon". Kort daarna kwam het op den hoek van de Koningsstraat tot een botsing met de politie, omdat de betoogers wil den afwijken van den voorgeschreven weg. De betoogers trachtten bij het ko ninklijk paleis en 't parlement te komen, hetgeen de politie wilde verhinderen. De oud-strijders stormden, met een auto voorop, zoo krachtig op de politieafzet- ting in, dat de ordebewakers terug moesten wijken. Bij de botsing werden twee politiemannen ernstig gewond en ook verschillende betoogers liepen ver wondingen op. Onder de kreten „ont slag" liepen de oud-strijders in de rich ting van het ministerie van landsverde diging". Op den Treurenberg kon de be reden gendarmerie de menschenmassa een oogenblik tegenhouden, doch de be toogers zagen toch kans steeds meer op te dringen en de hoek van de Wetstraat te bereiken. Honderden politiemannen hadden de grootste moeite de situatie meester te blijven. Zelfs gelukte het een contigent oud-strijders in de Wetstraat te komen, doch de gendarme wist deze groep met een omweg yeer terug te drijven. Een andere groep, ongeveer 400 man sterk, zag kans op het plein voor het koninklijk paleis te komen. De ze betoogers werden met den blanken sabel verdreven. Toen tenslotte ook voor het ministe rie van binnenlandsche zaken ongere geldheden voorkwamen werd de Brus selsche brandweer gerequhre^'rd, die eenige stalen op de betoogers richtte, en ze uiteenspoot. Intusschen was een de putatie het koninklijk paleis binnenge gaan teneinde een adres aan den koning te overhandigen. De hofmaarschalk zou dit adres in ontvangst nemen, doch de oud-strijders weigerden dit. Men ver klaarde het adres aan den koning zelf te willen overhandigen. De koning be vond zich echter niet in het paleis, „Dan blijven we hier tot morgen wachten" was het antwoord der betoogers. Eenige uren later echter keerde de koning per vliegtuig naar Brussel terug. Des avonds ontving koning Leopold de deputatie welke hem het adres overhan digde waarbij de intrekking van de am nestiewet en de ontbinding van het par lement werd geëischt. Nog lang was het rumoerig in de stad. Bij de verschillende botsingen zijn 30 oud-strijders en 10 politieagenten en gendarmes gewond geraakt. BONNET OVER DE HEM WACHTENDE TAAK. Uit New-York wordt gemeld: De nieu we Fransche minister van financiën, Bon net, heeft tegenover journalisten bij zijn inscheping aan boord van de Queen Mary", waarmede hij naar Frankrijk te rugkeert, verklaard, dat hij gehoopt had dat de groote afstand, die hem van Pa rijs scheidde, hem voor elk aanbod tot deelneming aan het ministerie zou vrij waren en hem in staat zou stellen, zijn taak te Washington voort te zetten. Hij voegde hieraan toe, het ministerie van financiën te hebben aanvaard, gevolg Wettig. Philips H.V.A. - Olie Industrie Robber I— Unilever Akn Tabak - I— Rubber Gedeponeero C Baltimore en Ohio 18%19% C Southern Pac. Cy. 38% A Southern Rlw. 22%22% A Amst. Rubb. C. 280%—280%-2% A Deli-Bat. Rubb. 210%—211 A Hessa Rubber 230—230 A Serbadjadi S.R. 164164% WISSELKOERSEN. heden Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.98% 72.90 8.10% 30.72 1.81% gister 8.99% 72.94 8.10% 30.71 1.81% Dagelijksch indexcijfer, medegedeeld door het centraal bureau voor de sta tistiek. 22 Juni. Aandeelenkoersen: 102,7, goederen groothandelsprijzen: 95.2. sevelt en Van Zeeland heeft gevoerd, te hebben kunnen constateeren met welk een vertrouwen deze beide staats lieden de toekomst van Frankrijk tege moet zien. PRIESTER VEROORDEELD. De priester Alfons Mauthe is te Fran- kenthal tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij in een preek gezegd heeft: „In Spanje en in Rusland vernielt men de kerken, doch die kunnen gemakkelijk weer opgebouwd worden, maar als men de ziel der Duitsehe jeugd vergiftigd, is dat kwaad nauwelijks te herstellen". Vier studenten in de bergen omgekomen. Vier Turijnsche studenten, die een po ging hadden ondernomen een bergwand van den berggroep „Groot Paradijs" te beklimmen, zijn omlaag gestort en te pletter gevallen. De lijken zijn nog niet geborgen. Een 124-jarige overleden. De Argentijnsche bladen maken mel ding van het overlijden te Mendona (Ar gentinië) van den 124-jarigen Teofilo Videla. Deze man had meer dan hon derd kleinkinderen en in September van het vorige jaar reed hij nog paard. 'Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige N. tot N.O, wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. UNKKEL: Matige tot vrij sterken wind uit N.O. richtingen, zwaar bewolkte tot betrokken hemel, tijdelijk regen, vooral in Oost-België, koele temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 7 graden. Morgen N, wind, koele tempera tuur met tijdelijke opklaringen. Do. 24 Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 21 h 43; onder: 5 h 05. L.K. 1 Juli. Hoog- en te Vlissingen: winning op 100 m hardloopen en ver- gevend aan den op hem door zijn vriend springen. De ploeg van de Handels- Chautemps geoefenden drang. „Gij be- school was winnaar bij 't kogelstooteit, het bestond uit Varzou Morel, Crucq Nieuwkerk en Faber. De beste presta- tie's waren hier hij de jongens. Beenhak ker (G) 100 m in 12,9 sec. en versprin- grijpt, aldus Bonnet, dat zoo ik er in toegestemd heb Amerika te verlaten en naar Frankrijk terug te keeren en een zoo zware taak te aanvaarden, ik dit heb gedaan om mijn plicht te doen en met gen 6 m. Varzou Morel (H) kogelstooten den wil de Fransche financiën te herstel- 11,91 m. De eerste ploeg meisjes van 'tlen. Ik zal mij daaraan met al mijn Gymnasium was bij 80 m hardloopen, j krachten wijden, overtuigd dat Frankrijk verspringen en kastiebal-werpen over de gebiedende noodzakelijkheid zal be- alle linie's de sterkste. Deelneemsters grijpen voor de democratie, om gezonde waren: P. van Lynden, L. Pel, Gr. Wou- I financiën te hebben." da, H Kuipers en M, de Kat. De fraaie j Bonnet besloot zijn verklaringen met wisselprijzen kwamen dit jaar beide in de mededeeling, dat het hem verheugde 't bezit van 't Gymnasium, tijdens de besprekingen, die hij met Roo- Do. 24 Vr. 25 Za. 26 Hoog en Laagwater Juni. Hoogwater. 2.33 14.51 3.11 15.26 3.46 16.00 Laagwater te Juni. Hoogwater. 4.24 16.49 5.03 17.24 5.39 17.58 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Do. Vr Za 24 25 26 Laagwater. 8.54 21.21 9.30 21.58 .10.06 22.32 Wemeldinge; Laagwater. 9.58 22.23 10.36 23.01 11.12 23.35 N.V. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK TE MIDDELBURG. De devaluatie bracht leven in de brouwerij. Nog geen dividenduitkeering. Aan het verslag over het 39ste boek jaar van de N.V. Zeeuwsche Hypotheek bank te Middelburg ontleenen wij het volgende: Bij den aanvang van het jaar waren de moeilijkheden in het hypotheekbank bedrijf nog dezelfde als voorheen. Zoo wel de uitgifte van pandbrieven als het verstrekken van hypotheken stond vol komen stil. Het is wel zeker, dat weinig gebeurtenissen vervolgens voor het Ne- derlandsche hypotheekbankwezen van zoo exceptioneele beteekenis zijn ge weest en zoo ingrijpende gevolgen heb ben gehad als het loslaten van den gou den standaard in September 1936. Ter stond na deze gebeurtenis openbaarde zich een zoodanige ruimte van geld, be schikbaar voor belegging op langen ter mijn, dat de koersen van vrijwel alle soorten obligaties snel stegen, waarbij de pandbrieven nog in het bijzonder profi teerden van de algemeene opinie, dat de waardedaling van het onroerend goed thans tot het verleden zou behooren, In de maand November kon de N.V. de uitgifte van 4 °/o pandbrieven hervatten, terwijl tevens wederom werd aangevan gen met de aflossing van 5 pandbrie ven. De vervanging van laatstgenoemde pandbrieven door stukken van het 4 °/o type had een zeer vlot verloop (mede dank zij de vrijwillige conversie), zoodat het bedrag aan uitstaande 4 °/o pandbrie ven in 2 maanden steeg van f 3.067.100 tot 10.436.300 en de gemiddelde pand briefrente daalde van 4,50 °/o tot 4.32 °/o. De directie deelt mede, dat in den aanvang van het nieuwe boekjaar alle 5 °/o pandbrieven zijn afgelost, terwijl ook de algeheele aflosbaarstelling der 4% °/o pandbrieven is aangekondigd. In hoever re de verwachtingen ten aanzien van het onroerend goed gegrond zullen blijken te zijn, laat zich nog niet voldoende be- oordeelen. Ongetwijfeld is de huurdaling in de meeste gevallen tot staan geko men en openbaart zich bij publieke ver- koopingen wederom eenige kooplust. On bevredigend blijft de toestand echter ten aanzien van den zwaren druk der be lastingen; vooral, ook ten opzichte van den erfpachtscanon is voorziening in vele gevallen dringend gewenscht. Van de aanpassing, die in zoo velerlei gevallen in de richting van evenwichts herstel heeft gewerkt, is hier tot dusver re geen sprake geweest. Het zijn voor namelijk de groote gemeenten, die ver houdingen blijven handhaven, welke èn economisch èn sociaal niet juist zijn. Voor dividenduitkeering acht de di rectie den tijd nog niet gekomen. De aandacht moet voorloopig nog allereerst gericht zijn op de interne versterking der Bank, zulks zoowel in het belang van pandbriefhouders als van aandeelhou ders. Ook moet rekening gehouden wor den met de kosten der enorme conver sies, welke uiteraard bij om omzetting van het overgroote gedeelte der porte feuille in enkele maanden tijds onvermij delijk zijn. Het statuaire reservefonds stijgt dit jaar van f 657.000 tot ruim 700.000. Het geplaatste maatschappelijk kapi taal bedraagt 2.250.000, waarop ver plicht is gestort 10%. Vier en zeventig aandeelen zijn volgestort, waarvan elf in den loop van dit jaar. Het kapitaal is verdeeld over 676 aandeelhouders met 2250 aandeelen. Inzake de hypotheken wordt gemeld, dat tot 1 Maart 1936 waren afgesloten 3955 leeningen tot een bedrag van 58.509.421; in het verslagjaar werden 16 leeningen afgesloten tot een bedrag van 303.825, totaal 3971 leeningen voor 58.813.246. Tot 1 Maart 1936 was af gelost f 38.680 782 en in het betrokken boekjaar f 1.106.349, waardoor resten 1199 leeningen tot een bedrag van bedrag van f 19.026.115 of vermeerderd met 4 leeningen der Maas-Hypotheek-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2