BUITENLAND. Het incident met de Leipzig GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. SPANJE. De besprekingen tusschen de contrêle-mogendheden mislukt. Berlijn ontevreden. Wat zal Duitschland doen? DE OPMARSCH IN BAS KENLAND, De veiligheid der controle. De autoriteiten van Salamanca heb ben den Brtschen ambassadeur te Hendaye medegedeeld, dat zij de vei ligheid v.an de oorlogsbodems van de vier controleerende mogendheden op volle zee volkomen zullen eerbiedigen en dat zij bereid zijn veiligheidszones aan te wijzen in de havens van het door de regeering van Valencia bezette Spanje, waar dezé schepen veilig zul len zijn bij een eventueelen aanval. Het ijzererts van Bilbao. Op een vraag 'n het Engelsche La gerhuis, welke maatregelen de regee ring dacht te nemen, opdat het ijzer- erst uit de mijnen in het geb'ied van Bilbao niet naar Duitschland of Ita lië zal worden verscheept, antwoord de nrnister Stanley, dat de Britsche regeering vande regeering v.an gene raal Franco de officieuse verzekering had ontvangen, dat het ijzererts naar Engeland zal kunnen worden ver scheept. BELGIË, EEN ANTI-AMNESTIE- BETOOGING TE BRUSSEL. FRANKRIJK. Een nieuw Volksfrontkabinet De burgerlijke radicalen zullen nu echter den toon aangeven BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG, Markt Amerika Obl.Markt- Scheper Ontslag gehandhaafd. Brutale diefstal uit kiosk. Bij het zwemmen verdronken. Bliksem in een kabelkast geslagen. Unilever KoninM. Suiker Tabak Rubber C Baltimore Ohio 19%18% C Southern Pac. Cy. 38% A Southern Rlw. 21%22% 1.81% Van steiger gevallen en omgekomen. Met de fiets te water gereden en verdronken. Vrouw door bliksem getroffen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Schiedam: 1 doode. KERK EN SCHOOL. Geref. Kerk. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN VERDUISTERING TE IJZENDIJKE. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg, De besprekingen tusschen de vier con- trole-mogendheden Engeland, Frank rijk, Du tschland en Italië, teneinde gedragslijn vast te stellen naar aan leiding van het incident met den Duit- schen kruiser „Leipzig", welk oorlogs schip nabij Or,an door een onderzee boot zou zijn aangevallen, hebben geen tastbaar resultaat opgeleverd. Gisteravond zijn de besprekingen ver broken omdat men niet tot overeen stemming kon komen. Eenerzijds (Frankrijk en Engeland") was men van meening, d,at een onder zoek naar de omstandigheden van het ine dent diende vooraf te gaan aan eenigen maatregeUtegen de betrokken parfij in Spanje. Aan den anderen kant achtte men de feiten duidelijk 'ën vaststaand en was men van oordeel, dat de incidenten onmiddellijke krachtige maatregelen eischten, ten e nde de so lidariteit der mogendheden te handha ven en een herhaling dezer inciden ten te voorkomen. Het voorstel, waaromtrent geen overeenstemming kon worden bereikt, was, dat ter hoogte van de kust voor Valenc'a onmiddellijk een vlootdemon- stratie, waarbij de vlaggen der vier mogendheden zouden worden getoond, zou worden gehouden. Engeland en Frankrijk wenschten aan een dergelij ke maritieme demonstratie niet mede te doen. De Engelsche houding is voor namelijk ingegeven door de moeilijkheid om de beweerde aanvallen op de „Leip zig te bewijzen. Hoewel men niet aan de goede trouw van de getuigen twij felt, is het niettemin bekend, dat tor pedo-aanvallen dikwijls aanleiding heb ben gegeven tot dwalingen en dat m#n zich gemakkelijk kan vergissen ten aanzien van geluiden, onder water. An derzijds was het geen gemakkelijke taak de verzekering van de Spaansche regeering te onderzoeken, dat geen van haar duikbooten in de nabijheid van de „Leipzig" is geweest. Ofschoon het overleg dus op niets is uitgeloopen wijst men er in bevoegde kringen te Londen op, dat het mech,an's- me, dat door dit accoord is geschapen, blijft bestaan en voor eventueele toe komstige incidenten van kracht zal zijn. Te Berlijn meent men dat Duitsch- land thans vrij is in zijn besl ssingen. De weigering van Engeland en Frank rijk, deel te nemen aan een gemeen schappelijke vlootdemonstratie voor Valencia heeft in Duitsche politieke kringen groote ontstemming gewekt. Men geeft te verstaan, dat Duitschland thans, met in acht nemen van de over eenkomst v,an 11 Juni, z ij n v r ij- heid van handelen zal hernemen en de maat regelen zal nemen, wel ke het dienstig acht om te antwoorden op den aanval op den kruiser „L e i p z i g". De „Voelkische Beobachter" schrijft: In Londen zal men niet verwachten dat Duitschland desondanks verder deelneemt aan het experiment. De Duitsche matrozen zijn er n.l. te goed voor proefkonijntjes te vormen voor de onbekendheid van de Engelsche di plomaten met het ware wezen van het bolsjewisme. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" en de „Berliner Lokalanzeiger" wijzen er eveneens op, dat de verantwoorde lijkheid van de verscherping van den toestand op Engeland zou rusten, waar aan het laatste blad toevoegt, dat Duitschland thans het recht heeft te handelen zooals het goeddunkt. In over het algemeen welingelichte kringen te Berlijn gelooft men niet, d,at de door de Duitsche regeering uitge dachte demonstratie tegen de regeering van Valencia zoo ver zal gaan, dat Va lencia zal worden gebombardeerd. Men verwacht een ander soort vlootbetoo- ging, welke echter een „ernstige waar schuwing zou vormen voor de roode zeeschuimers". Men acht het ook mo gelijk, dat Duitschland in overleg met Italië zal besluiten zich uit het non interventie-comité terug te trekken. De meening te Rome, De onmogelijkheid, waarin zich de vertegenwoordigers der v:er mogendhe- den, die belast zijn met de controle in Spanje, bevonden om tot overeenstem ming te komen op een wijze als Duitsch land zou bevredigen, doet in Italiaan- sche kringen de gedachte rijzen, dat iedere mogendheid haar yrijheid van handelen zal hernemen. Italië zou Duitschland volgen, doch niet het int tiatief nemen tot een terugkeer tot den toestand, welke bestond voor de niet- inmengmgsverplichtingen werden aan gegaan. Uit Vittoria wordt gemeld, d,at de troepen van Franco thans stelselmatig de bezetting van de provincie Biskaje voltoo en, zonder anderen tegenstand te ontmoeten dan dien van geïsoleerde groepen. In den afgeloopen nacht zijn drie dorpen op den weg n,aar Miranda bezet. Deze dorpen liggëü in een streek met een belangrijke nijverheid. Het ge- heele gebied ten Noorden van Orduna is zonder verzet in handen der recht- schen gevallen. Men merkt op, dat ju st hier de Basken hefttfgen tegen stand boden zoolang de strijd om Bil bao duurde, In het geheel hebben zich meer dan 4000 man aangemeld bij de linies der rechtschen. Het .aantal in de laatste dagen buitgemaakte patronen bedraagt meer dan 14 millioen. Vliegtu gen van de luchtmacht van Franco hebben manifesten boven San tander omlaag geworpen, waarin de bevolking wordt aangespoord zich over te geven. Te Brussel verkeerde men vanoch tend in groote spanning. De Waalsche oud-strijders, de zg. „Vuurkruisers" zouden in den loop van vandaag een groote betooging in de hoofdstad hou den; tegen de door het parlement aangenomen amnestie-wet. Verschil lende andere Waalsche en fr.anskiljon- sche vereenigingen besloten mee te doen. Als: het Nationaal Verbond van Oorlogsvrijwilligers, afdeeling Brussel, de Federatie van hotel- en koffiehuis houders te Charleroi en omstreken, oud-strijdersgroepen uit Charleroi, Thuin, Zinnik, Luik, N.amen enz. In den optocht zouden banderolles worden gedragen met de woorden: „Ontbin ding van het Parlement!" „Volksstem ming over de amnestie!", „Eerlijke menschen, sluit aan!" Reeds een paar dagen heerscht in geheel België eenige opwinding over de zaak. De demonstranten verzoch ten den Koning om een deputatie te ontvangen, doch de Koning heeft d't geweigerd. De regeering besloot gis teren uitgebreide veiligheidsmaatrege len te nemen, opdat gevaarlijke inci denten kunnen worden voorkomen. Ten einde de opgezweepte gemoe deren eenigszins tot bedaren te bren gen hield de liberale minister van jus titie, mr. de Laveleye, een radiorede voor de microfoon van den Belgischen omroep, eerst op de Vlaamsche en ver volgens op de Waalsche golf. In zijn rede, vooraf goedgekeurd door al de andere leden v.an de regeering, herin nerde de minister er aan dat de poli tieke amnestieverleemng, onlangs door het parlement goedgekeurd, geen uit zonderlijke maatregel is, maar wel 'n onderdeel van een groep genademaat regelen die in de algemeene lijn lig gen van de verzoeningspolitiek, tot dusver door het kabinet Van Zeeland nagestreefd. De wet van 11 Juni 1937 is trouwens niets anders dan een aan vulling van de wet van 19 Januari 1929, waarbij de gevangenisdeuren voor de politieke veroordeelden werden open gesteld en de naar het buitenland ge vluchte activisten ongehinderd naar .België mochten terugkeeren. Thans wordt aan de toenmaals geamnestieer- de veroordeelden het kiesrecht terug gegeven. Meer niet, Is het wel de moeite waard, vroeg mr. de Laveleye, voor een dergelijke kleinigheid, twist en tweedracht in den lande te zaaien? Bovendien wordt het recht van verkiesbaarheid niet terug geschonken aan de terdoodveroordeel- de activisten en zal de toepassing van d'e politieke amnestiewet geen cent kosten aan de schatkist. De minister besloot zijn toespraak met een beroep op het gezond verstand en de ver draagzaamheid van de oud-strijders. Chautemps is er inderdaad gisteren in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Het wijkt in zijn samenstelling weinig af van de afgetreden formatie van Blum; is dus weer een Volksfront-ministerie. Een groot deel der afgetreden ministens (ook Blum) nam opnieuw zitting. Dfe voornaamste portefeuilles.^zijn als volgt verdeeld: minister-president: Camiile Chau temps (radicaal); vice-premier: Leon Blum (socialist); landsverdediging: Daladier (rad.); buitenl, zaken: Delbos (rad.); financiën: Georges Bonnet (rad.); binnenl. zaken: Dormoy (soc.); justitie: Vincent Auriol (soc.); marine: Campinchi (rad.); handel: Chapsal (rad.) Zooals uit dit staatje blijkt bevinden de voornaamste portefeuilles zich in handen van burgerlijke radicalen. DatEerste noteering is vorige koers(en); beteekent, dat binnen de grenzen van daarachter officieele noteering van he- het kabinet ten opzichte van het vorige den; beteekent: geen noteering als 't ware een kleine opschuiving naar ontvangen. rechts heeft plaats gehad Terwijl onder Denemarken Qblig. 1926-5 103%-103 Blum de socialisten den toon aangaven, Amsterdam 1934.4 100%-100% zijn het thqns de radicalen Zeeuws H B_4 m Belangrijk kan worden, dat de porte- Ciües Seryice c p i95g 5 495/^497^ feuille van financiën is overgegaan van A pref Jurgens A 131%—131% Vincent Auriol naar Georges Bonnet. A Ned Gist_ en Spiritusf. 468—465 De laatste, ambassadeur te Washington,1 A De Schelde N.B. 40%—41% staat bekend als een zeer knap finan-c Am SmeU en ReI 61^_60% cier, die de dingen hee wat conserve- A Born Sum H M 208%—208% tiever bekijkt dan Auriol. Hij is vandaag A Houth Alberts i03% met de „Queen Mary uit Amerika ver- c Union pac Rr 94%_94% trokken en hoopt 28 Juni te Parijs te j jnt Nickel Cy. 41%41% "fa- Ned. 1000-4 101%—101 Over t algemeen verwacht men, dat] O. Indie 34 1000-4 100%—100% deze nieuwe Volksfront-regeering een i Engeland 1960-90 4 81%—81% heel wat gematigder politiek zal voeren dan het kabinet-Blum. De vraag is maar, of de linksche meerderheid in de Kamer met haar 70 communisten dat zal slik ken; en of de arbeiders, verzameld in het reusachtige vakverbond van Jou- haux, niet in verzet zullen komen. Bij besluit van den burgemeester van Schiedam werd in Decem ber jl, de toenmalige hoofdinspecteur van pol tie, E, N. H. D,asoul aldaar we gens ongeschiktheid ontslagen. Tegen dit besluit teekende de ont slagene bij het ambtenarengerecht be roep aan. De behandeling van dit be roep heeft op 31 Mei jl. plaats gevon den. Gisterochtend nu deed het amb tenarengerecht uitspraak. Hierbij bleek, d,at het gerecht het oordeel van den burgemeester van Schiedam deelde. Het ontslag werd bevestigd op grond van ongeschiktheid. Maandagavond tegen sluitingstijd omstreeks acht uur is een man, die zich al eenigen tijd op verdachte wijze nabij de kiosk aan het Hofplein te Rot terdam had opgehouden, er in geslaagd om in een onbewaakt oogenblik een tasch van de kioskhoudster, waarin voor een groot bedrag aan geld, tramkaarten en postzegels was opgeborgen, weg te nemen. Dank zij het onmiddellijk ingrij pen van de gewaarschuwde politie, heeft men den dief den 47-jarigen P, K., kun nen aanhouden. De kioskhoudster had al opgemerkt, dat er tegen achten een heer en twee dames met groote belangstelling de tijd schriften, die in de kiosk waren uitge stald, bekeken. Zij sloeg daar evenwel verder geen acht op en toen de tijd daar was om het stalletje te sluiten, liep zij naar den voorkant om de borden weg te halen. Van dit moment moet de nian ge bruik gemaakt hebben om aan de achter zijde de deur te openen en zijn slag te slaan, want toen de kioskjuffrouw weer aan de achterzijde binnenkwam, zag zij, dat de tasch. waarin geld, tramkaaarten en postzegels tot een totale waarde van f 600700 zat, verdwenen was. Zij ging onmiddellijk naar buiten, waar zij slechts een juffrouw nog zag staan. Zij vroeg deze juffrouw waar de heer en de dame, die zoojuist nog de tijdschriften hadden bekeken, gebleven waren, waarop de juffrouw wist te vertellen, dat deze bei den net in een tram gestapt waren. De kioskjuffrouw waarschuwde direct de politie, die op de fiets den tramwagen nazette. De agenten hebben daarop den bestuurder een sein tot stoppen gege ven, in de tram zat werkelijk de gezoch te man en naast hem stond de vermiste tasch. Aanvankelijk deed de man nog of hij van niets wist, maar aangezien de kioskjuffrouw hem pertinent herkende, is de man meegenomen naar het politie bureau. De man bleek te zijn de 47-jarige con ducteur P. K. De hem begeleidende juf frouw was zijn echtgenoote. De politie heeft haar evenwel ongemoeid gelaten, aangezien gebleken is, dat zij de tasch niet heeft aangeraakt. De politie stelt nu een nauwgezet on derzoek naar andere kiosk-diefstallen in, aangezien men meent een goede vangst te hebben gedaan. Op 21 Juni is te Lahat (Java) de Euro- peesche brigadier, de heer F, L. Zonnen berg, bij het zwemmen verdronken. Wij len de heer Zonnenberg werd od 19 Juli 1908 te Magelang geboren. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat gisteren boven Den Bosch en omge ving woedde is de bliksem in een kabel- kast van het telefoonbedrijf, welke staat langs de spoorlijn Den Bosch-Waalwijk geslagen. Een buurtbewoner zag vlam men uit de kast slaan. Hij waarschuwde direct den chef-monteur der P.T.T., die met een snelblusch-apparaat oogenblik- kelijk de blussching ter hand nam. Aan dit vlugge optreden is het te danken dat geen groote schade werd aangericht en dat een langdurige telefoonstoring werd voorkomen. Het bleek, dat vele zekerin gen en draden waren doorgebrand. Via deze kabelkast worden de bovengrond- sche telefoonlijnen uit de richting Lang straat naar de ondergrondsche kabels van Den Bosch geleid. Tengevolge van den blikseminslag en den daarna ont stanen brand was het telefoonverkeer tusschen Den Bosch en de Langstraat A Koloniale Bnk. 160159% AA N.I. Hbk. 1000 164—162% C Ned, H. M. 1000 190%—191 IA v. Berkels Pat, 49% C Calvé-Delft 83%34% A Philips Gem. B. afg. 313321-17 C Unilever 157%—159%-58% C Am. Car Foundry 35%37%-37 C Anaconda Cop, 36%37%-37 C Bethlehem St. 58%—59%-58% C Kennec Copper 39%41-40 C U. States St. C. 69—70%-69% C North Am. Cy. 17%17% A Kon. Petr. Mpij. 416%422%-19% C Contin. Oil Cy. 31—31%-31 C Phillips Petr. Comp. 38%38% C Shell Union O.C. 19%—20%-19% C Tide Water Ass. Oil. 12%—12%-% A Ned. Scheepv. U. 122%—124%-23% A H. V. Amsterdam 509%—516-12% A Java Cult. Mij. 229%—232%-30 A N.I. Suiker U. 163165-64 A Deli Batavia 223224-21% C Deli Mij. 1000 315%—318-16 A Senembah 314317-16 Wettig Philips Gedeponeerd A Amst. Rubb. C. 277%—282-79 A Deli-Bat. Rubb. 212%—211%-10% A Hessa Rubber 225230 A Serbadjadi S.R. 162%164 WISSELKOERSEN. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.99% 72.94 8.10% 30.71 Gister. 8.98% 72.90 8.10% 30.71% 1.81% Dagelijksch indexcijfer, medegedeeld door het centraal bureau voor de sta tistiek. 22 Juni. Aandeelenkoersen: 102,7, goederen groothandelsprijzen: 95.2. gestoord. Direct is men met de herstel ling begonnen. Teg'en drie uur vanmid dag was het telefoonverkeer weer nor maal. Gisterochtend was te Leidschendam, de 62-jarige schoorsteenbouwer Otsen uit Leiden, bezig werkzaamheden te verrichten aan den fabrieksschoorsteen van de coöp. Graanmaalderij „Nooit Ge dacht" op een op 36 nieter hoogte aan- gebrachten steiger. Plotseling liet 'n der haken waaraan de steiger hing, los waardoor deze kantelde en de man neerstortte. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Gisteren is te Rouveen (Dr.) het der tienjarige dochtertje van schipper Zijl stra, die op den weg fietste, plotseling in het water gereden. Men vermoedt dat het meisje door een flauwte werd over vallen. Eerst na een half uur kon het lijkje worden opgehaald. Tijdens het kort doch hevig onweer, dat te Gramsbergen woedde, werd de vrouw van den landbouwer S. door den bliksem getroffen. De vrouw bekwam ernstige wonden aan het hoofd, terwijl haar hoofdhaar verschroeide. Haar toe stand is ernstig. Gisteravond is de 30-jarige mej. Hoek in de Brouwerstraat te Schiedam onder een bus van de Roüerdamsche electri- sche tram geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer was moeder van twee kinderen. Aan den cursus uitgaande van de R. K. Vereeniging tot bevordering van industrie-onderwijs voor meisjes „St. Anna" te Middelburg, staande onder leiding van de zusters Dominicanessen, slaagden van de afdeeling lingerie: G. de Brant, J. Nijsen, M. Bijl, A. v. d. Hurk, N. M. Everaard, M. Lampert, L. van Laarschot, L. Jansen allen te Middel burg en L. Minderhout te Souburg en van de afdeeling costumière J. C. Geerse, M. Sies, O. Hartwich, B. Sukkel, C. Rijkse, A. van Keulen allen Middelburg; C. Carlier, Souburg, L. de Visser, 't Zand en N. Rijkse, Nieuwland. Te Middelburg slaagde voor het asso-diploma radio-techniek, de heer W. Leuvens. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde 2e gedeelte de heer S. M. A. C. Welleman; voor het candidaatsexa- men rechten de heer R. J. ten Kate. Aan de R.K. middelbare Handels dagschool te Hulst slaagde voor het eindexamen de heer P. Calon te B i e r- vliet. Mej. M. Schippers te Oostburg slaagde bij het gehouden examen voor Rijksklerk der directe belastingen. Dr. P. G. Kunst te Deventer heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen (vac. C. Lindeboom). OOSTBURG. Het verschijnen van het K.B. van 27 Mei 1937, nu pas gepubli ceerd, en waarin een algemeen leerplan wordt vastgesteld voor de openbare hoogere burgerscholen A en B, heeft den Directeur der R.H.B.S. te Oostburg aanleiding gegeven wegens de groote be- teekenis van dat K. B. voor het M. O., een schrijven te richten tot de hoofden der lagere scholen in Z. VI. W. D. In dat schrijven wijst de Directeur in hoofd trekken op de verandering, die het leer plan zal ondergaan: zoo zullen de eer ste drie klassen der H.B.S. een meer afgerond geheel vormen, waarin de wiskunde minder naar voren treedt, dan tot dusver, hetgeen blijkt uit het feit, dat het aantal uren daarvoor in de 2e en 3e klassen tezamen met 2 uren is ver minderd. Daarvoor is dan het aantal uren in de hoogere klassen der B-afdee- ling vermeerderd. De natuurkunde zal voortaan al in de 2e klasse worden ge geven: de 2 uren, daarvoor uitgetrokken met de 3 uren in de 3e klasse zullen ge legenheid geven voor 'n eenvoudigen cursus uit het geheele gfebied. Deze „eerste ronde" dient dan als grondslag voor een dieper gaande „tweede ronde" in de hoogere klassen der B-afdeeling, terwijl in de A-afdeeling verder geen natuurkunde wordt behandeld. Vervol gens zal ook de scheikunde gedurende 2 uren per week in de 3e kl. worden on derwezen, waardoor de voornaamste grondbegrippen van die wetenschap zul len kunnen worden aangebracht. Ten slotte is er in deze klasse 2 uren voor handelswetenschappen uitgetrokken, zoodat zij, die na 3 jaren de school zul len verlaten, op dit zeer belangrijke practische gebied zullen zijn ingeleid. Vervolgens kan men na 3 jaren kie zen tusschen de A- en de B-afdeeling, waarbij de eerste vooral de nadruk legt op de talen en den handel, terwijl bij de tweede de wis- en natuurkundige vak ken op den voorgrond treden. Er be staat eenige hoop n.l., dat de A-afdee- ling aan de Oostburgsche school weer zal worden hersteld. De aangebrachte veranderingen zul len het niet-bestaan van een MULO- school in deze streek minder doen voe len als een gemis, dan reeds het ge val was, omdat ook wiskunstig minder begaafde leerlingen nu des te meer kans zullen krijgen het „3-jarige diploma" te halen, welk diploma aan practische be- teekenis zal hebben gewonnen, terwijl bij gebleken geschiktheid de studie aan dezelfde school zonder bijzonder toela tingsexamen kan worden voortgezet. De Middelburgsche rechtbank 'deed heden uitspraak in de zaak tegen den 68-jarigen zaakwaarnemer V, L. M. H. uit IJzendijke en veroordeelde hem overeenkomstig den eisch wegens valschheid in geschrifte en verduiste ring als ontvanger-griffier van verschil lende polders, tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Bevallen: E. Kosters-Saman z., K. Ver- meulen-Brouwers d-, S. Koole-Lijnse z. Goes. Bevallen: J. H. Jacobs-de Bock z. Overleden: C. F. Duynhouwer 8 j.f A. Heinsdijk, echtgen. van J. Versé 79 j., W. H. Torbijn 3 d. (D.Z.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2