1 tfrovmciHlc GOESCHi COUBANT^» Hef nieuwe Icabinet-Colijn Nieuwe kwaitaalabonné's BINNENLAND. ZEELAND. WiEBBiBIGHT. NUMMER 145. TWEE BLADEN. WOENSDAG 23 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Een rechtsche formatie, met een vrijzinnige als „vak-minister" van Waterstaat. 's-Gravenhage, 23 Juni. MIDDELBURG. GOES. mCHERER. IIII9-BEVELAW. tEEOWSCH-VUtRDERE» WJ MIDDELBUBGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes cm agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg oa Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. por regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ?3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aaavr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De MiddolburgscKe Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regel» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 8 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Naar wij vernemen, heelt dr. Colijn de .opdracht tot iormatie van een kabinet aanvaard. Voorgedragen schijnen te worden: Minister-president en buitenlandsche zaken a-i.: dr. H. Colijn (a.rj Justitie: mr. C. M. J. F. Goseling (r.k.). Binnenlandsche zaken: H. van Boeijen (c.h.). Onderwijs, kunsten en wetenschappen: prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (c.h.). Financiën; mr. J. A. de Wilde (a.r.). Waterstaat: ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren (partijloos, vrijz.). Handel, nijverheid en scheepvaart: mr, M. P. L. Steenberghe (r.k.). Landbouw en visscherij a.i.: nlr. M. P. L. Steenberghe (r.k.). Sociale zaken: prol. mr. C, P, M. Rom- tne (r.k.). Koloniën: Ch. J. I. M. Weiter (r.k.). Defensie: J. J. C. van Dijk (a,r.). Er wordt voorgesteld, een departe ment van algemeene zaken in te stellen, welk departement beheerd zal worden door den minister-president. Na de tot standkoming daarvan zal een definitieve titularis voor buitenlandsche zaken be noemd worden. Tevens zullen de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij binnenkort wor den samengevoegd tot één departement van economische zaken. (Men zie verder Laatste Berichten.) Zoo is dus na een lange dracht en on der zware weeën eindelijk het nieuwe kabinet ter wereld gekomen. Want na de velerlei ministerlijstjes van halve en driekwart maar nog niet heelemaal in gewijden, die de ronde deden, mag deze mededeeling van het A.N.P. nu eens wèl als officieus en betrouwbaar gelden. We hadden 11 ministers; we zullen er, als alles in kannen en kruiken is, weer 11 hebben, maar met een beetje andere indeeling. Minister Colijn zal minister-president en minister van „Algemeene Zaken" worden; regee- ringsleider dus, zonder bepaald een be langrijk apart ministerie er bij te heb ben. Tegenover dit toegevoegde depar tement zal er een komen te vervallen: Handel, Nijverheid en Scheepvaart zul len weer met Landbouw en Visscherij samen onder mr. Steenberghe tot één departement vereenigd worden. Van de 11 ministers zullen er dan be- hooren: 4 tot de Roomsch-Katholieke Staatspartij; 3 tot de Anti-Revolutionai re partij; 2 Christelijk-Historischen, 1 laten we zeggen „Algemeen Vrijzinnige" (om niet, door het gebruik van het woord „Liberaal" het misverstand te wekken, dat dit een minister vanwege de liberale staatspartij De Vrijheidsbond zoude weze) en dan nog één man in pet to. Zooals men weet wordt onze gezant te Brussel, de heer Patijn, voor buiten landsche zaken met groote hardnekkig heid genoemd. Het oogenblik van ontvangst dezer mededeeling van het nieuwe kabinet, juist voor het ter perse gaan van ons blad, laat geen tijd meer voor breed voerige politieke beschouwing. Daarom slechts deze opmerkingen. Ie. dat hier minder van een kabinet op breede basis gesproken zal kunnen worden dan van een rechtsch coalitie kabinet met een enkele min of meer vrijzinnige man er in; 2e; dat wij vreezen, dat de schuld voor het niet door partijmannen in dit kabinet vertegenwoordigd zijn van de twee linksche partijen, die van het vo rige kabinet wel deel uitmaakten, zwaarder aan deze partijen en de pers, welke derzelver beginselen vertegen woordigde, aangerekend zal worden door de rechtsche bladen, dan wel juist is. Niet. dat wij roepen kunnen over den toon, die alom tegen Colijn is aangesla gen toen uitlekte, dat het niet vlot ging met links. Dat weet men, hoe wij hier Er zijn van die onschatbare wezens die ons omhoog tillen en voorwaarts stuwen, eenvoudig door in ons te ge- looven. over denken. Maar wel willen wij diegenen ter rechterzijde, die reeds bij voorbaat zoo grif met een veroordeeling van libera len en/of vrijzinnig-democraten klaar stonden wanneer deze aan hun begin selen vasthielden, nu eens de vraag voorleggen: hoe zoudt Gij zeiven onder zulke omstandigheden gedaan hebben? Wanneer een linksche meerderheid samenwerking met U gezocht had, en U twee of drie zetels in een links mini sterie aangeboden h,ad onder mededee ling: let wel, niet als vertegenwoordi gers van Uw anti-revolutionaire be ginsel, of Uw christelijk-h storische 'be ginsel, of Uw roomsch-katholieke po litieke opvatting, wiflen wij U in het kab'net hebben, maar ondanks het feit dat g'e dit of dat zijt, kunt ge zoo min of meer als „vakminister" een beschei den plaatsje bezetten? Dan had men, wij zijn er zeker van, voor de eer bedankt en gezegd, dat de kracht maar weer eens in het isolement gezocht moest worden. Welaan: men verwijte zulks dan ook den beginselvasten mannen van links thans niet! Bescheidenheid paste met name den liberalen na den stembusuitslag, dat hebben wij steeds erkend. Maar de be scheidenheid mag nimmer zoover gaan, dat men het beginsel ervoor op zij zet. Dat niet, zelfs al zou men een éénmans- partijtje geworden zijn. 3. Voor 't overige valt er van het nieuwe kabinet inderhaast slechts dit te zeggen: dat de opname van figuren als minister Steenberghe en prof. Rom- me op een sterkere r.-katholieke signa tuur wijst dan voorheen; dat we het her-optreden van den heer Slotemaker de Bruine meer dan iets betreuren, aan gezien een ieder toch wel gehoopt had van dezen heer nu eens verlost te wor den; dat gehoopt en verwacht mag wor den, dat mr. Goseling aan Justitie een sterkere figuur zal blijken te zijn dan de heer Van Schaick; dat minister De Wilde, de Zeeuw in het kabinet, nu plotseling verstand van financiën schijnt gekregen te hebben; en dat minister Van Boeijen een man met een goede reputatie op velerlei sociaal gebied is. Het wachten is nu op de regeerings- verklaring; pas die kan eenig nieuw licht op den toestand werpen. Betrouwbaar licht althans. EEN VERHAAL DAT OP FANTASIE BERUSTTE. Op de vragen van den heer Albarda betreffende formaliteiten, welke door een Nederlandsche ingezetene te Utrecht op een bureau van de nationaal socialistische beweging (n.s.b.) moesten worden vervuld, ter verkrijging van toe stemming voor 't verleenen van gast vrijheid aan een bloedverwante uit Duitschland, hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat geantwoord, dat laatstgenoemde mi nister naar het betrokken courantenbe richt reeds een onderzoek heeft doen in stellen. Dit heeft uitgewezen, dat het in het bericht bedoelde verhaal onjuist is en op fantasie berust. Uit de N.S.B. De heer M. F. Welters, die als can- didaat van de N.S.B. als nummer 11 op de candidatenlijst bij de Tweede Ka merverkiezing stond, heeft bedankt als lid van de Nat. Soc. Beweging. DE TUINBOUWEXPORT IN MEI, Over alle linies eenige stijging. De cijfers van den tuinbouw-export der N.R.C. over de maand Mei vertoonen evenals die over April eenige stijging. De totale waarde van den export steeg met 14 pet,; het totale gewicht st^eg met slechts 1,5 pet., zoodat over het algemeen dezelfde hoeveelheid groen ten voor iets beteren prijs kon wor den uitgevoerd. Deze stijging heeft zich nu sedert 1935 constant voortge zet; de cijfers over de laatste drie ja ren zijn resp. f 2,893,000, f 3,334,000 en f 3,796,000, De uitvoer n,aar de groote afnemers Duitschland en Enge land liep wat de hoeveelheid betreft niet onbelangrijk terug; vooral de pro ducten bloemkool, tomaten en komkom mers werden door deze landen be langrijk mikider afgenomen, De moei lijkheden met de invoervergunningen voor Duitschland in het laatst der vo rige maand hebben zich hier geducht doen gevoelen. De bloemkool heeft ,al een zeer slecht seizoen achter den rug; de uitvoerwaarde daalde van f 2,420,000 op f 1,543,000, d.i. met niet minder dan 36 pet. Ook de tomaten- export toonde een sterken achteruit gang met 15 pet, waardevermindering. Daarentegen boekten spinazie en an dere verschë groenten een niet onaan zienlijke toeneming. VERHOOGING PRIJS TAXEMELK. De minister van landbouw en vissche rij heeft goedgevonden dat met ingang van Zondag 27 Juni a.s. de prijs der op regeeringscontract verkochte taxemelk wordt verhoogd van 5,25 tot 6,25 cent per liter, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met kwaliteitsaf dracht. Een nieuwe vinding. Men schrijft ons: Aan den heer N. Leendertse, water bouwkundig .ambtenaar te Bruinisse is d.d. 15 Juni octrooi verleend op zijn nieuwe uitvinding op het gebied van dijksverdediging, de „trapvormige talud- bekleeding samengesteld uit aan elkaar sluitende blokken van beton steen, o: dergelijk materiaal en daarvoor te bezi gen blokken". Betonblok glooiingen volgens het sy steem Leendertse worden samengesteld bij wijze van traptreden. De blokken overlappen en g'rijpen onder elkander Voor zeer sterk aangevallen dijken met flauwe hellingen zijn daarop verhoogin gen aangebracht en wordt het water weer afgevoerd door speciaal daarvoor gemaakte sleuven of vlakke blokken. Uit één en ander valt wel af te leiden dat deze constructie een zeer sterk golf- brekende werking heeft, en met de toe passing heeft men op vele plaatsen een aanvang gemaakt o.a. zal de vinding worden toegepast aan een gedeelte van den zeedijk van den nieuwen IJsselmeer- polder nabij Urk. De betonblokken worden op de ge wone wijze verwerkt. Vliegen naar Knokke. Met ingang van Zaterdag a.s. graal de K. L, M. weer op Knokke vliegen en wel tot 3 Juli in een dubbeldaag schen dienst en van dien datum af tot 6 September 3 maal per dag. De dienst wordt geheel met Douglasm,aterieel uitgevoerd. Behalve de K. L. M. on derhoudt ook de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena geregelde dienst van Knokke-het Zoute op Oostende, Brussel, Antwerpen en Londen. Zekere P. V. slagersknecht alhier, die eenige dagen geleden door de politie werd aangehouden wegens diefstal, en ter beschikking van den officier van ju stitie werd g'esteld, is thans weer op vrije voeten gelaten. De Landdag van den B.V.L. De Landdag van den B.V.L.die Za terdag a.s. alhier gehouden wordt, zal heel wat vreemdelingen naar Goes bren gen. Naar wij vernemen zal het z'eer op. prijs gesteld worden als vele stadgenoo- ten, door het uitsteken van vlaggen, aan de straten een vroolijk aanzien willen geven. Programma Volksconcert. De harmonie „Hosanna" hoopt morgen Donderdag een volksconcert te geven op de Groote Markt, Aanvang 's avonds half negen uur. Het programma luidt als volgt: 1. „Bellinzona, marsch, G. Mantegazzi; 2. „Britannicus", ouverture A. Scassola, tr.p. Furgeot; 3. „Ma Première", valse, G. de Kok; 4. „Jerusalem", fant. sur l'opera, G. Verdi; 5, „Jamboree", pad- vindersmarsch, S. Schaap; 6. „Vaandel- groet", marsch, L. v. d. Steene; 7. „Ti- bère", ouverture dramatique, Fr. Poppy; 8. „Panis Angelicus", trombone-solo, C. Franck; 9. „Grande Marche Heroïque", E. Deneufbourg, 10. „Chr. Liederen al bum", arr. C. G. Govaarts; 11. Finale. DOMBURG. Het onderlinge varkens fonds alhier, herdenkt 24 Juni het feit dat het voor 35 jaar werd opgericht. Ge durende dien tijd was de heer W. Triel- ler, voorzitter, secretaris en penning meester. Op zijn initiatief we,rd des tijds de vereeniging opgericht. De heer Trieller, die in het plaatse lijk vereenigingsleven een vooraan staande plaats inneemt, heeft steeds tot volle tevredenheid van alle leden der vereeniging de drie genoemde functie's geheel belangloos waargenomen. Nagenoeg alle varkenshouders dezer gemeente zijn lid van het varkensfonds, dat tijdens de destijds heerschende var kensziekten (vlekziekte e.a.) veel nuttig werk heeft verricht. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Dinsdagmiddag te half ïwee in openhare vergadering bijeen. KOUDEKERKE, Te Koudekerke over leed na een zeer werkzaam leven op 91- jarigen leeftijd de heer P. J. Terwoert, oud-gemeente-secretaris en -ontvanger. De overledene die 11 November 1845 te Vlissingen was geboren, kwam op 1 Juli 1876 als onderwijzer aan de openbare school te Koudekerke, welke betrekking hij vervulde tot 1 Jan. 1886. Met ingang van dien datum benoemde de Raad hem tot gemeennte-secretaris welke betrek king hij 23 jaar waarnam tot 1 Jan. 1909, toen zijn zoon hem opvolgde. Van 18 Dec. 1889 tot 1 Nov. 1921 vervulde hij de betrekking van ontvanger, dus 32 jaar. Gedurende 30 jaar was de overle dene secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur en wel van 1 Juli '98—1 Juli 1928. H. M. benoemde hem tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. SINT LAURENS. Tot administrateur van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf te Ambt Hardenberg is benoemd de heer H. H. Bouwman, vroeger volontair ter secretarie te Sint Laurens. VEERE. Dinsdagmiddag hadden wij het genoegen den A.V.R.O.-reportage- dienst onder de eminente leiding van den heer Gustav Czopp te onzent behulp zaam te zijn om een reportage van Veere te verzorgen. Hierbij heeft burgemees ter Huinink in een kort vragengesprek iets over de historie van Veere verteld, waarna hij het carillonfonds in het licht gesteld heeft. Dat men een zeer uiteen loopend programma heeft samengesteld, blijkt wel uit het feit, dat een bezoek gebracht is aan de Groote Kerk en het Stadhuis, waar resp. de heer C. Geldof en mej. J. Perrels een en ander verteld hebben. Daarna ging het naar de „Arm. 33", schipper L. van de Ketterij, die over de garnalenvangst heeft gesproken, ter wijl de heer Dirk L. Broeder de repor tage van het huis van den heer Hendrik Willem van Loon verzorgd heeft. Een kort gesprek met een echtpaar van de landbouwersbevolking behoorde mede tot de reportage, terwijl als vocaal num mer door de kinderen van de o. 1. school onder leiding van het hoofd, den heer J. de Graaf, het Zeeuwsch Volkslied werd gezongen, waarna een oud liedje „Mijn Buurman is een Schipper", als solozang door Kees Jansen werd ten "beste gege ven, waarna een trio bestaande uit Jan netje en Jo Maljers en Jan de Voogd 'n vertolking van „Op Neerlands Berg" ga ven. Zeer zeker mag deze reportage als een aardige attentie van de A.V.R.O. tegenover Veere beschouwd worden en wij zien over enkele weken de uitzen ding dan ook met belangstelling tege moet. Een aardige omlijsting van 't pro gramma was de opname van 't klokken spel bij het heele en het halve uur. BAARLAND. Dinsdagmiddag kwart voor één ontstond brand in een schuur tje van den heer Pompoene, op het ter rein van het vroegere jachtslot. Spoedig' luidde de brandklok, het personeel der brandweer was vlug ter plaatse en in korten tijd het brandje meester. Met lucifers spelende kinderen waren de oorzaak. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige ver anderlijke wind, later uit Oostelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, behoudens kans op on weer, iets warmer. UKKEL: Zwakke, veranderlijke wind, schoon vrij warm weer, lichte onweers kans, vooral in Zuid-België, nachtelijk temperatuursminimum ongeveer 10 gra den. Morgen matige wind, vooral uit Z.O. richtingen, over het algemeen schoon en warm weer. a Wo. 23 Juni. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 21 h 06; onder: 4 h 09. V.M. 23 Juni. Hoog- en Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. 1.54 14.16 8.20 20.42 2.33 14.51 8.54 21.21 3.11 15.26 9.30 21.58 Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 23 3.45 16.12 9.21 21.45 Do. 24 4.24 16.49 9.58 22.23 Vr. 25 5.03 17.24 10.36 23.01 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. iatei (S springtij). tjes der beide wethouders zullen aan de aanstaande echtgenoote van den burge meester bloemen worden aangeboden. Voorafgegaan door de muziekvereeni- ging en gevolgd door landelijke ruiters wordt naar het gemeentehuis gereden, alwaar schoolkinderen een, welkomst lied zullen zingen. Hierna heeft de in stallatie plaats in tegenwoordigheid van den Raad en genoodigden. Na afloop zal receptie gehouden wor den voor de burgerij, vereenigingen, cor poraties en, belangstellenden. Hierna zal de burgemeester met familieleden en de beide wethouders een rondrit maken door de gemeente. Van half Zeven tot half negen zal op de muziektent een concert worden ge geven door de muziekvereenigingen en zangvereenig'ingen. Den volgenden dag" zal door den bur gemeester aan de kinderen een school feest worden aangeboden. De winkeliersvereeniging en V.V.V. beramen nog plannen voor enkele at tracties. (Br. Crt.) Be weg Schoondijke-IJzendijke, De provinciale planweg Schoondijke- IJzendijke-Belgische g'rens heeft een slechts 4,5 m breede rijbaan, waarlangs aan de eene zijde is gelegen een 0.75 m breede verharde strook, welke wordt gebruikt door de wielrijders en aan de andere zijde de trambaan, welke van de rijbaan is gescheiden door een 0.75 m breeden onverharden, muilen en onbe rijdbar en berm. Aangezien deze weg niet alleen een belangrijke verbinding vormt met België doch in hoofdzaak ook de verbinding tusschen West- en Oost Zeeuwsch Vlaanderen tot stand brengt, heeft daar over een druk verkeer plaats. De be staande toestand voldoet dan ook niet meer aan de te stellen eischen, zoodat verbreeding van dezen weg en de aanleg van een rijwielpad daarlangs zeer noo- dig zijn. De A.N.W, B. heeft zich daarom ge wend tot Ged. Staten van Zeeland, met f vorderen, BRESlKENS. Maandagavond kwamen ten gemeentehuize bijeen Raadsleden, s Schoolpersoneel en verschillende inge zetenen, teneinde te bespreken de instal latie van den nieuw benoemden burge meester, mr. J. P. Drost op Donderdag 1 Juli a.s. Het voorloopige programma luidt: i Om half drie zal een commissie uit den Raad en burgerij den burgemeester afhalen van de boot. Door de dochter- OOSTBURG. Dinsdagmiddag had in de Ambachtsschool alhier een ongeluk plaats. Een beitel vloog uit een in werking zijnde machine en trof den leerling B., alhier woonachtig, in het oog. Overbrenging naar het gasthuis te Middelburg, om zich onder geneeskun dige behandeling van een oogarts te stel len, bleek noodzakelijk. (Br. Crt.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1