Een nieuwe telefoonkabel Nederland-Engeland. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCUE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 19 JUNI 1937. No. 142. Tusschen Domburg en Aldeburgh. TECHNISCHE BIJZONDERHEDEN IN DE KAARTENFABRIEK. Hoe het systeem werkt. LEGER EN VLOOT. Marine-mutaties. Hr. Ms. O 15 naar Nederland terug. Nieuwe geïllustreerde briefkaarten. JAARVERGADERING ROODE KRUIS. HUIZE „W E S T E I N D E" TE VGRAVENHAGE Westeinde 31, Telef. 113932. Westeinde 27, Telef, 110573. De thans in gebruik zijnde 3 tele foonkabels voor het verkeer tusschen EngelandNederland en met verder liggenden landen werden gelegd in de jaren 19221926 en boden aanvankelijk gelegenheid tot het totstandbrengen van 27 verbindingen. Al spoedig bleek deze capaciteit on voldoende om aan het zich steeds uit breidend verkeer het hoofd te bieden, terwijl aan het leggen van een vierden kabel vanwege de kosten toen niet kon worden gedacht. Het gelukte echter door toepassing van nieuwe technische middelen de ca paciteit van het bestaande kabel systeem op te voeren, zoodat men thans beschikt over 39 verbindingen. Ook met deze uitbreiding kon op den duur niet worden volstaan, zoodat aan het leggen van een vierden zeekabel tenslotte niet te ontkomen viel, te meer, omdat zeekabels snel verouderen en de oudste der bestaande kabels dermate in kwaliteit is achteruitgegaan, dat de ze thans moet worden opgeruimd. In den voorzomer van 1936 werd be sloten tot het leggen van een nieuwen kabel. Het is steeds de gewoonte ge weest bij het leggen van de zeekabels NederlandEngeland, dat de keuze van het fabrikaat om beurten aan beide ad ministraties werd overgelaten. De laat ste kabel was in 1926 door Nederland besteld bij Felten-Guillaume, zoodat thans de keuze aan Engeland was, die de bestelling deed bij Siemens Bros. Eveneens op voorstel van Engeland werd overeengekomen het bepaalde ka beltype en de hoogfrequent apparatuur toe te passen, welke op de bestaande verbinding AustraliëTasmanië bewij zen van deugdelijkheid hadden afge legd. De nieuwe kabelverbinding bestaat uit twee kabels, waarvan de een dient voor de heenrichting en de andere voor de terugrichting van een gesprek. Eén der kabels komt met een lengte van 148 km te liggen op de plaats van den ouden kabel, die wordt opgeruimd de andere kabel komt noordelijk daarvan. Ook is gedacht aan het scheppen van een muziekverbinding in de nieuwe ka bels voor radio-uitzenldingen, welke thans via Brussel moeten worden omge leid; door snel uit te voeren omschake lingen met speciale filters zal dit moge lijk zijn. Technisch en exploitatief moet deze kwestie echter nog nader onder zocht worden, Wanneer de nieuwe kabels zijn gelegd en de oude is opgeruimd zullen er 47, onder gunstige omstandigheden 48, ver bindingen tot stand kunnen worden ge bracht. Direct noodig zijn 43 verbindingen, zoodat men over 4 c.q. 5 reserve-ver bindingen zal kunnen beschikken. In deze maand is met het leggen van de nieuwe kabels een aanvang gemaakt. Evenals de oude kabels komen ook de ze te liggen tusschen Domburg en Alde burgh. Nadat de kabels zijn gelegd, zal nog geruimen tijd gemoeid zijn met kabel metingen, zoodat de indienststelling eerst in dit najaar kan worden tegemoet gezien. Voor hen, die belangstellen in meer technische bijzonderheden van de be 0, 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen of opmerkenswaardige onderzoekingen. (Slot). De op z'n Schermerhorniaansch „ont- hoekte foto's gaan naar de teekenaf- deeling. Daar zitten ook meerendeels jonge vrouwen. Mannen zouden er gek van worden, zeide onze mentor, maar dit verschrikkelijke peuterwerkje doen vrouwen met toewijding, ijver en ple zier, en ze doen het goed ook. (Geen wonder. Ik herinner me een vriend, di|e veel automatische telefoons aan legt. Die vertelde me eens dat het sol- deeren van al die 3% millioen ver- bind:nkje.§ door vrouwen moest gebeu ren, want mannen, zoo zeide hij me, maken er in minder dan géén tijd erw tensoep van. Ik ben weliswaar anti feminist, maar eere wie eere.... Dit tusschen haakjes De zuivere, als het w.ure weer ver tikaal gemaakte, luchtfoto's zijn geen foto s in den zin, zooals wij dat ver staan; het zijn geen kiekjes, geen af drukken op papier, maar glazen pla ten, zgn.^ d:apositiefs. Deze foto's zijn, hoe vertikaal ook genomen, realistisch Ze moeten nu tot kaart omgeteekend worden, D,at doen die jonge vrouwen. De plaat gaat op een glazen bak, waar onder een lamp brandt, zoodat-ie door schenen wordt. Over de plaat gaat een stukje van het allerbeste overtrek-tee- kenpapier, de zgn, Kodatrace. En met potlooden met scherpe punten van een halve decimeter lang teekenen die staande en te vormen telefoonverbin dingen moge aan het vorenstaande nog een en ander worden toegevoegd. De eerste kabel, bestaande uit twee dubbeldraden, biedt de mogelijkheid tot het vormen van 2 c.q. 3 telefoonverbin dingen. Deze kabel werd gelegd in 1922. De tweede kabel bestaat uit 8 dubbel draden; hiervan kunnen 16 laagfrequent verbindingen worden gemaakt. Deze ka bel werd gelegd in 1924. De derde kabel is vrijwel van hetzelfde type als de 2e kabel en werd als reeds gezegd gelegd in 1926. In beide kabels zijn bovendien nog 6 telefoonverbindingen onderge bracht, waarbij gebruik wordt gemaakt van een draaggolf van 5800 pps. Voor de vierde kabelverbinding met Engeland moeten twee kabels worden gelegd, tusschen Domburg en Aldeburgh waarmede men thans bezig is. Het ver vaardigen en leggen van deze kabels is door den Engelschen en Nederlandschen Telefoondienst opgedragen aan een En- gelsche Maatschappij, nl. de Submarine Cable Company, wrelke een combinatie is van de Siemens Bros Ltd en de Tele graph Constr. Company. Het laatste ge deelte van de haar opgedragen taak vervult deze Maatschappij met haar eigen kabelsch^p jde „Faraday" het grootste kabelschip ter wereld. Alvorens iets te vertellen met betrek king tot de kabellegging zelf, is het misschien niet onaardig eerst iets te vernemen over de kabels. Zooals reeds werd opgemerkt be staat deze 4e kabelverbinding uit 2 ka bels, nl, één kabel voor de richting van Engeland naar Nederland en één kabel voor de richting van Nederland naar Engeland, Wanneer er over deze kabels een gesprek zal worden gevoerd, b.v. tusschen iemand in Engeland en iemand in Nederland, dan zal voor de over brenging van hetgeen door den persoon in Engeland wordt gesproken, gebruik worden gemaakt van den eenen kabel, terwijl de andere kabel dient voor het overbrengen van de woorden van den- gene, die in Nederland spreekt. De nieuwe kabels bestaan ieder slechts uit één ader, welke zich in het hart van den kabel bevindt; als retour geleiding wordt een met de aarde ver bonden ern uit 6 deelen bestaande gelei der gebruikt, welke concentrisch om de kernader is' gegroepeerd. Ook het isola- tiematerieel, alsmede de ijzerdraden, welke dienen ter bescherming van den kabel, de zoogenaamde armeering, lig gen allen concentrisch om de als as dienende ader. Men noemt deze kabels dan ook co-axiale kabels. Er bestaan reeds enkele andere ver bindingen van hetzelfde type en wel tusschen Australië en Tasmanië, Lon den en Birmingham en verder in Ameri ka. Uit de omstandigheid, dat deze kabel slechts uit één ader bestaat mag echter niet de conclusie worden getrokken, dat er slechts één telefoonverbinding kan worden gevormd. Dit is geenszins het geval. Integendeel, het is mogelijk over dit soort kabels een zeer groot aantal telefoongesprekken, gelijktijdig te voe ren. Over de kabels welke thans tus schen Aldeburgh en Domburg worden gelegd zal de mogelijkheid bestaan om 16 gesprekken tegelijk te voeren. Dit ge meisjes de luchtfoto nu over op dat overtrekpapier. Dat is enorm peuter- werk. Elk slootje, elke alleenstaande boom, elk greppeltje, elk hu'sje en schuurtje en vlondertje en wegelingetje en watergangetje moet nageteekend worden. Maar denk u eens in: wat een benijdenswaardige nauwkeurigheid moet er bereikt kunnen worden, wan neer je niet op grond van metingen en cijfergegevens, maar eigenlijk recht streeks naar de natuur zelf kunt overtrekken! Stuk voor stuk worden die foto grammen zoo overgenomen op Koda- trace. Ze sluiten daarbij tevens aan een. zoodat van het overvlogen gebied nu een kaartblad-in-eerste ontwerp gekregen wordt. Van daar naar de kaart, zooals wij die bij den boekhandelaar kunnen krij gen is nog een heele weg. Wij zullen d:en weg niet stap voor stap volgen. Met enkele aanteekeningen zij hier daaromtrent volstaan. De eigenlijke kaart 1/25.0000 wordt naar deze luchtfotogrammen ge maakt. Dat is dus als het ware 't ori gineel, De andere kaarten Y,an den topografischen dienst, de 1/50.0€Ö en de 1/200.0IPO, zijn verkleiningen en vereenvoudigingen van deze hoofd kaart, Die maakt men, door van de grondkaart (in de vakterminologie heet meneer: de chromo-topografische kaart des rijks) afdrukken in lichtblauw te maken, en de teekenaars dan op te dragen over die dunne blauwe lijntjes slechts datgene zwart te trekken), 't welk op de nieuwe kaart moet komen; is dat geschied, dan wordt deze foto- graf'sch verkleind, als op een clichee- fabriek, en daarna volgt het op steen of op zink brengen, al naar gelang het te volgen drukprocedé. schiedt dan door voor ieder gesprek gebruik te maken van een bepaalde, doch weer voor elk gesprek verschil lende, draaggoli. Ter verduidelijking van het vorenstaande zal een vergelij king worden gemaakt met de radio. Zoo als bekend mag worden verondersteld, worden over de geheele wereld allerlei programma's uitgezonden op verschil lende golflengten, d.w.z, met gebruik making van verschillende draaggolven. Ieder nu, die naar een bepaald program ma wil luisteren, stemt zijn radiotoestel af op de daarbij behoorende golflengte. Heeft iemand 6 of 7 radiotoestellen naast elkaar staan, dan kan hij tege lijkertijd, uit de aether, 6 of 7 verschil lende programma's halen. Hetzelfde nu doet men feitelijk bij de Co-axiale kabels. Zestien telefoonge sprekken worden door middel van ver schillende golflengten over den kabel gevoerd. Aan het einde van den kabel, i.e. in het Versterkerstation te Dom burg of Aldeburgh, worden deze 16 ge sprekken doormiddel van op die golf lengten afgestemde apparaten, uit el kaar gehaald en dan, via afzónderlijke lijnen, verder gevoerd, hetzij naar ande re plaatsen in Nederland dan wel naar Duitschland, Denemarken, Zweden enz., hetzij naar voorbij Aldeburgh gelegen plaatsen. Het spreekt vanzelf, dat het tech nisch veel ingewikkelder is, dan uit de hiervoren gegeven zeer populaire uit eenzetting kan worden opgemaakt, doch de idee zal iedereen duidelijk zijn. Zooals reeds in het begin werd ver meld, is het aantal gesprekken, dat ge voerd kan worden, bepaald op 16. Er zijn dus als het ware 16 kanalen. Het eerste kanaal is laagfrequent; hierdoor wordt met de normale hoorbare frequen ties liggende tusschen de 3002600 pps (perioden per secunde) gesproken. Een draaggolf wordt dus op het eerste ka naal niet gebruikt. Voor de volgende 4 kanalen worden draaggolven gebruikt van 6000, 9200, 12.500 en 16.000 pps, terwijl voor de dan nog resteerende 11 kanalen frequenties beschikbaar zijn van 20.00060.000 pps, telkens met een verschil van 4000 pps. Het is ook moge lijk om één co-axiale kabel te gebrui ken, zoowel voor de heengaande als voor de teruggaande richting, door daarvoor gebruik te maken van draag golven van verschillende frequenties, doch het gebruik van 2 kabels geeft voordeelen, waarop niet nader kan wor den ingegaan. Wel zal bij de thans tus schen Domburg en Aldeburgh te leggen kabels de mogelijkheid worden gescha pen om bij storing van. één der beide kabels, over de dan nog overblijvenden kabel, volledige gesprekken te kunnen voeren. Hoe de kabels gelegd worden. Zooals reeds werd aangegeven is men thans met de legging van deze beide co axiale kabels bezig. Elke kabel wordt in 4 stukken gelegd, nl. 2 stukken met extra sterke armeering van de verster kerstations of naar een punt 7 km in zee en verder tusschen deze twee pun ten nog 2 kabelstukken, met minder sterke armeering, daar zij minder te lij den hebben. Deze 4 stukken worden door middel van 3 lasschen aan eikaar verbonden. Nadat de verschillende stuk ken gelegd zijn worden de einden ver boerd en later voor het maken van de lasschen weder opgehaald. De meest noordelijke van de beide kabels is thans geheel gelegd, doch een of meer las schen moeten nog worden gemaakt. Het zal den nauwkeurigen beschou wer ook wel eens opgevallen zijn, dat de lettering van de kaarten zoo verbazend fijn en scherp en mooi is, Hoe bereikt men dat? Aldus: er zijn van de verschillende lettersoorten zgn. mallen met alfabet ten gegraveerd. De letters staan daar heel groot op, elk wel een centimeter of drie. vier. Een juffrouw die nu bv, in een heel fijn lettertje „Watergraafs- meerderachtervaart" moet maken, zet de vereischte mal op *en machine, en trekt dan met een botte stift in deze mal letter voor letter het woord na. D e stift zit aan een stalen pantograaf verbonden, een machine waardoor de groote letter-bewegingen van de juf frouw erg verkleind op een diaman ten boortje worden overgebracht. En dat diamanten boortje boort heel pie tepeuterig klein het woordje „Water- graafsmeerderachtervaart" :'n de litho grafische steen, die er onder ligt. En moet nu een heel stel namen van een kaartblad in z'n geheel nóg eens verkleind worden, dan geschiedt dat op een grappige manier: men drukt dan dat stel namen af op een uitgerekt rub berdoek, enontspant het daarna. De doek krimpt tot op 2/3 van z'n formaat in.... en hetgeen er op ge drukt was schrompelt in dezelfde ver houding samen! Zoo verkleint men weer in 5 minuten wat een graveerjuf- frouw 5 dagen zou kosten De door de teekenjuffrouwen op Ko- datrace overgebrachte minuten gaan naar de echte teekenaarsafdeeling. Daar zaten gelukkig weer uitsluitend mannen. We kunnen toch óók nog wel wat! Daar gebeurt het allerfijnste werk. Puike oogen, vaste handen, onuitput telijk geduld en toewijding zijn. daar van noode. Pas wie die mannen aan Van den kabel, welke het meest zuide lijk ligt, is alleen nog maar gelegd het kusteinde te Aldeburgh. Het lag in de bedoeling om het Nederlandsche kust- gedeelte van dezen kabel, bij goed weer dezer dagen te leggen. Het is voorts misschien van belang voor hen, die over een aangelegenheid als deze reeds iets meer hebben gele zen, in het kort nog enkele nadere tech nische bijzonderheden te vermelden. Wat gebeurt er nu feitelijk tusschen Domburg en Aldeburgh, indien er een gesprek wordt gevoerd van Nederland naar Engeland? Het in Nederland ge sprokene hetgeen te Domburg als laag- frequente wisselstroomen aankomt, wordt aldaar allereerst versterkt, waar na de draaggolf wordt bijgevoegd en de laagfrequente wisselstroomen op de ze draaggolf worden gemoduleerd, (mo dulator). Het geheel wordt geleid door filters, waar de bovenste zijband en de draaggolf worden onderdrukt, dit laat ste met het oog op energiebesparing en ter verkrijging van een smalle frequen tieband. Daarna worden de verschillende te lefoongesprekken bij elkaar gevoegd en gezamenlijk versterkt in den kabel, richting Engeland, opgezonden. Te Al deburgh wordt dit mengsel door middel van filters allereerst gesplitst in de reeds-eerder genoemde 5 en 11 frequen ties, waarna versterking plaats vindt. Daarna worden de beide groepen, weer doormiddel van filters, gesplitst in af zonderlijke eenheden, waarna voor ieder de te Domburg onderdrukte draag golf weer wordt bijgevoegd. Vervolgens gaat iedere eenheid naar de demodula tor, waar het uit laagfrequent wissel stroomen bestaande gesprek weer te voorschijn komt. Nadat dit nogmaals versterkt is, vindt te Aldeburgh door zending plaats naar verder gelegen plaatsen in Engeland. In omgekeerde richting vindt over den 2den kabel het zelfde plaats. De gebruikers zullen over het algemeen weinig besef hebben van de groote ingewikkeldheid van een een voudig telefonisch praatje. Bij beschikking van den minister van defensie a.i, zijn de volgende plaatsin gen gelast: met 21 Juni 1937: de luit, ter zee 2e kl. A. H. J, van der Schat te Olivier a/b Hr. Ms. „Schorpioen' de officier v,an den marinestoomvaart dienst 2e kl. J. W. van Wingerden a/b Hr. Ms. „Brinio"; met 24 Juni: de officier van den marinestoomvaart dienst le kl. P. N. Vreeken a/b Hr. Ms. wachtschip te V I i s s i n g e n; met 26 Juli: de kapitein-luitenant ter zee J, J. A. van Staveren bij het com- mandement der marine te Wdiemsoord; de kapitein-luitenant ter zee W. van den Donker bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord; de luits. ter zee le kl. P. Kronenberg a/b Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, en E. C. Wessels a/b Hr. Ms. „Hertog Hendrik"; met 30 Juli: de luit. ter zee der le kl.. J. H. van Rinkhuijzen te Vlissingen ter beschikking ge steld; met 24 Aug.: de officier van den marinestoomvaartdienst le kl H. W. Polderman a/b Hra Ms. „Brinio". het werk gezien heeft, weet wat fijn teekenwerk is. Eén k.aartblad bv, een stelletje weilanden rondom Alme lo daar teekent een topografische teekenaar.... 2Y> maand over. Maar het resultaat ifc dan ook zoo. dat-ie met z'n chef een heel genoeglijke boom opzet over de twistvraag, of die w_eg nu 7, 7 of 8 topografische punten breed is. En dan worden ze het er al lebei wel over eens, dat het niet 7 en niet 8, maar net punt is. Weet nu, o, lezer, dat zoo'p punt net precies 1/10 millimeter is, en dat de diskus- sie dus over 1/20 millimeter-met-het- bloote oog loopt, en ge hebt ëenigen indruk van de nauwgezetheid waarme de men daar kaarten voor het rijk, en ook voor deszelfs kaartlievende par ticuliere bewoners, maakt! Zoo langzamerhand zijn we nu bij de reproductietechniek aangeland. Al leen nog dit: van één kaartblad maakt men een stuk of tien verschillende teekeningen. Een is de basiskaart, dan een voor de roode wegen, een voor de blauwe rivieren, een voor het geel en het bruin en het groen en wat niet al. Dat moet natuurlijk allemaal kloppen als een bus, Doet het dan ook. Daar zorgen de oppermajjnen-teekenaren wel voor, die zitten alles met Ioupen als straatlantarens zoo groot na te kijken. Van een gecorrigeerde druk proef krijgt een normaal journalist hier proimpt kippenvel (en onze zetters van de krant zouden het besterven als ze zoo iets zagen). Over die reproductie zullen we niet te veel vertellen. Dat wordt te hoog- druktechnisch. Het is echter voor den drukker om te watertanden. Of om er óók kippenvel van te krijgen, zoo griezelig nauwkeurig wordt daar gewerkt. We hebben naast ettelijke ge In verband met de zich geleidelijk gewijzigd hebbende omstandigheden in Straat Gibraltar heeft de commandant van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nas sau", na door den minister van defensie daartoe gemachtigd te zijn, aan de hem toegevoegde onderzeeboot O 15 op dracht gegeven naar Nederland terug te keeren. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" blijft, gedurende haar oefeningsreis in de buurt der Atlantische eilanden, reserve voor den convooidienst in de Straat van Gi braltar. Met uitbreiding van de bestaande soorten zal een serie van 24 nieuwe geïllustreerde briefkaarten op de post kantoren verkrijgbaar worden gesteld. Deze kaarten vertoonen, in tegenstel ling tot de tot dusverre gangbare, over de geheele keerzijde een fotografische afbeelding van bekende historische ge bouwen e.d. in Nederland, waarvan de omschrijving op de adreszijde zoowel in het Nederihndsch als in het espe ranto is vermeld. Zij zijn door middel van het fotodrukprocédé op zg. broom- zilverpapier vervaardigd. De kaarten zijn van een zegelafdruk van 7 Yi cent voorzien, (frankeer'ng voor buitenlandsch verkeer). In de gisteren te Groningen gehou den jaarvergadering van het Roode Kruis, werd het jaarverslag, waaraan we reeds het een en ander ontleenden, en de rekening en verantwoording over 1936 goedgekeurd, terwijl den penning meester, mr. W. J. baron van Lijnden, décharge werd verleend. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld. Bij accla matie vereenigde de vergadering zich met het advies van het hoofdbestuur om, ter voorziening in de vacatures in het dagelijksch bestuur, ontstaan door het bedanken van den eersten onder-voor zitter jhr. J. H. Roëll, den penningmees ter, mr. W. J. baron van Lijnden en het lid prof G. J. W. Koolemans-Beynen, aan de Koningin tér benoeming voor te dra gen, resp. mr. W. J. baron van Lijnden, thans penningmeester, jhr. mr. J. H. de Brauw te 's-Gravenhage en dr. Ch. W. F. Winckel te Amsterdam. De algemee- ne vergadering in 1938 zal in Bergen op Zoom worden gehouden. Aan het slot van de vergadering heeft baron Van Lijnden woorden-van waar deering en dank gesproken tot den scheidenden eerste onder-voorzitter voor het vele, dat deze gedurende 12 jaren voor het Nederlandsche Roode Kruis heeft gedaan. Ook de regeering heeft ge meend haar waardeering daarvoor te moeten doen blijken door de Koningin te adviseeren aan jhr. Roëll de medaille van het Roode Kruis, een eereteeken voor belangrijke diensten aan het Roode Kruis bewezen, toe te kennen. Bij K.B. biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1,50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kam. m. ontb. Gev, sedert 1868. Geheel verb, en gemoderniseerd. (Ilngez. Med.) wone snelpersen twee offsetmachines in bedrijf gezien, een oudere Duitsche met 'n capaciteit van 2000 per uur en de allernieuwste Crabtree, een En- gelsche offsetpers, die 3000 per uur levert. Behalve de drukkerij is er nog veel te zien: een lichtdrukkerij, een foto grafische reproductieafdeeling met fototoestellen waar een man heelemaal inkruipen kan, zoo groot; een slijperij waar de lithografische steenen weer schoon gepoetst worden, een bak met marmeren knikkers waarin de zink platen gereinigd worden, en zoo nog heel veel meer. Maar dat is voor den lezer van min der belang, dunkt ons, al was het voor den kijker aardig het bedrijf in 't mee- rendeel zijner onderdeelen eens te zien. Aan steenen heb ik een waarde van meer dan 1 Vi millioen gulden n den kelder liggen, zoo zeide de heer Ot- tenhof ons. Hij evenaart mr. Trip er mee, met al z'n goud in den kelder. Als de gouden standaard nog eens kel dert zouden we den steenen stand aard kunnen overwegen Van praktisch belang was tenslotte een grafiekje in de vestibule. De ver koop der kaarten van 's Rijks Topo grafischen D'ienst aan particulieren stijgt van jaar tot jaar met groote sprongen. En nu ligt er zoo'n kaart op m'n schrijftafel, schaal 1/25000. Met even veel, neen met nog meer welgevallën dan vroeger bekijk ik dit fraaie stukje kartografisch werk. Maar bij dat wel gevallen is nu nog iets anders gekomen: bewondering voor de groote organisa tie, de aan dit werk ten grondslag ligt.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5