Weerbericht ZEELAND. BUITENLAND. Zeeuwsche Polder- en W at erschapsbond. i9DBEL8UR«, GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. IEEUWSCH-VLAANDEBEM W.B. ZEEUWSÜH-VLAANDEREN O.D. BELGIE. DUITSCHLAND FRANKRIJK» Blum heeft moeilijkheden met den Senaat. ITALIë. POLEN. CANADA. PER AUTOWOONWAGEN DOOR DE SAHARA. Door een misverstand is het schets kaartje van dokter Hueses autotocht in het ongereede geraakt. Binnen enkele dagen echter hopen wij een teekening met den door het ondernemende auto- mobilistenpaar gevolgden weg op te nemen. Heden (Zaterdag) morgen kwam de Zeeuwsche Polder en Waterschapsbond in jaarvergadering bijeen in „Het Wapen van Rilland" te Rilland onder voorzitter schap van mr. P. Dieleman. De secr.- penningmeester, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot bracht het jaarverslag over 1936 uit, waarin hij allereerst herinnert aan de tot standkoming van voorschrif ten, die alle polders moesten vast stel len inzake de regeling van de rechtspo sitie hunner ambtenaren, zulks in ver band met het polderambtenarenregle ment-Zeeland 1931. Daar alle polders en waterschappen, de kleinste inbegrepen, dergelijke ambtenarenreglementen zou den moeten maken, benoemde het Fondsbestuur eene commissie tot het sa menstellen van een ontwerp-reglement. Tengevolge van het vlugge werken der commissie en de groote medewerking van de provinciale griffie, kon, niette genstaande de commissie eerst op 3 Juni was benoemd, reeds voor de Bondsver gadering van 25 Juli aan alle leden het concept-ambtenarenreglement worden toegezonden en hield de voorzitter, mr. dr. R. W. graaf van Lynden, een hoogst belangwekkende lezing er over op die vergadering Nadat Ged. Staten er hunne opmerkin gen over hadden gemaakt, is het ontwerp in een speciaal nummer van den Zeeuw- schen Polder opgenomlen en aan alle polders toegezonden met opwekking tot de niet aangesloten polders om alsnog toe te treden. De secretaris bracht dank aan de vijf commissieleden en aan de Provinciale Griffie en speciaal aan den heer Van Lynden een woord van lof, daar hij toch het leeuwendeel van dit werk heeft ver richt. Spr. herinnert dan aan de tweede in leiding op de vergadering te Tholen, nl. van ir. J. P. Walland, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland over de tertiaire wegen en aan den na afloop der vergadering gemaak- ten autotocht naar Stavenisse. Het aantal leden van den Polderbond nam toe van 198 tot 202, nml. 89 leden polders en 113 persoonlijke leden. Na afhandeling van verdere huishou delijke zaken, waarop wij in het volgen de nummer hopen terug te komen, kwam aan de orde: Het afvalwatervraagstuk in 't bijzonder in betrekking tot het polder water". Ir. J. J. Hopmans uit Den Haag hield hierover een lezing, mede aan de hand van lichtbeelden. Spr. gaf in de eerste plaats een over zicht van de meer algemeene belangen, welke door waterverontreiniging kun nen worden geschaad, zooals die der drinkwatervoorziening, de bedrijfswa- tervoorziening, de watersport, de vis- scherij alsmede de hygiënische en aesthetische of cultureele belangen. Wa terverontreiniging heeft dikwijls stand verspreiding tengevolge en de afkeer van stank van den mensch moet worden beschouwd als een afweermiddel van het organisme. Voortdurend of veelvul dig verblijf in een omgeving met onpas selijk makenden stank Beïnvloedt niet al leen de lichamelijke gesteldheid ongun stig, doch ook de geestelijke hygiëne wordt geschaad door alles, wat den mensch in zijn welbevinden hindert. Ook aesthetische overwegingen veroordee- len ten strengste de waterverontreini ging. De cultuur spreekt hier een stevig woordje mee. Zij schrijdt voort en kan op haar pad wel worden vertraagd, maar niet worden tegengehouden; zij verlangt verbetering ten aanzien van de wijze van afvoer van het afvalwater. Ook de meer specifieke polderbelan- gen kunnen door waterverontreiniging sterk in het gedrang komen. Genoemd werden verondieping van watergangen, onbruikbaar of minder geschikt maken van het slootwater als drinkwater voor vee, denatureering van het openbare water voor besproeiing voor allerlei cul tures, hinder voor de schippers e.d. In het kort besprak ir. Hopmans de geschiedenis van de wijze van vloeiba re vuilverwijdering en de oorzaken van het sedert eenige decennia actueel wor den van het afvalwaterprobleem. Aan leg van drinkwaterleidingen en van meer systematische rioleeringen, alsme de de toenemende industrialisatie, al thans de uitbreiding in soort en aantal van vuilwaterloozende industriën, heb ben geleid tot een belasting van het openbare water met verontreinigingen, die niet meer door het zelfreinigend vermogen kunnen worden verwerkt, zonder tot allerlei bezwaren aanleiding te geven. Van het natuurlijke zelfreini gend vermogen der openbare wateren gaf spr. een korte uiteenzetting. De kern ligt hier in de activiteit van micro-orga nisme, met welker medewerking het mogelijk blijkt bij lagere temperatuur een volledige verbranding der organi- j sche schadelijke stoffen tot stand te i brengen. Uiteraard speelt hierbij de i zuurstof uit de atmosfeer een hoofdrol. Wordt een grooter hoeveelheid veront reinigende stoffen op 't openbare water geloosd dan binen de toelaatbare grens- toestanden van het water kan worden gemineraliseerd, dan is het evenwicht verbroken, hetgeen als overal in natuur en maatschappij tot bedenkelijke toe standen leidt. Vervolgens werden enkele woorden gewijd aan de samenstelling van riool water en aan de wijze waarop de ver schillende stoffen daarin kunnen voor komen, terwijl daarna de techniek der afvalwaterreiniging in vogelvlucht werd bekeken. De verschillende reinigings methoden werden door een groot aantal lantaarnplaatjes verduidelijkt. Ten slotte wees ir. Hopmans er op, dat de toestand in Zeeland op dit ge bied van dien aard is,' dat de strijd met succes daartegen kan worden aange bonden, waarvoor het Provinciaal Regle ment op de Polders en Waterschappen in Zeeland aan de waterschapsbesturen de wapens verstrekt. De algemeene mentaliteit is volgens sprekers ervaring echter zoodanig, dat de verschillende instanties die met den vuiiwaterafvoer te maken hebben, wel degelijk belang stelling voor dit vraagstuk hebben en zeer wel inzien, dat men moet trachten de gevolgen der afvalwaterloozing bin nen redelijke perken te houden. In het algemeen is men dan ook in Zeeland we) bereid om in overleg en samenwerking tot een oplossing te komen. Indische dienst. In Europa is alh'er met verlof aan gekomen de heer A. J. Wisse, wnd. redacteur bij de generale-thesaurie. De Perponcherpolder, In de Vrijdag gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den „Perponcherpolder" is de rekening over het dienstjaar 1936/37 vastgesteld in ontvang op 2959 en in uitgaaf op f 1702 met een goed slot van f 1257. De begrooting voor het dienstjaar 1937/38 is in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op 2953 met een post onvoor ziene uitgaven ad 1016, terwijl het dijkgeschot bepaald is op 12 per ha (yprig dienstjaar 13 per ha.) uit courant of radio, sla daar geen acht op. U hebt immers 'n baro meter uit Witkam's Geschenken huis, die elk uur de juiste weers verwachting geeft. Prijzen van f 4.75 tot f 17.50. (Ingez. Med.) Nytengo V, Ook deze vijfde Nytengo, die Za terdag 3 Juli zal gehouden worden, be looft weer een attractie te zijlen zijn. Schouwburgzaal, koffiezalen en corri dors zijn reeds geheel voor stands verhuurd en ook een bijgeplaatste tent in den tuin is weer bijna „uitverkocht." Naar we vernemen, zal de tuin ver der in een oud-Hollandsch Marktplein herschapen worden, met middeleeuw- sche winkels en taveerne's. De Zeeuwsche Landdag van den B.V.L. De Zeeuwsche Landdag van den B.V. L. wordt op Zaterdag 26 Juni op de Schengeweide in den Wilhelminapolder gehouden. Volgens het programma van dezen landdag zal van half elf tot 12 uur des morgens op de Groote Markt een militair muziekkorps een concert geven. Om kwart over elf vindt ten stadhuize de officieele ontvangst plaats. Des middags om half twee zal een dé filé gehouden worden, dat van den Sta tionsweg naar de Schengeweide trekt en op de Markt langs de autoriteiten zal defileeren. De volgende route wordt daarbij genomen: Stationsweg, B. de Wittestraat, Kreukelmarkt, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Groote Markt, Opril, Koningstraat, Groote Kade, Brug, J. A. v. d. Goeskade, Westhavendijk, Schen geweide. Op het terrein aangekomen zal de opening van den Landdag geschieden door den voorzitter der Gew. Land storm Comm. „Zeeland", luit. kol. b. d. H. Bierman. Daarfna wordt een gevarieerd pro gramma afgewerkt, dat o.m. bevat: fi guurrijden door motorrijders, caroussel rijden door onder-officieren van de veld-artillerie, stoeltjesrijden door Zuid- Bevelandsche boeren te paard, spring concours, demonstraties van matrozen etc. OOST- EN WEST-SOUBURG. Don derdagavond hield de Souburgsche Oranjevereeniging een ledenvergade ring in de zaal van den heer Millenaar. De voorzitter, de heer J. C. Gabriël- se, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en sprak den wensch uit dat, waar wij allen, met vreugde de blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis tegemoet zien er, wan neer wij weder zullen vergaderen, meer leden tegenwoordig zullen zijn dan he den avond, daar de opkomst wel wat te wenschen overliet. Van de Buteuxstraat, (Ingez. Med.f Nieuwstraat en Van Teylingenstraat was bericht ingekomen dat zij als lid der Oranje-vereeniging wenschen toe te treden en voorstellen 20 hunner con tributie aan de O.V. af te dragen, wat in dank werd aanvaard. Verder betoog de de buurtvereeniging dat het beter is dat buurtvereenigingen geen aparte kinderfeestjes organiseeren, doch dit aan de Oranje-vereeniging overlaten, daar dit anders maar verbrokkeling geeft. De voorzitter en de overige leden van het bestuur waren het hiermede volkomen eens. Over dit punt werd door verschillende leden van gedachten ge wisseld. De heeren Nonhebei en Dijl, hadden bedankt als bestuurslid, de eer ste wegens werkzaamheden en de laat ste door vertrek uit de gemeente. Bei den werden dank gebracht voor wat zij voor de vereeniging hebben gedaan. Waar het vroegere bestuur bestond uit 9 leden, is dit aantal thans 7, wat door het bestuur voldoende werd geacht, waarmede de leden accoord gingen. Ver volgens gaf de voorzitter eenige mede- deelingen omtrent de voorbereidende maatregelen voor het volgend jaar te houden Marn'xfeest. Er zijn zeide spre ker, perspectieven geopend, waardoor geen strop te wachten is, al zijn de kos ten hoog. Tal van fraai uitgevoerde tee- keningen in kleuren werden getoond, van personen in hun schilderachtige kleederdracht uit den Spaanschen- en Geuzentijd in ons land, die aan het openluchtspel zullen deelnemen. Uit een en ander blijkt dat er met animo aan dé voorbereiding gewerkt wordt. Hierna werden de statuten der ver eeniging vastgesteld. De Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Ter gelegenheid van den jaardag van Prins Bernhard zal des avonds van 8 10 uur door „Vlijt en Volharding" een muziekuitvoering gegeven worden en wordt verzocht te vlaggen. Nadat in de rondvraag nog een en ander werd besproken, sloot de voor zitter de vergadering. (V.C.) VROUWENPOLDER. B. en W. heb ben eervol ontslag verleend aan den hr. W. Vos, als onder-brandmeester in de afd. Gapinge en in diens plaats benoemd den heer H, Luitwieler. SCHORE. Benoemd tot brandspuit meesters; B. Nieuwenhuijzze en A. Ane- maet. KORTGENE. Vrijdagavond verga derde de Coöp, Kolenvereeniging „Helpt Elkander" in „De Stadswijnkel- der" alhier onder voorzitterschap van den heer P. Hollestelle, De V o o r z. sprak er zijn vol doening over uit. dat de zaken, sinds dat de vereeniging coöperatief gewor den is, zoo goed marcheeren. De ont vangsten over 1936-37 bedragen f 9373; de uitgaven f 8429; saldo f 944, De vereeniging heeft aangekocht 812 hl stuk- en 5270 hl eierkolen, alsmede 1191 hl anthraciiet. Afgeleverd zijn 581 hl stuk-, 5483 hl eierkolen en 1013 hl anthraciet, De heeren J', D. Kramer en Chr. Noordhoek werden herkozen als be stuursleden, de heer H. A. Kramer werd herkozen tot commissaris. Er werd besloten tot oprichting van een reservefonds. Dit fonds heeft ten doel een zoodanig bedrag bijeen te krijgen, als noodig zal blijken voor een voldoend bedrijfskapitaal, ten behoeve der Coöp. Kolenvereeniging, voor aan koop van kolen. Het entreegelj werd bepaald op f 1. COLIJNSPLAAT. Donderdag kwam de afdeeling „Vrederust" in de consi storiekamer der Herv. kerk in jaarver gadering bijeen onder leiding van ds M. Bons. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat er een klein batig saldo was. De heeren M J. Con tant en H. P. Tazelaar werden als be stuursleden herkozen. Naar de verga dering in Bergen op Zoom werden af gevaardigd de heeren J. J. de Krijger, Mar. de Regt Mkz. en C. Prinse, MEISJE OVERREDEN. SCHOONDIJKE. Vrijdag is een meisje, R., op de Markt aangereden door een auto van dr. H. Het kind was aan het spelen rond de kramen, die op gebouwd staan en kwam daarbij onder de auto terecht. Met een gebroken bo venbeen werd het opgenomen. TERNEUZEN. De kapitein van het befaamde Finsche s.s. Tilda dat inmid dels van Sluiskil naar Italië is vertrok ken heeft gerapporteerd dat een twee tal leden der bemanning' te Sluiskil het schip heeft verlaten en sindsdien niet meeer aan boord is teruggekeerd. AMERIKA EN OSLO. Uit Washington wordt gemeld: Sommige Amerikaansche bladen schrijven, dat, wanneer de Vereenigde Staten w'llen medewerken tot een pa cificatie van Europa, zij liever in over eenstemming met de neutrale Oslo- groep moeten werken dan met de her bewapende West-Europeesche demo cratieën. De schrijver van een artikel in de Wash:ngton Star verklaart, dat er een besliste sympathie in het Witte Huis (de woning van den president) en op het ministerie van buitenlandsche sta ten bestaat voor nauwer contact met de Oslomogendheden. De schrijver voegt hieraan toe, dat het bezoek van Van Zeeland der Vereenigde Staten de kans geeft samen te werken in za ken de wereld betreffende met de eveneens neutrale mogendheden en be sluit, dat een nauwer handelsverband met de Oslostaten de Britsche re^ee- ring verzoeningsgezinder zou kunnen maken jegens Amerikaansche handels overeenkomsten. Het valt niet te ontkennen, dat dag bladen en boeken den ladtsten tijd een zeer gunstige openbare meening hebben gevormd ten aanzien van Scan dinavië, welke Van Zeeland ten zeerste bevorderlijk zal vinden bij zijn beraad slagingen met Amerikaansche ambte naren. AMERIKAANSCHE HULP VOOR BLUM De Vereenigde Staten zullen Blum helpeno om de Fransche kapitalen weer naar Frankrijk te doen terugkeeren, aldus schrijft het „Wallstreet Journal" in een uit Washington gedateerd arti kel. Volgens dit blad zijn functionna- rissen van de schatkist bereid: 1. het Congres aanbevelingen te doen toeko men tot het instellen van een belang rijke verhooging der heffingen op divi denden en renten van effecten in han den van buitenlanders; 2. Frankrijk te helpen de Fransche kapitalen op te sporen en de eigenaars te identificee- ren, teneinde Frankrijk te helpen hen desgewenscht te belasten. DE MOEILIJKHEDEN BIJ REX. De reactie van Degrelle op het aftre den van Hubert Dydewalle, den hoofd redacteur van het voornaamste rexisti- sche blad, is zoo heftig geweest, dat ver schillende rexistische Kamerleden zich er aan hebben geërgerd. In een toe spraak aan een diner heeft Degrelle o.a. gezegd: „Wie zou ooit iets geweest zijn, indien ik er niet geweest was om hem op te nemen en een man van hem te maken. Ik dank niemand iets, mij dan ken zij alles". In de „Pays Reël" heeft hij geschre ven: „Ik ben aan niemand gebonden, ik kan mij morgen losmaken van wie dan ook als van een oude hoed of een paar schoenen met gaten' Gemeld wordt verder, dat Demont is afgetreden als leider van Rex in Vlaan deren, Pierre Daye een der Kamerle den, is afgetreden als leider van de re xistische fractie. „Le Soir" schrijft, dat het schijnt, dat de rexistische Kamer leden weigeren Degrelle onvoorwaarde lijk te gehoorzamen, die slechts door en kelen wordt gevolgd. DE ACTIE TEGEN DE EVANGELISCHE KERK. Volgens in Berlijn ontvangen berich ten schijnt de Gestapo thans haar op treden tegen de Evangelische Kerk tot de provincie te hebben uitgebreid, Overal worden de in oppositie zijnde predikanten verhoord, terwijl reeds twee predikanten zouden zijn gearres teerd, nl. ds. Middendorf uit Olden burg en ds, Heim uit Schneidemuehl. S'nds het aan de macht komen van de nationaal-soctalisten zijn ongeveer 500 predikanten en kerkelijke functionaris- sen in de gevangenis en het concen tratiekamp gezet en weer vrij gelaten. Een nauwkeurig overzicht leidt tof. de conclusie, dat op zijn minst vier en twintig predikanten niet langer vrij zijn in hun bewegingen. Geestelijke tot 4 jaar tuchthuis veroordeeld. De rechtbank te Koblenz heeft een 42-jarigen Franciscaner broeder wegens onzedelijke handelingen tot 4 jaar tucht huis veroordeeld. Hoewel het zich begin dezer week liet aanzien, dat de regeering, nadat de Kamer het voorstel inzake de financieele volmachten had goedgekeurd, weinig moeite meer zou hebben met den Se naat, is de praktijk heel wat anders gaan leeren. De heeren Senatoren schij nen geschrokken te zijn van het feit, dat de communistische kamerleden, terwijl ze aanvankelijk tegen het ontwerp wa ren, na een onderhoud met Blum, plot seling bereid bleken, voor te stemmen. Men heeft daaruit afgeleid, dat Blum den communisten toezeggingen heeft ge daan omtrent een toepassing der vol machten, welke de gematigde lieden, wel eens een zeer onaangename verras sing zou kunnen opleveren. De Senaat is geheel anders samengesteld dan de Kamer (de invloed der socialisten en communisten is veel geringer). Uit dien hoofde valt het den Senatoren gemak kelijker zich tegen de regeering schrap te zetten. De financieele commissie van den Senaat heeft nu een aantal amende menten op het volmachten-voorstel ont worpen, welke kunnen beletten, dat de regeering zich aan al te linksche expe rimenten zou overgeven. Natuurlijk wil de regeering van een dergelijke beper king niets weten, zoodat er sinds gister middag te Parijs een soort van politieke crisis heerscht. Tot vanmorgen is ver geefs getracht een compromis te vinden. De Senaat is tegen vanavond bijeen geroepen, om over de zaak te beraad slagen. Neemt ze de voorstellen, welke de bevoegdheden der regeering aan banden leggen aan, dan schijnt men met de mogelijkheid van ernstige politieke verwikkelingen rekening te moeten hou den. Ook Jacques Rueft treedt af. Zooals gemeld, zijn deze week twee financieele deskundigen, Rist en Bau- doin, uit de commissie van beheer van het egalisatiefonds getreden, omdat zij niet langer de verantwoordelijkheid voor den huidige financieele ontwikke ling konden deelen. Naar vanmorgen uit Parijs werd ge meld, zal een derde bekende deskundi ge, de heer Jacques Rueff, dit voorbeeld volgen. DE EXPLOITATIE VAN ABESSYNIë. Een zesjarenplan. Uit Rome wordt gemeld: Er is een zesjarenplan opgesteld voor de exploita tie van „het imperium". Waarschijnlijk zal dit plan Maandag ter goedkeuring worden voorgelegd aan den minister raad. Het plan omvat aanleg van we gen, havenwerken, mijnbouw, telegraaf- en telefoonlijnen, radioposten etc. Voor een totaal bedrag van ongeveer 12 mil liard lire, welke in zes jaar zullen wor den uitgegeven, te beginnen met de pe riodes 1936/1937. Bombardementsvliegtuig verongelukt. Te Sarzona is een bombardements vliegtuig tegen een huis opgevlogen bij het starten. Het vliegtuig verbrandde, waarbij de twee bestuurders om het le ven kwamen. Vijfhonderd gezinnen door brand dakloos. Nabij Baranowskz'e in Oost-Polen heeft een groote brand gewoed, ten gevolge waarvan 500 gezinnen dakloos zijn ge worden. Een 114-jarige overleden. Te North Bay (Ontario) is op 114-jari- gen leeftijd de oudste man van Canada overleden. In hooft zegd B ska pen de San ten Ten recM tot term! van der sterh troef were bracl Del opstf kaye de de gen hebl de slott gona D< zwai zich van gehe nesti V: van U ontsj heid bij ling' bev ex in bruj van nad' zout ver: rich regt hee: wor Gis de het den in oor zal de 27 roef noo| de en teli] son1 aan ner eer gin: sysl WOl teei nie) het stel eve de b d v o r

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2