ZEELAND. BUITENLAND. SPORT. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SPANJE. DUITSCHLAND, De Kerkstrijd. BEURS VAN AMSTERDAM. Koele, droge voeten nagekomen berichten. nieuwe burgemeester van breskens. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Een tweetal voorstellen van Ged. Sta ten van Zeeland aan de Provinciale Sta ten hebben betrekking op de huishoude lijke voorlichting. De Commissie voor huishoudelijke voorlichting te 's-Gravenhage vroeg een bijdrage van 1000 ter bestrijding van de kosten van cursussen in koken, naai en, huishoudkunde en waschbehandeling en kinderverzorging, welke met finan- cieelen steun van genoemde commissie door plaatselijke Commissies worden ge geven. Ged. Staten stelden een onder zoek in andere provinciën in en daarbij bleek, dat de Staten van Zuid-Holland, Groningen, Friesland, Drenthe, Over- ijsel en Limburg op een dergelijk ver zoek afwijzend hebben beschikt, terwijl in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland en Utrecht, alwaar nog geen beslissing is genomen, Ged. Staten even eens voorstellen het verzoek af te wij zen. Alleen in Noord-Holland hebben de Staten besloten voor 1937 de gevraagde bijdrage te verleenen. Het advies is gevraagd van de Com missie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland en deze meent dat 250 voor adressante vol doende is. Ofschoon Ged. Staten voor het werk der Haagsche commissie alle waardee ring hebben, zijn zij toch van meening dat, waar de bemoeiingen van deze Commissie zich meer bepaaldelijk over de stedelijke gemeenten uitstrekken, er voor deze provincie geen voldoende ter men bestaan om daarvoor financieelen steun beschikbaar te stellen, ook al wil de Commissie zich verbinden de pro vinciale bijdrage uitsluitend in deze pro vincie te besteden. Bovendien wijzen Ged. Staten er op, dat het vorig jaar het subsidie aan de Commissie voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande reeds is verleend bij wijze van uitzon dering op den regel, om in verband met den financieelen toestand der provincie, geen nieuwe subsidies meer toe te ken nen. Het tweede voorstel is om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Commissie voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande in Zeeland om wij ziging van het besluit van 14 Juli 1936, waarbij aan deze commissie een bijdra ge van ten hoogste 1500 per jaar is verleend in de reiskosten van het per soneel voor de op te richten cursussen. De Commsisie had verzocht op prac tische en administratieve overwegingen de besteding van de gelden van het sub sidie niet te beperken tot de reiskosten der leeraressen, doch nader te bepalen, dat de bijdrage uitsluitend mag worden gebruikt voor de bestrijding van de kos ten, verbonden aan het organiseeren en geven van cursussen, waartoe vanzelf sprekend ook de reiskosten der leerares sen behooren. Het betrof hier dus niet direct een aanvraag om verhooging van subsidie, maar wel zal dan steeds over de volle 1500 worden beschikt, terwijl over 1936 aan reiskosten vergoed is 673.84 voor 51 cursussen. Zeker zal de Commissie zuinig met het geld om gaan, maar dat moet de provincie ook doen. Men zou onbillijk worden in ver band met het afwijzen van het eerste verzoek en de subsidie is gegeven in verband met de groote reiskosten op het platteland. Geen subsidie. Ged. Staten van Zeeland stellen ,aan de Prov. Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het Comité voor Zeeuwsch-Vlaanderen ter bevordering van het huishoudon derwijs te Hulst om een subsidie te verleenen van f 50 per plaats, waar huishoudonderwijs is of zal worden in gesteld, tot een maximum van f 1500 Ged. Staten leggen adviezen over van den Kring Hulst van den N. C. B. van de inspectrices van het N, O., de dames Gr. G. Smit en M. M. A. Mi chels beide te 's-Gravenhage en van de Commissie van het Landbouwhuis houdonderwijs in Zeeland. Ged. Staten meenen, dat, ofschoon het comité met het oprichten van deze cursussen wel een dringend sociaal werk op het oog heeft, de gewezen adviezen de Staten wel overtuigd zullen hebben, dat het niet gewenscht is, dat de provincie door het verleenen van subsidie, het stichten van dergelijke cursussen in de hand werkt, omdat: le er op deze wijze, zonder eenige samenwerking met andere organisa ties, wèèr een nieuwe vorm van huis houdonderwijs in het leven wordt ge roepen en de mogelijkheid daardoor bestaat dat tegen elkaar in wordt ge werkt, hetgeen het huishoudonderwijs niet ten goede kan komen (er zijn landbouwhuishoudcursussen, meer voor burgermeisjes van het platteland en in hoofdzaak de boerendochters en voorl chtingscursussen speciaal opge richt met het doel de vrouwen uit ge zinnen voor te lichten); 2e, er voor zoodanige cursussen geen enkele waarborg voor deugdelijkheid bestaat, daar deze cursussen niet aan de wettelijke voorschriften van het Nijverheidsonderwijs onderworpen zijn Capitulantenreglement. Ged. Staten van Zeeland stellen, over eenkomstig hetgeen in Noord^Brabant reeds is g'eschied, voor te bepalen, dat voor de reglementen van de Water schappen ,,De Damespolder", De Prins Hendrikpolder en De Hogerwaardpo der zullen worden toegevoegd de woor den: het aanwijzen onder goedkeuring van Ged. Staten aan de onder het water schap ressorteerende ambten en betrek kingen, welke met uitsluiting van an dere gegadigden slechts kunnen wor den vervuld door militairen of gewezen militairen Nog stellen zij voor aan H.M. de Ko ningin machtiging te vragen om de bei de eerstgenoemde waterschappen ont heffing' te verleenen van het aanwijzen van betrekkingen voor capitulanten be stemd. Overneming van wegen. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten van Zeeland voor van de gemeente Borsselen in beheer en onderhoud over te nemen 1.795 km van den weg Borsse- en-'s Heerenhoek zulks met ingang van 1 Januari 1938 onder voorwaarde, dat de gemeente jaarlijks vóór 1 Juli, een be drag van f 359 aan de Provincie betaalt, welke jaarlijksche bijdrage kan worden afgekocht door betaling in eens van f 8975. Verder stellen zij voor van de ge meente Domburg met ingang van 1 Juli in beheer en onderhoud over te ne men 275 m van den weg Westkapelle- Domburg onder voorwaarde dat de ge meente jaarlijks vóór 1 Juli f 75 betaalt of ineens f 1867 en van den Polder Wal cheren 5.865 m van denzelfden weg en zulks tegen betaling van f 1350 per jaar of f 30 000 in eens, De vereeniging tot bezoeken der armen ontving f 440 uit het Schorer fonds. De nieuwe schepen voor de „Zeeland". Dezer dagen zijn weer berichten ge publiceerd, dat door |de maatschappij .Zeeland" thans definitief de opdracht tot den bouw van twee nieuwe schepen zou zijn gegeven. Naar wij vernemen, is dit niet juist, een definitieve opdracht heeft nog niet plaats gehad en kan ook niet plaats hebben zoolang het betreffende wets ontwerp niet door de Kamers is goed gekeurd. Schip omhoog gevaren en op eigen kracht weer vlot gekomen. Het v„an Antwerpen komende Rus sische stoomschip Lunachajrski is he dennacht, op weg naar Leningrad, om hooggevaren in het vaarwater Oostgat, nabij Kaapduinen. De sleepboot „Go liath" is van Vlissingen naar het schip gevaren, doch onverrichter zake terug gekeerd. De Rus is vanmorgen op eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis vervolgd, DOMBURG. Dinsdagavond had alhier op den Noordweg nabij 't Maereltje een aanrijding plaats tusschen een bestel auto en een personenauto. Beide motor rijtuigen werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. KOUDEKERKE. Woensdagavond is onder leiding van den heer S. Sanders, opgericht het Koudekerks Kinderkoor, waarvoor zich 35 meisjes en jongens hebben opgegeven. SEROOSKERKE. Het muziekkorps E.M.M. alhier, hoopt bij gunstig weer Zaterdagavond a.s, ten 8 uur eene uit voering te geven op de muziektent. Tegen de lamp gevlogen. HANSWEERT. Dinsdagavond vonden de ambtenaren bij de visitatie van de sleepboot „Zaan" een groote hoeveel heid eau de Cologne welke men trachtte frauduleus in te voeren. De boot en de eau de Cologne werden in beslag geno men. Het personeel van de boot werd voorloopig in de maréchaussée-kazerne opgesloten. Nadat procest-verbaal was opgemaakt is het gistermiddag weer vrij gelaten; en heeft men de boot vrijge geven. KRABBENDIJKE. Alhier is een co mité gevormd uit de burgerij opgericht met het voornemen een bazaar te orga niseeren ten bate van het instrumentale fonds van het muziekgezelschap „Con cordia". In het comité werden gekozen jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg eere-voorzitter, J. Frelier, voorzitter, A. Tollenaar, seer, penningm.; A. J. P. Ka- kebeeke, L. Th. Vogelaar en J. Vader. Zaterdagavond zal het muziekge zelschap „Concordia" een concert gaan geven op de muziektent te Bath. WEMELDINGE. Woensdagmiddag bemerkte men aan boord van het mo torschip „Telegraaf IV" van de reederij •v.h. H. Braakman, een begin van brpnd in het voorruim welke vermoedelijk door broeiing in een lading Antimonslip (erts) is ontstaan. De brand werd ter hoogte van de gemeente Strijen ontdekt. Direct heeft men met een straal water den brand gebluscht. De „Telegraaf XV" van dezelfde Mij. was intusschen langs zij gekomen om de passagiers over te nemen, die echter liever aan boord van de IV bleven, te meer omdat er geen gevaar voor uitbreiding bestond. Hoe wel het schip enkele uren over den nor malen tijd arriveerde heeft het de reis naar Antwerpen kunnen voortzetten. BILBAO HOUDT NOG STAND. In het legerbericht van het groote hoofdkwartier van Franco wordt ge zegd, dat de rechtsche opmarsch aan het front in Biskaye voortduurt. Fran co s troepen hebben een heuvel zuid westelijk van Bilbao, bezet. De Ital'aan- sche „zwartpijlers" hebben den mond van de Nervion bereikt en Algorta, Lejona en Lujua bezet, waardoor het gedeelte van het front ten Noorden van Bilbao in handen der opstandelingen is. Voorts melden de opstandelingen dat Galdacano, ten Zu d-Oosten van Bil bao gelegen, geheel in hun handen is gevallen, Galdacano is een stadje van 7000 zielen, dat zich over een lengte van ongeveer twee kilometer uitstrekt langs den weg van Durango naar Bil bao. De rechtsche troepen beheerschen thans den voorn,aamsten toegangsweg naar Bilbao, de geheele stad 's thans blootgesteld aan het vuur van de artil lerie niet alleen, doch ook van de mi trailleurs. De terugtrekkende Basken hebben te Galdacano aanzienlijke schade aange richt, Naar schatting bedragen de ver liezen van de Basken in dezen sector ongeveer tweeduizend man. De rechtsche troepen zouden, volgens berichten uit Salamanca, een groot aantal krijgsgevangenen hebben ge maakt, Men verklaart dat dit aantal zelfs meer dan 10,000 man bedraagt. De weerstand der Basken. De laatste berichten uit Bilbao dee- len intusschen mede, dat de Baskische troepen weerstand bieden ten Noord oosten der stad. Zelfs verzekert men, dat de Basken er in geslaagd zijn een tegenaanval te ondernemen in het Noordoosten langs de kust. Voor Santa Marina en San Roque konden de he vige aanvallen der opstandelingen de verdedigingslinie niet doorbreken. Men rekent uit, dat Bilbao beschikt over 50,000 man voor zijn verdediging en men heeft den indruk, dat ziji vastbe sloten zijn te strijden tot het laatste. Vroegere leider van Spaan- sche Phalanx ter dood ver oordeeld. Volgens van de Fransch-Spaansche grens ontvangen berichten is de vroe gere leider der Spaansche Phalanx, Manuel Hedilla, wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat, door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Tegelijk me^ Hedilla, werden 80 an dere leidende persoonlijkheden der phalanx berfecht. Veertien werden ter dood veroordeeld en twintig tot le venslangen dwangarbeid. De anderen werden met verbanning naar Guinea gestraft. Onder de ter„ dood veroor deelden bevinden zich de leiders v,an de phalanx in Biscaye, Salamanca, Burgos en Toledo. De doodvonnissen zullen waarschijn lijk niet ten uitvoer worden gelegd Naar men gelooft, zal de straf na de inneming van Bilbao worden gewijzigd in dwangarbeid, en zal na den val van Madr'd een algemeene amnestie wor den afgekondigd. De uitslag van het proces wordt uit gelegd ,als een overwinning van de rechtsche nationalistische elementen. Eden over de niet-inmengings- overeenkomst, In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Eden op de vraag of hij ge gevens bezit over schendingen van de niet-inmengingsovereenkomst en over de aankomst van een groot aantal vl egtuigen in Spanje, geantwoord, dat de Britsche regeering niet tevreden is over de werking van het non-inter- ventiepfan, doch dat men hiertoe ge komen is door overeenstemming tus- j schen alle Europeesche mogendheden, I in het belang van den vrede in Euro pa. Ik denk, zeide de minister, dat het Huis zich nog wel eens terdege zou willen bedenken, alvorens tot eem'ge actie over te gaan, die de vrede in gevaar zou kunnen brengen. In antwoord op een andere vraag verklaarde Eden: „Ik geloof d,at het volkomen waar is, dat zich aan beide zijden in Spanje groote aantallen bui- tenlandsche vliegtuigen bevinden. De „Deutsche Nationalkirche" officieel erkend. Havas meldt uit Berlijn: De Deutsche Nationalkirche zal in den vervolge op genomen zijn in de reeks officieel door den staat erkende godsdiensten. Deze nieuwe kerk is gesticht door Arthur Dinter, een der oudste leden der N.S.D.A.P., die machtiging gekregen heeft uit de partij te treden, om zich ge heel te kunnen wijden aan zijn theolo gische studiën en zijn apostolaat. De Deutsche Nationaalkirche heeft zeer vage betrekkingen tot het christen dom.' zij stelt als religieuse waarden het bloed, de genade en de openbaring van den pantheistischen god aan iedere menschenziel. Zij verwerpt de begrip pen der verlossing en ieder christelijk dogma, dat zij als een joodsche uitvin ding beschouwt. Zij erkent echter de onvergelijkelijke waarde van den persoon Christi, doch beweert, dat deze Germaansch arisch Eerste noteering is vorig'e koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Denemarken Oblig. 1926-5 103102 Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P, 1958 5 49%49% A Pref. JurgensA 132%132% A Ned. Gist- enSpiritusf 465461 A De Schelde N.B. 49%43 C Am, Smelt en Ref. 6160% A Born. Sum. H.M. 210%209 A Houth. Alberts 103% C Union Pac Rr. 9797% C Int. Nickel Cv. 41 41 Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 34 1000-4 100% 100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 162156 A N.I. Hbk. 1000 167%—167% C Ned. H. M. 1000 189%—189% A v. Berkels Pat. 51% C Calvé-Delft 83 A Philips Gem, B. afg. 320316%-13% C Unilever 158%—158%-56% C Am. Car en Foundry 37%36-35% C Anaconda Cop, 36%36-35% C Bethlehem St. 58%57%-% C Kennec Copper 40%39% -38% C U. States St. C. 69%—68%-67% C North Am. Cy. 17%46% A Kon. Petr, Mpij. 417%416%-13% C Contin. Oil Cy. 31—30% C Phillips Petr, Comp. 38%37% C Shell Union O.C. 19%—19%-% C Tide Water Ass. Oil 12%—12-11% A Ned, Scheepv. U. 126%125-23% A H.V. Amsterdam 510%507-02 A Java Cult. Mij. 235%234-29 A N.I. Suiker U. 168166-62 A Deli Batavia 235230 C Deli Mij. 1000 316—313-10 A Senembah 327325-20 Joodsche opstellers der Evangeliën zoo als den rabbijn Paulus, die den titel van apostel zich wederrechtelijk heeft toe geëigend. Dinter heeft de Evangeliën opnieuw geschreven, waarbij hij onder den tradi- tioneelen tekst gezocht heeft, wat vol gens hem van zuiver arischen oorsprong is. De Deutsche Nationalkirche staat dus tusschen de groep van nationaal-so- cialistische Duitsche christenen en de religieuse Duitsche groepeeringen als die van Ludendorff, de Duitsche geloofs- beweging e.a., die zelfs zoo ver gaan in de wouden de ritten van den ouden Wo- dangodsdienst tot nieuw leven te roe pen. Amerika Kon! n kt. ILV.A. Unilever - Schepen ObLMarkt- Tabak Markt Rubber Philips Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 19%19% C Southern Pac, Cy. 38% j A Southern Rlw. 24% A Amst. Rubb. C. 280—277% -74% A Deli-Bat. Rubb. 214%— 212%-11 A Hessa Rubber 226220 A Serb,adjadi S.R. 165%—163-62 WISSELKOERSEN. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.98 72.90 8.09% 30.70% 1.81% Gister, 8.97% 72.90 8.10 30.70 1.81% Dagelijksch indexcijfer medegedeeld door het centraal bureau voor de sta tistiek: 16 Juni. Aandeelenkoersen: 104,0; goederen gi-oothandelsprijzen: 94.7. Indien Uw voeten transpireeren of pijn lijk zijn en spoedig stukloopen, behan delt ze dan *net Purolpoeder, dan blij ven ze koel en droog, worden niet bran derig en loopen niet stuk. In bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) is. Volgens de Deutsche Nationalkirche is de leer van Jezus vervalscht door de VOETBAL, Nederlaagwedstrijden Den Boer-Middelburgsche Crt, elftal. De Nederlaagwedstrijden v,an het Den Boer-Middelburgsche Courant elf tal zijn gisteren aangevangen met een wedstrijd tegen „Oud Middelburg", dat met 32 won. Het begin was direct voor het De Boer-elftal met enkele aardige aanval len. Daarna volgde een gelijk opgaan de wedstrijd met een betere techniek van Oud-Middelburg. Een keurige pass van Bos werd door hands van een der voorwaartsen verknoeit. Bij een aan val aan den anderen kant gaf Beks een mooi schot dat doel trof; het werd ech ter geannuleerd wegens buitenspel. Oud-Middelburg kreeg daarna vele kansen die echter verknoeid werden door slecht schieten. Na plm. een half uur spelen liepen de voorwaartsen van het Den Boer-elftal bij een hoogen bal keeper en al in de goal (10). 5 minuten daarna miste een der Oud- M'burg backs, waarop Meijer er 2—0 van maakte. Kort d,aarop volgde een uitval van Oud-M'burg en verkleinde Adriaansen den achterstand i(21). Kort na rust maakte het Den Boer- elftal een buitenspel-goal, Oud-M'burg bracht na 10 minuten spelen door Koster den stand gelijk (22). Ten slotte was het Beks die met 'n mooi schot den eindstand 32 voor Oud-Mid delburg deed zijn. Het Den Boer-Mid- deTburgsche Crt. elftal komt nog even goed opzetten waardoor enkele hache lijke momentjes ontstaan voor het doel van Oud-Mdidelburg, maar gedoel punt wordt er niet meer. ZwedenFinland 40, Te Stockholm is als voorwedstrijd voor het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal de landenwedstrijd ZwedenFinland gespeeld. Het einde kwam met een volkomen verdiende 40 zege voor de Zweden. KORFBAL. Propaganda-wedstrijd le Veere. Onder een tamelijk publieke belang stelling speelden gisterenavond E. W. W. (H. B. S. Vlissingen) en H. B. S. (Middelburg) een propaganda-wedstrijd, die goed geslaagd genoemd mag worden. Vermoedelijk zal de Z. K. B. met de zen propaganda-wedstrijd succes beha len, daar eenige personen uit Veere zul len trachten aldaar een korfbalclub op te richten, en medewerking reeds is toe gezegd. E. W. W. verscheen versterkt met mej, Debra en H, Duns, wat het spelpeil zeer ten goede is gekomen. H. B. S. moest 't zonder aanvoerder Wisse stellen. Onmiddellijk ontwikkelde zich een vlug en enthousiast spel van korf tot Met ing'ang van 1 Juli 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente BreskenS mr. J. P. Drost De nieuwe burgemeester van Breskens is 11 Februari 1908 te Rotterdam gebo ren en is thans volontair ter gemeente secretarie van Lekkerkerk. Benoeming. De heer T. C. D. Coops, gemeente secretaris van Veere is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Muiden. korf. Na 5 min. spelen wist mej. Meer man, E. W. W. de leiding te bezorgen (1 0). Duns met mej. Debra weerden zich geduct in het E. W. W.-aanvalsvak, doch met het schieten hadden deze spelers weinig geluk. In het H. B. S.-aanvalsvak moest liet van den snellen speler Vaane komen, die evenmin geluk had met schieten. Het spel bleef op en neer gaan met E. W. W. iets meer in den aanval. Nadat Jo Vaane een paar vrije kansen miste door overschieten, sprong aan de andere zijde een mooie worp van Duns uit de mand het veld weer in, Tegen de rust was het weer mej. Meerman, die den stand op 20 voor E. W. W, wist te brengen. Met dezen stand ging de rust in. Na de rust verflauwde het spel iets. 5 min. na de rust wist mej. Wiegand den voorsprong voor E. W. W. tot 30 te verhoogen. Een kwartier later bracht De Paauw den stand op 40. H. B. S. niet ontmoedigd, pakte flink aan en zag dat beloond door een tegen- punt van Verburg, even later gevolgd door een tweede tegenpunt van mej. Meerkamp van Embden (42). De spanning keerde nu weer echt te rug. H. B. S. trachtte met alle macht ge lijk te maken, maar Vaane werd onvol doende gesteund door zijn partner Ver- sluys, die den aanval remde. Aan de an dere zijde zag Duns al zijn schoten net over gaan. Het einde van dezen wedstrijd, die on der uitstekende leiding van scheidsrech ter Boogerd stond, kwam met een alles zins verdiende overwinning voor E. W. W. met 42, Bij E. W. W. blonk H. Duns uit met rustig tactisch spel, daarbij veel steun ondervindend van mej. Debra. Bij H. B. S. was Jo Vaane de uitblinker, doch hij ontving weinig steun van zijn vakgenoo- ten. Indien hij zich erop gaat toeleggen meer rust in zijn spel te brengen, zal H. B. S. nog veel plezier van hem hebben. De dames van H. B. S. waren allen minder dan die van E. W. W. De middenvakopstelling was over het algemeen slecht, daarbij werd bovendien de fout gemaakt door in dat vak 't korte spel toe te passen en nog wel door de verkeerde opstelling meer in de breedte, dan in de lengte.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2