twitttöiU GOESCHE COURANT - pms IBIS SHAG W.o de PAVIU0EN WANDELPIER Groot Wienerbal Dobbelmann lekker... man! WEEABEBHJHT, BINNENLAND. -71 NUMMER 140. TWEE BLADEN. DONDERDAG 17 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG, De noodtoestand in het Slagersbedrijf. ONTSTEMMING ONDER DE PROTESTANTEN IN BRABANT, Over een bedenkelijke room- sche actie. ss^eiP'. £SSS^?: elbuqgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Toespraken van Prinses en Prins in Indië uitstekend ontvangen. De gisteravond door de N.I.R.O.M. uit gezonden relayeering van de Phohi-her- uitzending der toespraken door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard uit het paleis Soestdijk, waarin de bekende verheugende mededeeling was vervat, zijn in Indië uitstekend ontvan gen en waren woord voor woord te vol gen. Onder overgroote belangstelling hield de Nederlandsche Slagershond gister en heden zijn 46e Jaarvergadering in hotel „Gooiland" te Hilversum. Uit verschillende plaatsen waren alle of nagenoeg alle leden-slagerspatroons opgegaan naar Hilversum om in deze massale bijeenkomst getuigenis af te leg gen van den nood waarin hun bedrijven verkeeren. Een noodtoestand, welke, naar ter vergadering tot uiting kwam, voor een groot deel op rekening is te schuiven van de crisisheffingen en an dere overheidslasten, welke op het volksvoedsel vleesch drukken, het ver bruik daarvan in sterke mat$ hebben doen teruggaan en den slager het be staan nagenoeg onmogelijk maken. Scherp heeft de Bondsvoorzitter, de heer E. Weima uit Leeuwarden, die na een begroetingswoord van den voorzit ter der afdeeling Hilversum zijn ope ningsrede uitsprak, daarin den toestand en den noodlottigen invloed van de over heidslasten op het slagersbedrijf getee- kend. Na de gebruikelijke, werkzaamheden (be handeling jaarverslagen e.d.) werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het zeer uitgebreide aantal afdee- lingsvoorstellen. Over de vraag wat ge daan moet worden om van de uitermate onrechtvaardige 10 pet, crisisheffing op het rundvleesch bevrijd te raken, ont wikkelde zich een dergelijke scherpe discussie, dat het den voorzitter de grootste moeite kostte de vergadering binnen de pekken te houden, Algemeen laakte men het in de re geering, dat zij, de moeilijke en zorge lijke toestand van het slagersbedrijf in een telegram aan een tiental adressee- Tende organisaties, erkennende, noch tans niet genegen is de helpende hand •uit te steken om door afschaffing der heffing het bedrijf te redden. Het daar voor door den minister van landbouw opgegeven argument dat hij de opbrengst dezer heffing voor alsnog niet kan mis sen, achtte men, waar iedere nadere motiveering ontbreekt, uitermate zwak. Ten slotte ging de vergadering met 214 'tegen 14 stemmen accoord met het prae- advies van het bondsbestuur, waarbij dit verklaart de strijd voor afschaffing der crisisheffing op rundvleesch met de meeste ernst te zullen blijven voeren, omdat deze heffing als een ramp voor 't slagersbedrijf moet worden beschouwd. Opnieuw zal het bondsbestuur zich tot de regeering en de pers wenden met een klemmend betoog en een scherp protst tegen het nog langer handhaven dezer drukkende belasting op een eerste volksvoedsel als vleesch. Eveneens ging de vergadering accoord met het prae-advies van het bondsbe stuur met betrekking tot de voorstellen der afdeelingen, waarin op afschaffing der omzetbelasting werd aangedrongen. Het bondsbestuur is het er volkomen mee eens, dat eens, dat ook deze belas ting zoo spoedig mogelijk dient te ver dwijnen en zal hiervoor ook blijven ijveren, Evenwel wees het erop, dat ein de 1938 deze belasting automatisch af loopt. Als slot der bijeenkomst van gisteren behandelde de vergadering de voorstel len met betrekking tot de concurrentie van het grootbedrijf, met name de Unox- fabrieken, onderdeel van het Unilever- concern. In het prae-advies van het bondsbe stuur op de afdeelingsvoorstellen, die aandrongen op pogingen om wettelijke bescherming hiertegen te verkrijgen, vestigde het bondsbestuur er de aan dacht op, dat de directie der Unox-fa- brieken uitdrukkelijk heeft verklaard dat, wanneer de slagers haar fabrieken niet boycotten, zij er niet aan denkt om zelf den verkoop van vleesch aan par ticulieren ter hand te nemen. Onder dergelijke omstandigheden is er voor het bondsbestuur geen aanleiding zich te mengen in den strijd t'usschen de vleesch- warenfabrieken onderling. Iets anders is het, wanneer vleesch- waren.abrieken op het terrein van den slager komen, zooals bijv. de Fa. Udema te Gieten. Tegen dergelijke uitwassen moet scherp stelling worden genomen. Na eenige discussie bleek de vergade ring de meening van het bondsbestuur te deelen en werd het betreffende prae- advies dus aangenomen. Men schrijft aan de N, R. C.: In Protestantsche kringen in Noord Brabant heerscht ernstige ontevreden heid over het optreden van een groep Katholieke jongeren meest studen ten van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg en van de R. K, Leergangen aldaar, welke groep het tijdschrift „Brabantia Nostra" uitgeeft. Geestelijke vader van deze groep, die als leuze heeft „Brabant aan de Katholieken'", is pater dr. P. C. Brou wer, hoogleeraar aan de R.K, Leergan gen. Gedurende den laatsten tijd wor den in verschillende plaatsen vergade ringen belegd, waar dr. Brouwer als spreker optreedt, en in de aankondi gingen van welke vergaderingen veel al voor Protestanten zeer kwetsende passages voorkomen. Dit alles heeft onder de Protestanten vooral in West- Brabant eenige beroering gewekt en heeft Zondag jl. te Zevenbergen tot een ernstig protest geleid in een dienst in de Ned, Herv. Kerk, welke door ruim 600 Protestanten werd bijgewoond. Na de prediking toch heeft de plaatse lijke predikant, ds. Pop, onder merk bare instemming van zijn gehoor voor lezing gedaan van het volgende protest, dat door hem in briefvorm aan burge meester Van Aken was verzonden: „Niet alleen met groote verbazing, maar ook, en vooral met diepe veront waardiging, heeft ondergeteekende, en met hem vele Protestantsche ingezete nen van uw gemeente, kennis genomen van den inhoud van een artikel in ,.,De Zevenbergsche Courant" van 12 Juni 1937, onder het opschrift „Bra bantia Nostra" (Brabant aan ons). Ondergeteekende leest daarin: le. dat het gezegende werk der kerk hervorming, waardoor het oude apos tolische evangelie van Gods gen,ade. in Christus aan ons volk werd teruggege ven, genoemd wordt, „een storm, waar door Brabant werd gebeukt, en niet zonder schade; want ontnam ze den kerken haar luister, het vol khaar ka pellen en heil'gen, kortom alles w,at uiterlijk sprak van Brabants geloof, erger was het verbieden van elke ge- loofsmanifestatie, het terugdringen in de schuilkerken en uiteindelijk het scheiden van geloof en leven, wat noodzakelijk volgen moest." 2e. dat de hervormingstijd een tijd van verdrukking genoemd wordt; 3e. dat daarin beweerd wordt: „Wij kunnen slechts goede Nederlanders zijn, als wij goede Brabanders zijn"; onder „goede Brabanders" worden dan Katholieke Brabanders verstaan. Aldus het bewuste artikel. Ondergeteekende gevoelt zich ver- pl'cht, tegen bovenvermelde uitlatingen met ernst te protesteeren: In de eerste plaats merkt hij op, dat de Kerkhervorming geen storm was, waardoor waardevolle geestelijke goe deren werden vernietigd, maar terug keer tot het oude apostolische evan gelie, dat in de middeleeuwen geheel was verduisterd. In de tweede plaats constateert hij met nadruk, dat er bij de Hervormers geen sprake was van „scheiding van geloof en leven", maar dat met name het Gereformeerd Protestantisme juist den nadruk heeft gelegd op het nieuwe leven als vrucht van de gemeenschap met Christus, zóó sterk zelfs, dat Cal- vijn van rigorisme in dit opzicht wntd beschuldigd. In de derde plaats kan hij u de ver zekering geven, dat het op den Protes tant een zeer eigenaardigen indruk maakt, wanneer de Katholieke Kerk, die door middel van de Inquisitie dui zenden en nog eens duizenden Protes tanten heeft vermoord, nog durft spre ken van „verdrukking" aangezien deze zeer lichte verdrukking onder het re giem van de Republiek niets is, ver geleken bij bovenvermelde vervolging. In de vierde plaats wijst hij met na druk af, dat wij alleen dan goede Ne derlanders zouden zijn, als wij goede (nl. Katholieke) Brabanders zijn. Hij beweert daarentegen, dat wij, krach tens de historie van het ontstaan van onzen Nederlandschen Staat, dan pas goede Nederlanders zijn, als ons ge loofsleven geworteld is in de beginse len van hen, die mede door hun ge- Het is veel schooner eenen burger te behouden, dan honderd vijanden te dooden. loofsstrijd de sticht'ng van den Neder landschen Staat hebben mogelijk ge maakt. Na dit ernstig protest geeft onder geteekende te kennen, met groote te leurstelling te hebben gzien, dat bo venvermeld artikel mede onderteekend door den Edelachtbaren heer J. J. v,an Aken, burgemeester van deze gemeen te, door wiens ónderteekeninjf nota bene ruim 20 procent van zijn gemeente als een minderwaardige groep wordt .gedisqualificeerd. Dit protest werd voorgelezen van den kansel der Ned. Hervormde Kerk te Zevenbergen op Zondag 13 Juni 1937." Het protest vormt in Protestantsche kringen in West-Brabant het gesprek van den dag, terwijl reeds pogingen worden aangewend om tegen de act e van Brabantia Nostra een krachtige tegenactie te stellen. Bovendien hebben verschillende Protestantsch-Christelijke vereenigin- gen te Zevenbergen eveneens bij bur gemeester V,an Aken geprotesteerd en zelfs heeft de Chr. Oranjevereeniging hem de medewerking opgezegd, zoo lang 3e burgemeester de voor de Pro testanten kwetsende passages niet heeft ingtrokken. In de afgeloopen dagen is het boven dien reeds eenige malen voorgekomen, dat den burgemeester op straat onaan gename woorden n,aar het hoofd wer den geslingerd. Ds. Pop zegt dit ten zeerste af te keuren. Het is echter een bewijs, hoe groot de verontwaardiging ovr de actie van Brabantia Nostra is. Candidaten voor een eventueel Coali tie-kabinet zal men in de hierbij be trokken streek wel niet behoeven te zoeken. Onderscheiding voor Duitschen rijkssportleider. Het heeft H. M. Koningin Wilhelmina behaagd den Duitschen rijkssportleider Hans von Tscnammer und Osten, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Duitscjh-Olympisch Comité', te benoe men tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. De Nederlandsche gezant, mr. C. Rid der van Rappard, overhandigde den rijkssportleider de versierselen dezer onderscheiding. Ontheffing van het verbod van uitvoer van goud. De Nederlandsche Bank N.V. te Am sterdam deelt mede dat zij, daartoe ge machtigd door den minister van finan ciën, onder de gegeven omstandigheden bereid is onbeperkt ontheffing te ver- leenen van het verbod van uitvoer van gouden munt en gouden muntmateriaal, vervat in het koninklijk besluit van 26 September 1936, nr. 52, waaraan wette lijke grondslag werd verleend bij de wet van 30 September 1936, staatsblad nr. 101. Aanvragen om ontheffing als boven bedoeld behooren schriftelijk te worden ingediend bij de hoofdbank van de Ne derlandsche Bank, afdeeling secretarie, onder opgave van de soort, het brutoge wicht en het fijngewicht van het goud waarvoor ontheffing van het uitvoerver bod wordt verlangd, alsmede van het adres waaraan en de verpakking waar onder men bedoeld goud wenscht te verzenden. Opnieuw vragen over de radiouitzen ding van den Bondsdag te Middelburg. De heer Krijger heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld.' 1. Is de minister bereid, in aanslui ting aan het door hem op 2 Juni 1937 ingezonden antwoord alsnog mede te deelen: a. De redenen, waarom óók niet re pressieve controle werd uitgeoefend op de gedeeltelijke uitzending door de N.C.R.V. van den 49sten bondsdag van den Nederlandschen bond v,an jonge- lings-vereenigingen op gereformeerden grondslag. b. Naar welke normen de radio-om roep controle-commissie de personen beoordeelt bij beantwoording van de vraag of op de door hen uit te spreken en uit te zenden redevoeringen al dan niet controle zal worden uitgeoefend, en c. Of den sprekers, die het in dit geval aangaat, bekend w,as of wel be kend kon zijn, dat hun redevoeringen ZATERDAG 19 JUNI A.S. Cotillons met speciale attracties. Reserveert uw tafel. (Ingez. Med.) en toespraken waren gesteld zoowel buiten preventieve als buiten repres sieve controle, en, zoo ja, of de m:nis- ter dan niet van oordeel is dat de ver trouwenspositie), waarin de sprekers aldus w,aren gesteld, hun aanleiding be hoorde te geven tot bijzondere nauw gezetheid en uiterste voorzichtigheid, zulks mede met het oog op de, ten tijde van de uitzending in vollen gang zijnde, stembusactie en op het besluit van de regeering om den radio-omroep ditmaal voor die actie niet ter beschik king te stellen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het, w,aar velen in den lande over tuigd zijn, dat de grenzen van het toe laatbare zeer zeker, zelfs beteekenend ver, zijn overschreden, ter bevrediging van 't rechtsgevoel, z'éér gewenscht is, dat worde verzocht en gepubliceerd antwoord van de radio-omroep con trole-commissie op de beide volgende vragen: a, Of door bedoelde sprekers van de gelegenhe d om ongecontroleerd het ge sprokene te doen uitzenden een ruimer, zelfs véél ruimer, gebruik is gemaakt dan door die commissie „mede gelet op de practijk van dergelijke u'tzen- dingen in vorige jaren", werd ver wacht en kon worden verwacht, en b. Of, indien controle zou zijn toe gepast, al dan niet wijzigingen en (of) schrapp'ngen zouden zijn voorgeschre ven? EEN COMMISSIE VOOR VEESTALLEN INGESTELD. Bij beschikking van de ministers van binnenlandsche zaken, van landbouw en visscherij, en van sociale zaken is een commissie ingesteld aan welke is opge dragen: 1. Te onderzoeken, of het wenschelijk en mogelijk is, dat van overheidswege voor nieuw- of verbouw van gebouwen, bestemd voor het onderbrengen van vee, voorschriften worden gegeven, welke beoogen: a, beperking van brandgevaar; b. beperking van gevaar van verbran ding der daarin gehuisveste dieren; c, waarborgen te geven voor een hy giënische huisvesting der dieren; d. bevordering van een hygiënische melkwinning, een en ander met in achtneming van het economisch mo gelijke. 2. Te onderzoeken, in hoever 't wen schelijk en mogelijk is, dat ook reeds be staande gebouwen, die voor de eerste maal voor onderbrenging van vee in ge bruik worden genomen, aan de overheid de bevoegdheid wordt gegeven, die ge bouwen aan een keuring te onderwerpen en eventueel ongeschikt te verklaren, of de ingebruikneming afhankelijk te stel len van aan te brengen verbeteringen; 3. De noodige voorstellen te doen en voorschriften te ontwerpen, indien en voorzoover de wenschelijkheid en mo gelijkheid bij het onder 1 en 2 bedoelde onderzoek is gebleken. Van deze commissie is benoemd: tot voorzitter: jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; tot lid o.a. de heer A. J. W. Mathijssen te Mid delburg. DE STIJGENDE BELASTINGOPBRENGSTEN, Ook over de maand Mei hebben de inkomsten van den Staat ten opzichte van dezelfde maand van het vorig jaar wederom een flinken sprong omhoog gemaakt. Althans wat de indirecte mid delen, welke afhankelijk zijn van den algemeenen economischen toestand, be treft. De opleving weerspiegelt zich steeds duidelijker in de cijfers dezer be lastingopbrengsten. In totaal brachten de indirecte mid delen in Mei ruim 35 millioen op te genover 30.7 millioen in Mei 1936. Vrijwel alle middelen hebben een groo- ter of kleiner aandeel in dit accres. Het meest de omzetbelasting, welke met bijna 7 millioen ruim 1.4 millioen meer opleverdje en de rechten op den in voer, welke met ruim 8 millioen de resultaten van een jaar geleden met 800.000 overtrof. Over de eerste 5 maanden van het jaar hebben de indi- VOOR DE PIUP ««es (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT; Meest matige tijdelijk wel* licht krachtige W. tot N. wind, gedeelte* lijk bewolkt, nog kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige N.W. wind, afwisse lend zwaar bewolkte en heldere hemel, plaatselijk regen, koele temperatuur met een nachtelijk minimum van onge veer 8 graden. Do. 17 Juni, Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 22. Licht op; 21 h 52. Maan op: 15 h 10; onder: 1 h 01. V.M.: 23 Juni. Hoog- en Laagwatei Juni. Hoogwater. Do. 17 9.10 21.30 Vr. 18 10.14 22.38 Za. 19 11.20 23.40 te Vlissingen! Laagwater. 3.06 15.21 4.08 16.26 5.10 17.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 17 10.40 23.03 4.04 16.31 Vr. 18 11.44 24.12 5.05 17.33 Za. 19 12.53 6.05 18.38 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 rnin. later (S =r springtij). recte middelen thans ruim 168 mil lioen in het laadje gebracht, wat bijna 23 millioen meer is dan over de eerste vijf van 1936 en bijna 13 millioen meer dan 'it2 der raming. De directe middelen (inkomsten-be lasting etc.) vertoonen nog niet veel verbetering. De opleving doet zich uit den aard der zaak hier eerst na verloop van een jaar gevoelen. De aanslagen im mers hebben voor 't meerendeel betrek king op de inkomsten etc. van het voor afgaande jaar. In totaal was ultimo Mei ruim 44 millioen op kohier gebracht, tegenover ruim 45 miihoen op hetzelf de tijdstip-van het vorig jaar. KERK EN SCHOOL. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen gemeente administratie de heer L. van der Hiele, volontair ter secreta rie te Kloetinge, wonende te N i s s e. 300 jaar Statenvertaling, In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is gisteravond een groote samenkomst ge houden, welke belegd was door het Ned. Bijbelgenootschap ter herdenking van het derde eeuwfeest van de Staten-ver- taling van den Bijbel. Een groot aantal autoriteiten woon de deze bijeenkomst bij, o.a. minister president dr. H. Colijn, de minister van .onderwijs dr. Slotemaker de Bruine, de vice president van den Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland enz. Verschillende redevoeringen werden gehouden. Prof. mr. P. Scholten sprak de openingsrede uit, prof. mr. A. Anema had tot onderwerp gekozen. De Staten vertaling en het volk, terwijl prof. dr. W. J. Aalders sprak over De Staten vertaling en de Kerk. Beroepen bij de Evang. Gemeente te Ierseke ds. M. J. Móoy te Win schoten.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1