GOESCHE COUCANT^ W.9d€ WEERBERICHT. PÊêlJ BINNENLAND. iuiven W. |90; M. /eg 3; Sin- NUMMER 139. TWEE BLADEN. WOENSDAG 16 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. PRINSES JULIANA IN BLIJDE VERWACHTING. leger en vloot- J. M. POLDERMAN, ZEEUW* MIDDELBURG. GOES. IU9D-BIVEIAHD. naar 36—41; -17 23 24—19 met |27—31. dam steeds in 18— 11—46; |1!4il 9; 2X19 ïen. it wint. bh zich '?n zien. In zet /oorbe- Toch Jspeeld, jan den fraaiste ,ch ge- 3 or de bffer te In Pont 2e, 3e Jen 10e len 14e ]2e J. ïhuijze, Isweert; |ert. De minu- 6 mi ll min. Bmeente van Et Hart, inhage, Mul- Jan- en W. ?aard, Rou- frs, ijs- istr.aat Wol- 13; J. Jteker- jiraven- iat 36; jpsker- ]i, Mei- j.oden- Lies- [oude- Oll'ng- 18, [Kamp- rinder- Iht 48; ptenaar lotter- A. bmsche Veld- Spits- ind 63 |te 3 —6 c.; Sui- loonen |Peulen j—10,5 3—4,5 4,5- 2—10 --3 c.; stuk. |rs 2— 5—6 >er 10 MIDDELBUBGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en age&t- 3chap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal -Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij conti, voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De MidH.lhurgsche Courant": Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regel* 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75* ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. (-§-) Men vermoedde het sinds enkele weken. Het bekende bericht uit Den Haag in den avond van den verkiezings dag had de hoop doen leven. De omstan digheid, dat Prinses Juliana tijdens het koninklijk bezoek aan de hoofstad ver schillende deelen van het programma niet meemaakte, en dat eemg'e dagen ge leden het bezoek aan Groningen werd afgelast, deed die hoop tot bijna zeker heid aangroeien. Nu weten we het. Uit den mond van de Prinses zelf. Met 'n blijde ontroering heeft gisteravond 't ge- heele Nederlandsche volk de heugelijke tijding vernomen: „Op zichzelf verheu gende gezondheidsredenen, die men ze ker wil verstaan en billijken", zoo deel de zij in haar radio-toespraak mede, wa ren inderdaad de oorzaak geweest van de hierboven genoemde omstandigheid. Bijna 30 jaar was het geleden, dat het Nederlandsche volk voor het laatst een zoo innig verbeide boodschap ontving. Vjier maanden voor de geboorte van Prinses Juliana deelde minister Heems kerk indertijd in de Tweede Kamer mee, dat H.M. de Koningin in blijde verwach ting verkeerde. De vorm, waarin thans de mededeeling gedaan is. was heel wat minder formeel, maar veel ontroerender. De eenvoudige woorden van de Prinses, direct tot het Nederlandsche volk ge richt, zullen in menig huisgezin tranen van dankbaarheid in gelukkige oogen hebben doen wellen. Sinds in hef najaar van 1936 de ver loving van H K.H. met Prins Bernhard werd bekend gemaakt, heeft ons volk op wel heel ondubbelzinnige wijze van zijn onvergankelijke liefde en trouw aan het Huis van Oranje blijk gegeven. Het deel de met groote innigheid in het geluk van zijn beminde Prinses en haar koninklijke moeder. Welk een spontane feestvreugde gplfde er over het land, toen op dien zonnigen, voorjaarsachtigen Januari-dag het huwelijk gesloten werd. Met welk een hartelijkheid heeft het dien jeugdi gen Prins, die het hart van H.K.H. stal, in zijn midden opgenomen: eerst als vorstelijke verloofde, toen als Prins-Ge maal. Waarom z'ouden we het verhelen, dat van die blijde dagen af, ons aller ver' wachting zich onmiddellijk is gaan span nen op een nieuwe blijde mare, de ge dachten telkens en telkens weer uitgin gen naar een nog verrukkelijker beeld: Prinses Juliana als jonge moeder, In gemoede: had één gedachte in den hui- digen tijd nationaler kunnen zijn? Maar ook omgekeerd: Zou er iets denkbaar wezen, dat in de branding van onze da- g'en het Nederlandsche volk levendiger besef van zijn saamhorigheid, van zijn verbondenheid aan den vruchtbaren bo dem, die den Oranje-boom draagt, bij kan brengen? We weten het nu; ze heeft het ons zelf gezegd: De Prinses verkeert in blijde verpachting. Het verrukkelijke beeld der vorstelijke jonge moeder, is niet meer het product eener stille, algemeene verwachting. Het is in de sfeer der open bare verbeiding getreden, welke onmid dellijk aan de werkelijkheid grenst. En nu gaan onze gedachten met nog veel grooter innigheid uit naar die jonge vrouw, die eens geroepen zal worden, over ons te regeeren; want er groeit een nieuw leven in haar: een nieuw kind van Oranje, OnZe vurige wenschen, onze ge beden, dat de spanning der komende maanden door geen enkele tijding, die ongerustheid kan wekken, moge wor den verstoord, zijn thans haar duizenden onzichtbare maar trouwe metgezellen. En wij maken ons op, om straks als het eeuwenoude Huis van Oranje een nieuwe telg in zijn midden mag hebben, opnieuw van onze liefde, in geestdriftige nationale vreugde gedrenkt, getuigenis af te leg gen. Dat het zoo moge zijn. Bij beschikking van den minister van defensie a.i. zijn de volgende plaat singen gelast: de luit, ter zee le kl. A. Molenaar a.b, Hr. Ms. Schorpioen", idem 2e kl. f-- uit de Bos a.b. Hr. Ms. „Wacht schip, te Vlissingen, met 28 Juni: de officier van administratie 2e kl. H. C, van t Hof a.b. Hr. Ms. „Schorpioen", met 1 Juli: de officier van den marine stoomvaartdienst le kl. J. A. Steern- berg te Vlissingen. Prins Bernhard bij filmvertooning. Prins Bernhard heeft gistermiddag, vergezeld van zijn secretaris, jhr. Dedel een bezoek gebracht aan het bioscoop theater Metropole Palace te 's Graven- hage. Het gold hier een speciale voor stelling, waarin aan Z. K. H. de in na tuurlijke kleuren opgenomen Engelsche kroningsfilm werd vertoond. De Prins vond deze film zóó mooi, dat hij aan den directeur-eigenaar van het theater, den heer A. G. van Tol, verzocht, de film persoonlijk te willen vertoonen voor de Prinses in het paleis te Soestdijk. Bovendien werden voor den Prins nog vertoond een film van de plechtigheden bij het huwelijk van het prinselijk paar en een van het jongste bezoek aan Am sterdam. Heruitzending toespraken Prinselijk Paar. Het ligt in de bedoeling hedennacht te 1 uur G.M.T., dat is 2.20 Amsterdam- sche tijd een heruitzending te doen plaats hebben van de toespraken door Prinses Juliana en Prins Bernhard uit gesproken voor het Nederlandsche volk. Deze toespraken zullen worden uitge zonden door Phohi-zender P. C. J. op 'n golflengte van 31.28 meter. Hedenmiddag is naar Oost-Indië uit gezonden, vannacht zal dit speciaal naar West-Indië, Noord- en Zuid-Amerika plaats vinden. i xiffij Ministers Colijn en De Graeif bij de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisteravond in audiëntie ontvangen de ministers dr. H. Colijn en jhr. mr, A. C. D. de Graeff. Minister Van Lidth de Jeude bij de Koningin- H.M. de Koningin heeft hedenochtend in het paleis Huis ten Bosch den minis ter van waterstaat, jhr. ir. Van Lidth de Jeude in audiëntie ontvangen. Loting voor den dienstplicht. De loting ter bepaling van den inge- schevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienst plichtige te worden bestemd, heeft in het openbaar plaats voor de lichting 1939 op Maandag 28 Juni 1937, des namiddags om 2 uur, te s-Gravenhage, in de „Rolzaal", Binnenhof 8. VOORRANGSWEGEN. De regeling treedt eerst op 4 Juli in werking. De A.N.W.B. schrijft ons: Met ingang van 4 Juli a.s. zal de voorrangsregeling voor een groot aan tal rijkswegen van kracht worden. Dat de voorbereiding tot de rege ling, in den vorm van het aanbrengen Van de voorrangs-wegteekens veel tijd vereischt spreekt vanzelf. Hier en daar ziet men reeds de paal tjes met oranje koppen langs de rijks wegen verschijnen. Evenwel blijken dan niet steeds ook de voorgeschre- venven waarschuwingsborden, in den vorm van een omgekeerden driehoek, op de dwarswegen geplaatst zijn. Daar deze volgorde in het aanbren gen der aanduidingen het gevaar me debrengt, dat de rijders op de wegen met oranje-koppen zoudenn kunnen ver onderstellen, dat de betreffende wegen reeds voorrangsweg zijn, terwijl Tiet verkeer op de zijwegen geen aanlei ding tot deze opvatting heeft, waar schuwt de A.N.W.B. de weggebruikers ernstig, uit de aanwezigheid van oranje-koppen op de afstandpaaltjes niet op te maken, dat zij reeds nu voorrang hebben; een vergissing ten dezen zou de meest noodlottige ge volgen kunnen hebben. CRISIS-VARKENSBESLUIT 1937. De minister van binnenlandsche zaken schrijft in een circulaire aan de gemeen tebesturen: Gelijk bekend, bepaalt artikel 7 van het crisis-varkensbesluit 1936, dat het aanbrengen van het merk, voorgeschre ven krachtens art. 16 van de vleesch- keuringswet 1919 op varkensvleesch slechts is toegestaan: le. indien dat vleesch afkomstig is van varkens, welke voor zoover zwaar der dan 10 kg, waren voorzien van de in artikel 2 van genoemd besluit voor geschreven oormerken; 2e. indien dat vleesch afkomstig is van varkens, welke na slachting volgens door den minister van landbouw en vis- scherij te stellen voorschriften door den betreffenden keuringsdienst voor vee en vleesch zijn gewogen; 3e. nadat is betaald het krachtens ar- Niets is zoo kwetsbaar als de eigen liefde, maar ook niets zoo geneigd tot kwetsen als zij. electro-technicus Goes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med.) tikel 6 van meergenoemd besluit vast gestelde heffingsbedrag. Van de beide laatstgenoemde bepalin gen is bij Kon. besluit van 19 December 1936, no. 18, algemeene ontheffing ver leend, echter niet van de bepaling ge noemd onder le. De keuringsdiensten voor vee en vleesch zijn derhalve gehouden ter vol doening aan het bepaalde in het crisis varkensbesluit 1936 er op toe te zien, dat het goedkeuringsstempel niet wordt aangebracht op varkensvleesch, afkom stig van ongemerkte varkens. Daar gebleken is, dat niet steeds vol doende aandacht aan deze bepaling wordt geschonken, verzoekt de minister, namens zijn ambtgenoot van landbouw en visscherij het keuringspersoneel op te dragen op vleesch, afkomstig van ge merkte varkens het goedkeuringsstem pel aan te brengen en indien een onge merkt varken wordt aangetroffen, ter stond den plaatselijken functionaris van de Iandbouw-crisis-organisatie in de pro vincie, waarin de gemeente is gelegen, daarvan kennis te geven. HET VISSCEEN VAN MOSSELZAAD OP DE WADDENZEE, Waarom mogen de Zeeuwen niet visschen waar zij willen Men schrijft ons uit Yerseke: Reeds 14 dagen is de Zeeuwsche vis- schersvloot uitgevaren om mosselzaad te halen op de Waddenzee, op een voor hen aangewezen en daartoe thans voor enkele weken opengesteld gebied. Wij hebben reeds eerder vernomen dat men daar zeer teleurgesteld is. Hoe wel voor sommigen de vangst medevalt, zijn er ook visschers die een vergeef- sche reis maken en met niets, of met een zeer klein quantum huiswaarts kee- ren. Ongetwijfeld rijst de vraag op, waar hier de knoop zit. Ligt het aan de vis schers zelve of aan de visscherij-inspec- tie of is er nu zoo weinig mosselzaad? Helaas -moet men antwoorden, dat het door de maatregelen van de Visscherij- inspectie komt dat de Zeeuwen thans zoo teleurgesteld zijn en er zoo weinig mosselzaad is te verkrijgen. Om dit goed te begrijpen zij eerst medegedeeld dat het meeste mosselzaad op de Wad den wordt gevonden, daar waar ver schillende mooie banken zijn gelegen. Het zijn echter niet alleen de Zeeuwen die daar zaad koïnen visschen, maar ook de Wieringers die dat verkoopen voor eendenvoer. De mosselzaadbanken hooren onder het toezicht van de Visscherijinspectie, die een scheiding heeft gemaakt tus- schen het gebied waar de Zeeuwen mo gen komen, en dat, waar de Wieringers hun eendenvoer komen halen. En nu is het opmerkelijk dat aan de Zeeuwen een- gebied is aangewezen, waar het zaad slecKTs in geringe mate aanwezig en bovendien nog zeer moeilijk te be reiken is. Het getal Wieringers dat om eenden voer komt is zeer klein en deze kun nen het voor hem bestemde gebied in de verste verte niet leeg krijgen, zoodat jaarlijks groot hoeveelheden zaad door de zeesterren worden vernietigd. Bo vendien is het gebied der Wieringers zeer rijk aan mosselzaad, zoo maar voor hte oprapen en de Zeeuwen moe ten soms dagen zoeken eer dat zij een bank kunnen vinden. De Wieringers mogen het mosselzaad gr,atis halen, de menschen visschen een boot vol, varen daarmee naar den wal en verkoopen dit per mand aan de eendfenfokkers. Zij hebben dus zoo goed als geen onkosten. Hoe geheel anders is het met de Zeeuwen gesteld. Zij komen dagen lang varen uit Zeeland en moeten dan n,aar een zaadbank gaan zoeken en in het gunstigste geval nemen zij een vracht mee naar huis. Daar komt no£ bij dat de Zeeuwsche kweekers ieder jaar e*n behoorlijke som gelds als pacht voor hun mosselperceelen aan den Staat be talen, terwijl de Staat van de Wierin gers zoo goed als niets ontvangt. Eenige jaren geleden moest een Zeeuwsche schipper wat oesters bij Texel uitzetten. Daarbij kwam hij tot de ontdekking dat juist in de nabij heid van zijn oesters een prachtige bank mosselzaad was gelegen. Toen enkele weken later het seizoen om mosselzaad te halen opengesteld was, ging deze schipper naar de ontdek te bank toe en wierp zijn korren uit. Inplaats van mosselzaad in de korren, vond hijzeesterren. Doch eenigen tijd later ontdekte men een plaats die vrij was van deze zeesterren en het duurde toen niet lang meer of de schip per had zijn schip vol met prachtig zaad en kon huiswaarts keeren. Bij zijn thuiskomst lag er al een tele gram van de Visscherij-inspectie, dat het ten strengste verboden was in den ver volge daar te visschen en toen hij weer op die plaats terugkwam, was er een opzichter bij de bank om te waken dat geen enkele Zeeuw daar mosselzaad vandaan haalde. Enkele weken later hadden de zeesterren deze prachtige bank zaad totaal vernietigd. Dit voorval typeert overduidelijk den toestand in de mosselzaadvisscherij. De gunstigste plaat sen zijn voor de enkele Wieringers, de rest van het zaad wordt door de zee sterren vernietigd, omdat de Wieringers het op geen stukken na kunnen wegha len. Het mooiste, schoonste mosselzaad, zeer gemakkelijk bereikbaar, dat voor de instandhouding van de mosselcuituur zoo schitterend kon dienen, mogen de Zeeuwen niet meenemen, maar wordt aan vernietiging prijs gegeven, omdat men bij de Visscherijinspectie vasthoudt aan de oude gedachte: „Waar Wierin gers komen, mogen geen Zeeuwen ko men". Hoe dankbaar zouden de Zeeu wen zijn, indien zij dit zaad, zoo ge makkelijk bereikbaar, en dat toch aan de vernietiging wordt prijs gegeven, mochten visschen. Wij hebben nog niet eens gesproken van de belangrijke bezuiniging, die voor de Zeeuwen zou ontstaan, indien zij naar plaatsen konden varen, waar zij 't zaad maar voor het visschen hadden, terwijl zij nu soms dagen lang moeten zoeken naar een zaadbank. Men gevoelt dit in Zeeland als een onbillijkheid. Den Zeeu wen, die ieder jaar een behoorlijke pacht som aan den Staat opbrengen, wordt het moeilijkste gebied aangewezen, terwijl j de Wieringers, die maar kleine hoeveel heden halen, het mooiste en rijkste ge bied wordt aangewezen. O.i. zou het op den weg der Visscherij-inspectie liggen om eens na te gaan waar het beste zaad ligt, dit door deskundigen te laten on derzoeken, om daarna het gebied voor de Zeeuwen open te stellen. Instand houding der mosselcultuur moet ook voor de Visscherijinspectie een aangele genheid zijn, die in de eerste plaats dient te worden behartigd. DE WERKLOOSHEID. In Mei een vermindering met 26,8 pet. De stand der werkloosheid n het district der arbeidsbeurs te Middel burg per 31 Mei luidde: Middelburg 742 (777); Vliss'ngen 479 (330); Arnemuiden 161 (170); A.agte- kerke (14); Baarland 21 (44); Big- gekerke 6 (13); Borssele 17 (22); Co- lijnsplaat (20); Domburg 36 (52); Driewegen 7 (13); Ellewoutsdijk 2 (12); Goes 198 (222); 's-Gravenpolder 1 (29); Grijpskerke (3); 's-Heer Abtskerke 3 (8); 's-Heer Arendskerke 15 (52); 's-Heerenhoek 43 (56); Heinkenszand 33 (48); Hoedekenskerke 12 (22); Ier- seke 66 (182); Kapelle (25); K,ats (7); Kattendijke (3); Kloetinge 5 (16); Kortgene (18); Koudekerke 24 (44); Krabbendijke 2 (50); Kruiningen 33 (56); Meliskerke 2 (11); Nïeuwland i (9); Nisse 2 (4); Oostkapelle 13 (24); Oudelande 22 (30); Ovezande 24 (55); Rilland-Bath 2 (4); Ritthem 4 (8); Schore (1); Serooskerke 13 (18); St. Laurens 3 (2); Souburg 155 (162); Veere 12 (30); Vrouwenpolder 2 (17); Waarde 11 (11); Wemeldinge ,5 (42); Westkapelle 119 (131); Wissenkerke (50); Wolphaartsdijk 14 (33); Zoute- lande 9 (17). De getallen tusschen haakjes zijn die op 30 April. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige tot zwakke W. tot N.W, wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur, UKKEL: Matige W. tot N.W, wind, ai- wisselend zwaar bewolkte en heldere he mel, bij tusschenpoozen regen vooral morgen, aanhoudende koele tempera tuur, met een nachtelijk minimum van 8 graden. Wo, 16 Juni. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 14 h 00. V.M.: 23 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen i Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 16 8.09 20.27 2.10 14.19 Do. 17 9.10 21.30 3.06 15.21 Vr. 18 10.14 22.38 4.08 16.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 16 9.42 22.03 3.07 15.30 Do. 17 10.40 23.03 4.04 16.31 Vr. 18 11.44 24.12 5.05 17.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg1 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Totaal stonden per 31 Mei 2318 personen als werkzoekenden inge schreven tegen 3167 op 30 April en 3998 op 31 Maart. DE HERDENKING VAN DEN JAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Uit het verslag van de vergadering van de Vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" zou kunnen worden op gemaakt, dat concert en'muzikale wan deling op 29 Juni den verjaardag van Prins Bernhard alleen uitgaan van die vereeniging. Dit is niet juist, want het bestuur van het Middelburgsch Muziek korps en „Uit het VolkVoor het Volk samen hebben gemeend een en ander op dien dag te moeten organiseeren eiP zij hebben thans op een verzoek daar toe bericht ontvangen, dat de signaal- afdeeling van Achilles als altijd ook nu weer bereid is nare op hoogen prijs gestelde medewerking te verleenen. Belemmer het verkeer niet! Gistermorgen had in de Gortstraat 'n aanrijding plaats, doordat twee voertui gen te dicht tegenover elkaar waren ge plaatst. Een besteller van de P.T.T. reed met een handkar in de richting Markt. Hij stopte ter hoogte van de Nederland sche Bank voor een auto die rechts van de straat in dezelfde richting stond, ter wijl schuinlinks aan de overzijde een groentenwagen stond, om een van de zijde van de Markt komende vrachtauto te laten passeeren. De chauffeur van deze auto, ziende dat de passage wat nauw was, remde zijn wagen, doch deze slipte daarbij, waarbij een der wielen terecht kwam tegen de handkar van de P.T.T., tengevolge waarvan het Iinker- wiel van die handkar werd vernield. De ze aanrijding is weer het gevolg van het niet juist plaatsen van voertuigen te genover elkaar op straat. De politie waarschuwt voortdurend de wagens steeds aan denzelfden kant te zetten, zoodat dus één verkeersbaan vrij blijft. Mocht dit om een of andere reden niet mogelijk zijn, dan zorge men voor ruim voldoende ruimte voor andere voertui gen om te passeeren. Bij beschikking van den minister van financiën is ingetrokken de ver plaatsing van den ontvanger der registra tie en domeinen H. R. Heerema van het kantoor alhier naar het kantoor Win schoten. IERSEKE. De arbeidsinspectie heeft tegen eenige menschen die Zaterdagna middag werkzaamheden in de pannen- dopperij verrichtten, proces-verbaal op gemaakt, daar zij geen vergunning voor overwerk hadden. Het is zeer te be treuren dat zulk werk, dat alleen bij mooi weer mogelijk is, zoo wordt be moeilijkt. Vooral als men weet, dat bij regenachtig weer geen hand kan wor den uitgestoken. WEMELDINGE. In de Dinsdag ge houden vergadering van het fanfarege zelschap „O.K.K.", alhier is tot direc teur der vereeniging benoemd de heer Adr. Kousenmaker te Goes.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1