GOESCHE COUBANÏ^ pms W.?dc 1829 weerbericht. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 137. TWEE BLADEN. MAANDAG 14 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. OND. BRANDWAARBORGMIJ. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Willekeur of Wijs Beleid MIDDELBURG. WALDfiERER. t<wtvfc*U ELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes (8 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17, regel» f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels. i 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. VAN TE MIDDELBURG De jeugdige burgemeester der goede gemeente Borssel^ jeugdig naar be noemingsjaren en, vergissen wij ons niet, ook nog jeugdig naar den burgerlijken stand heeft ons betrokken in een be- treurenswaardigerwijze tusschen hem en een goed deel zijner gemeentenaren ge rezen geschil. Betreurenswaardig, omdat men zoozeer had mogen hopen, dat na droevige gebeurtenissen welke zich daar den laatsten tijd hebben afgespeeld, (ge beurtenissen die er, in het algemeen ge sproken, reeds weinig toe hebben bijge dragen het aanzien van het burgemees tersambt te verhoogen, en die aldaar in het bijzonder dit aanzien hebben ge schaad) de opvolger van dien falenden voorganger alles wat maar menschen mogelijk is in het werk zoude hebben ge steld, om den Borsselenaren zoo dra mogelijk die zwarte bladzijde te doen vergeten, om 'het aanzien van het ambt ia eere te herstellen niet alleen, maar ook om zich de liefde zijner gemeente- naren waardig te maken en te verwer ven, welke zijn voorganger natuurlijk verspeeld had Maar helaas, het heeft er allen schijn van dat het dien kant vooralsnog niet uit wil gaan. Die jeugdige burgemeester, zoo uit de Haagsche ambtenaarswereld over gestapt in de vredige en gemoedelijke atmosfeer van een onzer Bevelandsche dorpjes, schijnt nog niet den vorm gevon den te hebben, waarin men, suaviter in modo, fortiter in re, het gezag hoog houdt en eerbied afdwingt, zonder dat van overdadige uiterlijke krachtdadig heid veel behoeft te blijken. Toch is dat niet zóó moeilijk: groote kennis van za ken, pijnlijke nauwgezetheid, toegewij de arbeidzaamheid en ijver, prompte plichtsvervulling, volstrekte rechtvaar digheid en dit alles gepaard aan vrien delijkheid en bescheidenheid, zachtmoe digheid en tegemoetkomendheid, doen wonderen. Wij weten niet, in hoeverre Borssele's nieuwe burgemeester deze algemeene richtlijnen tot de zijne maakt. Wel weten wij heel zeker, dat hij in het onderhavige geval en dat is het eenige waar wij meer bepaald mede te maken hebben, waar wij ook recht van spreken, en, naar zal blijken, om van ons af te spreken hebben, leelijk de plank mis slaat. Men weet, wat er aan houdt. Het ver slag van de vergadering der Oranjever- eeniging, j.l. Donderdag gehouden, meldt daaromtrent, dat men „ingevolge een op een bestuursvergadering genomen besluit zich opnieuw tot den burgemees ter dezer gemeente had gewend. Men had zijn medewerking gevraagd, om feest te mogen vieren op 29 Juni a.s. ter ge legenheid van den jaardag van Prins Bernhard. Tot zijn spijt, moest de voorzitter ver der zeggen, dat de burgemeester geen vergunning gaf tot feestvieren, tenzij het bestuur der Oranjevereeniging aan de Redactie der Middelburgsche Courant zou schrijven, dat de verslaggever van de voor dezen gehouden samenkomst der Oranjevereeniging onwaarheden in zijn verslag had geschreven. Bovendien wenschte hij, dat het bestuur hem eerst zijn excuses zou komen aanbieden over zijn houding tegenover hem. De heer Van de Velde verklaarde uit naam van het bestuur, dat het geheel accoord gaat met wat de correspondent van de „Mid delburger" had vermeld; het bevatte niets dan de waarheid en evenmin was het bestuur bereid, zoo zeide hij, excu ses aan te bieden, waar het zich van geen schuld bewust was." Tot zoover het bericht. Naar aanleiding hiervan zouden wij, met zijn verlof, dezen nog jongen en dus misschien in zulke zaken, schoon na tuurlijk het goede willenden, niettemin nog wat onervaren magistraat willen zeggen: waarde burgemeester, doe Gij niet aldus. Dat is fout, in menigerlei op zicht. In de eerste plaats, omdat het niet juist is van een burgemeester, zich op deze w ij z e met de pers te bemoei- Natuurlijk zijn wij, gelijk ieder ander blad al is ons telegramadres dan niet zoo opzichtig toch voor de onver bloemde waarheid. En wanneer iemand, burgemeester of wat anders, van oordeel is, dat omtrent hem iets onjuist in ons blad staat, zijn woorden onjuist zijn weer gegeven, dan staan onze kolommen voor een ieder te allen tijde open om recht te zetten hetgeen, te goeder trouw natuur lijk, daar verkeerd in gestaan heeft. En is de vergissing heel erg geweest, dan wil de redactie daarover haar leedwe zen ook nog gaarne betuigen, indien en voorzoover men haar goede trouw niet in twijfel trekt natuurlijk, want daar ligt de grens. In stede daarvan bewandelt deze bur gemeester een geheel anderen weg, en wel een zeer ongebruikelijken weg. Hij stelt daardoor een achtenswaardig en zeer bekwaam man, iemand die, wat den leeftijd betreft, zijn vader kon wezen, iemand van onbesproken gedrag en het zij terloops gezegd een onzer be kwaamste en gewaardeerdste corres pondenten, in een kwaad daglicht: ten minste van onbekwaamheid wordt hij beschuldigd en misschien wordt zijn goe de trouw bovendien nog in twijfel ge trokken. Heusch, waarde heer, dat is niet de weg. En wij zijn dankbaar voor den steun der Oranjevereeniging, die manmoedig en openlijk achter onzen correspondent staat. Maar: dit is niet het ergste. Wat ons, geheel afgescheiden van ons, en onzer correspondenten aandeel in de zaak, uiterst pijnlijk heeft getroffen, is deze volkomen te misprijzen constructie, dat Gij, burgemeester, de vermeende kren king Uwer persoonlijke eergevoelens koppelt aan hetgeen Uw publieke taak is. Dat Gij, wegens een vermeend onjuist verslag eener vergadering in een dag blad om 't even welk blad dat ook zij meent gerechtigd te zijn een Oranje vereeniging de gevraagde vergunning tot het vieren van feest op den verjaardag van onzen prins-gemaal te mogen ont houden! Wij zullen daarover niet teveel meer zeggen hier. Het zou ons misschien den weg der gemoedelijke vermaning doen verlaten en tot grootere scherpte in de veroordeeling voeren. Niet, dat wij daar toe, op grond der feiten, niet gerech tigd zouden zijn: ons dunkt dat dit wel buiten kijf is. Maar: dat is de bedoeling nu eens niet. Wij krijgen den indruk dat deze bur gemeester eens „flink" wil „optreden" en wil laten zien, dat er gezag en orde moet wezen. Goed, best: wij zijn er reuze voor standers van. Maar: dan langs de goede lijnen, waar de heer.' HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de nieuwe Amsterdamsche boschbaan, een onder deel van het groote Amsterdamsche boschplan. De koningin heeft het schot voor het hoofdnummer van de roeiwed- strijden doen afgaan, daarmede de offi cieels handeling der opening verrichten de van de roeibaan, welke verleden maand in feite in gebruik is genomen. Tienduizenden belangstellenden waren aanwezig. Toen de koninklijke familie de eeretribune betrad zongen allen het Wilhelmus. Nadat een gedeelte :der wedstrijden was bijgewoond, reed men naar het paleis op den Dam terug. Hier was ean grootsche Oranjehulde georganiseerd, waaraan meer dan 14000 personen deelnamen. Op het balcon van het paleis luisterde de koninklijke fa milie naar den massazjang. Drie weesmeisjes en een weesjongen, die den vorstelijken personen bloemen hadden aangeboden, verschenen op het balcon en mochten naast Koningin, Prinses en Prins op het balcon deze hulde gadeslaan. Zaterdagavond heeft d'e Koninklijke familie een gala-voorstelling in den Stadsschouwburg bijgewoond. De gala-voorstelling bestond uit bal letten, welke werden uitgevoerd door de balletgroep der Wagner-vereeniging, die onder leiding staat van IvonnC Georgi, met begeleiding van het residentieor kest. Na afloop van de voorstelling werd onder daverende toejuichingen van het' publiek, dat langs den weg stond ge schaard weer naar het paleis gereden. Zondagochtend heeft Prins Bernhard met de hofhouding de godsdienstoefe ning in de Nieuwe Kerk aan den Dam bijgewoond. De voorganger, ds. J. C. Koningsberger, deelde de gemeente voor den dienst mede, dat het een gewone godsdienstoefening gold, zoodat de hoo- ge bezoeker niet wenschte te wórden opgemerkt. Prins Bernhard begaf zich te voet van het paleis naar de kerk. Geheel in overeenstemming met de traditie is de koninklijke familie Zon dagmiddag om half drie van het paleis De mensch, die in het ongeluk de keerzijde van de medaille kan leeren zien en standhoudt onder zijn leed, groeit tot een rijper mensch. op den Dam met groot gevolg vertrok ken voor den grooten rijtoer, welke voorbehouden is aan den Zondagmiddag van haar jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad. Daarbij werd nog een bezoek ge bracht aan het stedelijk museum, waar de tentoonstelling van verschillende kunstwerken werd bezichtigd. PRINSES JULIANA NIET NAAR GRONINGEN. Naar wij van officieele zijde verne men, heeft Prinses Juliana van haar bezoek aan Gron'ngen op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juni ,a.s, moeten af zien. MINISTERS BIJ H.M. DE KONINGIN. Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin de ministers jhr. ir. O. L. A. van Lidth de Jeude, mr. P. J. Oud en jhr. mr. A. C. D. de Graeff in het paleis op den Dam te Amsterdam ontvangen. C. A. van den Briel overleden. Zondagmiddag is op ruim zestigjari gen leeftijd overleden, de heer C. A. van den Briel, directeur van het rijks- telegraafkantoor te Amsterdam. Met den heer Van den Briel is een zeer gez'en en bekwaam ambtenaar heengegaan. Verleden jaar herdacht de heer Van den Briel zijn veertigjarig ambtsjubile um en was sedert October 1930 di recteur van het hoofdstedelijk tele graafkantoor, na als zood,anig werk zaam te zijn geweest te Den Haag en Rotterdam. Daarvoor trad hij o.m. op als adjunct inspecteur te Middelburg en is hij ook werkzaam geweest op het vereenigd kantoor te Terneuz'en. ANTON KABELAAR OVERLEDEN. De 75-jarige Anton Kabelaar, die on langs het feit mocht herdenken, dat hij een halve eeuw geleden de beide op hol geslagen paarden van het koninklijk rij tuig tot staan wist te brengen en zoo doende het leven redde van onze Ko ningin, die zich als zesjarige prinses in dat rijtuig bevond, is Zondag overleden. Zijn gezondheidstoestand was den laat sten tijd reeds zeer verzwakt. Stichting nationaal luchtvaart laboratorium. Hedenmiddag heeft in het departe ment v,an waterstaat de oprichting plaats gehad van de stichting „nat'o- inaal luchtvaartlaboratorium". Deze stichting is in het leven geroepen krachtens de wet van 31 Mei 1937 door het rijk, in samenwerking met de K. L. M., de K. N. I. L. M., de vereeni ging van Nederlandsche vliegtuigfabri kanten en dé Koninklijke Nederlancr- sche vereeeniging voor de luchtvaart. Deze sticht ng zal worden belast met het beheer van den vroegeren rijks studiedienst voor de luchtvaart. DE WERKLOOSHEID. Thans ook beneden het niveau. van 1934, De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids- bemiddel'ng deelt mede, dat in de week van 24 tot en met 29 Mei bij ge subsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 461,600 personen (de landarbe' dersbonden met 75,300 leden zijn hierin niet begre pen). Van deze 461,600 personen was, in genoemde week 23,8 pet, geheel werkloos, In de vorige verslagweek 3 tot en met 8 Mei 1937 was dit per centage 24,6. En in de overeenkomst:ge weken van vorige jaren nog: 1934, 23,4 pet.; 1935: 27,8 pet.; 1936: 29,2 pet. Het percentage bedroeg eind Januari 1937; 33, in vergelijking tot dit hoog ste punt in 1937 is het dus met 9,2 pet. gedaald. Naast de bovenbedoelde is een aan tal arbeiders een gedeelte der week werkloos. Rekent men deze voor een dprde (dus voor gemiddeld twee dagen werkloosheid per week) mede, dan zijn de totale werkloosheidspercentages eind Mei 1934: 25,1; 1935: 30; 1936 31; en eind Mei 1937 24,7. Uit deze cijfers blijkt, dat de werkloosheid niet alleen kleiner is dan in de overeen komstige week van 1935 en 1936, idoch 4hans ook (voor het eerst) is gedaald beneden het niveau v,an 1934. WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN IN 1936. Het centraal bureau voor de statis tiek boekte over 1936 slechts 96 ar beidsconflicten, welke alle stakingen waren en waarbij in totaal 178 onderne mingen en rond 9100 werknemers recht streeks betrokken zijn geweest. Voor de ondernemingen zijn als gevolg van deze geschillen 77.400, voor arbeiders 94.800 werkdagen verloren gegaan. De genoemde cijfers zijn alle veel klei ner dan voor eenig ander jaar sinds 1901, toen met deze statistiek een aan vang werd gemaakt. De factoren, welke in de voorafgaande depressiejaren bij droegen tot beperking van het aantal stopzettingen van den arbeid, als gevolg van arbeidsgeschillen, deden zich ook in 1936 nog gelden, terwijl in tegenge stelde richting werkende krachten, als prijsstijging en opleving in de bedrijven, blijkbaar nog weinig invloed op de sta kingsbeweging hebben gehad. De meeste conflicten waren, hetzij van geringen omvang, hetzij van korten duur. Als van meer beteekenis valt alleen te noemen de staking in het visschersbe- drijf te Ymuiden, welke van 10 Juni tot 9 Juli aanhield en voor beide partijen een verlies van 32.000 arbeidsdagen mee bracht. De stakers zagen hun eischen, welke voornamelijk het loon betroffen, ingewilligd. In het verslagjaar blijken overigens weer meer stakingen te zijn onstaan uit den drang naar hooger loon dan in 1935, daarentegen minder en vooral minder belangrijke conflicten uit verzet te gen verlaging van het loonpeil. Evenals in verschillende voorafgaande jaren, eindigde ook in 1936 een belang rijk deel der arbeidsgeschillen ten voor- deele van de werknemers. In tegenstel ling tot vroeger, toen veelal het aantal der aan „gewonnen" stakingen deelne mende personen naar verhouding ge ring kon worden genoemd, blijkt in het verslagjaar het grootste deel der stakers bij zulke stakingen betrokken te zijn geweest. HET STANDBEELD VAN DE KONINGIN-MOEDER. Inzake de onthulling staat nog niets vast. In verband met hetgeen wij Zaterdag schreven over het standbeeld van de Koningin-Moeder maakt men ons van de zijde van het comité er opmerkzaam op dat omtrent den datum der onthulling en zelfs omtrent de maand waarin deze zal vallen, nog hoegenaamd niets vast staat, Oplichters aangehouden. De politie te Rotterdam heeft aange houden en ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld zekeren A. B. 34 jaar, inspecteur van de N.V. Natio nale Administratiebank te 's-Gravenha- ge, wonende te Rotterdam, terwijl zeke re J. v. B,, 23 jaar, colporteur bij voor noemde instelling, woonachtig te Bergen op Zoom, door de politie aldaar is aan gehouden, en eveneens ter beschikking van de justitie werd gesteld. Beide personen worden verdacht van oplichting, door gegadigden naar een in schrijving naar waardepapieren onjuiste mededeelingen te hebben verstrekt om trent de voorwaarden, welke handelin gen zijn gepleegd in Zeeuwsch-Vlaande- ren en Noord- en Zuid-Beveland. Aardappelen- smokkelen naar België. Sedert eenige dagen worden uit Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk Deel aardappelen, zoowel oude als nieuwe, gesmokkeld naar België,. Zoo werd ,aan de grens bij Sas van Gent door de Belgische douane een auto met 5000 kg en een wagen met 2000 kg in beslag genomen. Het toezicht op de zen smokkelhandel is thans veel ver scherpt. Overtreding arbeidswet. De politie heeft wederom een vijftal processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. Zij zal voortgaan met streng optreden tegen overtreders van de bepalingen dezer wet en ieder, die er mede te maken heeft, zij dus nog eens gewaarschuwd. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Middelburg, In den loop der maand Mei 1937 werd op spaar bankboekjes ingelegd 115.034 en terug betaald 92.659. Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald 22.375. j'i il fn (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, halï tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. UKKEL. Matige W. tot N.W. wind, bewolkte hemel, plaatselijk opklarin gen en regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 1" graden. Morgen bewolkte hemel afgewisseld met opklaringen, plaatselijk regen met matige N. W. winden, a Ma. 14 Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Ma n op: 11 h 38; onder: 24 h 25. E.K.: 15 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vüssingem Juni. Hoogwater, Laagwater. Ma. 14 6.21 18.38 12.30 Di. 15 7.13 19.30 1.17 13.23 Wo. 16 8.09 20.27 2.10 14.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater, Laagwater. Ma. 14 8.08 20.27 1.26 13.42 Di. 15 8.52 21.11 2.17 14.34 Wo. 16 9.42 22.03 3.07 15.30 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. latei (S springtij). De Nutsspaarbank in 1936. In de Nutsspaarbank te Middelburg werd in 1936 in 5527 inlagen een som van 825.399 ingebracht tegen 4498 en 812.869 in 1935; terugbetaald zijn 3937 posten met een som van 752.266 tegen 3663 en 729.068 in 1935; het saldo te goed aan inleggers was eind 1936 '2.366.155 tegen f 225.101; het gem d- deld saldo per inlegger was resp. 463 en 449. De reserve bedroeg resp. 270.597 en 243.853. Uit de beleggin gen werd resp. 107.632 en 102.727 aan rente gekweekt, aan de inleggers werd resp. 67.921 en 64.879 aan ren te vergoed, beide keeren met een rente voet van 3 Op school werd resp. 5135 en 5434, met spaarbusjes 739 en 824 gespaard. Er kwamen in 1936 393 nieuwe inleggers bij tegen 332 in 1935, afgesloten zijn resp. 235 en 222 re keningen en bedroeg het aantal spaar ders op 31 December 1936 5104 tegen 4946 het vorige jaar. OOSTKA.PELLE. Gevonden voorwer pen: linker kindersck centje, gemeente veldwachter, zilveren vulpotlood. F. Don A 145. EEN RIQLEERINGSPLAN. WESTKAPELLE. Reeds lang lieten de afwateringstoestanden in deze ge meente veel te wenschen over. Dooi de vele mestvaalten en slachterijtjes werd 't. water in de verschillende sloo- ten in en rond ht dorp in hooge mate verontreinigd. Eerst lag het in de be doeling van het gemeentebestuur par- tieële verbeteringen aan te brengen, m,aar na overleg met het Rijksinstituut voor zuivering afvalwater is tenslotte door den gemeente-bouwkundige met een opzichter u t deze gemeente een afdoend rioleeringsplan voor de ge- heele gemeente opgemaakt. Een cen traal punt van loozing is ontworpen bij de Kloosterstraat, vanwaar het afval water door rioolbuizen verder wordt gevoerd naar de vroonwerle aan het Groene wegje. Daar zal een zuiverings installatie worden gebouwd De koslen van het plan bedragen in totaal f 57000, w.o. f 18250 werkverschaf- fingsloon en de rest materialen en loonen v,an vakwerklieden. Deze laat ste bedragen f '70C0 a f 8000. Dank zij de medewerking van het Werkfonds zal dit zoo bijzonder nuttige werk worden tot stand gebracht'. In den vorm van een rioolbelasting, die voor de gewone woningen f 1,20 per jaar bedraagt, zal van de inwoners een bij drage worden gevr,aagd. De ondragelij ke stank, d'e de slooten in en buiten het dorp verspreiden, zal hiermede

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1