TONY LERCH W.9d€ GOiSCHE COUQANT 5*1613 PAVILJOEN WANDELPIER BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 136. DRIE BLADEN. ZATERDAG 12 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. DE LIBERALE NEDERLAAG. met zijn Wiener Orkest. MIDDELBURG. f? MIDDELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal ->Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Midd«lburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer couh rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m. (Slat). „De Avondpost" vervolgt: Wij hebben in onze vorige artikelen de volgende oorzaken aange wezen van den achteruitgang der li beralen in vroeger en later tijd: le, de uitbreiding van het kiesrecht; eindelijk de invoering van het alge meen kiesrecht, gekoppeld aan het evenredighcids-s-y st eem 2e. de wijziging in de politieke con stellatie; vorming van de rechtsche samenwerking; 3e, het feit, dat de verdediging on zer staatkundige en maatschappelijke vrijheden, van den liberalen staat, al lengs ook bij verscheidene andere par tijen veilig was, m.a.w. het overnemen van liberale beginselön door andere groepen. Deze drie oorzaken gaan zeer stel lig buiten eenige schuld en fout der liberalen om. Maar er waren ook deze andere: 4e. de miskenning van den godsdienst .als richting-gevenden factor ook in het staatkundige leven en het niet-be- grijpen van het standpunt van de or- thodox-godsdienstigen; 5e. (dit in het bijzonder in lateren tijd) het terugvallen op een sociaal- economische politiek van staatsont houding; het prijsgeven van de sociale democratie; het maken van de vrij heids-idee, sociaal en economisch, tot een dogma, een doctrine. Door de oorzaken 4 en 5 schoof de liberale partij de beide groote histo rische krachten en waarden in ons volksleven, godsdienst en democratie, onder haar politiek weg. M,aar er zijn nog twee andere oor zaken voor den terugval aan te wij zen: 6e. de partij-organisatie voldoet niet; 7e. der partij ontbreekt een goede, Stuwende, leidende kracht. Over het eerste zullen wij niet veel zeggen. Ernstig is ook het feit, dat de Libe rale Staastpartij geen gpede leiding heeft, noch in noch buiten het parle ment. Dit kan men haar niet aanmer ken. Het is geen quaestie van schuld, leiders maakt men niet; zij moeten er zijn. Welk een invloed kan er van een goed leider uitgaan, Kuyper. Lohman. Schaepman. Nolens. Troelstr,a. Borge- sius. De laatste is vaak' een opportu nist genoemd, maar hoe wist hij te pakken! Nolens bewees, dat men niet eens een groot redenaar behoeft te zijn, om een partij te leiden. Sinds lang missen de liberalen een werkelijk lei der, één, van wien suggestie en kracht uitgaat. Nu moeten wij dadelijk zeggen, dat, indien deze beide laatste oorzaken, die wij noemden (partij-organis,atie en partij-leiding),) piet hadden bestaan, de débacle der liberalen toch geens zins voorkomen had kunnen worden. Want de hoofdoorzaak v,an den lateren tijd, de verkeerde sociaal-economische politiek, zou er niet door weggenomen zijn. Daarom moet er van een ernstige schuld worden gesproken ter zake van het misverstaan van wat de liberale idee ook in onzen tijd vraagt. Hier heeft de Vrijheidsbond een geweldig tekort getoond, en is hij halsstarrig in de verkeerde rijchting voortgegaan. Hier hebben de elementen, die afkom stig waren uit het oude vooruitstre vende liberalisme!, zich geheel laten absorbeeren en krachteloos maken en zich in handen gegeven van een po litiek, welke het liberalisme hoe lan ger hoe meer liet verdorren. De Ach teruitgang van het liberalisme is hun schuld. Thans is het te laat. Wij spreken het harde woord uit precies zooals wij het meenen, zonder er doekjes om te win den: het is te laat. Naar onze vaste overtuiging is de zaak voor den Vrij heidsbond verloren. Welke reden kan er zijn om ,aan te nemen, dat de ne derlagen, bij vier achtereenvolgende stembussen geleden, nu plotseling een volgend maal in een overwinning zul len omslaan? Men bedenke alleen maar eens, dat er, om de drie ditmaal verloren zetels terug te winnen, in 1941 noodig zou zpn, naar ruwe schat t'og en rekening houdend met verschillende factoren een toeneming met ongeveer 135,000 stemmen. Wie durft hieraan gelooven? De liberale politiek, zooals zich die nu vertoont, heeft „geen toekomst meer." Er blijft één oplossing. Een moei lijke, Maar een dappere. Vereeniging met den Vrijzinnig Democratischen Bond. Die h,ad er al lang moeten zijn. Het is de fout van beide kanten, dat men al niet jaren geleden tot één vrijzinnige partij is gekomen. Thans zal bij fusie plannen de positie van den Vrijheids bond heel wat zwakker zijn, dan zij eenige jaren geleden was. Het is ech ter de eenige oplossing. Fusie op den grondslag van een democratisch-soc a- le politiek. De troost voor de libera len zal zijn, dat men zoodoende weer vereenigd wordt met hen, die oorspron kelijk ook tot de Liberale Unie hoor den, doch er in 1901 zijn u'tgefoopen. Naar onze rotsvaste overtuiging, die wij meermalen hebben verdedigd, en die bevestiging vindt in den stembus uitslag v,an dit jaar, is er in ons land nog voldoende plaats voor een demo- cratisch-liberale middenpartij tusschen de rechterzijde en de sociaal-democra tie. Op Eet oogenblik hebben de vrij.- zfnnigen gezamenlijk nog slechts 10 zetels, maar het is, in onze huidige staatkundige verhoudingen, niet alleen genoeg, om in het parlement nog een plaats van beteekenis in te nemen en met eere een vrijzinnige taak te ver vullen, neen. die positie is zeer stellig voor verbetering vatbaar. Maar, wij herhalen het, alleen op de basis van een democratisch-sociale staatkunde die elk toegespitst individualisme ver werpt en oog heeft voor de bijzondere taak, die een krachtige liberale partij nog te vervullen kan krijgen. Ook waar nu de sociaal-democratie sinds lang op haar hoogte-punt staat, Is er nog kans opeen goede positie voor een partij van vereenigde vrijzinnigen, Strijdend voor het behoud van onze groote, Zuiver-liberale vrijheden, de eischen van een „evangelische demo cratie" op sociaal gebied is er nog een goede plaats voor een democra- tisch-liberale partij. Mits men tot de moedige daad van vereeniging kome Doet men dit n;et, dan is het uit met den Vrijheidsbond". HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De Prins tegenwoordig bij de aflossing der wacht. Duizenden belangstellenden stonden op den Dam in dikke rijen achter de afzettingen, toen gistermiddag Prins Bernhard uit het paleis kwam, teneinde tegenwoordig te zijn bij de model aflos sing van de eerewacht van het zevende regiment infanterie door de eerewacht van de koninklijke marine. De Prins droeg de uniform van luitenant ter zee met witte pet. Vergezeld door generaal-majoor Best en gevolgd door de andere officieren in specteerde, terwijl de stafmuziek van 't vijfde regiment het „Wilhelmus" ten ge hoore bracht, Z.K.H. de troepen. De eere-wacht der marine, bestaande uit een compagnie matrozen, marcheerde vervolgens, voorafgegaan door de marschmuziek spelende mariniers, den Dam op, om zich in het front van de eerewacht op twee gelederen op te stel len. Ook deze troepen werden door den Prins geïnspecteerd Nadat vervolgens de eerewachten over en weer de eerbewijzen gebracht hadden, volg'de de vlotte afmarsch der infanterie, waarbij de Prins het vaandel salueerde. Luide toegejuicht door de duizenden belangstellenden, trok Prins Bernhard zich vervolgens in het paleis terug. Rijtoer van de Koningin. Gistermiddag te drie uur is H. M. de Koningin onder groote belangstelling van het publiek uitgereden om een be zoek te brengen aan het stadsdeel gele gen benoorden het IJ. Toen H. M. de Koningin, naast wie mevrouw Van Loon-Egidius was geze ten met een veerpont het IJ was over gestoken, sloeg zij den weg in die naar de vroegere zelfstandige gemeenten Durgerdam en Ransdorp voert. Langs den weg hadden de landlieden zich in schaarsche gïoepjes opgesteld en groet ten zijn de Koningin eerbiedig. In Dur gerdam, het aardige dijkdorp, dat zijn houten huisjes schilderachtig in een lan ge rij met het front naar zee heeft ge schaard, h'adden vele bewoners ,zich langs den dijk opgesteld. In Ransdorp werd even gestopt om een groepje Geef aan uw vriend niet de aange naamste maar de beste raadgevingen. schoolkinderen gelegenheid te geven aan H. M. de Koningin een ruiker van oranje-bloemen aan te bieden. Ook in Zunderdorp hield de stoet even halt. Langs den Leeuwarderweg bereikte de stoet weer het stadsdeel Amsterdam- Noord. Tegen half vijf was H. M. weer ten paleize teruggekeerd. De Koningin bezichtigt de zo- mertentoonstelling van „Arti". Ongeveer een uur later heeft de Ko ningin een bezoek gebracht aan de kunstzalen van „Arti et Amicitiae aan het Rokin. Het bezoek gold de zomertentoonstel- ling van werken van kunstenaars, aan wie in de periode van 19011937, de gouden medaille, die door wijlen Koning Willem III is ingesteld, toegekend is. Van elk dezer kunstenaars, wier aantal 36 bedraagt, onder wie 3 beeldhouwers, waren op de expositie drie kunstwerken tentoongesteld, waartoe o.m. de gele genheid was geschapen door inzendin gen uit openbare en particuliere verza melingen. Het bezoek van de Koningin duurde drie kwartier, waarna H. M. weer naar het paleis terugkeerde. De bemanning van de „Hordena" te Amsterdam. Vrijdagavond is een gedeelte van de bemanning van het Nederlandsche s.s. „Hordena", hetwelk onder Panam.ee- sche vlag, in de golf van Biscaye door een kruiser van de Francomacht is op gebracht, met het s.s. „Theseus" van de K.N.S.M., in het vaderland teruggekeerd en te Amsterdam gedebarkeerd. Zooals men zich herinnert heeft de bemanning te FeöJöl geruimen tijd ge vangen gezeten. Thans bevinden zich de kapitein, de heer Barels, en nog zes le den der équipage in Spanje. Veertien leden, o.a. de stuurman E. Driesen Ter- meulen, zijn thans teruggekeerd. Bij aan komst van het schip weigerde de be manning iedere inlichting over haar avonturen. Op eerewoord had zij zich verbonden om niets uit te laten voor de kapitein en de andere opvarenden van de „Hordena" behouden in het vader land zijn weergekeerd. De schepelingen zijn nog gisteravond naar hun verschil lende woonplaatsen vertrokken. UITVOER VAN BOTER EN KAAS NAAR DUITSCHLAND.. Naar wij vernemen zal de uitvoer van boter en kaas naar Duitschland in het derde kwartaal 1937 grooter kunnen zijn dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. Naar het zich laat aanzien zal ruim 1 millioen kg boter en bijna 2 millioen kg kaas meer kunnen worden geëxpor teerd. DE A N.W.B.-HOTELBONS. Een nieuw plan voor den toe rist. De toerist, die de bekoring wil on dergaan van een zwerftocht door ons land, hetzij per auto, te voet, op de fiets, of anderszins zonder een bepaald doel en zonder vooraf te bepalen, waar hij onderweg zal pleisteren of nacht verblijf zoeken, was tot dusver vrii duur uit, wan reer hij althans geen tent en kamoeergerei mee op reis nam. Wanneer hij gebruik wil maken van voordeeli!ge hotelaaobied'ngen, geba seerd op pension-tarief, is hij! gebonden aan een verblijf van minstens drie of vijf dagen en moet hij zorgen vóiór di- nertijd weer in zijn hotel te zijn. Hij! mist dan zijn bewegingsvrijheid en de charme van het zwerven. In die moeilijkheid wil nu de Kon, Ned. Toeristenbond A.N.W.B. voor zien, die in overleg en in samenwerking met H.O.R.E.C.A.F. een plan heeft uitgewerkt, tot de uitgifte van A.N.W. B,-hotelbons. welk plan tegen den .aanstaanden zomer tot uitvoering zal komen. Het systeem komt hierop neer, dat de hotefs zich op het standpunt stellen, aan den zwervenden toerist niet mgér dan den pensionprijjs in rekening bren gen, waartegenover deze' zich verplicht, zoowel zijn lunch als diner en logies te nemen in een der aangesloten ho tels. Een onderlinge samenwerking dus, welke den toerist de volle, gewenschte bewegingsvrijheid laat. De bons zijn dit seizoen voorloopig alleen verkrijgbaar voor leden van den A.N.W.B. en vereenigingeqf, die zfch desgewenscht tot den bond kunnen wenden. BRENGT U (Ingez. Med.) STOPZETTING WERKVERSCHAFFING Uit betrouwbare bron wordt' verno men, dat de rijks-inspecteur voor de werkverschaffing in Zeeland, met ver scheidene gemeentebesturen in deze provincie in overleg is getreden, om de crisissteunregeling voor landarbeiders gedurende de zomermaanden stop te zetten. De werkloosheid onder de landarbei ders immers is gedurende de laatste we ken sterk afgenomen en vele gemeenten hadden geen, althans zeer weinig werk- loozen meer. Degenen die thans nog werkloos zijn, zijn grootendeels „be- roeps-werkloozen". Het wekt dan ook geen verwondering dat regeering en gemeentebesturen zich dergelijke te nemen maatregelen voor stellen. Men beweert, dat dit besluit voor vele gemeenten in werking zal treden met ingang van 1 Juli en zal eindigen met 30 September. DE SLAGERS ZULLEN EEN DAG STAKEN. In verband met den zw,aren druk, die de crisisheffingen op het slagersb^drijf uitoefenen, waardoor volgens ingewij den het niet mogelijk is het bedrijf loo- nend te houden, temeer daar prijsver- hooging den omzet opnieuw zullen verminderen, komen de slagers in ver zet. In verschillende plaatsen, ook te Middelburg en Vüssngen zal dit ver zet zich Woensdag a.s. uiten in een sluiting van alle slagerswinkels. Dien zelfden dag komt de Nederlandsche Slagershond te Hilversum bijeen, ter besprek:ng van den ontstane noodtoe stand. Een afscheid. Ingaande 16 Juni a.s. wordt de heer N, D. van Sabben, werkzaam op het station alhier, naar Rotterdam over geplaatst. Gistermiddag nam de heer Van Sabben van het Stationsperso- neel afscheid. De stationschef, de heer Thewissen, sprak namens het geheel© personeel den heer Van Sabben toe. hierbij in het bijzonder wijzende op de humane en prettige wijze waarop de heer Van Sabben met het geheele per soneel van hoog tot laag in de afge- loopen 16 jaar heeft samengewerkt. Als herinnering werd hem een kunst- photo en een bloemstuk aangeboden. De heer Van Sabben d,ankte voor deze blijken van sympathie, de hoop uitsprekende dat de goede verstand houding onder het stationspersoneel bestendigd zal worden. DE FINANC1EELE ACHTERUITGANG VAN ONZE BEVOLKING. Conclusies uit de belasting-sta tistiek. Men schrijft ons: Dat ook de Middelburgsche bevolking in en door de crisis ernstig in haar financieele positile is getroffen, ligt wel voor de hand en er zijn geen sta tistieken noodig om iemand daarvan te overtuigen. Niettemin hebben wij met belangstelling kennis genomen van een recente publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waar in een aantal gegevens verwerkt zijn, die verstrekt werden door de rijksbe lasting-administratie. Deze gegevens wettigen de conclu sie, dat de bevolking van onze st,ad in veel mindere mate van de crisis te lijden heeft gehad dan het Nederland sche volk in zijn geheel. Dit moge sommigen een schrale troost lijken voor de harde klappen, die ook hier gevallen zijn, maar in werkelijk heid beteekent het toch -iets méér. Hoe mjnder immers de financieele weerstand eener stadsbevolking ge havend is, hoe meer van dien weer stand behouden kon blijven, met des te méér kracht kan getracht wor den in de economische opleving te deelen en des te meer mogelijkheden daartoe zijn ook aanwezig gebleven. Terwijl in geheel Nederland het aan tal belastingplichtigen in de rijksinkom stenbelasting sedert 1930 terug is ge- loopen van 238 tot 159 per duizend in- Verwachting tot morgenavond: DE BILDT; Zwakke tot matige N.W. tot N.O. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler, UKKEL: veranderlijke wind, geduren de enkele uren vrij schoon weer, tijdelijk bewolkte hemel met plaatselijk regen en zelfs onweer, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van onge veer 10 graden, in den morgen plaatse lijk nevel. Za, 12 Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 9 h 05; onder: 23 h 45. Zo. 13 Juni. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 10 h 23; onder: 24 h 07. E.K. 15 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingenj Juni. Hoogwater. Laagwater. Za. 12 4.35 16.52 11.03 23.39 Zo. 13 5.27 17.45 11.46 24.26 Ma. 14 6.21 18.38 12.30 Hoog- en Laagwater te 'Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Za. 12 6.34 18.54 12.10 24.39 Zo. 13 7.20 19.42 12.56 Ma. 14 8.08 20.27 1.26 13.42 woners, daalde dit aantal in Middel burg slechts van 262 tot 198. In de eerste plaats wijst het Middelburgsche cijfer dus op een meer algemeen ver breiden welstand in onze stad maar bovendien daalde hier het aantal belas tingplichtigen met 24 procent terwijl deze daling voor het land niet minder dan 33 procent bedroeg. De aanvanke lijk reeds bestaande voorsprong boven het rijksgemiddelde werd tijdens de crisisjaren dus nog aanmerkelijk ver groot. Ondanks de belangrijke bevolkings toename liep het tot,ale belastbare in komen in Nederland met 35 procent terug; in Middelburg, waar het bevol kingscijfer vrijwel constant bleef, zakte het totale belastbare inkomen van f 11,363,000 tot f 7,643,000 en be perkte de daling zich derhalve tot 32 procent. Ook in deze vergelijking slaat onze stad dus een goed figuur. Omge slagen over de geheele bevolking daal de het belastbaar inkomen in Neder land sedert 1930 van 550 tot 333 gul den per hoofd of met ruim 39 procent. In Middelburg bedroeg dit hoofdelijk inkomen aanvankelijk f 617, volgens de laatste opgaven f 415. Ook dit cij fer, waarin de koopkracht der bevol king het duidelijkst tot uitdrukking komt, ligt in Middelburg dus belang rijk boven het rijksgemiddelde maar bovendien bedroeg de daling van dit cijfer in onze stad slechts 33 procent dus zes procent minder dan het gemid delde van Nederland. Nog belangrijk gunstiger zijn de cij fers over het aantal kapitaalkrachtige ingezetenen van Middelburg. Aange- slagenen in de vermogensbelasting, dat zijn dus zijl, wier bezit C 16,000'of méér bedraagt, waren er >n Nederland oor spronkelijk 249 op elke tienduizend in woners. Dits .aantal is thans gedaald tot 209. hetgeen dus neerkomt op een vermindering van 16 procent. De over eenkomstige cijfers voor Middelburg bedragen evenwel 318 en 291! Het aan tal gegoede ingezetenen is hier dus wel belangrijk hooger dan elders ge middeld in ons land het geval is en de teruggang van dit aantal sedert 1930 bepaalde zich tot 8 procent, een per centage dat niet meer is dan de helft van het rijksgemiddelde! Minder gunstig treedt Middelburg te voorschijn uit een vergelijking van het gemiddelde vermogen dezer aangesla- genen. Voor het geheele land liep dit gemiddelde bezit nl. terug van 79 tot 63 mille of met 20 procent maar hier daalde het van 67 tot 50 mille, hetgeen dus een vermindering beteekent van 25 procent. Dank zij het groote aantal gegoeden is deze teruggang intusschen niet beslissend voor de totale vermo genspositie van de bevolking.. Want verdeeld over alle ingezetenen, daalde het belastbare vermogen in Nederland van f 1968 tot f 1314 per hoofd, of met 33 procent terwijl deze cijïers voor Middelburg f 2142 resp. f 1468 bedra gen. De daling bleef dus tot 31 procent beperkt en het hoofdelijk vermogen der bevolking i!s jni'et .allteen hooger da)n, het rijksgemiddelde, maar de voor sprong, dien wij hier in dit opzicht reeds hadden, is ook nog wat ver groot.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1