GOISCHE COUPANT^ü Tony Lerch aus Wien komt IBIS SHAG Dobbelmann lebber... man! S3. a£rk.d"™l°2T»,vAZS,ts W*» V' i - - BINNENLAND. WEERBERICHT. SPORT. NUMMER 134. TWEE BLADEN. DONDERDAG 10 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 188e JAARGANG. DE LIBERALE NEDERLAAG. Het transpireeren I Juni. in de- prijs is per dat de zullen arschte m en I ^roviitciaW MIDDELBUGGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Familieberichten en dankbetuigingen l7 regel» f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, Bii contr. voor beide veel laser: tar. on aanvr. n.. r> 1 ng,n°' .V255 TTkantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. „Br,even of „Bevragen bureau dezer cou- Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpe rant 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. In „D e A v o n d p o s t", het liberale Haagsche dagblad hetwelk, sinds de heer D. Hans er de hoofdredactioneele leiding van kreeg, journalistiek gespro ken weer aanzienlijk in aanzien is toe genomen, troffen wij een drietal hoofd artikelen aan, waarin gehandeld wordt over „De Nederlaag der Liberalen". De bekwame schrijver ervan, door kneed in de parlementaire historie, tak- tiek en journalistiek der laatste halve eeuw als weinig anderen, is een onaf hankelijk liberaal; enkele jaren geleden, toen het hem er al te gortig werd, is hij uti den Vrijheidsbond getreden, en sindsdien voert hij wat het theolo gisch aanzich der zaak betreft, aan den rechtervleugel, wat de sociaal-politieke zijde aan gaat aan den linkervleugel van het liberalisme staande een on vervaarden strijd voor de liberale ge dachte, een strijd, die, helaas, dikwijls een strijd tegen de organisatie van het oude liberalisme moest zijn. In deze hoofdartikelen van „De Avondpost", ten deele een ander ter rein betredende dan waarop wij ons be gaven, anderdeels onze inzichten en op vattingen echter bevestigende en on dersteunende, vonden wij zooveel waars en behartigenswaardigs, dat het ons dienstig leek ze hier eenigszins ver kort vanwege de plaatsruimte te doen volgen. „De Avondpost" schrijft dan als volgt: I Wij zetten het onderwerp in iets bree der kader: de positie der vrijzinnigen. Om deze goed te laten uitkomen, ge ven wij hierbij eerst een overzicht van het aantal vrijzinnigen, dat sinds het groote jaar 1848 in onze Tweede Kamer zitting heeft gehad. Wij tellen daarbij alle groepen- der vrijzinnigen, onder welke namen ze zich ook aandienden, bij elkander op. 1850: 30 1897: 52 1854: 25 1901: 35 1858: 15 1905: 45 1862: 29 1909: 33 1866: 30 1913: 39 1869: 39 1918: 15 1873: 38 1922: 16 1877: 46 1925: 16 1884: 48 1929: 15 1888: 46 1933: 13 1891: 54 1937: 10 1894: 60 Deze nuchtere cijfers toonen meer dan eenig betoog den achteruitgang der vrijzinnigen. En dit temee,r, wanneer men bedenkt, dat tot 1888 het totaal aantal Kamerleden achtereenvolgens be droeg 68727580—86. Eerst daar na kwam het op een vast cijfer: 100. Men ziet, dat de liberalen (vrijzinnigen) meermalen geheel alleen de volstrekte meerderheid in de Kamer bezaten, iets, waartoe nooit eenige an dere partij in ons land in staat is ge weest, Die schoone dagen van Aranjuez zijn voorbij In 1922 werd de Vrijheidsbond opge richt: een fusie van allerlei groepen. Sindsdien werken deze Bond en de Vrij zinnig-Democratische Bond naast elkan der. De vrijzinnig-democraten (die in 1905 nog 11 zetels hadden) zakten af tot de 6 van het oogenblik; de Vrijheids bond (liberalen) is sinds 1922 b ij el ke verkiezingverminderd, en kreeg achtereenvolgens 10, 9, 8, 7, en 4 zetels. Elke stemming werd een échec, doch dat van dit jaar is het ernstigste. De liberalen zijn tot een numeriek- weinig beduidende fr act tie ineenge schrompeld. Zij zitten bij de scherven van hun parlementaire macht. Waar liggen de oorzaken van dezen voor hen zoo bedroevenden achteruit gang? Wij noemen eerst een oorzaak, die een algemeen karakter draagt: de in werking van het algemeen kies- r,eKc/1 waarvoor ook de liberalen zelf hebben gestreden. Het staat als een paal boven water, dat de vrijzinnigen vroeger gedurende vele jaren boven hun stand en boven hun kracht hebben geleefd. Het beperkte kiesrecht (cen- sus-kiesrecht), de indeeling der kies districten, het feit dat de algemeene volks-ontwikkeling en dus het aantal beschikbare goede candidaten voor de openbare colleges, nog niet groot was, al deze zaken hebben er toe geleid het liberale, veelal maatschappelijk-welge- stelde, volksdeel, staatkundig in een be voorrechte positie te brengen. Elke uit breiding van kiesrecht echter maakte die positie zwakker, vooral ook in ver band met de opkomende socialistische bewegipg, waardoor de arbeiders zich richtten naar een politiek, waarin zij een bevrijding zagen uit vele economi sche en sociale nooden. En toen einde lijk het algemeen kiesrecht kwam, ge koppeld bovendien aan het evenredig heidsstelsel, toen was het met de be voorrechte positie der vrijzinnigen hee- lemaal uit. Daar komt nog iets bij. Toen na de verschijning in 1868 van het bekende Mandement der bisschoppen, de r.-katholieken meer en meer tot een eigen formatie kwamen, werkte ook dit verzwakkend op de numerieke kracht der liberalen. Ziehier twee oorzaken, die met „eigen schuld" en liberale politiek niets te maken hadden, en die op den duur de kracht der vrijzinnigen hadden aan getast. In de vorige eeuw echfer hebben de liberalen een ernstige fout begaan, die zich tot op dezen dag wreekt. Zij hebben namelijk het o r t h o d o x-g eloovige Ne derlandsche volksdeel niet rechtvaardig behan deld. Thans wordt deze fout door zeer ve len ingezien. Nu het te laat is. Toen ech ter miskende men de beteekenis der re ligie voor de staatkunde en men be schouwde de anti-revolutionairen, de gereformeerden, „de „fijnen", als een ietwat-achterlijke groep, die men vin nig bestreed, maar niet eens in alles behoefde te erkennen. Wij hebben er al meermalen op gewezen en prof. Eige- man deed het in zijn geschriften ook. [Dat dit gebeurd is, zijn wij met de „Avp." eens; dat zulks te betreuren valt, eveneens. Maar: mag zij hier volstrekt generaliseeren? Waren er geen goede uitzonderingen op dezen kwaden regel? Red. M. C.) Geen wonder ook, dat de edele en vrijheidlievende Lohman eens gezegd heeft (prof. Gerretson heeft dit woord onlangs gepubliceerd) „Was ik in Engeland geboren, ik zou zeker liberaal zijn. Graag zou ik onder een Gladstone hebben gediend. Maar onze liberalen zijn clericalen a l'en- vers". Deze verkeerde houding tegenover het orthodox-godsdienstige deel des volks heeft de positie der liberalen op den duur ernstig verzwakt. Zij kregen geen toevoer uit die kringen. En zij wer den werkelijk verafschuwd. Er zijn van ouds in ons volk twee groote, vurig-beleden waarden: gods dienst en democratie (o.a. geestelijke vrijheid). Voor de democra tie hadden de liberalen oog, want zij hebben onze groote volksvrijheden in het parlement weten te verankeren, een werk van onschatbare beteekenis. Maar de waarde van den godsdienst en, alsgevolg daarvan, het standpunt der orthodox-Protestan ten, hebben zij vele ja ren lang niet beseft. Zij stonden er negatief en afwijzend tegen over. Dit heeft hen later, tot op van daag toe, zeer ernstig geschaad. Toch valt er in de latere perioden on zer parlementaire en staatkundige ge schiedenis nog een groot tijdperk voor de vrijzinnigen aan* te wijzen: het ka- binet-Pierson-Lely-Borgesius (1897 1901). Hoe kon dit tot zulk een bloei periode worden? Omdat dit kabinet de s o c i a 1 e taak van den staat heeft be grepen; dit was óók een stuk democra tie. Het heeft een zóó eerbiedwaardig program van sociale wetgeving afge werkt, dat het den bijnaam kreeg van „ministerie van ,sociale rechtvaardig heid". Deze arbeid was een nobel pro test tegen en een vruchtbare reactie óp een vorig tijdperk, waarin het beginsel der Manchester-school, de opvatting van Adam Smith, huiselijk genoemd „het-laat-maar-waaien-systeem", in de sociale houding der liberalen had gedo mineerd. Reeds Kappeyne was er in een vermaarde Kamer-rede van 1874 tegen opgetreden en had de sociale taak van den staat geschetst; Van Houten had in hetzelfde jaar zijn voortreffelijke wet tegen den kinderarbeid zien aannemen, maar de groote, kloeke durvende, moe dige reactie tegen de Manchester-the orie kwam eerst van het kabinet-Pier- Goed te doen is niet genoeg: Wilt gij vrede smaken, Tracht het kwade, dat gij deedt, Weder goed te maken. sop-Borgesius-Lely. Hierin gaf het vooruitstrevend liberalisme van Borge- sius den toon aan. En wanneer wij hieraan herinneren, dan zijn we meteen gekomen tot de hoofd-oorzaak van de latere misère der liberale partij: zij heeft, vooral sinds de oprichting van den Vrijheidsbond, de d e- mocratisch-sociale be ginselen verloochend, welke het kabinet-Pier- son hadden geleid. In het tijdperk-Borgesius echter stel de men zich moedig op den grondslag der waarde, van de (sociale) dempcra- tie; zich demonstreerend in een kloeke arbeidswetgeving. Dit hield de positie der liberalen óp. Nu echter in latere jaren de liberalen ook dezen pijler onder hun politiek heb ben weggetrokken, practisch weer vol komen terugvielen op de oude beginse len der Manchester-school en een nega tieve politiek van afwijzing voerden, nu is hun positie snel afgebrokkeld. (Wordt vervolgd). HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Gistermiddag heeft de koninklijke fa milie per auto een rijtoer door de stad gemaakt, waarbij een bezoek werd ge bracht aan de openluchtschool in het Oosterpark en aan het landgoed „Fran kendael". Onder luide toejuichingen van de vele honderden, die langs den langen weg naar het Oosterpark stonden geschaard, werd in open auto's naar de openlucht- school gereden. Bij het bezoek vonden de lessen gewoon doorgang. Te voet begaf de koninklijke familie zich daarop naar de muziektent in het Oosterpark, waar 4000 schoolkinderen uit geheel Amsterdam-Oost vaderlandsche liede ren zongen. Op de met tapijten belegde muziektent namen de Koningin, de Prin ses en de Prins deze zanghulde in ont vangst. Daarna nam men weer plaats in de auto's en werd naar het landgoec „Frankendael" gereden. Hier hadden de Oranjevereeniging „Oud-Watergraafsmeer 1937" en de buurtvereeniging „Oud-Watergraafs meer" in het openluchttheater een kin derfeest georganiseerd. Onder hoerage roep der kinderen werd het landgoed rondgereden, waarop naar het paleis op den Dam werd teruggekeerd. Prins Bernhard wederom naar het tennispark. Aan het eind van den middag heeft Prins Bernhard zich met zijn sportwa gen wederom naar het tennispark „Festina" begeven en daar een klein uur tennis gespeeld, ook thans weer met de heeren Leembruggen, Beets en Vou te. Om ruim zes uur is de Prins naar het paleis op den Dam teruggekeerd. Gala-concert in het Concertge bouw. De koninklijke familie heeft Woens dagavond in het Concertgebouw een gala-concert bijgewoond, dat onder lei ding van prof. dr. Willem Mengelberg ter gelegenheid van het bezoek van H M. de Koningin en het eerste officieele bezoek van het vorstelijk echtpaar aan de hoofstad werd gegeven. Hieraan werkten behalve het concert gebouw-orkest het koor van de maat schappij tot bevordering der toonkunst afdeeling Amsterdam, de koninklijke mapnenzangvereeniging Apollo" en mevrouw Suze Luger als altsoliste me de. Vele autoriteiten woonden dit con cert bij. Op het moment dat de ko ninklijke familie de concertzaal betrad, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels en zette het orkest het praelu- dium over het oude Wilhelmus, voor or kest en orgel, gecomponeerd door prof, dr. Willem Mengelberg in. Op het podium stonden voor de vor stelijke personen drie gobelin fauteuils Op de middelste nam Prinses Juliana plaats, rechts van haar, H. M. de Konin gin en aan haar linkerhand Prins Bern hard. Daarna werd onder groote aandacht (Ingez. Med.) VOOR DE PIJP itees ueysy (Ingez. Med.) van vorstelijke personen en genoodig- den het programma uitgevoerd. Gedurende het gala-concert was bo ven de hoofdstad een onweer losgebar sten, zoodat er, toen de koninklijke fa milie het concertgebouw verliet, slechts weinig publiek stond. In gesloten auto s werd naar het paleis op den Dam terug gereden. PRINS BERNHARD EN DE JEUGDBEWEGING. Naar de „Telegr." vernam, zal Z. K. H. Prins Bernhard binnenkort worden benoemd tot Koninklijk commissaris bij de Federatie van Christelijke jeugdver- eenigingen. De Prins heeft den wensch te kennen gegeven persoonlijk de gees telijke stroomingen, die onder de Ne derlandsche jeugd leven, te leeren ken nen. Hij is voornemens in gezelschap van enkele leiders der jeugdbeweging de organisaties in de verschillende plaat sen van ons land te bezoeken. Ten ein de hem in staat te stellen geregeld con tact met de jongeren te houden, zal er in het A. M. V. J.-gebouw te Amster dam een kamer te zijner beschikking worden gesteld. EEN NEDERLANDER TE BURGOS GEVANGEN. Hem zou een doodvonnis drei gen. Hr, Ms. gezant te Lissabon is opgedragen inlichtingen in te winnen. Naar wij vernemen heeft het ministerie van buitenlandsche zaken den Neder- landschen g'ezant te Lissabon opdracht gegeven zich met het hoofdkwartier van de Spaansche opstandelingen te Burgos in verbinding te stellen om inlichtingen te vragen over de lotgevallen van een Nederlander, die te Burgos gevangen zit en tegen wien, volgens berichten, die hij aar, zijn familie heeft gezonden, de dood straf zou zijn geëischt. Hier te lande was daarvan tot nu toe niets bekend, tenminste niet bij .de auto- teitcn. De vrouw van den persoon in kwestie heeft er het departement van op de hoogte gebracht en in vervolg hierop is de bovenbedoelde opdracht aan onzen g'ezant te Lissabon gedaan De man in kwestie is een Amsterdam- sche werklooze, die zich in het begin van dit jaar naar Frankrijk heeft begeven om werk te zoeken. Dit was hem niet gelukt en (aldus ten minste zijn eigen le zing van het geval) omdat hij geen geld had voor de terugreis heeft hij zich toen op een Spaansch schip, dat voor Bilbao bestemd was, laten aanmonsteren als matroos, zonder gage en alleen voor den kost. Zijn gedachte zou geweest zijn te Bilbao een schip te vinden, bestemd voor een Fransche haven als Le Havre of Bordeaux, dat hem op denzelfden voet zou meenemen en op dezelfde wijze dacht hij dan ook verder in etappes ons land te kunnen bereiken. Zoover is het echter niet gekomen, daar het Spaan sche schip door de rebellen aangehou den en naar San Sebastian opgebracht werd. Hier kwam de man in de gevan genis terecht. Zijn familie kreeg aan vankelijk vrij geruststellende berichten, doch in een 30 Mei gedateerden, eerst - Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige N.O.' tot Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. UKKEL: Over het algemeen schoon warm weer, met lichte tot matige Oosten wind met een nachtelijk minimum van 10 tot 15 graden, plaatselijk onweer. Voor morgen wordt eveneens onweer verwacht. Do. 10 Jun. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 6 h 23; onder: 22 h 46. E.K.: 15 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingeni Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 10 2.54 15.18 9.25 21.56 Vr. 11S 3.43 16.05 10.15 22.48 Za. 12 4.35 16.52 11.03- 23.39 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 10 4.55 17.25 10.28 22.56 Vr. 11 S 5.45 18.11 11.19 23.48 Za. 12 6.34 18.54 12.10 24.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later (S springtij). van oksels, voeten en andere lichaams- deelen wordt door Purolpoeder tegenge gaan en het stukloopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdro gend en reukwegnemend. Bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth en Drogisten. (Ingez. Med.) eenige dagen geleden hier te lande ont vangen brief deelde de man mede, dat hem bekend gemaakt was, wat hem ten laste gelegd werd en dat de procureur van het militaire gerechtshof zijn ter- doodveroordeeling geëischt had. Aan den gezant te Lissabon is opgedra gen hieromtrent inlichtingen in te winnen én, zoo het mocht blijken, dat er reeds een vonnis is gewezen, de volkomen ver rassing van onze regeering over dezen loop van zaken aan de autoriteiten te Burgos kenbaar te maken en op uitstel van de uitvoering van het vonnis aan te dringen, omdat er geen onherroepelijke daden worden volbracht. (N.RC.) Minister Gelissen te Weenen. De Nederlandsche minister van han del, nijverheid en scheepvaart, dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, is gisteren te Weenen aangekomen. Hij zal morgen een lezing houden over de industrieele politiek van Nederland. Dagelijksche indexcijfers van fondsen en goederenmarkt. Het centraal bureau voor de statistiek is overgegaan tot de samenstelling van dagelijksche indexcijfers van aandeelen- koersen en groothandelsprijzen, welke het mogelijk zullen maken de tendens op de aandeelen resp. goederenmarkt van dag tot dag te volgen. De index van de aandeelenkoersen wordt berekend uit de koersen van 10 toonaangevende Nederlandsche fondsen, genoteerd op de beurs te Amsterdam, de index van groothandelsprijzen uit de noteeringen van 10 stapelproducten; de gemiddelde noteering gedurende Januari 1937 is voor beide indexcijfers hierbij gelijk 100 gesteld. Van vandaag af zullen wij deze index cijfers onder de wisselkoersen publi- ceeren. WIELRENNEN. De Ronde van Kruiningen. De Wielerclub „Rentoc" te Kruinin gen heeft besloten op 26 Juni a.s. de „Ronde van Kruiningen" te verrijden, voorafgegaan 'door een wedstrijd van veteranen. Aan dezen laatsten wedstrijd mogen alleen deelnemen inwoners van Kruiningen boven de 30 jaar, rijdende op gewone fietsen. Deze zullen onge veer 18 km rijden. De andere wedstrijd is over een afstand van 85 km en is opengesteld voor nieuwelingen en ama teurs.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1